NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARÖ EN WON5ERADEEL I Wederinvoering der doodstraf. 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 6. BINNENLAND. INGEZONDEN. BUITENLAND. MMMMl VOOR 1 NIET DEMPEN. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^DtXCXCXCDCXZXCLXZX^XXCXCXCXCXCXC XXC DONDERDAG 8 FEBRUARI. xxxxxxx DC X De Rijkskanselier Capivri heeft de uitnoo- digingen verzonden aan hen, die deel zullen ne men aan de beraadslagingen der commissie, welke rapport moet uitbrengen over de zilver-kwestie. Tot leden der commissie behooren ook de be kende leiders der bimetallisten von Kardorff en von Mirbach. Reeds tegen het midden der loopende maand zou Keizer Willem aan von Bismarck op Frie- drichsruh een tegenbezoek willen brengen. De Vorwarts deelt eene statistiek mede over de socialistische partij in Duitschland. Er zijn 73 politieke socialistische bladen in Duitschland, waarvan 32 alle dagen en 23 driemaal per week uitkomen. Buitendien beschikt de Duitsche socia listische partij over twee hekelbladen, over ééne illustratie en over 55 organen van de arbeiders- syndicaten. In de nabijheid van Gibraltar is onlangs eene bende dieven ontdekt, die daar sedert meer dan 4 jaren haar bedrijf uitoefende. De roovers waren gewoon zich te verkleeden als tolbeambten, hielden dan de smokkelaars, die daar in grooten getale passeeren, aan en namen hun de waren af, welke zij alleen tegen een vergoeding terug gaven. Eenigen tijd geleden kwam de zaak ter ooren van den Spaanschen tol-inspecteur, die on middellijk in gezelschap van echte tolbeambten op verkenning uitging en de bende overviel. Dertien der roovers, die gevangen werden geno men, bekenden, dat zij werkten voor rekening van eenige hooggeplaatste douane-beambten te Roque! Behalve deze en te Amsterdam op de straat ge vonden valsche biljetten, zijn er bovendien in de privaten van een café in de Kalverstraat gevonden, zoodat het aantal in omloop gebrachte biljetten in zekeren zin beperkt is. Niettemin zijn er, behalve die in Leiden en Den Haag, ook nog ontdekt in Rotterdam, Brus sel en Parys. Het is trouwens geen wonder, want de biljetten zijn zoo allerbedriegelykst nagemaakt, dat de beambten van de Nederlandsche Bank moeite hebben ze van echte te onderscheiden. Ook de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, die de biljetten voor de Nederlandsche Bank drukt, heeft verklaard, dat haar nog nimmer zulk goed gelukt vervalscht bankpapier onder de oogen was gekomen. De officier van justitie bracht gisteren een lang bezoek aan de drukkerij der heeren Enschedé. Het blijkt, hoe langer hoe meer, dat Krausse zijn atelier op de Heerenmarkt met geen andere bedoeling heeft opgericht dan om er valsch bank papier te vervaardigen. Sedert een half jaar was hij met de voorbereidende maatregelen begonnen en toen die achter den rug waren, ving, nu vier weken geleden het eigenlijke vervaardigen aan. Om daarin geheel vrij spel te hebben, heeft hij zijn eenigen bediende vier weken vrijaf gegeven met behoud van salaris. Hij gaf voor dat er niet gewerkt kon worden, omdat de waterleiding be vroren was, doch door de justitie kan geconsta teerd worden, dat die leiding geen enkel oogen- blik verstoord is geweest. De valsche bankbiljetten zijn blijkbaar langs photozincografischen weg vervaardigd. Alleen de biljetten, waarvan het papier wit is, zijn dan ook nagemaakt, omdat gekleurd papier zich voor een dergelijke bewerking niet leent. De eerste biljetten zijn Maandag j.l. uitgegeven en reeds dienzelfden dag werd de eerste mede plichtige, Rempr, gearresteerd. Het eerste valsche bankbiljet, dat te Amsterdam werd ontdekt, werd door een dienstbode van zekere inrichting op bet Rokin ter wisseling aan geboden in het bekende wisselkantoor van Johan nes Kramer Co. op den Vijgendam tegenover het Kommandantshuis. De chef van de firma I bemerkte onmiddellyk dat het biljet niet geheel I in orde was. Hij bekeek het eens nader en kreeg spoedig I zekerheid, zoodat hij onmiddellijk de politie tele- I phoneerde. By onderzoek bleek, dat de personen I die het biljet in de bedoelde internationale inrich- I ting hadden uitgegeven, daar goede bekenden I waren, zoodat de politie hen spoedig op het spoor I was. Toen volgden het was Donderdag de I eerste arrestaties hier ter stede. He Haarlem is aan eenige personen stadsarrest I opgelegd. Ook heeft daar zekere R., uit Amster- I dam, gepoogd door zelfmoord zich aan een ge- I rechtelijk onderzoek te onttrekken, doch de I toegebrachte wonden waren niet doodelijk. Herinnerende aan hetgeen enkele jaren I geleden door de Fransche Bank werd gedaan, I die alle bankbiljetten van 500 francs introk, toen I er valsche in omloop waren, vraagt het Vaderland I of de Nederlandsche Bank niet verstandig zou I doen gelijken maatregel nu toe te passen? Inderdaad, wanneer men leest dat er een koffer I vol van die valsche biljetten gevonden is, en zezoo I bedriegelyk zijn nagemaakt, dat de leek de valsch- I heid moeilijk ontdekken kan, zou het niet te ver- I wonderen wezen, dat het publiek huiverig werd I die papieren aan te nemen. De werkloozen, die bij troepjes door de straten I van Amsterdam trokken, hebben nu die wande- I iingen gestaakt, niettegenstaande zij vele giften, I soms zelfs aanzienlijke, ontvingen en aan ver- I scheidenen ook arbeid werd verschaft. Elk groepje I werd begeleid door een paar rechercheurs. De I politie was niet zeker of hier bedelarij gepleegd I werd, maar de burgemeester had last gegeven ze I niet te beletten, zoolang de orde niet verstoord I werd. De te Utrecht gevestigde vereeniging Reis- I belasting heeft een toenemend succes op haar I werk. Zij vraagt aan allen, die voor genoegen I of tot herstel van gezondheid op reis gaan, een I kleine bijdrage van hun reisgeld, zij het slechts I één gulden, te willen afstaan, en van dit byeen- I gebracht geld worden minvermogende zwakken I en herstellenden, die tot herwinning van gezond- I heid zee- of boschlucht noodig heoben, in staat I gesteld eenigen tijd daarin door te brengen. Onvoorzichtigheid. Een ernstig ongeval had I Zaterdagavond te Hoorn plaats. Bij de repetitie van een paar tooneelstukjes, I die üe „Vereeniging voor Volks vermakelijkheden14 I Zondagavond in het park voor hare leden zou I opvoeren, was ook een pistool, dat afgeschoten I moest worden, noodig. Men zou dit Zaterdagavond I probeeren en wist niet beter dan dat het pistool I met los kruit was geladen. In plaats daarvan I bleek het met hagel geladen te zijnhet schot I trof den heer R., die in de zaal was, in het I dijbeen. Dr. Achine, een der aanwezigen, verleende aan- I stonde geneeskundige hulp. De hagel kon echter I nog niet verwyderd worden. De gewonde is niet geheel buiten gevaar. De wekelyksche Thomson’s prijs van vijf I en twintig gulden is op Zaterdag 3 Februari ’94 I ten deel gevallen aan den heer C. Ververd en I Appelhaven te Hoorn, de premie aan de winke- I lier den heer Joh. van Berkum J. Kerkplein 34, I aldaar. Een paar jaar geleden dook de weder-invoering der doodstraf, na een ernstige misdaad ook weder op. Men heeft toen het oordeel van onze voor naamste juristen en criminalisten gevraagd en ge publiceerd. Eenparig was men toen, met enkele uitzonderingen, tegen een weder-invoering. Onder die tegenstanders was ook de tegenwoordige minis ter van justitie. Dat oordeel zal in dat korte tijdsbestek wel niet gewijzigd zijn. Aan een ernstige poging om de doodstraf in onze rechtspleging weder in te voeren, gelooven wij dan ook geen oogenblik. Dit te minder, daar moeilijk kan worden aan getoond, dat het aantal, de aard en de omvang van de bedreven misdaden in landen waar de doodstraf nog bestaat, kleiner is, dan in landen waar die werd afgeschaft. Ook niet dat de omvang der misdaden ten onzent na de afschaffing der doodstraf is toegenomen. De oorzaken voor het toenemend aantal kleine misdrijven, die de gevangenissen overbevolkt, heeft men niet te zoeken in het afschaffen der doodstraf, doch in tal van economische omstandigheden en verhoudingen maar bovenal, in het grooter wor dend afnemen van de moreele verantwoordelijkheid van den mensch tegenover zichzelf en tegenover de maatschappij. Vandaar dat onze gevangenissen meer met moreele schipbreukelingen gevuld zijn dan met misdadigers, volgens de getuigenissen van degenen, die voortdurend met hen in aanraking komen, niet als hun bewakers, doch als troosters, die hun weder hoop op een toekomst brengen. Choleralijders, die voor het leven van anderen even gevaarlijk zijn als moordenaars, zondert men in het belang der menschheid af, maar men doodt ze toch niet! Ondergeteekende is over ’t algemeen tegen stander van dempen, tenminste zoo daar niet een belang tegenover staat. Is het dat er een bepaald belang tegenoverstaat, dan kan eene jaarlijksche meerdere uitgave a f 500 voor de gemeente, zooals thans het ingediende voorstel van Burg, en Weth. is, het geld waard zijn. Het overwegende punt, omtrent demping der vaart loopende tusschen den Dijk, en de Barge- fenne en die langs het Schildwijk is daarom, zoo alsook door Burg, en Weth. wordt aangegeven, dat het vooral den rijdweg langs den Dijk ver betert. Dit geldt in hoofdzaak den hoek bij Stal- linga, waar de tramrails hinderlijk in den weg liggen. Ik meen te mogen zeggen dat is dan ook het belang, immers de toegang tot de veemarkt is goed en was behoorlijk goed met veel drukker markten, dan wij thans hebben. Het komt mij voor, dat het thans ingediende voorstel van Burg, en Weth. omtrent demping geene aanbeveling verdient. Wanneer men be denkt het volgens begrooting f 20,000. zal kosten, dat het onderhoud van demping in den regel niet meevalt, ver vloeren meestal spoedig weer aan de orde is en schoonhouden kost, dan is toch mijne opinie dat voor goede frischheid en gezondheid een I open riool, mits goed onderhouden, op den duur I beter is, dan de zoogenaamde gemetselde riolen, I wat zeker ook bij mogelijken brand het geval zal zijn. Een behoorlijk stroomend water toch, is altijd in het belang tot afvoer der verschillende fecaliën, maar vooral ten allen tijde een gemak en genot, tot aan- en vervoer der verschillende benoodigheden voor iederen burger. Ook de schepen en bootjes, vooral tot onge- rief op den marktdag, wordt hierdoor eene lig plaats ontnomen. Belang voor de gemeente zie ik in het plan dezer demping niet, eerder het tegenovergestelde. Thans hebben wij twee doorvaarten en door- stroomende waters door onze stad, vanaf de Franekerbrug langs den Dijlakker, Markt, het Zand uit en langs den Dijlakker, Gasthuishaven, Schildwijk naar het Kruiswater bij de Harlinger- brug. Dat, meen ik, moet zoo blijven. Bovendien kan er nog wel iets zijn te vinden zonder dempen, zoo het noodzakelijk wordt geacht, een gedeelte van den Dijk te verbreeden. B. D. EERDMANS. Bolsward, Febr. 1894. Ooststellingwerf. De boeren hebben hier in den laatsten tijd weer veel last van wilde ganzen op de hooilanden. Bij honderden vallen zij er op neder en plukken het gras met wortel en al uit. Ook laten zij de roggeakkers niet on beschadigd. Men probeert bet nu eens met vo gelschrikken om de stroopers op een afstand te houden. Misschien helpt dit middel, daar de gan zen zeer schuw van aard zijn. Aan de boterfabriek te Oosterwolde worden de leveranciers uitbetaald naar het roomgehalte der melk. Dientengevolge ontvangt de een in ver houding van het aantal liters vrij wat meer dan de ander en toch is het zeker de biilijkste weg. In het eerst gaf dit wel eens ontevredenheid bij sommigen, daar men het aantal liters, dat per kilo boter moest geleverd worden, te groot achtte. Thans kunnen de meesten zich met eene derge lijke regeling zeer goed vereenigen, te meer daar ieder in de gelegenheid wordt gesteld, zich van het roomgehalte der melk zijner koeien te kun nen overtuigen. De veehouders leggen zich er dus op toe om zooveel mogelijk koeien te hou den, welke Roede melk geven, terwijl zij het room gehalte trachten te verhoogen door het verstrek ken van krachtvoeder aan het vee. De zuivel fabrieken leiden op die wijze indirect tot verbe tering van den veestapel. Valsche bankbiljetten. Omtrent de twee in Haarlem in hechtenis genomen personen kan nog worden gemeld, dat hun gevangenneming in den beginne zeer veel opzien baarde, vooral die van v. Liemt. Bij Thum, die getrouwd is en drie jonge kin deren heeft, is huiszoeking gedaan, die echter tot niets leidde, v. Liemt heeft aan zijne familie een brief geschreven, waarin hij haar aanraadt zich te troosten, daar gedane zaken toch geen keer nemen. Krausse heeft een paar jaar geleden moeite ge daan meesterknecht te worden bij de firma Job. Enschedé, de drukkers der echte bankbiljetten. Telkens volgen nog nieuwe arrestatiën. Zoo zijn nu weer te Amsterdam in hechtenis geno men de kastelein A. Keese, N.Z. Kolk 26, die in het manufacturenmagazyn van den heer L. A. Beausar een valsch bankbiljet van f 100 had aangeboden. Ook de makelaar in roerende en onroerende goederen, B. Sinniger, Singel 522, die zeer be vriend was met Krausse, bevindt zich in hechte nis ook hij moet aan de verspreiding der bil jetten hebben meegewerkt. Hy is Zaterdag in het Buiten-Gasthuis opgenomen. Ook is nog in Haarlem een veehandelaar, Gom- pertz, die bekend stond als een rijk man, in hech tenis genomen. In hot geheel zijn dus nu reeds tien personen gevangen genomen, n.l. de zincograaf Krausse, die de biljetten vervaardigd heeftTbum, vroe ger uitgever te Haarlem, die zijn naam leende tot het verkrijgen der benoodigde instrumenten; verder als vermoedelijke verspreiders van het on echt papier Van Liemt te Haarlem, Rempt, Joseph Frey (agent der Münchener Löwenbrau Gesell schaft te Amsterdam) Arentz of Arends, een col porteur, de tapper Keese, de makelaar B. Sinniger, de vrouw van een zekeren Lafleur, allen te Am sterdam woonachtig en B. Gompertz te Haarlem. Het is nu uitgemaakt dat vooreen bedrag van f300,000 aan valsch bankpapier is vervaardigd. De koffer met f216,000 valsch papier, die, zoo als reeds vermeld werd, in de garderobe van het station van het Staatsspoor te Utrecht werd aan getroffen, was daar neergezet door een onbeken de. Deze persoon is nog niet ontdekt, maar Krausse heeft den koffer reeds als zijn eigendom herkend. Krausse kende wel de hoofdagenten van de „onderneming", maar dat (gelijk gebleken is) deze weder sub-agenten aangesteld hadden, wist hij niet. Het zal dus een van deze laatsten geweest zijn, die den koffer te Utrecht heeft doen belanden. De mogelijkheid op beterschap van den kranke, het uitzicht op boetedoening van den misdadiger blijven nooit uitgesloten. Blijft nog de kans van dwalen voor den rechter, waardoor hij met de beste bedoelingen een on schuldige kan treffen of een schuldige te zwaar kan straffen. De doodstraf sluit elke revisie van een von nis uit. Vandaar dat zij èn door onze juristen èn door onze criminalisten nagenoeg eenparig veroordeeld wordt. Bij het toenemend aantal misdrijven en het ongestraft blijven van groote misdaden, ligt het voor de hand, dat beangste gemoederen naar mid delen uitzien, hoe het toenemend kwaad te be zweren, de verontruste burgers tot kalmte te brengen. Zooals ineermalen./eeds geschiedde, wanneer de justitie ondanks zich zelve in gebreke bleef groote en sensatie wekkende misdrijven op te speuren of de daders te ontdekken, uit zich de publieke meening, in gewone omstandigheden zacht moedig gestemd, door op krachtiger straffen aan te dringen. ’t Gaat er mee als met ouders, die het geluk hebben gehoorzame kinderen te bezitten en bij het zien van andere ondeugende bengels zich ver wonderen, dat de ouders van deze kinderen niet krachtdadiger hun kroost tot gehoorzaamheid dwingen, en, wijl zij het voor eigen kinderen niet noodig hebben, bij anderen de plak als opvoedings middel zouden toegepast willen zien. Bij de behandeling der begrooting in de afdee- lingen der Tweede Kamer, werd naar aanleiding van de talrijke en zware misdaden van den laatsten tijd, de vraag weder te berde gebracht, of weder invoering van de doodstraf niet wenschelijk was. De Standaard was er onmiddellijk bij om die vragers bij te vallen en wees er op, hoe de dood straf als afschrikwekkend voorbeeld, wenschelijk ware. Het blad sprak daarbij de meening uit, dat velen eerder geneigd zouden zijn tot aanwijzingen, die zich nu terug laten houden, uit vrees voor minder aangename ontmoetingen met een mis dadiger, tegen wien men getuigde, na zijn terug keer in de maatschappij. Dit argument voor de weder-invoering van de doodstraf is wel van de slapste soort, die men in het debat kan brengen. Immers bij zulke zware misdrijven, waarop de doodstraf gesteld zou kunnen worden, bestaat bij levenslange of veeljarige gevangenisstraf evenmin gevaar tot wederontmoeting. Bovendien blijft de vrees die het plichtsgevoel van getuigen op den achtergrond mocht dringen, tegenover eiken overtreder der wet dezelfdeja zij moet zelfs tegenover de kleine overtreders bij grooter kans op spoediger wraak veel grooter zijn. De ondervinding leert echter gelukkig het tegendeel. Het rechtsgevoel, dat plichten tegenover de gemeenschap, waarvan men deel uitmaakt, erkent, is, natuurlijk met uitzondering ge lukkig bij ons volk zoodanig doorgedrongen, dat men getuigenis der waarheid niet schroomt bij ernstige vergrijpen, terwijl bovendien eigen veilig heid daartoe steeds een spoorslag is. Toegegeven dat er altijd menschen gevonden werden en zullen worden, die uit medelijden tegenover wet-overtreders zich zelf het stilzwijgen opleggen. Maar wie bewijst u, dat juist daardoor het aantal overtredingen toeneemt en dat er geen groot aantal gevallen bestaan waar juist door een medelijdend sparen grooter kwaad voorkomen wordt. Want uitgemaakt is het, dat niet voor elk indi vidu een publieke straf, waarin nog steeds en ge lukkig, een onteering wordt gezien, zelfs bij niet onteerende vonnissen, een middel tot verbetering is. Vandaar dat in onze rechtspleging dit schoone beginsel gehuldigd isdat voor een zelfde misdrijf verschillende straf wordt geëischt. Daarmee is het uitzicht geopend, dat de tijd komen zal, dat de rechter met behulp van den geneesheer, in breeder mate dan nu reeds het geval is, onderscheid zal weten te maken tusschen opzettelijke misdadigers en hen wier misdaad voort sproot uit abnormaliteit. De tijd zal komen, dat er een breed onderscheid gemaakt zal worden tusschen veroordeelden die men aan de sterke hand van een gewapend gevangenbewaarder toe- vertrouwdt en hen, die de zachte hand van een verpleegster noodig hebben een tijd, waarin een deel der gevangenissen tot hospitalen zal worden ingericht. De vooruitgang der medische wetenschap zal over den duur der toekomst hebben te beslissen. Naarmate meer wordt ingezien, dat tal van uiterlijke en innerlijke omstandigheden oorzaak waren tot vergrijpen tegen de gestelde wetten en dat ieder individu op zich zelf daarnaar beoordeeld dient te worden bij de poging die de rechter tot zijn verbetering heeft aan te wenden want dat is toch diens roeping zullen de voorstanders van weder-invoering der doodstraf verminderen. Evenmin als een dokter absoluut bij den ernstig- sten zieke de hoop tot herstel zal opgeven, twijfelt de rechter aan de hoop op beterschap bij mis dadigers. Zoomin als iemand in gemoede zou durven be weren, dat een dokter gerechtigd zou zijn, een kranke, voor wien de dood een verlossing uit groot lijden zou worden, hem die verlossing te brengen, zoo min mag men van den rechter vorderen, dat hij over het leven van een misdadiger zou hebben te beslissen. Bolswardsche Courant 4 d

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1