NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OJCSWABO £N W<aW8BA08S£ ml .^s f 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 45. DONDERDAG 8 NOVEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. I B VOOR Intusschen lijdt het onderwijs hierdoor BOLS VV Alt O’s g. puntdraad, is ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 ^□XDXXCXCXC XXXX^XX JX/CXCXIDC KXXXh xacxctcxcxczxxc het genot van vroeger. We herinneren aan de hand is gegeven het Dokkumer diep dorp Anjurn te trekken plaats zal doen innemen onder de diletfanten-korpsen in Nederland, 1 Vk stnjk-orkest moet in eene zaal worden genoten. Eene aanmerking (of liever ’t is eene opmerking, want er kan eerst na verloop van tijd verbetering in worden gebrachtis dezehet strijk-kwartet wordt overstemd door de blaas-instrumenten. Trouwens dit is het geval bij nagenoeg alle ver- eenigingen in kleine plaatsen. Er worden door den kapelmeester verscheidene jongens en ook ouderen onderwezen, die binnen kort als leden van het korps zullen optreden. Heel flinkMaar laten er dan vooral ook velen komen, die viool spelen willen leeren of die zich op een ander strijk-instrument willen oefenen. Als zij dan na voldoende oefening plaats nemen aan de lessenaars, zal men hier eens een wezenlijk, een heusch strijk orkest te hooren krijgen van Bolswardsche dilettan ten. Er is nu gelegenheidde heer Kronig biedt ze aan. Als het waar is, dat in Bolsward werke lijk zin voor muziek bestaat, dan moet het nu blijken. Toen we de zaal binnen kwamen, was ze nog nagenoeg leegen toch was ’t acht uur. Later kwamen er nog wel menschen, maar vol is anders. Hoe komt dat toch We hoorden zoo vaak zeggen ons muziekkorps mag gehoord wor den, of: als er weer een concert gegeven wordt, zil de zaal wel vol loopen. Bovendiener waren velen uitgenoodigd tot bijwoning van dit concert. En van hen zelfs ble ven de meesten weg, zoo althans hoorden we. Begint de smaak voor muziek in Bolsward te verminderen? We hopen van ganscher harte,dat dit niet zoo is en dat „zaken gaan voor* de eenige reden was, waardoor de zaal zoo slecht bezet was. De kapelmeester en de leden van ’t korps zul len zich door de slechte opkomst van ’t publiek niet laten ontmoedigen ze beoefenen de muziek om de muziek. We hopen eveneens van gan scher harte, dat ze dat met vlijt zullen doen. Dan zal het derde concert ongetwijfeld weer het bewijs leveren, dat ijverige en talent volle leiding en on vermoeide inspanning „Bolsward's Muziekkorps.* eene eervolle Harich, 5 Nov, Door den Rijksveld- wachter te Koudum is tegen den arbeider J. P. alhier proces-verbaal opgemaakt wegen het van gen van kievitten. Vreemd is het, dat men deze dieren niet mag vangen, maar wel verkoopen. Er wordt 17 cent per stuk betaald. De bekeurde moet dus op heeterdaad betrapt worden. Ooststellin^werf, 2 Nov. De lijster- vangst heeft dit jaar ook in deze gemeente weinig opgeleverd. Slechts enkele dagen was men over de vangst nog eenigszins tevreden, doch het weder is over ’t geheel ongeschikt geweest. Thans worden er zoo goed als geen lijsters gevangen. Daarbij worden de gestrikte vogels bijna allen door houteksters opgegeten, ’t geen andere jaren nooit het geval was. Ook de jacht levert on gunstige resultaten op. Hazen worden er weinig meer geschoten, omdat zij dezen herfst schaars vertegenwoordigd waren. Ander wild is er ook niet veel meer. De jagers behalen dus geen groote voordeelen, daar het jachtveld hier meest ook gehuurd moet worden. De herhaalde pogingen van het gemeente bestuur om hier hulp te bekomen in onderschei dene scholen, lijden telkens schipbreuk. Er bieden zich op een tractement van f500, zonder eenig vooruitzicht op verhooging, in ’t geheel geen sollicitanten aan, ’t geen trouwens in den tegen woordigen tijd volstrekt niet te verwonde» De Fransche Regeering heeft besloten, zich van deelneming aan alle feesten en officieele re ceptiën te onthouden tot na de begrafenis van Czaar Alexander. Dientengevolge is ook de groote jachtpartij van den President uitgesteld tot in het laatst dezer maand. De Nationale Liberale corresp. zegt, „uit eene alleszins vertrouwbare bron“ te hebben ver nomen, dat het nieuwe ontwerp betreffende de tabaksbelasting, na bij de Bondsregeeringen te zijn rondgezonden, thans eerstdaags bij den Bondsraad zal worden ingediend en dat het eene belangrijke wijziging van het vorige ontwerp is. De meerdere opbrengst, die in het oorspronkelijke ontwerp op 45 millioen was berekend, is in het nieuwe op 30 a 35 millioen geraamd en in evenredigheid daar mede zijn de eerst voorgestelde belastingcijfers verlaagd. Deze bedragen in het nieuwe ontwerp voor sigaren en sigaretten 25 percent (in plaats van 33’/3)voor pruimtabak en snuif 33*/2 (in plaats van 50); voor rooktabak 50 (in plaats van 652/3- De belasting op de voorraden die bij de uitvoering der nieuwe wet aanwezig zullen zijn, is van 9 op 6 mark gebracht. Het invoer recht op buitenlandsche ruwe tabak is op 40 mark per 100 kilo gebleven. Omtrent de verplichtingen van planters en kooplieden zijn aanmerkelijke faciliteiten in het ontwerp opgenomen. De berichten uit China zijn niet vertrouw baar. Gisteren vernam men, dat er nieuwe leger korpsen werden opgericht, nu dat China bereid is den vrede te sluiten op voorwaarde, dat Korea onafhankelijk worde verklaard. China zou ook eeue door de Europeesche Mogendheden vast te stellen oorlogsschatting willen betalen. Aangaande de steenproductie in Nederland over 1894 meldt men Dit jaar werden 141.769.500 steenen minder vervaardigd dan in 1893. Hiervan zjjn 112,354,000 waalsteen en 29.415.500 in de andere provinciën. Dit jaar ver vaardigde men waalsteen 431,268,000. Holl. IJssel 85,753,000, Zeeland 1,065,000, Rijn en Vecht 50,236,500, Brabant-Limburg 18,218,000, (dat is 316,000 meer dan in 1893). Groningen 28,260,000 en Friesland 39,015,000. Totaal maakte men dus dit jaar 653,815,500, tegen 795,585,000 in 1893. Wegens de mindere productie werden de steenprijzen verhoogd. In de Amst. Ct. deelt een inzender het vol gende extract mede van een gepensioneerd In disch militair24 Februari 1892, bij het Kol. Werfdepot vrijwillig geëngageerd voor zesjaren, premie f 20029 Maart 1890 geëmbarkeerd 9 Mei 1890 gedebarkeerd21 Augustus 1890 ter ga- geering naar Nederland met f 100 pensioen, af gekeurd voor alle militaire diensten wegens ge breken niet ontstaan in en door den dienst. Dus binnen 6 maanden uit en thuis. Hij heeft eene mooie reis gemaaktf 200 premie gehad, geen dienst gedaan en voortdurend f 100 pen sioen. - Welk eene beteekenis het postwezen in on zen tijd heeft, moge blijken uit de statistiek opge maakt bij gelegenheid van het twintigjarig bestaan der Wereldpostvereeniging, in October 1874 tot stand gebracht. In 1892 bedroeg het aantal zendingen 18 mil liard, dat is dus ongeveer 5J millioen zendingen per dag. Van die 18 millard zijn 8000 millioen brieven, 2000 mill, briefkaarten, 7300 millioen drukwerken en monsters zonder waarde, 260 millioen postwissels, ten bedrage van 72 milliard gulden, 330 millioen postpakketten, 68 milhoen aangeteekende brieven met geldswaarde en 45 millioen dienstbrieven. Het getal der postkantoren bedraagt 197,914. Een zesjarig meisje geraakte in de Laurier gracht te Amsterdam. Een jongen van ongeveer twaalf jaren, Jan Rop, sprong het kind na en met behulp van de omstanders aan den wal, wist hij het meisje te redden. In den Haag werd alleen in de maand Octo ber de brandweer twaalfmaal zonder reden gealar meerd. Dit loos alarm maken noemt men in den Haag eene aardigheid. Dat men in andere landen beter de heilzame instelling der brandweer-organisatie waardeert, blrjkt uit hetgeen het Vaderland er bij mede deelt, dat in Berlijn met zijn een driekwart mil- lioeu inwoners slechts 8 maal in een geheel jaar die kwajongensstreek werd bedreven. In onze periodieke pers stuitte het School blad op de volgende steenen des aanstoots Maar de overste van Lawick van Pabst, die geen vrees kende ach ware het beleid maar even groot geweest wilde niet naar den wijzen raad luisteren. (Soer. Ct. Sept.) Maar de Tsaar wenscht blijkbaar ook nog de formeele inzegening van het bruidspaar door den hofpriester persoonlijk te beleven. Sinds onheugelijken tijd voert men polemiek over Friesland’s boezemwater, afgezien van het vele goede dat tot een goede afstrooming werd gedaan. Het dijkwezen aan zee is veel verbeterd, vooral na den heftigen storm in 1877 en deskundigen achten het gewest tegen de zee vrij beveiligd. Is dit zoo, wat we heel gaarne gelooven dan zijn die twee tot drie millioen tot productie vee arbeid gebruikt, daar ze dienden om de ar beiders binnen dien band besloten, in de mogelijk heid te stellen rustig door te arbeiden. Maar het binnenwater speelt zijn parten niet minder! Van bepaalden kant gezien geeft het groot aantal meren nog iets schilderachtigs, iets poëtiesch en ook velen brood, ’t Zijn vaak ook beste water-i eservoirs en de hoofdkanalen b. v. dat van Groningen Stroobos Stavoren of Groningen Stroobos Lemmer, loopt over de streek der meren, door het Waterland. Met dat al zat men dezen zomer niet enkel leelijk opgescheept door het hooge boezemwater, maar is ook de financiële schade groot; de Leeuw. Crt. in een ingezonden stuk spreekt van 30.000 bunders, welke onder water stonden en f 75 schade (b. v. aan ’t hooi, maar ook aan ’t land) aanne mend, is die in den zomer van 1894 althans 2V4 millioen. Het is tastbaar, dat het voorjaar van 1895 van de gevolgen zal weten. Stroomkanalen waarlangs en sluizen waardoor het hooge boezemwater moet spuien zijn er, doch er is rekening te houden met de vele polders en in jongeren tijd ook de vele waterschappen. Uit- loozing is vooral aan den kant der Lauwerzee, maar nu deze altijddoor, door slik ondieper wordt en ook de geulen opslikken, heeft men niet meer het genot van „de Dokkumer Nieuwe Zijlen11 als ons best, dat voorjaren een kanaal uit de Ee of naar den N. O. hoek bij het en dit naar’t schijnt zeer overwogen voorstel wordt nu weer opgeworpen. Zeker is bovenal, dat er maatregelen moeten ko men voor een betere afstrooming van hoog boe zemwater. Arnh. Crt. Dat men voorzichtig moet zijn met het afrasteren van weiland met z. g. puntdraad, is dezer dagen te Angeren gebleken, waar een extra zware os daaraan is vastgeraakt en zich zoodanig heeft verwond, dat hij moest worden afgemaakt. Donderdag den Isten November werd door bovengenoemd korps het tweede concert gegeven onder directie van den heer Franz Kronig. Toen we naar aanleiding van het eerste con cert o.a. zeidenhet korps moet bij zoo'n leiding noodzakelijk sterk vooruit gaan, hebben we ons volstrekt niet te sterk uitgedrukt. Immers er was „sterke11 vooruitgang merkbaar, vooreerst in 'de vaardigheid, om ensemble-muziek te maken, ten tweede in het voordragen van solo-partijen met begeleiding en ten derde in het ontwikkelen van een krachtigen en toch niet oorverdoovenden klank. Het eers'e is een bijna noodzakelijk gevolg van de omstandigheid, dat vele stukken door den kapelmeester zijn gearrangeerd naar de bekwaam heden van dilettanten zoodoende is ieder in staat, zijne partij te maken, als hij zich slechts wat oefening wil getroosten. En dat er geoefend wordt, daar zorgt de ijverige, doortastende en kundige Kapelmeester wel voor. Élke repetitie brengt het korps een flink eind vooruit; want alles wordt zoo dikwijls herhaald, tot dat het „er in“ zit. En bovendien eischt hij van de leden, dat ze thuis zich moeten oefenen in ’t maken van de „loopjes/ Toch bleek het Donderdag, dat een paar stukken voor de krachten van de meesten te zwaar warenwe hebben bepaaldelijk het oog op „Der Zauberer von Hom* (No. 6,) Recitativ en Arie a.d. Oratorium, „die Schopfung* (No. 7,) en Groote Fantaisie uit Meyerbeer's Opera „de Hugenoten* (No. 8.) Het kwam ons voor, dat deze stukken niet genoeg beoefend waren gedurig was er weifeling. Enkele malen zat men in vrees, dat alles totaal in de war zou raken. Zoo ver kwam ’t echter nietmen kwam met elkaar aan ’t eind, maar niet dan na herhaald vallen en opstaan. We vonden dat jammer, vooral, omdat (’t zij met bescheidenheid gezegd) de arrangementen van den heer Kronig eene betere vertolking verdienen voor zoover wij er over kunnen oordeelen, zit de Fantaisie als arrangement keurig in elkaar. Als het korps dat stuk op het repertoire houdt, (en daaraan twijfelen we niet) dan zouden we het de eerstvolgende keer gaarne nog eens hooren, we zijn er zeker van, dat dan zal blijken lo. dat het niet te zwaar is voor de krachten van het korps en 2o. dat de instrumentatie het werk is van een degelijk musicus. Nu reeds kon men genieten bij het hooren van de kerk-scène, waarin de koper-instrumenten een prachtigen toon ontwikkelden en overschoone accoorden deden hooren. Van het tweede werd het bewijs geleverd in No. 7de solo voor tenor-hoorn werd ver dienstelijk uitgevoerdmen kon zoo merken, dat een dilettant met veel muzikalen aanleg was onderwezen door,iemand, die in de muziek door en door thuis is. En toon-voortbrenging èn voor dracht, beide waren in één woord indrukwekkend. Een tweede bewijs van ’t geen we zoo even zeiden vonden we in de clarinet-solode gemak kelijkheid, waarmee de toonen werden voort gebracht en de uitstekende accentuatie wijzen op aanleg en goede instructie. Eindelijk het derdehet klankeffect van het korps. We hoorden zoo nu en dan zeggen’t is wel aardig, maar te hard. Wat zal men hier van zeggen Dit, dunkt onsharmonie-muziek eigent zich niet best in eene betrekkelijk(!) kleine zaalwant de forto-deelen moeten in zoo’n kleine ruimte wel eenigszins, ja, soms zelfs zeer hinder lijk zijn. Heeft men nu te doen met mannen van het vak, dan zullen ze zeer zeker ook die forto's zóó weten te temperen, dat het volstrekt niet hindert (ofschoon dan ook al weer waar is, dat het forto eigenlijk geen forto meer ismaar dilettanten zijn nu eenmaal geen kunstenaars. Al werden ook onze ooren zoo nu en dan ge troffen door eene al te hevige trilling der lucht, toch moeten we eerljjk bekennen, dat de sterke forto’s toch niet ruw klonken het bleef muziek. Naar ’t ons voorkomt, hebben de leden van hun nen tegenwoordigen kapelmeester eigenlijk blazen geleerd. De klank van de koper-instrumenten deed ons gedurig denken aan een militair muziek korps. Wat de hout-instrumenten aangaat, die leefden, wat de stemming betreft, met het koper op voet van oorloghet komt ons voor, dat die beide niet bij elkander passen. We hopen, dat het korps spoedig in de gelegenheid zal zijn, nieuw „hout11 aan te schaffende blazers zijn voor ‘t meerendeel meer dan goedonder hen Zijn zelfs verdienstelijke dilettanten. Ook nu weer werden we vergast op eene com positie van den heer Kronig, n.l. „nachtelijke overrompeling op Lombok.11 We zijn niet genoeg op de hoogte van de theorie der muziek, om dat stuk als compositie te beoordeelen. Wel durven we verklaren, dat in dat stuk werkelijk schoone melodiën voorkomen, die ons wel wat heel zangerig klonken in verband met de gebeurtenis, waaraan ze moesten doen denken. Het trom-kanon werd evenwel door den kapelmeester zoo meesterlijk bediend, dat men er geen oogenblik meer aan twjjfelde, of men bevond zich te midden van het strijdgewoel. Twee nummers van ’t programma werden uit gevoerd door een strijkorkest, De klank hiervan voldeed natuurlijk veel beter dan harmonie-bezet- ting, n.l. in de forto-passagesnatuurlijk» want ren is. 1 groote schade, vooral aan die scholen, waar het hoofd weder alleen voor alle klassen staat. Wat er met 6 afdeelingen tegelijk van het onderwijs kan terecht komen, valt moeilijk te begrijpen. Weid tuil, 1 Nov. Toen hier voor enkele weken geloot werd voor de nationale militie, nam een jongeling, wiens voogd in onze gemeente woont, daaraan niet deel, hoewel hij wel den vereischten ouderdom had. Sommige jongelingen hoopten op een nieuwe loting, anderen vreesden er voor. Ged. St. hebben echter alleen voor den gepasseerde een naloting bevolen, welke heden plaats had. Hij trok no. 4, alzoo een dienst plichtig nummer. Aruin, 2 Nov. Een wagen met twee paar den bespannen, waarmede bieten afgeleverd wer den, had hier bijna door het op hol gaan der paarden een kind van het leven beroofd. Het knaapje, door den schok van het voorste bankje gevallen, kreeg de wielen over ’t hoofd, dat vree- seljjk bloedde. Met twee gaten in ’t hoofd en een gebroken aim werd het thuis gebracht, waar het bij afwezigheid der beide dokters eerst eeni- gen tijd later geneeskundige hulp kon erlangen, welke door den heer Eelkema werd verleend. W’estergoo, 2 Nov. Een eigenaardig ge zicht is het gedurende de laatste weken honder den meeuwen over Frieslands weiden te zien zweven. Waarom toch vroeg men? De gissing lag wel eenigszins voor de hand en is bij onder zoek gebleken juist te zijn. De vogels maken jacht op muizen, welke lastige viervoeters in groote menigte worden opgepikt, netjes van het vel ontdaan en daarna opgepeuzeld. Dat de muizenplaag in weerwil van den natten zomer nog niet is geweken, blijkt wel uit het feit, dat sommige veehouders jongens in dienst nemen om de beestjes tegen */2 cent per exemplaar door verdrinken van kant te helpen, welke jongens somwijlen een aardigen daghuur verdienen. 3 Nov. Een der gevolgen van den natten zomer is zeker, dat op onderscheidene boerenerven de eenden dit najaar zijn begonnen te leggen een veehouder te Burgwerd begrootte het aantal door hem verkregen eieren zelfs op bijna 300 stuks. Fran. Crt. Konden vóór de verkiezingen de liberalen in het district den Helder het niet eens worden, na de verkiezing blijkt, dat ook de anti-revolu- tionairen het niet met elkander kunnen vinden. De officieele candidaat van „Nederland en Oranje11, de heer Korver, behaalde slechts 74 stemmen en de heer Staalman, de uitgever van Extra tijding, 558. De voorstanders van den heer Korver duiden het hem zoo euvel, dat hij zich die candidatuur tegenover den officieelen candidaat heeft laten aanleunen en vermoedelijk zal nu het gevolg zijn dat zij hem niet steunen. De kansen van den heer Kraakman, een Katholiek, en zeer bekwaam zee-officier, zijn nu zeer groot. De ingeschrevenen voor de militie, die er prjjs op stellen om, bij hunne indeeling als mi licien, in het garnizoen en bij het wapen hunner keuze, geplaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zij in de maand Januari, aan de indeeling voorafgaande, aan een examen voldoen, waarvan het programma door den Minister van Oorlog is vastgesteld als volgt 1. Het schrjjven van een goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de Vaderlandsche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De milititieplichtigen, die met voldoenden uit slag aan dit examen hebben deelgenomen, worden, voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en kunnen des- verkiezende, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. In 1872 schreef Karl Gutzkow in de Köln. Zeit. opstellen over ons land. Welke veranderin gen twintig jaar bij ons teweeg brachten, blijkt uit het volgende „In Holland heeft iedere stad een krant, die allerhevigst meespreekter is altijd een levens vraag, en het deel dat daaraan genomen wordt, kan somtijds zoo ontaarden, dat daardoor te Am sterdam samenscholingen op de straat ontstaan, wanneer alsdan het plebs een zeer boosaardige houding pleegt aan te nemen, en b. v. door be- redene rustbewaarders in het nauw gebracht, deze door het doorsnijden van de pezen hunner paar den ten val brengt, gelijk geschied is. Democratisch is Holland echter niet. De elementen der anarchie zijn in het rijke land te spaarzaam voorhanden. Arbeidersbewegingen en werkstakingen hebben hier nog geen navolging gevonden. Tegenover de kooplieden en landbouwers treden in Holland alle andere standen terug. En met het welzijn van deze beide overwegende klassen is ook de gemeene man te nauw verbonden.11 Er is sprake van, dat de gemeente Schiedam den eervol ontslagen burgemeester Van Dijk, een vermogend man, zal aanspreken tot vergoeding van het kas-tekort van f 85,000, dat nooit zulk een hoogte had kunnen bereiken, als de burge meester, overeenkomstig zijn plicht, behoorlijke controle op boeken en kas van den ontvanger had uitgeoefend is*»* I i Bolswardsclie Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1