NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWASB EN WONSEB ADEEL Scheuring onder socialisten. 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 38. i DONDERDAG 20 SEPTEMBER, g ^.xxxxx' xxxx^xxxxxxxx x$ BINNENLAND. VOOR e> OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. L de redactie de I ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I - .L $XXXXXXXXX^XXXXXXXXX$ over Domela Nieuwenhuis, iets anders dan het volksbelang op den voorgrond treden. Van dien kant bezien, heeft de scheuring in de sociaal-democratiscbe partij groot belang, omdat het velen weder de oogen zal openen. Voor het overige kan het ons vrij wel onver schillig zijn, of de heer Van Kol parlementair socialist of anarchistisch socialist is. Hij zou in zeer korten tijd geheel veranderd moeten zjjn, maar in ontketening van de leelijkste menschelijke hartstochten, deed hij tot dusver voor Domela niet onder. Vereenigde Vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal tot opening der gewone zitting, op Dinsdag 18 Sep tember 1891. De heer Van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar het gebouw der Tweede Kamer hebben begeven, te twaalf ure de Vergadering en laat door den griffier der Eerste Kamer het konink lijk besluit voorlezen, waarbij hij benoemd is tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zit ting 18941895. De Voorzitter benoemt de Commissie, die H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, zal ontvan gen en uitgeleide doen. De Ministers, hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur, de Kanselier der Neder- landsche Orden en leden van den Raad van State komen te 1 ure in de vergaderzaal aan, H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, die kort daarna in het gebouw der Kamer aankomt, wordt door de Commissie binnengeleid en neemt plaats ter linkerzijde van den Troon. H. M. houdt de volgende openingsrede Mijne Heeren een heugelijk nieuws; hij zegt er van: „Mocht het waar wezenIndien er in onze Kamer aan iets behoefte bestaat, dan is het aan een platte- landsclub. Totnogtoe is er weinig voor het plat teland, maar ontzettend veel voor de steden ge daan. Ieder zorgt in de eerste plaats voor zich en de regeerders zitten allen in de steden. Alleen door een plattelandsclub kan het platteland tot zijn recht komen/ Wie met pek omgaat, wordt er door be smet. Simon Alot was, gelijk uit de behandeling der misdaad van K. Boes te Schagen gebleken is, een vriend van den jeugdigen moordenaar. Ofschoon zijne onschuld in die zaak ten volle aan het licht is gekomen, kan hij nu toch geen werk meer vinden. Zijn patroon wil hem niet meer te rugnemen. De Echo roept hulp voor hem in, te meer omdat hij de steun is zijner hoogbejaarde ouders. Een Nederlandsche officier van gezondheid, dr. L., is den 13den dezer te Rudesheim negen uren in hechtenis gehouden, omdat hij eenigszins scheen te gelijken op een Engelschman, wiens op sporing door de Duitsche justitie was gelast. Hij beklaagde zich daarover bij de redactie der Köln. Ztg. omdat de politie te Rudesheim hem veel spoediger had kunnen vrijlaten, indien zij dadelijk had voldaan aan zijn verlangen, om zijne identiteit door onverdachte getuigen te laten con- stateeren. Bovendien erkent genoemde redactie, dat het signalement van den Engelschman in geen enkel opzicht op dr. L. past, met uitzondering van een buitenlandsch accent en een omgeslagen halsboord. Een inzender in de Haagsche Ct. maakt eene berekening van hetgeen de 43 Hollandsche luitenants, die voor het Indische leger zijn aan gevraagd, aan den Staat zullen kosten. Dit bedraagt f 422,000. of wanneer er gehuwden onder zijn f 450,000, dus ongeveer het bedrag door den Vorst van Lombok als oorlogkosten gestort. Hij meent dat de voorkeur moest zijn gegeven aan het zenden der van de academie en de korpsen onlangs afgeleverde 2e luitenants; de verlofgan gers, die directen terugkeer hebben aangeboden de Indische officieren hij het Nederlandsche leger gedetacheerd en de gedetacheerden aan de krijgs school. Deze toch hebben Maleisch geleerd, de drie laatste categorieën zijn met de Indische legertoe standen bekend en zijn geacclimateerd. Terwijl er nu enorme uitgaven worden geëischt tot aanvulling van het korps officieren in Indië, kon, volgens den inzender B. D. L., het Indische korps overvloedig en beter in eigen behoefte voor zien. Aan deze beschouwing knoopt hij vast de ach terstelling van de Indische officieren bij de Ne derlandsche, ook wat ridderorden en onderschei dingen betreft. Volgens een schrijven uit Amsterdam aan het U. D. is de oorzaak van het collectief ontslag der redactie van de Amsterdammer te zoeken in de poging van den eigenaar om de honoraria van de redactie te verminderen of te betalen in den vorm van obligatiën in het blad, en in andere voorstellen tot bezuiniging, die, volgens de redactie ten nadeele zou len zijn van de courant. In eena billijke verlaging der drukprijzen wilde de eige naar niet treden. Door den eigenaar werden pogingen aangewend om de Amst. te verkoopen aan personen van eene andere politieke richtingdaartegen eischte de redactie waarborgen, wat door den eigenaar ge weigerd werd, op grond dat dit de verkoopwaarde der aandeelen van de onlangs gevormde vennoot schap verminderen zou. Onder deze omstandigheden nam collectief haar ontslag. Op de hoogte van den weg van Rome te Utrecht liep Donderdagmiddag een armoedig ge- kleede jonge vrouw, die er frisch en gezond uit zag, met een kind aan de hand, rondturende en glurende of er soms een blinkende helm in aan tocht was. Toen zij alles veilig achtte, trok zij op een gegeven oogenblik plotseling hare plunjes, bestaande uit een stukkenden gelapten rok en jak, van baar lijf en begon daarna tot verbazing der wandelaars, gekleed in tricot met blauwe sjerp om ’t lichaam, het baantje van hardloopster uit te oefenen, totdat zij, na eenige toeren te hebben gemaakt, onverhoeds door eenig publiek werd gewaarschuwd, daar er volgens zeggen een „klabak“ kwam opdagen, waardoor zij wederom van costume veranderen moest en onder het volk heenliep, alsof er niets gebeurd was. Aan de raadsverkiezing te Amsterdam, nam één vijfde van de kiezers deel. De Amst. Crt. voegt hieraan toe „Als er geen kiesverenigingen en couranten waren, stemde er wellicht niemand.** In den Parkschouwburg, te Amsterdam, is het a. s. optreden aangekondigd van een Zouloutroep van 18 personen, die meewerken in „den slag van Jusandhlwana", een pantomime, door meer dan 100 personen. Als reclame wordt er bijgevoegd„Groote overeenkomst met den oorlog op Lombok.1* De Zoulou’s stellen dan zeker de Baliërs voor, en 82 Amsterdamsche figuranten de Europeanen. We betwijfelen dan of de overeenkomst zoo groot zal zijn. Intusschen met een Nederlandsche vlag en Bengaalsch vuur aan het slot, kan men bjj het publiek heel wat uitworken. De scheuring in twee groepen, de anarchistische en parlementaire groep, onder de socialisten, heeft in de pers nog al belangstelling gewekt. Enkele bladen, die het kortst bij de parlemen taire socialisten staan, hebben aan de jongste scheuring artikelen gewijd, waarin een zekere mate van hoffelijkheid te onderkennen viel, een soort voorkomendheid sprak, die zeggen wilde zie zoo, als ge uw revolutionair geschetter voortaan achterwege wilt laten en parlementair wilt zijn, parlementair in geheel uw optreden, dan kunnen wij met u praten. We willen niemand een illusie ontnemen. De tijd zal spoedig uitspraak doen. Wie echter van den beginne en meer van nabij de socialistische partij gevolgd heeft, zou wel vooruit durven voorspellen, dat de volgelingen van de parlementairisten, indien zij parlementair wor den ook op de vergaderingen, heel dun zullen zijn. Als men de vergaderingen van thans en die van 9 a 10 jaar geleden met elkaar vergelijkt, welk een verschil. Toen een Croll, die een dicht opeengepakte menschenmassa met zijn heftige, snijdende en bij tende volzinnen, het bloed aan het koken, het schuim op den mond bracht. Toen een Domela Nieuwenhuis, den Christuskop omgeven met het aureool van den martelaar. Toen een Fortuyn, de volkskomiek bij uitne mendheid, die den humoristischen kant, die aan ons volk zoo gevoelig is, wist te vinden en te doen trillen. Toen een Van der Stadt, met zijn dwepende stem en mooien kop, onder wiens gehoor de vrou wen zich bij voorkeur schaarden. Wat een trek schier eiken avond naar het thans verdwenen „Volkspark1* te Amsterdam. Steeds gebrek aan ruimte. Geen wonder; er was emotie te halen in het „Volkspark*, voor socialisten en niet-socialisten. De voorstellingen waren goed verzorgd, er was leiding, er was regie en er werd voor een behoor lijk decor gezorgdkortom, er viel iets te genie ten, wat men nog nooit genoten had. Wie daar kwam in het oude „Volkspark** raakte onder den indruk van het nieuwezelfs de pers, die er alle aandacht aan wijdde en zorgde voor telkens nieuwe bezoekers. Domela Nieuwenhuis, Fortuyn, Croll, Van der Stadt, ze genoten weldra een reputatie als onze beste acteurs. Toen kwam er verslapping. De eerste rollen schenen met hun succes niet tevreden. Ieder streefde naar de eerste plaats. Domela, gewoon van uit den hoogen te heerschen, en stich ter van de zaak, liet zich natuurlijk niet van zijn plaats dringen. En, als aan elk tooneelgezelschap, begon men tegen elkaar te intrigeeren. Toen Domela uit de gevangenis kwam en Croll, die zoolang de leiding had gehad, weer van zijn troon moest klimmen om naast Domela plaats te nemen, werd hij ontevreden en het gevolg was, dat hij uittradnatuurlijk als elk tooneelspeler van reputatie, niet zonder drukte, met een brochure. En men zag dat de meest idealistische sociaal democraten, waarvoor geloovigen hen hielden, heel gewone menschjes waren, met heele leelijke men schelijke eigenschappen, zoodat een Croll zich niet ontzag, om een vroegeren intiemen vriend de intiemste verwijten te doen. Het voorbeeld van Croll staat niet op zich zelf, ofschoon de mindere góden, natuurlijk met minder officiëele drukte, de partij verlieten. En allen met dezelfde klachtDomela Nieuwenhuis kan niemand naast zich dulden. Doch zij bedoelen eigenlijk, hij staat ons in den weg om op de eerste plaats te komen. Precies als aan een tooneelgezelschap. Domela heeft zich bij zijn partijgenooten de eerste plaats veroverd en verlaat die voor niemand. Doch begrijpelijk is zijn houding en te verwachten is het, dat zijn volgelingen niet aanstonds tegen over hem den Hollandschen karaktertrek zullen verliezen. Ons volk is niet mild met zijn gunst; er moet heel wat gedaan worden en er behoort tijd toe om die gunst te veroverendoch eenmaal haar verworven, verliest men ze even moeilijk als men haar verkreeg. Dit moet ons uit de pen. om duidelijk te maken, hoe de scheuring in de sociaal-democratische partij ons van niet meer publiek belang voorkomt dan dat een tooneelgezelschap uit elkaar gaat, waarvan men vooraf de reden weet: ijverzucht om succes-rollen. Telkens blijkt het duidelijk, wanneer de heeren met manifesten in den vorm van brochures den volke kond komen doen van bun uittreding, hoe zelfs dwepers als Rienzi, op den keper beschouwd, ijdeltuiten zijn, die nu eenmaal gedroomd hebben, een rol te spelen en ter wille van het succes zich niet ontzien daarbij Paljassen-reclame te gebruikengroote trom en bekkens. En dat zou de leuke Hollander niet weten te onderscheiden Wat moeten Croll en Rienzi ons volk slecht kennen, als zij meenen, dat het niet naar waarde weet te oordeelen en te onderscheiden. Het volk ziet terecht of te onrecht in het publiek vijandig optreden van twee intieme vrien den, zooals destijds Croll en thans Rienzi tegen- ’t Bildt. Men heeft reeds bij ervaring dat de suikerbieten dit jaar niet een groot beschot zullen opleveren. Door de vele regen en te weinig zon heeft het loof zich ontwikkeld ten koste van den wortel. Ook het suikergehalte zal, denkt men, veel te wenschen overlaten. Dit laatste zal enkel ten nadeele zijn van den fabrikant, waarmede de verbouwers tegen een vast bedrag hebben gecon tracteerd. Ook de cichorei lijkt op verre na niet zooveel te zullen opleveren als verleden jaar. Achluni. De persoon van Jan Visser, die zich in de machine op de panfabriek alhier de hand verwondde, zoodat deze geamputeerd moest worden, wordt nu eenigszins schadeloos gesteld voor het gemis van dit lichaamsdeel door een kunsthand, vervaardigd door den heer Best te Leeuwarden. Het is door de vriendelijke hulp van de dames van het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarin de ongelukkige verpleegd is geworden, dat ook dit bewijs van toegenegenheid hem ge schonken wordt. Harich. Maandag morgen schrikte de landb. A. B. alhier niet weinig, toen hij bij ’t ontwaken op zijn erf een gezadeld paard zag staan en daar naast een geel voorwerp liggen. Dit laatste bleek bij nauw toezien een in een deken gewikkeld man te zijn, de eigenaar van het ros, die daar den nacht verblijf bad gehouden. De man vertel de kermisreiziger te zijn en vertrok na eenige versterkingen te hebben ontvangen. Gaasterland. In onze gemeente zijn j.l. Zaterdag niet minder dan ruim 600 vergunningen a 25 cent voor het met 1 October e. k. begin nende lijsterstrikken uitgegeven. Als de arme dieren eens wisten, welk gevaar hun hier dreigde 1 Een der laatst aangenomen volontairs van het instructie-baitaljon werd dezer dagen verrast met de mededeeling, dat hij ingevolge ontstane vacatures aan de Cadettenschool, in verband met het door hem afgelegde toelatings-examen, alsnog voor eene plaatsing bij die instelling in aanmer king gebracht was. Op een hiertoe strekkend ver zoek is hij thans van zjjne dienstverbintenis ont heven en-zal hij zijne nieuwe bestemming volgen. Een ander jongeling, die zich tegen 26 dezer voor dienstneming te Kampen had aangemeld, verkeert in hetzelfde gelukkige geval. In verband met het gebeurde met de ge meen te-obligatiën van de Bilt herinnert het Weekblad voor Provinciale, Gemeente- en Water- schaps-obligahën hoe niet lang geleden de burge meester eener gemeente in Overijssel zich aan eene geheele serie oplichterijen had schuldig gemaakt, door obligaties in omloop te brengen ten laste zijner gemeente die van a tot z valsch waren. Raadsbesluit, het besluit tot goedkeuring van Gedep. Staten, de obligaties zelve, alles was valsch. De coupons wist hij op de vervaltijden zelf in handen te krijgen, door ze betaalbaar te stellen bij de firma’s die de obligaties zooals zij meenden van de gemeente hadden over genomen en die telkens tijdig van hem, burge meester, de gelden ontvingen, voorzien van een bevelschrift tot betaling, met verzoek hem daar tegen de uitbetaalde coupons toe te zenden. De door de wet vereischte handteekeningen van een wethouder waren eveneens vervalscht of wel ge fingeerd. Toen de oplichterij, ook door een toeval ontdekt werd, had de ellendeling door de vlucht zich aan den arm der justitie weten te onttrekken. Het nadeel dat hierdoor aan verschillende kas- sierskantoren werd toegebracht beliep circa f 90,01)0. Deze feiten geven het blad aanleiding tot den raad, om onverwijld maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling. Hij meent dat dit op de volgende wijze geschieden kan. Aan de zegelkantoren worde gelast, om obli gaties ten laste van deze corporaties alleen dan van het vereischt zegel te voorzien, wanneer die vergezeld gaan van eene verklaring, af te geven door den griffier van de Staten der betrokken provincie, houdende, dat de nevensgaande obli gaties ieder groot fnominaal, genommerd deel uitmakende van de geldleening nominaal de gemeente groot f... ten laste van,;—---=--en het waterschap goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten d. d.van zegel kunnen worden voorzien. De kooper van obligaties ten laste dezer lichamen behoeft zich dan slechts te vergewissen, of de hem aangeboden stukken behooilijk gezegeld zijn. Wanneer dan tevens nog wordt bepaald, dat al deze obligaties met den drogen stempel zullen worden gezegeld, dan is de kans op namaak van het zegel zelf, de eenige risico die men dan loopt, betrekkelijk gering. In het Venloosch Weekblad komt de heer Haffmans op tegen het heffen van tol van wiel rijders, omdat door de rijwielen de wegen even weinig te lijden hebben als door de voetgangers. Met instemming haalt mr. H. uit het Land bouw Weekblad een artikel aan, dat er tegen op komt, dat de Regeering op particuliere wegen de tolheffing ook voor velocipedes toestaat en het verzet daartegen plaatst op het werkprogramma van een plattelandsclub, die volgens den schry ver in de vertegenwoordiging in wording is, teneinde de belangen van het platteland wat meer op den voorgrond te brengen. Dit laatste noemt mr. H. Bolswardsche Courant k. A H. M., voorafgegaan door de Comissie, vertrekt daarna uit de Vergaderzaal. De Voorzitter sluit de vergadering, nadat de leden der Commissie zijn teruggekeerd. Het is mij aangenaam Mij wederom te bevinden te midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, gereed om den gewichtigen arbeid te hervatten. Met erkentelijkheid mag Ik er op wijzen, dat de toestand des land in menig opzicht tot tevredenheid stemt. De betrekkingen met alle buitenlandsche mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Aan de sedert 1875 tusschen Nederland en de Ver eenigde Staten van Venezuela bestaande geschillen is, tot mijne voldoening, op bevredigende wijze een einde gemaakt. De zee- en landmacht gaan voort zich zoow'el hier te lande als in de koloniën op loffelijke wijze van hunne taak te kwijten. Van onze krijgsmacht in Neder- landsch Indië werden opnieuw zware offers gevorderd, welke ik met diepen weemoed herdenk. Ik vertrouw dat de eer onzer wapenen op Lombok ook na den ondervonden tegenspoed krachtig zal wor den gehandhaafd. De algemeene gezondheidstoestand is bevredigend; voor ernstige uitbreiding der Aziatische cholera moch ten wij bewaard blijven. De gunstige verwachtigen die de te velde staande oogst aanvankelijk opwekte, zijn tot ons leedwezen in onderscheidene deelen des lands niet verwezenlijkt; aanhoudende regens hebben daaraan veel schade toe gebracht. Ofschoon de Veestapel van ernstige ziekten bevrijd bleef, heeft het daaronder uitgebroken mond- en klauw zeer aanleiding gegeven tot het verbod van vee-invoer in de aangrenzende rijken. De toestand van Handel en Nijverheid is overigens in het algemeen niet onbevredigend. Tot belangrijke werkzaamheden zult gij, Mijne Hee ren, worden geroepen. Ontwerpen tot regeling van het Kiesrecht, alsmede een herziening der Personeele Belasting zullen in dit zittingjaar bij worden ingediend, terwijl met de voor bereiding eener nadere regeling van de Gemeente-Fi- nanciën inmiddels wordt voortgegaan. De conferentie voor internationaal privaatrecht, op Mijne uitnoodiging ook dit jaar te ’s-Gravenhage bijeen gekomen, zal, naar ik grond heb te verwachten, leiden tot verdragen, welke uwe goedkeuring zullen behoeven. Ontwerpen tot vaststelling van een wetboek van het militair strafrecht en van eene wet op de krijgstucht zullen uwe aandacht vorderen. Omtrent onderscheidene onderwerpen van handels recht en strafvordering, zullen u voorstellen tot aanvul ling of wijziging in de bestaande wetgeving worden ge daan. Wets voordrachten betreffende land en tuinbouw- onderwijs, alsmede omtrent het subsidieeren van scho len van middelbaar onderwijs voor meisjes zijn in be werking. Tot vermeerdering der weerbaarheid des lands door vernieuwing van het materieel der zeemacht, betere bewapening der krijgsmacht te land en te water en de instelling eener herhalingsoefening voor de zeemilitie, zult gij worden in de gelegenheid gesteld, terwijl ont werpen tot aanvulling der bepalingen op de bevorde ring der officieren van de landmacht, betreffende den staat van oorlog en beleg en aangaande het stellen van militaire inundatiën u zullen bereiken. Tot verhooging van de opbrengst der bestaande be lastingen en her/iening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen zullen u voorstellen wor den aangeboden. Wetsvoordrachten tot instelling van kamers van Arbeid; tot regeling van het toezicht bij de op- en inrichting van fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de belangen der arbeiders en tot het openen van de gelegenheid om door het Bijk gewaar borgde lijfrenten te verkrijgen, worden in gereedheid gebracht De verplichte verzekering van werklieden door hunne werkgevers tegen gevolgen van ongelukken wordt voor bereid. De toestand onzer Overzeesche Bezittingen geeft, over ’t algemeen, stof tot tevredenheid. Tot blijvende versterking der middelen, door verhoo ging van het tarief der in-en uitvoerrechten in Neder- landsch-Indië, alsmede tot maatregelen ter bevordening van de welvaart in de kolonie Suriname zal uwe mede werking worden ingeroepen. Op uwe toewijding ter vervulling uwer ernstige en moeilijke taak, doe Ik, met vertrouwen, bij vernieuwing een beroep. Moge uwe arbeid onder Gods zegen strekken tot het welzijn van ons dierbaar vaderland! In naainderKo- i ningin verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal te zijn geopend.1*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1