NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BMSWABB EN WONSER ADEEL I Verbeterde Dienstregeling der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij. FIOLEN LATEN ZORGEN. r EXTRA TRAMMEN: w r - DONDERDAG 7 JUNI. 1894. Greenwich- Tijd. BUITENLAND. BINNENL AND. I I I I, V VOOR SN EEK loopen dagelijks (behalve en naar ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Van Van Van ’s morgens 6,45 ’s middags 5,50 ’s middags 0,30 ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. J 1 Arum. In het afgeloopen leesseizoen is, blijkens de verslagen der bibliothecarissen van de departements-biblioteek, van deze een zeer goed gebruik gemaakt. Aan een getal van 180 lezers en lezeressen werden ten naastenbij 400J boeken ter lezing afgegeven. Thans bestaat het plan de afdeelingen der leesbibliotheek weder te verwisselen, opdat bij den aanvang van hetnieuwe leesjaar de lezers weer nieuwe leesstof kunnen ontvangen. Velen zal het zeker aangenaam zijn zulks te vernemen. Acht jaren zijn na de laatste verwisseling verloopen, zoodat het al weer eens tijd wordt. In aansluiting met den trein H. S. Mij. naar LEEUWARDEN ’s morgens 7.42, aankomst LEEUWARDEN 8.25; van LEEUWARDEN ’s middags 5 uur. aankomst SNEEK 5.43; en in correspondentie met de stoombooten OLDEBOORN, enz. Welk nut kan het hebben voor het publiek dat het in kennis worde gesteld met het feit dat hier of daar een cholerageval is geconstateerd Het is er meestal een „constateeren" naar. Wij vonden altoos iets recht komisch in die berichten dat dit of dat geval er een was van gewone cho lera, waar de lijder zus of zoo aan gestorven was, - - en onmiddelijk daarop, dat het een geval was geweest van Aziatische cholera, en kort daar op weer de bevestiging van het voorgaand bericht. En dan later te moeten hooren dat er van een vertrouwbaar onderzoek alleen maar sprake kon wezen in onze academie-steden, terwijl in de prac- tijk de kenmerken van Aziatische en van „gewone11 cholera wel eens zoo ineenvloeien, dat zelfs een academie niet behoedt voor vergissing. Niet dat wij het verschil zoo groot vinden of iemand sterft aan inlandsche dan wel aan Azia tische cholera, maar wij wijzen er slechts op om de losheid van den grondslag van zoo menig bericht te doen uitkomen. Tegenover dit een en ander en niet het minst ook met het oog op wat de ervaring vroegere jaren geleerd heeft, schijnt het meer dan wensche- lijk dat elk het zijne doe niet zooveel aan dacht te schenken aan de cholera. Laat elk voor zich zorgen geen domme dingen te doen. Grachtwater is slecht in alle tijden en het eten van onrijp ooft is nimmer aan te bevelen. Geef den raad water en melk zooveel mogelijk te koken vóór het gebruik, maar verwacht niet altoos, dat die raad wordt opgevolgd. Nog eens in huis, bij uw gaan en opstaan, bij uw eten en drinken, wees verstandig en ma tig in alles. Maar vóór alles heb geen vrees. Als gij verstandig leeft, laat dan fiolen maar zorgen. De heer Turpin, de uitvinder van het nieuwe vernieliugswerktuig, deelt in de Figaro mede, dat hij zijne uitvinding niet aan de Duit- sche Regeering zal mededeelen. Wel-is-waar zegt hij was hij voornemens dat te doen, ten einde zich te wreken over de onbillijke bejege ning, hem namens de Fransche Regeering te beurt gevallen, maar naar aanleiding van de tal rijke brieven, welke hij uit Frankrijk ontving, heeft hij besloten zijn voornemen te laten varen en dit besluit ter kennis van de Duitsche Regee ring gebracht. De heer Turpin verklaart verder, dat hij dezer dagen naar Parijs zal terugkeeren en zich daar ter beschikking zal stellen van ieder, die iets naders betreffende zijne uitvinding wenscht te vernemen. Deze zaak, welke aanvankelijk zoo groote beweging dreigde te veroorzaken, is dus voorloopig al weer van de baan. De Parijsche socialisten trachtten Zondag weder op het kerkhof Père Lachaise te manifesteeren. Met roode kransen in de hand wilden ze zich in optocht naar den Faubourg de Temple bege ven, om aldaar eene bijeenkomst te houden. De versterkte politiemacht verhinderde het vormen van een gesloten optocht en liet alleen hen, die kransen droegen, op het kerkhof toe. De afge vaardigden onthielden zich ditmaal. Er viel niets bijzonders voor. In Colorado krijgt de werkstaking der mijnwerkers hoe langer hoe meer het aanzien van een burgeroorlog. De werkstakers en de politie staan tot aan de tanden gewapend tegenover elkander. De politie heeft een Gatling-kanon uit Chicago laten komen, dat desnoods tegen de werkstakers gebruikt zal worden. De werkstakers versterken hunne stelling op Bull-Hill. Zij hebben een afdeeling ruiterij van honderd man sterk op gericht. Een gewezen leerling van de militaire academie van West Point voert het bevel over de strikers, drie of vier gewezen Duitsche offi cieren zijn hunne onderbevelhebbers. Tijdens de droogte hebben zich verleden jaar in sommige provinciën te platten lande verschei dene gevallen van buikloop voorgedaan, als een gevolg van het drinken van onbruikbaar water sloot- en grachtwater. Gelukkig hebben toen de gevallen regens aan een en ander een einde gemaakt, maar het zou niet heel lang kunnen duren, of men had weer hooren gewagen van buikloop, cholera-achtigen buikloop, cholerine, cholera, nostras en misschien ook van Aziatische choleraen daar mede zou dan voor dien zomer weer Eet tijdperk zijn geopend van de cholera-voorzorgen en niet het minst van de cholera-vrees, met al den aan kleve van die. Wie heeft ze niet gekend, die menschen, overigens zoo verstandig, zoo beleidvol, die hun besten vriend de hand niet meer durfden reiken en hem schuw .aanzagen als een gevaarlijken belager van hun elevendie de afzondering zochten en in die afzon dering, nog eens zich afzonderden die niets onge- [kookts meer durfden eten of drinkendie altoos en overal de cholera zagen, of op weg waren haar te krijgen. En haar toch niet kregen. Zulk vreezen, een halven zomer lang, is veel erger dan een erge cholera-aanval maar het schijnt dat er meer factoren in de weer zijn om die vrees op te wekken en aan te wakkeren, dan om de cholera zelf te verbreiden. Een dier factoren is ontegenzeggelijk de pers, die, met de beste bedoelingen, alle berichten welke haar uit vertrouwbare bron toekomen, opneemt en naar onze bescheiden meening, daarmede heel veel kwaad doet. Hierin met overleg, met stel sel te werk gaan, zou voor de pers zeer verant woord zijn, niet het minst op grond van de onzekerheid en de vaagheid die de wetenschap, op dit gebied althans, nog bevangt. Wij willen niet eens er op wijzen hoe bitter weinig waarde een cholera-bericht krijgt uit klei nere steden en van het platteland, waar het den meesten geneesheeren nevens de noodige bacterio logische en experimenteele kennis ook aan alle werktuig tot onderzoek ontbreekt. En evenmin willen wij doen uitkomen, hoeveel opwinding, overhaasting en zelfbedrog er in de meeste gevallen, bij hen die uitspraken hebben te doen, in het spel is. Veeleer is het zaak te wijzen op het verschil dat er ten aanzien van de cholera, hare verbreiding de voorzorgsmaatregelen, de besmetting enz., nog onder de hoofdmannen der wetenschap bestaat. Het is jammer, maar waar, dat de wetenschap wel eens wat al te gauw is met hare besluiten en gevolgtrekkingenvooral de geneeskundige wetenschap en de met haar verband houdende gezondheidsleer. En dat is vaak van groot nadeel, omdat deze takken van wetenschap zoo krachtig overgrijpen op allerlei gebied van menschelijk en dagelijksch leven. Als een sterrekundige zich eene fractie ver rekent, dan beperkt zich dat onheil tot de ver schillende observatoriën. Maar als een. genees kundige of een voorganger op geneeskundig gebied een flater maakt, dan kost die dikwijls menschen- vleesch. En wie herinnert zich - vooral uit de laatste jaren niet de gevallen, waarin de wetenschap verkondigde, wonderwat ontdekt te hebben en dat de ontdekking ten slotte uitliep op een niemendal. Niemendallen voor het publiek, dat te voorbarig door de uitkomsten verblijd was. De kennis van den aard en de overbrenging van besmettelijke ziekten, moge theoretisch voor- uitgegaan zijn, aan de practisch-nuttige uit komsten mag nog steeds getwijfeld worden. Wanneer Koch zich alle moeite geeft om het menschdom in te prenten dat het geen voorzorgen genoeg kan nemen tegen de choleradat grens- afsluiting, quarantaine, afzondering van besmette plaatsen den voortloop der cholera stuitenwan neer Koch zeggen wij en zijne aanhangers elk mensch, voor zich, persoonlijk, nog een be- veiligingsstelsel zouden willen zien in toepassing brengen, komt Von Pettenkofer, ook geen kind om met al deze dingen te spotten. Terwijl Koch meent dat de mensch zich zelfs door een bijzondere kleeding een soort duiker pak moest beschermen tegen de cholera-bac- teriën, fokt Von Pettenkofer ze in zijn huis kamer, als waren bacteriën, rijstvogeltjes of parkieten en gebruikt hij rein-culturen bij zijn ontbijt. Wat nu te denken Kan spot hier verre blijven Zoo ja dan ook wantrouwen Dan onzekerheid van SNEEK naar LEMMER, BALK, AKKRUM, Harlingen. Dat het toezicht op den verkoop van voor de gezondheid schadelijk voedsel niet te streng kan zijn, is de vorige week weder ge bleken. Toen werd n.l. door een visschersschuit een belangrijke hoeveelheid visch aangebracht, waaronder ook eene partij schelvisch, die klaar blijkelijk reeds in gevorderden staat van ontbin ding verkeerde en een zeer onaangename geur verspreidde. Niettegenstaande dit, vond deze be dorven visch toch afnemers, die ze öf gerookt óf gedroogd zeker wel aan den man zullen weten te brengen, ’t Is zeker te wenschen, dat de con trole in dezen zoo scherp mogelijk zij, opdat ge- wetenlooze personen niet langer in de gelegenheid zijn de gezondheid hunner medeburgers in gevaar te brengen. Leeuwarden, 2 Juni. Het kunstenaars concert te Leeuwarden op Zaterdagavond, is uit stekend geslaagd en was buitengewoon diuk bezet. De heer Rogmans van Amsterdam, vervulde met veel bijval de tenorpartijen, ter vervanging van den heer G. Wolff, te Straatsburg, die wegens verkoudheid niet kon zingen. De heer Messchaert verwierf veel bijval met zijn liederen ook de heer J. Röntgen werd luide toegejuicht, nadat bij zijn Gebed voor koor en orkest, had gedirigeerd ontving bij een fraaien bloemenkrans. Ten slotte werd de Kaisermarsch ten gehoore gebracht, waaraan alle executanten deelnamen. Ooststellingwerf. Ofschoon desertie uit de Rijks-gestichten te Veenhuizen niet zoo me nigvuldig meer voorkomt als vroeger, omdat men de straffen aanmerkelijk heeft verzwaard, toch treft men hier van tijd tot tijd nog verpleegden aan, die de kolonie zijn ontvlucht, ten einde te trachten hunne vrijheid te herkrijgen. Dit laatste gelukt natuurlijk nimmer, want de deserteurs vallen met een paar dagen öf in handen der po litie, öf zij melien zich, door den nood gedron gen, vrijwillig bij de dienaren van den heiligen Hermandad aan. Hunne eerste zorg is zoo spoe dig mogelijk van kleeren te verwisselen, daar zij anders met hunne grove grijsachtige buizen en broeken te veel in het oog loopen. Soms gelukt het hun de kolonie-kleederen tegen andere te ver ruilen, maar meestal bedelen zij jassen en broe ken op, daar het streng verboden is goederen van verpleegden te koopeu. Dit verbod is hier vrij algemeen bekend, maar toch waagt soms een enkele, tuk op winstbejag, het wel eens kolonie- goederen te koopen. Voor eenigen tijd maakte een landbouwer zich nog aan dit euvel schuldig hij kocht van verpleegden voor f 1,00 eenige goe deren, welke een waarde van p. m. f20 vertegen woordigden. En het gevolg er van is, dat thans door de rechtbank eene gevangenisstraf van twee maanden tegen hem moet zijn geëischt. Vroeger heeft eene vrouw in deze gemeente om een zelfde zaak eenigen tijd in de gevangenis gezucht. Kun nen de vluchtelingen anders niet terecht, dan ont zien zij zich niet op hunnen weg kleederen, welke buiten hangen, stilletjes weg te nemen. Zoo moe ten Donderdag weer een paar verpleegden bij een arbeider eenige kleedingstukken hebben gekaapt die de vrouw buiten had hangen te drogen. Drie werf gelukkig, dat er van Rijkswege eeneinrichting beslaat, welke veel gespuis aan de maatschappij onttrekt. Omtrent de ballotage van den oud-minister Pierson in „de Witte," zegt het Vaderland: „Een ballotage in een besloten gezelschap dreigde een feit van politieke beteekenis te worden. Daarom zij, nu andere bladen er over gesproken hebben, te dezer plaatse melding gemaakt van den uitslag der ballotage van nieuwe leden in de Witte Sociëteit, iets wat anders niet van publiek belang is. Het gerucht liep n.l. van een kabaal, dat was opgezet door eenige over de vermogensbelasting verontwaardigde leden, om den heer Pierson, en met hem nog eenige andere oud-Ministers, onwaar- dig te keuren onder de leden dier sociëteit te worden opgenomen. Ter eer der leden mag wor den getuigd, dat de opkomst ter stembus dien tengevolge zoo buitengewoon groot is geweest als nimmer te voren en dat het kabaal door een verpletterende meerderheid is verijdeld. Het zou ook wel wat heel erg geweest zijn." Zondagmorgen om 4 uur ontstond te Ak- krum brand in de groote stoomolieslagerij van den heer U. Twijnstra. De fabriek is geheel uit gebrand. Zij was verzekerd in de onderlinge brand- waarborgmaatschappij „De Nijverheid van Fries land," gevestigd te Leeuwarden, naar men mede deelt voor de som van f59,000. Op de groote hondententoonstelling in ’f be gin der vorige maand te Amsterdam in ’t Paleis voor Volksvlijt gehouden, was ook de prachtige Russische hazewindhond van den heer B. J. v. Enter te Deventer met een eersten prijs bekroond. Naar het Devcnt. Dagbl, meldt, is het dier een paar dagen geleden gestorven. Men vermoedt, voegt het blad er bij, dat het schoone dier op de tentoonstelling is vergiftigd. Men schrijft uit Noord-Brabant Het is ongelooflijk, welke kostbare verande ringen de suikerfabrieken dit jaar weder onder gaan. Honderdduizenden guldens worden uitge geven, ten einde in de aanstaande campagne de beetwortelen nog vlugger te kunnen verwerken. De suikerfabriek der firma Wittouck te Breda, wordt ingericht voor het verwerken van een mil- lioen K.G. bieten per dag, die derzelfde firma te Bergen-opZoom op 600,000 K.G. Ook hebben de meeste fabrikanten kanalen aangelegd, waardoor de bietenlossers vervallen, hetgeen wel te betreu ren is, daar menig arbeider in den winter hier mede een goed weekgeld verdiende. De Haagsche Courant deelt het volgende uit. ’s-Gravenhage mede.: Een 3jarig kiudje van een werkmansgezin werd door den valer bij den dokter gebracht, om te worden ingeënt en na bespreking met den dokter liet de vader zich toen ook maar vaccineeren. Toan hij dit echter, thuis gekomen, aan moeder de vrouw vertelde, werd deze zoo kwaad, dat zij hevig tegen den man uitvoer en hem o. a. ver zekerde, de ingeëate stukken uit zijn armen te zullen bijten wat ze intusschen naliet. Eenige dagen later kreeg de mau iet of wat koorts, met den niet ongewonen uitslag aan den mond, én nu giog de vrouw dadelijk aan de buren van hare richting vertellen, dat haar man zwaar de pok ken had gekregen. Daar was echter geen woord van waar, en de man was dan ook den volgenden dag of daar omtrent weer volkomen gezond. De bekrompen vrouw evenwel ging, eenige dagen later, een ander gezin bezoeken, waarin een poklijder was, en bracht toen de ziektekiemen van daar mede, met ’t gevolg, dat haar oudere dochtertje nu in hevigen graad is aangetast. Z.g. godsdienstige gemoedsbezwaren zijn ook in dit geval weer de oorzaak van dezen toestand. Zondagmorgen ontdekte een knaap, die ging visschen, dat op een voetpad nabij het fort de Bdt, te Utrecht, te midden van een groote plas bloed het lijk van een buitenman lag, en gaf daarvan terstond kennis aan de politie, die een onderzoek instelde en het lijk naar het schouw- lokaal overbracht. Uit een daar op het lijk be vonden brief moest gebleken zijn, dat de man te de Bilt woonachtig was, en dat hij door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt, omdat hij vermeende dat hem onrecht was geschied en hij dit niet kon verdragen. De Bakkerij-tentoonstelling. Het uitvoerend comité van de internationale bakkerij-tentoon- stelling, te houden te Amsterdam in de maand Juli 1894, noodigt de Nederlandsche kunstenaars uit, tot het inzenden van ontwerpen voor een diploma, uit te reiken ter gelegenheid dier ten toonstelling aan bekroonde inzenders. De uitvoerige schetsen moeten worden inge zonden vóór of uiterlijk op 23 Juni, des voor- middags te 12 uur, aan het bureau der Tentoon stelling Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Als bekroning voor de beste ontwerpen is een totaal bedrag van f350 uitgeloofd. Reglementen zijn verkrijgbaar bij het schilder genootschap „Pulcbri Studio", te ’s-Gravenhage; „Arti et Amicitiee", het bouwkundig genootschap „Architectura et Amicitia" en de „Maatschappij tut bevordering der Bouwkunst," Amsterdam, die elk een barer leden hebben aangewezen als jury lid voorts eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 1—4 uur, aan het bureau der tentoonstelling. Zaterdagavond verscheen in het Nbld. v. Nederl. de volgende advertentie „4 Mannen gevraagd van 35 tot 40 jaar oud fatsoenlijk gekleed, alleen Amsterdammers, voor eenige uren tegen 25 ct. p. uur en vrij middag maal, nette bezigheden, bew. van goed gedrag noodzikelijk. Adres in persoon Maandagmiddag 12 uur precies op de nieuwebrug hoek Damrak." Op het aangegeven uur stroomden hedenmid dag velen naar het Damrak om te zien, of zij ouk in aanmerking konden komen. Zij groepeer den zich allen om en bj het „Victoria-hótel, in de meening, dat daar wellicht de steller der advertenlia logeerde. Hun aantal zal omstreeks 500 hebben bedragen. Wie er echter kwam niemand was er, ge negen om 4 mannen in dienst te nemen. Na tuurlijk ging langzamerhand bij menigeen het geduld in bittere ergernis over. Allerlei ver- wenschingen uitende, trok ten slotte de menigte af om, thuis gekomen, moeder de vrouw te ver tellen, van welke flauwe grap zij het slachtoffer waren geworden» naar SNEEK BOLSWARD SNEEK Tusscben BOLS W A R D Zondags) de volgende BOLSWARD SNEEK naar BOLSWARD yi gr I Zijl ,kk< Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1