NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD B0LSWAR8 £R WONSER ADEEI. N A J A A B» A f I I L t 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 43. 25 DONDERDAG 25 OCTOBER. g I J I C a 5KIE ETUIGE. BINNENLAND. Blauwpoort, versch BUITENLAND. I VOOR bij den boekhandelaar ALLE DAGEN ïl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ft 1 i I Te Neurenberg was de boekhoudster der Vereeniging tot ontwikkeling van vrouwelijke werklieden benoemd tot afgevaardigde naar de algemeane vergadering der socialistische partij, die nu te Frankfort is geopend. Naar aanleiding daarvan heett de burgemeester van Neurenberg eene huiszoeking gehouden, om iets naders omtrent de werkzaamheden dezer Vereeniging te verne men. Het bleek toen, dat zij zich ook met politieke zaken bezig hield, en daar de Beiersche wet aan vrouwen alle deelneming aan vereenigingen van politieken aard verbiedt, is zij op hooger last ontbonden. De telegrammen uit Livadia luiden heden niet ongunstiger, maar evenmin gunstiger. De Keizer van Rusland bracht den nacht van Zondag op Maandag grootendeels slapende door. Hij stond gisteren op den gewonen tijd opde eetlust was iets ronderde krachten zijn niet toegenomen. Te WarsCuuu "ernam men dat de Keizer al sinds het spoorwegongeluk: bij bw«ki lijdende is. Hij moet toen in de beide zijden 8ici'« druk- kingen hebben ondergaan, die wellicht ook U nieren hebben beleedigd. De Keizerin lijdt nog steeds aan zenuwtoe vallen tengevolge van de gebeurtenissen der laatste weken, die haar, toch reeds zwak, gestel hebben geschokt. Ook geeft de toestand van Grootvorst George, den tweeden zoon des Czaren, die aan eene longziekte lijdt, aanleiding tot ernstige on gerustheid. Men beschouwt den toestand van dezen Prins als hopeloos. 'I E Op het platteland van Saksen, eene provincie van Pruisen, is gebrek aan daglooners, zoodat, wanneer daarin niet spoedig wordt voorzien, het te vreezen is, dat een groot deel van de nog te veld staande aardappelen en rapen, wanneer het begint te vriezen, verloren zal zijn. De pogingen eener landbouwvereeniging te Halle, arbeiders van elders te krijgen, zijn mislukt, daar men in Silezië,Posen en Pruisen in hetzelfde geval verkeert, waarschijn lijk, omdat wegens de in Rusland heerschende cholera geen arbeiders uit dat rijk worden toege laten. De Hallesche vereeniging heeft zich nu tot de steden der provincie gewend met het verzoek, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, opdat de bij haar overbodige werkkrachten, ten minste tijdelijk, naar het platteland terugkeeren. Zij zou misschien gaarne zien, dat de gemeente besturen in de bestekken voor de gemeentewer ken voorschreef, dat alleen werklieden mogen ge bezigd worden, die sinds t vee jaar in de gemeente metterwoon gevestigd zjjn;dat niemand onder stand kan genieten die niet reeds twee jaren in de gemeente woont; dat men niet op de gewone tegemoetkomingen aan onvermogenden kan aan spraak maken als men geen twee jaren verblijf heeft gehouden binnen dezelfde gemeente, enz. Bepalingen, die het verkeer en de individueele vrijheid belemmeren, zal men in de oude archieven wel in genoegzamen getale kunnen opdelven. met een dicht lijkkleed bedekt, begraven is'het echter nog niet, dan eerst moet de wit-zachte sneeuwsluier zich over stad en land verspreiden. De herfst bereidt ons voor op het sterven der natuur en een stille, smartelijke gedachte aan al wat daar vroeger schoon en goed en glanzend was, komt in het hart van den mensch op, wien dit alles door het moede hoofd speelt. Geel, bruin, rood en groen. Een prachtige scha- keering der heerlijkste kleuren. Een mengeling van hoop, vertrouwen en ontzegging. Veel ontneemt ons de herfst, maar o, zooveel geeft ze ons weder in het schoone in woud en beemd. Het groene mos verdroogt en wordt zachtbruin, de bladeren zijn rood, groen, geel en de zonne werpt over dit alles een waas van doorzichtig fijn goud, dat schittert en opwekt en verbleekt met het scheiden der dagvorstinne, waarna alles zich hult in kil-koude nevelen die alles somber doen schijnen. De nacht daalt met zwaar-zwarte vleugelen over de aarde en wordt koud, ijzig koud, aan den diep-blauwen hemel schittert de avondster, met helderen glans. Ontelbare kleine lichten zweven aan het donkere firmament en daaronder is alles somber, nat en grijs. Schoon is de herfst, als de geleidelijke o ver gang tusschen warmte en koude, leven en dood, schoon heid en stille doodsheid guur en koud is de herfst de voorbode van den naderenden dood ook in het korte menschenleven, dat zwaarsleepend het einde nadert, totdat het komt, onverwacht, met achter lating van vele onvervulde wenschen en veel kwaad, dat men niet meer heeft kunnen goed maken. De herfst des levens is eene aanmaning voor den sterveling te doen, wat zijne hand nog te doen vindt, goed te maken wat hij misdreef, zegenend beide handen op te heffen om kalmzalig heen te kunnen gaan. Witmarsum. Wat drie weken al niet doen kunnenVoor ruim diie weken leverde een verbouwer van bieten alhier een gedeelte dezer vruchten volgens contract af. Heden volgde de tweede aflevering. Voor de eerste bieten, zijnde van een vierde pondemaat, maakte hij f 17voor de tweede levering de vrucht van één pondemaat ruim f 117. En toch, vruchten van hetzelfde land en tegen denzelfden prijs verkocht! In de drie a drie en een halve week zijn de bieten alzoo per pondemaat voor f 49 gegroeid, ’t Is onbegrijpelijkMaar bij de eerste levering waren ook de meeste bieten niet zwaarder dan een half pond, bij de tweede waren er vele bij van 5 pond. Wel een bewijs, dat de vrucht nog lang niet klaar was, toen de eerste aflevering moest geschieden en dat het in ’t belang van deu verbouwer zou zijn, indien hij, volgens contract, wat later kon leveren. Maar nu is hij gebonden aan den tijd door den fabrikant bepaald. Vooral in jaren als dit, wanneer de biet veel te weinig zon en warmte heeft gehad, zou eene latere aflevering voor den boer van belang zijn. Ried. De Kerkvoogden der Herv. kerk alhier zijn begonnen te breken met de gewoonte om het land, behoorende aan de kerk, bij kleine stukken aan ingezetenen publiek te verhuren. Het pas aangekochte land zal, tegen een gestelde huursom, berekend naar 40 gulden per pondemaat, bij kleine stukken aan de liefhebbers, bij voorkeur leden der kerk, in gebruik worden afgestaan. Ofschoon de huursom nog wel wat hoog is, moet men toch erkennen dat er een stap in de goede richting is gedaan. Naar wij hopen en vertrouwen zal men ook met het andere aan de kerk behoorende land, wauneer de huurtijd daarvan geëindigd is, dezen weg inslaan. Èran. Crt. Slieek, 22 Oct. Aan de op heden gehouden le kalvermarkt werden 76 kalveren aangevoerd. De handel was vrij vlug. Voor goed soort besteedde prijzen. Wonseradeel, 20 Oct. Bij de door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding van het uitdiepen der Ferwoudervaart zijn de volgende inschrijvingen ingeleverd G. Dijkstra te Bols- ward f 2424, C. Dijkstra te Corn werd f 2397, F. R. Feenstra te Bolsward f 2365, L. deVries te Dedgum f 1970, B. Visser te Piaam f1825 en P. v. d. Plaats te Piaam f 1739. De gunning is aangehouden. Heerenveen, 21 Och Zekere K. K., die sedert jaren vrachtrijder is van Tjalleberd op Heerenveen v.-v., verliet gisteren middag naar gewoonte om 5 uur met zijne bevrachte kar, bespannen met twee honden, Heerenveen, om de terugreis te aanvaarden naar Tjalleberd. Daar hij ongewoon lang uitbleef, werden de huisge- noofen ongerust en toen ze gingen zoeken, von den ze de kar met de beide honden er voor on beheerd op don straatweg te Terband, terwijl K. K. nergens te vinden was. Eerst heden mor gen elf uur werd zijn Ijk uit een sloot aan den weg onder Tjalleberd opgehaald. In bijna alle groote en kleine gemeenten van ons land worden thans inzamelingen gehouden ten behoeve der verminkten en de betrekkingen der gesneuvelden in den strijd in Indie. Enkele gemeenten wachtten nog misschien om te zien wat er nog noodig is, zoodat de ingezetenen daarnaar het bedrag hunner giften kunnen regelen. Dit zal dan nog al aanzienlijk moeten wezen, want daar het voornemen bestaat van de ontvan gen bijdragen een fonds te maken, moet de „steun- kracht“ van eene gift slechts op het vijf-en-twin- tigste van het bedrag worden geschat. Dat kapi- taliseeren van de giften toch stelt wel in staat om ook latere slachtoffers te kunnen helpen, maar voor het oogenblik belet dit naar de behoeften te en alle soorten BANKET. v5TTüTrtrwrngUcTr^’""TTnnr=:"^Tn brand te stichten. Te Oudenbosc.h vreest men dat een der dorpsgenooten met die gevaarlijke kwaal is behept. Binnen weinige dagen is er in den omtrek vier maal brand geweest. Tweemaal gelukte het dien in den aanvang te stuiten, doch Woensdag brandde in den Sint-Maartenspolder en Donderdag op het zoogenaamde Gors een boerderij tot den grond af. Eenig klein vee kwam daarbij om. Daar de opgeborgen oogst niet verzekerd was, is de schade groot, vooral voor den landbouwer Kuistermans, op het Gors. Een vijftal jaren geleden deed zich hetzelfde verschijnsel voor. Kindermoord te Rotterdam. Op grond van de mededeeling, dat een 24-jarige ongehuwde moeder heimelijk was bevallen, deed de Rotter- damsche politie een huiszoeking en vond het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht in een lade der linnenkast. Op het lijkje waren sporen van geweld, een roode striem om den hals, waar te nemen. Het huis wordt door politie bewaakt, daar men de moeder, wier toe stand bedenkelijk is, niet kan vervoeren. Wat is een wonder Een predikant in een onzer Zuid-Hollandsche steden had in zijn preek veel over wonderen gesproken. Een boer, die daarvan maar geen goed idee kon krijgen, vroeg na de preek aan zijn buurman den smid hem eens nader te verklaren, wat eigenlijk een won der was. De smid beloofde aan dit verzoek te voldoen en zeide, dat hij maar even zou wachten. Terwijl ons boertje daar stond te droomen, kreeg hij plotseling een zoo hevigen slag op de schouder, dat hij verschrikt op zijde sprong. Heel bedaard vroeg den smid hem nu, of hij dat ge voeld had. Jawel en niet weinig ook! was zijn antwoord. Nu, hernam daarop zijn leermeester, als gij dat niet gevoeld had, dan was dat een wonder geweest. Te Breda is, op aanwijzing van eene vrouw, de politie eene gansche dievenbende op het spoor gekomen, benevens de helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op vermoeden van heling, zijn nog vier personen als zoodanig voor den rechter moeten verschijnen. De methode van dr. Roux te Parijs tegen kroep en diphtheritis, bestaande in een inspuiting met een „serum,is volgens de Echo, Vrijdag te Amsterdam toegepast door de heeren dr. Schip pers en Blooker Jr. op een kindje, dat in hevige mate aan diphtheritus lijdende en genoegzaam opgegeven was. Het resultaat der inspuiting was verrassend. De kleine, die Vrijdagavond van benauwdheid scheen te stikken, zat Zaterdagmorgen bij de komst der doctoren in het bedje te spelen. werk te gaan. Men zal een aanzienlijk fonds bij eenbrengen, maar zij die thans aan hulp behoefte hebben zijn er maar weinig door gebaat. Zij, die de zaak in handen hebben, zijn onte genzeggelijk mannen, aan wier leiding men zich en zijn geld mag toevertrouwen, maar toch kan men de vraag niet terughouden „Zou men niet kunnen beginnen met hen te helpen die het nu noodig hebben, om dan van de rest een fonds te maken. Misschien is dit de bedoeling dan hebben wij niets gezegd. Is het de bedoeling niet, dan zij het denkbeeld in overweging gegeven. Arnh. Crt. Naar aanleiding der in 1895 in Amster dam te houden hotel-tentoonstelling, maakt men de volgende opmerkingEr zullen op die tentoonstelling dingen te zien zijn, die zelfs niet dan van zeer verre in eenig verband staan met het eigenlijke hotelwezen daarentegen ontbreekt er een factor, die zeker wel als een der voor naamste op dat gebied dient aangemerkt, n.l. de kookkunst. In eene mededeeling omtrent de klok te Drempt word*' >n- C*—sre- men vrij hooge De bakkersgezellen te Amsterdam spreken het tegen, dat door hen een werkstaking wordt voorbereid. Te Apeldoorn wilde na afloop van de mid dagvoorstelling van de Pawnee Bila’s Wild West Show de eigenaar van een herentent, die daar nog van de jaarmarkt stond, een bezoek brengen aan den stal der Indianen, hetwelk deze niet wilden toestaan, waarop de berenleider een der cowboys een slag op het hoofd toebracht. Eenige andere cowboys en de Indianen snelden hun makker te hulp en te zamen vielen zij den man aan. Gelukkig trad een heer, die het dialect der cowboys machtig was, tusschenbeide daar de beren leider er anders niet zoo gemakkelijk zou zijn afgekomenthans bekwam hij slechts eenige betrekkelijk geringe kneuzingen en wonden, die zeker spoedig genezen zullen zijn. Bij een bierhuishouder te Dordrecht is Zon dagnacht inbraak gepleegd door middel van het uitsnijden van een glasruit. Uit de lade van het buffet is een vrij aanzienlijk bedrag aan Engelsche, Fransche, Amerikaansche en Hollandsche munt stukken gestolen, niettegenstaande hij en zijne vrouw in de onmiddellijke nabijheid van het buffet sliepen. Zij hebben niets van de inbraak en ontvreemding gemerkt. I De politie heeft de hand gelegd op zekeren W. F. H., oud 25 jaren, Duitscher, die eerst sedert den 14 dezer uit de gevangenis was ontslagen. ra Hij was nog in het bezit van het grootste ge- deelte van den buit. In eene Duitsche school kwam bij het -godsdienstonderricht de bekende geschiedenis van imhhm het penninkske der weduwe ter sprake. De onderwijzer had met een paar voorbeelden de 11 zaak toegelicht en vroeg eindelijk aan de klasse JL’hoeveel wel het penninkske, dat de arme weduwe geofferd had, waard zou zijn geweest. Een meisje gaf zonder zich te bedenken, ten antwoord: „12 mark, 43 pfennig” Toen haar gevraagd werd, hoe zjj aan dit ant woord kwam, toonde zij den katechismus, waarin Het wel stond: „Het penninkske der arme weduwe. Mark. BRO 12, 43.“ (Markus, hoofdstuk 12, vers 43.) ei Een zeventigtal sociaal-democraten onder namen Zondagmorgen een progandatocht naar ^Losser. Deze tocht heeft, volgens de Zw. Ct., een ^7 zeer kalm verloop gehad. Omstreeks te elf uur kwamen zij, onder begeleiding van eenige man- x''’schappen der Kon. maréchaussée te dorp Losser ^aan, toen juist de godsdienstoefening in de kerk was afgeloopen. Met ijver werden couranten ver spreid, die echter voor het meerendeel verscheurd werden of wel gebruikt om het aansteken van pijp sn sigaar te bevorderen, daar zulks bij het gure weder met een lucifer niet zoo gemakkelijk ging. De meesten gingen bedaard huiswaartsanderen, ~*ie nog in afwachting waren van hetgeen er ge- 'euren zou, en zich het heen en weer drentelen ’og eenigen tijd wilden getroosten, trokken ook angzamerhand weg, zoodat, toen de stoet zich in 'eweging zette en zich in de richting begaf van ‘e plaats, alwaar gesproken zou worden, slechts 'en klein getal nieuwsgierigen volgde. Op een stuk yeiland, dat aan den openbaren weg gelegen is, held men stil. Pieterson klom daar op een wagen in hield een toespraak. Ook van Kol bracht nog een voordje in het midden, waarna Pieterson bekend naakte, dat hiermede de vergadering gesloten vas. Allengs ging ieder zijn weg, terwijl niet de ninste ongeregeldheid plaats vond. Een druk baantje. Te Krommenie doet !ich het eigenaardige geval voor, dat er in 1895 Vel een weeshuis, een weesvader en moeder en tegenten zullen zijn, maar geen enkele wees. Voor eenige jaren werden er nog 56 weeskin- «eren verpleegd; de heer Minnes en echtgenoot berden destijds het bestuur. De weinige ouderlooze kinderen, die aldaar op flt oogenblik zijn,zijn bij particulieren opgenomen. Een zeldzame misdaad. Te Herwijnen heeft ^n ernstige misdaad plaats gehad. Een jong ftartje, dat geen kans zag de toestemming der Qiders tot hun huwelijk te verkrijgen, heeft an deren uitgenpodigd als „papa“ en “mama,, op b treden. Daar aldus een akte van bijzondere «feteekenis valsch onderteekend is, zal deze zaak Noor de gedienstige vrienden zeer ernstige gevol gen hebben, terwijl het huwelijk niet geldig kan Vorden verklaard. Omtrent een moord en een zelfmoord te Philippine wordt het volgende aan de Middelb. hrt. geschreven. Groote opschudding heerschte Maandagmiddag Alhier, toen het bekend werd, dat er op de Bou- «hautsche haven een dubbele moord was gepleegd. De marechaussées van Philippine, die zich om- S;reeks half negen in een der polders bij de Isa- Jella-sluis bevonden, hoorden een schot en den kende met een sfrooper te doen te hebben, gingen er op af. In een stal vonden zij twee lijken liggen, n.l. 'in Leo van Vlaanderen, een ongehuwd boeren knecht en van Louise Plog, huisvrouw van Seb. Mlson. Zooals reeds dadelijk bleek, had Van Vlaan deren eerst de vrouw en daarna zichzelf dood geschoten. De vrouw had een schot door het hoofd en 'ij een door den hals. Een dubbelloops jachtge weer, waarmee de moord gepleegd is, werd in teslag genomen. Naar men zegt bestond er tusschen beiden een ««geoorloofde betrekking. Geel, bruin, rood, groen, goud op een achter grond van blauw-grijs en teer fijn wit. Het is herfst. De schoone schittering der gou den zonne heeft een eind genomen, koudhelder werpt zij haar dunne stralen naar de dorre aarde, maar tevergeefs poogt zij deze half gestorvene weder tot het leven op te wekken. Het zal haar, de schoone en warme, niet gelukken, zij zelve straalt niet meer die warmte uit als in de zomer- sche dagen, toen zij goud-glanzend door den blauw-vloeienden aether hare guide stralen zond. Het is herfst. 'Au geur van dorre 'ttóderen doet u onwille keurig denken aan het naakt-kouJn.hi.4en winter, als de kil-scherpe lucht de neuzen en ooreu vingertoppen doet bevriezen. Maar Goddank, eerst doorleven wij nog een schoonen tijd van het jaar, schoon, als men oog heeft voor het frissche en koude, maar heldere stempel, wat de natuur haren derden dienaar op het gelaat drukt. De herfst is kil en koud, maar somtijds ook heerlijk, in zijne alles herscheppende macht, alles overgietende met een mengeling van de schoonste kleuren, alles zegenend en dankend. Het goud gele graan is door den nijveren landman in de schuren geborgen, het vee gaat naar den warm- koesterenden stal, en de vlugge vogels trekken heen naar het zoele zephirland. Slechts de grauwe musschen blijven; de grauw bruine vleugeltjes doorklieven de koude herfst-lucht, dan dalen zij neder en pikken hun schaarsch voed sel van de straat. Zij verlaten ons niet, al zouden zij ook van koude omkomen. De zwaluwen en ooievaars komen eerst met de groen-warme dagen weder en zoeken hun verlaten nest op. Nu echter is alles koud, ledig en doodsch. Het dor-droge land ziet zwart, als ware het Bolswardsche Courant M <1 t I l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1