NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ABEEL Bolsward's Muziekkorps. 1894. No. 35. Drie en dertigste-Jaargang. 'I DONDERDAG 30 AUGUSTUS. BINNENLAND. 1 VOOR geen ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. men een I 1 Het vertier is uit den aard der zaak de eerste dagen der kermis nooit druk. Op de paardenmarkt was, bij vroeger vergeleken, de aan voer niet groot, ruim 100 paarden werden aangeboden. De prijzen waren hoog, de handel evenwel traag. De Keuring van tuigpaarden die de laatste jaren op „beste Maandag" werd gehouden, had nu op den eersten Dinsdag plaats. A.s. Vrijdag de groote Kaatspartij, Maandag avond het Vuurwerk en den laatsten Dinsdag de groote Draverij, dit een en ander zal, indien het weder wat medewerkt, gewis veel vertier van vreemdelingen en ingezetenen teweeg brengen. Al behoort de aloude fleur van „Bolserter merke' ook tot het verleden, toch blijft zij nog steeds iets be- teekenen. Wij wenschen dan ook ieder een prettige kermis, de verschillende ondernemers van vermakelijkheden en de neringdoenden een goed succes. Wij koeste ren de meening, dat een gepaste uitspanning nie mand onthouden moet worden, en wat men ook moge aanvoeren over de uitspattingen, waartoe in sommiger oogen de kermis aanleiding geeft, en die daarom haar geheel willen verdrijven, ’t is onze, overtuiging: vooreerst dat iedere zaak, zelfs de meest goede, altijd een schaduwzijde heeft, en bij overdaad tot misbruiken leidt, vervolgens dat nie mand tegen zijn wil er aan behoeft mee te doen, en ook zonder kermis zullen gewis de buiten sporigheden niet van het aardrijk zijn verdwenen. Mag voor enkele wankelen de kermis aanleiding zijn tot meerder drankgebruik soms zelfs tot drank misbruik, dan is dit o.i. niet zoo zeer aan de kermis doch wel aan de menschen te wijten. Dat ieder dan zichzelf kenne, wel beseffe dat pleizier niet met onmatigheid en buitensporigheid gepaard moet gaan, ja zelfs niet gepaard kan gaan. Hopen wij daarom dat geen wanklank gehoord worde, ieder zichzelf genoegzaam wete te be- heerschen, dan kan het in waarheid voor allen worden Een pleizierige Kermis Toen we den 31 Mei j.l. mededeelden, dat er tusschen den kapelmeester van Bolsward's Muziek korps, den heer A. Brussen, en de werkende leden, een geschil was gerezen, waardoor genoemde heer zich gedrongen gevoelde, zijn ontslag te vragen, toen heeft menigeen ongetwijfeld gedacht: (en velen hebben we ’t hooren zeggen ook) „dat is jammerEn werkelijk, ’t was ook jam mer. Immers met veel moeite en door aanhoudende, vlijtige oefening had de heer Brussen hier een Muziekkorps tot stand gebracht, dat eene verge lijking met zuster-vereenigingen tamelijk wel kon doorstaan. Kan er van dilettanten, die slechts en kele maanden de kunst beoefenen, niet veel ge vergd worden, vooral wanneer hun leermeester en leidsman zelf ook een dilettant is, dit in aan merking genomen, verwondert het ons volstrekt niet, dat velen zeer ingenomen waren met genoemd Muziekkorps. Geen oogenblik behoefde gelukkig de vrees te bestaan, dat tengevolge van het ontslag, aan den kapelmeester, op zijn verzoek verleend, het geheele korps zou ophouden te bestaan. Al aanstonds werd, voorloopig voor drie maanden, een opvolger aan gesteld, n.l. de heer Franz Kronig van Amster dam. De voorloopige aanstelling is gevolgd door eene definitieve, en zonder ook maar eenigs- zins te willen afdingen op de verdiensten van den vorigen kapelmeester, willen we dadelijk als ons gevoelen uitspreken, dat het korps er bij gewonnen heeft. Trouwens, dat is ook volstrekt niet te ver wonderen: de nieuwe kapelmeester is „een man van ’t vak," een man, die op alle instrumenten „thuis" is, een man, die vele jaren lang zich bezig hield met het geven van muziekles en met het dirigeeren van harmonie- en strijkorkesten, een man, die nu reeds heeft getoond, dat hij niet al leen uitstekend weet te dirigeeren, maar ook ver dienstelijk kan componeeren en arrangeeren. En daarbij komt nog, dat hij buitengewoon streng is, (in den goeden zin van 't woord) en dat is in ons oog een groote deugd in een instructeur. Toen we j.l. Vrijdag de eind-repetitie voor hef concert van Zondag bij woonden, dachten we: nu, als de leden nu maar werkelijk willen, dan moet het korps bij zoo’n leiding noodzakelijk sterk vooruitgaan. En we meenden te kunnen opmerken, dat er met lust geblazen werd en dat men zich de gedurige her haling en nog eens herhaling van foutief uitge voerde gedeelten getroostte omdat men begreep, dat slechts door aanhoudende oefening de kunst wordt verkregen. Een paar maten werden soms zes- of acht maal herhaald, en telkens was het te merken, dat het voortdurend beter werd. Zoo iets vindt men niet verveleud, als ’t er werkelijk om te doen is, iets goeds ook goed uit te voeren. Wij zijn er van overtuigd, dat een onzer vroegere leermeesters volkomen naar waarheid zei: als ’t je begint te vervelen is ’t een bewijs, da'; je ’t goed begint te leeren 1“ WestergOO. Is het vroege schoone voor jaar gunstig geweest voor de hazen, zoodat zelfs de meeste jonge langooren der eerste worp in leven.zijn gebleven, de bijzonder natte zomer is inzonderheid het waterwild ten goede gekomen. Er zijn dan ook overvloedig eenden, talingen en zoogenaamde „Hobben" in onze kriiteslooten." Het jachtseizoen belooft dit jaar goed te zullen worden. Volgens eene aankondiging in het Hbl. zal de notaris Hengeveld te Hazerswoude een perceel onder Haarlemmermeer verkoopeu, waarop eene staalwaterbron is ontdekt, die in geneeskundige waarde niet vcor de beste behoeft onder te doen en die zelfs in sommige opzichten overtreft. Dit zou nu de derde mineraalwater-bron in de omstreken van Haarlem zijn. Door het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging is aan de leden, donateurs enz. der Vereeniging een suhrijven gericht, waarbij is gevoegd een overdruk (met kaart) van het rapport, door de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besl. van 8 Sept. 1892, in de eerste helft van dit jaar aan de Koningin-Regentes uitgebracht. Zooals onze lezers weten, is de vraag, of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee op eene wijze als door de „Vereeniging is voor gesteld, in ’s lands belang behoort te worden ondernomen, door de Staatscommissie met ovet- groote meerderheid toestemmend beantwoord. Teneinde te overwegen wat door de Z-Z.V. kan worden verricht om de zaak verder vooruit te brengen, zal in de October-vergadering dit punt aan de orde komen en is derhalve een tal rijke opkomst der leden gewenscht. Inmiddels heeft het algemeen bestuur gememd zich in een adres tot de Regentes te moeten wenden, met verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen, als het spoedig tot stand komen vau het nationale werk kunnen bevorderen. boven vele hunner medemenscheu bevoorrecht zijn, zich gedrongen gevoelen, ook anderen in staat te stellen eens eenige oogenblikken van uitspanning te hebben. Vooral drentelen zoovele jeugdige hartjes tusschen al dat bekoorlijks rond, zonder dat het voor hen te bereiken is. En toch, een kinderhand is gauw gevuld, terwijl de weldoener voorzeker nergens meer genoegen zal smaken dan hier. De tegenwoordige sterkte van het instructie- bataljon te Kampen bedraagt, buiten het vaste personeel aan de instelling verbonden, aan korp. tit. en volontairs 466 militairen, zoodat op dit oogenblik slechts 34 vacatures bestaan. Daar zich hiervoor nu reeds 32 adspiranten hebben aange meld, is het te voorzien, dat tegen de eerst volgende oproeping op 26 September a.s. niet aan alle aanvragen om plaatsing zal kunnen worden voldaan. De oproeping geschiedt in volgorde van de in orde bevinding der vereischte stukken, zoodat daaromtrent dubbele zorg is aanbevolen. Het is niet overbodig te herinneren, dat op elke gemeente secretarie en op elk garnizoens-bureau de noo- dige inlichtingen omtrent de voorwaarden wel willend worden verstrekt, terwijl overigens op aanvraag bij den kommandant der instelling gratis een gedrukt exemplaar is te verkrijgen. Ook de gelegenheid tot een zoogenaamde vóór- keuring late men niet ongebruikt. Van 23 Mei tot 15 Augustus j.l. toch, werden niet minder dan 34 adspiranten lichamelijk onge schikt bevonden, die wanneer zij zich op een garnizcens-bureau aangemeld hadden, om vooraf een geneeskundig onderzoek te ondergaan, de reiskosten en heel wat moeite zouden hebben bespaard. Men schrijft uit Westerblokker aan de H. Ct. Waar, blijkens getuigen der buren, burgers uit eigen stad er „in!oopen,“ daar is een waar schuwing aan het geheele Nederlandsche publiek niet overbodig. Wie adverteert, om eene betrekking te zoeken, die wachte zich voor uitnoodigingen, met opzet haastig geschreven alsof de schrijver het zoo druk hadde en bijv, luidende: „Aangaande de door u gevraagde betrekking verzoek ik u tot mij te komen." Als men dan niet in Amsterdam woont, denkt men misschien bij het lezen der naam- en adres stempeling alsmede„Kantooruren van 6 tot 9“ wellichtdaar moet ik wezen, ofhoe druk is het daarDoch gaat men er heendan vindt het opgegeven adres geen winkel, of i j-i"i__ waaryoor- maar De bedoelde repetitie hebben we tot het einde bijgewoond en we konden niet nalaten, den heer Kronig een kompliment te maken over hetgeen hij in zoo korten tijd aan het korps heeft gedaan. Zijn antwoord was: „als we een half jaar verder zijn, hoop ik het korps nog heel wat verder te hebben We meenen te kunnen verwachten, dat de le ien door hunne ambitie zullen medewerken, om die hoop van hunnen kapelmeester in vervulling te doen overgaan. Van onzen kant hopen we, dat de heer Kronig weldra vele leerlingen zal zien komen, die zich onder zijne leiding willen voorbereiden als leden van dit korps. Als dat het geval wordt, zal ’t niet zoo heel lang duren, of Bolsward is in ’t bezit van een uitstekend muziekkorps. En nu het concert van Zondagavond. Zonder overdrijving mag worden gezegd: het was een kolossaal suc ces, dat èn door den kapelmeester èn door het korps werd behaald. Toen de eerste tonen klon ken van de Marsch, gecomponeerd door den heer Kronig, was het op ieders gezicht te lezen, dat men verrast werd door de kranige manier, waarop de muziek werd uitgevoerd. Dat eerste nummer moest worden gebisseerd het aanhoudend en daverend applaus eischte het. Menigeen zal zich hebben afgevraagdhoe is ’t mogelijk, in zoo’n korten tijd een zoo schoon ge heel te vormen van dilettanten, die voor ’t grootste deel nog beginnelingen zijn. Reeds in het tweede nummer „Grande Fantaisie brillaat" van Minne kon men genieten van de uitstekende schakee- ringen, die door de kleine schaar werden ten ge- hoore gebracht. De solo-partijen kwamen prach tig uit, terwijl de begeleiding door de bezielende leiding van den dirigent meestal zeer nauwkeurig en bescheiden werd uitgevoerd. Het zou ons te ver voeren, wanneer we voor alle nummers in bijzonderheden traden. Genoeg zij het, te zeggen, dat nagenoeg elk stuk zeer correct en zuiver werd uitgevoerd. Ook No. 9 „Liederkranz" Humoristische Marsch- Potpourri van den heer Kronig werd zoo aanhou dend en luid geapplaudiseerd, dat het herhaald moest worden. Er was een klein auditorium, maar allen gingen zeker heen met de gedachtezoo iets hadden we niet verwacht. Het is nu gebleken, dat er hier wel muzikale krachten zijn, die onder degelijke leiding iets goeds kunnen doen hooren. De heer Kronig zal gelegenheid geven, om zich zoowel op strijk- als op blaasinstrumenten te oefe nen, ook en vooral in samenspel. We vertrouwen, dat velen zich opgewekt zullen gevoelen, van die gelegenheid gebruik te maken. Dan lijdt het geen twijfel, of er zal weldra een korps worden gevormd, dat onder de dilettanten korpsen eene zeer eervolle plaats inneemt. Had -Bolsward vroeger eene stads-muiiekschool, we meenen te kunnen verwachten, dat eerlang hier weer zoo’n school zal verrijzen. Werd er vroeger door een Nederlandsch Minister gezegd, dat „kunst geen regeeringszaak" is, we vertrouwen dat de Baad van Bolsward de kunst wel zal willen steunen, wanneer het blijkt, dat er werkelijk lust bestaat bij de ingezetenen, om de kunst ernstig te beoefenen. We wenschen den heer Kronig van harte geluk met zijn aanvankelijk succes. En we bevelen hem met alle vrijmoedigheid aan bij allen, die lust hebben, om eene der schoonste kunsten, de mu ziek, te beoefenen. men aan I fabriekszaak of iets dergelijks, zich per advertentie aanbood, flesschentrekker Op genoemde uitnoodigingen geve men dus acht, om vergeefsche reiskosten en wie weet wat nog meer uit te winnen Naar men aan de Maasbode mededeelt, moet er bij het hoofdbestuur der posterijen over ge dacht worden, om de brieven- en telegrambestel lers en postboden van Rijkswege van schoeisel te voorzien. Door den heer F. baron van Heemstra is een afstandsrit ten uitvoer gebracht, die wel de moeite waard is te vermelden, zegt de Ned. Sport, Met een span (twee) vijfjarige Zuid-Ameri- kaansche ruins, die 14 dagen op stal hadden gestaan, vertrok baron van Heemstra Maandag 1.1. des namiddags te 2’/* uur van Boekhorst bij Lochem, via Zutphen naar Apeldoorn, alwaar hij te 4’/, uur ’s namiddags arriveerde. Na een een rusttijd van uur vertrok hij, met slecht weder, te 5 uur.naar Amersfoort, alwaar hij te 9 uur aankwam. Dien nacht te 2‘/a uur vertrok hij van Amersfoort via Eemnes naar Diemerbrug, onder begunstiging van maneschijn, hoewel het onophoudelijk regende, en kwam des morgens te 6*/4 uur aldaar aan, vertrok om 7 uur naar Vel- serbeek, via Spaarndam, alwaar hij te 9*/2 uur zijn doel bereikte. De afgelegde afstand bedraagt ongeveer 150 K.M. De paarden verkeerden bij aankomst in zeer goede conditie. Valsche obligation. Door de firma B., com- missionnairs in effecten te Utrecht, werd in het begin van 1891 overgenomen de geldleening ten laste der gemeente de Bilt, groot f 45,000, rentende 3'/2 pCt. Vrijdag j.l. werden ten kantore dier firma vier obligatiën van die leening, ieder groot f500, ter beleening aangeboden, die evenwel bij onderzoek bleken allen valsch te zijn. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De kermisvreugde werd Zondagmiddag om ongeveer 1 ure te Gendringen (G.) op treurige wijze gestoord. Een orkaan, zooals ouden van dagen zich niet herinneren daar ooit beleefd te hebben, brak over het dorp los. In nog geen kwartier tijds geleek het geheele plaatsje een ruïne. Geen dak bleef onbeschadigdtallooze zware boomen lagen terstond ontworteld neer, de op geschuurde oogst is nagenoeg totaal vernietigd, tengevolge van den ontzettenden regenval waar mede het natuurverschijnsel gepaard ging. De R.C. Kerk werd zoodanig bsschadigd dat voorloopig de dienst daarin niet zal kunnen worden waargenomen. De schade, duizenden guldens bedragende, is gelukkig slechts van mate- terialen aard, daar niemand ernstig letsel bekwam, en geen menschenlevens geëischt werden. Voor zooverre thans bekend, strekte de orkaan zich uit tot het naburige Duitsche stadje Anhalt. Een brutaal mensch. Eene vrouw, die aan den Amstelveenschen weg alleen thuis was, kreeg bezoek van een brutaal individu die haar om geld vroeg. Nog intijds deed de vrouw de voor deur op het nachtslot, zoodat de indringer buiten moest blijven, die zich tevreden stelde met een paar klompen uit de schuur te stelen en daarna zijn biezen pakte. De tijd van uitspanning en vermaak voor de jeugd, van vreugd en genot voor vele anderen, doch ook een tijdperk van onrust en stoornis in den geregelden gang in menige huishouding; eene aanleiding voor velen tot een gepaste ont spanning helaas ook voor enkelen een.beweeg reden tot onmatigheid en buitensporigheden, waar door het bij dezulken in een bron van zelfverwijt en naberouw verandert,— de kermis is aangebroken. De jeugd heeft reeds dagen reikhalzend uitge zien naar hare komst, ging belangstellend onder zoeken en informeeren hoevele draaimolens, spellen en kramen arriveerden. Met ongeëvenaarden ijver werd de behulpzame hand geboden bij den opbouw. Maandagmorgen werd haar bij klokgelui offi cieel het welkom toegeroepen, als een oude bekende deed zij haren intocht. Haar talrijk gevolg, in een lange rij van woonscheepjes, is gelegerd rondom onze wallen; de draaiorgels doortrekken ijverig onze straten en laten hun dreunen langs onze woningen weerklinkenzingende kinderen met of zonder apen en andere bezienswaardigheden hel pen reeds in hun prille jeugd mede om de inkom sten van hun gezin te vermeerderen, in één woord ’t is kermis. Wat zij ditmaal zal geven? Het antwoord hierop iseen oud lied op een nieuwe wijs, een voortzetting van hetgeen zij in het vorig jaar ons bracht, zij het dan ook een weinig opgefrischt en uitgebreid. Er was heden geen petroleum-ten- toonstelling die haar de kaas van ’t brood at, vandaar een paar gelegenheden meer tot uitspan ning. Een schouwburg evenwel ontbreekt, en voor de liefhebbers van een goed tooneelspel is het dus gelukkig, dat in de Sociëteit „de Doele" het hier zoo gunstig bekende „Vrije tooneel" van Amsterdam, onder Directie van de heeren B. ÏDelmonte Co. hier een drietal avonden zal op- Itreden, en stukken als „Eerloos14, „De Boezem vriend", „Jonge Harten", „Vriend Frits'" enz. ten kooneele zal voeren. De Matinee Musicale en Chan- tante op Zondagmorgen zal mede aantrekkelijk worden doordat de heer Bamberg, die zoo uitste kend de kunst verstaat jong en oud te amuseeren, en die reeds meerdere malen de eer had ten pa- leize voor onze Vorstinnen op te treden, zijne medewerking zal verleenen. In de sociëteit „Amicitia" zal de drie laatste dagen der kermis een Café-Chantant-, Concert-, Operetten- en Specialiteiten-gezelschap optreden onder Directie van de heeren Henri J. ter Hall Co., een gezelschap hier ter stede niet bekend, doch dat het zal bevallen waarborgt ons de Direc tie der Sociëteit, die het te Enkhuizen bezocht en daarop engageerde. Wij wenschen beide Sociëteiten dan ook succes met hare keuze en dat een druk bezoek haar ten deel moge vallen. Wat verder het eigenlijke kermisterrein betreft, zien wij op het Hengstepad vooreerst de ruime en nette wafel- en poffertjessalon van H. B. Visser van Groningen, daarachter den bekenden draaimolen van J. Akkerman, en aan de over zijde de nette tent van Ph. Trompetter, waarin verschillende werkzaamheden o. a. de Waternimf, Lucretia enz. de belangstelling van het publiek wekkendan op den achtergrond het ruime Theatre Maintinantal onder directie van Fr. Hart. Verder nog verschillende kleine inrichtingen benevens de onontbeerlijke koekhakblokken, draaiborden, „Sla Jut op den kop", enz. Dan is er dit jaar nog een verlengstuk aan het kermisterrein, doordat Pannebakker van Leeuwar den zijn draaimolen opbouwde in „’t Hof" en hoewel wat achteraf staande, zich tot heden in een druk bezoek mag verheugen. Op de Koemarkt treffen wij eerst aan de Fran- sche gebakkraam waar de „Gaufres de Paris" een goeden aftrek vinden. Verder de koekkraam van H. Snijder, die sedert jaren trouw onze kermis komt bezoeken. Dan de bekende G. J. Lauwers met zijne optische instrumenten, brillen enz. en diens zoon met een uitgelezen collectie chocolade en suikerwerken, nougat, enz. Aan de overzijde staan een paar fraaie galan- teriekramen, en ook de groote kraam van D. Elberg met chocolade en suikerwerken, en verder aan beide zijden vele kleinere speelgoedkramen en tentjes, waartusschen natuurlijk (want het is hier het oliekoekenland bij uitnemendheid) tal van oliekoekkramen, waarbij ook een Bolswarder, nl. de Wed. Ma^solt. Reeds des voormiddags merkt men hier de geuren van dit gebak, dat steeds goeden aftrek schijnt te vinden. Dan behooren ook nog tot de kermis-vermake lijkheden eenige biljartpartijen, als jl. Maandag bij Mej. de Wed. van Wijk, Dinsdag in het Café „De Vereeniging", waar Maandagavond ook een schutjaspartij werd gehouden. (Over den uitslag dezer partijen zie men onder Stadsnieuws.) Heden Woensdagavond wordt nog een biljart- partij gehouden in „’t Hof van-Holland," terwijl er verder nog verschillende gelegenheden voor muziek en dans zijn, terwijl ten slotte de tradi- tioneele Jan Klaasen, die vooral in den beginne hier de belangstelling der jeugd en zelfs ook van ouderen trekt door zijne frappante voorvallen. Men ziet het, er moge geen overvloed zijn, toch kan men zeggen dat er voor „elk wat wils" is. Elk genot en vermaak gaat evenwel steeds met onkosten gepaard, wil men het niet slechts bij toekijken laten. Jammer dat voor zoovelen de inkomsten niet veroorloven, dat men zich, extra uitgaven getroost, wijl soms het noodzakelijke ontbreekt. Mogen daarom zij, die in dit opzicht Bolswardsche Courant 8’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1