NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O£SWARD EN WONSERADEEL Uit de Raadszaal. MEUBELPOLITOER van J. C. i I I j 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 16. BINNENLAND. BUITENLAND. V* Fust IO cts. II VOOR waar KT A K A K u IV K. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXXXXXXXX”XXXXXXXXX:$ DONDERDAG 19 APRIL. ^xxxxzxxxxx^xxxxxxxx: X 17 APRIL 1894. Ook de kans van Van der Kaay in Alkmaar staat slecht. Wanneer de kiezers die thans Mr. van Gilse stemden bij de herstemming Treub steunen is diens verkiezing in Alkmaar verzekerd. ’t Is te hopen, dat door eene drukke opkomst der kiezers, Dinsdag de beslissing ten gunste van ons wakker Ministerie uitvalle! Een ieder doe daarom in eigen kring zijn plicht Er zal zeker wel niemand in den lande worden I gevonden, die bijster tevreden is met den afloop I der verkiezingen. Na alles, wat er geschreven en I gewreven is, over de kieswet-Tak, na alle Tak- I vergoding en Tak-verguizing had men waarlijk I wel reden om te gelooven, dat de kiezers, voor- en I tegenstanders, warm zouden loopen. Maar dat is I niet gebeurd. Niettegenstaande thans bij de stem- I bus moest beslist worden over eene bij uitstek I ingrijpende quaestie, is er behoudens enkele gun- I stige uitzonderingen zeer slecht gestemd. En als altijd staat onder de districten, waar I slecht gestemd is, Amsterdam bovenaan. Van de I 23000 kiezers, die onze hoofdstad telt, hebben I slechts even 8000 het der moeite waardig gere- I kend hun stembiljet in te vullen. Nu weten wij I wel, dat het meerendeel van de neringdoende bur- I gers in Amsterdam, met name de winkeliers nooit I stemmen, omdat ze van de schrandere overweging I uitgaan, dat wie er ook in de Kamer gekozen I wordt, ze toch belasting moeten betalen, maar I wanneer men bedenkt, dat er bij Gemeenteraads- I verkiezingen in Amsterdam herhaaldelijk meer kiezers zijn opgekomen dan thans, dan zal een ieder moeten toegeven, dat het steeds slecht stemmende Amsterdam zich thans nog overtroffen heeft. j En van dat slechte stemmen zijn de gevolgen helaas, niet uitgebleven. Ieder toch, die met ons hoopt, dat in de nieuwe Kamer de voorstanders van de Kieswet-Tak de meerderheid zullen hebben, kan niet anders dan diep teleurgesteld zijn over den afloop der verkiezing in de hoofdstad. Van uit Amsterdam toch was het luidst de leus aan geheven „steunt Tak." De kiesvereeniging Burger plicht, die langen tijd getracht had de meest heterogene elementen onder de liberalen bij el kander te houden, was thans met pak en zak tot eene andere meening overgeloopen. Ze bood Mi nister Tak de candidatuur aan, om als het ware onder diens vaandel den verkiezingsstrijd te strijden, ze stelde Treub candidaat en reikte dus haren af- I gevallen jongeren de hand der verzoening, ze liet uiterst bekwame mannen nl. Gleichman, Beaufort I en Rutgers van Rozenburg, die zoo lange jaren de hoofdstad waardig hadden vertegenwoordigd, vallen, enkel en alleen uit de overweging, dat de eerste eisch van het oogenblik is alleen voorstan ders van de kieswet-Tak af te vaardigen. De meeste liberale en radicale kiesvereenigingen nemen de candidaten van Burgerplicht over, en wat is het resultaat? Niet negen, maar slechts 5 verklaarde voorstanders van de kieswet-Tak worden bij eerste stemming gekozen, nl. Heldt, Cremer, Kerdijk, llartogh en Tak van Poortvliet. En als, zoóals wij hopen, bij de herstemming die moet plaats vinden tusschen Levy, Vrolik, Treub, Gleichman, de Beaufort, Rutgers van Rozenburg, Van der Kaay en Pijnappel, de drie eerstgenoemden gekozen worden, dan zal, zelfs in dat gunstige geval, Amsterdam toch altijd één afgevaardigde naar de kamer zenden, die een verklaarde tegen stander is van de kieswet. De voorstanders van de wet hebben zich te zeker geacht van de over winning, en de conservatieven uit de geld- en ge- boorte-aristocratie hebben daarvan een handig ge bruik gemaakt. Ze hebben met stille trom ge ageerd, en eene energie ontwikkeld, die algemeen verbazing heeft gewekt. Ook doet het ons zeer leed, dat de uiterst be kwame vooruitstrevende liberaal Mr. A. J. W. Farncombe Sanders afgevaardigde voor Haarlem niet weer in de nieuwe Kamer zal verschijnen. Ook in Haarlem heeft het conservatisme gezege vierd, alsook in Utrecht, waar de Hr. van Beu- ningen, voorstander van Tak’s kieswe*- zijnen zetel moet inruimen voor den Hr. de Beaufort. Maar niettegenstaande deze schadeposten, kun nen wij nog altijd niet beamen, dat Polen verlo ren is en het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venhage, dat reeds juicht over de nederlaag van Minister Tak kan wel eens blijken te vroeg ge juicht te hebben. Alles hangt af van de herstem mingen. En dan staan de kansen bij de herstem mingen bijna zonder uitzondering gunstig; edoch wij zullen ons maar niet bewegen op het veld der gissingen en prophetieën, omdat ook in dat opzicht de wensch de vader is van de gedachte. De Standaard toch, heel anders toch dan het Dag blad voor Zuid-Holland en 's Gravenhage voor spelt in de nieuwe Kamer niet minder dan 57 voorstanders van de kieswet-Tak. Nu wij willen hopen, dat de Standaard zal blijken gelijk gehad te hebben. Wat bij deze verkiezing wel het meest in het oog valt is de val van den Hr. van Houten, die in Groningen zijne plaats moest afstaan aan prof. Drucker. Het zal den Hr. van Houten, die reeds 25 jaren lang het district Groningen in de Kamer vertegenwoordigde wel hard vallen zoo zonder vorm van proces te worden afgedankt. En wat vreemd is, geen conservatief district heeft er ook maar aan gedacht van Houten als Kamerlid te redden. Zoodra het bleek, dat Gleichman, dat Roëll, dat de Beaufort, dat Van der Kaay werden bedreigd door het district, waarvoor ze zitting hadden, was een ander district gereed hen can didaat te stellen, maar van Houten, hem reikte niemand de hand. Hoe komt het? We kunnen het ons niet anders verklaren, dan doordat Van Houten’s houding in de laatste jaren noch aan door een krachtigen oostenwind, weldra op de belendende gebouwen over. Verschillende arbei dersgezinnen geraakten daardoor zonder dak, terwijl de bakkerij van den heer Bontkes, een gedeelte der daarnaast liggende woning van den heer Vos, de geheele winkelbehuizing met schuur van den heer Heeres, en de groote boerderij van den heer A. van Delden verbrandden. De groote winkelbehuizing van den heer Hk. Meihuizen, die tusschen de twee laatstgenoemde gebouwen inlag, bleef, dank zij den ijver der brandweer, gespaard. Daar de brand nog al vroegtijdig uitbrak, tusschen 8 en 9 uur ’s avonds, zijn er geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Ook veel van de verschillende inboedels en vee en paarden kon worden gered. Enkele gezinnen echter, die ook niet verzekerd waren, hebben alles of nagenoeg alles verloren. Te hunnen be hoeve wordt nu eene collecte gehouden. Bolsward, 14 April 1894. Donderdag j.l. werd de waarheid bevestigd van betgeen we zoo dikwijls hebben hooren zeggen: „er zou in ons stadje heel goed een gemengd koor kunnen wor den opgericht, dat uit zeer goede krachten zou zijn samengesteld." Toen voor nog niet langen tijd eenige Bolswarder heeren naar Makkum waren getogen, om een concert te hooren van eene gemengde Zangvereeniging, onder lei ding van den heer Otto Wernicke van Harlingen, hoorde men er heel spoedig van, dat ook hier pogingen werden aangewend, zoo’n vereeniging te vormen. En de pogingen slaagden. Een voldoend aantal dames en heeren traden toe, genoemde heer nam de uitnoodiging aan, om als Notificatie. 2. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente over 1893. Dit verslag zal bij de leden van den Raad circuleeren. 3. Missive van Voogden van het Algemeen Stads-Armenhuis tot af- en overschrijving van posten op de begrooting over 1893. Heeren Voogden wenschen om de rekening af te sluiten de posten der begrooting hier en daar te wijzigen. De Voorzitter vraagt voor dezen administratieven maatregel urgentie. Deze wordt verleend en de gevraagde wijzigingen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 4. Behandeling van het verzoek van den Schut tersraad der d.d. schutterij tot wijziging van de begrooting over 1893. De voorgestelde wijzigingen op deze begrooting worden eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van den heer B. Jonkers om geen boete toe te passen voor te late oplevering van een nieuwe brug te Oosterlit- tens, met advies van Burg, en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren dit verzoek in te willigen en de beloopen boete kwijt te schelden. Het afkeuren van hout tot tweemaal toe, was de reden dat adressant niet tijdig gereed kon zijn. De gemeente-architect heeft verklaard, dat deze aannemer zelfs zwaarder palen heeft ge plaatst dan in het bestek was voorgeschreven, zoodat er van ontduiking geen sprake kan zijn. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting werd daarop geschorst, om het primitief kohier van hoofdelijken omslag te behandelen. Bij missive had het D. B. aan de leden voor gesteld de verplichte vergadering op den 2den Dinsdag in April 8 dagen te verdagen, wat al gemeen goedkeuring heeft gevonden. Tengevolge daarvan werd gisteren avond eene raadsver gadering gehouden, waarbij 10 leden tegenwoor dig waren. Afwezig waren de heeren P. J. de Boer, Eisma en Lunter, de twee eerstgenoemden met kennisgeving. Ingekomen zijn a. Twee resolution van Ged. Staten, behel zende goedkeuring der tijdelijke geldleening en der gemeente- en schutterijbegrooting over 1894. Notificatie. b. De rekening over den weg Bolsward Harlingen. Deze wordt ter inzage gelegd en in handen eener commissie gesteld, de heeren IJ. T. de Boer, Oosterbaan en Mulier. c. De rekening en het verslag der gasfabriek over 1893. Ter inzage gelegd, om in de volgende vergadering te behandelen. Dj Voorzitter deed vervolgens de mededeeling dat in de fundamenten van het Stadhuis een gedenkpenning in een steen is gevonden. Hij stelt voor, deze penning en steen te deponeeren in het archief met bijgevoegde verklaring van den Archivarius. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Proces-verbaal van kasverificatie over het le kwartaal 1894. Hieruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen ƒ112,829,765 de uitgaven - 108,181,30 Saldo in kas 4,648,465 die om onverklaarbare redenen conservatieve allures had aangenomen, voor de conservatieven bleef hij niettegenstaande zijne toenadering de roode radicaal van reeds twintig jaren herwaarts. En waarlijk, wanneer wij de vroegere geschriften van den Hr. van Houten opslaan, en de uitingen daarin vergelijken met de denkbeelden) thans met zooveel kracht door hem over kiesrecht verdedigd dan wordt het ons zonderling te moede. Reeds in 1881 schreef de Hr. Van Houten in de Vragen des Tijds (de Amsterdammer drukt dat stuk in zijn geheel af en geeft het met vlij menden spot uit als den 15en staatkundigen brief van Mr. van Houten) over verbetering van onze maatschappelijke toestanden. „Al wat men met behoud van den census uit denkt, om verbetering aan te brengen mag a priori nutteloos verklaard worden. De ontwijfelbare oor zaak der kwaal kan zonder afschaffing van den census niet worden genezen. Een census hoog of laag heeft altijd als doel en gevolg, den invloed der voor loon werkenden kunstmatig te verzwak ken, en dien der ondernemers en renteheffers te versterkende vertegenwoordiging van een deel des volks kunstmatig te verheffen tot vertegenwoordiging van het geheele volk; aan eene der partijen in den economischen ontwikkelingsstrijd de wetgevende macht in handen te spelen; den staat van een wachter der rechten van allen te verlagen tot een dienaar der belangen van een deel.'1 Waarlijk, kan men het den kiezers euvel dui den, dat zij den man hun vertrouwen ontzegden, die in 1881 zoo schreef, en in 1894 alle krachten inspande, om het kiesrecht aan een census vast te bljjven knoopen? Trouwens het vertrouwen der Groninger kiezers in hun afgevaardigde was reeds in 1891 zeer minderende. Reeds toen kon Van Houten het eerst bij de herstemming halen terwijl zijn ambtgenoot V eegens die pas sinds 1888 het district vertegenwoordigde bij eerste stemming ge kozen werd. De dubbelzinnige houding van den Hr. van Houten tegenover het legerontwerp-Ber- gansius was van die verminderde sympathie der kiezers de oorzaak. We meenen dan ook niet te veel te zeggen, als wij als onze meening uitspreken, dat de Hr. van Houten politieke zelfmoord heeft gepleegd. En mocht het al gebeuren, dat een of ander district hem nog weer in de Kamer bracht, bij het meeren deel der liberale partij zal hij wel voor goed zijnen invloed verspeeld hebben. En ook de Mcijier, die met zijn onrijp en ondoor dacht amendement de oorzaak werd van zooveel wee en ongeval moest zijnen zetel ruimen. Trou wens, ook hij zat in Zaandam niet vast. In 1891 kon hij het niet dan bij herstemming halen (hij verkreeg 1704 van de 2817 stemmen); thans kon hij slechts 1107 stemmen op zich vereenigenzijn tegenstander de radicaal K. de Boer Czn. burge meester van Assendelft werd met 1553 stemmen gekozen. Toen de naam er stond vroeg hij: en moet nu mijn naam er onder? Neen, als u wilt dat die meneer uw stem heeft, moet u dat niet doen. Maar wel moogt u er de voorletters van zijn naam bij zetten. Van mijn naam Neen, vau den meneer dien u daarop ge schreven hebt. O zoo! en na ook die aanvulling op het biljet te hebben aangebracht, ging het stembdjet in de bus. Als er velen zoo waren, zou de stembus wel drie dagen open mogen blijven. Arnh. Crt. Volgens het Nederlandsch Tijdschrift voor postzegelkunde zullen kleur en type van onze post- Arum De leden der zangvereeniging „Con cordia11 hebben j. 1. Zaterdag een waar genot gesmaakt. Gelijk bij dergelijke vereenigingen gebruikelijk is, werd ook hier na een zangjaar „de pot verteerd." Zang, muziek, voordrachten en comedie-spel wisselden elkander af', terwijl een opgewekt bal de feestviering besloot. Op recht vroo'ijke wijze spoedde de avond ten einde. Het was allen op ’t gelaat te lezen, dat ze ten volle sympathiseerden met de woorden: „Was muziek en zang er niet, ’t Leven had geen waarde, enz.” De vereeniging bood haren bekwamen directeur, den heer J. F. Bos, die met zooveel ijver en takt de oefeningen had geleid, een stoffelijk blijk van waardeering en erkentelijkheid aan. De leden hebben den directeur bewezen, dat ze kunstgenot eeren, beseffende dat zang en muziek een gun- itigen invloed uitoefenen op het gemoed. Naast deze zangvereeniging bestaat alhier mede eeu muziekcorps, dat zich in den afgeloopen winter terdege heeft geoefend. - Verkiezing Prov. Stalen. De verkiezing van een lid der Prov. Staten in de hoofdkiesdistricten Franeker en Dokkum, ter voorziening in de vaca tures, ontstaan onderscheidenlijk door het over lijden van den heer W. A. Peereboom te Bolsward, en het nemen van ontslag door den heer R. Banda, is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 15 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Mei a. s. Onder de statistieke opgaven betreffende de verkiezing komt ook deze voor, dat er zich 92,150 stemmen vóór de uitbreiding van het kiesrecht verklaarden en 73,000 daartegen. Op het papier moge dit waar zijn, maar als men let op de werkelijkheid, gelooven wij niet dat deze conclusie uit de stemming is af te leiden. Menig kiezer stemde op den candidaat A. omdat deze hem aanbevolen was door iem md, in wiens oordeel hij vertrouwen steltmaar tal van kiezers omdat zij aan de vrienden van A. klanten hadden. B. werd door velen niet gekozen, omdat hij een anderen godsdienst belijdtof omdat hij een vriend of bloedverwant had, die door dezen was veron gelijkt. Allerlei persoonlijke motieven besturen de pennen van hen, die de stembiljetten feitelijk of door hun invloed invullen. Zonder onze kiezers te na te spreken, durven wij zeggen dat er zijn hoeveel laten wij daar die eigenlijk niet wisten waar het om te doen is. Een enkel staaltje laten we hier volgen. Een kiezer komt het stembureau binnen, groet naar links en rechts en zegtik wou wel komen stemmen. Nadat hij zijn naam heeft opgegeven, die door het stembureau wordt geverifieerd, wordt hem de bus gewezen. Ja maar, zegt de man, ik moet mijn briefke nog invullen. O, nu, doe dat dan maar. Als hij een pen in de hand beeft, bedenkt hij zich even en vraagt Moet ik daar nu mijn naam opzetten? Neen, den naam van dengeue, dien u wilt kiezen. Nou, ik moet (hier volgde de naam van den candidaat) hebben en dien zal ik er dan maar op schrijven. Altijd maar door bommen. Zondag werd voor de woning van den kantonrechter te Gues- noy-sur-Doubs bij Rijsel een met kruit geladen bom gevonden, die ook steenen en spijkers in hield. De knecht trapte de brandende lont uit. Den dader kent men niet. De Keizer heeft zijne goedkeuring verleend op het onlangs vermelde besluit der commissie voor het nationaal gedenkteeken ter eere van Bis marck, namelijk het monument te doen plaatsen voor het front van het nieuwe gebouw voorden Rijksdag. Zoodra de schriftelijke goedkeuring des Keizers, die thans op reis is, te Berlijn zou zijn ontvangen, zou er onmiddellijk eene prijsvraag voor een ontwerp worden uitgeschreven. Met het oog op de ruimte en omgeving der aangewezen plaats wordt een ruiterbeeld minder raadzaam geacht en derhalve de voorkeur gegeven aan een standbeeld. Het comité is het nog niet eens of het een werkstuk in brons of in marmer zal moeten zijn; doch naar het oordeel van den ontwerper en architect van het gebouw voor den Rijksdag zal een marmeren beeld het best bij de architectonische détails van het gebouw passen. Een hoofdofficier van het Italiaansche leger, kolonel Serpieri, kommandant van het regiment Bersaglieri te Cremona, is gearresteerd wegens ontvreemding van lepels en vorken in het Hotel d’Italie, waar hij ’t middagmaal gebruikte. Vol gens sommigen is Serpieri een lijder aan klep- tomanie; maar hij is toch naar den krijgsraad verwezen. Hij is niet jong meer, want reeds den veldtocht van 1859 heeft hij met onderscheiding medege maakt evenals dien van 1866. Daar hij in onder scheidene restaurants, gelijk nader blijkt, ont vreemdingen heeft gepleegd en meestal dingen van nagenoeg geen waarde, zooals vorken, messen en en ofschoon nog slechts enkele maanden oudt semde. Voor de vooruitstrevenden was hij de man> vermoeden van kleptomie niet ongegrond voor. r yMjr ft Bolswardsche Courant Eau de Col I UUVVUVUl UVUUU) vw VUlVUlUgCll Uü^UUUÜLlj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1