NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD KLEINIGHEDEN? !<H.SWABÖ EN WONSEB A.OEEL Drie en dertigste Jaargang. BI I 1894. No. 42. 1 1 Iw -i BUITENLAND. BINNENLAND. i VOOR de i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. a e L 1 öj £xxxxxxxxXhXXXxxxxxx$ g DONDERDAG 18 OCTOBER. $XXXXXXXXXhXXXXXXXXX$ is I Ze zaten rustig aan de theetafel. Vader had een oogenblik zijne bezigheden gestaakt, om een rustig uurtje te genieten. Niemand, die ’t hem misgunde. Of 't moest al de kleine dreumes zijn, dat snoeperig kereltje van een jaar of vijf, dat daar bezig was een karretje te maken en bij dit werk telkens vaders hulp en voorlichting vroeg. Trouwens kleine Willem begreep niet, dat vader vermoeid was, en vader liet het hem ook niet merken, maar hielp hem telken keer, zoo vaak hij ’t vroeg Daar wordt gebeld en de meid komt zeggen, dat er iemand is, om „mijnheer" te spreken. Jam mer van dat prettig, gezellig uurtje. Vader vindt het dan ook erg ongelegen en zegt driftig aan de meid„Zeg maar, dat ik niet te huis benEn als de moeder eenigermate bevreemd opziet, voegt hij er iets zachter bij: „Kom, kom! men kan ook toch altoos niet voor iedereen klaar staan" Doch daar komt het kereltje aangesprongen, het heeft zijn karretje een oogenblik vergeten, en nu plaatst het zich aan vaders knie en blikt zoo on schuldig in vaders oog en zegt bedeesd en fluiste rend „Is paatje heusch niet t’huis Doch paatje stelt hem gerust en werkt en speelt weer met hem voort en vergeet al spoedig de geheele scène. Doch, dat de vader hier zulk een groven en tastbaren leugen uitspreekt, ook ten aanhoore van ’t schuldeloos knaapje, och dat zal allicht „maar een kleinigheidheetenmaar dan is het een kleinigheid, die de allertreurigste gevolgen na zich kan slepen. Wij kennen ze meer, de vaders, die er in be rusten, als de jongens goed gevonden voor eigen dom verklaren, och, zoo’n kleinigheid! of die met een elf- of zelfs twaalf-jarigen knaap aan de hand en eene plaats besprekende in trein of boot of omnibus, op de desbetreffende vraag van den beambte, met het effenste gezicht ter wereld verzekeren, dat de jongen de volgende maand zijn tienden verjaardag denkt te vieren. Schandelijke leugen! Wat moet toch zulk een knaap van zulk een vader denken? O, men mocht toch eens beter bedenken, wat en hoe men spreekt en handelt in ’t bijzijn der kinderen. Is men zelf bedorven genoeg, om den leugen uit te spreken, men ontzie dan toch de onschuld der kleinen. Want al schijnt ook het kind veelal te onopmerkzaam, te verstrooid, om acht te geven op onze gezegden, wij weten maar al te goed, dat in de meeste gevallen elk woord of gebaar opge vangen wordt en dat zich alles diep in de ziel prent. De kinderziel is rein, smetteloos rein, maar feeder. ’t Kind onderscheidt geen goed of kwaad, geen recht of onrecht. Eerst langzaam leert het dit on derscheid kennen. Elke blik, die het kind op de ouders richt, spreekt als eene bede: „Och, vader, moederzegt mij toch, wat is de wereld wat is het leven? Hoe wilt gij, dat ik handelen moet?" En ons antwoord, dat wij door ons spreken, maar meer nog door ons handelen op die vragen geven, beslist voor een groot deel over de toe komst van het kind. Immers, het geweten van het kind ligt in de vroege jeugd meer buiten dan in hem. Het vraagt zich zelven niet af: „Watis goed?" of „Wat is kwaad?" en „Hoe moet ik handelen?"; het vraagt dit aan de ouders en op voeders; aan allen, die het omringen. Ons han delen is het richtsnoer voor de handeling van het kind. Voortdurend dus is het vorschend kinderoog op ons gevestigdhet wil, het moet ons afzien, hoe ’t leven dient opgevat te worden. Mochten alle ouders en opvoeders daarom nooit iets anders in dien vorschenden blik willen lezen dan de drin gende kinderbed: „Helpt mij toch, gij allen! het ontbreekt mij nog ten eenenmale aan het inzicht en de kracht, om den rechten weg te vinden en te houden; wijst mij den weg en laten uw voorbeeld, uwe lessen, uw leven voor mij, nooit misleiding zijn Ons spreken en doen in het bijzijn van kinde ren moet er dus altoos op gericht zijn, om in waarheid mede te werken, dat de kinderziel slechts afdrukken krijgt van al wat schoon en edel, rein en heilig is. Alle slechts en vuils dient met zorg geweerd. In ’t kinderhart mag geen nijd of eigenbaat, geen hebzucht of gemeenheid post vatten. En dat gebeurt juist zoo licht, wanneer men van die „kleinigheden" als bovengenoemde verwaarloost. Kan er ooit liefde tot den naaste aangekweekt worden in ’t kinderhart, waar het gesprek der ouders zich bij voorkeur bepaalt tot het liefdeloos be- en veroordeelen van zoogenaamde vrienden en bekenden? Zal het kind ooit eerlijk kunnen worden, zoo de ouders geen leugen schromen of bedrog? Hoe zullen de kinderen hart krijgen voor wat rein en heilig is, zoo de ouders met het heiligste den spot drjjven? Waar echter ouders en opvoeders ten allen tijde er op bedacht zijn, om hunne gesprekken, om hunnen levenswandel zóó in te richten, dat ze den kinderen steeds tot een veilige gids en vraagbaak kunnen strekken, daar zal het karakter des kinds niet licht gevaar loopen; daar moet men eens de heerlijkste vruchten plukken van de reine zaden, in ’t kinderhart gestrooid: de zaden van licht, leven, liefde! De G. schijnlijk tot hij een ingebroken uitbreker gewor den is. Volgens het laatste bericht is hij echter weer ingerekend. De klok uit den toren te Drempt (gem. Hummelo en Keppel,) welke geacht wordt te dagteekenen uit den tjjd van Karei den Groote, is aangekocht voor het Museum van Oudheden, te Amsterdam. Geen „vergunning.* De werklieden hebben in de vroeger vermelde zaak van het oude post en telegraafkantoor te Hoogeveen hun zin gekre gen. Het gebouw zal worden verkocht, onder voor waarde, dat er geene sterke drank in zal mogen worden verkocht. Tusschen de Amsterdammer en het (Amster- damsch) Dagblad wordt een polemiek gevoerd over de samensmelting van partijen. In den ouderlingen strijd tusschen democraten, sociaal-democraten, radicalen, liberalen, radicaal- liberalen, vooruitstrevende liberalen, conservatie ven, anti-revolutionairen denkt men aan Hamer- liog’s geestige parodie „Teut". De vlag van het ééne Duitschland wordt in zooveel stukken ge scheiden en nog eens gescheiden, tot er ten slotte, als symbool van de eenheid slechts het puntje van de kwast overblijft. Is er dan in onzen tijd niets anders te doen dan te haarkloven over politiek Niet minder dan 77 verzoekschriften zjjn bij de Tweede Kamer ingediend om aan te dringen op maatregelen in het belang van den landbouw, Twee daarvan verzoeken verlichting van lasten door wijziging in de grondbelasting en het perso neel. De 75overige vragen of „flinke" of „matige" invoerrechten op granen, of invoering van „schaal- rechten", nog dit jaar. Dit laatste wordt o. a. in 46 adressen van gemeentebesturen gevraagd. Omtrent de uitgave van Holland-Lombok schrijft de Amsterdamsche correspondent van de Zwolsche Courant: Ik heb er aan meegedaan, ik meende hier een kleine lafenis te kunnen brengen, een extraatje voor zieken en gekwetsten. Nieuw was het denk beeld niet, enfin, ’t zou dan toch wezen een uitgave geheel ten voordeele van de lijdenden. Nugaarne aannemende, dat de uitgever van dit boek geen centime voordeel heeft, treft het mij toch onaan genaam dit boekwerk in een vakblad aangekon- digd te vinden als een extraatje voor den Neder- landschen boekhandel. Koop dit, zoo heet het, op één ex. verdient ge 20 cents, neemt ge er 10 tegelijk dan maakt ge 30 cents per stuk winst, bij 100 ex. tegelijk 50 cents en bij 1000 ex. 55 pCt. Is dit nu de wijze waarop een dergelijk geschrift moet worden geëxploiteerd? In het bijzonder draag ik den Nederlandschen boekhandel een goed hart toe, doch ik kan het niet goedkeuren, dat van dit „gedenkblad" een speculatie-artikel wordt gemaakt en in hope van een aardig winstje aan het Nederlandsche volk moet worden gedebiteerd. Zoude wellicht aan het slot van Holland-Lombok met een variant op de Génestet geschreven moe ten worden: „want nu zijn alle middelen gehei ligd door het Doel Werkstakingen. De Eed. Bakkerscourant meldt het volgende: „Wij vernamen heden van terzijde, dat een werkstaking van bakkersgezellen wordt voorbe reid over geheel het land, over eenige weken aan te vangen. Het is werkelijk leerrijk, dat, kort na het tot stand komen van het Tehuis en het instellen eener zoo uitstekende arbeidsbeurs, door samen werking van patroons en gezellen, deze gelegen heid wordt misbruikt, om juist daar een dergelijke beweging voor te bereiden Het plan voor deze werkstaking valt juist samen met het jammetlijk fiasco van de beweging der typografen te Groningen. 28 letterzetters, die daar het werk gestaakt hadden, konden niet meer worden teruggenomen, daar hun plaatsen reeds bezet waren. Op enkele werkplaatsen heeft men de leiders uitgesloten, op andere werd geloot. De Utrechtsche typografen laten zich daardoor niet weerhouden. Gister is de firma v. d. Weijer (waar het trouwens reeds lang „hommeles" was,) „aangepakt." Op verschillende zetterijen te Amsterdam worden door de patroons maatregelen van in wendig beheer ingevoerd, om eenigszins tege moet te kunnen komen aan de nadeelen, door de genoodzaakte loonsverhooging ontstaan. Verschil lende patroons verminderen hun personeel, ten gevolge waarvan j 1. Zaterdag een aantal zetters werkloos zijn geworden. Anderen voeren den 8-urendag in, zooals bijv, de firma Gebrs. Binger. Het gevolg hiervan is, dat de zetters nu met min der loon naar huis gaan. Gevolgen van jalouzie. Een landbouwer te Grubbenvorst heeft uit jalouzie op zijn vroegere aanstaande en haar tegenwoordigen aanstaande eenige revolverschoten gelost, welke geen ander gevolg hadden, dan dat de schutter naar het buitenland de wijk nam on het paartje dus onge stoord kan minnekoozen. Valsche bankbiljetten. Het zaakje van Krausse c. s. schijnt te worden voortgezet in Atjeh. Op den post Kroeng-Tjoet heeft men een Chinees gearresteerd, die zich met dat winstgevend maar gevaarlijk bedrijf ophield. Zijn werktuigen zijn in beslag genomen evenals de voorradige bankbil jetten maar er schijnt al een aardig partijtje in omloop te zijn. Achlum, 12 Oct. Hedenmorgen was het de eerste maal na den zomer, dat aan de boterfabriek even minder dan 6000 liters melk werd afgeleverd. Als men in aanmerking neemt, dat in het best van den zomer het getal van 8000 liters niet vol komen bereikt werd, ziet men dat het verschil niet groot is. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de gunstige weergesteldheid tegenwoordig en den overvloed van voedsel voor het vee. Den geheelen zomer hebben de koeien dan ook den rechten tier niet gehad en moesten de beesten wel lijden onder den invloed der vochtigheid en het ge brek aan warmte, zoowel bij dag als bij nacht. Wonseradeel. De financiëele nood der ge meente schijnt er toe te zullen leiden, dat op verhooging van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs zal worden aangestuurd. Bij het rapport van het onderzoek der begrooting voor 1895 wordt althans eene wijziging in de grond slagen der heffing aan de hand gedaan. Tot nu toe moet door hen, die in den hoofdelijken omslag naar een zuiver inkomen van f 2000 en meer wor den aangeslagen, voor ieder kind f 1,25 per maand worden betaald. De grens, bij welke deze zware heffing aanvangt, wil men nu tot f 1500 verlagen. Vervolgens is het doel de aangeslagenen naar f1000f 1500 voor ieder kind fl per maand te doen betalen. Eerst beneden f 1000 wordt rekening met meerdere kinderen uit één gezin gehouden; maar ook hier treft men eene belangrijke afwijking aan. Thans wordt bij het gelijktijdig ter school gaan van 2 of meer kinderen voor alle kinderen van de verlaagde heffing geprofiteerd; in het nieuwe stekel wordt alleen voor het tweede en de volgende kinderen verlaging toegestaan. De aangeslagenen naar f600 f1000 zullen per maand hebben te betalen: voor het eerste kind ft, voor het tweede f0,80, voor het derde f0,60 en voor het vierde en ieder volgend f0,40. De laagstaangeslagenen (f300 a f600), die tot nu toe 20 cent per maand betaalden, zullen voortaan 60 cent hebben te voldoen. Voor het meerendeel der aangeslagenen be looft de nieuwe heffing eene verhooging tot meer dan het drievoud der tegenwoordige mede te brengen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft aan de drie afgevaardigden, die zich onlangs te zijnent vervoegden, medegedeeld, dat in 1896 alle beambten voorzien zullen worden van uniformjassen, in plaats van de onpractische mantels. Verschillende andere verbeteringen, die werden voorgedragen, zijn bij den directeur- generaal in goede aarde gevallen en hij heeft dan ook zijne medewerking beloofd om deze tot stand te brengen. Door het hoofdbestuur der posterjjen is be sloten de kleuren der postzegels eenigszins te wijzigen, met het doel het poststempel tot ver nietiging dier zegels duidelijker te doen uitko men. Hoe de postzegels er dan zullen uitzien, i zal men weldra in de gelegenheid zijn zelf waar te nemen. De Franschen blijven een eenig volk. In Spanje gaan sinds jaren stemmen op, om de stie rengevechten, die zulke onmenschelijke hartstoch ten in den mensch ontketenen, af te schaffen in Frankrijk, waar de Regeering het voortwoekeren van het kwaad tijdig wil stuiten, verwekken de maatregelen daarvoor demonstraties tegen de Re geering Te l)ax is Zondag het stierengevecht doorge gaan en, ondanks het verbod van den prefect, de stier op gebruikelijke wijze ter dood gebracht. Er heerschte een buitengewone opgewondenheid on der het publiek, dat ten slotte handgemeen werd met de gendarmes. Een aantal personen werden in hechtenis genomen. Ook te Nimes werd dien dag een stierengevecht gehouden, dat ditmaal zelfs bijzonder luisterrijk was. De burgemeester, het Kamerlid voor Ni mes en de gemeenteraadsleden woonden de vertooning bijuit alle streken van Frankrijk waren de lief hebbers er voor overgekomen. Men maakte van den feestdag een manifestatie tegen de ministe- rieele besluiten, die zooveel kwaad bloed hebben gezet. Te Buenos-Ayres is eene fabriek van val sche Spaansche bankbiljetten ontdekt van 25, 50 en 100 pesetas. De daders zijn gearresteerd. Voor zooverre gisteravond laat de uitkom sten der verkiezingen in België voor den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden bekend zijn, valt daaromtrent het volgende te vermelden De vorige Kamer telde 93 Katholiekenzij verloren 10 zetels en wonnen er 2. De Liberalen waren in do vorige Kamer 59 leden sterkzij verloren 24 zetels en wonnen er 7. De Socialisten, totnogtoe niet vertegenwooidigd, hebben 19 zetels veroverd. Te Brussel moet eene herstemming plaats hebben. Wat den Senaat betreft, is de uitslag als volgt De Katholieken, die 47 zetels hadden, wonnen er 10 en verloren er 3. De Liberalen, vroeger 30 leden sterk, verloren 10 zetels welke nu door Katholieken zijn veroverd, en wonnen 3 zetels, welke de Clericalen hebben verloren. Herstemmingen in 9 arrondissementen. Het nieuwe licht. Er is sprake van gemeente Zaandijk electrisch te verlichten. Omtrent het door den heer Hendrik van Balen geopperde denkbeeld ten aanzien der kin deren van officieren, ontvangt de Avondpost een schrijven van een oud Indisch officier, waarin in de eerste plaats gezegd wordt, dat het comité te ’s-Gravenhage verklaard heeft, zich het lot te willen aantrekken van alle militairen tot leger of vloot in Indië behoorende, die in den dienst bezweken. De schrijver laat dan volgen Iemand, die. in Indië, hetzij officier, onder officier, soldaat, ambtenaar, handelsman of wat ook, eene huishoudster met kinderen heeft, erkent die spruiten of hij erkent ze niet. Laatstbedoelde kinderen krijgen dan ook niet den naam van den vader, maar heeten eenvoudig Sidin, Kromo, Ketjil, enz., zijn geheel inlander en gaan, zooals men dat in Indië noemt, met de moeder het bosch in. Uit deze inlichtingen van een oud-Indisch offi cier zal men kunnen nagaan, dat het wel degelijk in de bedoeling ligt, voortaan ook zorg te dragen voor de halfbloed afstammelingen van Europe anen, wier vaders in of door den strijd tegen den vijand in Indië vielen of nog zullen bezwijken. Ik zet het echter het beste en ijverigste comité om de van Europeanen afstammende Kromo’s, Sidins, enz. uit de kampong op te snorren en te ondersteunen. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt omtrent het plan van den Minister van Koloniën om 1 millioen aan nieuwe belastingen te heffen, wat vooral ten laste zou komen van den minderen man, het volgende Om de bronnen van inkomsten te versterken, wil de Minister de invoerrechten op aardewerk, manufacturen, minerale wateren enz. aanzienlijk verhoogen, alsmede het uitvoerrecht op de koffie. De toelichting op die belastingvoorstellen is vrij sober. Het heeft er veel van of het in de bureaux als een vrij onverschillige zaak wordt beschouwd, hoeveel men de geduldige en reeds zoo zwaar gedrukte Javaantjes laat betalen. Maar ditmaal betwijfel ik toch, of deze fiscale maatregel voor Indië er door zal gaan. Hoeveel verzet is er niet reeds geweest tegen de petroleum en de lucifers- belasting van den Minister van Dedem, zelfs zoo, dat de Minister in 1892 na een heftige bestrijding van den heer van Houten, die voorstellen voor- loopig terugnam. Thans echter is er veel meer reden voor oppositie. Er is nog niet eens aan getoond, dat versterking van middelen in 1895 noodig is, maar bovendien zijn met de thans in gediende belastingvoorstellen nog andere belangen dan die van de Javanen gemoeid. Het aardewerk voor Indië komt meest uit Maastricht, de katoen tjes komen grootendeels uit Twente en het spreekt van zelf, dat de industrie in die streken van ons land er weinig mee ingenomen zal zijn,dat men hoogere rechten wil gaan heffen van de fabrica- ten, die zij naar de Oost uitvoert. De Regeering weigert en terecht om aan die takken van industrie eenige protectie te verleenen, maar aan den anderen kant is het nu ook haar dure plicht om niets te doen wat de vrije ontwikkeling en uitbreiding van die nijverheid zou kunnen be lemmeren. Met groote moeite is het aan onze nij verheid gelukt, voor hare producten op Java een groot en vruchtbaar terrein van afzet te verove ren zou het nu niet onverantwoordelijk zijn dat zonder hooge noodzakelijkheid ook maar eenigs zins in gevaar te brengen Naar ik verneem, zijn dan ook ’s Ministers be lastingplannen, die maar ingediend zijn zonder dat eenige andere hervorming in uitzicht is ge steld, in de afdeeliugen der Kamer niet gunstig ontvangen en men verwacht, dat er in elk geval van invoering op 1 Januari 1895 niets zal komen. Brand te Enschedé. In geen plaats van ons land wekt de kreet „brand" zulk een schrik als te Enschedé. Niet alleen om de herinnering aan den grooten brand, maar ook om de vele fabrieken, waar voor zoovelen een brand met werkeloosheid gelijk staat. ’t Was dus een groote schrik, toen Zaterdag middag, even nadat de schafttijd was aangebroken, een felle brand uitbrak in de fabriek der firma Jannink Zonen. Met behulp van de waterleiding is de weverij behouden, doch de ververij, de drogerij en de ruwerij zijn verbrand. Met de bietsuiker is het dit jaar treurig gesteld. Eene week geleden meende men vrij algemeen op eene vaste, zoo al niet willige markt te mogen rekenen, maar die verwachting werd niet vervuld. De prijzen zijn even laag als tijdens de crisis van 1884/85, zegge f 12 en zelfs tot f 11,5/ig hebben afdoeningen van October- December levering plaats gevonden. Overproductie kan niet worden ontkend, nu men weet, dat bijna overal de oogst ruim uitvalt. Er wordt vooral in Duitschland, door de fabrikanten thans met groot verlies gewerkt. Uit Frankrijk worden, zoo het heet, aanbiedingen ontvangen voor levering in OctoberDecember 1895 tot f 13. Het ver bruik schijnt geen gelijken tred te kunnen hou den met de steeds toenemende uitbreiding der cultuur, een gevolg der lage graanprijzen. Een uitgebroken inbreker. Te Roermond vond een 16-jarig jongmensch het onaangenaam in de gevangenis te wachten tot de rechtbank zou oordeelen over den eisch van het O.M., dat hem wegens diefstal een jaar in de gevangenis wilde zetten. Op nog onbekende wijze wist hij zijn vrijheid te herkrijgen en hij loopt nog, waar- 1 Bolswardsche Courant JV n j „Is eens het woord de lippen uit, „Het keert er nooit weer in.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1