NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BeLSWARÖ EK W<)KSERADEEX I I P. PEEREBOOM, 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 19. i 1 i BUITENLAND. BINNENLAND. Verkiezing van een Lid voor de Provinciale Staten. DINSDAG 15 HEI A.S. ■itol'l 1 VOOR en ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $XXXXXXXXXhXXXXXXXXX$ DONDERDAG 10 MEI. $3£DOCDC DC XZDCDCDC DCDCDCDCDCDC XX DC$ I In de strafzaak tegen J. Barger, ontslagen predikant te Harliogen, zullen 3 getuigen en 2 geneesheeren als deskundigen worden gehoord. Door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht in het district Sneek is met 10 van de 19 stem men tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. J. A. Van Gilse te Rotterdam, mr. Treub kreeg 8 stemmen. Omtrent onzen politieken toestand maakt de Figaro eenige voor een Fransch blad zeer bescheiden opmerkingen, waaraan wij slechts de volgende ontleenen betreffende het gebeurde met de wet, tot uitbreiding van het kiesrecht „Het is zeker verstandig om aan eischen des volks weerstand te bieden, wanneer zij onrecht matig zijn, maar in de hoogste mate onvoorzichtig is het om aan het volk datgene te weigeren, wat zijne naburen bezitten, wanneer de maatschappe lijke toestanden bij beiden dezelfde zijn en wanneer men weet, dat men zal moetm eindigen met toe te geven. Voor regeeringen zoowel als voor bijzondere personen is niets verkeerder dan de onvermijde lijke beslissing omtrent eenig vraagstuk uit te stellen. En ik zie niet in, welk voordeel er in ge legen is voor Nederland’s burgerij, die zulk een roemrijk verleden heeft, dat hun in 1894 eene hervorming onthouden wordt, die zij zaker voor het einde der eeuw zal afdwingen." Men schrijft uit Dinxperlo: Achtte zich onze burgemeester genoodzaakt bij publicatie werklieden te waarschuwen voor de verlokkelijke, doch meestal bedriegelijke aanbie dingen van werk in Duitschland, thans vindt men in de Graafschupsbode een advertentie, waarbij 300 werklieden voor Duitschland gevraagd worden om in het hout te werken. Inlichtingen kan men bij een persoon bij Gendringen woonachtig krijgen. De verdiensten bedragen f 14 a f 20 per week. Daar de plaats waar dit werk te vinden is niet wordt opgegeven en het verwondering moet wek ken, dat er in het groote Duitschland geen 300 werklieden zouden te viuden zijn, die gaarne f 14 a f 20 per week zouden willen verdiener, kan het zijn nut hebben werklieden, die op boven staande aanbieding mochten reflecteeren, tot voor zichtigheid aan te manen. Naar aanleiding van het gebeurde met mevrouw LegrandGoudschaal, zegt Melati van In sommige streken daarentegen wordt de Mei met feestelijk gejubel, met zang en dans begroet. In Mei is men dan ook „door den winter„, en de genoegens des levens vermenigvuldigen zich op velerlei wijze. Bovendien is de Mei om hare liefelijkheid wel een jubel waard. Voor sommigen in Europa en ook in ons land wordt aan den eersten Mei ook een politieke be- teekenis gegeven door het houden van een „be- tooging". Een goed middel zeker om het gevóel van gemeenschap in stand te houden of te ver sterken. Een goed middel ook misschien om onder de nietsbezittenden aanhangers te winnen. Wij gunnen hun volle vrijheid om te betoogen naar hartelustalleen onder voorbehoud, dat zij door gedrag en woorden geen al te groot contrast maken met het schoone en liefelijke van de Mei. Den Sociaal-Democraten gunnen wij het recht om op deze wijze vrijheid te genieten, maar wij zullen ons nog een paar malen bedenken eer wij gereed zijn om de vrijheid, die zij ons willen brengen, uit hunne handen aan te nemen. Te Waltham Abbey, nabij Londen, heeft Maandag eéne verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in eene fabriek van rookvrij kruit. Een opzichter en twee anderen vonden den dood; een aantal arbeiders werden gewond. De ramp gaf aanleiding tot huiveringwekkende tooneelen in het stadje. Naar de heer Woodall in den loop van dien avond in het Lagerhuis verklaarde, heeft de ont ploffing den dood van 4 personen tengevolge ge had, terwijl er 20 gewond werden. De Belgische Regeering moet huiszoekingen bevolen hebben bij tal van bekende anarchisten te Luik. Zij zullen vervolgd worden wegens het deelnemen aan eene Vereeniging, tegen het leven en de goederen van medeburgers gericht. Reeds hebben eenige arrestitiën plaats gehad, waaronder de bekende Duitsche kastelein Schlebach, die naar Luik was uitgeweken. De gemeenteraad van Brussel heeft Zaterdag het besluit genomen om ter gelegenheid van de nationale feesten, op Zondag 22 Juli a.s., een groot concours van gymnastiek te doen houden op de Place de Brouckère. Het concours zal bestaan uit 2 afdeelingen, in elke waarvan drie groote prijzen uitgeloofd wor den, bestaande uit kunstvoorwerpen, en verder kronen en palmen van verguld metaal en zilver. De le afdeeling is bestemd voor de gezelschap pen, welke reeds vroeger een prijs behaald heb ben, hetzij in België of in het buitenland. In de 2e afdeeling zullen alleen medewerken de gezel schappen, die nog geen prijs behaalden. Behalve afzonderlijke prijzen voor de directeu ren der winnende gezelschappen zal aan elk korps, bestaande uit ten minste 8 leden, eene herinne- ringsmedaille worden uitgereikt. Wij weten allen bij ervaring, dat de Mei niet ten onrechte bij een grillige dame vergeleken wordt. Zij komt tot ons met een tuil bloemen in de eene hand, maar houdt in de andere de roede gereed, waarmee zij hare aanbidders soms wreed tuchtigt. In hare nukkigheid roept zij soms de Siberische lucht te hulp om de verwachtingen, ontstaan door een schijnbaar goede luim, te ver nietigen of te verzwakken. Met recht mogen wij vragen of zij ’t Maart en April zal kunnen ver geven, dat deze zich in de volksgunst hebben in gedrongen, door, naarmate van haar geschiedenis en karakter, niets dan liefelijkheid te vertoonen, zoodat Kees, de metselaar, niet eens Maartsche sneeuw heeft kunnen opvangen, om ze door zijn potje met versch vet te roeren, opdat hij een on bederfelijk smeersel hebben zou om 't „springen" van de huid zijner handen te voorkomen of als geneesmiddel te dienen tegen „springers" en puis ten, kleine wondjes en velafschaving. Wij weten immers, dat schoone dames naijverig zijn en jaloersch, waarom de schoone Mei zich wel eens op ons, wegens April-vergoding, zou kunnen wreken. Maar goed geluimd, middelmatig of slecht, nuk kig of niet, haar eerste dag is steeds een dag vol beteekenis in en voor het maatschappelijk leven. In gewijzigden vorm gelijkt hij in aard veel op den Nieuwjaarsdag; en ofschoon de bemoeiingen aan dien eersten- Meidag verbonden te vele zijn om in eens te kunnen worden afgemaakt, is hij toch de mijlpaal waarheen reeds vooruit of straks aan de achterzijde veel moet heenvloeien, veel moet verricht worden. Wij zullen den grooten schoonmaak, die hare verschrikkingen in en om de Meimaand laat ge voelen maar buiten bespreking laten. Voor velen toch zijn die verschrikkingen in den modernen tijd vrijwat minder geworden, nu in de woning van burgers en boeren het „schrobben en hozen" bui ten gebruik is geraakt en de klank van den „lui wagen" (borstel met langen steel) niet meer tegen de zolderbalken klinkt, de vloeren der vertrekken niet evenzeer met water doorweekt worden, de kleeren van de schoonmakers droog kunnen blij ven en al wat tot de tilbare have behoort of niet „nagel- of spijkervaat" is, niet meer naar buiten wordt gedragen, alsof men boelhuis ging houden of ingepakt in allerlei soort van emballage-mid- delen alsof men ging verhuizen. Wel krijgt alles bij den grooten schoonmaak een extra beurt en wordt zoomin een zolder als een hoekje en kastje overgeslagen, maar alles heeft meer het karakter van het gewone driemaandelijksche „uitdoen", waarbij de mannen, indien zij de heerschappij over die zaken aan de vrouwen overlaten (en zij kun nen dit met de meeste gerustheid en willen ’t in den regel dan ook wel), waarbij de mannen, zeg gen we, des avonds alles, tot zelfs een pijpedop of sigarenpijp op zijn plaats kunnen terugvinden. De ijver der vrouw om binnen ’s huis alles een net en opwekkend aanzien te geven, een ijver, die bij de mannen niet altijd de verdiende wa*r- deering geniet, die ij ver brengt er veel toe bij om de Meimaand de schoonste der maanden te noe men. Wordt men van den aanblik der natuur met hare bloemen en jeugdig groen, welks schoonheid niet te beschrijven is, nimmer verzadigd de ijverige en zorgende hand der vrouw heeft het kachelvertrek in een zomerverblijf herschapen, waarin orde en netheid heerscht en alles u door zijn blank- en reinheid als toelacht. Maar niet alles is poëzie, wat ons de Meimaand opleverthet zoete is vaak öf met het zure ver mengd öf wordt door het zure vervangen. En tot het proza behoort ook het verhuizen. Ziedaar een echtpaar, wier smaak en eischen moeielijk zijn te bevredigende huisheer maakt bezwaar om aan al die eischen tegemoet te ko men of al de bestaande of gedachte gebreken te Velen zullen zeker met genoegen vernomen hebben, dat door de Centrale Kiesvereeniging te Franeker als candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten, met groote meerderheid (17 van de 19 stemmen) is gesteld, onze Burgemeester de Heer P. PEEREBOOM. Gedurende tal van jaren was een der zetels van het district Franeker waardig vertegenwoordigd door een Bolswarder (win. den Heer W. A. Peere- boom). Wij wekken de Bolswardsche kiezers daarom op, om getrouw ter stembus te komen en hunne stemmen uit te brengen op den Heer Burgemeester van Bolsward en daardoor te toonen aan de omliggende Ge meenten, dat zij ten zeerste met de keuze der Centrale Kiesvereeniging zijn ingenomen. Niemand blijve ditmaal zonder gel dige reden thuis herstellen of op te heffen, en dus valt al spoedig het besluit „verhuizen". Intusschen, „verhuizen kost bedstroo", en een spoedig ledigen van de beurs verwekt altijd een onaangenaam gavoel. Dat is de aanhef van het stukje proza, dat aan ’t verhuizen op 1 Mei ver bonden is. Zal de poëzie binnenshuis terugkeeren of liever komen? Wij stellen het twijfelachtig, indien de verhuisden van aard en natuur veel- eischend zijn en de huismoeder den lust mist en de bekwaamheid, om bestaande gebreken zooveel mogelijk te verhelpen of te bedekken. De gemak zucht immers, die eischend optreedt, opdat anderen onze wenschen zullen voorkomen of vervullen stemt niet tot tevredenheidzij immers neemt eerst dan haar intrek in het gemoed, wanneer men gedaan heeft, wat men kan en men op de vruch ten van zijn ijver en tact kan terugzien. Ziedaar een ander, wiens finantiëele krachten aan ’t afnemen zijn of een schok hebben ontvan gen, waarvan zij moeielijk zijn te herstellen. Hij gevoelt en weet het, hjj moet afdalen en een wo ning betrekken van minder omvang, minder ge makken en minder aanzien. Veel poëzie heeft de Meimaand voor hem niet in haar schoot. Wanneer immers het hart beklemd is, moge de natuur afleiding en daardoor eenige rust en troost kunnen verschaffen, de poëzie blijft ontbreken, zoolang hij aan den nieuwen toestand en het leven in een lagere sfeer niet gewoon is geworden. Zij, de gewoonte toch, is beter dan iets anders in staat, om de beelden van het leven, dat achter hem ligt te doen verflauwen, met den toe stand, waarin men zich geplaatst ziet, vrede te vinden en opnieuw in staat te worden om levens poëzie te genietenzij moge een tijd sluimeren, verlaten doet zij niet een hart, dat rustig klopt. Door de omstandigheden achteruit gezetten vernederden, moed gehouden dus, want „In eiken staat is vreugd voor ’t leven „En elke staat heeft ook zijn last." Moge de Meizon vriendelijk over u schijnen Maar het zou ook zijn kunnen, dat die nette, moderne en met zorg ingepakte verhuisboel be hoorde aan een vrouw, wier broodwinner van hare zijde door den dood is weggerukt. Zij verlaat de woning, waarin zij gelukkig heeft geleefd om het ongeluk dat haar trof des te dieper te gevoelen. Zij gaat heen, misschien 'verre van hier. Waarheen? Och, doe geen nieuwsgierige vragen. Een zucht, uit deelneming afgeperst en een heilwensch moge haar volgen of vergezellen. Eens werd een boerin door de vrouw van een docter beklaagd, wegens de vele bemoeiingen, die op haar rustten en het arbeidzame van haar leven. Gij hebt gelijk, zei de boerin, ik heb een leven vol zorg en inspanning, maar wij zijn er van jongs af aan gewoon, daarom hebben wij de kracht er toe en verveelt het ons niet. Maar mag ik u meteen herinneren aan of mededeeling doen van een spreekwijze die door ons, boerinnen, weleens gebezigd wordt? Zij luidt: „een boerin is slavin, 1 maar als zij haar man verliest staat zij niet ver legen." Misschien verkeert de weduwe, wier verhuisboel wij naoogden in een minder gunstigen toestand en voor haar zal de vernedering en de ontbering des te grooter zijn, naarmate zij zich meer aan gemak en aan weelde heeft gewend. Neen, niet alles is poëzie, wat de Meimaand in het leven der menschen oplevert. Hier ziet men een boer die een of meer stuks vee ter markt brengt, dat hij o zoo graag wilde en o zoo noodig moest behouden, maar dat hij moet afstaan om zijn landheer de huur te kunnen betalen of den hypotheekhouder de renten van het hem geleende kapitaal. Hij heeft zich tot stelregel gekozen, dat wat het noodigst is eerst moet gedaan worden, en daarom in godsnaamgeld maken om te kunnen betalen is in zijn geval het noodigst, en daarom, al is ’t met een zucht, vooruit beestje, je gaat naar een andere weide mijne zou wel gras voor je hebben, maar je baas heeft geld noodig. De hypotheekbanken zijn koud, weet je en hare tusschenpersonen zijn koud; misschien heb ik wel te doen met iemand die reeds uitziet naar den tijd, waarop ik den strijd moet opgeveu; daarin immers zouden voor hem verdiensten steken vooruit beestje, je baas moet geld hebben! Ziedaar een anderen boer, die niet gestemd is om zich in het schoone en rijke der Meimaand te verlustigen. Het vorige jaar leverde voor hem weinig voordeel op; zijn rekening kon niet sluiten en moest sluitende gemaakt worden door vee te verkoopenhij had er immers toch ook geen voeder voor; het noodigst moet eerst gedaan wor den vooruitdie later leeft moet later zorgen. En thans komen die zorgen of liever ze zijn er. Hij ziet zijne weiden over ach, dat het hem thans ontbreekt aan monden, om hare voortbreng selen te verorberen, waardoor hij in de gelegenheid zou worden gesteld om gras en weidekruiden in klinkende munt om te zetten„Het beste been moet voorop gezet" en men moet zich behelpen zoo goed dit kan, maar de zorgen, die hem ge durende den winter kwelden, drukken, nu t een maal Mei is geworden, met dubbele zwaarte. In onze streken houden de menschen niet van luidruchtigheid; indien vooraf geen spiritualiën zijn gebruikt, valt het moeielijk hen een „hoezee" „hoera" of een „lang zal hij leven" af te dwingen dat is zoo, in nuchteren toestand, de volksaard. Nu zegt men wel eens, dat de stillen of minst- luidruchtigen het diepste gevoelen maar omdat men iemands gevoel niet kan meten of wegen, zullen wij hierop maar niet verder ingaan. Java (juffrouw Sloot) het volgende omtrent vrou welijke ambtenaren Men kan geen twee heeren dienen Een vrouw moet kiezen. Wil zij onafhankelijk door het leven gaan en zelve in haar onderhoud voorzien, dan blijve zij ongehuwd. Wanneer zij trouwt, dan behoort zij in de eerste plaats aan haar man, haar kinderen en haar huishouden. Wanneer zij bovendien haar werkzaam aandeel moet dragen in het onderhoud van het gezin, dan wordt haar taak te zwaar en eischt men meer vap haar dan van den man, die, vrijgesteld van de zoo drukkende zorgen van huishouding en moeder schap, toch physiek verreweg de sterkste is. Zij doet reeds genoeg, wanneer zij door zorg, spaarzaamheid en medewerking de uitgaven van het huishouden beperkt. Zij kan nooit zooveel verdienen, dat het tegen de moreele en stoffelijke schade, door haar afwezigheid veroorzaakt, kan op wegen, zonder nog te spreken van haar verlies aan gezondheid en kracht, hetwelk voor de toe komst de batreurenswaardigste gevolgen hebben kan. Het is dus niets meer dan billijk, dat een vrouw bij haar huwelijk afstand moet doen van haar betrekking, daar hoogere plichten haar voort aan geheel en al in beslag zullen nemen deze plichten moet zij persoonlijk vervullen en kan ze slechts ten nadeele van haar gezin aan vreemden overlaten. Men verlangt tegenwoordig dat de Staat zijn bemoeiingen over alles uitstrekt, daarom is het ook zijn recht en plicht, te waken over de belan gen van het huisgezin, dat toch het fondament van de maatschappij uitmaakt. Door niets worden deze belangen meer geschaad dan door de min der volmaakte plichtsvervulling der vrouwen en moeders. Als vermoedelijke oorzaak van het gure weder noemt Neptunus het volgende Behalve de drijvende wrakken van schepen, die de vaart van Europa op Noord-Amerika zoo bemoeilijken, zijn er dit voorjaar een zeldzaam groot aantal bevroren wrakstukken, die van de Pool hun weg naar het<Zuiden zoeken. In onge kende getallen en bijzondere grootte (tot ver boven I de 100 voet hoogte) verschijnen ijsbergen en ijs velden op lage breedte. Men mel lt ons uit Harlingen. De Tentoonstelling van Kunst, Nijverheid en Wedstrijd voor Handwerkslieden nadert hare voltooing. Op de terreinen heerscht een groote drukte en bedrijvigheid. I Overal balen, kisten en alle soort verpakkin gen, waartusschen Commissieleden en werklieden druk bezig met uitpakken en étaleeren. Alleen de stoomboot van Amsterdam bracht gisteren ruim 120 collis. Trouwens, de Commissie voor Volksvermaak, door wie de Tentoonstelling en Wedstrijd is uit geschreven, durft de zaak aan. Zij heeft alleen voor deze gelegenheid eene gasverlichting op de terreinen der Buitensocieteit laten aanbrengen en de gebouwen der Sociëteit en Schouwburg, die door eene gracht gescheiden zijn, door eene rustieke brug van 17 meter ver bonden. In dea schouwburg, een keurig net gedecoreerde zaal, komt in hoofdzaak de afdeeling Kunst en Nijverheid. Op het tooneel is men bezig het Indisch Museum van Haailem op te zetten. Matten, Sarongs, Bamboes, Pajonge, Indische Wapens en groepen levende palmen, leveren een tropischen aanolik op. Midden in de zaal is een Aquarium met fontein, natuurlijk in bescheiden afmeting, terwijl tal van bloemen en planten het geheel een prettig aan zien geven. Uit alle Provinciën van ons land zijn er inzen dingen. Onder de ingezonden Ameublementen trekt bizonder de aandacht, dat van de tirma Eckhardt te Rotterdam, een meesterstuk van snij- en décoratiewerk, maarvoor het buffet alleen wordt ook ruim duizend gulden gevraagd. In de Buitensocieteit is alles wat door den handwerksman in zijn vrijen tijd is vervaardigd bijeengebracht. Fraaie werkstukken, getuigende van de kunstvaardigheid, het geduld en de ambitie I van den werkman, zijn er in een groot getal I aanwezig. I Een trofee, Arbeid, Nijverheid, Handel en I Scne^pvaart allegorisch voorstellonde, prijkt in I het midden. Op het orkest de buste van H. M. de Koningin I Regentes in een schat van planten en bloemen. In de groote feesttent en op de terreinen overal I uitstallingen, gelegenheden voor verversching en I amusemento. a. Een doorloopeud kegelcon- I cours, een schietwedstrijd met Flaubert buksen I enz. enz. Gerust mag men voorspellen, dat niemand on- I voldaan de^o »^Ap^e^tegj.n hopen 1 Alléén verkrijgbaar in verzegelde pakjes, voor- I zien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk Voor Bolsward bij Mejde Wed. M. G. BONTJE- MA, Dijkstraat, bij den Heer G. F. JORNA, i Blauwpoort en bij den Heer G. KROL, Kleine Dijlakker. Te Oosthem D. G. BOONTJES 1 Ylst: F. ten KATE, J. HAAGSMAen F. a’ POSMA, Oudega W. VALKEMA. Sneek: G. TONNEMA, G. HEMSTRA en Wed. M E PINO, Nuland: Wed. J. STEENSMA, Wit- Bolswardsche Courant fl f’ i wa wv puii maigtmuq

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1