NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «ISWAS» 8N WONSERAÖEEL lerman Oosterbaan. MTTSK e qualiteit. attentie op sn Japonstofh Wi OM Petten, 1894. Kermis of niet? Drie en dertigste Jaargang. No. 31. 1 geheel zeer ruime keuze. BUITENLAND. INGEZONDEN. s. 1 uitgebreide sorteering BINNENLAND. VOOR eene Uw Abonné. Sans—Souci. alles volkomenheid L ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. nummers van 't Nieuws r/d I Corea. De Japansche Regeering wapent de reserve, en de Chineescbe verbood den uitvoer van rijst en koren. Het in den grond geboorde transportschip be hoorde tot de van een Engelsche maatschappij gekochte schepen. Het aantal der opvarenden wordt nu weer opgegeven 1700 te hebben be dragen. De stemming der Japansche pers blijft oorlogs zuchtig, en de bladen toonen aan, dat de zenuw van den oorlog, het geld, niet ontbreekt. Er zou in de schatkist een grooter saldo zijn, dan voor de eerste behoeften noodig is,terwijl de Regeering voor latere behoeften zju kunnen overgaan tot de uitgifte van biljetten. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Regeering zich laat leiden door de open^ bare meening, vooral omdat de verkiezingen voor de deur staan. In Rusland blijft men den toestand met bezorgd heid gadeslaan. Men meent dat Engeland aan leiding tot een inmenging zal vinden, en het vroeger verlaten station Port Hamilton weer zal bezetten. Casimir-Perier heeft den Maire te Dijon 3000 fr. doen toekomen voor het standbeeld, op een der openbare pleinen aldaar op te richten ter eere van Carnot. In Duitschland blijft de pers er steeds krach tiger op aandringen, dat de Regeering tegenover Griekenland de rol van deurwaarder op zich zal nemen; de verkoeling tusschen den keizer en het Grieksche hof schijnt den bladen moed te geven, dat de Regeering het niet bij woorden zal laten. Mynheer de Redacteur 1 Uw Amice Sans-Souci heeft in No. 30 van uw blad eens weder de pen gevoerd en dit was mij een aanleiding U heden ook een artikeltje aan te bieden. Het viel mij op dat de heer 8.—8. aan vangt meteen klacht over den komkommertijd, wanneer de schrijvers slechts „zeer slappe, flauwe, waterachtige kost kunnen geven.Och, mijnheer Sans—Souci, dacht ik, bepaalde die kwaal zich slechts tot het zomer-saisoen, doch helaas, bij velen is die ziekte van veel langeren duur, ja de vraag rijst of het bij sommigen wel geneeslijk is. Immers wat wordt er in menig nieuwsblad al gebazeld over alles, ja soms over niets. Hoe hebben wij het vorige jaar kolommen moeten zien gevuld met nieuws over de Jong, die beschuldigd werd twee vrouwen te hebben verdonkeremaand. En dan onlangs die kamer-ontbinding met den aankleve daarvan. Er wordt, meen ik, te veel geschreven, de kolommen voor het nieuws zijn bij vele bladen te lang en om ze te vullen moet er wat water door de soep, ook al wassen er geen komkommers. Waar echter de heer S.— S. vreest dat ook in zijn artikel geen „pitu zit, was m. i. die vrees ten onrechte. Immers dat hij de straatbengels en den genen, die hen achter de schermen opstoken, eens duchtig onder handen nam, wie zal het laken De tuchtroede (ook in eigenlijken zin) moet bij dezulken niet gespaard worden. En dan spreekt de heer S. S. over de produc ten van de heeren Hommes en Propstra voor de Bakkerijtentoonstelling te Amsterdam, en wie zal die waterachtig vinden? De schoone en fraaie koek is toch goede kost en in een brood van 250 kilo, van zoete melk en puik tarwebloem ge bakken, zal toch waarachtig wel pit zitten. Ja, M. de Rdat reuzenbrood heb ik met eenige anderen in oogenschouw genomen, en wij stonden verbaasd over de afmeting er van. Bij de eenvoudige doch smaakvolle versiering van dit brood kwam duide lijk uit het opschrift: Hulde aan II. M. de Ko- ningin-Regentes. I'e bedoeling is zeker goed, en ’t is mijn innige wenscb, dat de heer Propstra succes met zijn in zending moge hebben. De heer 8.—8. spreekt vervolgens over weer voorspellingen en knoopt daaraan vast een bespre king over een alhier te stichten zwem-inrichting. Dit gedeelte van zyn opstel is misschien niet vrij van „waterachtigheid-1 maar hoe kan dat ook anders bij een zwem-inrichting, reeds zoo dikwerf be sproken. Maar de weervoorspelling Weerprofeten vinden bij mij weinig geloof, M. de R. 1 ’t Zjjn broodetende profeten en dat zelfde No. 30 waarin de correspondentie van den heer 8.—S. voorkomt, heeft mij nog in mijn ongeloof’ gesterkt. Majoor Welput voorspelde een tijdperk van warmte en I in het gemengd nieuws óp de achterpagina spreekt I do weerprofeet Falb van onstuimig weder, onweers- trof mij, daarin n.l. staat vermeld dat Bolsward kan bogen op lieve omstreken, waarop de te wachten vreemdelingen o. m. attent worden ge maakt. En nu mijn vraag M. de R.l Zou de bedoelde correspondent mij eens willen meedeelen, waar die lieve omstreken hier zijn te zoeken Onafzienbare weilanden en stoffige wegen zon der hoornen zijn wel omstreken, maar juist geen „lieve/ Wellicht zijn de eerste dit voor bewoners van bergachtige streken, maar voor bewoners van Noord- en Zuid-Holland, (uit welke provinciën hoofdzakelijk de kolvers komen en die waarlijk ook niet overveel aan natuurschoon verwend zijn) bieden ze slechts een gewoon dagelijksch gezicht aan. Ik vind het uitstekend, dat men bij een a.s. grooten wedstrijd op alle mogelijke wijze bezoek tracht te trekken, doch dat men dit doet door vermelding van dingen die niet bestaan, acht ik zeer verkeerd, dit wekt natuurlijk ontevredenheid en het maakt den inzender er van belachelijk. U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, ABONNEMENTSPRIJS80 Cenla per 3 maanden. g Franco per poet 95 Cents. t voorraad C buien enz. ja, na gezegd te hebben dat het van 25 tot 31 Juli steeds droger zal worden, laat hij er onmiddellijk op volgen dat het laatste dezer maand „onweeracbtig“ zal zijn. Rij me wie’t kan? Verleden Woensdag werd mij Uw blad onder een flinke regenbui bezorgd, vergezeld van een hevig on weder, dat te ongeveer 10 ure eindigde met een slotnummer, waarvan niet slechts „’t Lange Land11 maar de geheele stad dreunde, en ieder hevig schrok. Den volgenden Donderdag viel metbuitenge- wone mildheid de regen opnieuw neder, zoodat geconstateerd is, dat hier ter stede van Woensdag avond tot Donderdagnamiddag meer dan 1,5 dM. water is gevallen. Wij kunnen ’t er voorloopig dan ook mee doen, en ik houd hét nu met den profeet, die een tijdlang droogte voorspelt. Ten slotte krijgen de liefhebbers, of eigenlijk de nietliefhebbers van goede concerten nog een lang niet zachten duw van den heer 8.8. Ik moet toestemmen dat 80 inteekenaren op bedoelde lijst weinig is, maar dat dit juist of alleen de mu- ziekminnaars zijn, wordt door mij sterk betwijfeld. 1 Behalve „uitgaan voor een prikje11 kunnen er nog J andere redenen bestaan die sommigen van intee- kening terughielden. Er zijn er ook die tegen woordig een dubbeltje wel eens omkeeren, voor ze ’t uitgeven, ook heb ik van enkelen gehoord, dat ’t kogel fl eseb je met 4 glazen11 of „’t glaasje bier“ hun niet smaakte, omdat het tarief der con sumptie hun niet beviel. Ik breng hierbij nog mijn dank aan den heer S.8. Al was het ook, dat ik ditmaal niet geheel met hem instemde, en al meende ik zijn gevoelens hier en daar te moeten toelichten, toch hoop ik spoedig eens weder iets van zijn hand te mogen lezen. Met belangstelling volg ik steeds zijne ar tikelen en het was ook die belangstelling, die mij deze regelen uit de pen deed vloeien. De komkommertijd die evenwel den heer 8.8. niet behoeft af te schrikken duurt dit jaar stellig kort, want met het regenachtig weder wil die vrucht niet gedijen. M. de R. Vindt U in dit artikeltje nog zooveel pit, dat U het een plaatsje waard acht, zoo is het mij wel. Ter verontschuldiging kan dienen, dat ik gedurende dit geschrijf herhaaldelijk in mijn gedachtenloop gestoord werd, door de deur schel. Mijn gemoed werd ontstemd door de vele venters met groenten en indien U ’t goedvindt, wil ik U daarover de volgende week eens mijn gevoelen meedeelen. Bolsward, 30 Juli 1894. Uw getrouwe lezer, ESTERVAN. betreden wordt. Welnu, die volwassenen in de bedoelde dorpen Won-eradeel’s gaan, als Patri monium gelijk had, zonder kermis evengoed ten onder in „de vele en velerlei ellende die de ker mis op maatschappelijk, zedelijk en ook geestelijk terrein na zich sleept.11 Een inwilliging van Patrimonium’s verzoekschrift zou mijns inziens bij lange na niet doeltref fend zijn, het kwade dat deze vereenigiug in een kermis ziet, zal volstrekt niet voorkomen worden, het publiek zou zich algemeen zeer verzetten tegen een gunstig Raadsbesluit op dit request. Dat dit laatste echter niet komen zal, betwijfel ik dan ook geenszins, veeleer hoop ik, dat het besproken adres den Raadsleden eens mag opwek ken om zorg te dragen dat Bols ward’s a.s. kermis weer eens een „ouderwetsche11 wordt. Dat zal doeltreffender het kwaad bestrijden, dat uit een water- en melkkermis voortvloeit, dan een algeheele afschaffing. Mijn eindconclusie is dus: „Geen afschaffing, maar verbetering! „Leve de kermis!11 Bovenstaand adres was wellicht tot verras sing van veleningekomen in de jongstleden ge houden raadsvergadering. Het heeft bij mij de vraag doen rijzen, die ik aan het hoofd van dit artikel stelde. Kermis of niet? Kermis verklaar ik bij dezen rondborstig, maar, haast ik mij er bij te voegen, dan niet meer een kermis zooals wii die in vorige jaren hadden, een kermis, die eigenlijk niets op een kermis gelijkt, maar een flinke, vroolijke jaarmarkt, met een comedie, spellen, stoom- en andere draaimolens, poffertjes- en de onontbeerlijke oliekoekkramen, waardoor èn Bolsward’s ingezetenen zich ver maken èn waardoor veel buitenvolk naar de stad getrokken wordt,iets wat de winkelier en de koffie huishouder toch gaarne zien. En zoo’n kermis met die verschillende vermake lijkheden zal toch voorwaar niet op „maatschappe lijk, zedelijk en ook geestelijk terrein veel en veler lei ellende na zich slepen.11 Het is toch waarlijk niet te veel gevergd, dat er ééns in het jaar gelegenheid tot ontspanning voor de ingezetenen is en als die ontspanning nu maar van zoodanigen aard is, zooals ook slechts een wel ingerichte kermis die kan geven, dat men zich be paald vermaakt, dat men geniet, veel zien kan wat men nog nooit zag of waarvan men door de gebonden werkzaamheden verstoken is om het elders te gaan zien, dan zal men ’s avonds vol daan huiswaarts keeren na gesmaakt genoegen en er niet aan denken zich aan buitensporige uit spattingen over te geven, die natuurlijk lichame lijk en zedelijk verderfelijk zijn. Een ieder is lang niet in de gelegenheid om er gedurende eenige dagen van het jaar eens met vrouw en kroost op uit te gaan, om na de vele drukten eens te verpoozen en in de eene of andere stad zijn zinnen wat te verzetten. Was dit zoo, ik zou de eerste zijn met Patrimo nium om te zeggen„schaf de kermis af, de men- schen kunnen voor een bagatel elders veel meer genieten dan hier en zullen daarom hoogst waar schijnlijk van alle vermakelijkheden die de kermis biedt,toch geen gebruik maken!11 Doch het is niet zoo: het gros der menschen moet thuis blijven, kan er niet jaarlijks eens uit wippen, omdat werkzaamheden en huiselijke om standigheden het hun meestal beletten. Welnu voor dezulken moet de kermis blijven bestaan, zij moeten jaarlijks eens een „verzetje11 hebben, zij moeten ook de gelegenheid hebben om „de bloemetjes eens buiten te zetten.11 Doch er worde voor gezorgd, desnoods met finan- tiëelen steun, dat er voor hen dan een kermis komt, waarop veel te zien en veel te genieten is. Niet anderhalve kraam, zooals wij dit de laatste jaren gewoon zijn, een oude draaimolen en niet eens een comedietent of ander spel. Zoo’n kermis kan men wel houden, daarop vermaakt niemand zich, zulke dagen geven aanleiding tot brooddron kenheid, tot drinkgelagen en vechtpartijen, alles voortspruitende uit verveling, die een noodwendig gevolg is van de slechte inrichting van een jaar feest, het vermaak en de ontspanning ten doel hebbende. Ik zou met de strekking van Patrimoni um’s verzoekschrift mede kunnen gaan als zij gevraagd had: „afschaffing van de tegenwoordige kermis11 en daarop het verzoek had laten volgen dat de overheid er moreel en finantieel voor zou waken, dat dit eeuwenoude volksfeest weer in eere hersteld werd, dat het weder werd wat het zijn moest: een feest voor oud en jong, dat de kermis weder werd een tijd van ontspanning en gepast genot. En meent Patrimonium nu in den geest van het volk te spreken, door de afschaffing van de kermis te vragen? Voorzeker niet, al is dit feest bij haar in discrediet, bij de groote menigte is dit niet het geval. Men wil kermis, men zou zich bij de afschaffing lang niet tevreden bet ionen. Waar zou onze traditioneele kaatspartij blijven, waarop Bolsward roem draagt Hoe slecht zou het er uitzien met de jaarlijksche harddraverij die steeds honderden belangstellende toeschouwers trekt? Wie zou er meer (en terecht) mopperen dan de commissie voor de keuring van tuigpaar- den, waardoor onze goede stad steeds zoo’n fleu rig aanzien verschaft wordt? Het vuurwerk ook niet te vergeten, dat de Maandagavond steeds tot een der drukste van de kermis maakt en waar aan men in Bolsward reeds zoo gewoon is ge raakt dat men het noode zou willen missen. Arum, 27 Juli. Het Bestuur der Spaarbank alhier deed heden de gewone jaarlijksche reke ning en verantwoording. De activa bestond op 1 Juli uit: Hypoth. schulden met de renten f50082,86 Schuldv. met de renten -19999,16 Effecten - 13567,60 Landerijen met huur - 5787,92 Overige vorderingen - 106,31 Kasgeld - 1721,83s Goederen - 75,00 Totaal ƒ91340,685 Passiva: Inleggers ƒ82466,18 Ned. Bank - 1800,00 Rente - 5,10 Totaal ƒ84271,28 Reservefonds 7069,40 De heeren Vitus Bruinsma en van Zinderen Bakker zijn uit den Sociaal-democratischen Bond getreden, wegens het karakter van het blad Recht voor Allen, dat toch altijd het orgaan van den Bond heet te zijn, maar dat meer anarchistisch dan sociaal-democratisch was geworden. Nog dezer dagen noodigde de redactie de anar chisten uit om zich bij de sociaal-democraten te voegen, een uitstekend middel om hen, die naar eene hervorming van de maatschappij m sociaal democratische richting streven, of de beginselen in meer of minder mate beamen, van zich te vervreemden. De slechtste regeering toch die zich denken laat is geen regeeringanarchie. Het voorbeeld der heeren Vitus Bruinsma en van Zinderen Bakker zal waarschijnlijk wel na volging vinden onder de ernstige voorstanders der sociaal-democratische beginselen. Te Amsterdam is een nieuw dagblad ver schenen onder redactie van den heer H. Kuijper. Het draagt den titel van „de Arbeid11 en noemt zich „dagblad der gecombineerde arbeiders ver- eenigingen in Nederland.11 Het moet strekken om do eenheid der arbeiders te bevorderen en hunne organisatie te versterken. De redactie gaat uit van het beginsel, dat de arbeiderspartij de arbeiderspers onder hare leiding moet hebben. Reiactie en administratie van het blad moeten uitvoerders blijven van den wil der gecombineerde vereenigingeo. Een schema van de ontvangsten en uitgaven geeft een batig slot van f14,000 ’sjaars. Mijnheer de Redacteur Zou U zoo goed willen zijn voor onderstaande regelen jn Uw veelgelezen blad een kleine plaats ruimte af te staan. Een zeker spreekwoord zegt: „Door oefening wordt de kunst verkregen11, en zeker niemand zal de waarheid daarvan betwijfelen, maar dat het omgekeerde kunst zonder oefening bestaat, behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. Het moet een geboren genie zijn, een scheppen de hand, welke zonder oefening beelden kan te voorschijn roepen, die aan zuiverheid niets te wenschen overlaten. Doch zulk een aangeboren talent dient toch ook nog door oefening volmaakt te worden tot, opdat in alles volkomenheid doorstrale. J.l. Zondag waren op het z.g. Hooge Bolwerk vele wandelaars getuige van kunst zonder oefe ning, en bleven met verwondering staan om te zien naar de schetsen, welke met houtskool op den grond geteekend werden door eene arme, doch rijk begaafde jongen van omstreeks 12 jaar. Om ieder lezer er een klein idéé van te geven, wil ik een paar van de vele teekeningen opnoe men. Een paard en wagon, daar achter een jongen, welke de zich achter aan den wagen bevindende stang vasthoudt, en zooals zeer dikwijls voorkomt, een hond die den jongen in zijn beenen trachtte te bijten. Dan weer een paljas, een kunstenaar, staande op twee flesschen en een stoel in do hoogte houdende, een in biddende houding staanden Chinees, enz. welke allen zoo netjes uitgevoerd werden, dat een ieder er verstomd van stond, en allen hem dan ook een voor hem passende oplei ding toewenschten. Indien hij kapitaal bezat, zou hij zich misschien zelf kunnen opwerken tot een tweeden Rembrandt. De jongen evenwel is van onbemiddelde ouders, doch de gegoede ingezetenen, welke onze stad zoovele telt, zullen zeker deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om ook van uit deze stad een roem te laten uitgaan, daar er hier reeds zooveel is, wat den vreemdeling een bezoek aan Bolsward waardig keurt. Laat Bolsward ook thans toonen, dat ze de kunst op prijs stelt en een ieder, als het noodig is, te willen helpen om meer dan ver dienstelijke talenten te ontwikkelen. Hopende, dat dit schrijven zal medewerken om de vrienden van kunst te bewegen, de handen ineen te slaan en den jongen teekenaar vooruit te helpen, noem ik mij, Mijnheer de Redacteur 1 In een der jongste Dag las ik een bericht over den te houden a.s. grooten kolfwedstrijd alhier. De laatste zinsnede van dit schrijven, dat hoofd- zakelijk moest dienen om bezoekers te lokken* Bolswardsche Courant -neoa» Het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimo nium” afdeeling Bolsward, Overwegende de gespannen verhoudingen en druk kende, ja vaak verontrustende toestanden, die er bijna allerwegen ook inde plaats onzer inwoning op maatschappelijk gebied bestaan; van oordeel dat geen volksvermaak, dus ook geen kermis verbetering of verandering te dezen opzichte geven kan; meenende met eenigen grond te kunnen beweren, dat de kermis immer op maatschappelijk, zedelijk en ook geestelijk terrein veel en velerlei ellende na zich sleept; spreekt als zijne vaste overtuiging uit, dat de Raad in het welbegrepen belang der Stad en hare burgerij zoude handelen, indien het hem mocht behagen een besluit aan te nemen, dat de afschaffing der kermis tot strekking had. Met verschuldigden eerbied wendt zich weshalve het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium” af deeling Bolsward tot U met beleefd, maar dringend verzoek, de kermis voortaan in onze Gemeente niet meer te doen plaats hebben. Hetwelk doende.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1