NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EN WGKSMWBM. VOS, V. Bolsward. tijd vertoeta aan de zuivelfabriek te Neubranden burg (Mecklenburg) en bezocht meerdere fabrieken in Uuitschland. 1894. I l No. 24. Drie en dertigste Jaargang. DONDERDAG 14 JUNI. s zijn de beste welke ge- BINNENLAND. BOLSWARD. VOOR de fabriek te in een fabrieksbedrijf werkzaam geweest. Hichtum. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. St. Jacobi-Parochie. Hommerts. Langelille. Dronrijp. Witmarsum. Groningen. Munnikeburen. op Zaterdag 9 Juni „de Wijnberg” alhier. VERSLAG VAN DE GEHOUDEN VERGADE RING VAN DE VeREENIGING VOOR VAK ONDERWIJS in de Zuivelbereiding te BOLSWARD in het Hotel No. 98. 99. 100. 101. 102. 103. 104. 105. - M. Kapteijn, $XXXXX JOZGXDXDX DXZrCXC - Het Mauritshuis te ’s Gravenhage is weder een nieuwe Rembrandt rijker geworden, H.K.H. de Groothertogin van Saksen, die het Museum onlangs bezocht, heeft aan de directie in bruikleen toevertrouwd Rembrandt’s eigen portret door hem in 1643 geschilderd. Het stelt den kunstenaar voor op mannelijken leeftijd, toen hij de middag hoogte van zijn talent had bereikt. De figuur is op levensgrootte geschilderd tot op de borst. Het hoofd is gedekt door em rood fluweelen baret, die over het linkergedeelte van het gelaat een schaduw werpt, terwijl het rechterdeel in het volle licht straalt. De borst is gedekt door een opengewerkt ka mizool, rood van kleur, maar van een andere nuance dan de baret. Over het kamizool draagt Rembrandt een mantel metbreeden bonten rand, die van de schouders afhanot. Ge hak k vor. De Haagsche correspondent der Ziv. Ct. zegt omtrent de bedrijfsbelasting. „Te beweren dat de aanslagbiljetten voor de bedrijfsbelasting met luchtig hart worden aan vaard, zou niettemin bezijden de waarheid zijn. Nog minder om de aderlating als om de vragen. „Wat kost je paraplu? werd tot nu toe al een tamelijk onbescheiden vraag geoordeeld, maar nu is het: „Wat kost i?44 „Waar hebje’m gekocht?14 „Heb je’m betaald?" „Waarvan?44 „Verkoop je ook paraplu’s?14 Dat zoo’n ontvanger geen kleur krijgt„Hoe heet je, wat doe je, wat ben je, wat heb je, wat verdien je, wat verdiende je verleden jaar, heb je soms beeren, zoo ja, hoe veel?” enz. enz. Komaan, er dient geantwoord! Ik zou niet weten hoe zoo’n biljet anders in te richten. De eerste keer is het wat vreemd, maar dat zal wel wennenIk heb er alvast door geleerd mij te denken in de stemming van een dame, die haar valies met toiletbehoeften voor den douanebeambte uitstalt." De begrooting voor 1894 kwam thans in be handeling en verwierf ook de goedkeuring. De functie van Secretaris-Penningmeester zal in ’t vervolg door één lid van het Bestuur worden waar genomen op een salaris van f 300 ’s jaars. In ’t Bestuur waren twee vacatures ontstaan door het bedanken van de Heeren D. J. Brouwer en H. Halbertsma. De voordrachten van het Bestuur ter voorzie ning hierin, bestonden uit de Heeren Vacature D. J. Brouwer. Aftreding 1896. Mr. J. A. Hingst en K. van Ringb. Vacature H. Halbertsma. Aftreding 1894. J. Mesdag en J. L. Hilarides. Overgaande tot stemming, bleek, dat de Heeren Mr. Hingst met 8 en Mesdag met 7 stemmen waren gekozen. (In de later gehouden Bestuurs vergadering werd den Heer Mr. J. A. Hingst de betrekking van Secretaris-Penningmeester opge dragen en de Heer P. Peereboom benoemd tot Vice-Voorzitter.) Door het bedanken als Bestuurslid van den Heer R. F. Feenstra, moet door Heeren Gasthuisvoog den nog eene keuze worden gedaan. De Heer N. de la Lande Cremer bedankte ten slotte het Bestuur voor den betoonden ijver en den Voorzitter voor zijne goede leiding, waarop deze de belangen der Vereeniging aanbeveelt bij de aanwezigen en daarbij den wensch uitspreekt, dat de Zuivelschool in de toekomst op den steun van Bolswards ingezetenen mag blijven rekenen, terwijl hij vertrouwt, dat de aanstaande leerlingen eene even gulle en prettige ontvangst in Bolsward zullen hebben als hunne voorgangers steeds heb ben genoten. Hierna werd de vergadering gesloten. terwijl aan den machinist en diens vrouw voor- loopig tegen 1 April 1894 ontslag is verleend. Na het staken van het onderwijs is, ook omdat de vereeniging aan de melkleveranciers verbonden bleef, het bedrijf in de zuivelschool voortgezet. Als chef van het bedrijf trad 1 November 1893 op B. Galama, oud-leerling van de zuivelschool. Intusschen werden de plannen voor de reorga nisatie nauwkeurig onderzocht en overwogen, een en ander in overleg met de heeren Löhnis, inspec teur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen en J. Mesdag, zuivel-consulent in de provincie Friesland. Aan deze beiden brengt het bestuur gaarne een woord van hulde en erkentelijkheid voor hunne gewaar deerde adviezen en krachtige medewerking. In het oorspronkelijk plan van reorganisatie was ook eene verbetering en uitbreiding van de ge bouwen berekend. Hoewel men de noodzakelijk heid van deze verbetering en uitbreiding erkende, heeft men na rijp beraad en om utiliteitsredenen gemeend deze voorloopig te moeten achterwege laten, en zich voorshands alleen te moeten bepalen tot eene reorganisatie van het onderwijs. De uitkomsten onzer overwegingen zijn neerge legd in het vastgesteld leerplan van de zuivel- school. Het doel van de vakschool zal dus voortaan zijn om daar theoretisch en practisch onderwijs voor de zuivelfabrieken bekwaam technisch personeel te vormen. De Provinciale Staten van Friesland hebben in de winterzitting van 1893, een jaarlijksch subsidie van f 1500 toegestaan. De heer Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde zich bij schrijven van 20 Januari j.l. bereid te bevorderen, dat de jaarlijksche rijks-bij- drage die tot dusver ten behoeve van de vak school werd uitgekeerd, wordt verhoogd tot f5000, Het bestuur der Vereeniging D. FONTEIN de JONG, Voorzitter. P. PEEREBOOM, Secretaris. worden uit hun inschrijvingsbiljet voor de be drijfsbelasting. Als de heer Huetink meenen mocht, dat alleen in den Haag zulke personen wonen, dan vergist hij zichmen treft ze aan het gansche land door en in zeer grooten getale. Van ernstige mannen, in zaken te huis en die geen bezwaar hebben te gen het beginsel der wet, hoorden wij verklaren dat zij het biljet niet begrepen. Ook elders verkeeren velen in hetzelfde geval. Een inzender in het Handelsblad schrijft o. a. „Ik heb dezer dagen door een zeer begaafd man hier ter stede, die eerstens groot, knap koop man is, en die verder in allerhande stedelijke en andere betrekkingen is werkzaam geweest en nog is, en dien men gerust een der knapste mannen onzer stad kan noemen, hooren verklaren„Ik zie geene kans mijn biljet in te vullen44. En nu vraag ik, als zulk een man die verklaring moet afleggen, hoe moet het dan gaan met de vele meer gewone alledaagsche stervelingen, die op geen va demen na de ontwikkeling hebben van den per soon in quaestie De biljetten voor de bedrijfsbelasting zijn voor een gewone menschenhand niet in te vullen. De schrijver meent dat wanneerereendegelijk protest tegen deze uitvoering van de wet uitging velen dat zouden ondeiteekenen. Zoodanige uitvoering brengt de bestendigheid eener wet in gevaar. Want hoe moet over de werking eener wet geoordeeld worden, als zoovele verstandigen in het land erkennen, dat zij niet weten hoe zij haar moeten nakomen, waartoe dan toch de belastingbiljetten moeten dienen. Arum, 8 Juni. Het departement Arum en bijgelegen dorpen der Maatschappij tot nut van ’t algemeen heeft dit jaar weder een jubileum te vieren, daar het in de maand November zijn 75 jarig bestaan kan herdenken. Of het ook geschie den zal, ligt aan de feestvaardigheid der leden. In 1869 werd het 50jarig bestaan zeer feestelijk herdacht in eene vergadering, die, zooals we ons meenen te herinneren, gepresideerd werd door den heer F. Lieftinck, thans lid der Tweede Kamer, toenmaals predikant te Kimswerd. De feestrede werd uitgesproken door den heer Th. C. C. Bei- lanus van Assen, predikant alhier. Het departe ment telde toen veel meer leden dan tegenwoordig, daar destijds Pingjum eo Witmarsum met Zurich zich nog niet tot een zelfstandig departement hadden gevormd, hetwelk in 1884 heeft plaats gehad. Achlum. Met den nortonpomp, die hier aan de boterfabriek geslagen is, is het niet naar wensch afgeloopen. De toevoer van water bleef op den duur te onbeduidend om naar eisch der behoefte er van te kunnen profiteered Daarom is men te rade gegaan de buizen er weer uit te trekken, maar dat moet dan toch met zooveel moeilijkheden gepaard gaan, dat ook deze arbeid voorloopig gestaakt is geworden. Verkieslijk ware het wellicht geweest, toen men op geringere diepte wel aardig water kon verkrijgen, op een andere plaats een tweede pomp te slaan. - De Maasbode levert in een artikel „Scheu ring en vereeniging44 een betoog, dat het met de liberale partij inderdaad slecht gesteld iszij is geworden de conservatieve partij van 186070 en hare aanvoerders hebben de plaatsen ingeno men van Heemskerk, de Brauw en Wintgens. Van eene samentrekking tusschen haar en de radicale groep is geen sprake meer. Er licht tus schen beide groepen een diepgaand verschil hieruit vooitkomend, dat de conservatieve groep, onder leiding van de N. R. Crt, terugdeinst voor de con sequentie van het liberale beginsel, hetwelk do andere groep gerust meent te kunnen doorvoeren. Ongetwijfeld zou de conservatieve fractie bij de thans heerscbende partijgroepeering ten eene- male het onderspit hebben gedolven, de inconse quentie verliest het altijd, zoo een deel der Ka tholieken haar niet op de been had gehouden. Dit laatste moet nu ook, volgens de Maasbode,.blijven geschieden ten opzichte van het Ministerie. Niet alsof de Katholieke leden der Tweede Kamer het Ministerie moeten blijven volgen door dik en dun, maar wel zoolang het den conservatieven weg be wandelt, zoolang de heer van Houten b. v. nalaat als Minister de ideeën uit zijn geschriften in toe passing te brengen, of zoolang de heer van der Kaay zijn magonnieke aardigheden voor zich houdt. In plaats van een nieuwen mantel hebben de post- en telegram-bestellers, wier tijd verstre ken was om een nieuwen mantel te moeten ont vangen, bericht gekregen, dat zij geen mantels ontvangen en maar een afwachtende houding moesten aannemen. Uit deze mededeeling maakt men op, dat men bezig is met het laten maken van een andere bovenkieeding voor deze beambten en zij daarvan tegen den winter zullen voorzien worden. Tegenwoordig waren met inbegrip van het Be stuur 8 leden. De Voorzitter de Heer D. Fontein de Jong opende de vergadering en wees er op, dat ver schillende omstandigheden oorzaak zijn van de late aanbieding der begrooting over 1894. De voor genomen reorganisatie der Zuivelschool vorderde veel tijd, vooral doordat de Prov. Staten van Friesland in hunne zomervergadering van 1893 de beslissing omtrent de aangevraagde provinciale subsidie verdaagden tot de volgende zitting. Eerst nadat die subsidie verleend was, konden stappen bij de Regeering gedaan worden voor eene Rijks- subsidie, daar de Provincie in dezen een voorbeeld moest geven. Het resultaat der aanvragen is geweest, dat de Prov. Staten een jaarlijksche toezegging tot weder opzegging gaven van 1500, terwijl het Rijk voor 1894 eene subsidie aanbood van 4000, onder voorwaarde, dat de school 1 April heropend werd, terwijl voor volgende jaren gerekend kan worden op eene toelage van ƒ5000. (De heropening is be paald op 2 Juli zoodat voor 1894 eene rij kssubsi- die van f 35'JO wordt verwacht}. De nieuwe Directeur de Heer Westra, ter ver gadering aanwezig werd hierna gecomplimenteerd door den Voorzitter, en gewezen op de eervolle onderscheiding hem te beurt gevallen. Wel wacht hem eene moeielijke betrekking, maar de benoemde heeft in zijne vroegere betrekking getoond een man te zijn van groote practische en wetenschap pelijke bekwaamheid, waarom de Voorzitter ver trouwt, dat door de gedane keuze de Zuivelschool in het vervolg geheel aan haar doel zal beant woorden, in welk geval eene schoone toekomst voor den Heer Westra is weggelegd. Vervolgens werd een waardeerend woord ge sproken over de verdienstelijke wijze, waarop de tegenwoordig waarnemende Directeur de Heer Galama de Zuivelschool heeft geëxploiteerd. Hierna geschiedde voorlezing der uitgebreide notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Van den Minister is bericht ingekomen van de goedkeuring der benoeming van den Heer Westra op een salaris van 2500. Nu kwam de rekening en verantwoording aan de beurt, welke door eene Commissie bestaande uit de Heeren Mr. W. A. Bergsma, Mr. C. A. Römer en A. H. v. Slooten is onderzocht, waar over een schriftelijk rapport werd uitgebracht. In de eerste plaats bracht de commissie dank aan den Heer M. Logeman, door wiens duidelijke toelichting zij een gemakkelijk overzicht had ge kregen over de rekening. De post onderhoud van werktuigen ten bedrage van 912,59 trok de aan dacht en overschreed aanmerkelijk de begrooting, waarom het wenschelijk werd geacht, dat de Direc teur vooraf machtiging van ’t Bestuur vraagt bij dergelijke herstellingen. Niettemin wijst de rekening een voordeelig saldo aan, bij de vroegere rekening vergeleken, van ruim 500,De Commissie adviseert om het Bestuur en den Heer Logeman onder dankbetuiging te dechargeeren. De Voorzitter brengt ook een woord van waar- deering aan den Heer Logeman voor zijne be moeiingen, waarop de vergadering besluit om ge noemden Heer in een officieel schrijven dank te betuigen. De rekening werd daarna goedgekeurd met een voordeelig saldo van 557,045. Het verslag van den toestand en de werking der Zuivelschool werd nu gelezen; waaruit wij hieronder het voornaamste weergeven. Bezoek van leerlingen. De leerlingen die den twaalfden cursus der zui velschool bezochten, in het verslag over 1892 nog genoemd, verlieten op 1 Februari 1893 de school. Voor zooverre ons bekend hebben zij voorloopig de volgende werkkring gevonden, J. G. Hibma is volontair geweest op de zuivelfabriek te Dronrijp, daarna gedurende eenigen tijd werkzaam op een kleine coöperatieve zuivelfabriek te Wemeldinge, ten einde eenige ontmoete bezwaren bij de melk- verwerking uit den weg te ruimen en is tegen woordig als volontair te Stiens werkzaam. P. H. de Jong en M. R. Kuperus zijn naar Noord-Amerika vertrokken. J. van der Vlugt W. Zzn. is als eerste aanwe- zend werkman te Vledder (Dr.) op een zuivel fabriek werkzaam. B. Galama is voorloopig op de boerderij terug gekeerd. D. de Vries is als kaasmaker te Barsingerhorn werkzaam geweest en tegenwoordig volontair te Jelsum. C. Harp heeft te Roordahuizum eenigen tijd ge werkt, is nu naar de zuivelfabriek zijns vaders teruggekeerd. B. Zandstra is beheerder der zuivelfabriek te Roden (Dr.) na te Wommels als volontair te heb ben gewerkt. De dertiende cursus der zuivelschool werd op 1 Februari begonnen, op 1 Mei geëindigd en hier aan namen deel: No. 82. P. Frankena, door: Noordwolde. Hindeloopen. Zierikzee. Wommels. Metslawier. Diepenheim. Koudum. Jelsum. Een persoon had gedurende vele jaren op zuivel fabrieken gewerkt, de andere waren te voren niet 1 1 J ’’L* 1L Bij het verlaten van den cursus hadden enkelen voorloopig een betrekking gevonden. No. 90. als eerste arbeider op een zuivelfabriek te Gemert. No. 93 als volontair op de coöperatieve zuivel fabriek te Wommels. No. 94 is hospitant geworden aan de zuivelfa briek te Brenslau en heeft nu een betrekking ge vonden als kaasmaker in Pruisen. No. 96 en No. 97 zijn volontairs geworden res pectievelijk te Irnsum en te Jelsum. No. 91, is eveneens op een zuivelfabriek werk zaam, van No. 95 is ons niets ter oore gekomen, terwijl No. 92 op het ouderlijk landbouwbedrijf terugkeerde, en zich aanmelde als leerling voor een eventueel te openen cursus op 1 Nov. 1893. De vijftiende cursus der zuivelschool, op 1 Augustus 1893 begonnen, en op 1 November d. a. v. geëindigd werd bezocht door A. J. de Ruiter, Munnikeburen. E. Rienks, T. Piersma, II. Snijder, T. Terwisscha v. Scheltinga, J. Postma, G. Zijlstra, Van deze personen was slechts een te voren in zuivelfabrieken werkzaam geweest. Op een in September gehouden bestuursver gadering is besloten op 1 November niet een nieuwen cursus te openen en de zuivelschool als inrichting van onderwijs voorloopig te sluiten, tot dat de hangende plannen voor reorganisatie vastere vormen konden aannemen. Voor een eventueel te openen cursus op 1 November hadden zich een 12tal personen als leerling aangemeld. In 1893 zijn geene pogingen aangewend een voldoend aantal leerlingen voor een cursus van vrouwelijke personen te krijgen. Het aantal aanvragen om plaatsing van jonge mannen was steeds veel grooter dan het aantal beschikbare plaatsen, zoodat velen moesten teleur gesteld worden. Het personeel. Op 1 Januari 1893 bestond het personeel aan de school verbonden uit den directeur en den vasten knecht-machinist benevens diens vrouw. In de bestaande vacature van een assistent werd einde Juni voorzien door de benoeming van den heer Zijlstra te Workum. Deze beeft de benoeming echter niet aanvaard in verband met een elders gevonden betrekking. Een nieuwe benoeming heeft niet plaats gehad. Aan den directeur der zuivelschool is op diens in begin September ingekomen verzoek, eervol ontslag verleend, in te gaan met 1 December 1893. De heer Persijn heeft een benoeming tot be heerder van de zuivelfabriek op coöperatieven grondslag te Neubrandenburg in Mecklenburg aanvaard. Besloten is, vooralsnog niet in de ontstane vacature te voorzien, en eerst nadere besluiten omtrent de reorganisatie der school af te wachten. Met ingang van 1 November is in verband met het staken der cursussen en het doorloopen der melkleveringscontracten het verdere personeel der school uitgebreid, en zijn tot 1 April 1894 in dienst der vereeniging getreden. B. Galama, Bolsward, leerling van den 12en cursus en No. 84 en No. 85 zijn volontairs aan zuivelfa brieken, respectievelijk te Jelsum en te Oosterzee. Van no. 86 hebben wij verder niets vernomen. No. 87 en No. 88 hadden bij het verlaten der school een betrekking gevonden aan Bergum en No. 89 is volontair te Marrum. In dezen cursus heeft gedurende twee maanden als tijdelijk bezoeker opname gevonden A. Aslan uit Konstantinopel, die alleen aan de practische werkzaamheden deelnam. De veertiende cursus der zuivelschool van 1 Mei tot 1 Augustus werd bijgewoond No. 90. E. de Boer Tzn., 91. N. Pauw Dzn., 92. C. A. de Vlieger Jr., 93. P. Noordenbos, 94. IJ. G. v. d. Veen, 95. J. P. Noordendorp, 96. H. Schurer, 97. P. v. d. Burg, Sneek. Sijbekarspel. n 84. IJ. J. Swart, 85. H. C. Beets, M. Kapteijn, Bolsward, leerling van den 15en cursus, sierd door den omgeslagen boord van het witte hemd, dat uit het kamizool te voorschijn komt. f Bolswardsche Courant r T> r> •n •n r •n n v Af TT-L_”_ T)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1