NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEI. i 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 30. i BUITENLAND. <1 BINNENLAND. Populaire Correspondentie, vin. 1 4 VOOR Cerus producten Bolsward, 23 Juli 1894. den wieler-wedstrijd op ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXX;!XXXXXXXXX$ DONDERDAG 26 JULI. $XXXXXXXXX;!XXXXXXXX X^ certen, die voor de inteekenaren toegankelijk wer den gesteld voor den prijs van f 1,50 per 5 con certen, voor welk bedrag men recht van toegang had voor een heer en eene dame. Dat dit niet uit kon, baart geen verwondering. Wel echter bevreemdt het mij, dat het thans blijkt dat onze geachte stadgenooten niet uit kunst genot deze concerten bezochten, doch meer uit de zucht om voor 15 cent per persoon eens des avonds van 5'/2 uur tot soms laat in den nacht uit te gaan en dat zoo goedkoop mogelijk op een glaasje bier of een kogelfleschje met vier glazen. Dat bovenstaande bewering waarheid bevat, kan ik bewijzen uit het feit, dat de heer Bijlsma, thans meer bedacht op eigen zak, een tweetal goede concerten aanbiedt voor de somma van f 1,50, hierop niet meer kan krijgen dan een 80-tal intee kenaren, in weerwil dat van deze concerten er een zal gegeven worden door de kapel des heeren Bekker te Groningen, dat natuurlijk alleen wel het bedrag der entrée waard is. Dus niet de zucht naar genot, de zucht tot uit gaan voor een prikje, de zucht tot zien en bezien, tot praten en bepraten speelt hier de hoofdrol. Waarlijk, men kan verwend raken! Saks—Souci. Franekeradeel. Er wordt over geklaagd, dat dit jaar geen goede erwten zal opleveren, omdat de regen ze te veel geteisterd heeft. Daar de erwten in veel huisgezinnen nog altijd een voornaam voedingsmiddel uitmaken, is het te hopen, dat de weersgesteldheid spoedig zoodanig verbeteren moge, dat er nog een goeden oogst van dit gewas kan plaats hebben. Men klaagt er eveneens over dat de boomvruchten dit jaar zoo achterlijk en klein van stuk zijn. De commissie, bestaande uit de heeren C. H. den Hertog, P. H. van der Ley, F. Gediking, H. J. Hyman, Roest, Th. Kuyper en A. Thoden van Velzen, benoemd door hetNederl. Onderwij- zers-Genootschap over eene herziening der wet op het lager onderwijs, heeft haar rapport aan de af- deelingsbesturen gezonden. In November zal de commissie opnieuw vergaderen om de wijzigingen te overwegen, daarin te brengen, naar aanleiding der ingekomen mededeelingen. Het rapport bevat geen geformuleerd wetsontwerp, waartoe de com missie zich niet bevoegd achtte en watonnoodig was voor sommige gedeelten van de wet, die on veranderd zouden blijven. Slechts de denkbeelden omtrent wijzigingen worden aangegeven. Als bijlage wordt o. a. een staatje gegeven be treffende onder wij zerstractementen. Daaruit blijkt b. v., dat van een salaris van f400 moeten leven: 30 ongehuwde onderwijzers zonder hoofdakte, 1 gehuwde onderwijzer (met 4 kinderen) zonder hoofdakte en 3 ongehuwde onderwijzers met hoofdakte. Een salaris van f400—500 hebben 1180 ongehuwde onderwijzers zonder hoofdakte, 55 gehuwde onderwijzers zon der hoofdakte, 6 ongehuwde onderwijzers met hoofdakte en 4 gehuwde onderwijzers met hoofd akte, die 4 of meer kinderen hebben. Van de hoofden van scholen is het minimum- salaris f 700. Daarvan leven er volgens de opgave 547. In een circulaire doet het hoofdbestuur van het Nut van ’t Algemeen mededeelingen betref fende de uitvoering van het besluit om eene som beschikbaar te stellen voor voordrachten in de departementen te houden. Bij die circulaire is ge voegd eene lijst van sprekers, die zich bereid heb ben verklaard om eene voordracht te houden. Daarvoor hebben zich twintig heeren aangemeld, die een kleine honderd onderwerpen als hunne stof hebben aangegeven. Enkele willen letterkun- daaronder het veelzeggende, aan gewijde vers: Uit Cerus’ kost’bre schat, Wordt heel wat nat gebrouwen, Doch wie ’t als brood gebruikt, Dien zal het nooit berouwen. Deze taart bestemd ter mededinging in den wedstrijd voor fraai gebak, zal voorzeker den heer Hommes eene welverdiende bekroning be zorgen en ons opnieuw overtuigen dat men op dit gebied te Bolsward lang niet ten achter is. De heer Propstra, van ouds bekend door zijne belangstelling in alles wat bakkerij en aanhoorig- heden betreft, blijft ook niet achterwege. Ik geloof ook dat al zijne vrienden te Amsterdam en elders zich, in het tegenovergestelde geval, teleurgesteld hadden gezien. Men is gewoon hem op te merken waar het het vak betreft. Waar de heer Hommes zich meer toegelegd heeft op het schoone, daar wijdt de heer Propstra zich meer aan het reusachtige. Een tarwebrood van eenige Meters lengte, breed naar verhouding, zal aan het einde dezer week, zijn oven en zijn bakkerij verlaten en naar de kroon dingen met alle brooden, die evenals dit worden in gezonden ter beoordeeling van het beste en grootste brood. En al mocht de heer P. nu juist niet het grootste leveren (men kan natuurlijk te Amsterdam, waar het transport veel gemakkelijker is, nog wel groo- ter brood bakken) dan geloof ik toch, dat hij wel aanspraak mag maken op het beste, iets wat iedereen, die Propstra’s gebak kent, met mij eens zal zijn. Ook hem veel succes toegewenscht Majoor van Waelput, de nog nooit gefaald heb bende weerprofeet, voorspelt na een paar dagen van minder mooi weer, een tijdperk van warmte. Moet zoo’n voorspelling nu niet weder eens de aanleiding zijn, dat degenen die voor twee jaren zich aangordden en zich wendden tot den Gemeente raad met het verzoek hen moreel en finantieël te steunen bij de oprichting van een zweminrichting, moest zoo’n warmtevoorspelling hen nu niet weder de handen in elkaar doen slaan om te trachten die hoogst noodzakelijke, die de gezondheid-be- vorderende inrichting tot stand te brengen, buiten den finantieëlen steun van den Raad om? Moeite zal dat toch niet kosten en veel geld geloof ik ook niet. Ik wil me niet in berekenin gen verdiepen (dat doet men beter na een frisch bad) toch geloof ik, dat de kosten voor oprichting niet groot zijn, terwijl het onderhoud en de exploi tatie zeer wel bestreden kunnen worden uit de abonnementsgelden en andere inkomsten, waaruit ook nog wel aan de aandeelhouders jaarlijks een dividendje kan worden uitbetaald. Er zijn hier nu zooveel menschen die voor be langrijke zaken het initiatief nemen, zouden er nu ook niet een paar gevonden kunnen worden, b.v. een paar watersportmen, die de koe eens bij de horens pakten en voorzien van alle berekenin gen, een vergadering belegden en zoo de zaak eens aan het rollen brachten? En van den zedelijken steun der gemeente kan men overtuigd zijn, al wil men geen geld geven (waardoor men zich anders het recht kon verschaf fen om een of twee maal per week de inrichting open te stellen voor minvermogenden) men zal er wel niet op tegen zijn, dat men zich schoon gaat wasschen. Kon er maar wat van die f 1900,die den Schuttersraad toegezegd is voor eene schietbaan, afgenomen worden, om deze veel nuttiger en veel goedkooper inrichting tot stand te helpen brengen. Ik hoop waarlijk dat die zwemschool, die eeuwige zwemschool! er eens mag komen en dat eenige onzer ingezetenen Bolsward eens zullen opheffen uit den staat van achterlijkheid, waarin onze goede stad in dit opzicht nog verkeert. Men kan verwend raken! De sociëteit „de Doele” vergastte ons gedurende eenige jaren des zomers steeds op een vijftal con- Te Flesquières, dep. du Nord, hadden de buren van den horlogemaker Torry, ’s nachts in zijn werkplaats druk hooren werken, vooral was de vijl sterk gebruikt. Dit had de aandacht getrok ken des avonds werd een hevige knal in Torry’s huis gehoord. Men schoot toe en vond den hor logemaker ernstig gewond. Vier vingers zijn hem afgerukt en hij heeft een wond in de zijde, die evensgevaarlijk is. Hij weigerde inlichtingen over de zaak te geven; men heeft een koperen buis bij hem gevonden, waardoor de opgewekte ver moedens nog zijn versterkt. Te Toulon zijn drie anarchisten gearresteerd terwijl zij in de kazernes propaganda voor hun denkbeelden bij de soldaten trachtten te maken en brochures onder hen verdeelden. Casimir Périer heeft Donderdag het Elysée betrokken. Hier wordt het hoofd van den Staat zorgvuldig bewaakt. Het paleis vormt met den tuin een grooten rechthoek, begrensd door de Rue du Faubourg St.-Honoré, de Avenue Ma- rigny, de Champs-Elysée. In beide eerstgenoemde straten is de slotwacht, die steeds een tiental schildwachten aan de ingangen van het paleis stelt. De hoofdingang wordt bewaakt door twee schildwachten en vier gendarmen. Een inspecteur van politie met een tiental agenten doorkruisen steeds de aangrenzende straten. Behalve de paleis bewaarder, zijn bovendien nog op den voorhof van het paleis twee of drie schildwachten. Bij onlusten en slechte voorteekenen worden de wachten verdubbeld. De in het paleis wonende huisknechten, por tiers, enz., in ’t geheel een veertig man, zijn allen vroegere soldaten, en kunnen ook als wach ten beschouwd worden. Dan dient nog ter bewaking van den President de brigade de l’Elysée, eene geheime politiemacht van achttien man, onder bevel van een inspec teur. Van dezen zijn steeds zes man in dienst om en in het paleis. Zij zijn onberispelijk en bij feesten en maaltijden steeds in de nabijheid van den President. Wanneer deze rijdt volgen enkelen van hen in een rijtuig of zijn zij onder de menigte verspreid. Al deze maatregelen werden reeds sedert Mac- Mahon’s tijd genomen. Carnot heeft er zich zoo veel mogelijk van onttrokkenCasimir Perier wilde zelfs de buitengewone bewaking geheel af schaffen, maar de prefect van politie heeft hem doen opmerken, dat hij (als prefect) voor de vei ligheid van het hoofd van den Staat verantwoor delijk was en hem van het noodzakelijke der genomen maatregelen overtuigd, tengevolge waar van Casimir Perier heeft toegegeven, vooral daar hij ook gaarne te voet uitgaat en dit, hoewel President der Republiek, niet laten wil. Amice In den tijd dat de komkommers het goedkoopste zijn en ieder tengevolge van het warme weer, dat we ten minste behoorden te hebben, zich met die waterachtige vrucht verfrischt, wordt het in den regel waargenomen, dat de schrijvers ook maar zeer slappe, flauwe, waterachtige kost kunnen geven en dat hunne lezers zich moeten tevreden stellen met een artikel, dikwijls lijvig van omvang, maar waterachtig van binnen, net zoo iets dus als een komkommer, en daarom voorzeker wordt deze periode dan ook door ons betiteld met den naam van komkommertijd. Om in die dagen watte leveren, is waarlijk niet gemakkelijk en toch de courant moet gevuld en het is werkelijk ook eens tijd, dat ik weer eens een paar kolommetjes van je verzoek, ten einde h.h. Estervans en anderen den pas af te snijden om de vraag weder te doen of ik niet meer tot het rijk der levenden behoor. Als de lezers na het lezen van de volgende regelen de courant schouderop halende weg leggen met het gezegde: „het is groot maar zonder pit“, ach! dat zij dan gelieven te be denken, dat men zulke komkommers juist wil in den tegenwoordigen tijd, veel pitten zijn thans te schadelijk. J Hoewel het te betreuren is, dat ge het feit con- stateeren moest, las ik toch met volle instemming Uwe afkeurende woorden over de baldadigheden der jongensbende, dié verleden week het volks concert weer in de war trachtte te brengen. En hoewel ik nu zeker weet, dat noch Uwe, noch mijne woorden om al het laffe dat in dergelijke hande lingen ligt, aan de kaak te stellen, iets zullen helpen, wil ik toch over dit onderwerp niet zoo licht heenstappen, hoewel het misschien het beste was er geen de minste notitie van te nemen. Eerst de vraag: „Waarom maken die jongens zoo'n leven?" En ik geloof dat, al riep ik het van de daken der huizen af, geen een der belhamels hierop antwoord zou kunnen geven om de eenvoudige reden, dat zij het zelf niet weten, want zij worden opgestookt, aangehitst door veel ouderen, die glui perig en gnieperig achter de schermen blijven want zelf durven ze niet. Immers de politie kon hen pakken en als ze bij machte was hen een paar dagen achter slot en grendel te zetten, voorwaar ze had een uitstekend werk gedaan, waar onze heele gemeente baat bij vond. Die lafbekken mee nen ook nog, dat zij in den geest van de een of andere partij handelen door zich zoo te gedragen, maar als zij dan van het goede dier partij’s-idéen (ik geloof dat geen enkele partij zoo iets zal voorstaan) zoo doordrongen zijn, waarom dan niet zelf gehandeld? Omdat zij te bang, te laf, te ellen dig daarvoor zijn. Een paar kleinere jongens er voor gespannen, dat lijkt hun beter toe, zelf niet de kastanjes uit het vuur gehaald, daar zijn ze te bevreesd voor. Wat geeft het hun als die jon gens een pak slaag krijgen, als ze er zelf maar niets van voelen. ’t Is jammer, dat het goedgezinde publiek zich niet meer keert tegen deze groote rekels, gewis zouden op deze wijze de gewenschte resultaten ver kregen worden, de bengels zouden onder een zede lijken dwang staan en hun achterbaksche streken wel voor zich houden. Ik vrees dat anders de goeden met de kwaden zullen moeten lijden, want het gevolg van deze ergerlijkheden zal eindelijk wel eens zijn, dat de openbare muziekuitvoeringen op geheven zullen worden. Ik hoop echter, dat dit niet eerder gebeuren zal, dan nadat er eens eenige goede, des noods gevoelige voorbeelden zijn ge steld. Waar Bolsward zich voor eenige jaren zulk een goeden naam verwierf met de Bakkerij-tentoon- stelling, daar is het te begrijpen, dat onze bakkers niet achterwege willen blijven om van hunne be langstelling te doen blijken gedurende de soort gelijke tentoonstelling, die thans te Amsterdam wordt gehouden. Onze stadgenoot, de heer J. Hommes, lid van de Jury dier expositie, had zulke uitstekende her inneringen over van de dagen te Amsterdam in die functie doorgebracht, dat hij besloot een der meest aangename bijeenkomsten der Commissie en Jury aan de vergetelheid te ontrukken. Deze bijeenkomst was het officieele diner en, om nu bij een ieder de herinnering daaraan levendig te houden, en ook als een welverdiende hulde aan de koks (wie zal dat beter kunnen beoordee- len dan onze heer Hommes) en last not least als eene proeve van de garneerkunst, waarin men het op de bakkerij des heeren H. ook zeer ver heeft gebracht, zonder voorafgaanden cursus aan de Quel- linus-inrichting, bakte zijn zoon de heer H. Hom mes, een taart, waarin hij de menu van bedoelden maaltijd weergaf, zoo schoon, zoo sierlijk, dat wij bij de bezichtiging, reeds watertandende van de keur der gerechten, reeds spoedig onze onver deelde attentie wijdden aan het product uit Bols- ward’s koekfabriek. Het beeld van de godin Cerus is zeer gelijkend weergegeven, zooals ze op de menu voorkomt met de korenschoof onder den rechterarm onrustende met den linker op het wapen van den Bakkersbond, de gekroonde krakeling. Keurig afgewerkt is de hoorn des overvloeds aan hare voeten en in dui delijke letters, de meesterhand verradende, prijkt gelegenheden en practische vraagstukken. Ook voor de traditioneele stof voor nuts-lezingen, zedelijke bespiegelingen, hebben een paar rede naars zich bereid verklaard. Ook Indische belangen en geschiedkundige on derwerpen komen op deze lijst voor. Wanneer er geen bezwaren bestonden tegen het opnemen van al deze voordrachten in één bundel, zou dit ongetwijfeld wel een lijvig, maar hoogst belangrijk werk zijn. Naar aanleiding van den wieler-wedstrijd op 11. Zondag, schrijft de Telegraaf een waarschu wend woord tegen deze wedstrijden, die de wiel rijders afmatten. Zondag heeft men daarvan te Utrecht de treurige voorbeelden gezien de mees ten waren aan armen of beenen of beiden gewond en met slijk overdekt. Toch aanvaardden zij, na zich haastig met een spons te hebben afgewas- schen en met een stukje citroen in den mond, den terugtocht. Een paar waren verstandig ge noeg in den spoortrein plaats te nemen. Het blad vraagt terecht„Ligt het niet op den weg van het hoofdbestuur van den A. N. W. B. hierin verandering te brengen, en te decreteeren „tot hiertoe en niet verder, teruggekeerd tot ons oud standpunt van weleerHet wielrijden is eene gezonde en aangename ontspanning". Hoe vele jonge mannen ondervinden van die overdreven oefeningen de meest treurige gevolgen, in hoe vele huisgezinnen is de fiets niet reeds een bron van leed geweest, hetzij door eene geknakte ge zondheid, hetzij door den tijd dien het trainen kostte, en die voor andere meer practische doel einden besteed had moeten worden. „Waar moet het heen waarmede moet het ein digen indien de sport, in het algemeen, telken jare hooger eischen aan de beoefenaars stelt „Daarom met den meesten aandrang een beroep gedaan op het gezond verstand van de besturen van de sportlie vende vereenigingen. De sport zij en blij ve eene gezonde ontspanning". Door de sociaal-democraten werd Zondag te Harlingen op een stuk weiland in de onmid dellijke nabijheid der stad een meeting gehouden, die door ’t fraaiste weder werd begunstigd. Als sprekers traden op Hermans, Marius, Domela Nieuwenhuis en Stienstra, de laatste gekleed in ’t costuum van een tuchthuisboef, wat natuurlijk zeer de aandacht trok. Zes stoombootjes en schepen, alsmede drie extra trams en een kolossaal aantal rijtuigen brachten zeker meer dan tweeduizend vreem delingen in de stad. Op ’t terrein werd druk gevent met de Boode Duivel, Morgenrood dat voorzien was met het portret van Stienstra, Recht voor Allen enz. terwijl 42 stuks vaandels van verschillende af- deelingen in de provincie Friesland tegen het spreekgestoelte waren geplaatst. Twaalf marechaussees en 12 rijks-veldwachters kwamen te Harlingen aan ter versterking der politie. De meeting was circa vijf uur in de beste orde afgeloopen. Het bericht van de N. Gron. Crt. omtrent de aanschrijving, die aan de gemeentebesturen verzonden is tot het verzamelen der bouwstoffen voor een nieuwe kieswet, wordt bevestigd. De aanschrijving was echter niet voor openbaar making bestemdbet woord „geheim" kwam er op voor. De Friesche Courant, de uitnoodiging van den Minister van Waterstaat besprekende, om de Zondagsbladen niet meer Zaterdags te ver zenden, heeft daartegen bezwaar, zoolang niet alle uitgevers aan dit verzoek gevolg geven. Het blad is echter van oordeel, dat eene ver- hooging van het karige inkomen der brievengaar ders en bestellers ten plattelande aan deze nog veel aangenamer zou zijn dan vermindering van werkzaamheden op Zondag. Met het oog op de opbrengst der posterij zou de Minister kunnen zeggen, dat de middelen hem die verhooging veroorloofden. Eerst in de laatste dagen van October zal de zaak der valsche bankbiljetten te Amsterdam voor het Hof worden behandeld. Het onweer van Maandagavond. Blijkens de berichten heeft het onweer over het grootste deel van ons land gewoed. Bijzon der hevig is het echter boven de omstreken van Amsterdam geweest. Aan den Haarlemmerweg werd een hooiberg getroffen, die geheel af brandde. In den IJpolder sloeg de bliksem in een ar beiderswoning. Het huis is tot den grond afge brand. Te Breda waren Maandagavond de slagregens bijzonder hevig. Evenwel was het onweer niet zoo zwaar als den vorigen avond, toen de blik sem op verscheidene plaatsen insloeg, o. a. in de thans niet meer bewoonde klooster-kazerne. Nabij Doetinchem is de bliksem ingeslagen in eene woning te Gaanderen, zonder dat evenwel groote schade werd teweeggebracht. Te Wageningen was de wind zoo hevig, dat een vijftal dikke iepenboomen, in de Lawicksche allee door midden zjjn gebroken. De fraaie laan nabij de stad heeft daardoor opnieuw van haar aanzien verloren. Alle boomen kwamen terecht op de rails van den Ooster-stoomtram. De trams, welke van Arnhem en Rhenen in aantocht waren konden gelukkig nog bijtijds worden gewaarschuwd. Zoo ‘«4 wenschen te spreken over maatschappelijke aau- Bolswardsche Courant 1 rl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1