NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD BH WOHSBBABBBL De nood in Friesland. K 1894. No. 47. E» 4: Drie en dertigste Jaargang. DONDERDAG 22 NOVEMBER. P. A. GERRITSMA. INGEZONDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR Hznsf, CrtK I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 5 Mijnheer de Redacteur! In het verslag der vergadering van de vorige week, waarin de heer Heldt als Spreker optrad, komt, zeker door den beknopten vorm van dat verslag, niet duidelijk uit, waarom ik den heer Heldt van dubbelzinnigheid beschuldigde. Ik verzoek UEd. daarom beleefd, dit mijn schrij ven wel te willen plaatsen. Mijne bedoeling was deze: Nadat de heer Heldt, in het begin van zijn schrijven heeft gezegd, geen gegronde reden te kunnen aanvoeren om vrouwenarbeid op fabrieken, in mijnen enz. te kunnen verbieden of beperken, deelt hij in het slot van datzelfde schrijven mede„de volgende deugdelijke reden om vrouwenarbeid te verbieden of te beperken zijn dat de moeder voor ’t grootste gedeelte verplicht is, haar kinderen te verzorgen en op te voeden enz. Is dat geen spreken met twee monden Mij dunkt van ja. U, M. de R. mijnen dank voor de opname dezes, D. de VRIES, Voorz. der Comm, van de Werkl. Vereenigingen. Bolsward, Nov. ’94. Kapelmeester van gen en ook te Vlaardingen, Maassluis en IJmuiden weder een „Het spijt mij van mijne ringen14, zeide moet ze terug hebben 1“ 3r en dochter keken elkander wanhopig s kon het den krankzinnige toch invallen, eld den ring van haar op te eischen eer speelde achteloos met het koord van „Kijk, daar zjjt gij weer mijn Daarop stak hij waarlijk den ring van fonkelende diamanten aan zijnen vin ger.14 Een voor een vond hij de ringen in dezelfde volgorde als hij ze had weggeworpen in het gor dijnkoord terug. Ten laatste ook de ring der jonge dame. „Mejuffrouw,14 zeide hij haar heur eigendom teruggevend, „neem uw fraaie ring terug. U wildet u niet met mij onderhouden, niettemin heb ik mij veroorloofd u een klein tijdverdrijf te verschaffen. Ik ben de goochelaar Chambly Op dit oogenblik stoomde de trein ’t station binnen. De conducteur opende het portier en riep: „Keulen!14 De heer sprong uit de coupé en verdween onder de menigte. de meerderheid, bij het besluit om niet toe te geven aan den wensch van Gedeputeerde Staten alsmede bij het besluit, om collectief ontslag te nemen, hebben de liberale leden den doorslag gegeven. Hoe dit alles zij, door de bovengenoemde feiten is weer eens klaar en helder voor oogen getreden, hoe groot de nood in Friesland eigenlijk is, en hoe dringend eene nadere regeling van gemeente en rijksfinanciën vereischt wordt. Als wij dat be denken stemt het ons dubbel droevig, dat de vorige kamer bijna een geheel zittingsjaar heeft zoek- gebracht aan een uiterst onvruchtbaar debat over de kieswet. VoorwaarDeliberante senatu perit Saguntum. (Terwijl de kamer maar doorpraat, gaat het land te gronde.) Enkh. Crt. Arum, 16 Nov. Het mond- en klauwzeer heeft zich ook hier vertoond. Woensdag merkte de heer H. de Vries het op bij een zijner koeien en heden Vrijdag zijn er reeds een 16-tal door aangetast. Wel een bewijs, dat de ziekte zich snel kan verspreiden. Achluni, 16 Nov. De nieuwe machine in de boterfabriek alhier, door tusschenkomst van den heer R. Rodenburg te Leeuwarden geplaatst, voldoet tot nu toe uitstekend. Daar het een machine met Riéder expansie is, werkt de regu lateur op de expansie en niet op de stnoorklep. Sedert deze machine in gebruik gesteld kon worden, is men de helft minder steenkool be- noodigd. Tevens is ei aan verbonden een automatisch smeertoestel, waardoor het vet er druppelsgewijze in valt, wat een besparing van minstens 25 pet. olie geeft, terwijl de automa tische stoompomp het water uit de nortonwel, die 9000 d.M3. water per uur oplevert, zoodanig onder en boven den grond rondvoert, dat de grondtemperatuur onveranderlijk dezelfde blijft, waardoor hij volkomen aan het doel beantwoordt. De heer Rodenburg heeft dan ook alle eer van zijn werk. Fran. Crt. Een slimme snaak, maar niet slim genoeg. Carré heeft het in Groningen buitengewoon druk. Avond aan avond is het er stampvol. In zonderheid was het dat Zaterdagavond en moes ten verscheidene buitenlui terugkeeren, zonder binnen de tent te zijn gekomen. Velen onder hen zijn ook nog bedrogen door een zekeren T. die den vorigen Zaterdag een groot aantal kaartjes had opgekocht, maar daarmee was blijven zitten en ze nu aan den man bracht. De snaak werd echter gevat en zal zeker zijn straf niet ontgaan. Men hoort verluiden, zegt de Standaard, dat in een dezer dagen gehouden vergadering van de Roomsche Kamerclub besloten zou zijn, het aangevraagde geld voor nieuwe geweren tot eiken prijs te weigeren. En er wordt nog bij verteld, dat deze slag, die dan bepaaldelijk den Minister van Oorlog treffen zou, gemunt zou zijn op het geheele Ministerie, over welks manier van optreden men niet weinig ontstemd schijnt te wezen. In Artis44 te Amsterdam is een militair postduivenstation ingericht, dat a.s. Maandag voor het publiek geopend zal worden, Komt men het gebouwtje binnen, dan bereikt men langs een trap een woonvertrek, waarin zich een vitrine bevindt met allerlei, wat be trekking heeft op den postduivendienst. Uit dat vertrekje komt men in het eigenlijke station een vertrek dat in tweeën verdeeld is door een gang voor het publiek, met afscheidingen van ijzergaas, zoo- dat men een vrij gezicht heeft op de groote hokken aan weerszijden, welke ieder ongeveer 30 kleinere broedhokken bevatten. Ieder hok heeft aan de voorzijde een uitvliegraam met knip. Die knip pen zijn zoo ingericht, dat iedere duif, die terug komt, een electrisch seintoestel in beweging brengt bij het binnengaan, zoodat de opzichter in zijn aangrenzend kantoortje verwittigd wordt van hare komst. Er zullen in den beginne ongeveer 50 duiven zijn, terwijl er plan bestaat, dit getal weldra uit te breiden tot ongeveer 500. De daartoe noodige ruimte zal gevonden worden door een verdieping te zetten op het gebouw. De Tijd noemt het bericht van de Standaard, volgens hetwelk door de katholieke Kamer-club zou zijn besloten het aangevraagde geld voor nieuwe geweren te weigeren, teneinde zoodoende het geheele ministerie te treffen, „louter verzin sel.44 De katholieke leden van de Tweede Kamer zijn nog vergadert plaats he Intusse Venl. W' bode, die ren uitli „broeit.44 Me schreven muntbilji kleur zu der nieu Als m ruilde „d dat de F geleerd r ken op zijn sten als- Zondag zijn te Scheveningi TT1a*AlTT•- groot aantal bomschuiten en loggers van de Scheveningsche reederij binnengeloopen, bijna zonder uitzondering met schade aan de vleet, aanmerkelijk verlies aan netten en zeer teleur stellende vangsten. Het jongste stormweder heeft de Scheveningsche vloot alzoo gevoelige verliezen toegebracht. Door een wielrijder werd te Amsterdam aan den ingang van de van Baerlestraat een dienstmeisje omvergereden. Het publiek koos par tij tegen den jongen man, vernielde zijn wiel en bracht hem een duchtig pak slaag toe. Dit zal misschien meer baten dan alle gemeen telijke verordeningen en vermaningen van het hoofdbestuur der wielrijders tegen het hard eu onbesuisd rijden. Witmarsum, 16 Nov. Als de verschillende melkwagens bij onze boterfabriek aankomen en vertrekken is het daar niet zonder gevaar. Dat ondervond gister ook een persoon, die daar nood zakelijk met zjjnen wagen moest passeeren en om nu wat ruimte te maken een der paarden van een in den weg staanden wagen bij den teugel nam. Het paard scheen daarmee niet gediend en gaf zulk een gevoeligen slag, dat de persoon bewusteloos neerviel. Gelukkig, dat de toestand van den getroffene zich nu gunstig laat aanzien, daar er niets gebroken schijnt te zijn. Omtrent het proces-Joniaux wordt uit Ant werpen gemeld, dat nog geen termijn voor de behandeling dezer zaak is bepaald. Behalve de 4 of 5 deskundigen moeten ruim honderd getuigen gehoord wordeu. Naar men verzekert, ziet mevrouw Joniaux het proces met vertrouwen te gemoet. Zij moet in de langdurige preventieve hechtenis wel-is-waar bleek en mager zijn geworden, maar heeft nog niets van hare energie verloren en blijft steeds haar onschuld betuigen, waaraan dan ook in beschaafde kringen niet meer getwijfeld wordt. Zooals men weer, wordt mevrouw Joniaux beschuldigd, haren oom, hare zuster en haren broeder met morphine vergiftigd te hebben maar voor het publiek, dat den inhoud der processtukken niet kent, is het moeilijk aan hare schuld te gelooven, als het ver neemt dat de experts, ondanks het nauwkeurigste onderzoek, in twee der zoogenaamde slachtoffers geen spoor van vergif hebben kunnen ontdekken, eu in het derde lijk slechts enkele milligrammen morphine. Intusschen zal eerst later blijken, of dit verhaal juist is. De Gentsche socialisten hebben een grooten winkel geopend, waar van alles te krijgen zal zijn. Het gebouw heeft een grondvlak van 800 vier kante meter en bestaat uit vijf verdiepingen. De benedenverdieping en de eerste verdieping zijn verkooplokaal, de drie bovenste werkplaats. Op alle verdiepingen is electrisch licht en de naai machines worden door electriciteit bewogen. Het gebouw is van allo mogelijke gerieflijkheden voor zien. De kosten bedragen 225,000 frank. Hon derden werklui vinden er werk. Met groote feestelijkheden is het magazijn ingewijd. Het huwelijk van den Keizer van Rusland moet bepaald zijn op Maandag a. s. Een Japansch blad, de Yorodzu Cheho,zegt het volgende omtrent de inmenging van andere Mogendheden in den oorlog tusschen China en Japan: „Nauwelijks heeft Japan zijn reuzentaak, de tuchtiging van China, begonnen, of allerlei Mogendheden trachten tusschen beide te komen. „Hiertegen verzetten wij ons bepaald. Hetzij wij onzen tegenstander vernietigen, ofdathijhet ons doet, de oorlog behoort tot het einde toe vol gehouden te worden. Alle tusschenkomst van anderen moet onmiddellijk worden tegengegaan. Wij zullen er tegen protesteeren op eene wijze, die geen twijfel overlaat.44 Wanneer men van sociale nooden spreekt, dan is de provincie Friesland daarvan wel het levende bewijs. De nood is daar in alle opzichten zeer hoog gestegen, en de vorige regeering heeft het bestaan van dien nood volmondig erkend, toen die, zjj het dan ook niet met zooveel woorden maar in werkelijkheid met het oog op verscheiden noodljjdende Friesche gemeenten, het subsidiestel sel heeft ingevoerd. Dat subsidiestelsel kon ech ter alleen daarom de meerderheid in de Kamer verkrijgen, omdat de nood zoo hoog was geklom men, dat dadelijk hulp werd vereischt, en met het oog daarop, dat de Staat zijn plicht zou verzuimen, wanneer die zonder ook maar één hand uit te steken, zou toezien dat ettelijke gemeenten finan cieel te gronde gingen. Maar èn de Regeering, die het subsidiestelsel voorstelde, èn de Kamer die hét aannam waren het er vrij wel over eens, dat de invoering daarvan geen blijvend iets zou mogen zijn, maar slechts als overgangsmaatregel zou mogen dienen, om tijdelijk den nood te lenigen, tot meer blijvende hervormingen de sociale toe standen zouden hebben verbeterd. Dit subsidiestelsel heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot een loven eenerzijds en een bieden a iderzijds. De noodlijdende gemeenten meten htfnne behoeften zoo breed mogelijk uit en vragen dus eene zoo groot mogelijke rijkssubsidie aan, de hooge Regeering houdt zooveel mogelijk de hand op den zak, en geeft niet dan na duidelijk geble ken behoefte, en wij gelooven, dat door zoo te doen èn Regeering èn Gemeenten een even na tuurlijk als gerechtvaardigd standpunt innemen. Er zijn echter Gemeenteraden, die het tever- eefs op de hulp van den Staat lieten aankomen. ■oo de gemeenteraad van Weststellingwerf in het district Schoterland. Deze besloot het tekort in de gemeentefinanciën te dekken door op de be groeting eene zeer aanzienlijke Rijksbijdrage te brengen, natuurlijk in de hoop, dat de Regeering, overtuigd van den hoogen nood in de Gemeente Weststellingwerf, die Rijksbijdrage zou verleenen. Die begrooting is echter door Gedeputeerde Staten van Friesland niet goedgekeurd. Deze wilden de begrooting sluitend zien gemaakt door eene verhooging van de percentage van den hoof- delijken omslag. De gemeenteraad van West stellingwerf weigerde echter beslist tot dezen maat regel over te gaan. En wanneer men bedenkt, dat de percentage van den boofdelijken omslag in die Gemeente reeds boven de 10 procent is ge stegen, dan zal men alleszins billijken, dat die Gemeenteraad geene enkele verzwaring van die Gemeentebelasting (we hopen dat de zetter de t niet vergeet in het woord Gemeente) voor hare rekening wil nemen. Edoch, daarmede kwam men niet verdermen koos dus den eenigen uitweg, die nog openstond men besloot een rechtstreeksch beroep op den mi nister te doen. Eene deputatie uit den Gemeen teraad van Weststellingwerf, bestaande uit den burgemeester, den Hr. Sleeswijk en de H.H. van der Zwaag en Eisma, gemeenteraadsleden, vroegen audiëntie aan bij den minister, welke audiëntie bereidwillig verleend werd. Het was echter nul op het rekest. Gedeputeerde Staten werden door den minister in het gelijk gesteld. De minister liet wel doorschemeren, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop een wetsontwerp tot betere re geling van Rijks- en Gemeentefinanciën de kamer zou bereiken, iets wat alle noodlijdende gemeen ten ten goede zal komen, maar dit was slechts eene soort belofte voor de toekomst, in alle ge vallen geene hulp voor het heden. Toen heeft de gemeenteraad staande voor de keuze om of toe te geven, en dus aan eene maatregel mede te werken, die zij verkeerd achtte of heen te gaan, het laatste gekozen. Zij nam collectief ontslag, om dusdoende aan de kiezers de uitspraak te laten, of die vinden, dat de Gemeen teraad of wel de Gedeputeerde Staten het ware belang der Gemeente op het oog hebben gehad. De uitspraak der kiezers is niet twijfelachtig. De afgetreden gemeenteraadsleden zullen wel allen herkozen worden, en dan natuurlijk blijven wei geren den door Gedeputeerde Staten voorgestelden weg in te slaan, waarvan het einde zal zijn, dat Gedeputeerde Staten ex officio optredende, doende wat der Gemeenteraad is, de gewraakte belasting- verhooging zullen invoeren. De handelwijze van den gemeenteraad van West stellingwerf zal dan ook niet de minste practische gevolgen hebben, maar het zal blijven een protest en door de gematigde wijze, waarop die gemeen teraadsleden optraden, een waardig protest van eene noodlijdende gemeente tegenover eene Re geering, die niet wil toegeven, dat de nood zoo hoog is als die Gemeenteraad te kennen gaf. Ons dunkt dit conflict tusschen stads- en staats bestuur een bedenkelijk feit en een gevaarlijk pre cedent, een precedent, dat al door een andere ge meente is nagevolgdde gemeente Opsterland heeft ook reeds besloten collectief ontslag te nemen. En wanneer nu sommigen zouden zeggen ja, maar daar in Weststellingwerf is eene sociaal-de- mocratische gemeenteraad, en dat zulk een be staande uit menschen, wier politieke overtuiging eene „opposition quand même11 tegen de bestaande machten voorschrijft, in verzet komt tegen de boven hem gestelde staatslichamen, is waarlijk geen wonder, dan zouden wij dezulken er op willen wijzen, dat zij zich ten eenen male vergissen. Ja er hebben in dien gemeenteraad zeer zeker sociaal-democraten zitting, maar zij hebben niet Slachtoffers van hun plicht. De begrafenis der te Vlissingen op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Belgische loodsen, heeft Zaterdag op zeer plechtige wijze plaats gehad. Uit vele huizen hing de rouwvlag. Hollandsche en Belgische loodsen vormden een eerewacht om den lijkwagen, terwijl het uit Bel gië overgekomen loodsbestuur achter den wagen ging evenals de vier loodsen die gered weiden. Op de begraafplaats werden onder de vele belang stellenden ook de inspecteur van het loodswezen en de burgemeester opgemerkt. In een niet-rook-coupé. (Een ware gebeurtenis.) „Conducteur! Twee plaatsen in een dames- coupé naar Keulenriep een oude dame te Aken, die met hare dochter, kort voor het ver trek van den trein naar een goed plaatsje zoekende, heen en weer liep. Dames-coupé’s zijn bezet, maar hier hebt u twee plaatsen „niet rooken14, antwoordde de con ducteur, terwijl hij het portier opende. De dames schikten zich zonder morren in deze noodzakelijkheid. Een net gekleed heer, die alleen in de coupé zat, bood haar hoffelijk de hand, om hen bij het instijgen behulpzaam te zijn, en wilde haar van eenige pakjes ontlasten, om die op de daarvoor bestemde plaats neer te leggen. Dit werd echter afgewezen. De dames namen tegenover den heer plaats, de conducteur knipte de kaartjes en de trein zette zich in beweging. „’t Is verschrikkelijk warm,44 zeide de jonge dame na eenige oogenblikken tot hare moeder terwijl zij hare handschoenen uittrok en met de fraai gevormde witte hand het haar glad streek. „Gaan de dames naar Keulen14, vroeg de heer zich tot de jonge dame wendende. Geen antwoordeen hoogmoedige blik nam den vrij moedigen vrager van het hoofd tot de voeten op. Deze begreep den blik maar al te goed en zweeg. Op den duur scheen hem dit echter ondragelijk te worden. Hij keek naar buiten, ’t Was reeds donker en ’t licht in de coupé aangestoken. Hij begon te spelen met de kostbare ringen, welke hij aan zjjne rechterhand droeg, deed er een die rjjk met diamanten bezet was, af, en bekeek hem peinzend. „Mooie ring!14 sprak hij op weemoedigen toon, „gjj zijt mij als geschenk van den Russischen keizer lief en dierbaar, doch gij moet weg Met deze woorden wierp hij den kostbaren ring uit het venster. De dames verbleekten. Was hun medereiziger krankzinnig Deze ging inmiddels schijnbaar tot zichzelf voort. „Als cadeau van den Hertog van Parma zjjt ook gij mij lief en dierbaar!14 zeide hij terwijl hij een fonkelenden robijn met briljanten omzet van zijn vinger nam, „maar gij moet ook weg Evenals zijn voorganger wierp hij hem uit het venster. Er bestond geen twijfel meer, de man was krankzinnig. Misschien leed hij aan hoog moedswaanzin, daar hij slechts van keizers sprak, en de kostbare ringen als notedoppen gooide. Vreeselijk! En met deze waanzinnige bevon den de dames zich ’s nachts alleen in de coupé De noodrem was juist aan zijn kant, en zijn overjas hing er aan. Een station was ook niet in ’t vooruitzicht, en de verdachte vreemdeling vervolgde zijn spel, totdat hij op ’t laatst zelfs zijn trouwring uit ’t venster slingerde, terwijl hij al zuchtend zeide„Gij, mijn trouwring, zijt mij het liefst van allen, doch er helpt niets aan ook gij moet wegNu vestigde de man zijn blik op de hand der jonge dame, waaraan een fraaie ring zat. „Mejuffrouw44, zoo sprak hij, „U hebt daar een nrpn.hticren ring, maar die moet ook wegDaarop hij zijn hand er begeerig naar uit. ig richtte zij een vragenden blik op haar Deze eveneens in doodsangst knikte toe- Viool- enPianolessen kostbare ring moest overgegeven wor- >evend nam zij hem van haar vinger, met Ondergeteekende beveelt ziclje buiging werd hij aangenomen, en uit ’t aan tot het geven van LESSER geworpen. Er heerschte een oogenblik op piano en Viool, naar d<)0 vreemdeling trok zich in een hoek te- methode van het Leipziger Conservatorium scheen te slapen. Voor grondig onderricht wordt ingestaan. zou hij in ’t schild voeren? Weder liet De lessen zullen worden gehouden WOENS-3,0^^ 0V(3ri£ens welluidende stem DAGS en ZATERDAGS. Deprijs per maand dus van lessen is f 1,50. tl de Schutterijmuzjek^ec^eide 4 z-x j, IL Russische ring. 6 i1 Bolswardsche Courant np indiening yitnhnrvei,crlar,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1