NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HmRD SN WONSBRAÖBSS. I 1894. No. 28. Drie en dertigste Jaargang. DONDERDAG 12 JULI. I I BINNENLAND. BUITENLAND. VOOR den, gaarne zullen nog meerdere voorwerpen het groepje il I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 i I De woelingen in Amerika. Het schijnbaar zoo zwakke optreden van het Amerikaansche leger schijnt zijn oorzaak te vinden in constitutioneele kwesties over de bevoegdheid van den president der Unie, de macht van de gouverneurs en het feit dat elke staat en de Unie een eigen leger heeft. Cleveland stoort zich wel niet erg aan het geschreeuw der democraten, dat hij zich niet met de zaak mag bemoeien, en evenmin aan het be weren van den leider van de beweging, Debs, die protesteerde tegen het optreden van unietroepen in een strijd tusschen de spoorwegdirecteurs en haar arbeiders. Cleveland toch gaat voort troepen te zenden, en wel 20.000 man militie uit New-York en Pensyl- vanie, ook al verklaart Debs dat meer en meer de overtuiging veld wint, dat de regeering der Vereenigde Staten een militair despotisme uitoe fent. Despotisme of niet, tegenover het terrorisme is zulk optreden zeker gewettigd. En wat Debs een strijd tusschen directies en arbeiders noemt, be schouwt hij als eene reusachtige verstoring der openbare orde. Gisteren te twaalf uur trad de krijgswet in werking. Alle onwettige samenscho lingen en vergaderingen zullen worden uiteenge jaagd. Daartegenover hebben de leiders der werk stakers bepaald, dat er een algemeene werkstaking zal zijn, zoo de eigenaars van Pullmann’s fabriek in geen scheidsgerecht toestemmen. De staking zal omvatten alle werklieden in de bouwvakken, de slagers, broodbakkers en alle spoorwerklieden. Debs,die Zondag nog bezoek van eender hoogste regeeringspersonen ontving, om te onderhandelen, zal worden gearresteerd als men hem krijgen kan maar de Amerikaansche wetten schijnen niet toe te laten hem overal aan te houden. Tegen 18 Juli is hij te Indianapolis gedagvaard, wegens overtreding van het rechterlijk bevel den postdienst niet te belemmeren. De werkstakers verliezen naar men berekent per dag 1 millioen dollar aan loon en hebben voor 6 millioen dollar vernield. Een stapeltje oude couranten, een weinig ge- I heugen en ietwat geduld zouden met hun drieën I er ons zeer gemakkelijk toe in staat stellen, om eene lange reeks van wandaden te vormen, die I alle haar oorsprong vonden in en gepleegd wer- I den, tengevolge van de schoone gelegenheid, die I verzekering-maatschappijen aanbieden om schade I vergoed te kunnen krijgen. Het is een zeer onver- I kwikkelijk en ook nutteloos werk, zulk een lijstje I samen te stellen, omdat het zich voor den geest I roepen van gruwelen en schanddaden ons in hon- I derderlei vormen do^t zien, hoe verbazend diep I de mensch kan zinken, hoe velen zich door winst- I bejag, door gelddorst laten verleiden tot het plegen I van allerlei ongerechtigheden. Men zou gerust I kunnen beweren, dat er geen enkele assurantie- I maatschappij bestaat, of zij heeft wel eens schade I ondervonden door de gewetenloosheid van enkele I onverlaten. i Ten opzichte van levens-verzekeringen zijn er I ellendelingen te noemen, die er niet het minste I bezwaar in zagen eene verzekering’te sluiten op I het leven van deze of gene uit hunne omgeving, I en die zich uitbetalingen wisten te bezorgen door I den verzekerde heel koelbloedig te vermoorden. I Brandwaarborg-maatscbappijen beliepen nog al eens schade, of hadden gevaar van groote schade I te zullen lijden welk gevaar echter voorkomen I werd door de activiteit der justitie —doorbrand- I stichters, die geene betere gelegenheid wisten te I vinden om financieele moeilijkheden op te lossen, I dan door geassureerde panden ten prooi te geven I aan het vuur. Zoo zijn er ook gevallen bekend, I dat onverlaten waardelooze goederen hoog deden I verzekeren in zee-assurantiën, terwijl zij eene I helsche machine mede deden inschepen met de I bedoeling, dat dit werktuig op een bepaald uur I eene hevige ontploffing zou veroorzaken, die het I schip met man en muis zou doen vergaan, waar- I door de maatschappij eene hooge premie zou moeten I uitbetaleu aan de booswichten, die hun wederga niet hebben. i Om kort te gaan, de assurantie-maatschappijen kunnen bronnen zijn van veel kwaads, natuurlijk alleen voor hen, die laag genoeg zijn, om zich speciaal toe te leggen op het bestudeeren van de vraag: hoe is er op de veiligste en de voordee- ligste manier venijn te halen uit iets, dat in alle opzichten edel en schoon is? Wenden we ons thans van het booze af en be schouwen we een oogenblik het vele goede, dat assuranties over het algemeen stichten. Een vrouw, die haren man door den dood moet verliezen, is diep te beklagen, doch nog veel meer verdient zij aller medelijden, wanneer zij met hare kinderen onverzorgd achterblijft, doordien met haren echtvriend ook de geheele broodwinning ten grave gesleept wordt. Het komt helaas I dik wijls voor, dat door het verscheiden van het hoofd des gezins, betrekkelijke welvaart in armoede verkeert. Hoe vreeselijk moet een sterfbed zijn, als de met den dood strijdende telkens voor de vraag gesteld wordt: wat moet er nu van vrouw en kinderen komen, hoe moeten zij in het levens onderhoud voorzien Een man en broodwinner kan, als zijn uur ge slagen is, het hoofd gerust nederleggen, indien hij er tijdens zijn leven slechts aan gedacht heeft, zich tegen eene matige vergoeding te verzekeren in eene levensverzekering-maatschappij. Daartoe bestaat gelegenheid in overvloed en gelijk het zijn dure plicht is voor vrouw en kinderen te zorgen, zoolang hij krachten heeft om te arbeiden, rust ook op hem de verantwoording om de zijnen be waard te weten tegen kommer en gebrek, wan neer deze hem overleven. Met weinig opoffering op financieel gebied kan de echtvriend zijne gade een kapitaal in eens waarborgen, waardoor zij een zaakje of wat dan ook kan oprichten, of hij kan een contract sluiten, dat eene vaste wekelyksche uitbetaling bezorgt. Waarlijk, wie het eenigszins doen kan, moet van zoo iets werk maken en hoe spoediger, hoe beter, omdat men jong, krachtig man zijnde, meer kans heeft om opgenomen te worden in de maatschappij, dan wanneer een meer gevorderde leeftijd reeds met eenige gebreken is komen aanzetten. Velen stellen er zich reeds te vreden mede, wanneer ze door eene wekelijksche storting van een paar centen van een „begrafenis-- geldje“ zeker zijn. Zij mogen echter wel beden ken, dat de verzorging van vrouw en kinderen heel wat meer beteekent dan enkel de begrafenis en wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Levensverzekeringen zijn schoone instellingen, waarvan inderdaad nog te weinig gebruik gemaakt wordt. Achtten meerderen het zich als plicht er deelnemer van te worden, werkelijk er zou ver bazend veel minder malen een beroep gedaan be hoeven te worden op de algemeene liefdadigheid, menig sterfbed zou veel kalmer zijn, talloos veel vrouwen en kinderen zouden niet tot den bedelstaf gebracht worden-. Het komt nog al eens voor, dat iemand door brand geheel geruïneerd wordt. Hetzij door het hemelvuur, hetzij door een noodlottig toeval, hetzij door onvoorzichtigheid, hetzij door boosaardig opzet van anderen, zien sommigen woning en inboedel in vuur en rook opgaan, de treurige zekerheid hebbende, dat zij niets terug zullen erlangen voor hetgeen vernield wordt. Zeer treurig is zoo iets voor den betrokken persoon. Het geval toch is bestaanbaar, dat iemand zijn vlijt en harden arbeid beloond zag met het bezit van eene nette woning, een knap inboeltje en dat het woedende ele ment in een minimum van tijd alles vernielt, waardoor de gelukkige bezitter van een paar uur geleden, thans armer is dan de armste. Hij verdient ons medelijden en toch moet hem aan het verstand gebracht worden, dat hij niet geheel vrij te pleiten is van eigen schuld in deze droeve geschiedenis. Iedereen kan weten, dat er gelegenheid in over vloed bestaat om huis en inboedel tegen brand schade te assureereniedereen kan weten, dat de verschillende maatschappijen met elkander wed ijveren in soliditeit en goedkoopte; iedereen kan weten, dat de brandassurantie-maatschappijen in den regel zonder eenig bezwaar hunne uitbetalin gen verrichten en toch er is zoo menige woning, zoo menige inboedel onverzekerd, er zijn nog zoo vele koopmansgoederen en andere waren onge waarborgd tegen brand. Hoe dwaas zijn toch zij, die zich noch de ge ringe moeite, noch de lage kosten willen getroos ten om hunne roerende goederen, alsmede hunne woningen, schuren, etc. tegen brandschade te ver zekeren Wanneer zij hunne bezittingen verloren hebben, hangen zij af van de genade van anderen en kunnen zij niets beginnen, ten minste aanvan kelijk niet, indien hun geen hulp verleend wordt. Door gebruik te maken van de schoone gelegen heid om van brand geene schade te behoeven te duchten, helpt men zich zelven en hoe schoon het is, zich zelven te helpen, kan een iegelijk weten en anders moet hij Samuel Smiles „Self-help® maar eens ter hand nemen. Het zou weinig moeite kosten ook de groote voordeelen van de assurantie-maatschappijen, die een ander doel beoogen, aan te geven. Iedere maatschappij tracht hen, die zij tot hare leden rekent, te üehoeden voor schade, voortkomende door brand, door ongelukken ter zee, door hagel slag of wat dan ook. En van ieder mag gezegd worden, dat zij hoogst nuttig zijn, dat zij de per sonen tot haren kring behoorende, voordeelen geven, en dat zij welbeschouwd de geheele maatschappij bevoordeelen, omdat door haar minder gevergd behoeft te worden van de algemeene liefdadigheid. Er is voor velen wel eenig bezwaar aan ver bonden om zich tegen alle eventueele schadeposten te beveiligen, door als lid van de op verschillend gebied bestaande assurantie-maatschappijen toe te treden en dat bezwaar is hierin gelegen, dat er dan nog al wat geofferd moet worden per jaar. Dit bezwaar moge eenigen grond hebben, het is toch maar het beste er overheen te stappen. Al kost het nog al een aardig sommetje, toch is het nooit te verdedigen als een landbouwer b.v. zich niet verzekert tegen brand, hagelslag, sterfte onder het vee enz. Eén hevige bui kan zijn te veld staand koren totaal vernielen, één .épidemie kan hem van zijn schoonste dieren berooven. Niets I is aangenamer dan een gerust leven en ten op- I zichte van schade, waaraan iedereen bloot staat, I kan men zich dat bezorgen door lid te worden I van verzekering-maatschappijen. Daarom drale niemand om een nuttig gebruik I te maken van de vele schoone gelegenheden om I zich te waarborgen tegen schade en om zich daar- I door te behoeden voor het zelfverwijt, dat ons bij I het ongelukkig verlies van goederen zou toeroepen I „het is uw eigen schuld, dat ge thans armenbe- I roofd zijt, dat ge afhankelijk zijt van de goede I gezindheid uwer medemenschen Zelfs te Londen beginnen de vleeechprijzen te stijgen door gebrek aan aanvoer uit Amerika. Volgens de laatste berichten uit Chicago be ginnen de werkstakers thans de spoorwegbruggen in brand te steken, waardoor op vele punten het verkeer gestremd wordt. De politie te Chicago heeft een complot ontdekt om de openbare ge bouwen met dynamiet in de lucht te doen springen. De unietroepen omsingelen daarom de uniege- bouwen, waarin de kelders der schatkist zich be vinden. De brandweer van Chicago is, naar gezegd wordt, geheel uitgeput, doordat ze zestigmaal binnen de tweemaal vier-en-twintig uur is ge alarmeerd. Daaronder voor een grooten brand op het ten toonstellingsterrein, waar reeds voor de werk staking driemaal een groote brand woedde. tot nu toe ingeschreven jongelieden. Hoe meer deze nuttige instelling, welke volkomen in over eenstemming is met onzen landaard, bekend wordt, des te grooter zal de deelneming worden. De oefeningen in den wapenhandel zijn voor de ingeschrevenen tijdelijk gestaakt, omdat de zomer- oefeningen van het leger den tijd der onderoffi cieren innemen. Bovendien maken de aanstaande vacantiën de vrije oefeningen onmogelijk. Hoogst wenschelijk zoude het zijn, als jongelie den, wier plan het is naar koloniën of buitenland te gaan, zich deden inschrijven bij het reserveka der. De vrjjheid om zich door acht maanden dienst in den tijd van zes jaren te ontlasten van den dienstplicht, schijnt juist voor dezulken aange wezen te zijn. Het Hbl. brengt in herinnering, dat wel eens schertsenderwijs is beweerd, dat als de langste dagen en de grootste hitte in het land zijn, de eene helft der bevolking de andere helft examineert. Zoo erg is het zeker niet, maar toch is het een feit, dat elk jaar omstreeks de „hondsdagen® hier te lande vele duizenden gebukt gaan onder het afmattend werk van „repetities®, proefwerk, van examineeren en geëxamineerd worden. Is dit wel verstandig Is er een afdoende reden waarom het schooljaar steeds in den zomer eindigt? Het is waar, dat dit seizoen het best geschikt is voor eene groote vacantie; maar is het noodig dat met die vacantie ook een cursus eindigt? Ware ’t niet veel raadzamer het schooljaar te doen samenvatten met het burgerlijk jaar? De examens zouden dan in December gehouden worden en de Kerstvacantie zou het eene school jaar van het volgende scheiden. De winterdagen zijn voor ingespannen arbeid zeker beter geschikt dan de zomersche, en de drie maanden na de grootste vacantie konden dan worden gebruikt tot herhaling van hetgeen van Januari-Juli of Augus tus is onderwezen. Er zou dan een jaar van overgang moeten zijn, waarin de cursus, in plaats van met half Juli te eindigen, tot Januari voortduurt. Voor een enkele maal zou dit zeker niet hinderen, wanneer zoo doende een regeling tot stand kwam, die, naar ons voorkomt, boven den bestaanden toestand ware te verkiezen. Is dit juist, waarom zou men dan niet ten spoe digste de verandering invoeren? De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam. Het Paleis voor Volksvlijt is sedert Zondagavond geheel ter beschikking gesteld van het comité der tentoonstelling, zoodat de installatie reeds Maandagmorgen met kracht konde beginnen. Het geheele gebouw is het tooneel van een groote bedrijvigheid, welke in de volgende dagen nog voortdurend zal toenemen. 1 Ieder inzender vindt zijn plaatsruimte op den grond afgeteekend. Sedert de vorige mededee- ling is het aantal inzendingen nog aanmerkelijk I gestegenin de laatste dagen werden o. a. door I een vertegenwoordiger van buitenlandsche firma’s I 43 nieuwe inzenders opgegeven, de Nederlandsche I consul-generaal te Weenen seinde Donderdag om I 10 inschrijvingsbiljetten en den volgenden dag I weder om 15 stuks, waardoor het totale cijfer I der inzendingen reeds meer dan 400 zal bedragen. De openingsdag is, zooals men weet, Maandag I 16 Juli. Des middags te één uur isdeofficieele I openingsplechtigheid, in tegenwoordigheid van I een groot aantal autoriteiten, waarbij de drie I eerevoorzitters, de Ministers van Waterstaat, I Handel en Nijverheid en van Buitenlandsche I Zaken en de Burgemeester van Amsterdam, die I een groote zilveren medaille ter beschikking heeft I gesteld van het comité. De heer van der Sleyden, Minister van Water- staat, zal een openingsrede houden, waarna nog I enkele andere autoriteiten het woord zullen voeren. Voor de opeuings-plechtigheid worden, in be- I perkt aantal, entrée-kaarten verkrijgbaar besteld; I deze kaarten van f 2.50 per persoon zijn bij den I bureaulist van het Paleis, van Woensdag tot I uiterlijk Zaterdag, te verkrijgen. Voor de hou- I ders van zulke kaarten is de toegang op Maan- I dag door de tuindeur aan de Oostzijde. Te half drie wordt daarop de tentoonstelling I voor het publiek geopend (entrée f 1 per persoon) I waarbij de leden van het Paleis vrijen toegang I hebben. I Voor het publiek zal inzonderheid eene der I vele afdeelingen zeer belangwekkend zijn. I Daarin worden oudheden opgenomen, betrekking I hebbende op maalderij en bakkerij. Weliswaar I zijn thans onder de leiding van mr. W. R. Veder, Biema reeds een groot aantal voorwerpen allerlei aard benevens keuren betreffende Uit den Helder schrijft men aan het Vaderland In voorname organen las men deze week, dat I de proeftocht van Hr. Mrs. pantserdekschip Ko- I ningin Wilhelmina ter reede van Texel volkomen I geslaagd kan beschouwd worden en dat aan de I gestelde eischen voldaan was. Hoewel zeer I vleiend voor de ingenieurs, is op dit volkomen I wel iets af te dingen. De ketels toch kookten dusdanig op, dat het bij voeden uit de zoetwater- I tank niet voldoende oleek en men zijn toevlucht I moest nemen tot het overboordswater. „Tegen het warmloopen moest men zoo over- I vloedig de koudwaterleidingen openen, dat de I hoofdkrukken door het water draaiden zoo boog I stond ’t water in de machinekamer. „Wat zal er dus in de gewone vaart overblij- I ven van de vaartsnelheid van 16,1 mijl, die ver- I kregen werd j „Of deskundigen na de wetenschap van het I bovenstaande den proeftocht nog zoo volkomen geslaagd zullen vinden, wordt door mij sterk be- I twijfeld.® Een wedloop. Vrijdagmorgen op het Rokin te Amsterdam omstreeks 10 uur komt een recher cheur van politie een „morgenster®, een vodden raper, tegen, die, volgens zijn zak, een goeden morgen had gehad. Er ontstond een gesprek tusschen den recher cheur en den morgenster, waarvan het gevolg was dat de zak op den grond kwam te staan. De rechercheur maakte buigingen en noodigde vriend morgenster met de hand uit even mee naar het bureau van politie te gaan. „Even maar.” De morgenster scheen weinig te voelen voor een bezoek aan „meneertje® zoo voor de koffie en beduidde den rechercheur, voor zoover ook zjjn gebarentaal te verklaren viel, dat hij geen tijd had. De rechercheur hield zijn invitatie echter vol, maar de morgenster bleef protesteeren. Toen hij echter zag, dat de rechercheur geen idee had om hem van die invitatie te ontslaan, vond hij ’t maar ’t beste het hazenpad te kiezen. Loopen ging ie, loopen, als een haas. Doch de rechercheur liet zijn buit niet zoo gemakkelijk ontglippen en draafde hem na, het Rokin af. Houdt ’em houdt ’em houdt den dief 1 Jawel, de dief ontdeed zich heel handig, of eigenlijk „heel voetig® van zijn pantoffels en op zijn kousen draafde hij verder. Niemand stak intusschen een hand naar den harddraver uit. Ieder bleef in de traagheid van zijn doen en gaapte gemelijk de twee hardloopersna. Er kwam kentering. De morgenster een helm in het visier krijgende, keerde plotseling en liep den rechercheur bijna omver. Zoo zette men de wedstrijd voort, het Rokin af en bij de Polen het steegje in. Waar de race eindigde hebben we niet gezien, doch dat de morgenster het zal hebben moeten afleggen, is vrij zeker. Zijn buit werd intusschen bewaakt door een agent, die van het geval niets snapte. Dienstmeisjes, wielrijders, slagersjongens, kap persbedienden uit de buurt en juffrouwen, wisten al heel gauw wat er aan de hand was. Een juffrouw die ’t voor der eige ooge gesien had, as dat ie wat weg smeet zeker wat ie gegapt had, wist bepaald, dat ’t een dief was.® Een man van de glazenwasscherij vond „het goed dat ze die gemeene dief paktedie dieven lachen ons werklui uit en as ze nog ’n segaar van twee centen van je te graze kunne krijge dan lappen ze ’t je.® „Nou mins® zei een werkvrouw met de handen onder de boezelaar naar het geval staande te luisteren, „’t mag allemaal waor weze wat uwes seit, maor ik seg maor een mins weet nog niet waortoe die kommen kan „Nou da’s ook wat, oordeelde een slagersjongen, die zei je nog wijs wille maoke dat je steele mag. Laot na je keike 1“ Gelukkig werd de aandacht van het groepje afgeleid door een paar wielrijders, die te paard stegen om er tusschen uit te gaan, en verliep het hoopje menschen in de richting waar de race die tusschen rechercheur en morgenster werd voort gezet. Arme morgenster, ’t had zoo’n mooie dag kun nen zijn 1 En nu Arme rechercheur, om met zulk weer een record in het hardloopen te moeten slaan, zonder eenigen kans op een prijs! Amst. Crt. Men schrijft uit den Haag aan de Telegraaf. De nieuwe Minister van Oorlog is het reserve kader, dat pas onlangs georganiseerd werd, zeer genegen en is zeer voldaan over het aantal der hebbende op maalderij den archivaris van Amsterdam, en den heer E. van van het molenaars- en bakkersgilde bijeengebracht, maar gaarne zullen nog meerdere voorwerpen worden ontvangen. Zij, die hiertoe willen bijdragen door voorwer pen in bruikleen af te staan, kunnen die nog steeds inzenden aan den heer Eduard van Biema, afdeeling Oudheden der Tentoonstelling, Paleis voor Volksvlijt. De inzenders ontvangen na het einde der ten toonstelling de voorwerpen vrachtvrij terug en kunnen ze voor een bepaalde waarde aangeven, waartoe door het comité der afdeeling een ver zekering wordt gesloten. De Zaanlandsche afdeeling van den Nederl. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond stelde een zilveren medaille beschikbaar, met de beeltenis van Czaar Peter, bestemd voor een der Russische inzenders. Bolswardsche Courant O ÊimmiY

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1