NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWAR» EN WONSERADEEE H i 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 29. DONDERDAG 19 JULI. I BUITENLAND. I BEDRIJFSBELASTING. $^xx»xx:xxxx^xxxxxxxx xj£ BINNENLAND. VOOR EENE NABETRACHTING ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - - Dikwijls hoort men zeggen: als ieder, die het missen kan, maar één dubbeltje gaf, zou het noodige kapitaal voor de een of andere onderne ming, welke men op ’t oog heeft, al dadelijk bij eengebracht zijn. Eene dame, die hetzelfde naieve denkbeeld had, gaf aan hare landgenooten in overweging om maar één kwartje te storten om eene vereeniging te stichten voor de heide-ontginning. Tot. dusverre hebben aan dat plan deelgenomen met de ontwerpster mede zes personen, aangeno men, dat deze ook maar één kwartje heeft ge geven. Misschien echter heelt zij in hare inge nomenheid met bet denkbeeld een gulden gestort. Dan zijn zij met hun drieën, die langs dezen weg ouze heidevelden ontginnen willen. Te Haarlem wordt eene beweging op touw gezet om te verkrijgen dat schutters voortaan het loon, dat hun door den dienst onthouden wordt, vergoed krygen. Kan over het algemeen de drankhandelaar niet roemen over een al te aangename behandeling van Staatswege, een der onaangenaamste zaken was ook wel voor hen de patentbelasting, niet enkel omdat hij, met uitsluiting van de faciliteiten, aan anderen verstrekt, beginnen moest met dadelijk 50 der belasting in eens te betalen, maar ook omdat die belasting op verschillende gronden steeds zoo hoog mogelijk werd opgedreven. In een onzer buitengemeenten is eene uitspanning met annex stalhouderij. De eigenaar dier gelegenheid heeft, om zijn huis aantrekkelijk te maken, daarin ver schillende gelegenheden tot vermaak doen aan brengen. Zoo kan men zijn kinderen caroussel laten rijden, in houten scheepjes laten ronddraaien, men kan varen, enz. Oppervlakkig geredeneerd zoude men denken dat, waar al deze zaken zoo behooren bij een buitentuin, de eigenaar daarvan had kunnen volstaan met een patent als koffie huishouder. De fiscus dacht daarover anders en berekende met nauwkeurigheid, dat genoemde kof fiehuishouder niet minder dan zestien patentgrond- slagen had en hij werd dan ook dien overeen komstig belast. Eene uitzondering was dit niet. Ieder koffiehuishouder welke ter veraangenaming voor de bezoekers van zijn huis een biljart plaatste, moest daarvoor afzonderlijk patent betalen; men sloeg eenvoudig uit de lieden zooveel munt als men maar eenigszins kon. Gelukkig behoort nu de patentwet tot hot verleden, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de uitoefening van een bedrijf volkomen vrij wordt gelaten. Het tegendeel is waar, in de bedrijfsbelasting zoekt de fiscus een equivalent voor de winsten die zij moet derven nu de patentbelasting niet meer wordt geheven. In het wezen der zaak is het echter precies hetzelfde; het eenig verschil is dat de bedrijfsbelasting ieder een zal treffen, die uit zijn beroep of bedrijf eenig inkomen verkrijgt, hetgeen voorheen niet het ge val was. De uitzonderingen zijn vrij wel opgehe ven. Volgens de nieuwe belasting zullen advocaten niet meer vrijdom genieten, terwijl ook de ambte naren van Gemeente en Kijk wel degelijk ver plicht zullen zijn hun aandeel bij te dragen. Hier door wordt een einde gemaakt aan eene onbillijk heid, die als een schaduwzijde van de patentwet kon worden beschouwd. De geleerden zijn het nog niet er over eens of de belastingbetalende menschheid er beter of slech ter van worden zal. Voor een deel is dit wel te wijten aan de schoone redactie dezer wet, die zoo fijn in elkander gezet is, dat maar weinigen in staat waren de vragen te beantwoorden, welke het beschrijvingsbiljet bevat. De klachten daarover zijn al even algemeen als over de indiscretie waaraan men in die vragen zich schuldig maakt en die het bewijs levert van een groote bemoei zucht. Ongetwijfeld heeft de wetgever het recht, waar hij van de inkomsten uit een bedrijf verkregen, een zeker percentage wil heffen, te weten hoeveel dat inkomen bedraaat, en kan hij eischen dat een ieder naar waarheid het juiste bedrag van zijn inkomen opgeeft, maar het gaat nog niet, van dat recht en de daaraan gepaard gaande macht ge bruik te maken om iemand de beantwoording op te leggen van dergelijke vragen als hier worden gesteld, tengevolge waarvan men genoodzaakt is voor zijne medeburgers als het ware zijn geheim grootboek open te leggen. Het is waar, die mede burgers, in dit geval de ambtenaren der belas tingen, zijn op ambtseed verplicht te zwijgen en wij zijp, overtuigd, dat die menschen dat ook zullen doen, maar voor de berekening van den aanslag is het toch totaal overbodig of de betrokken ambte naren al dan niet weten dat A. of B. op 31 December een paar honderd gulden schuld heeft en hoeveel hij daarvan ip den loop van het belas tingjaar afloste uit overgespaarde penningen. De kieschheid is hier geheel uit het oog verloren, en wij kunnen gerust zeggen, dat evenmin als men ten onzent gelukkig is geweest met de opeen volgende belastingheffingen, men het is met den vorm waarin deze bedrijfsbelasting is gegoten, een vorm die aanleiding zal geven niet alleen tot velerlei vergissingen, maar ook tot velerlei onaan genaamheden. Tot velerlei vergissingen zeker. Hoe kan men van den eenvoudigen man verlangen dat, waar meer ontwikkelden een studie moeten maken van hun beschrijvingsbiljet, hij dat biljet naar behooren zal kunnen invullen. Het is waar, dat hij daar voor kan inroepen de hulp der beambten met het ophalen der biljetten belast, maar in hoeveel ge vallen zal hij dit willen doen Staan zijn zaken rooskleurig, dan zal hij daarin niet zoo heel veel bezwaar zien, maar wanneer het omgekeerde het geval is, dan moet het uiterst pijnlijk, ja verne derend zijn, om aan den eersten den besten ope ning van zaken te geven, waar men zulks menig maal aan zijn meest intieme kennis nog niet doet, menschen, die, zooals men het noemt, zwak staan, zijn in dit opzicht, en dit is uitermate begrijpelijk, zeer gevoelig en het lijdt geen twijfel of zij zullen er onder gebukt gaan, dat zij althans ten deele hunnen toestand aan de groote klok moeten hangen. Aan den voet der biljetten staat „aldus zonder voorbehoud en naar waarheid beantwoord/ Wij vreezen echter, dat zoowel ter goeder trouw door onkunde als uit valsche schaamte nog al eens een enkele maal tegen deze formule zal worden ge- De gewezen Duitsche Rijkskanselier is op zijn reis naar Schonhausen te Stendal gehuldigd door de saamgestroomde menigte. Hij heeft uit het salonrijtuig een aanspraak gehouden, waarin hij de Brandenburgsche Altmark, waarvan Stendal de oude hoofdstad is, als de bakermat van den Pruisischen Staat roemde. Over die Altmark met haar kloeke en werkzame bevolking riep hij den goddelijken zegen in. Zijn woorden wer den levendig toegejuicht, het uiterdijk van den ouden Staatsman was nog vrij krachtig. De Belgische Minister van Justitie, de heer Begerem, beeft tot de magistraten de uitnoodiging gericht, de behandeling van de processen te ver haasten. Inderdaad de traagheid van de recht spraak is een geesel voor de belanghebbenden, die vaak onberekenbare verliezen aan tijd en geld lijden. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft het ontwerp betreffende de heffing van directe belastingen, deel uitkomende van de be- grooting, aangenomen met 450 tegen 48 stemmen. Reeds zijn drie amendementen op de wet tegen het anarchisme ingediendeen van den heer Boissy d’Anglas, die haar slechts voor één jaar in wer king wil laten een van den heer de Hamel die haar voor 2’4 jaar wil doen duren en een van den heer Georges Berry, die haar wil laten ver vallen tegelijk met het mandaat der tegenwoor dige Kamer. Een ander amendement, van den heer Julien Dumas, stelt geheel wat anders voor. Hij wil dat de jury of de rechtbank, nadat de teiten van uittarting of aansporing tot de misdaad geconstateerd zijn, zal verklaren of die feiten al dan niet gerekend moeten worden het karakter te dragen van anarchistische propaganda. Dit amendement, of eigenlijk tegen-ontwerp, vindt al dadelijk veel tegenkanting. Waartoe, wordt gevraagd, zou dit nog uitgemaakt moeten worden als de feiten erkend zijn? De wet duidt ze aan. Eene nieuwe verklaring van de recht bank of de jury, die verschillen kan naar gelang van hare beoordeeling, komt bij gevolg niet te pas. zondigd. Het is een eigenaardige trek bij ons, wellicht vindt men dien trek ook bij andere volkeren terug, dat maar zeer weinigen er zich moeilijk om maken wanneer zij den fiscus beet kunnen nemen. Belastingontduiking wordt niet beschouwd als een oneerlijkheid, waarover men zich hoeft te schamen, integendeel zijn de geval len niet op zich zelfstaand dat lieden, die overigens als rechtschapen en goed bekend staan, er een voudig groot op gaan, dat zij op een of andere wijze aan de schatkist te kort deden. Wij be twijfelen ten zeerste of deze opvatting zich op eens zal wijzigen, ja wij zouden geneigd zijn te geloo- ven, dat juist het omgekeerde waar zal zijn. Po pulair is geen enkele belasting; niemand betaalt graag zijn dubbeltjes aan den ontvanger, maar zeker is nimmer in eene wijze van belastinghef fing meer grondstof aanwezig om haar gehaat te maken dan in de bedrijfsbelasting, met hare onbescheiden inmenging in een ieders zaken, en deze factor zal er niet weinig toe bijdragen om het aantal belastingontduikingen aanzienlijk te doen toenemen. Dit is zeer te betreuren. Te veel wordt ver geten dat waar het geld toch moet worden opge bracht, zij die zich van het betalen van de rech tens door hen verschuldigde belasting op een of andere wijze afmaken, eenvoudig den last van het opbrengen schuiven op de schouders van anderen die meer consciëntieus er niet van houden hunne verplichtingen te ontloopen en dat wanneer allen zonder onderscheid naar behooren zich kwijten van den plicht welke op iederen staatsburger rust, dat dan de last voor allen veel, oneindig veel lichter zoude worden. Ieder streve er dan naar in eigen kring het besef wakker te schudden of te verlevendigen dat het ontduiken van belasting evenzeer een kwaad is als iederen anderen vorm van oneerlijkheid, omdat het juist hetzelfde is of men van een persoon een gulden wegneemt, dan of men dat van honderdduizend lieden doet. Zeker zal dan de belastingdruk voor ieder individueel minder zwaar worden, terwijl het eerlijkheidsgevoel ten voordeele van de gemeenschap ongetwijfeld aan merkelijk zal worden ontwikkeld. De schoolopziener in het district Tiel schrijft in zijn jaarverslag over 1893 omtrent de bijzon dere school, verbonden aan de weesinrichting te Neerbosch (hoofd de heer B. v. d. Schuur), het volgende Zij telt 582 leerlingen met 10 onderwijzers. Het onderwijs in deze inrichting is degelijk en goed. Het is echter noodig, dat meer onderwij zend personeel worde aangesteldhet aantal leerlingen, aan één onderwijzer toevertrouwd, zou dan minder groot worden en het onderwijs daar door meer resultaten opleveren. Orde en tucht laten niet te wenschen over. Het hoofd dezer inrichting verdient lof voor den goeden toon, die op de school heerscht, en den gunstigen invloed, die van hem uitgaat. Voor de rechtbank te Dordrecht hadden zich een vijftal ingezetenen uit Herwijnen te verantwoorden. Op 1 Juli kwam in die gemeente een deurwaarder met vier veldwachters aan, om over te gaan tot de gerechtelijke ontruiming van de woning van zekeren v. d. M. Er was een macht van volk voor die woning verzameld en velen waren gewapend met schoffels en andere werktuigen. De menigte nam een dreigende hou ding aan en ten opzichte van de beklaagden werd geconstateerd, dat zij den deurwaarder en den politiebeambten toeriepen: „Er wordt geen stuk uit de deur van v. d. M. gedragen; dan zal er bloei stroomen en vallen er dooden; wij wagen onzen kop er aanden eerste den beste die met een stuk goed naar buiten komt, slaan wij dood.” ’t Gevolg was dat de deurwaarder niet tot de executie kon overgaan. Het O. M. eischte tegen de vijf beklaagden ieder 10 dagen gevangenisstraf. Men meldt uit Maastricht: Het onderzoek der bom door den le-luit. Gey van Pittius, gedetacheerd bij de pyrotechnische werken te Delft, heeft aan het licht gebracht, dat de flescb gevuld was met spijkers, schroeven, steentjes en 65 gram buskruit, benevens eene witachtige stof, op kalk of pijpaarde gelijkende. Het kruit en de witte stof zullen nader onder zocht worden. Onvoorzichtigheid. In de Boterstraat te Utrecht werd Zaterdagavond een schipper door twee mannen, waarvan er een den beleedigden echtgenoot speelde, aangevallen en van zijn porte- monnaie en portefeuille, te samen ongeveer 550 inhoudend, beroofd. De politie mocht er echter in slagen de por tefeuille, hoewel goed verborgen, op te sporen en een vijftal daders en medeplichtigen te arres- teeren, zoodat de schipper zjjne onvoorzichtigheid met het verlies zijner portemonnaie, waarin zich circa 20 aan zilvergeld bevond, zal moeten boeten. Moord of zelfmoord. Nabij de Oostpoort te Rotterdam werd Zaterdagochtend vroeg het lijk van een man, die alleen een hemd aan had, opgehaald. Hals en pols waren doorgesneden. Het raam zijner woning stond open. Naar men zegt, zou hij, zittende in het open raam, zelf moord gepleegd hebben en er toen zijn uitge vallen. In de Avondpost komt een treurige mede- deeling voor omtrent Scheveningen. Van daar worden van alle visschersplaatsen de meeste vaartuigen uitgezonden, maar de vangsten wor den elders verwerkt, omdat de schepen er niet veilig kunnen aankomen. De werklieden van het vak hebben niets te doen. Wanneer hierin geen verandering komt, bijvoorbeeld door een kanaal naar den Hoek van Holland, is volgens het blad, Scheveningen zijn ondergang nabij. De commissie uit Ged. Staten van Friesland voor de op 31 Augustus a. s. te Leeuwarden te houden harddraverij om een door H. M. de Ko ningin uitgeloofden prijs, heeft o. a. bepaald: 1. Dat tot de harddraverij zullen worden toe gelaten alle paarden zonder onderscheid, die sedert 4 Januari 1894 aan ingezetenen van Ne derland hebben behoord of nog toebehooren; 2. De paarden voor een krompaneele chais, ten genoege van de keurmeesters, moeten zijn aan gespannen. Zaterdagmiddag heeft een timmerman aan de Physiatrische inrichting te Scheveningen, die met zijn passer een deur open wilde maken, waaraan nog geen kruk was, een ander, die juist aan de achterzijde der deur stond, het oog uitge stoken. Door dr. Bouvin werd geneeskundige hulp verleeno. In eene woning te Woudenberg zijn niet minder dan 131 vleermuizen achter’t behang van daan gehaald. Men vond dat erg vreemd, omdat het huis goed onderhouden en net bewoond wordt. Dus nog eens goed gezien, maar ja, men kon niet anders zeggen ’t waren vleermuizen. Het sluiten der Duitsche grenzen voor het Hollandsche vee heeft tot-nog-toe geen lagere prijzen tengevolge gehad, schrijft de N. R. Ct. Neen, de prjjzen zijn zelfs een weinig gestegen, welk verschijnsel zich trouwens zeer goed laat verklaren. Laatst, toen er weinig gras groeide, had de boer te veel vee en hij zette het overtol lige van de hand. Nu ’t er beter uitziet, koopt hij zoo hard mogelijk weer aan. Op den duur zal echter wel daling volgen, maar dan eerst van de prijzen der kalfkoeien, waarvan de uitvoer het meest plaats heeft. Het 24e Noordelijk Evangelisch Zendings* feest zal den 25en dezer gehouden worden ta Veenklooster. Het Perscomité ter Bakkerij-Tentoonstelling verzoekt te melden, dat het uitvoerend comité gedurende de tentoonstelling ten gerieve der Pers een lokaal beschikbaar heeft gesteld, waartoe alle journalisten op vertoon van diploma van den Ne- derlandschen Journalistenkring of van hunne kaart voor de tentoonstelling toegang hebben. Volgens den catalogus, cngerekend enkele na- komers, welke nog in een supplement aan het slot moeten komen, is Nederland op de Bakkerij- tentoonstelling vertegenwoordigd door 265 in zendingen. Voorts zijn ingezonden door Duitscb- land 67, Italië 22, Oostenrijk-Hongarije en België elk 8, Rusland 7, Engeland 6, Denemarken 5, Frankrijk 4, Zwitserland 3, Noorwegen en de Vereenigde Staten elk ééne inzending. Buiten dien telt de afdeeling oudheden niet minder dan 266 nommers. De gemeente-waterleiding te Zwolle is eerst verleden jaar geopend. Dezer dagen is door de commissie voor de waterleiding de begrooting voor het volgende dienstjaar opgemaakt. Daarop konden de ont vangsten zoodanig geraamd worden, dat de uit gaven (rente van aanlegkapitaal plus exploitatie kosten) reeds nagenoeg geheel gedekt worden. Het getal aansluitingen neemt nog steeds toe; het is nu reeds gestegen tot 2200. Een hardd.raverij-kwestie. Maandag 2 dezer won de landbouwer D. W. van Jellum met zijn paard den eersten prijs ad f50, op de harddraverij te Gersloot. De prijs is echter niet uitgedeeld, omdat men vreesde voor bedrog. Men wilde n. 1. dat ’t paard van W. reeds vroeger een prijs heeft gewonnen, zijn eigendom was en niet dat van iemand uit den omtrek van Bolsward, zooals W. zeide. Sommigen ook meenden het paard te herkennen als afkomstig uit Spanga. Men deed W. "t voorstel hem de f50 te betalen, indien hij eene verklaring op zegel wilde geven en de com missie de volgende week bij hem aan huis mocht komen om zich van een en ander te overtuigen. Dit voorstel werd geweigerd, waarna door de commissie op andere wijze een onderzoek is in gesteld en volgens de N. L. C. gebleken is dat het paard waarmeê W. den prijs won wel degelijk zijn eigendom was en niet van iemand uit den omtrek van Bolsward. Nu staat W. volgens ge noemd blad nog voor deze keuzeöf met de commissie in overleg te treden en de zaak in der minne te beslechten, óf hij zal zich weldra voor den rechter hebben te verantwoorden. De uitgave van het Nieuwsblad voor Is raëlieten, is na een bestaan van 46 jaar gestaakt. Door den directeur-generaal van de poste rijen en telegraphie is aan uitgevers van Zater dags verschijnende weekbladen een schrijven ge richt, met verzoek om, in het belang van den beperkten Zondagsdienst voor postambtenaren, deze weekbladen, in plaats van op Zaterdag, op Vrijdag te doen uitgeven. De vacantiën zijn begonnen of zullen weldra beginnen. Velen zullen haar misschien in het buitenland doorbrengen. Vooral Thüringen is tegenwoordig een streek, die algemeen aantrekt, Eisenach, Schwarzburg en Friedrichroda zijn de meest gezochte plaatsen om ze tot uitgangspunt van tochtjes door die streken te nemen. De hotels zijn er zeer goed. Wie in laatstgenoemde plaats een degelijk en niet te duur hotel verlangt, gunstig gelegen aan het einde der stad en de onmiddellijke nabijheid der bosschen en van het Kurhaus en andere uitspan- ningsplaatsen, kieze daartoe het net ingerichte Schweizerhaus met zijn tuin. Hij kan er ook zeker zijn van eene goede tafel. Ondanks deu komkommertijd op staatkun dig gebied wordt er, zegt de Haagsche correspon dent der N. G. C., in den Haag, nog druk over de politiek gesproken, vooral naar aanleiding van de, reeds in enkele bladen vermelde geruchten, als zou de Minister vau Financiën bezig zijn de reeds ingevoerde vermogens- en bedrijfsbelastin gen te vervangen door een algemeenen incometax. Ik geloof er niet veel van en meen zeker te weten, dat de werkzaamheden bij Financiën, die dezen of genen op dit denkbeeld hebben gebracht, verband houden met de omwerking der personeele in een zuivere verterings-belasting. Uit den meest vertrouwbare bron wordt aan de Maasbode ter kennis gebracht Wat de Haagsche correspondent der N. G. C. moge zeggen van wetsontwerpen, die in bewerking zijn bij Binnenlandsche Zaken,’t kan alles veilig als „canards" worden beschouwd. Deze Regeering zal zich strikt bepalen tot het openbaar gemaakte program en zeker geen ont werpen indienen, die als groote twistappels zouden kunnen beschouwd worden, en waardoor de groote vraagstukken van kiesrecht-hervorming en be- lasting-hervorming gevaar zouden loopen in hun geboorte te worden gesmoord. Men schrijft uit Rotterdam aan de Zw. Ct. Onlangs schreef ik u over de waarschuwing van B. en W. van Rotterdam tegen verspilling van water uit de stedelijke leiding. Nadat op groote schaal bedoelde waarschuwing gedrukt en verspreid was, is bet onderzoek begonnen en bleek dat ongeveer honderd closet-kranen dag en nacht openstonden in... het stedelijk ziekenhuis, het krankzinnigengesticht e. a. Het wordt nu duidelijk, hoe het mogelijk kan zijn, dat, zooals B. en W. zeggen, iederen nacht een millioen litters aan de waterleiding wordt onttrokken. Bolswardsche Courant <7? I OVER D.E

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1