NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEE I en andere Molière-schoenen. u‘ k n oopl aarsjes, tdig en op maat verkrijgbaar. ONZE DIENSTBODEN. i 1894, No. 25. Drie en dertigste Jaargang. 1 DEMOCRATISCH OF MET. BINNENLAND. T 1 DONDERDAG 21 JUNI. g IEKLAARSJES vanaff4.00. VOOR 1'11 R. W. 1 te J O U R E. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 Ki b P» Q M hl W H AANBEVELEND, netjes afgeleverd. van LEESTKLAAR- il Het is er Zaterdagmiddag heftig naar toe ge gaan in de vergadering der Liberale Unie; doch zonder strijd was het nu eenmaal niet mogelijk tot klaarheid te komen. En die klaarheid was noodig, niet alleen met het oog op het verleden, doch ook met het oog op de toekomst en o. i. niet het minst ’t vooruit zicht van de van dit Ministerie te verwachten kies- wetvoorstellen. Met het oog op het verleden, omdat het bestuur terecht wenschte, dat men een oordeel zou uitspre ken over zijne houding bij de Kamer-ontbinding, een houding, die niet anders mocht en kon zijn met het oog op het verleden der Unie, haar uit spraak over de kiesrechtuitbreiding in het alge meen en over die van het vorige Ministerie in het bijzonder. Tegenover de toekomst, opdat de liberalen in den lande weten, dat de houding van de Unie bij de ontbinding een zeer ernstige was, dat het stand punt, toen ingenomen, niet zal worden verlaten, ter wille van een geleden echec, doch zal worden gehandhaafd, met fier geloof in de zegepraal der beleden beginselen. Tegenover dit Ministerie, opdat het wete, dat het grootste deel der liberale partij in den lande, dat zich beslist heeft uitgesproken voor de demo cratische richting, op die lijn en op geen andere zich wil blijven voortbewegen. Het Ministerie weet dus wat het van de voor uitstrevende fractie te wachten heeft: zeker geen schipperen met haar beginselen ter wille van het behoud van een liberale meerderheid of zelfs van een liberale regeering. Geen schipperen langer om wat niet meer bijeen behoort kunstmatig bijeen te houden. De kamer-ontbinding is geen grap geweest. Men moge haar beoordeelen en zelfs reroordeelen, dit groot en practisch nut heeft zij ten gevolge gehad, dat de bezwangerde politieke atmosfeer door de donderbui van Tak gezuiverd is. Een zuivering, die eerst in de Kamer, daarna in de Liberale ünie en thans ook in den lande de zoo noodige frisch- heid weder zal brengen. De Liberale Unie heeft de democratische vlag in top geheschen, en daarmee beslist kleur bekend, zoodat geen twijfel mogelijk is. Het is nu aan de aangesloten vereenigingen in den lande zich te verklaren, of zij onder deze vlag langer aaneengesloten met de Unie wenschen op te trekken, of wel, dat men niet voornemens is lan ger onder dit vaandel te dienen. Zoo, en zoo alleen, komt het tot een zuiveren toestand, waardoor men in de toekomst behoed zal kunnen blijven voor de verrassingen, die de ge nuanceerde liberale partij het vorig liberaal Minis terie bereid heeft. Er moet thans over de geheele liberale linie kleur worden bekend. Democratisch of niet! Harlingen. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, zal de stoomboot Willem III van de stoomvaart HarlingenAmsterdam in het laatst dezer maand weder in de vaart worden gebracht, zoodat alsdan weder een geregelde da- gelijksche dienst, uitgezonderd Zondags, zal plaats hebben. Ongetwijfeld zal de gelegenheid, dagelijks de hoofdstad te kunnen bereiken, menigeen aange naam zjjn, daar een tochtje op zee, vooral om dezen tijd van het jaar, bijzonder voor hen die voor huu genoegen reizen, niet weinig uitlok kend is. Achluill. Nadat zich hier voor eenigen tijd een paar gevallen van mazelen hadden voorge daan, hoopte men dat het hierbij zoude blijven. Thans evenwel is deze ziekte weer bjj anderen uitgebroken, zoodat er nu zeer waarschijnlijk wel meerdere gevallen zullen volgen. De terp op het vierkant, overblijfsel van der vaderen noeste vlijt en van het voormalig convent van Ludingakerk, is verdwenen. De laatste hand wordt nog aan het dempen en slech ten van eenige laagten gelegd en dan behoort dit werk, waarbij velen geruimen tijd financieel ge baat werden door graven en vervoeren als an derszins, weer tot de geschiedenis. Eene vergissing. Des Zondags wordt te Hil versum voor de kerkgangers3 maal de klokgeluid: ’s morgens om kwart voor zeven, om kwart voor negen en ’s middags om kwart voor twee. De klokkeluider ontwaakte Zondagmorgen tegen 5 uur en begon, in de meening dat het 2 uur later was, vroolijk te luiden. De gevolgen bleven niet uit. Kort daarna verscheen de gemeentebrandweer, alsmede de vrijwillige brandweer en kwamen ook eenige schutters opdageo, allen nieuwsgierig rond kijkende, waar toch wel de brand mocht zijn. Het slot van de vergissing was natuurlijk een eindeloos gemopper. Korte vreugde. Ze waren getrouwd te Am sterdam. Nou, dat gaat gemakkelgk genoeg en erg lang hadden ze dan ook niet stilgezeten bij de vraag,' of ze het zouden doen of niet; vooruit maar, als het hun verveelde, dan gingen ze maar weer van elkaar af. Ze waren dus getrouwd! In statigen optocht verlieten bruid en bruidegom, twee stel ouders, broers, zusters, neven, nichten, vrienden en ken nissen het stadhuis. Bij de eerste de beste kroeg, die ze tegen kwamen stelde de bruigom voor „d’er eentje te pakken* op zijn geluk en dat van zjjne vrouw. Daar was geen een van het gevolg vies van en de hooge hoeden en de veelkleurige omslagdoeken verdwenen één voor één achter het groene gordijntje. Toen ze d’er allemaal eentje gepakt hadden liepen ze verder, maar verder dan tot het vol gende snaps-huisie konden ze het op hun eene been niet brengen; er werd dus daar een tweede bij gekocht. Zoo ging het door tot in de Anjeliersstraat; bijna geen tapperij werd overgeslagen. Zoetjes aan hadden een paar leden van het gezelschap ’m om gekregen; een hunner maakte een hate- brengt meer dames dan vrouwen te voorschijn, en altijd valt de verantwoordelijkheid daarvan op de moeders, wijl zij hare dochters niet voor de huiselijkheid opvoeden. Velen onzer jonge vrou wen trouwen, zonder van eene huishouding meer te verstaan, dan hoe men de soep met den lepel naar den mond moet brengen; maar juist door dat de moeder hare dochter niet in de keuken den weg leert kennen, levert zij haar kind onbarm hartig aan de genade van de meid over; want dit is juist de toetssteen, in hoeverre de meid tegen hare jonge meesteres in oppositie kan komen; reikt deze wetenschap alleen tot de keukendeur en niet verder, d. i. kan zij niet kort en bondig op de gedane vraag antwoorden, dan is zij redde loos verloren en de speelbal van hare meid. Zij kan niet tegenspreken, eenvoudig omdat zij geen kennis van zaken heeft; daardoor verliest zij het ontzag en de achting, die haar als vrouw toe komen, en wat nog het ergst is, zij wordt om hare onwetendheid achter haar rug uitgelachen en be spot. B. Hierover lezen wij in het Adv. Blad van Joure We zijn er geweest, om er wat van te kunnen vertellen. Sommigen stellen hierin misschien eenig belang. Te acht ure dan, zou de voorstelling beginnen. We waren op tijd, doch vonden slechts een paar heeren aanwezig. De heer Wallner zag zich dus genoodzaakt rekening te houden met het bekende Jouwster half uurtje. Hij stelde wijse lijk voor nog een oogenblikje te wachten en zoo- als we vermoedden, kwamen er gedurende dien tijd zoo voor en na nog eenige heeren kalmpjes binnen stappen. Om half negen was alzoo het gezelschap compleet, ’t Was echter klein, ’t bestond hoogstens uit een dertigtal, waaronder een viertal dames. Trouwens, dit was ook haast te voorzien. Een zomeravond leent zich al heel moeilijk voor een uitspanning, waarvoor men naar een bovenzaal van een hotel moet. Ieder heeft zijn drukten, men kan moeielijk om acht uur klaar en wat ’t ergste is, ’t wordt allicht laat, terwijl de dag weer zoo vroeg begint. Bovendien, er zijn er mogelijk ook geweest, die zich weinig van den avond voorstelden en zich maar liever niet lieten bedriegen bij al de be driegerij, die er in de wereld is. Hoe dit zij, wij hadden het genoegen, den heer W. voor ons te zien optreden. Hij sprak Duitsch, doch zoo, dat het voor een ieder vrij goed te verstaan was. Nadat hij ons op de hoogte gesteld had, op welke wijze hij werkte, liet hij achtereenvolgens eenige heeren bij zich op ’t tooneel komen, om een en ander nog eens aanschouwelijk voor te stellen en een geschikt medium uit te zoeken. Om nu te beginnen, gaf hij aan een dezer heeren, een speld, teneinde deze in zijne afwezigheid ergens te verstoppen. Wallner en zijn vriend, die bij den ingang der zaal zat, om de entrée’s in te vorderen, verlieten nu de zaal en begaven zich naar de gelagkamer van het hotel, gecon troleerd door een van het gezelschap. Door ons werd nu overwogen, waar de speld het best te verbergen. Een kwam op ’t denkbeeld haar te steken in de punt van eene der sigaren in een sigarenzakje en dit te verstoppen in den binnen zak zijner jas. Men vond dit algemeen goed en toen het gedaan was, ging een onzer den heer Wallner waarschuwen. Deze kwam daarop boven, riep ’t medium bij zich op ’t tooneel, verzocht hem met de rechterhand den pols zijner linker hand stevig te omklemmen en vervolgens, scherp, geregeld en bevelend te denken in dezer voege: Ga in de zaal; loop naar het 3etafeltje, ga naar den persoon in kwestie; ontknoopt zijne jas; tast in zijn zak, enz. enz. Wat waren wij in spanning, te zien, hoe dat zou afloopenWelnu, ’t medium omvatte zijn pols en daar ging het met vaart de zaal in, bijna regelrecht op den persoon in kwestie toe. Bij dezen hield Wallner stand, betastte hem een oogenblik, ontknoopte vervolgens zijn jas en haalde de bewuste speld te voorschijn. Bjj luide toejuichingen steeg een kreet van verbazing op bij zoo iets onbegrijpelijks. Opnieuw ging Wallner naar beneden, weer gecontroleerd evenals den voorgaanden en eiken volgenden keer. Wij spraken nu af, dat hij van een gasorna ment eene bepaalde pit zou uitdraaien en weer opsteken. Wallner komt weer op de zaal, gaat .^_z -LV11U1 1 u'J'Jt lijke opmerking, anderen beantwoordden hem en spoedig was nu de Anjelierstraat een slagveld gelijk. Aan den eenen kant de partij van de bruid, onder aanvoering van de gesluierde jonge vrouw; aan den anderen kant de partij van den bruigom, door dezen aangevoerd. Toen ze elkaar flink hadden toegetakeld wierp de bruid den bruigom haar sluier in het gezicht en met de mededeeling dat ze „nou al zat van- em had“, ging zij met haar partijgenooten naar de Egelantiersdwarsstraat. Reeds sedert Mei 1893 komen in de pro vincie Zuid-Holland gevallen van pokziekte voor, waarvan het aantal gaandeweg zeer is toegeno men. Vooral de gemeenten Rotterdam, Charlois, Barendrecbt, Delft, Herkingen, ’s-Gravenzande en Kralingen werden daardoor getroffen. De krachtige bestrijding der ziekte vorderde groote uitgaven, die voor een groot deel ten laste van het Rijk kwamen. Hoewel de ziekte nu schijnt af te nemen, zijn nog vele vorderingen ten laste van den betrekkelijken post op de begrooting van Binnenlandsche Zaken te verwachten. Bij eene suppletoire atnvraag wordt ter bestrijding daarvan de post met f 100,000 verhoogd. Het daartoe strekkende wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingekomen. Toen te Rotterdam de verordening voor de inkomstenbelasting werd vastgesteld, werd door den heer van Raalte de verzekering gegeven, dat de nonvaleurs streng vervolgd zouden worden, en toch wordt beweerd, dat 'in geen enkele stad van Nederland zooveel nonvaleurs op het gebied der belastingen voorkomen dan te Rotterdam. Nu wil men beweren, dat dit juist te wijten is aan de lankmoedigheid der Rotterdamsche ambtenaren in plaats van aan hun streng optre den en werkelijk wanneer men afgaat op hetgeen een belastingschuldige, die er eens de proef van wilde nemen, ondervond, dan heeft dit heel veel schijn van waarheid. Eerst ontving hij de ge bruikelijke waarschuwing, aanmaning en dwang bevel, alles om binnen drie dagen te betalen. Voorts hoorde hij echter in de twee volgende maanden niets meer en werd toen opeens verrast met een briefje in den vorm van een memoran dum, waarin gedreigd wordt dat aan het dwang bevel uitvoering zal moeten worden gegeven door inbeslagneming en verkoop van goederen volgens de wet, als tenminste niet binnen acht dagen betaald wordt. Nu zou men meenen dat het ernst begon te worden en werkelijk is men bij enkelen tot inbeslagneming overgegaan, doch tot verkoop schijnt men het niet te laten komen. Bij lodgers dreigt men met thuiszending van garnisaires, onder mededeeling dat er reeds bij vier personen garnisaires zijn geweest. Men zeide er echter niet bij of deze al of niet onverrichter- zake zijn teruggekeerd, welk laatste het geval schijnt geweest te zijn. Aan het Hbl. wordt het volgende geschreven: „Ik heb in uw geacht blad wel verscheidene voorbeelden van invulling voor de bedrijfsbelas ting gevonden, maar geen dat betrekking had op menschen zonder kapitaal, en daar ik tot deze klasse behoor, heb ik daarom ter „bevoegde plaatse14 inlichtingen gevraagd, die ik hierbij mededeel: 1. Iemand die een vast salaris heeft, bv. amb tenaar, kantoorbediende, koetsier, tramconducteur enz., is verplicht het bedrag van zijn salaris op te geven, maar hierbij behoort nog de specificatie der emolumenten, als gratificatie, uitkeeringen, winstaandeelen, fooien, kostgeld enz., alles nauw keurig gespecificeerd. De commissie die de biljet ten controleert is belast, te oordeelen of de uit gave sluit met levenswijze, woning, kleeding, dienstbode, zomers buiten wonen enz. enz. en heeft het recht den aanslag ambshalve te verhoo- gen en 25 pet. boete op te leggen. 2. Winkeliers, commissionairs, makelaars enz. mogen alleen hun kapitaal invullen, hunne ver dienste wordt ambtshalve op ia lo. vermelde gronden geschat, tenzij die persoon voor 15 Mei een invullingsbiljet heeft gevraagd, ingevuld en bezorgd. Dit hebben zeker zeer weinigen gedaan. De wetgever heeft met de uitreiking van een brevet van onbekwaamheid of anderszins, naar mijn inzien, duizenden belastingschuldigen geen compliment gemaakt, wel gegriefd en reden tot ontevredenheid gegeven, die in den tegen woor- digen tijd vermeden had kunnen en moeten worden. Het verwondert mij dat geen enkele kiesver- eeniging ol buurtvereenigiug deze belasting eens onderhanden heeft genomen. Het geld is zeker nog wel te betalen, maar de behandeling had nog wel iets humaner kunnen zjjn. Zooals het nu is, schijnt het dat, wat door de groote mazen valt, door den kleinen burger betaald zal moeten wor den; wat beduidt anders dat dreigement van 25 pet. boete? Een herziening van deze wet in fatsoenlijke en billijker termen zal noodig zijo.“ Het burgerlijk armbestuur te Kolhorn maakt armenzorg dienstbaar aan de waarzeggerij, waarbij het zich tegelijk van een armlastig gezin ontdoet. Echtgenooten en kroost worden van behoorlijke kleeding voorzien en men laat eene tent maken, tot woning geschikt, waarmede men de kermis sen zal rondreizen, om met waarzeggen het brood te kunnen verdienen. De vrouw beweert, deze kunst goed machtig te zijn, en genoemd be stuur schijnt hiervan ten volle overtuigd. De Alltm. Ct. maakt het feit wereldkundig. daarna het boekvervolgens slaat hij op pag. 194, zoekt en zoekt, doch merkt dat hij zich vergisthij bladert om tot 94, vindt weldra het woord en wijst met de speld de bewuste letter aan. Sterker proefstuk kon moeielijk gedaan worden, ofschoon het ook al niet eenvoudig was, in een bepaalden vestzak een horloge te vinden en dit met een bepaalden te zoeken sleutel een uur terug te draaien, hetwelk toch ook in zooverre gedaan werd, als de niet passende sleutel zulks toeliet. Gij denkt bij het lezen van dit verslagje, „een afspraakje gemaakt met ’t medium Neen mijn heer Dit is niet waarDe heer W. was niet aan één medium gebonden. Wel vijf a zes ver schillende personen hebben als medium dienst gedaan, nu eens met omklemming van den pols, dan weer met den heer W. verbonden door een ketting, dat in de rechterhand werd vast gehou den, ja zelfs zonder eenige verbinding, alleen door den gedachtenlezer op korten afstand met gestrekten arm te volgen, alsof de ketting werd vast gehouden. Gehypnotiseerd werd er niet. Wallner verklaar de, dit alleen te mogen doen in een besloten gezelschap. Alleen om eenig begrip van bypno- tiseeren te geven, paste hij zijne kunst toe op een konijn en een duif, welke dieren hij met geringe moeite een geruimen tijd als dood op den rug liet liggen. Dat het den gedachtenlezer aan bijvalsbetui gingen niet ontbrak, ligt voor de hand, te meer, als we zeggen dat hij eene aller innemendste per soonlijkheid is. Na afloop der verschillende seances verklaarde hij, dat zijn werk, iets zeer natuurlijks en geens zins iets bovennatuurlijks is, niets anders dan eene fijne werking van uiterst gevoelige zintuigen. Hij beweerde geheel af te gaan op de onwille keurige bewegingen van de hand, de ademhalings organen, enz. Toen we om elf uur naar huis gingen, waren eenige heeren druk bezig den heer Wallner te animeeren zijn bezoek aan Joure te herhalen, zoodat we alle reden hebben te vermoeden, dat hij nogmaals hier zal optreden, maar dan bepaald in een besloten gezelschap om mede een proeve van hypnose te geven. Ik ben een burgervrouw en behoor onder hen, die het woord „huisvrouw14 letterlijk opvatten, d.i. binnen hare eigen vier muren blijven en niet naar de pen grijpen, om in het publiek gehoord te worden; doch daar de klacht over de dienstmeiden tegenwoordig zoo algemeen is, meende ik de ma nier en methode, welke ik volg, wel eens in wijder kring te mogen meedeelen. Misschien dat dan wel de eene of andere der vrouwen, wie de zaak we zenlijk ernst is, mij de wijze van doen nadoet, waarbij ik althans mij altijd goed heb bevonden. Vooreerst geef ik aan mijne dienstboden een eenvoudigen maar daarbij stevigen en zindelijken, alsook overvloedigen kost; vervolgens behandel ik haar altijd gelijkmatig vriendelijk, geef mijne orders eenvoudig on bepaald, schoon nooit uit de hoogte, en heb daarvoor de voldoening dat ik zelden of nooit hetzelfde behoef te zeggen. Verder zie ik niet iedere kleinigheid, en waar ik knorren moet, geschiedt dit met weinige en ernstige woorden, zonder dat ik daarbij een scherpen of barschen toon aanneem. Ik zelve draag in huis altijd een voudige, doch zindelijke kleedingmoet ik om uit te gaan, eens wat meer aan mijn toilet doen, dan kleed ik mij terstond na mijne thuiskomst weer om en berg de betere kleeding weg. Zoo doe ik ook Zondags door mijn beste goed na het gebruik dadelijk weer af te leggen en op zijne plaats te brengen. Hierdoor leg ik stilzwijgend aan mijne meiden de verplichting op, om hetzelfde te doen, en heb het voordeel van steeds nette, maar ook spaarzame dienstboden te hebben. Ik vraag nooit naar den vorigen dienst, gelijk ik ook nooit over mijne vroegere meiden uitlaat, i Als dat niet te vermijden is, gewaag ik alleen van hare goede hoedanigheden, waardoor ik ’t niet te I minachten verlangen in haar opwek, zich zoo te I gedragen, dat ik later van haar ook met lof kan L spreken. Mijne kennissen vragen mij vaak, hoe ik ’t aanleg, om altijd zulke knappe en vlijtige mei- A den te krijgenen vertel ik haar dat, dan willen zij nauwelijks gelooven, dat eenvoudig eene gelijk- matig vriendelijke beredeneerde, nooit grillige of - knorrige behandeling zooveel afdoen kan. Nog MODELLEN, nooit heeft eene meid tegenover mij het verschul digd respect uit het oog verloren. i De dienstbodenkwaal ligt overigens dieper; zij Hg 011 oefent op al onze maatschappelijke toestanden, op erkrjjgbaar alle soorten onze families en hier vooral op de opvoeding onzer kinderen invloed uit. Ieder opvolgend geslacht'1 Bolswardsche Courant u L*J M N M I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1