NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het Lombok-drama. 4 OISWABO EN WONSESABSSt. 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 41. g DONDERDAG 11 OCTOBER. BINNENLAND. BUITENLAND. t VOOR Oud-Antwerpen zijn geheel zoo invloed Veiligheid in Fabrieken en Werkplaatsen. i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - r Telkens komen weder botsingen voirtus- schen Fransche en Italiaansche werklieden. Te Rive-de-Gier werden er bij een vechtpartij vijf zwaar gewond. In Oud-Antwerpen (het bekende gedeelte der internationale tentoonstelling) is Maandag een hevige brand uitgebroken. Zes huizen van Oud-Antwerpen zijn geheel vernield. De costumes, welke gebruikt werden bij den intocht van Karel V te Antwerpen, zjjn verbrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brandweer is het vuur nu geheel meester. De brand ontstond in den Aenghenamen Hof. De Russische gezant te Berlijn deelt mede, dat sedert eenige dagen verbetering is gekomen in den toestand van Czaar Alexander. Na zijne aankomst te Livadia gevoelde de Keizer zich min der wel tengevolge van de vermoeienissen der reis maar nu zijn de ongunstige verschijnselen weer geweken. De Czaar slaapt goed en ook in andere opzichten is zijn toestand naar omstandigheden bevredigend. Hetzelfde wordt ook medegedeeld door professor Leyden, op grond van berichten, door hem uit Livadia ontvangen. Men is nu reeds druk bezig met het maken van de toebereidselen voor de reis naar Corfu. Ten einde van de Krim naar Corfu te gaan, moet Czaar Alexander de Dardanellen passeeren. Dit zal de eerste maal zijn, dat een der Russische Keizers van dezen, door Turksche forten bestreken vaar weg gebruik maakt. Over het regentschap van den Czarewitsch is niets meer vernomen. Alleen wordt nu uit Berlijn gemeld, dat dit plan reeds in overweging was, toen de Czaar nog te Spala vertoefde. Een be sluit daarover is nog niet gevallen. Vermoedelijk zal men eerst afwachten, welken loop de ziekte des Czaren gedurende de eerste dagen zal nemen. wonden le luitenant G. Velds heeft hier bericht uit Soerabaija ontvangen, dat gedateerd was3 Sept. In dat schrijven is men een en al bewonde ring over de verplegiug van de ongelukkige slachtoffers in ’t hospitaal. Ieder is er even wel willend; overdaad is er van alles en op zijn wen ken wordt men er bediend. De burgers van Soerabaija wedijveren schrijft men, met elkaar in ’t ter wille zijn van de arme gewonden. Luitenant Velds ontving bij den verraderlijken aanval een schot in ’t scheenbeen, waardoor de man, die met hart en ziel militair is, hoogst waarschijnlijk den dienst zal moeten vaarwel zeggen. Tegen den heer B., chef-werkmeester van de Ned. Tramwegmaatschappij, lijn Harlingen Drachten, is proces-verbaal opgemaakt wegens ’t indienen van een vermoedelijk valsche aanklacht tegen den conducteur Wiersma, waarvan ’t gevolg is geweest dat de Directeur in die beschuldiging termen heeft gevonden, bedoelden W. met zijne vrouw en 3 kinderen broodeloos te maken. Verscheidene personen, onder welke een zeer geacht raadslid uit onze gemeente, hebben nu schriftelijk verklaard, dat W. geheel normaal was, toen de heer B. hem de woorden toevoegde: .kerel, je bent dronken, ’k zal rapport van je maken. Naar men ons meedeelt zal deze kwestie in den Arbeidsraad te Bolsward worden behandeld en heeft een invloedrijk persoon in laatstgemelde gemeente afschrift van de verklaring gevraagd. Bakhuizen, 7 Oef. Heden morgen is door den Rijks-veld. V. alhier proces-verbaal opge maakt tegen een arbeider te Oudemirdum wegens het vangen van houtsnippen hetgeen de jachtwet des Zondags verbiedt. Voor eenige dagen maakten buitenlandsche bladen melding van de arrestatie van twee personen te Marseille, die men voor Duitsche spionnen aanzag, die echter later bleken Nederlanders te zijn op weg naar Java en zich te Marseille zou den inschepen. De Kamper Crt. kan hieromtrent iets naders mededeelen Beide bedoelde personen waren de heeren J. C. Prakke en van Vloten. Eerstgenoemde, een paar maanden geleden van Singapore teruggekomen om zijn familie te Kampen te bezoeken, keerde onlangs naar Indie terug en ontmoette te Marseille toe vallig den heer van Vloten, met wien hij bevriend was en de reis naar het vaderland gemaakt had en met wien hij ook nu weder de terugreis naar Indie doen zou. In Marseille gingen zij samen uit en werden daar door de Fransche politie gevangen genomen. Na vier uren in arrest te hebben doorgebracht, zijn zij weder ontslagen. Wat de oorzaak van het wantrouwen der Fransche politie geweest is is nog niet gebleken. Het volgende is echter niet In de afdeelingen der Kamer hebben breed voerige beraadslagingen over het wetsvoorstel ter verzekering van de veiligheid en de gezondheid van arbeiders plaats gehad. Sommige leden keurden het af, dat zulke in grijpende wetsontwerpen werden behandeld voor dat een nieuwe kiesrechtregeling is tot stand ge komen anderen meenden, dat der regeering de onmisbare tijd tot voorbereiding eener wetgeving op het kiesrecht moet gelaten worden. Vele leden wenschten van de regeering te ver nemen, welke haar verdere voornemens zijn ten aanzien van de politiek van sociale hervorming. Kamers van arbeid achtte men dringend noodig. Ook werden inlichtingen gevraagd omtrent regee- ringsmaatregelen tot pensioneering van oude en gebrekkige werklieden. Enkele leden drongen aan op bescherming van de werkgevers tegen onrecht matige behandeling van de zijde der werknemers. Terwijl sommige leden het ontwerp kenschetsten als tekortdoening aan de vrijheid van arbeid, juichten vele leden daarentegen de algemeene strekking van het ontwerp ten zeerste toe. Be vreemding werd uitgesproken, dat niet gelijktijdig weder is ingediend het wetsontwerp tot regeling van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. In alle afdeelingen werd over de arbeids-inspectie ernstig gesproken. Terwijl men vrij algemeen de uit breiding van het aantal ambtenaren noodzakeljjk achtte, dacht men zeer verschillend over de wijze waarop dit zou moeten geschieden. Terwijl som migen de samenstelling aldus wenschtenéén hoofdinspecteur, een beperkt aantal inspecteurs en een grooter aantal adjunct inspecteurs, vond deze samenstelling van verschillende zijden bestrijding. Vrij algemeen had men overwegend bezwaar tegen de redactie en de uitwerking van het ont werp. De artikelen zijn duister, de toelichting geeft veelal geen licht en de gedachtengang is moeilijk en gewrongen. Vele leden maakten er bovendien een ernstige grief van aan de regeering, dat zij dit ontwerp onveranderd heeft ingediend. Met de ontvangst der mailberichten begint de sluier, die tot dusver over het Lombok-drama van 25 Augustus lag uitgespreid en waarvan van tijd tot tijd een tip werd opgelicht, langzaam te ver dwijnen. Er begint licht te komen in de duisternis, waar in men tot dusver indien men zich zelf de eigenschap niet durfde toeschrijven in het donker te zien zonder lichtpunten rondtastte. Maar hoewel het licht langzaam doorbreekt, helder als het daglicht is ons alles nog niet. De Indische pers, die heel spoedig met krasse beschuldigingen gereed is en in het peperland nu eenmaal kruiïge kost behoort op te disschen, is ook thans weer vol met scherpe oordeelvellingen over het beleid van de regeering en den opper bevelhebber. Veel bleek intusschen reeds voorbarig of onjuist. Zoo blijkt nu, dat het niet waar is dat generaal Van Ham in zijn bed vermoord werd dat het niet waar is dat de officieren vermoedelijk onder een fuif zouden zijn overvallen dat het niet waar is dat de generaal Vetter in nachtcostuum is moe ten vluchten, wijl hij zelf eerst 11 uur en gene raal Van Ham 15 uur na den verraderlijken aan val het hoofd kwartier verliet. Wat echter wel waar blijkt, is, dat men te goed van vertrouwen is geweest, tegenover den zich als vriend voordoenden vijand en dat de geest van Van Swieten, meer dan die van Van der Heijden op de leiders der expeditie van invloed is geweest. Te veel en te lichtvaardig vertrouwen gesteld te hebben in Djilantik en zijn Balineesche vrien den, is de groote fout die men thans kan vast stellen. Het zal nog moeten blijken, of het Militair of het Burgerbestuur daarop het meest van invloed is geweest. Het Burgerbestuur was het meest met Lombok en de bevolking bekend. Zijn advies zal bij den generaal Vetter van grooten invloed zijn geweest. De vraag is maar hoever of de adviezen van het Burgerbestuur zich hebben uitgestrekt, om voor den leider der expeditie verzachtende om standigheden te kunnen pleiten. Tot zoolang dient men zijn eindoordeel op te schorten, hopende dat de generaal Vetter veel goed zal maken van de tekortkomingen om het zachtste woord te gebruiken die men hem misschien kan verwijten. Doch wij herhalenalvorens een onderzoek is ingesteld mag tegenover dezen generaal met een vlekkeloos verleden achter zich, het laatste woord nog niet gesproken worden. Ooststellingwerf. In de laatste jaren worden hier weinig knollen meer verbouwd. Vroeger werden er geheele akkers mede bezaaid, doch nu de melk vrij algemeen aan de fabrieken wordt geleverd en men, daar met het oog op den schadelijken invloed welke knollengroen op de kwaliteit der boter uitoefent, liefst dit veevoeder niet ziet gebezigd, verbouwen de boeren weinig knollen. Zij stellen er ander groenvoeder voor in de plaats, hoofdzakelijk spurrie. In zeker op zicht is dit schadelijk. Knollen toch zijn voor veevoeder uitmuntend geschikt, niet alleen om dat de koeien er veel melk van geven, maar ook om dat het vee er gezond op wordt. Men dient echter ook het belang der fabrieken te bevorderen. Wanneer eens de tijd is aangebroken, dat men aan alle fabrieken pasteuriseer-toestellen in ge bruik heeft, waarschijnlijk zal men dan minder tegen het bezigen van knollen als veevoeder hebben. De jacht op hazen en patrijzen valt in onderscheidene plaatsen niet toe. Wel maken de jagers eens een goeden dag, maar te dikwijls keeren zij ’s avonds onbevredigd terug. Hazen jzen nog wel, De pryzen van het wild 1 van fO,8ü tot fl,I onwaarschijnlijk. De heer Prakke hield zich, toen hij zich hier bevond, uit liefhebberij met photo- grafeeren bezig en hij bad bij zijn vertrek zijn toestel medegenomen om hier en daar onderweg en in Indie afbeeldingen te nemen. Wellicht dat hij dit ook te Marseille gedaan heeft en dit aan leiding tot de arrestatie der beide heeren heeft gegeven. Gelukkig konden zij nog met de boot vertrekken. Men moet tot het jaar 1600 teruggaan, zegt de Economist, om zoo lage tarweprijzen genoteerd te vinden als de vorige week. De oorzaak ligt eensdeels in de slechte kwaliteit van den natten oogst in dit jaar en anderdeels in de enorme hoeveelheden, die in 1891 1893 aan de markt werden gebracht. Zij bedroegen in die 3 jaren gemiddeld 300 rnillioen quarters of 25 miliioen meer dan in ’t vorig driejarig tijdvak. Het ver bruik is echter slechts 285 miliioen volgens de hoogste raming. En voor 1895 rekent men op een oogst van 302 a 305 miliioen, waartoe Argentinië vooral heeft bijgedragen, welks uitvoer van tarwe met reuzenschreden vooruit gaat. Toch is in Noord Amerika het tarweland 15 pet. minder in omvang dan het in 1884 was. De opbrengst was dus buitengewoon groot. Er is echter bij maïs een groot tekort en daarom zal vermoedelijk veel tarwe voor veevoeder gebruikt worden, ook om dat er veel is, dat voor meel ongeschikt is. Als er geen magere jaren komen, zegt do Economist, is een belangrijke inkrimping van den tarwebouw onvermijdelijk. De heer Jan van Dokkum te Amsterdam gaf uit eigen beweging de aan andere patroons gevraagde loonsverhooging. Verder deelt men mede, dat eenige werklieden van eene drukkerij, die de voorgeschreven loonen tijdelijk heeft aangenomen, aan hunne patroons hebben verklaard, dat zij de afgedwongen loons verhooging niet wenachen aan te nemen. Van eene andere drukkerij zullen hoogstwaar schijnlijk verscheidene zetters ook liever niet het loon ontvangen volgens het nieuwe stelsel. Maar zij zullen het niet kunnen weigeren. Daar waren zetteis, die 22 cent per uur, velen die 20 ct. verdienden, natuurlijk de besten. De beste zetters verdienden f 2.40 en f2.64 per dag. Na toegeven aan de eischen der werkstakers heeft de patroon bepaald, dat niet meer dan tien uren zal worden gearbeid, omdat voor het elfde en het twaalfde uur 25 pet. zou moeten worden overbetaald. De beste zetters zullen dus voortaan Zaterdags 6 X 10 X 23 cts. naar huis brengen, zesmaal f 2.30, Zij zijn er 10 cts. per dag op achteruit gegaan, zoo zij vroeger 20 cts. per uur verdien den, en 34 cts. per dag minder als zij vroeger 22 cts. konden maken per uur. Men deelt uit Amsterdam mede: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het adres der forensen om niet goed te keuren de kohieren der plaatselijke inkomsten-belasting te Amsterdam. In de over wegingen komt o. a. het volgende voor: Dat het de bedoeling van den wetgever van 1881 niet is geweest om de al of niet goedkeuring der kohieren te doen afhangen van een vooraf gaand onderzoek naar de wettigheid en het be drag der aanslagen, ieder in het bijzonder; dat daarentegen art. 265 der gemeentewet, gelijk dat thans luidt, aan den aangeslagene het recht toekent om, nadat aan het goedgekeurde kohier uitvoering is gegeven, door het uitreiken van aan slagbiljetten zoowel tegen de wettigheid als tegen het bedrag van zijnen aanslag bezwaren in te brengen bij den gemeenteraad en in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten dat er alzoo voor Gedeputeerde Staten geen aan leiding bestaat om vóór de goedkeuring der ko hieren te onderzoeken of de daarop voorkomende personen naar de bepalingen der gemeentewet ge acht kunnen worden belastingschuldig te zijn, dat volgens art. 264 der gemeentewet de goed gekeurde kohieren in afschrift op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing worden nedergelegd, en van die nederlegging openbare kennisgeving geschiedt. Als een bewijs, hoe verregaand somtyds de spot wordt gedreven met alle vermaningen en wenken op geneeskundig gebied, diene het vol gende: Een rijks-veearts hield in Noord-Holland een inspectie over het vee, lijdend aan mond- en klauw zeer, en waarschuwde op eene hofstede de boerin, voorzichtig te zijn met de melk en die als voor zorgsmaatregel in ieder geval te koken. De boerin keek hem lachend aan en zei, dat zij wel wijzer zou zijn. Zij geloofde niets van al die kunsten, want dan zou haar zoontje zeker reeds lang ziek zijn. En wat bleek nu De kleine deed vaak zijn maal met brokken roggebrood, die uit den bek vielen der lijdende dieren en meestal met slijm waren overdekt. „Och, hij houdt er zooveel van,K zeide de moe der, „en, ziet ge wel, hij groeit als ’n kool.“ De heer J. Hendrik van Balen doet in het Dagblad voor den Helder een beroep op allen om ook iets te doen voor de niet-wettige kinderen van gesneuvelde Indische officieren .Hij herinnert aan de huishoudster van Toontje Poland ten be- tooge hoe die vrouwen haar tijdelijke echtgeuooten ter zijde staan. De heer van Balen wenscht dat zich voor dit doel commissiën vormen, die dan een hoofdbestuur kunnen benoemen. Hij is in middels bereid giften voor deze bestemming te ontvangen. Luitenant Timmer, wiens heldhaftig gedrag o. a. in de Soerabaija Ct. uitvoerig wordt vermeld, is thans, nagenoeg geheel hersteld, te Salatiga Hij zelf had den moed den kogel, die in zijn been was gedrongen, te verwijderen. De bladen die telegrammen uit Indië ontvangen, zijn voornemens de namen van gesneu velden niet terstond bekend te maken, maar de Regeering gelegenheid te geven de familie van de gesneuvelden van den dood te verwittigen. De bladen, die geen telegrammen uit Indië ont vangen, zullen uit den aard der zaak tot publicee- ring van namen niet in staat zijn; zijn die namen wèl bekend gemaakt, dan zullen ook zij ze ver melden, want hun zwijgen zou geen effect hebben. Eene andere vraag is of dit niet vermelden van namen zoo noodig is. Zij, wier bloedverwanten op het oorlogsveld zijn, weten dat deze in levens gevaar verkeerenzij zijn dus door de omstandig heid zelve reeds voorbereid. Maar de kennisgeving van de Regeering komt toch betrekkelijk even onverwacht als die van de telegraaf. Wanneer betrekkingen bij rampen omkomen, verneemt men dit ook vaak uit de courant zonder voorbereiding en in zoodanige gevallen is het bericht nog veel onverwachter. Intusschen, wij erkennen, dat met het publicee- ren van namen zoo groote haast niet isalleen duurt de onzekerheid wat langer voor hen, die bloedverwanten bij het leger hebben en lezen dat er gesneuvelden zijn van denzelfden rang, als die bloedverwanten bekleeden. Arnh. Crt. De toestand van dr. Kuyper is in de laatste dagen ongunstiger geworden, zoodat de patiënt den winter te Algiers of Madera zal moeten doorbrengen. Mr. Treub is bij de Amsterdammer geble ven, de heer Gerritsen is met het nieuwe Amster- damsche Dagblad meegegaan. Die arme Jantjes! Een matroos zonder oor lam, kunt ge u die wel voorstellen? Een matroos zonder oorlam, dat is geen volledige matroos meer, dat is d’er een, waaraan heel wat ontbreekt. En toch binnenkort zullen wij niets meer dan oorlam-looze marinematrozen hebben. Dinsdag werd door de directie der Marine aan besteed de levering van 10.C00 liter jenever. Niettegenstaande nu voor het eerst geen borg stelling werd vereischt, waardoor de kosten op de besteding vallende met 3/4 pCt. waren vermin derd, schijnt niemand op de levering gesteld te zijn; geen enkel biljet kwam in. Die arme Jantjes! schijnen er niet veel te zijn, patrij doch deze zyn wild. P~ 7 zijn evenwel bevredigend. Hazen gelden fl,tot f 1,60, patrijzen van f'' Korhoenders zijn zeer duur. Stiens Enkele landbouwers alhier, die dit jaar een flink gebruik van kunstmest hebben gemaakt, ondervonden daarvan belangrijk voor deel. Zoo had een boer zijn aardappels voor een groot deel met ammoniak superphosphaat bemest. De opbrengst steeg daardoor zooveel, dat waar op het on bemeste perceel in een dag 20 korf kon worden gerooid, dat op het bemeste perceel tot 30 korf per dag steeg. Arum. Door de groote uitbreiding, die de spaarbank alhier in de laatste jaren bekomen heeft en de steeds vermeerderende inlagen is het Bestuur in overleg met de Departements- besturen te rade gegaan het reglement te herzien. Eene commissie van redactie, bestaande uit de h.h. W. Mekking, B. Luxwolda en J. Gijlstra, heeft het hare er toe gedaan en binnenkort wordt het nieuwe concept nu in eene gecombineerde vergadering van de departementen Witmarsum, Pingjum en Arum ca. in behandeling genomen, teneinde met Januari in werking te kunnen treden. Franekeradeel. Dat het met het hooi, voornamelyk het nagewonnene, terdege op een broeien zou gaan bij al het water, waarmede het verzadigd werd, was gereedelijk te voorzien. De uitkomst bewijst dan ook, dat dit geen loos alarm is geweest. Nadat te Tzum de brand in ’t hooi gewoed heeft, scheelde het weinig of bij den landbouwer L. te Midlum ware het den zelfden koers uitgegaan. Door ijverig arbeiden heeft men het gevaar echter in tijds weten te voorkomen. Het uitgestoken hooi was geheel zwart en is zeker voor de consumptie weinig of niets meer waard. Fran. Crt. Sneek, 9 Oct. Tot hoofd van School No. 1 werd hier heden avond met 9 van de 14 stem men benoemd de heer R. v. d. Berg, hoofd der school voor u. 1. o. te Zwartsluis en no. 2 der voordracht. Op no. 1, den beer J. Timmer, werden de 5 overige stemmen uitgebraeht. De Commissie van Toezicht op ’t L. O. had in deze zitting een schrijven gezonden waarin zij zich beleedigd gevoelde, dat men haar bij ’t opmaken der voordracht geheel had gepasseerd, ’t Slot van ’t adres luidde, dat, wanneer de be noeming van heden avond niet werd verdaagd, de Commissie den Raad in overweging geeft, ’t College van ’t Plaatselijk Schooltoezicht als een overtollig iets maar op te doeken. 8 Oct. De familie van den op Lombok ge- J*. S Bolswardsclie Courant V)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1