NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOOWAM BH WGHSBHABBBL I 'i I 2 I p. De Bolswardsche Kaatspartij. f 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 36. DONDERDAG 0 SEPTEMBER. BINNENLAND. i i I A VOOR sw'’* willen alle kanten uit ziel slechts 1 spel kreeg. belangrijk mogelijk V Het entw^fcea<I aati@a®lit«tts- g-ewel- ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. al eene kleine minderheid van toepassing zou zijn, jl p J I* Sneek, 4 Sept. In de raadszitting van heden avond werd tot hoofd der bewaarschool alhier met 9 van de 15 stemmen benoemd mej. A. A. M. Duijzer te Zaltbommel. De Gemeenterekening, dienst 1893 werd in ont vangst voorloopig vastgesteld op 1226,825, in uit gaaf op f224,113, alzoo een batig slot van f 2712. Besloten werd een leening te sluiten van f16000, tegen een rente van 3‘2%, in aandeelen van f500. De afloseingssom werd voor elk jaar bepaald op f500. In 1922 denkt men de geheele schuld te hebben betaald. Met 12 van de 15 stemmen werd de heer J. J. van Velzen, vroeger catechiseermeester in dienst der gemeente, diens jaarlijksche toelage van f 100 verleend. De 3 clericale raadsleden stemden tegen, op grond dat men die som niet mocht geven. Niet de gemeente, oordeelde de heer Tj. Wie- lenga (anti-rev.) was geroepen om den avond van iemands leven met geldelijken steun te verhelde ren; daarvoor dienden particulieren te zorgen, en in de eerste plaats zjj, die met de ideën van den heer van Velzen sympathiseerden. Aan Mej. A. Bergmans, onderwijzeres aan school no. 4 werd op verzoek eervol ontslag ver leend. Een vreemd geval. In een uit ons land ko menden spoorwagen, waarin onder geleide van 2 personen 12 paarden werden vervoerd, vond men bij aankomst de beide geleiders bewusteloos, en 9 van de 12 paarden gestikt. Het zonderlinge geval wordt natuurlijk onderzocht. - Om nalatigheid van ambtenaren te consta- teeren behoeft men niet naar Indië te zien, zegt In ’t begin schoot 3 l'/2 spel vooruit, doch 4 hield zich zoo dapper, dat ’t spoedig 1% spel gelijk stond. De beide volgende halve spellen vielen weer aan 3 ten deel, zoodat ’t 2*/2 spel stond tegen l’/2 spel. Aan 4 gelukte het ook2'/2 spel te behalen. De belangstelling van ’t publiek was groot. Nommer 4 was nu een weinig ongelukkig en viel, doch met eere. Vooral Visser, van partuur 3, achter in ’t perk staande, had zich dapper ge weerd. De nos. 5 en 6 waren nu aan de beurt, ’t Deed ons goed de vroeger zoo uitstekende kaatser R. v. d. Witte van Pingjum nog eens in’t strijdperk te zien. Was de strijd in den beginne belang wekkend, spoedig bleek ’t dat 5 te sterk was en gemakkelijk won. No. 6 had het tot l*/2 spel gebracht. De nos. 7 en 8 moesten volgens berekening tegen elkander opwegen, doch 8 kon slechts een half spel bemachtigen. A. de Vries, achter in ’t perk staande, deed prachtige slagen, doch zijne makkers schenen niet op slag te kunnen komen. De strijd tusschen 9 en 10 en tusschen 11 en 12 was weinig belangrijk. De no. 9 en 12 vielen, 9 behaalde 1 spel en 12 1 'z2 spel. Op de 2e lijst kwamen de no. 2, 3,5,7,10 en 11. Alzoo kwamen 2 en 3, 5 en 7, 10 en 11 tegen elkander in het strijdperk. No. 3 viel met 1 spel. Yetsinga en Visser had den zich dapper geweerd. No. 7 verloor eveneens met 1 spel. Elzinga achter en Sij besma voor in ’t perk hadden prach tige slagen gedaan. Tusschen 10 en 11 was de strijd vinnig. Niet tegenstaande de Kooistra’s alle krachten inspanden, konden ze ’t niet verder brengen dan 1 spel. Botma van Metslawier toonde een Hink opslager te zijn. Op de 3e lijst kwamen de no. 2, 7 en 11. 2 en 7 traden tegen elkander op, terwijl 11 staan bleef. De strijd tusschen 2 en 7 was zeer belangrijk, alhoewel 7 slechts 1 spel kreeg. Prachtige bovenslagen werden door Yetsinga, Reitsma, Elzinga en Sijbesma gedaan. Menige bal kwam over ’t touw terecht. ’t Bleek, dat 2 te sterk was in den opslag. Hieraan was ’t grootendeels te wijten, dat 7 slechts 1 spel kreeg. Thans moesten 2 en 11 kampen om prijs en premie. In den beginne wilde ’t met 2 niet vlotten, zoodat 11 reeds l'/2 spel had, zonder dat 2 een half spel had kunnen bemachtigen. De kans keerde en 2 behaalde 3 spel achtereen. Even voor ’t eindigen van den strijd had Anema, die voor „best" opsloeg, wegens ’t veel buiten slaan, den bal aan Yetsinga overhandigd. De prijs viel dus aan 2 ten deel en de premie aan 11. Door heeren keurmeesters werd JReitsma benoemd tot koning gedurende 1894 —1895. In optocht, voorafgegaan door de muziek van de dienstdoende schutterij alhier, ging ’t naar de Sociëteit „de Doele", waar ’s avonds 8 uur de feestelijke prijsuitdeeling plaats had. Door het be stuur der kaatsvereeniging werd aan partuur 7 eene gratificatie toegekend van f7,50. Gedurende den wedstrijd bewoog zich een vrij talrijke menigte op ’t terrein. Hit alles bleek, dat het bestuur der Kaatsver eeniging „Bolsward" moeite noch kosten had ge spaard, om den wedstrijd zoo belangrijk mogelijk te maken. Dat bovenstaande vereeniging dan ook meer en meer in bloei moge toenemen is onze oprechte wensch. Wij hopen dan ook dat de burgers van Bolsward hun zoo gewaardeerden steun der ver eeniging niet zullen onthouden. XXXX YCXCXCXZXC Ze behoort weer tot de geschiedenis, de aloude, eens zoo beroemde „Bolserter merke." En niet tegenstaande de hoop van sommigen, dat tot hare afschaffing mocht worden besloten en ondanks de voorspelling van velen, dat er dit jaar wel niet veel zou komen, omdat het verleden jaar zoo bijzonder slapjes was, toch is het ditmaal nog al vrij wat meegevallener was voor jong en oud vrij wat gelegenheid, om zich te ontspannen en te vermaken. En van die gelegenheid werd dan ook een tamelijk druk gebruik gemaakt. Zonder in bijzonderheden te treden, willen we over een en ander een enkel woord zeggendat woord moet worden beschouwd als eene korte nabetrachting. Door de heeren B. Delmonte Co. werden in „de Doele“ tooneelstukken opgevoerddie opvoe ring handhaafde ten volle den zeer goeden naam, dien het „Vrije Tooneel" hier reeds had. Endoor eene goede keuze van stukken èn door eene zeer goede opvoering heeft die vereeniging aan alle toehoorders recht aangename uren verschaft. Maar hebben we haar vroeger aangeraden, geene ope rettes op te voeren, nu komen we met den raadals ge weer eens gaat zorgen voor de levering van een café chantant, doe hetdans.v.p. wat beter. Want waarlijk, het is wel wat veel gevergd van het publiek, om te blijven toezien en luisteren naar eene voorstelling als die van Vrijdagavond. De heer Bamberg heeft op de matinee van den „besten Zondag" in „de Doele" uitstekend zijn best gedaan. Hij liet splinternieuwe toeren zien, die de bewondering van het talrijke publiek gaande maakten. Werkelijk, als er zóó gegoocheld en zóó gewerkt wordt met een dwergen-theater en zóó onderhoudend wordt gekeuveld zonder te vervallen in flauwe of nog mindere grappen, dan hoort men niet alleen de kinderen schateren van lachen, maar dan komen ook de lachspieren van volwassenen duchtig in beweging. Het gezelschap, dat onder directie van de heeren Henri J. ter Hall Co. in „Amicitia" optrad, heeft veel succes gehadde directie der sociëteit heeft eer van hare bemoeiing, tengevolge waarvan de leden veel hebben genoten, dat „nog nooit alhier vertoond" was. De zalen van „de Doele" en van „Amicitia" waren dan ook vooral ’s Zondags avonds meer dan bezet. Het behoeft haast niet gezegd te worden, dat Vrijdagavond de „Doelezaal" veel te klein was voor den stroom van bezoekers, ieder jaar is het daar bij gelegenheid van de prijs uitdeeling na de groote kaatspartij stampvol. Met ingenomenheid vermelden we, dat onze Burgemeester evenals vorige jaren aan tal van minvermogende schoolkinderen op den Zaterdag namiddag een feest bereidde. Ze profiteerden van den draaimolen, van het „spul" van Hart, van Visser’s lekkere poffertjes en (wat hier in jaren niet was gebeurd) ook nog van een Jan- klaasen-kast, terwijl bovendien aan ieder bij het huiswaarts keeren een lekkere oranjekoek en een aardig prentenboek werd uitgereikt. We vertrouwen, dat alle kinderen met een gevoel van dank jegens het hoofd onzer gemeente van dat feest zullen hebben genoten we hopen, dat de ouders en verzorgers dier kinderen hen er uitdrukkelijk op zullen hebben gewezen, dat we hier een Burgemeester hebben, die hart heeft voor de burgers zijner vaderstad en die bij elke voorkomende gelegenheid toont, dat hij allen, ook en vooral de minvermogenden wil doen deelen in eene gepaste feestvreugde. Er zijn velen, die elke feestvreugde, door de kermis aangeboden, schuwen als de pest, ook al is die vreugde op zich zelve zoo onschuldig moge lijk. Kermisvreugde is volgens hen onbestaanbaar in vereeniging met ware vroomheidzij, die aan kermisvermakelijkheden deelnemen, doen alzoo volgens hen zonde. Voor ieders overtuiging dient men eerbied te hebben. Wij voelen ons geweten volstrekt niet bezwaard, wanneer we ons op de kermis eens hebben vermaakt of anderen in de de Haagsche correspondent van de Midd. Ct. Hier te lande, althans hier in de Hofstad, zijn voorbeelden voor het grijpen. Zoo hebben heden, den dag waarop de eerste termijn der bedrijfs belasting vervalt, vele ingezetenen nog niet eens een aanslagbiljet ontvangen. Ten aanzien van de personeele belasting is bet nog erger. Heden ver valt reeds de derde termijn en nog zijn lang niet alle biljetten uitgereikt. Velen zullen dus genood zaakt zijn in eens 3 a 4 termijnen te betalen, behalve nog de bedrijfsbelasting, voor zoover reeds invorderbaar, en vóór 1 November tevens de helft der vermogensbelasting. Dat is wat kras Naar wij vernemen is de toestand van den heer Panhorst, den bekenden Amsterdamschen rechercheur van politie, die tijdens de Koninginne- feesten zoo leelijk in het gedrang geraakt is, verre van gunstig. Hij heeft hevige pijn in de borst en heeft, tengevolge van de hem op borst en rug toegebrachte slagen een bloedspuwing gehad, die zijn overbrenging van zijn woning naar het Wilhelmina-Gastbuis noodzakelijk maakte. Te Amsterdam had Zaterdagavond de fees telijke opening van den nieuwen stadsschouw burg plaats. Tal van autoriteiten met hunne dames waren tot bijwoning van de voorstelling genoodigd, ter wijl op de galerij de Amsterdamsche weezen van verschillende gezindten waren geplaatst. Door de erven II. van Munster en Zoon was oen fraai programma uitgegeven, versierd met afbeeldingen van de vroegere en ook van den nieuwen stads schouwburg. De avond werd aangevangen met van Beethoven’s ouverture „Die Weihe des Hau ses," daarna volgde een gelegenheidsstukje„In de Directiekamer"„Jolanthe" van Hendrik Herz, vertaald door J. L. Wertheim, en de slot scène van Vondel’s „Gijsbree.ht van Aemstel." De zaal bleek een goede acoustiek te hebben evenwel schijnt het doordringend gebrom der electriciteitsmachine te hinderen. De Haagsche briefschrijver inde Zaanl. Ct. zegt: „dat de Regcering den moed hebbe om, desnoodig, de Kamers buitengewoon bijeen te roepen en wetten voor te dragen, die haar in staat stellen door verhoogde premiën de werving van militairen voor Indië te bevorderen. Dat men den Minister van Marine de gelden toestaat om, met grooten spoed, alle beschikbare schepen uit te rusten en naar Indië te dirigeeren. En voor de toekomst wake men door een wetswij ziging, die der Kroon de macht geeft alle vrij willigers van het Ned. leger tijdelijk naar de koloniën te zenden, door een flinke uitbreiding ook van het materieel onzer zeemacht. Het on mogelijke moet maar beproefd worden om de Compagnie te doen zegevieren. Doen wij dit niet, dan zullen we niet enkel op Lombok neder lagen blijven lijden, maar ook op Atjeh en mis schien elders in nieuwe moeilijkheden gewikkeld worden. Dat nu moet tot eiken prijs worden voorkomen." De wetswijziging, welke de schrijver bedoelt, zou eene Grondwetsherziening moeten zijn. Art. 181 der Grondwet zegt, dat de dienstplichtigen te land niet dan met hunne toestemming naar de koloniën mogen worden gezonden. Een Leidsch student in de rechten, de heer den Beer Poortugael, roept zijne vrienden en allen, die met hem naar Lombok willen optrek- ken, op, om zich bij hem aan te sluiten en, twee- of driehonderd man sterk zijnde, aan de Koningin hunne diensten aan te bieden en met eon door hen zelf betaald uitmuntend nieuw model 6.5 mM. repeteer-geweer gewapend, natuurlijk zonder handgeld, na voorbereidende oefening, en corps naar Lombok te worden gezonden, ten einde daar als scherpschutter te strijden, zoo lang de strijd wordt gevorderd. De Haagsche briefschrijver der N. Gr. Ct. zegt; „Er is weinig of geen politiek nieuws. Alleen heb ik dezer dagen uit een zeer vertrouwbare bron vernomen, dat in het weldra te openen nieuwe parlementaire zittingsjaar van een regeling van het kiesrecht niets zal komen. Aan de gewestelijke besturen toch zijn, nog zeer onlangs, nieuwe en veelomvattende opgaven gevraagd, waarvan de bewerking maanden en maanden vorderen zal. Trouwens een politiek medestander van mr. van Houten gaf mij voor eenige dagen de verzekering, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich zelf een termijn van twee jaren heeft gesteld voor de indiening van zijn kiesrechtregeling. Daarentegen verwacht men bjj de aanstaande troonrede wel de aankondiging van een regeling der gemeente-financiën, die dan ook dient voor te gaan, nu ’t gemeentelijk kiesrecht samengekop peld wordt aan het politieke. Verder schrijft hij: Niet onwaarschijnlijk is het dat de Lombok- gebeurtenissen op den loop der politieke aange legenheden van merkbaren invloed zullen zijn. Alle partijen zullen met kracht willen samen werken om de Regeering in dezen moeilijken tijd te steunen en zoo is ’t zeer wel mogeiijk, dat men de groote staatkundige stiijdvragen zal laten rusten, om alleen te overleggen op welke wijze ons gezag het best in Indië is te handhaven. Voorts mag men aannemen dat het hooge Marine budget, hetwelk der Kamers zal worden aange boden, in de gegeven omstandigheden geen ern stig bezwaar zal uitlokken en zulks te minder, omdat, naar ik vernam, de Minister van Marine bij het doen zjjner voorstellen is te rade gegaan met de specialiteiten in de beide Kamers» Een hartverwarmend verschijnsel doet zich thans naar aanleiding van de Lombok-gebeurtenissen vooreen verschijnsel, waarvoor men het ge beurde bijna dankbaar zou zijn. Zeer spontaan toch komen van het leger en van oud-strijders berichten, dat officieren en soldaten hun leven beschikbaar stel len voor H. M. de Koningin en het Vaderland, om in de Koloniën den aan de Nederlandsche vlag aangedanen hoon te wreken. En niet alleen uit het leger, maar ook uit de studentenwereld wordt een stem vernomen, die aan de dagen van 1830 herinnert en bewijst, dat de oud-Vaderlandsche geest nog niet is verstompt, dat we nog mogen bogen op de echte onvervalschte Hollandsche jongens, jongens van de Wit, die zich bewust zijn dat onze geschiedenis helden heeft aan te wijzen, wier voorbeeld door het na geslacht niet wordt vergeten, wiens bloed niet vergeefs gestroomd heeft voor Vaderland en Koning. Wij twijfelen dan ook niet, of, indien de Regee ring in naam der Koningin het jonge Nederland te wapen zou roepen, om in Insulinde de eer der vlag te helpen wreken, in den kortst mogelijken tijd een keurbende van vrijwilligers gereed zou zijn. Vrijdag werd alhier, onder begunstiging van ’t schoonste zomerweder, de jaarlijksche kaats partij, uitgeschreven door de Kaatsvereeniging „Bolsward", gehouden. ’t Bestuur der vereeniging had gemeend nie mand te moeten uitsluiten en dit punt op de algemeene vergadering 9 Augustus gehouden ter sprake gebracht, mocht de volle goedkeuring ver werven van de aanwezige leden, ’t Was nu te verwachten, dat de bekwame kaatsers Anema, Reitsma en Yetsinga‘zich in één partuur zouden samenstellen. In het midden der maand Augustus verspreidde zich ’t gerucht, dat er slechts een 4 of 5 tal par turen aan den wedstrijd wilden deelnemen, indien ’t bestuur toestond, dat bovengenoemde kaatsers zich tot één partuur samenstelden. Tevens werden door ’t bestuur een paar brieven van kaatsers ontvangen, waarin deze mededeelden, dat ze niet aan den wedstrijd wilden deelnemen, zoo ’t besluit aangaande niet uitsluiting bleef ge handhaafd. Toch bleef ’t bestuur bij ’t eens ge nomen besluit en wij mogen ’t daarmede geluk wenscben, want de geruchten vroeger verspreid, schenen valsch te zijn. Immers de onderstaande 12 parturen hadden zich voor den wedstrijd aan gegeven Om half elf nam de wedstrijd, op ’t fraai ver sierde terrein buiten de voormalige St. Janspoort, een aan vang. Direct werd er in 2 perken gekaatst, wat voor de toeschouwers minder aangenaam, doch noodzakelijk was om den wedstrijd op tijd te doen eindigen. Nommer 1, bestaande uit jonge kaatsers, moest zich meten met ’t partuur, dat in onze zusterstad Franeker „wegens meerdere be kwaamheid" zich niet tot één partuur mocht sa menstellen. Al dadelijk bleek ’t dat no. 2 ’t sterkst was. Daarbij kwam dat no. 1 dikwerf te kort en bui ten sloeg, zoodat de strijd spoedig beslist was, zonder dat no. 1 een enkel half spel had kunnen bemachtigen. De strijd tusschen 3 en 4 was vinnig. Om half elf nam de wedstrijd, op ’t fraai ver sierde terrein buiten de voormalige St. Janspoort, gelegenheid hebben gesteld, van kermisvermaak te genieten. Wij zouden met de Genestet aan allen, die zoo’n vermaak persé als zonde be schouwen, willen toeroepen Ik kan het met uw vroomheid niet vinden op den duur Zij kijkt mij veel te deftig, zij kijkt mij teel te zuur we gaarne aannemen, dat slechts op hetgeen de dichter laat volgen Gij, die in alle dingen slechts zonde vindt en schuld, Van leelijke gedachten is vast uw vervuld. Uitgelokt door prachtig weer bewoog zich op den „besten Zondag" eene dichte schaar van ker- misvierders langs onze straten; reeds des namid dags was het druk, veel drukker dan in de laatst- verloopen jaren. En ’s avonds was het èn op het „Herigstepad' èn op de „Koemarkt" èn in de stra ten daartusschen een onophoudelijk geloop en gejoel. Ook Maandag was het op den avond vrij druk op de straten. Het vuurwerk begunstigd door weder zoo schoon als wij het slechts zelden hebben op Septemberavonden, voldeed wederom heel goed. Vooral het slotstuk was prachtvol. Aangenaam is het ons, te kunnen verklaren, dat de feestvreugde nergens door eenen wanklank werd verstoord. Zoo iets strekt de bevolking onzer gemeente tot eere! Heel dikwijls wordt door daden van geweld de feestvreugde vergald (de vorige week gebeurde ’t immers weer in de hoofdstad van ons land) hier werd kermis gevierd zonder dat men zich bevreesd behoefde te maken voor onaangename botsingen. We hopen, dat allen, die onze kermis hebben bezocht, om er wat te verdienen, tevreden kunnen zijn over hunne ontvangstwe hopen verder, dat onze neringdoende stadgenooten ge durende de kermisdagen door de „buitenlui" flink zijn begunstigd; we hopen eindelijk, dat allen, die aan kermisvermaak hebben deelgenomen, daaraan zonder de minste gewetenswroeging kunnen terug denken, ook al heeft die kermis zoo'n groot gat in hunne beurs gemaakt, dat er geen dubbeltje in gebleven is. Wordt men door de herinnering aan eenig genot niet geplaagd of nog erger, ge marteld, dan is ’t een bewijs, dat dit genot rein was. En omdat wij vast overtuigd zijn, dat men ook na gesmaakte kermisvreugde rein kan blijven, roepen we de kermis toe: tot weerziens in 1895 Bolswardsche Courant f zoo is ’t 1 id. id. I r 1 1 8. Elgersma, Makkutn. 1 Elgersma, Zurich. S. Elgersma, id. G. Steensma, Witmars. 3 W. Visser. id. F; v. d. Schaaf, id. R. v. d.Witte, Pingjum. 5 T. de Jong, B. Wiersma, H. Elzinga, Holwerd. 7 D. Jongsma, Dokkum. D. Sij besma, Schalsum. J.Westra, St. Anna Par. 9 C.v.d.WegTjummarum. L. Boersma, Arum. M. Kooistra, Dokkum. 11 F. Massolt, Bolsward. 12 S. A. Kooistra, id. IJ. Botma, Metslawier. E. A. Kooistra, id. P. Yetsinga, Arum. 2 Joh. Anema, Schingen. J- Reitsma, Pingjum. E. E. Kooistra, Arum. 4 F. S. Buwalda, id. Tj. E. Kammenga, id. R. Reitsma, Pingjum. 6 J. Tadema, Witmarsum. W. v. d Zee, id. J. Osinga, St. Jac. Par. 8 A L de Vries, Berlikum. A. Sybrandy, id. U. Kooistra, Dokkum. 10 W. Kooistra, id. Tj. Kooistra, Harlingen. 8. Tolsma, Witmarsum. 12 S. A. Kooistra, ~J E. A. Kooistra,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1