NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Samenstelling der Kamer. Uit de Raadszaal. i. BOLSWAïtU EN WONSERAÖEEt. i 1894, No. 22. Verbeterde Dienstregeling der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij. EXTRA TRAMMEN: Drie en dertigste Jaargang. 1 Greenwich- Tijd. I 5,50 BINNENLAND. VOOR SMEEK loopen dagelijks (behalve en naar 1 Het invullen van het beschrijvingsbiljet der bedrijfsbelasting. Van Van Van morgens 6,45 iddags 6,30 f e. BOLS WARD SNEEK naar BOLSWARD naar SNEEK BOLSWARD SNEEK Tusschen BOLSWARD Zondags) de volgende ’s ’s middags ’s m Bolswardsehe Courant t I f 5281,80 Voogd ¥3 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 600 4150 950 DINSDAG 29 MEI 1894. - 217,40 - 5000,— f 10499,20 i De waarde der onroerende goederen schat hij brengst voor ongebouwde en op het voor gebouwde eigendommen, na grondbelasting. Gebouwde eigendommen 15 X (380-27,88) s 15 X 352,12 a Ongebouwde eigendommen 20 X (11,76-0,89) a 20 X 10,87 a Handelsvoorraad en contanten ÉXXXXX XX XX^XXXXXXXXX^i DONDERDAG 31 MEI. $XXXXXXXXX XXXXXXXX X In aansluiting met den trein H. S. Mij. naar LEEUWARDEN ’s morgens 7.42, aankomst LEEUWARDEN 8.25; van LEEUWARDEN ’s middags 5 uur. aankomst SNEEK 5.43; en in correspondentie met de stoombooten OLDEBOORN, enz. b. huurberoepslokalen d. 50 3910 100 50 40 a Totaal der posten van aftrek ƒ6700 Blijft zuiver bedrag 6300 De beantwoording der andere vragen van biljet B komt voor dezen belastingplichtige niet te pas. N.B. Indien eene zaak gedreven wordt in een eigen gebouw waarin men tevens woont, wordt een evenredig deel der kadastrale huurwaarde als kosten in rekening gebracht; de waarde van dit gebouw mag dan niet tot het bedrijfskapitaal ge rekend worden. Woont men er niet in dan mag het gebouw als bedrijfskapitaal beschouwd worden. Voorbeelden Aangifte van een winkelier, die niet in de vermogensbelasting is aangeslagen. Een winkelier bezit in eigendom een huis met erf, waarin hij zijn zaak drijft, en waarvoor hij in de grondbelasting dienst 1894 aangeslagen is als volgt wegens gebouwde eigendommen naar een be lastbare opbrengst van 380 tot een bedrag van 27,88 in hoofdsom en alle opcenten wegens ongebouwde eigendommen naar een be lastbare opbrengst van 11,76 tot een bedrag van 0,89 in hoofdsom en alle opcenten. Hij betaalt geen polder- of waterschapslasten en bezit geen verder vermogen dan zijn handelsvoorraad en eenige contanten, welker gezamenlijke waarde hij schat op 5000. Zijn schulden (wissels, enz.) schat hij op 1000. Hij heeft alleen in te vullen biljet A en meer in het bijzonder van de daarop voorkomende „Vragen door ieder te beantwoorden* No. 1, No. 4 bijv, in dezer voegeja, winkelier, gemeente A No. 7 bijv, als volgt: een winkel, gemeente straat No. enz. Van de „Bijzondere vragen" heeft hij te be antwoorden No. 1. Daartoe becijfert hij zijn vermogen als volgt De waarde der onroerende goederen schat hij op het twintigvoud der belastbare kadastrale op- vijftienvoud aftrek der De kiezers hebben dit jaar een grillig spel ge speeld met de samenstelling der nieuwe Kamer. De eerste verkiezingen, op 10 April, lieten de zaak zoo tamelijk in het onzekere, maar te ver wachten bleef toch een meerderheid voor finale uitbreiding volgens het ontwerp-Tak. De herstem mingen op 24 April pakten geheel anders uit, schier bij tientallen kwamen de tegenstanders, schoon dan ook meestal met zeer geringe meer derheid, uit de bussen, en zelfs Amsterdam, dat bij de eerste verkiezingen dadelijk vijf voorstan ders koos en hoop gaf er acht in de Kamer te brengen, wierp op 24 April het eerste spel in duigen en schonk het land toen louter anti-Tak- kianen. Als resultaat over het geheele land kreeg men toen 57 tegenstanders tegen 43 voorstanders van finale kiesrecht-uitbreiding. Doch in Mei bleken nieuwe verkiezingen noodig, daar verschillende districten dezelfde candidaten hadden afgevaardigd, en daarmee werden den volke nieuwe verrassin gen bereid. Rotterdam en Utrecht bleven het oude conservatisme getrouw. Delft verklaarde zich voor een anti-revolutionairen tegenstander, maar Haarlem schonk ons reeds bij de eerste verkiezing Farncombe Sanders terug, ’s-Gravenhage en Kat wijk brachten de oudleden-voorstanders Pijnakker Hordijk en Donner weer in de Kamer, en Sneek, zooals te voorzien was, koos ook een Takkiaan. De verhouding is daardoor geheel anders ge worden. Voorloopig hebben de tegenstanders van finale uitbreiding maar op 51 stemmen te rekenen, een niets-zeggende meerderheid, die heel waar schijnlijk de Kamer in zake kiesrecht tot werke loosheid zal doemen. W el kan nog die meerderheid iets grooter worden, doch nu Alkmaar zijn oud-lid, mr. Van der Kaay, niet kan afvaardigen, en in Eist de kiezers zich evenzeer vóór als tegen Tak hebben verklaard, valt voor de tegenstanders alleen met eenige zekerheid te rekenen op Utrecht, ofschoon het niet tot de onmogelijkheden behoort dat dit district zijn ouden afgevaardigde Van Beuningen weer een zetel aanbiedt. In dat allergunstigste geval zal dus het minis terie Roëll slechts op één stem meerderheid kunnen rekenen bij zijn kieswetvoorstellen, tenzij de minister Van Houten geeft een nagenoeg even ver strekkende kiesrecht-uitbreiding als Tak c. s. verlangden. Ook in de verhouding der politieke partijen is door de aanvullingsverkiezingen verandering gekomende anti-revolutionairen hebben vier zetels gewonnen door de verkiezingen te Delft, Sneek en Katwijk, en doordat graaf Van Limburg Stirum zich bij hen voegde. De kieswet-voorstellen hebben trouwens alle partijen in verdeeldheid gebracht, in fracties van vóór en tegen. De anti-revolutionairen zijn verdeeld in 7 Kuyperianen en 7 Lohmanianen (de Jonker partij), die in zake het kiesrecht scherp tegenover elkaar staan. De liberalen tellen 35 voorstanders en 19 tegenstanders, ongerekend de 2 zuiver con servatieven, nl. de heeren graaf Schimmelpenninck en Bastert. De katholieken zijn beter aaneenge sloten, alleen dr. Schaepman staat op zich zelf als voorstander. Eindelijk telt de Kamer nog drie radicalen, die natuurlijk voorstanders zijn. Waarschijnlijk zullen door dit Ministerie nog andere voorstellen, dan die op het kiesrecht be trekking hebben, ter tafel worden gebracht en waarbij de politieke belijdenis een woordje zal hebben mee te spreken; in dat geval zijn de libe ralen in de voorhand, zij tellen nu reeds, met de radikalen, 57 stemmen, tegenover 38 clericalen en 2 conservatieven. van SNEEK naar LEMMER, BALK, AKKRUM, Van het standpunt van het comité zal deze beschouwing zeker geprezen worden, maar er zullen er ook zijn, die met ons de meening zijn toegedaan, dat de bezorgdheid voor het heil der heidenen (waarschijnlijk juister Mahomedanen of Boeddhisten te noemen) niet zoover gaan mag, dat men er zijn eigen huishouden om verwaar loost. Want dit doet men als men noodig ge worden huishoudelijke uitgaven nalaat, niettegen staande men door zuinigheid in staat is in die noodige behoeften te voorzien. Achlum. Bij een landbouwer op IJslumbu- ren kwam in een der wintersche Meinachten een koe in de weide te kalven. Niettegenstaande de felle koude was de jonggeborene des morgens springlevend en huppelde om de moeder heen. Het had haar natuurlijk aan uitstekend voedsel niet ontbroken. Eemgen tijd later scheidde men de koe van het kalf door haar te verweiden, ’s Anderen morgens evenwel vond men de koe weer bij haar jong, geen slooten hadden haar tegengehouden. Om zulks voor goed te beletten, moest het kalf in de schuur worden gebracht. De Haagsche Crt. vestigt er de aandacht op, dat niettegenstaande er vele gevallen van pokziekte te Rotterdam voorkwamen het ge tal bedroeg in de maand April 395 de inspec teur van het geneeskundig Staatstoezicht, de heer Menno Huizinga, weigerde die ziekte epide misch te verklaren. Volgens dat blad werden twee-en-dertig gemeenten vanuit Rotterdam aan gestoken. Alle 13 leden waren tegenwoordig bij de heden gehouden raadszitting. Na goedkeuring der voorgelezen notulen werd mededeeling gedaan der ingekomen stukken, nl. twee resolution van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der wijziging in de Schutterij- begrooting over 1893 en van het primitief kohier van hoofdelijken omslag over 1894. De agenda bevatte een tiental PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging van het reglement van Orde voor de vergaderin gen van den Raad. Het is Burg, en Weth. raadzaam voorgekomen om het zestal vaste vergaderingen, bepaald bij reglement van orde, niet langer op de Dinsdagen te houden, wijl dan gewoonlijk eenigen der raadsleden buiten de stad zijn. Zij stellen daarom voor, deze voortaan te houden in de maanden Januari, April, Mei, Juli, Octobei' en December, telkens op den 2den Donder- dag in die maanden,, alleen die in Juli op den laatsten Donderdag dier maand, telkens ’s avonds 7 uur. Deze dagen leenen zich heel goed tot het indienen en be handelen der gewone zaken van de gemeente en de administratie. Dit voorstel werd ter inzage gelegd om in de vol gende vergadering behandeld te worden. 2. Aanbieding van de rekening van de bank van leening over 1893. Ter inzage tot de volgende vergadering. 3. Aanbieding van de voordracht tot vervul ling der buitengewone vacature van Voogd van het Weeshuis. Door heeren Weesvoogden zijn op de voordracht geplaatst de heeren Mr. P. Peereboom en U. Hannema, waaraan door B. en W. zijn toegevoegd de heeren J. D. Doorman en H. Veen Pz. De benoeming zal in de volgende vergadering ge schieden. 4. Aanbieding van de Staten tot oninbaar verklaring van hoofdelijken omslag en belasting op het houden van honden over 1893. Deze staten worden ter inzage gelegd tot de vol gende vergadering. 5. Aanbieding van een concept-besluit tot wij ziging en aanvulling der gemeente-begrooting over 189 i. Verschillende posten op de begrooting dienen ge wijzigd of aangevuld te worden. De eindcijfers dier begrooting zijn dan: De inkomsten f 103.606.30 de uitgaven - 103.603.72Vj en dus met een batig saldi van”~f 2.57*/j Dit voorstel wordt gesteld in handen eener com missie, de heeren P. J. de Boer, Van der Weij en Mulier. 6. Aanbieding van de Staten tot af- en over schrijving van en op posten der gemeentebegrooting over 1893. Ter inzage om in de volgende vergadering te be handelen. 7. Rapport der Commissie omtrent het onder zoek van de rekening van het Algemeen Stads- Armenhuis over 1893. De commissie rapporteert, dat het onderzoek tot geene op- of aanmerkingen heeft geleid en stelt voor deze rekening goed te keuren de inkomsten op f 14,233,49 de uitgaven op - 12,068,53 en dus met een batig saldo van f 2164,96% Die van den huishoudelijken boekhouder de ont vangsten en uitgaven beide ter somma van f 10630,55. De rekening werd met algemeene stemmen goed gekeurd. 8. Behandeling der rekening van den weg BolswardHarlingen over 1893, met rapport der commissie. Deze rekening met een batig slot van f 695,81% werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 9. Behandeling der rekening van de gasfabriek over 1893. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot demping van de vaart langs den Dijk en Schildwijk tot het St. Anthony-Gasthuis. De heer Mulier opent over dit punt de discussiën en zegtDit voorstel van het D. B. is mede op ver zoek van bewoners der aangrenzende straten aan den raad voorgelegd. Het plan tot demping van de vaart loopende van het Kruiswater nabij de Harlingerbrug tot aan den voorgevel van het St. Anthony-Gasthuis, verschillende plannen van rioleering, het maken van pompen, brandputten, alles waarop bij een soliede demping gelet dient te worden, is door B. en W. over wogen en onderzocht. Ook de finantieële zijde van deze zaak is hun niet ontgaan zij stellen voor eene leening van f 20,000 aan. te gaan, welke som ter uitvoering van het werk wordt vereischk Totaal Dit totaal vermeldt hij in kolom A, achter de woorden „onzuiver bedrag," trekt er van af voor schulden 1000, blijft zuiver bedrag 9499,20. De beantwoording der andere vragen van biljet A komt niet te pas. Aangifte vaneen winkelier, die in de vermogens belasting is aangeslagen. Een winkelier oefent zijne zaak uit Ih een ge huurd huis, waar hij tevens woont, en waarvoor hij 800 huur per jaar moet betalen. Hij stelt het aandeel der huur voor zijne woning op der geheele huursom van 800. Zijn vermogen is geheel belegd in zijne zaak en bedraagt volgens de laatste balans 25,000. Zijn bruto winst be draagt gemiddeld over de jaren 1891, 1892 en 1893 13,000 per jaar, en de uitgaven eveneens gemiddeld genomen over die jaren aan vuur en licht 100, onderhoud van meubelen en gereed schappen 50, drukwerken 50, personeel (t.w. twee winkeljuffrouwen, een magazijnknecht, een loopknecht, een reiziger en een klerk) 3910, on verhaalbare schuldvorderingen 950, vervolgings- kosten te dezer zake 40. Hij heeft nu in te vullen biljetten A en B. Van biljet A de vragen 1,4 en 7 in de rubriek „Vragen door ieder te beantwoorden" en van de „bijzondere vragen" de vraag II. De afschrijvingen voor waardevermindering komen hier niet voor de daarop betrekking hebbende vragen worden dus ontkennend beantwoord. Op de vraag „hoe veel bedragen die huurwaarden der beroepslokalen in geld uitgedrukt" luidt het antwoord f 600. Op dit biljet B heelt hij te beantwoorden vraag I. vraag III, 1°. Hij geeft hier op 13,000. Vraag IV wordt beantwoord als volgt: Aftrek Onderdeel a. kapitaalrente 4% van 25,000 f 1000 w J» De heer Menno Huizinga verdedigt zich in hetzelfde blad door op te merken, dat het ge meentebestuur van Rotterdam met prijzenswaar- digen spoed alles heeft verricht wat gedaan kon worden om de ziekte niet te verspreiden en de epidemisch verklaring, naar zijne overtuiging en ervaring voor vele belangen groote schade en voor de gezondheidsbelangen geen enkele bate kon opleveren. Hij was er ook niet toe verplicht omdat de wet voor het begrip „epidemisch" geen bepaalde grenzen aangeeft, maar den genees kundigen ambtenaar de vrijheid laat deze te be palen naar de omstandigheden van het oogenblik. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Crt. verhaalt hoe ’t gerucht in de wereld is ge komen, dat de Duitsche Keizer ons land zou be zoeken. Lang geleden was er sprake van dat als Z. M. weer naar Helgoland ging, hij met zijn eskader naar den Helder zou komen. Toen werd terstond aan de marine-muziek opgedragen otn eventueel te zorgen, dat de kapel de oude toon zetting van ’t Wilhelmus en de parademarsch (turf in je ransel) zou instudeeren. Het bleef echter bij ’t plan, tot verleden week, toen de muziek werd besteld en geleverd. Iemand die dit vernam maakte daaruit de gevolgtrekking dat de Keizer dus weldra zou komen. En dat kwam eenige dagbladen ter ooren, die voor de verspreiding der mededeeling zorgden. Vier Amsterdammers, zich betitelende als leden van „de anarchistische groep Zelfstandig heid", hebben tot het gemeentebestuur den eisch gericht, tegen Zondag 17 Juni om 1 uur de hekken der Beurs te doen ontsluiten, teneinde zij in dat openbare gebouw een „reuzenmeeting" kunnen houden, om te protesteeren tegen het ontslag van een onderwijzer te Menaldum, wegens diens anarchistische gevoelens. Zij verklaren er bij „vast voornemens" te zijn die meeting op de Beurs op genoemden dag te houden. Zie de houding van de N. R Ct., zegt de Nederlander bij de noodig geworden aanvullings verkiezingen. Daarbij nog dezelfde gedragslijn, als die gevolgd werd om de vorige Regeering ten val te brengen. Niet alleen gaf zij voor Haar lem, tegenover Farncombe Sanders, de voorkeur aan van Karnebeek, die zelfs in de conservatief- liberale gelederen aan den uitersten rechtervleugel staat. Te Sneek sprong zij, teneinde van Gilse te weren, op de bres voor een zoo conservatief man als Huber. Te Katwijk beval zij Reekers aan tegenover van Assendelft de Coningh. En nu laatstelijk ook te ’s Gravenhage was Bevers haar man tegenover Pijnacker Hordijk. Te duur. Een duur weeldeartikel verschaft de gemeente Utrecht »an de ingezetenen door het onderhouden van een inkwartieringskazerne. Er werden daarin in 1893 gehuisvest en gevoed... 2 manschappen, terwijl geen paarden gestald werden. Als schadeloosstelling voor inkwartiering werd ontvangen een som van f 1,60de uitgaven bedroegen f8.59. Het onderhoud van het gebouw en de bezoldiging der beambten aan de inrichting verbonden, hebben bedragen de som van f 2357.99\ Men had, zegt de berichtgever der N. R. Crt., inderdaad aoedkooper die twee soldaten in bet Hotel des Pays-Bas kunnen laten logeeren. Bekend is, dat op de grootste plaatsen waar gemeentelijke archivarissen-bibliothecarissen zijn, de archieven niet enkel flink er uit zien, maar ook veel dienst bewijzen. Met dit goede voorbeeld voor oogen en met het oog daarop, dat ook hier en daar gemeente lijke archieven ten plattelande geordend en ge catalogiseerd worden, ligt eene opmerking voor de hand. Daar toch over geheel bet rijk zonder twijfel de gemeentelijke archieven veel van waarde be vatten, zou het dan niet wenschelijk zijn, dat hoe eer, maar ook hoe nauwgezetter hoe liever, zulk een inspectie en ordening overal plaats had Er zijn 1209 gemeenten, en in verscheidene van deze zullen er toch wel bescheiden zijn, die voor de kennis onzer geschiedenis van belang geacht worden. Het comité van diakonessen in den Haag doet in Ons Oosten opgave van de giften door haar ontvangen. Aan het slot van de mededeeling leest men „Vele liefelijke en aandoénlijke offers zijn onder de bovenstaande bijdragen begrepen, o. a. eene van f 100 welke zuinig gespaarde penningen waren bestemd voor noodig geworden huishou delijke uitgaven. Maar de vriéndelijke geefster had haren Heiland, die Zijn heerlijken Troon voor haar had veiliten, gevraagd om te mogen medewerken tot de zaligheid ook van de arme heidenen. En de Heer maakt haar bereidwillig om de som daarvoor te bestemmen en zij dankt er Hem voor dat zij het geven mocht,”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1