NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EU WONSBRADEEI. I I I I Millioenen te Verliezen. I I j K THEE merk Eureka.” 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 20. DONDERDAG 17 MEI. I 1 4 1 BINNENLAND. I I i I 2 JAAR GARARTIE. VOOR De Tentoonstelling te HARLINGEN. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. jc doc x:x mzzxzxc xxxxx 1 I Te Enkhuizen is 14 en 15 Mei j. 1. een belang rijk Muziekfeest van Harmonie- en Fanfarekorp- I Thee-lmport Merk M i avl meer dan honderd andere planten in potten, de voorwerpen van In- jt sen gehouden uit de Provinciën Friesland en Noord-Holland. Dertien korpsen nam n deel aan dit zeer goed geslaagde feest en wel elf uit Noord-Holland en de Muziekkorpsen der dd. Schutterij vanDockum enFraneker. (Bolsward’s Muziekkorps was door’t verlies van eenige harer beste krachten tot zijn spijt verhinderd). Een onafzienbare menigte bevond zich Pink stermaandag ’s morgens elf uur aan het Station, waar met treinen, boot en wagens de deelnemers met muziek werden ontvangen, waarna de stoet zich in optocht onder het spelen van opwekkende marschen langs de met vele vlaggen versierde straten naar het Stadhuis begaf, waar de eerewijn werd aangeboden. Hierna begaf men zich in op tocht naar het Park, ’t welk aanmerkelijk ver groot, bijna geen plaats genoeg had voor de honderden bezoekers. Ongeveer 2 uur opende de Schutterij muziek van Enkhuizen de Matinée met een Feest-Ouver- ture van haren Directeur de Heer C. J. Th Franke. Met genoegen maakten wij met dit korps kennis, ’t welk uitmunt door eene goede verdeeling van instrumenten en uitstekende hoofdpartijen, waar door de nog al moeilijke muziek tot haar recht kwam. Bij loting werd hierna bepaald in welke volg orde de korpsen hunne opgegeven 2 nos. zouden spelen. Het zou ons te ver voeren om alle korpsen afzonderlijk te bespreken, maar wel merkten wij op, dat allen zich beijverd hadden om wat goeds ten beste te geven. Amstels Fanfarekorps muntte vooral uit. Ofschoon Friesland slechts door 2 korpsen was vertegenwoordigd, konden deze zich gerust meten. Beide korpsen brachten werkelijk goede muziek ten gehoore. Ruim 6 uur eindigde de Matinée, waarna eene gemeenschappelijke maaltijd plaats had in de Oranjezaal, ’s Avonds om 8'/.2 uur werd het feest voortge zet met eene soirée, gegeven door het Muziekkorps van Enkhuizen, in de pauze waarvan de uitrei king der Herinneringsmedailles geschiedde, waarna de feestavond besloten werd met een opgewekt bal. Den volgenden dag was natuurlijk weer aan de muziek gewijd, terwijl op de Kaasmarkt van 11% tot 1 uur volksspelen werden gehouden, ’s Namid dags 2 uur had een tweede Matinée plaats, om 8 uur gevolgd door een Volksconcert op eene drij vende Muziektent verlicht a giorno, waarvan hon derden genoten, waarna om 10 uur een schitterend vuurwerk werd afgestoken, ’t welk een waardig slot was van een Muziekfeesf, ’t welk volkomen gelukt genoemd kan worden. gasvlammen, ue palmen en dische kunst en nijverheid op hettooneel, daar boven op de loge de buste der Koningin-Regentes in het groen, het geheel leverde een’ frappan- ten aanblik op. Na de beschouwing der in de tent opgestelde voor werpen gingen de aanwezigen over de opzettelijk gebouwde brug naar de Buitensocieteit terug en genoten van het concert, door het Stedelijk mu ziekcorps gegeven. Zondag werd de tentoonstelling bezocht door ongeveer een duizendtal personen, en Maandag door minstens twee duizend bezoekers, die blijk baar hoogst voldaan waren over hetgeen er te zien en te hooren viel. Het concert, gegeven door de stafmuziek van het le regiment uit Leeuwar den, was zelfs te druk bezocht. Daar velen geen zitplaats konden bekomen, was een gedurig rond- loopen van eenige honderden personen oorzaak, dat men van de muziek weinig kon verstaan, wan neer men op eenigen afstand was gezeten. Men mag hier met voldoening zeggen, dat deze onderneming, die velen deed vragen of er succes zou zijn voor een zoo royaal opgezette onderne ming voor een betrekkelijk kleine plaats, aan vankelijk volkomen slaagt, en er is geen twijfel aan, of de roep er van uit gegaan, zal strekken om het publiek in ook den loop der gansche week naar bier te brengen. Het Tweedaagsche Muziekfeest te ENKHUIZEN. Er is geen land ter wereld, waar de beursno- teering zulk een enorme plaats in de kranten in neemt, als Nederland. En een steeds toenemende plaats. Want al verdwijnen er nu en dan eens eenige fondsen uit, die totaal en voorgoed niets waard zijn geworden, dat verlies wordt weer ruim schoots opgewogen door het verrijzen van nieuwe leeningen en maatschappelijke kapitalen, die ge makkelijk de eer der „officieele noteering* in de opgaven der „Vereeniging voor den Effectenhandel* deelachtig worden. Dit verschijnsel, zegt de Haagsche Courant, pleit in een opzicht voor de Nederlanders, voor de Ne- landsche welvaart althans. Maar het is vooral ook een reden tot ernstige grief. Want bij het nagaan van die lijst der in Nederlandsche liefdefondsen komt men tot de treurige slotsom, dat er daaren tegen ook geen land ter wereld bèstaat, waar heb zucht en onkunde tot zoo roekeloos wagen van veelal zuur verdiende penningen leiden. Ook in andere landen, in Frankrijk bijv, wordt er veel gespeculeerd, maar over het algemeen be legt de klein-kapitalist in Frankrijk zijn vermogen in „nationale rente.* In Nederland is dat anders; bezitters van groote fortuinen mogen gebruik ma ken van onze Nationale Werkelijke Schuld, deze wordt verder voornamelijk alleen gebezigd voor die beleggingen van geld, waarvoor dit om de een of andere reden bepaald wordt verlangd kapitalen van minderjarigen, waarborgfondsen, enz. De meer derheid der klein-kapitalisten in ons land steken liefst hun geld in dat ontzaggelijk aantal buiten- landsche leeningen, die te gemakkelijker deelnemers vinden, naarmate zij minder soliede zijn, d. w. z. naarmate ze grooter rentebeloven. De rente is in de laatste dertig jaren, vervolgt het aangehaalde blad, belangrijk achteruitgegaan. Terwijl een kwart eeuw geleden 5 pCt. de nor male intrest was, die men van soliede fondsen geregeld maakte, zoodat nog heden ten dage bij den kleinen man de meening heerscht, dat 1000 kapitaal een inkomen van een gulden ’s weeks afwerpt, kan men tegenwoordig niet boven de 4 pCt. komen, zonder een vrij groote kans op ver liezen te beloopen, en staat onze 3pCts. N.W.S. zelfs op den parikoers, waaruit volgt, dat men met volkomen zekerheid slechts op 3 pCt. rente mag rekenen en dus al wat daarboven komt, eene risico premie is, die men geniet voor de kans op ver liezen in zijn kapitaal. Het publiek echter kan er maar niet bij, dat de rente zoo daalt, en velen kunnen ook eigenlijk vaak niet buiten die grootere rentevoor een rentenier bijv, is in de laatste 25 jaren het inkomen ver minderd voor een 2/5 of 3/10. En dan is het zoo verleidelijk, dat moet erkend worden. Bekende kantoren brachten met fraaie prospectussen leeningen en maatschappelijke kapi- talen aan de markt, die 5, 6 of meer percenten rente beloofden en het publiek in den val lieten loopen. Zoo gingen millioenen bij millioenen uit de zakken der kleine kapitalisten over in de brand kasten der Amerikaansche spoorweg-koningen en andere beurshelden. Want er moge eenige overdrijving zijn in het bericht, dat dezer dagen rondging, omtrent de honderden millioenen, welke de Rothschilds be zitten op een paar meer of minder komt ’t echter niet aan de grondslag van het bericht was juist; van een klein kantoortje is die zaak de grootste geldmogendheid geworden, die met de tonnen omspringt als een gewoon mensch met guldens. En dit is, ja, toe te schrijven aan groote kennis en handelstalentenmaar eenmaal het eerste millioen achter den rug hebbende, sprak de onophoudelijke ophooping en toeneming verder van zelve. Hier behoeft niet eens gesproken te worden van de in de latere jaren zoo aangewakkerde zucht tot speculeeren zuiver doppelspel maar reeds door die onzekere fondsen met ongemotiveerd hooge rente, waarin voortdurend veel fluctuatie is, gaat gaandeweg, maar zeker, al het klein-kapi- taal over in handen van de eigenaars der zeer groote fortuinen. Uitgegeven tegen 95, daalt een fonds van lieverlede tot 75 of 50, en tenzij het al van den beginne af onwaardig was, zoodat de eraittenten feitelijk hetgoedgeloovige publiek voor het geheele bedrag oplichtten, gaan nu de groot machten het weder opkoopen, zoodra de kans op betere toestanden ontstaat; dalende is het fonds grootendeels ettelijke malen van „gelukkige* (!J bezitters veranderd, die er telkens een 5 of 10 percenten bij lieten zitten, en eindelijk komt het dan tot zijn werkelijke waarde in handen van de grootmachten, die alsdan, als er weer reden tot rijzing ontstaat, de winst incasseercn. En zoo heb ben reeds heel wat malen de kleine kapitalisten zich gedevaliseerd gezien voor millioenen, uit tal van kleine beurzen bij 25 of 100 tezamen ge bracht en verdwenen in de zakken der groote speculanten. Dat noemt men „geldbelegging*. En op deze wijze zijn in den loop der 19e eeuw heel wat millioenen, welke door den arbeid van het Nederlandsche volk gulden voor gulden waren bijeengebracht, naar den vreemde verdwenen. De oorlogen, in en buiten Europa gevoerd, zijn voor een aanzienlijk deel door Nederlandsche burgermenscheu bekostigd. De millioenen der Rothschilds, Astors enz. zijn voor een goed deel uit onze beurzen gekomen, d. w. z. door den Nederlandschen arbeid verdiend. Amerikaansche, Russische, Italiaansche en Portugeesche spoor wegen zijn van ons geld aangelegd. En millioenen zijn zoek gemaakt door bankroetier-staten, die leenden tegen belofte van hooge rente, maar wel dra ophielden die te betalen. De Haagsche Courant vraagt, of wij daarvan niet langzamerhand genoeg krijgen. Het blad meent, dat wij ons moeten terugtrekken uit den buiten- landschen zwendelbandel in effectendat we onze kapitalen niet langer moeten onthouden aan de binnenlandsche nijverheid, niet omdat wij de re sultaten daarvan onzeker achten, maar om ze te geven aan vreemde ondernemingen, waarvan we nog veel minder of totaal niets weten. En vooral de kleine kapitalist moet daarin ver andering brengen. Maar de eerste eisch, als wij tot een beteren toestand willen komen, is deze, dat wij ons door dringen van het besef, dat alle rente boven den solieden lagen stand eenvoudig risico is, tijdelijk gewin voor bijna zeker verlies na korten tijd, - dat wij ons niet langer laten verleiden tot het koopen van veelbelovende buitenlandsche fondsen, maar tevreden zijn met een bescheidener, doch zeker inkomen uit rationeele rente van goede papieren, dat wij ons losmaken van onze speelzucht en ophouden, ons arm te tellen door ons rijk te rekenen. Bij de terughaling van de biljetten der be drijfsbelasting, bestemd voor personen, van wie men vermoeden kan, dat zij bij de invulling der hun uitgereikte biljetten de hulp van den be schrijver zouden kunnen noodig hebben, kan de voorlichting of hulp van den ontvanger of zijn gemachtigde worden ingeroepen. Niemand is gehouden bij de terugzending of teruggave der inschrijvingsbiljetten gebruik te maken van den bijgevoegden briefomslag. Deze voorlichting is niet noodig voor kooplieden, industrieelen, hoo- gere ambtenaren, naarolooze vennootschappen enz. enz. van wie men verwachten kan, dat zij de hulp van den beschrijver niet zullen inroepen. Eenige jaren geleden werd door een Minis ter van Oorlog besloten, dat voor miliciens, die daartoe genegen waren, en de geschiktheid be zaten, de gelegenheid zou worden opengesteld, zich voor den rang van 2e luitenant i. b. d. te bekwamen. Het op die wijze verkregen getal militie-luite- nants heeft zich bepaald tot 21 bij de cavalerie en 1 bij de artillerie. Met het eervol ontslag dezer dagen aan laatst bedoelde, den heer H. Ketner, verleend, is de laatste militie-offieier uit het leger verdwenen en kan deze proef als finaal mislukt worden beschouwd. Gedurende het le kwartaal van dit jaar zjjn bij het Koloniaal Werfdepot voor den In- dischen dienst aangenomen299 Nederlanders en 106 vreemdelingen nl. 51 Belgen, 42 Duit- schers, 6 Luxemburgers, 6 Zwitsers, en een Oos tenrijker. Totaal 405. Uit de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden 138 onderofficieren en min deren overgenomen. Totaal der werving 543. Onder de aangenomenen bevinden zich 42 miliciens, die voor den tijd van 2 jaren werden gedetacheerd, en onder de overgenomenen 11, benevens 10 onderofficieren, die tot een engage ment voor den tijd van 4 jaren werden toege laten. Aan deze 543 militairen werd aan handgeld uitbetaald de som van f 138,780. Te Haarlemmermeer is, volgens het Dagbl. niet ver van de bekende Wilhelminabron een tweede bron ontdekt, waarvan het water dezelfde eigenschappen en gelijk gehalte schijnt te bezit ten de eigenaar dezer bron heeft eenige flesschen tot scheikundig onderzoek opgezonden. Wegens de buitengewoon lage graanprijzen hebben de bakkers te Rozendaal den prijs van het brood 2 centen per kilo afgeslagen. Best tarwebrood kost thans daar 11 centen per kilo. In den Haag bestaat eene vereeniging .Middenstand”, die hoofdzakelijk bestemd is om .Eigen Hulp” te bestrijden. In verband met dat streven mengt zij zich ook in de verkiezingen. Haar orgaan, Advertentieblad voor den Midden stand, bevat dan ook een artikel, dat zijne lezers moet opwekken om den candidaat der Vereeniging te steunen. Ziehier een fragment uit het bezielen de woord, dat de redactie met dat doel schrijft: „Den bezadigden geest in deze spreeke ook nu feeder uit, de stemmingen op Vrijdag a. s., de Vereeniging Middenstand blijven getrouw aan haren eerste optreden, ook zamengaande hare be langen als handelaren daarbij atten derende en moge voor die handelstand, welke ook nog bij meerderen zaken als de urgente kwestie, in de werkzaamheden der nu nieuw geformeerde regee- ring de waarborgen gevonden worden, handel en bedrijf, voor ieder die regten worden verzekerd dat het bestaan vooi allen wordt blijvend gemaakt en waar men uitspreekt het regt ook voor den arbeider te willen geven, en het mede invloed schenken aan het besturen van het algeheel, de burgerstand, de neringdoende, zij welke tot heden toe, veel moest bijdragen tot bestrijding der kos ten van landsbeheer, zullen mogen' ondervinden dat de strijd om het bestaan, met hun nog mogen worden verzwaard; dan willen wij ook gaarne bestemmen met de lofzangen.” In een onzer bladen komt een drukfout voor, die men niet dikwijls aantreft. Onder eene houtsnee leest men den naam van jhr. mr. J. Röell en blijkbaar is de cliché van een ander portret bij vergissing er boven geplaatst. Een erratum volgt misschien. In de Militaire Spectator geeft de heer G. Nijpels een overzicht van de werking van het koninklijk besluit betreffende het Reservekader, Hij betoogt opnieuw de voordeelen daarvan voor de jongelieden, die door tusschenkomst van deze inrichting aan hunne militaire plichten voldoen. Tot juister waardeering geeft de schrijver een overzicht van do wijze waarop de zes dienstjaren zijn geregeld. Wjj vestigen er de aandacht op van diegenen, die in de termen vallen om in den krijgsdienst te treden. Als een groote zeldzaamheid meldt men dat te Oudenbosch een papegaai in de kooi een ei heeft gelegd. De eigenaar is reeds dertien jaar in het bezit van den vogel. Kan deze papegaai ook een zeeslang zijn Woensdagavond werden te Tiel honderden op de been gebracht door de woeste daden van een dollen man. Verliefd op eene getrouwde vrouw, besloot hij haren echtgenoot te tuchtigen. Nadat hem in een voorgevecht de messen hij had er drie waren ontnomen, wapende hij zich met een vervaarlijken paal en sloeg daarmee in een ommezien alle ruiten, zelfs een raamko zijn in het huis zijner uitverkorene in. Daarmee niet voldaan, koelde hij zijn woede op een vier tal andere woningen, waarin eveneens geen ruit heel bleef. Eerst nadat op deze manier een 40-tal ruiten stuk waren, werd de man door vier agenten in gerekend. In het Maandblad tegen Vervalschingen deelt de heer van Hamel Roos het volgende mede omtrent Odol, een nieuwe bederfwerende stof. VVij hadden gelegenheid een nieuwe, als tand middel in den handel gebrachte stof, odol ge naamd, aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. liet bleek een vloeistof te zijn van een soorte- lijk gew. 0,855 bij 15° C. die geheel neutraal reageerde. Zij bestond uit een mengsel van vluchtige oliën (o. a. pepermuntolie) en een wei nig saccharine in alcohol opgelost, benevens uit een (bij 100° C.) niet vluchtige olieachtige stof. Deze vloeistof, die in een hoeveelheid van 3,14 pet aanwezig is, welker chemische formule C2i Hu 07 is, wordt door behandeling met bijtende soda omgezet in carbolzuur en salicylzuur. Het schijnt dat aan deze vloeistof, die beide zuren in chemische binding bevat (zoodat zij geenszins als een physisch mengsel van beide stoffen te be schouwen is) de zeer sterke antiseptische eigen schappen van het lichaam toegeschreven moeten worden. Dat deze bederfwerende eigenschappen inderdaad zeer krachtig zijn, bleek ons uit her haalde proefnemingen. Zoo bleef o. a. 5 gram fijn gehakt vleesch met 1 CC. odol (dus slechts 0,0114 gram of pl. m. 31 millegr. van het eigen lijke antisepticum bevattend) behandeld, bij bloot stelling aan de lucht gedurende ruim 3 maanden, geheel normaal van reuk. Een geringere hoeveel heid van de stof eveneens bij 5 gram vleesch ge voegd, (nl. pl. m. 15 milligr.) gaf na 20 dagen nog geen rotiing. Lit physiologische proeven op dieren bleek ons, dat het odol geen vergiftige eigenschappen bezit. Wij leiden uit de door ons verkregen resultaten af, dat het werkzame bestanddeel in odol een uiterst actieve bacteriëndoodende stof is, en uit dien hoofde en wegens zijn neutrale en niet ver giftige eigenschappen ten zeerste de aandacht als antisepticum verdient. Volgens de onderzoekingen van een bekende autoriteit, dr. Paschkis te Weenen, wordt het email der tanden en de tanl-substantie evenmin door het odol aangetast, en wordt het door hem als het beste bederfwerende middel voor den mond beschouwd. Zeer belangrijk is het, dat de desinfecteerende werking zeer lang aanhoudt, zoodat de stof behalve als tandmiddel ook reeds bij huidziekten aanwending heeft gevonden. Met het oog op de talrijke, soms lang niet onschade lijke tandmiddelen, die vaak zonder eenigen hy- giënischen grond door de fabrikanten aangepre- zeu worden, is deze uitspraak van veel gewicht. Harlingen, 15 Mei ’94. Zaterdagavond om 7 uur, werd in den achtertuin van de Buiten-societeit alhier op plech tige wijze de Tentoonstelling van Kunstnijverheid en de daaraan verbonden wedstrijd onder werk lieden geopend. De Commissie voor Volksver maak, van welke de zaak uitgaat, had daartoe plaats genomen in de groote tent, op dat terrein geplaatst, en nadat het Stedelijk Muziekkorps een „Wien Neerlandsch bloed* de volle aandacht der aanwezigen had gevraagd, sprak de heer L. H. Dinn, Voorzitter van de Tentoonstellings-commis- sie, een woord van inleiding. Nadat hij de aan wezigen had welkom geheeten, gaf Spreker een overzicht van de wording en de geschiedenis dezer zaak, waarbij gelegenheid bestond om te wijzen op de veelsoortige bewijzen van belangstelling, van alle kanten ontvangen, o.a. van de Vorstelijke familie, van de Maatschappij van Nijverheid, van de afd. der Maatschappij tot Nut vaji ’t Alge meen hier ter plaatse, van allerlei particulieren, hetzij belanghebbende bij, hetzij belangstellende in de nijverheid. Hierna werd het woord gegeven aan den heer L. Hannema, die als waarnemend burgemeester, op het belang wees dezer tentoonstelling, vooral waar het gold een’ edelen naijver onder werklie den op te wekken. Hij verklaarde de tentoonstel ling voor geopend.,en nu npodigde de President Alle soorten springveeren Matrassen. Houdt zich beleefd tot een bezoek aanbevolen. Reparation worden netjes en spoedig uitgevoerd. Aanbevelend, JX' d' JU AöwXxJCaJA’ MARKTPLEIN, BOLSWARD. L Bolswardsche Courant 'y J I ‘1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1