NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOBSWARB EN WONSEBAOEEX 1894. No. 33. Drie en dertigste Jaargang. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. EENE VERGELIJKING. BUITENLAND. I BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. er kan van Wonseradeel, 11 Aug. De Gemeenteraad heeft iu zijne heden gehouden vergadering op de opgave tot benoeming van drie leden van het zetterscoilege geplaatstals eerste candidaten de heeren T. J. Bonnema te Arum, J. S. de Witte te Schraard en H. J. de Boor te Tjerkwerdals tweede candidaten de heeren T. A. Anema te Arum, C. W. Postma te Witmarsum en J. B. Postma te Exmorra. Aan R. van der Tol is, wegens benoeming te Winsum, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school te Zurich. Het armbestuur te Kimswerd is gemachtigd de geneeskundige armpractijk over 1895 tegen eene vergoeding van f 375 op te dragen aan dr. J. Alberts te Arum. In het dorp Terwispel bij de inpoldering van Beets (Fr.) woont in een keet een polderjongen met zijn vijfde vrouw, terwijl zij in hem haar vierden man heeft, ’t Kluchtigste is nog,dat haar eerste man als vrijgezel bij hen in den kost gaat. De Loenensche schuit ligt in den Singel te Amsterdam voor het thans tot politiebureau in gerichte oude gymnasium. De schipper van dit vaartuig was dezer dagen blijkbaar erg opgewon den, liep met een geladen revolver op het dek van zyn vaartuig en loste zelfs een schot. De inspecteur Tjassens Keyzer, dezelfde die den 2en Kerstdag in de Kalverstraat optrad, besloot bij den man aan boord te gaan, wat zeker nogal gevaarlijk was. Do schipper riep den inspecteur toe niet aan boord te komen, daar hij op hem schieten zou, maar de inspecteur ging toch en raakte met den schipper in gesprek. Zoo bracht hij den mau tot bedaren. De revolver werd wegge borgen, en de man ging mee. Amst. Crt.' De Provinciale inspecteur der directe belas tingen enz. voor Noord-llolland en Utrecht heelt van den Minister van Financiën een aanschrijving ontvangen, om de executoriale verkoopingen te Amsterdam tot nader order te staken. Dat gerechtelijke verkoopingen ook elders voor goed zouden worden afgeschaft is niet waarschijn lijk, tenzij de Regeering een ander middel invoerde tot inning van achterstallige belastingpenningen. Tot het stelsel om dagelijks een trompetter en een paar trommelslagers voor de deur van den belastingschuldige te doen komen, zooals in som mige steden in Amerika plaats heeft, zal eene Nederlandsche Regeering wel niet overgaan. Ook het overbrengen van den te verkoopen boedel naar een verkooplokaal, gelijk in het U. D. werd aangeraden, heeft bezwaren in, aangenomen al, dat een houder van zoodanig lokaal dit beschik baar zou willen stellen. De koopers zouden bo vendien wegblijven, als zij kans liepen om er Reens met zijn menschen te vinden. Wij vermoeden daarom, dat de executoriale verkoopingen worden geschorst totdat de Regee ring eene wet heeft tot stand gebracht, die aan de practijken van Reens c. s. paal en perk zet. Maar hoe lang dat uitstel duren zal wij her halen het met onze manier van wetten maken is dit niet te voorzien. De nieuwste philantropische instelling in de residentie is, zegt de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct., een eigenaardig Tehuis voor bejaarde (minstens 40 jarig) alleen-op-de-wereld-staande dames van Christelijken levenswandel en beperkte inkomsten, tevens pension voor tijdelijk voor exa mens of tot ’t zoeken van betrekkingen hier ver toevende jonge meisjes. Die inrichting „Salem" (Vrede) geheeten, is door een vereeniging van dames opgericht op een deftigen stand twee flinke huizen zijn er voor in gebruik genomen en de pen- sionsprijs is zóó laag gesteld, dat alleen door de contribution en giften van hen, die de zaak steunen, duurzaam is te bereiken, dat de inrichting kan bestaan. Het is maar jammer dat het orthodox- Protestantsch karakter, dat ook bij de inwijding door een der predikanten aan ’t licht trad, de zoo nuttige instelling iets exclusiefs geeft, waar door ze menigeen van zich zal vervreemden, of althans veler steun zal moeten derven. By de begrafenis van van Veelen, die op noodlottige wijze bij het baden te Scheveningen het leven verloor, is, de politie te ’s-Gravenhage met geweld opgetreden. Daargelaten of zij niet meer gedaan heeft dan noodig was, rijst toch de vraag: wat in een burger begrafenis politieke symbolen te maken hebben. Het is eene Fransche gewoonte, om het kerk hof tot het terrein te maken van staatkundige demonstraties. Aanbevelenswaardig is het zeker niet. Waartoe die strijd en verdeeldheid der sa menleving over te brengen op de plaats, waar voor ieder alle strijd heeft opgehouden als de dood de groote verzoening heeft tot stand gebracht Laat men in Plancius, Concordia, Walhalla enz. zooveel redevoeringen houden als men wil met alle banieren, die men goedvindt te ontplooien, maar het kerkhof blrjve de rustplaats der dooden. Arnh. Crt. In den Haarlemschen schouwburg mag niet gerookt worden. Iemand, die het toch deed, is door den kantonrechter tot 50 cents boete ver oordeeld. Een gulden was tegen hem geëischt. Als het rooken in een schouwburg niet ge vaarlijk is, laat men het dan veroorloven. Maar levert het gevaar op, dan is het niet goed dit met twee kwartjes te beboeten. Zulke straffen zijn geen waarborg voor het schouwburgpubliek, dat behoorlijk gewaakt wordt tegen brandgevaar, waarvoor men in schouwburgen zoo bang is. Laat men er een boete van tien of twintig gulden op stellen, dan zal niemand „uit aardigheid" zijn sigaar in de komedie aanhouden, zooals wij wel eens zagen. Als een bewijs, hoe groot de onderwijzers- nood in onze provincie is, kan worden gemeld, dat alleen in de Leeuwarder Courant in de maan den April en Mei voor drie en tachtig vacante betrekkingen van onderwijzer of onderwijzeres sollicitanten werden opgeroepen. Sommige ge meenten vroegen 4, 5, 8 tegelijk. Zeer vele betrekkingen blijven onvervuld, „faute de sollicitants", zoodat er onder de in functie zijnde onderwijzers (en dat zijn vaak de gehuw den met hun salaris van f 500), worden aange troffen, die aan 80 en meer leerlingen, afgedeeld in klassen, soms 4 uur of meer onderwijs geven. In niet minder dan 29 plattelands-gemeenten zijn vacatures, Wij leven thans in een zonderling tijdperk. Even als in het laatst der achttiende eeuw de verhou dingen zeer gespannen waren, evenals toenmaals stemmen opgingen, vragend om gelijkstelling van alle leden der maatschappij, wordt ook nu aller- wege aangedrongen op de invoering van sociale hervormingen, die er toe moeten leiden de „ge lijkheid van allen voor de wet" tot iets meer te maken dan een bloote formule. Het was een vreemde tijd die de Fransche om wenteling vooraf ging. De toestanden waren, om het kind bij den naam te noemen, door en door slecht. Adel en geestelijkheid hadden alle macht in handen, zij beheerschten alles en allen, bezorg den zich zelven alle denkbare voorrechten, waren vrijgesteld van belasting. Eeuwen en nog eens eeuwen lang had het volk geleden, had het met slaafschen zin zich gebogen onder het tyranniek juk, door overmoedige edelen het op den nek ge legd, tot ten slotte de maat van het lijden vol was en het met geweld zich bevrijdde. De Fransche omwenteling heeft en dit is natuurlijk, tal van gruwelen op haar verantwoording. Wanneer een maal de volkshartstochten ontbonden zijn, wanneer de fakkel is geworpen in de sedert jaren opeen gestapelde brandstoffen, dan breekt met ontembare woede de brand uit, alles verzengend, alles ver nielend, niets sparend. Zoo is het ook toen gegaan. Onschuldigen hebben moeten boeten voor de zonden hunner vaderen; moord, doodslag en plundering, zij bestemde den dageraad van eene nieuwe en betere periode der wereld. Toch hebben wij aan die om wenteling veel, zeer veel te danken. Zij toch heeft niet gebracht de gelijkheid, welke opgewonden idealisten zich droomden, zij heeft geen vrijheid gebracht noch broederschap, maar toch, zij heeft de groote afstanden weggenomen, zij heeft een einde gemaakt aan de ruwe overheersching van enkelen over velen, zij heeft de massa opgeheven en den mensch teruggegeven het gevoel van men- schenwaarde dat in den loop der tijden onder den drang der omstandigheden was verloren gegaan. Dat de menschheid niet zou blijven stilstaan, het was te voorzien. Nu eenmaal de stoot gegeven was aan de beweging, die millioenen zoude ver plaatsen in andere levensomstandigheden, aan eene beweging die als het ware de staatkundige maat schappelijke verhoudingen het onderst boven keerde, nu kon van teruggang geen sprake zijn, en moest worden voortgegaan op den eenmaal betreden weg. En zoo is het begrijpelijk dat na de toch reeds ingetreden reactie, de menschen zich maar noode zouden onderwerpen aan wat zij noemen „ver korting hunner rechten," dat alles zoude worden aangewend om die rechten te verkrijgen. Zoo zien wij dan nu in den laatsten tijd liberalen zich scharen onder het vaan van het radicalisme, een politiek geloof, dat nauw verwant aan het socialisme, her vormingen ten goede verlangt op den geleidelijken weg van orde, zij hebben zich afgescheiden van het liberalisme dat als conservatief wordt be schouwd, conservatief, omdat het de bestendiging wenscht van toestanden, die niet meer vereenig- baar zijn met de opvatting van gelijk recht voor allen. Allerduidelijkst is deze afscheiding op den voorgrond getreden by de laatste Kamerformatie. Toen gold slechts ééne leuze, die alle andere politieke overwegingen op den achtergrond droef. Het was de kwestie of de massa al dan niet aan deel zoude hebben in den invloed, welke de tegen woordige kiezers kunnen doen gelden op den gang van ’s lands zaken. Minister Tak, die van oordeel was dat zoo min mogelijk beperking van kiesrecht den grondslag moest zijn eener kieswet, zag zich in zijne opvat ting maar matig gesteundhet ontwerp, heette het, ging de bevoegdheid der grondwet te buiten, en de Volksvertegenwoordiging mocht zich niet bij zulk eene handeling nederleggen, met het gevolg dat Tak moest, heengaan. Hij is gegaan en met hem zijn ontwerp, dat plaats zal moeten maken voor een ander, waarin denkelijk een veel enge- ren grens zal worden getrokken. De Regeering kan niet anders, nu de kiezers uitspraak hebben gedaan en eene meerderheid naar de Kamer zonden, gekant tegen Taks wetsontwerp, maar of de al- gemeene ontevredenheid daardoor zal afnemen, wij meenen het te mogen betwijfelenveeleer gelooven wij, dat daardoor aan de andere partij van voor uitgang een wapen tot agitatie is in handen ge geven, dat niet ongebruikt zal worden gelaten, daarvan houde men zich verzekerd. Die partij kent geen matiging, zij wil niet wachten, zij vraagt niet meer, maar eischt, zij spreekt van rechten zonder gunsten te verlangen, en als een harer eerste rechten eischt zij algemeen kiesrecht op voor alle staatsburgers, dus ook voor de minst ontwikkel den, voor de bedeelden, ja zelfs voor gevangenen. Een onzinnig verlangen, als men wil, maar be grijpelijk toch ook. Naarmate het onderwijs is ver beterd, naar die mate ook is het politiek leven ontwikkeld, heeft men beter gezicht gekregen op toestanden en misstanden, haakt men ook meer naar verbetering, eene verbetering die in de eerste plaats de misdeelden moet ten goede komen, wij vreezen wel wat al te veel ten nadeele van de gegoeden en diegenen die als zoodanig te boek staan, al zijn zij misschien in veel minder conditie dan menig arbeidersgezin. Er zyn ongetwijfeld misstanden, maar toch an derzijds, wanneer wij eene vergelijking maken trekt de arbeider niet in alle opzichten aan het kortste einde. Zorgen voor het ophouden van stand Een uitbreiding van kiesrecht kan aan vele maatschappelijke kwalen verbetering brengen, maar men vergete vooral niet, dat er ook veel ontevre denheid hare oorzaak vindt door eigen schuld. De zucht naar grootheid heeft reeds menigeen ten gronde gericht. Hij die dus niet verder springt, dan zijn pols lang is, kiest de wijste partij, en heeft ook in werkelijkheid het gelukkigste leven. kent hy niet; het onderwijs en goed degelijk onderwijs wordt zijne kinderen kosteloos ver strekt, er zijn tal van inrichtingen waar de arbeider zonder eenige betaling voedsel kan vinden voor zyn geest en hart, zijne kinderen brengen op jeug digen leeftijd reeds eenige bijdragen in tot de in standhouding van het huishouden, waarbij zij tevens gelegenheid hebben zich te bekwamen tot nuttige, bekwame vakmannen of huisvrouwen. Wie schetst echter al de ontberingen, welke het deel zijn van dat talloos tal minimumlijders, dat op de intellec- tueele arbeidsmarkt zich verdringt; van die allen die leven moeten van een nietig honorarium, waar voor veel werk moet worden geleverd, maar waar van tevens stand moet worden gehouden, waarvan men als „heer" moet gekleed gaan, waarvan men zich moet voeden, het schoolgeld zijner kinderen betalen, belasting opbrengen en wat dies meer zij. En wanneer dan de kinderen zoogenaamd volleerd zijn, komt het ergste nog aan. Betrekkingen liggen niet opgeschept. Het heertje moet als zoodanig ge kleed, zich met moeite een volontairsrang veroveren op dit of dat kantoor en blijft lange jaren nog eene belasting voor zijne ouders, in tegenstelling van bet arbeiderskind, dat helpt verdienen. De arbeids markt wordt gedrukt, dat is waar, maar dit geldt evenzeer, zoo niet erger, van den intellectueelen als van den handenarbeid, en moesten wij voor ons zelven kiezen, wij zagen ons liever opgeno men in den fatsoenlijken, werkzamer! en bekwamen arbeidersstand, dan in dien van het zoogenaamd geleerd proletariaat. De winkelstand maakt het al niet beter. Wanneer wij onder cijfers brengen welke enorme uitgaven moeten worden gedaan, voordat nog sprake zijn van een cent verdienste, laat staan dan winst, dan moeten wij ons er over verbazen, dat het aantal faillissementen nog niet grooter is dan nu. De jonge Keizer van China is volgens de Times, de heerschappij van de Keizerin-weduwe moede en bij poogt zich daarvan te ontslaan. De buitensporige feestelijkheden ter gelegenheid van den 60en verjaardag zijner moeder mishaagden hem zeer, maar hij kon ze niet beletten. De Indépendance Beige verneemt uit Ant werpen, dat de instructie in de zaak Joniaux thans gesloten schijnt te zijn. Van daag of morgen zal mevrouw Joniaux vóór de raadkamer verschij nen; die kamer moet ’t bevel tot voorloopige in hechtenisneming veranderen in een bevel tot ge vangenhouding. Daarna zal de verdediger, mr. Hendricks, ’t dossier ontvangen, ter bestudeering. De heer Bogaerts, de beëedigde deskundige die belast was met ’t onderzoek naar de geldelijke omstandigheden van den heer en mevrouw J oniaux, heeft desbetreffende zijn verslag uitgebracht. Vol gens dat stuk moet ’t echtpaar in geldzaken stipt eerlijk zijn geweest en geen enkele huishoudschuld hebben. Van de 800 bekende Fransche anarchisten in de dep. der Seine alleen hebben zich, zoo verzekert men, 600 naar elders begeven, natuur lijk zonder hun verhuisbiljet op te vragen of bun nieuw adres achter te laten. De nieuwe anarchis tenwet dwong hen daartoe, meenen zij. Men vreest in België en Engeland, dat velen zich derwaarts hebben begeven. De Italiaansche begrooting zal eerst sluiten als er nog 35 millioen lire bezuinigd worden. Dit vooruitzicht ontmoedigde den Minister Boseli niet. Hij wil de belastingen herzien en zoo het tekort dekken. Het graanbericht uit Rusland luidt gunstig. Het winter- en zomerkoren stond in het midden der maand zeer bevredigend. Alleen de stand van de gerst en de boekweit gaf bijna overal aanlei ding tot ontevredenheid. In het zuiden is de oogst van het winterkoren en de gerst zeer gunstig uitgevallen. Men heeft bij wijze van proef een gedeelte gedorscht, en daarbij is gebleken dat de opbrengst 70 tot 80 pud per desiatina, of vijftig percent boven de gemiddelde opbrengst bedroeg. Eene gunstige beschikking is genomen op een verzoek van ingezetenen van Lollum, om bestra tingen aldaar bij de gemeente over te nemen daarentegen is afwijzend beschikt op de verzoek schriften van het bestuur van het ziekenfonds te Pingjum, om aan dat fonds subsidie uit de ge meentekas toe te kennen en van bewoners van het telegraafplein te Makkum, om daar aanwe zige balsteenbevloering door klinkertbestrating te vervangen. Aan het hoofd van en de onderwijzeres aan de school te Makkum is eene gratificatie toege kend voor het voorzien in den geregelden gang van het onderwijs tijdens eene vacature. Aan het waterschap „Pingjum" zal worden aangeboden om een houten pomp in den kunst weg WitmarsumPingjum door een steenen dui ker te vervangen, mits daarmede de gemeente van alle verplichtingen tegenover den polder ontslagen zij. Eene aan de school te Pingjum ontstane vaca ture zal tengevolge van het verminderd aantal leerlingen voorloopig niet weder vervuld worden. Franekeradeel. ’t Is tegenwoordig treurig gesteld op den bouwgrond, ja zelfs voor vele weilanden begint het water lastig en nadeelig te worden. De veldvruchten komen niet tot rijpheid en lijden geducht onder de aanhoudende regens, vele zelfs in zoo erge mate, dat ze nauwelijks het oogsten meer waard zijn. Vooral sommige ge bruikers der landen gelegen in een der groote Schalsumerpolders, die selert eenige maanden defect is, lijden groote verliezen. Voer zooverre het bestuur van dien polder schuldig is aan den slakkengang by die restauratie, zal het zeker daar van later onaangenaamheden ondervinden. Som migen spreken zelfs van schadeloosstelling te eischen. Fran. Crt. Workum, 11 Aug. Dat kinderen bijna geen oogenblik zonder toezicht kunnen zijn, bleek gisteren avond ten huize van S. P. alhier. De vrouw moest boven op den zolder eenige werk zaamheden verrichten. Hiermede bezig zijnde komt haar 6-jarig zoontje bij den ladder op om zijne moeder iets te vragen en viel daarna achter over boven van de ladder af naar beneden. In bewusteloozen toestand werd het knaapje opge nomen. De moeder was bijna radeloos en dat laat zich denken, daar ze haar zoontje naar be neden zag vallen. Het knaapje neemt gelukkig in beterschap toe. Zurich, 12 Augustus. Uitslag van de kaats- partij. 54 deelnemers. Prijs Teake de Jong en IJpe Bonnema, van Pingjum, en Bouwe de Boer, van Wons premie Bouwe Strandstra, van Zurich, Marten Reitsma, van Makkum, en Dirk Kooistra, van Harlingen. Sneek, 13 Aug. Tengevolge den aanhoudenden regen hebben onderscheidene boeren hier in den omtrek hun vee reeds op stal gezet, ’t Nog te veld staand hooi begint men in te kuilen, daar aan drogen natuurlijk niet meer valt ti denken. Gaasterland, 13 Aug. De veelvuldige regen der laatste dagen doet in onze gemeente zijne nadeelige werking geducht gevoelen. Vele land bouwers n. 1. die nog steeds hoopten op eene goede snede „nagras" zijn in hun hoop bedrogen, omdat men eenvoudig in de z.g. „buitenlanden" wegens het vele water niet kan maaien. Ook de landerijen, die bij of in de onmiddellijke nabijheid van het erf liggen, bevatten volop gras, doch om daar hooi van te krijgen, is tegenwoordig kunst. Velen beginnen nu met inkuilen en zijn dan van plan zulks dadelijk bij ’t op stal zetten van’t vee op te voeren. Anderen doen zulks later. Op de Appelmarkt te Amsterdam had een oploopje plaats; dat gebeurt uu in Amster dam meer, maar ditmaal was er iets eigenaardigs aan. Verbeeld u, dat een jongen door zijn moeder was uitgezonden om een paar boodschappen te doen, en het geld daarvoor stevig in de hand hield, dat een andere jongen dit zag en hem even een hieltje lichtte, waarna hij zich van de centen meester maakte en aan den haal ging. Een koetsier, die tevergeefs op een vrachtje zat te wachten, had het heele gevalletje met belang stelling gadegeslagen en toen hij zag dat de groote jongen het op een loopen zette, trachtte hij be weging in zijn knol te krijgen en reed den jongen achterna. Het gelukte hem den knaap te pakken te krijgen, waarop de koetsier hem naast zich op de bok zette en hem triomfantelijk naar het politiebureau bracht onder gejuich der saamge- stroomde menigte. „Wel jae, mins, as mein jong zoo’n laagheid begaen had, solde ik ’m ók op ’t pelisbero ebracht hebben," zeide hij tegen een goed moedertje, dat hem naar de oorzaak van den oploop vroeg. Een jongen te Oud-Beierland, die op een puinhoop zat te spelen, vond daarin een penning, van het jaar 1749. Een goudsmid verklaarde, dat de penning van zuiver goud is en eene waarde bezit van vijf gulden. In het zoogenaamde armhuis van de Katho lieke kerk te Veendam leefde een oud man, Banus genaamd, afkomstig van Muntendam, waar hij te voren een huis bewoonde, waarvan de ramen waren dicht gespijkerd. Deze grijsaard nu begeerde, als hy kwam te sterven, met zijn ondergoed be graven te worden, wat hem gaarne werd beloofd. Voor ruim 2 weken is hij overleden. Toen een paar broeders van de Vincentius-vereeniging een on derzoek instelden, bleek hun, dat de oude man in zijn ondergoed verborgen had een som van ruim 96 guldens, kwartjes en halve stuivers. X^XXXXXXXX 6 Bolswardsche Courant I 4» M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1