NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD EN WWSS»A»SS& 1894. i Drie en dertigste Jaargang. No. 14. Populaire Correspondentie, vu. B I N N E N L AN L). VOOR Bolsward, 2 April 1894. meisjes op de f ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXKXXKXXX”KKXXXXXKX$ DONDERDAG 5 APRIL. xdocdoc Als voorbode van meer „politieke® soiree’s had den wij reeds 1.1. Woensdag eene meeting waartoe behalve de besturen der alhier bestaande Kiesver- eenigingen, die uitgenoodigd waren, een ieder toe gang had en welke meeting, naar het mij voorkwam, ten doel had aan ieder de gelegenheid te geven zijne zienswijze over de jongste en zoo belangrijke gebeurtenissen ten beste te geven. Gedachtig aan het spreekwoord: „door wrijving van gedachten bekomt men de waarheid11 juichte ik deze verga dering zeer toe, want hier kon veel, wat voor som migen niet al te klaar was, opgehelderd worden, hier kon iemands meening zij het dan vóór of tegen de Kieswet-Tak gevestigd worden, in ieder geval men mocht van deze vergadering verwachten dat zoo zij bezocht werd door lieden van ver schillende politieke kleur zij ons een juist in zicht zou geven over de denkwijze der verschillende richtingen. De motie, die, ingediend door den Voor zitter, aan het einde der vergadering werd aan genomen, gaf dan ook het bewijs dat èn liberaal, èn anti-revolutionair, èn radicaal zich verklaarden vóór de aanneming van de Kieswet, dat men zelfs nog verder wilde gaan dan de Regeeringsvoor- stellen, daar men de schrijfproef niet gevorderd wilde zien om stemgerechtigd te worden. Deze onnoodige en ongerechtvaardigde belem mering van het verkrijgen der kiesbevoegdheid, werd vooral druk besproken en tijdens de disputen hierover frappeerde het mij, hoe iemand meende democratisch te zijn, hoe iemand geloofde in den geest van het volk te spreken door gedurende zijne betoogingen woorden te gebruiken die in den mond van een beschaafd mensch minstens ongepast zijn en door welke uitdrukkingen hij waarlijk toonde, dat volk of meer speciaal den werkman voor wiens belangen hij in zijn, overigens met de beste be doelingen uitgesproken rede een lans brak, wel zijne rechten toegekend wilde zien» doch overigens Amice Er is heel wat gebeurd sinds ik u den vorigen brief schreef en al was het toen wellicht te voorzien door degenen, die het weten kunnen, dat de rustige rust, waarin allen zich verkneuterden die buiten het Binnenhof leefden, slechts de voorbode was van den naderenden storm, degenen die het niet zoo juist konden voorzien en waaronder uw onderdanige dienaar zullen evenals hij met schrik uit den toestand van rust gerukt zijn, om met krachtige hand te worden geworpen in een tijdperk vol politiek, toen het bericht ons bereikte, dat als gevolg van ’s Ministers manhaftige daad, U. M. de Kamer ontbonden had. A lier wege thans politiek! Hier zoowel als elders, in café’s, in scheerwinkels politiek. De winkelier breekt met zijn onveranderlijke gewoonte en zegt niet meer „mooi of slecht weertje vandaag,® maar velt zijn oordeel over de politiek en naar mate de zwaarte van zijn klant wordt dikwerf zijn oordeel synoniem aan dat des koopers, zoodat zoon han delaar heel wat werk heeft om goed op de hoogte te blijven, want hij moet dan met alle partijen medegaan. De bladen wijden groote kolommen aan „politiek overzicht,® aan de verkiezingen® enz., zij sommen, al naar mate hunne richting, de goede en kwade eigenschappen op van degenen die men hoort noe men als gewilde afgevaardigden naar ’s Lands vergaderzaal en melden ons voorts dat verschei dene dezer zich gereed maken om uit te vliegen naar ver verwijderde, dikwerf voor hen onbekende plaatsen om daar hun „Stem mij(n), stem mij(n) Ik zal voor de Kieswet-Tak zijn te zingen. En slechts ook dan zullen zij, die hier hun liedje komen zingen en ik hoop van harte op zeer veel plaatsen meer kans hebben op een zetel in de Tweede Kamer, doch dan is het te hopen dat zij de belofte aan de kiezers gegeven, getrouw nakomen en niet, zooals onze vorige afgevaardigde, op wien men meende te kunnen vertrouwen, voor een amendement stemmen waardoor de Regeering hare voorstellen terugtrok. Slechts wanneer de candidaat voor de thans in getrokken wet in den meest uitgebreiden zin stemt, zal hij kans van slagen hebben en dit is zeer na tuurlijk want hij komt dan tegemoet aan den ver klaarbaren wensch van het volk om kiesrechtuit- breiding. Verklaarbaar vind ik dien wensch alleszins. Bestond hij niet, wij zouden ons den naam van be schaafde natie onwaardig maken. De Regeering gaf daaraan dan ook toe door haar wetsontwerp, eer lijk en oprecht zooals wij dat van deze Regeering ook verwachtten. Men wil daar echter aan te kort doen, men wil ziften, haarkloven en om het woord van den afgevaardigde Lieftinck te gebrui ken peuteren aan art. 80 der grondwet in de hoop de voorstellen des Ministers op de lange baan te schuiven door eene grondwetsherziening. Maar de kiezers moeten zich door dezen schijn niet laten misleiden, zij moeten niet gelooven aan de grondwettige bezwaren die sommigen aan voerden, neen de kiezers moeten hun gezond ver stand doen zegevieren over de struisvogelpolitiek, die het hoofd verbergt achter dat meergenoemde art. 80 en daardoor de billijke wensch des volks niet tracht te zien. hun hart en hand aanbieden, zij eenmaal in de huishouding geen goede huisvrouwen, eventueel huismoeders kunnen zijn. Ze leeren op de fabriek zindelijkheid, zoowel op arbeid als op kleeding, dus ook op lichaam, alsmede nauwgezetheid. Bovendien is hun arbeid niet zwaar, zoodat zij thuis komende nog gerust wat in de huishouding mee kunnen werken, zoodat, voor zooverre zij het nog niet geleerd hebben, de huishoudelijke bezig heden hun volstrekt niet vreemd behoeven te blij ven. Het wil mij voorkomen dat de Commissie hare bezwaren geput heeft uit de vele grieven die - ik moet het zeggen verbonden zijn aan den arbeid van vrouwen of meisjes op waskaarsen-, linnen- en papierfabrieken of op weverijen. Zeer zeker geschiedt daar veel wat zedelijkheid en zinde lijkheid niet in de hand werkt. Daar worden dikwerf jonge meisjes op 12 a 13 jarigen leeftijd naar de fabriek gezonden om ook maar te verdienen. Ze vertoeven daar te midden van menschen van beider lei kunne, die ook zoo vroeg begonnen zijn als zij, die daardoor nimmer eenig idéé van zedelijk heid hebben opgedaan en, geëxploiteerd als zij vaak worden, niet of geen tijd overhouden om eenige hui selijke bezigheden te doen of de zindelijkheid op lichaam of huis te- betrachten. De kinderen die tusschen dezulken moeten vertoeven, zullen ook geen andere menschen worden en voorzeker is daar de kinderarbeid, vooral gevaarlijk voor meisjes van 16 a 18 jarigen leeftijd, sterk af te keuren. Doch wederom de Commissie verontruste zich niet ten opzichte van den meisjesarbeid op „Hollandia®. Geheel afgescheiden van het man nelijk personeel zullen de meisjes hun arbeid ver richten. Noch tegelijk met de mannen zullen zij ter werkplaats komen, noch tegelijk met hen deze verlaten. Dus wel een strenge afscheiding. Op zedelijk gebied is dus de vrouwenarbeid op deze fabriek evenmin gevaarlijk als op stoffelijk gebied, zooals ook een der argumenten van de Commissie luidt. Ik hoop dat de Commissie, die blijkbaar de beste bedoelingen heeft, haar oordeel nog wat opschort, zich persoonlijk eens te Vlaardingen gaat over tuigen en ook bovenstaande eens overwege en ik wil besluiten door in te stemmen met de woorden der Commissie in den aan hef van haar artikel geplaatst, dat het haar genoegen doet dat deze fabriek verrezen is en spoedig de werkzaamheden aanvangen zullen, waardoor tal van handen weder om aan den arbeid kunnen gaan. Ik hoop dat de fabriek flink in om vang mag toenemen, voor den ondernemer niet alleen, maar in boofdzaak voor vele mijner stadgenooten voor wie zij dan tot heil van hun en hunne gezinnen kan strekken. t. t. Sans—Souci. Sneek, 3 April. Gisteren middag kreeg de 16 jarige zoon van den schipper Beuzekom uit Rotterdam, die hier voor de firma Ter Horst hout loste, zoo’n geweldigen slag van de kruk der losvliegende lier, tegen den nek dat de arme jongeling terstond den geest gaf. f Als candidaat voor de Tweede Kamer is hier van liberale zijde gesteld de heer Goeman Borgesius te ’s Hage en van anti-revolutionaire zijde de heer H. Pollema, hoofd der Chr. school te Nijland. Baron Brantsen v. d. Zijp hield bier heden namiddag vergadering met 16 of 17 personen die alle moeite zullen in ’t werk stellen om ’t oud- kamerlid weer op den troon te helpen. De verslaggevers werden, vóór de aanvoerder der bijeenkomst zijn speech afstak, verzocht heen te gaan, omdat men van deze vergadering geen publiciteit verlangde. De uitgever van een hier verschijnend blad, „De Vlieger*, kreeg echter permissie om te blijven, nadat hij had verklaard zich te kunnen vereenigen met Brantsen’s ideeën inzake de kieswet Tak. Men deelt ons mee dat genoemde uitgever voor f40 op zich heeft geno men, Brantsen’s candidatuur in ’t Kiesdistrict Sneek door couranten, brochures etc. aan te be velen. Kimswerd. De stoim-zuivelfabriek alhier is, na eenige weken stilstand, heden avond weder begonnen te werken. Ze is voorzien van eenen nieuwen ketel, die veel grooter, degelijker en van een geheel andere constructie is dan de vorige. Hij is uit de fabriek van Gebrs. Stork Comp, te Hengeloo. O ik zal spoedig verandering gemaakt worden in de machine. Wonseradeel, 31 Maart. De gemeenteraad bracht in zijne heden gehouden vergadering de in de vorige zitting aangevangen behandeling eener nieuwe algemeene politieverordening tot een eind. Drie personen, die in 1893 onderstand hebben genoten, werden door hem van de kiezerslijsten geschrapt. Naar aanleiding van een aanvraag van den kolonel-kommandant in de derde divisie der ko ninklijke maréchaussee te Zwolle, om van gemeen tewege tot het bouwen van eene kazerne voor eene te Witmarsum te stationneeren brigade over te gaan, werd besloten te berichten, dat naar ’sRrads oordeel daarvoor van rijkswege moest worden gezorgd en hij geen vrijheid kan vinden daarvoor de gemeentefondsen bëschikb mr te stellen. Ooststellingwerf, 39 Maart. Gisteren zijn de kiezerslijsten voor Ooststellingwerf door het gemeentebestuur vastgesteld. Voor de Tweede volgens mij niet veel respect voor deze maat schappelijke klasse bleek te bezitten. Immers waarvoor zeide deze heer dat het een werkman des Zaterdagavonds na zwaren arbeid moeilijk zou vallen om „zijn poot te zetten® ter kwiteering voor ontvangen weekloon Zet een werkman dan „zijn poot® of plaatst die niet even goed als ieder ander zijn handteekening, zij 't dan ook al in minder mooie, minder duide lijke letters dan een kantoorheer. Niet waar, ge zijt het met mij eens, dat deze uitdrukking verre van gepast is en dat het den arbeider volstrekt niet aangenaam kan zijn dat over hem aldus wordt gesproken. Waarom noemde dezelfde heer sommige afgevaardigden, „knullen.® Meent hij dat het volk geen ander woord verstaat om hun menschen aan te toonen, die door hun amendementen 's volks wensch trachtten te fnuiken Als hij dat denkt, als hij van oordeel is dat slechts zulke (scheld)- woorden ingang vinden bij het volk, dat geen an dere door hen begrepen worden, dan heeft hij nog een lagen dunk van hen en zou ik in weerwil van zijne radicale neigingen hem begiftigd hou den met verstokt-aristocratische denkbeelden. Ik verneem nog dat wij in het vooruitzicht heb ben lezingen van de heeren Z. v. d. Berg, Th. Heemskerk en Huber. Te verwachten dus avonden vol politiek genot. Ik las in de Bolswarder nog geen enkel antwoord op het ingezonden artikel van de Commissie der drie werklieden-vereenigingen, waarin zij zoo heftig te velde trekt tegen den arbeid van meisjes op de fabriek „Hollandia”. Genoemde commissie voert een vijftal argu menten aan om hare beweringen, als zoude de fabrieksarbeid voor meisjes verderfelijk zijn, te stavenen zegt onmid del lijk daarop dat hare pogingen, zooals zij ook wel verwacht had, om den heer Directeur van bedoelde fabriek van zijn voornemen om de meisjesarbeid in te voeren, af te brengen, schipbreuk leden. Nu moet ik toch beginnen met te zeggen dat dat laatste niet geheel juist is, Hoe kunt ge hh. Commissieleden beweren dat Uwe pogingen zonder succes waren? Ik voor mij zou zeggen, dat de taak die door U aanvaard is niet ten einde werd gebracht en dat er-dus van een resultaat oftewel einduitkomst geen sprake kan zijn. Ge wildet zeker toch niet dat de heer Ilum- melinck zijne op ervaring berustende motieven ter bestrijding Uwer bewering van het verderfe lijke van meisjesarbeid, maar direct opgaf tegen Uwe argumenten Evenmin als U zwichtte voor de betoogingen van den heer H., deed Hollandia’s Directeur het voor U. Maar wel bood de Direc teur U aan tegen vergoeding van verzuim op zijne kosten, naar Vlaardingen te reizen en U daar te overtuigen of de meisjesarbeid in de fabriek ook maar eenige slechte gevolgen had. En voldeed U daaraan Tot dusverre nog niet en toch zullen er wel dagen geweest zijn waarop ge met Uw drieën er eens uitbreken kondet en U dus na volbrachte reis en na geëindigd onderzoek kon oordeelen of Uw verzoek aan den Directeur van „Hollandia® gegrond was en of er dus succes op verwacht mocht worden. had U te Vlaardingen kunnen overtuigen van alles wat U weten wilde, U bad daar de meisjes in haren arbeid van nabij kunnen be schouwen, U had bij haar kunnen te weten komen wat U belang inboezemde, had, afgescheiden van het fabriekspersoneel, bij de ouders der meisjes kunnen informeeren of de arbeid ook schadelijk voor hun lichaam of geest was, U had bij politie of bij geachte ingezetenen kunnen vra gen of op der meisjeslevenswandel iets aan te merken was, in één woord U had daar kunnen nagaan of des heeren Hummelinck bewering, als zoude de arbeid voor meisjes in zijne fabrieken volstrekt niets stootends opleveren, juist was of wel dat de motieven, genoemd in Uw ingezonden artikel gegrond waren. Dan eerst was het onderzoek nauwkeurig geweest. En wat zal nu het werk der meisjes op „Hol landia® zijn Grootendeels moeten zij busjes vullen met melk of de busjes van etiketten voorzien. En wilde de commissie dit aan jongens zien opge dragen Voorwaar ik geloof dat er dan spoedig stemmen tegen dezen arbeid door jongens zouden opgaan waarin men hoorde van „exploiteeren® „bederven voor later® enz. En zeer terecht want wat moet er nu van een jongen groeien, die niets anders leerde in de jaren waarin hij zich ontwik kelen moet, als busjes vullen met melk en het opplakken van etiketten Een nuttig lid der maatschappij 1 Er zou van zoo’n jongen niets terecht komen, de jaren waarin hij zich voor een handwerk bekwamen moet, zouden voorbijgaan meteen beuzelwerkje, jongens handen onwaardig en het natuurlijk gevolg zou zijn dat hij op één hoogte bleef staan en nooit meer dan een paar gulden ’s weeks zou kunnen verdienen, wat hem zou maken tot een dier ontevredenen, zooals er waarachtig al genoeg rondloopen, die, dikwerf door eigen of door der ouderen schuld, geen hand werk geleerd hebben, niets of weinig verdienen kunnen en nu de maatschappij maar zoo in eens willen omkeeren in de meening dat dan de zakken met geld voor hun disponibel liggen. Iets anders is dit wanneer bedoelde werkzaam heden door meisjes geschieden. Ze zijn juist voor meisjes als geknipt, zij moeten nauwkeurig en zin delijk uitgevoerd worden en de Commissie ver ontruste zich niet, dat wanneer bedoelde meisjes de fabriek verlaten hebben en de ware Jozef komt ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Kamer zullen er 576 kiezers zijn, voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad 575, op eene be volking van ruim 9000 zielen. Was het amende ment—De Meijier in het ontwerp Tak tot wet gemaakt, dan zou onze gemeente ongeveer ]/3 van het aantal kiezers hebben verloren. Als men dergelijke voorstellen in het belang van het volk acht, dan kan men eenvoudig zeggen, dat de afgevaardigden van de toestanden niets afweten. In zijn uitvoerig ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche Courant bepleit de heer Stork uit Almelo met zooveel woorden het een- susstelsel, althans den eisch van belastingaanslag en betaling, of van zekere huurwaarde, benevens van een spaarpotje. Van een werkgever, die zooveel hart blijkt te hebben voor den werkenden stand, stelt dit vertoog ons wel een weinig teleur, doch blijkbaar heeft zijne zucht tot uitkiezing en scheiding maken hem voor de politieke gevolgen van zijn stelsel blind gemaakt. Dat er goede en slechte werklieden zijn, is voorwaar geen nieuws; goede en slechte menschen vindt men overal, zelfs onder de tegenwoordige kiezeis. En met de groote waarde, die de heer Stork hecht aan de moreele eigenschappen, aan het karakter en de zelfstandigheid, is het vreemd, dat hij de „ken- teekenen van geschiktheid en maatsebappelijken welstand® juist alleen in het bezit zoeken wil, dat met de moreele eigenschappen slechts in een zeer verwijderd, zeker niet altijd oorzakelijk ver band staat. De schrijver ziet echter over het hoofd, dat het kiesrechtvraagstuk door de aanneming van arti kel 3 van de kieswet eene nieuwe phase is in getreden. Heeft men eenmaal aan de economische zelfstandigheid, aan het voorzien in eigen on ler- houd en dat van het gezin, de kiesbevoegdheid veibonden, dan dient men trouw te blijven aan de grenzen, die men daardoor zelf getrokken heeft, en waarbuiten alleen zij moeten blijven, die deze economische zelfstandigheid missen. Het gaat niet aan binnen dat afgesloten terrein, en op een betrekkelijk grooten afstand weer een nieuwe grenslijn te trekken, die dan de eigenlijke, ware grens zal vormen. Aan het votum der ontoonden Kamer over artikel 3 houden wij vas', ook ua de verschillende, reeds door ons vermelde uitingen, waaruit de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat niet alle voorstemmers daarover in oprechtheid hunne stem hebben uitgebracht. Tot hun getal moeten wij tot ons leedwezen ook den voormaligeu afgevaardigde van Amster dam den heer de Beaufort rekenen, die den treurigen moed heeft in een openbaar geschrift ter voorlichting van de kiezers te schrijven, dat „men® dat zijn de voorstemmers van artikel 3, waarin het oude lievelingsdenkbeeld van den Minister Tak was nedergelegd, in deze, voor allerlei uitleggingen vatbare uitdrukking kon be rusten, omdat die op zich zelf volkomen onbetee- kenend was en slechts door de nadere uitlegging van het volgend artikel beteekenis kreeg. Fraaie onthullingendat moet men zeggen. Qui diable est ici la dupe kan men met Basile vragen. De heer van Houten c. s. schrijven al thans te goeder trouw vóór het artisel te hebben gestemd, hetgeen hun thans berouwtmaar de heer de Beaufort c. s. hebben dat gedaan met bijbedoeling en arglist, meer op de manier der slangen dan op die der duiven, schijnbaar mede- gaande met den Minister, wie ze later wel schaak mat dachten te zetten. En inmiddels nam men voor de natie den schijn aan, van overtuigde voorstanders van eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht te zijn. Na deze onthullingen is het maar verstandig verder te zwijgen over inconstitutioneele hande lingen, over oprechtheid, over verrassingen en overige politieke moraliteit. Zich niet aansluitende bij het manifest der Katholieke partij heeft dr. Schaepman schrifte lijk verklaard „Tegen de uitbreiding en regeling der kiesbe voegdheid, zooals die in de ontwerpen der Re geering was belichaamd, bestaan bij mij noch grondwettige noch andere bezwaren. „De schrijfproef acht ik een onnoodige, en ongerechtvaardigde belemmering van het ver krijgen der kiesbevoegdheid. „In dien geest zal ik, zoo ik in de nieuwe Kamer mag zitting nemen, tot de vaststelling van het kiesrecht medewerken,® Te Dinxperlo werd voor eenige dagen een zekere S. begraven. De man bij wien de over ledene gewoond had, liet uit Emmerik een lijk wagen komen, daar men te Dinxperlo geen be hoorlijken lijkwagen heeft. Toen het lijk in den lijkwagen gezet was, vonlen de rijksambtenaren termen den koetsier als ongepatenteerd iijlioe- zorger aan te houden. Zij konden hiertoe, omdat het lijk in den wagen was, niet overgaan en moesten dus de begrafenis afwachten. Zoodra de kist dan ook uit den lijkwagen was, zocht de koetsier door langs een omweg naar Emmerik terug te rijden bijtijds aan het wakend oog van de ambtenaren te ontkomen. Trouw aan zijn plicht. Het volgende ver- makeljjke geval moet zich onlangs te ’s-Bosch hebben voorgedaan. Een schildwacht, op post staande voor de woning van een ambtenaar, ziet dat iemand die woning wil binnengaan. Hij, getrouw aan zijn plicht, vraagt hem het „woord®, doch deze weet het nieten of de bedoelde persoon nu ook al beweerde de ambtenaar in eigen persoon te ziju, het hielp hem niemendal, hij mocht er buiten blijven. Bolswardsche Courant Jv I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1