NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8<»SWA»0 EN WONSER ADEED ■8JMN DBIJffl. 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 39. i DONDERDAG 27 SEPTEMBER. J BINNENLAND. B U I T E N L A N D. X VOOR Roordahuizum. I goed op) vindt f, lacht zelfs de zich echter scherp ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Onderlinge Noord-Nederlandsche Vee- verzekering Maatschappij. echter waren slechts p. m. 4000 man te werk gekomen, zoodat de toestand verergerd is in plaats van verbeterd. Bovendien schijnt de gisting weer toenemend, want de politie te Glasgow is met een aantal uit Liverpool gezonden agenten versterkt. in huwelijkszaken, dan is armoede het voorland en daarmede tevens huiselijk ongenoegen, twist, haat en wat niet al, het gevolg. Arme Ouders, en vooral arme kinderen 1 Niettegenstaande de regen in stroomen neer plaste, trokken Zondag omstreeks twee duizend bewoners van de provincie Westpruisen, waaron der honderden jonge en oude dames, in optocht naar Bismarck’s landgoed Varzin. Bismarck hield tegen de betoogers een redevoering, nog langer en nog sterker politiek gekleurd dan de vorige, over de Polen. Zijn woorden waren buitengewoon verrassend,- omdat hij ten slotte den Keizer lof toezwaaide voor diens toespraken in Konings bergen, Marienberg en Thorn en verklaarde dat hij, Bismarck, het geheel eens was met het pro gramma, daardoor Wilhelm II ontwikkeldstrijd tegen de revolutionare partijen, waartoe volgens Bismarck ook de Poolsche adel behoort, verster king van de Duitsche nationaliteit en, in het al gemeen, beteugeling van de begeerte der Polen om zich af te scheiden. De laatste woorden van Bis marck waren: God beware deze voornemens, God begunstige ze, God geve den Keizer raadslieden en dienaren die bereid zijn en van hun bereid willigheid getuigenis afleggen, om te handelen naar de bedoelingen van dit keizerlijk programma. Leve de KeizerGod behoede hem Na de redevoering werd Bismarck door de dames levendig toegejuicht. De oude heer maakte korte metten en kuste alle mooie meisjes en vrouwtjes, die hij te pakken kon krijgen, hartelijk. De berichten omtrent den toestand van den Keizer van Rusland luiden verontrustend. Zoo wordt althans uit Berlijn gemeld. Hij moet aan nierziekte lijden. Volgens de Italië is er eene instructie ge opend tegen twee Italiaansche ambtenaren aan het Ministerie van Oorlog, beschuldigd van voor Frank rijk belangrijke stukken betreffende het mobilisa- tieplan te hebben willen verkoopen aan een vreem deling, een handelsreiziger uit Zurich, Cagliani genaamd. Deze luisterde naar hunne voorstellen, maar waarschuwde de Italiaansche Regeering, die het tweetal in hechtenis deed nemen. Men houdt het er voor dat zij getracht hebben den heer Cagliani af te zetten, aangezien zij in werkelijkheid niet veel gewichtigs zouden hebben kunnen ver raden. De verwachtingen in de Engelsche bladen omtrent het eindigen van de groote werkstaking in Schotland, zijn niet geheel vervuld. Welwaren in den loop der vorige week ruim 10000 man tot het werk in de mijnen teruggekeerd, maar zij vertegenwoordigden slechts */7 der werkstakers. Men vleide zich dat voor het einde der week de hervatting bijna algemeen zou wezen. Zaterdag Menigeen is er die denkt wanneer hij een 5 of 6 gulden per week verdient dat het nu wel Ijjden kan. Eu zonder er aan te denken, wat hijzelf verbruikt aan ’t noodige en ’t overtollige, zonder na te denken, dat van dit geld in den eersten tijd twee, later nog meer wezens moeten leven, stapt hij in 't huwelijksbootje. En wat is het gevolg Is het geen schande, dat zoo iets ge beurt Ongerekend nog de moedwillige wijze waarop jonge vrouwen het ongeluk in den mond loopen. ’t Is waar, het trouwen kan men niet verbieden. Maar den voorstanders van 't huwelijk in zulke toestanden gelijk geven en met hen mee te pra ten, dat mag ook niet. Telkens en telkens moet men de menschen er op wijzen dat zij mensch zijn en hun menschel ij k- heid hun de verplichting oplegt, zichzelven te beheerschen, zich boven de dieren te verheffen, die slechts aan hunne hartstochten toegeven. Een kus en een glas water is een schraal ontbijt en waar de armoede de deur binnensluipt, vliegt de liefde het venster uit. De liefde en de maag staan in nauw verband met elkander. En wan neer het verstand niet de beslissing heeft* eek I Voortdurend wordt er geklaagd over gebrek aan werk en te geringe verdiensten. De strijd om het bestaan neemt met den dag in omvang toe. Men schen in de kracht huns levens ziet men ledig loopen in een tijd, dat er anders volop werk is. Velen moeten zich vergenoegen met een loon, dat men in andere tijden aan jonger menschen betaalde en de eischen voor elk vak worden desniettegen staande steeds hooger gesteld. Zoo zijn er maar weinigen, die tevreden zijn, weinigen die in staat zijn eigen huishouding te grondvesten. Desniet tegenstaande worden juist door hen, wier inkomen zoo gering is, de meeste huwelijken gesloten. Het gevolg ervan is, dat het aantal menschen op deze wereld onrustbarend toeneemt, dat er jaarlijks millioenen nieuwe wereldburgers hun intrede in t leven doen, die op hun beurt den strijd om het bestaan heviger zullen doen ontbranden. Ieder weet dat die strijd steeds nu in volle he vigheid woedt, en dat de gemeenschap niet voor ieder een positie heeft, die hem recht geeft zich te vermenigvuldigen als het zand der zee. Ge lukkig! Want dan zouden er wellicht nog hon derdmaal meer kinderen geboren worden, die allen zouden trouwen, en weer kinderen krijgen en dan zou eindelijk 't aantal zoo groot worden, dat er geen leven meer voor hen zou zijn. Dan zouden ten slotte de menschen staan schouder aan schou der, evenals bij een volksoploop en elkaar ver dringen. Zou dit de sociale kwestie kunnen oplossen Het is daarom plicht van ieder, die niet door zijn kennis of door andere eigenschappen, een positie kan verwerven, om ’t sluiten van een huwe lijk te rechtvaardigen, zich op zelfbeheersching toe te leggen, zich van een huwelijk te onthouden en te toonen, dat zijn verstand machtig is boven de stof. - Het spreekt vanzelf, dat in de verschillende standen der maatschappij de voorwaarden, die een huwelijk veroorloven, geheel anders zijn. Een knap werkman, die wekelijks 14 of 15 gul den verdient, is in zijn volle recht, als hij naar een vrouw omziet. Een candidaat-notaris, een offi cier van het leger en anderen, die ditzelfde be drag of zelfs nog iets meer verdienen, kunnen echter aan geen huwelijk denken. Hun plaats in de maatschappij is zoo geheel anders, dat de om standigheden dit onmogelijk doen zijn. De levens voorwaarden voor hoogere standen zijn weer an ders en nog meer eischend. Meerder beschaving, grooter ontwikkeling be wijzen ook hier, dat zij iets in de melk te brok kelen hebben. Want het is niet in de hooge stan den, dat de meeste onberaden huwelijken gesloten worden. Daar wordt gewikt en gewogen, en de ouders, die hier doorgaans nog iets over hun kin deren te zeggen hebben, houden een oog in ’t zeil. In den middenstand (let er eens goed op) vindt men de meeste oude vrijers. Maar nu een paar trappen lager. Kom eens in de achterstraten, in de donkerste en vuilste buur ten, waar nooit een zonnestraal doordringt, en uit de modder der straten een weemakende pestwalm opdampt. Vrouwen met ingevallen gelaat, vuil, mager, flets, uitgeteerd, met starende wezenlooze hol-oogen staan in de deur of bij troepjes met elkander te praten, en op de vuile straat krioelt het van kleine bloedjes van kinderen, waarmee de moeders zich niet anders bemoeien, dan om ze zoo nu en dan een pats te geven. Men vindt dikwijls zesmaal zooveel kinderen als er huisgezinnen wonen in één straat. En al die arme schepseltjes worden aan zichzelf over gelaten, kruipen en wurmen, maken ontijdig ge bruik van hun ledematen, die nog niet krachtig genoeg zijn, om hun lichaampje, dat voldoende voeding mist, te dragen en worden gebogen, zwakke, ziekelijke, onbruikbare menschen, zoo ze al niet als ongelukkige verwaarloosde kinderen sterven, en daardoor hun ouders van een last ontheffen. spreker schoppend, slaande en duwend, zoodat deze nueens tegen een stevig gebouwden sjouwer, dan weer tegen een witten meel-man terecht kwam. Toen dan ook eindelijk een agent van politie een einde aan het gevalletje kwam maken, was de arme doodbriefjesman heelemaal wit, zoodat hij, alvorens zijn taak verder te kunnen volbrengen, eerst naar huis moest, om zich door moeder de vrouw eens flink te laten af borstelen. Thans verneemt men weer, dat ook de heer Sibmacher Zijnen is uitgenoodigd om de hoofd redactie van de Amsterdammer op zich te nemen maar ook deze heeft die betrekking niet aanvaard. Die vele berichten omtrent het redacteurschap van de Amsterdammer doen denken aan de dagen van eene ministerieele crisis, als ook dag aan dag personen worden genoemd, wien eene portefeuille werd aangeboden. De aftredende redactie schijnt nu onder dak te zijn, althans men leest in verscheidene bladen De demissionaire redactie van de Amsterdam mer, dagblad voor Nederland, zal met 1 October a. s. als redactie optreden van eene nieuwe cou rant, die den naam zal dragen van het Dagblad. Deze courant wordt uitgegeven door de firma Ellerman Harms Co. Na de kermis. Hoe curieus de gevolgen van een kermispret kunnen zijn en hoe een vermeend roerend drama in een kluchtspel kan veranderen, blijkt uit het volgendeA. W., dienstknecht bij den heer H. Busscher te Stadspolder, kwam met zijn meisje van de Schanskerkermis. Na afscheid van haar genomen te hebben, moest hij o. a. voorbij de gracht van den heer Zijlker te Nieuw- Beerta. Daar is hij vermoedelijk droomende bij blijven staan bij helderen maneschijn, vermeende hij allicht voor zijn bed te wezen, althans hij heeft zich ontkleed en stapte te bed, doch het frissche verkoelend bad is hem zeker niet bevallen. Hij keerde den volgenden morgen ten minste bijna naakt bij zijn boer terug. Het vinden zijner kleeren en schoeisel deeff velen een zelfmoord vermoeden, doch gelukkig kwam de rechtmatige eigenaar spoedig opdagen, zoodat alles kluchtig in plaats van dramatisch afliep. Ons Koninginnetje. Bij het bezoek der Koninginnen, aldus verhaalt men aan het N. v. d. D. aan een onzer groote oorlogsschepen te Helder trok het de aandacht van Koningin Wilhelmina, dat in het ruime schip bijna geene slaapplaatsen werden gezien. „Maar, comman dant, vroeg de jonge Koningin en zij wees naar al die rappe zeelui „waar moeten toch al deze menschen slapen De commandant riep een der vlugste janmaats en gelastte hem zijn hangmat te scheren en er in te gaan liggen. In een wip was dit bevel uit gevoerd. Koningin Wilhelmina was zeer tevreden over de practische zeelui, die zich zoo flink en zoo doelmatig weten te helpen. Is het exploiteeren van misdaden ten bate der publieke nieuwsgierigheid af te keuren, de volgende bijzonderheden omtrent hetleven van den jeugdigen moordenaar Boes, is toch van te groot belang, om ze niet mede te deelen. Dat Boes, de moordenaar van vrouw Bute en hare nicht, de geheele zaak nog vrij stoïcijnsch opneemt, blijkt uit den brief, dien hij dezer dagen uit de gevangenis aan zijn vader zond. Daar geeft hij de hoop te kennen, dat zijn vader even wel en gezond mag wezen als hij. Hij vertelt, dat hij geregeld bezigheid heeft en daaraan al goed be gint te wennenhij verzoekt zorg te dragen voor zijn gereedschap, opdat het niet roeste, informeert of er geen prijs gevallen is op zijn lot van de Heldersche Landbouwtentoonstelling en verzoekt ten slotte zijn vader, uit zijn naam zijn baas en de vrouw vergeving te vragen voor een groot zondaar als hij is. De brief eindigt met den wensch, dat hij eenmaal als een braaf mensch uit dege- vangenis moge komen, en is verder verscheidene malen van zijne handteekening voorzien. .Blijkens het verslag, dat Recht voor Allen geeft van dat gedeelte van het anarchisten-con- gres, waartoe slechts de bevriende pers werd toe gelaten, namen daaraan een 130tal personen deel. De volgende besluiten werden genomen. Tegen over den Sociaal-democratischen Bond zal een afwacbtende houding worden aangenomen tot na het Kerstcongres van den bond. Er zal ech ter getracht worden zooveel mogelijk samen te werken met de revolutionaire socialisten, voor namelijk bij de viering van herdenkingsdagen (11 November enz.). Men zou zich echter scherp stellen tegen de parlementaire socialisten als zui vere tegenstanders. In zake werkloozenbeweging zullen de groepen handelen naar plaatselijke omstandigheden. Men wil den werkloozen aanraden zich niet meer te stellen onder een comité, maar zelf hun belangen ter hand te nemen. Men trekke niet meer naar burgemeesters enz. om werk. Een kunstenmaker in het circus Carré heeft Dinsdagavond bij een zijner verrichtingen een val gedaan van eene hoogte van 100 voet, waarbij ziju enkel ernstig gekneusd werd. Bij het verrichten van gymnastische toeren vraagt men zich vaak af, waarom die op zulk eene hoogte boven den beganen grond moeten geschie den Er zijn misschien toeschouwers, voor wie die duizelingwekkende hoogte aan de toer meer aantrekkelijkheid geeft. Voor velen is het eene reden om er niet naar te kijken. In elk geval zjjn zij par terre niet zoo gevaarlijk als zii nu weder bleken te zijn. De rekening over het afgeloopen boekjaar 1893/4, incluis het geheele beheer van den Direc- teur-boekhouder dier Maatschappij, heeft voor de verzekerden ter inzage gelegen. Vele verzekerden hebben van dat recht gebruik gemaakt, die zich meestal vereenigden tot Commis sion van 3 of 4 personen, welke na afloop, publiciteit van hunne bevinding gaven door middel der dag bladen. Zoo komt in de Prov. Drentsche en Asser Cou rant de volgende verklaring voor: „Eene Commissie uit Drente, belast geweest met het nazien der rekening van het boekjaar 1893/4, heeft deze rekening accoord bevonden en verdient de Directeur-Boekhouder, de heer J. Jongsma, een woord van dank voor zijne nette en eenvoudige administratie. Door de groote deelname en de weinig kost bare administratie voldoet deze Veeverzekering- Maatschappij aan hare bestemming. Wij bevelen haar gerust h.h. Veehouders aan. De Commissie: B. HOEFSLOOT, Assen. A. S MEENGE, Tinaarlo. II. WESTRA Jr., Assen”. In de Leeuw. Courant komt eene verklaring voor van eene commissie van vijf verzekerden uit Roor dahuizum c. a. waarin o. m. gezegd wordt: „dat het hun gebleken is, dat op de boekhou ding, die practisch is ingericht, wat accuraatheid en netheid betreft, niets valt aan te merken en deswege alle eer toekomt aan den boekhouder en zijn personeel/ Deze commissie eindigt haar rapport aldus „Ondergeteekenden vermeenden wel te doen van hunne bevinding mededeeling te verstrekken aan het publiek met opwekking tevens aan de leden om door uit hun midden daartoe te benoemen com mission, ook zoodanige inzage te nemenveel van de tusschenbeide in de dagbladen voorkomende aanvallen aan het bestuur zullen daardoor hunne kracht verliezen. De Commissie: M. G. de BOER, Aegum. A. G. HOEKSTRA, Idaard. 11. E. SCHAAP, S. I. BLAAUW, C. P. HOEKEMA, Achlum, 21 Sept. De nieuwe machine, die hier door den monteur der b. h. Ledeboer te Borne in de boterfabriek ineengezet is, kon deze week in werking gebracht worden en voldoet aanvankelijk zeer goed. Kimswerd, 25 Sept. 1894. Een menigte men schen van hier en omliggende plaatsen vereenigde zich heden morgen voor de woning van W. d.V. Diens inboedel zou, wegens schuld (doktersreke ning), bij boelgoed worden verkocht. De omroe per begon eerstens ’t kabinet aan te bieden, 't Werd gemijnd op f 8,en vervolgens telkens verhoogd tot pl, m. f 150,Daar men zag, dat de verhooging waarschijnlijk tot in ’t oneindige zou doorgaan, werd door den deurwaarder aan- gekondigd, dat ’t boelgoed werd geschorst. Een luid hoeraging hierna op uit de menigte en de sociale liederen weerklonken over de buurt. Men schrijft aan de Amst. Te Vucht kan men op het Rootnsch-katholieke kerkhof een treurwilg zien, beladen met peren. De boom levert een aardig gezicht op. De geheele kroon bestaat uit wilgetakken en wilgebladeren en daartusschen groeien peren, die ongeveer de grootte van een okkernoot hebben. Op een pere- stam werden wilgetakjes geënt en deze schijnen dus uit dien stam eigenschappen te hebben over genomen, die hem in staat stelden bloesems en vruchten te dragen eigen aan den moederstam, terwijl de bladeren niets van vorm veranderden. De Minister van Marine ontving Zaterdag van den Gouverneur-Generaal telegraphisch het verzoek, zoo spoedig mogelijk een oorlogsschip te zenden. Ingevolge dit telegram zal de oorlogs bodem Koningin Wilhelmina, thans te Helder, den 6en October naar Indië vertrekken, onder kom mando van den kolonel P. Zegers Veeckens,en met 120 man landingsdivisie, behalve de gewone bemanning. De steenfabrieken langs den IJssel hebben 57 pet. minder steenen vervaardigd dan in 1893, en toen reeds werd er veel minder gewerkt, wegens den grooten voorraad en de zeer lage prijzen. Er is thans echter meerdere vraag met weinig voor raad voor steenen, hetwelk een vooruitgang in de prijzen heeft doen ontstaan. Sommige soorten zijn f 1,50, andere f2 per 1000 stuks hooger. De heer Fernhout klaagt in de Utrechtsche Kerkbode, dat hij gewichtige gebeurtenissen in het leven, de menschen zoo weinig hunne dank baarheid toonen door offers op het altaar des Heeren. Zoo geeft hij het volgende staatje van huwelijkskosten Voor kleeding van bruidegom en bruid, f80. rijtuigen, fooien, enz20. de bruiloft20. Totaal.. „120. Voor den Heere van bruidegom en bruid met wederzijdsche familie12 centen. De Amsterdamsche Courant schrijft: Een oolijke boer. Een wetsontduiking kan soms aardig zijn en als Reens b. v. zijn optreden tot éénmaal had bepaald, dan zou men er zeker algemeen om hebben gelachen, evenals men nu lacht om de grap van een boer aan den Amstel- dijk. De man heeft danig het land aan het groote bord met het opschrift Besmettelijke veeziekte,u dat op hoog bevel op zijn land is geplaatst. Maar wat te doen? Het bord wegnemen of het opschrift onzichtbaar maken is strafbaar. Maar de man wist raad. Een paar dagen geleden kwamen eenige werklieden met planken en palen er werd vlak achter het gehate bord nog een bord opgericht, ook met een opschrift, en de voorbijgangers lezen sedert eenige dagen Hier is geen Besmettelijke veeziekte. De man heeft het van overheidswege geplaatste bord volkomen geëerbiedigd, en buitengewone veldwachters uit. Een aanspreker in de verdrukking. In de Egelantierstraat te Amsterdam kwam een aan spreker bij een paar sjouwerlui aanzegging doen dat hun maat, Klaas v. d. B., was overleden. Nou blijkt die aanspreker bij de vervulling van zijn plicht bij de inkleeding van zijn dood-aan- kondiging wel een beetje af te gaan op de maat schappelijke positie, die zijn „klant14 tijdens zijn leven heeft ingenomen, ten minste, de sjouwer bij wien de aanzegging geschiedde, meende dat „die leelijke kraai14 wel wat „fatsoenlijker44 zijn boodschap had mogen doen. Hij vertelde den aanspreker dat dan ook, maar deze liet zich in zijn antwoord ook niet onbetuigd. De sjouwer kreeg echter spoedig hulp. Een paar steenkolen sjouwers mengden zich in den strijd, die nog al tamelijk luidruchtig gevoerd werd. De bestuurder van een kar, beladen met zakken meel, die daar juist voorbijkwam, liet zijn kar stilstaan, om ook eens te zien wat daar aan de hand wasde mannen, die op de kar zaten, sprongen er af en sloten zich bij de sjouwers aan, waarna zij met zijn allen een kring vormden om den zwarten man. Luid schreeuwend en het gekras van een kraai nabootsend* dansten zij in het rond, den aan- Bolswardsclie Courant i 1 i ■'f I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1