NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLS WARD EN WONSERADEEE 1894. No. 49. e Jaargang. <W-OLAAS.> I r Drie en dertig BINNENLAND. INGEZONDEN. Evenals tot heden zal in 1895 het RAADSVERSLAG der Ge meente W()NSERADEEL als gratis Bijvoegsel bij de Bolswardsche Courant verschijnen. BUITENLAND. I VOOR F M T A O S I fcl U W S». i ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per .3 maanden. Franco per post 95 Cents. i f $XXXI)OOOOOCXXXXXXXXX$ g DONDERDAG 6 DECEMBER. :£x:x: xcxdcxcxcdxx: k»x_xdxx:xcxc x^ ---- ■1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. E K Drie tot vierhonderd slachters van Brussel en omtrek hebben vergaderd in het slachthuis van Curemghem, om den toestand der slachterij te bespreken, veroorzaakt door het verbod van den invoer van Hollandsch vee. Zij hebben be sloten eene gezamenlijke petitie aan den bevoegden Minister te sturen om te vragen, 1. het verbod van invoer op te heffen; 2. de wet van 1894 te wijzigen, waardoor de slachters bemoeilijkt wor den wegens de keuring. Door China moet het aanbod van een Britsch bankiershuis zijn aanvaard om het 1,200,095 pond sterling in goud te leenen a 4‘/2 percent, eene aanvaarding, die te begrijpen is, wanneer men weet, dat de vorige Cmneesche leening onder vrij wat beter omstaniligheden am de markt werd gebracht tegen 7 percent rente. De val van Port-Arthur deed deze schuldbrieven reeds vyf percent beneden den pri^s van uitgifte dalen. De georganiseerde propaganda der socialisten onder de Parijsche studenten in het Quartier Latin heeft een aan vang genomen. De reeks lezingen die gehouden zullen worden over de groote oeconi- mische en sociale vraagstukken van den dag, werd geopend door Van der Velde, een der leiders der Belgische sociaal-democratische partij, met eene rede over de socialistische bewegingin België, die zich kenmerkte door de bijzonder kalme en beschaafde wijze waarop zij werd voorgedragen. De spreker werd herhaaldelijk toegejuicht. hierbij op te doen, zal afhangen of er verder uit breiding aan dezen maatregel zal worden gege ven. Een Engelsche dame deelde onlangs in de „Graphic* mede dat ze op een advertentie om een kindermeid, zesmaal geplaatst in drie bladen, slechts twee brieven kreeg, terwijl 40 dames schreven op één aanvraag om een kinderjuffrouw, in een lokaal blad. Dergelijke verschijnselen zijn hier te lande ook niet zeldzaam. Wat bewijzen ze eigenlijk? vraagt Het Vredig thuis', dat men haar, die de kinderen helpt ver zorgen, niet langer moet zoeken in de laagste standen, omdat men inziet dat er ontwikkeling en beschaving noodig is om met kinderen om te gaan? Is dat het geval, dan mag men zich wel over werkelijken vooruitgang verheugen en dan doe ieder zijn best om deze juiste opvatting van de zaak hoe langer hoe meer te helpen verbreiden. „Een schrede achterwaarts* en „Een nieuw geweer? zijn de titels van twee belangwekkende artikelen in het jongste nommer van de „Vragen des Tyds“. Het eerste is van den oud-Minister van Oorlog Seyffardt en strekt om te betoogen, dat er „gegronde vrees bestaat dat de ontwikkeling onzer volksweerbaarheid, die toch reeds zoo uiterst langzaam voortschreed*, door de laatste regee- ringsmaatregelen betreffende de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel en het reservekader „zeer zal worden geschaad.* Het tweede is van den len luitenant der infan terie Fabius, die op verschillende, zoo technische als financieele, gronden de Volksvertegenwoordi ging aanraadt geen sommen voor een nieuw ge weer toe te staan. Het is een van veel zaakkennis en van een ruimen blik de sporen dragend opstel, waarin o.a. nogmaals krachtig wordt aangetoond hoe onhoud baar de bewering is, dat het tegenwoordig intan- teriegeweer als repeteer wapen niet deugt. Onhoud baar, vermits men onze miliciens het gebruik van het huidige wapen niet naar behooren heeft geleerd en voortgaat het hun niet naar behooren te leeren. minder bevoorrechte kleinen, even ontvankelijk voor indrukken van liefde en belangstelling en even dankbaar als de gelukkigen, die volop kun nen genieten van al het schoone en heerlijke in de kinderwereld. Dat is eerst handelen in den geest van den Heilige, de hand te reiken aan eene arme moeder, die ook o zoo graag hare kin deren gelukkig ziet, doch te weinig heeft te geven, om ze vreugde te bereiden. De winter staat weer voor de deur. Ruw en on hebbelijk als hij vaak is in zijne wijze van doen, zouden we hem wel graag onze gastvrijheid wei geren en een geheel seisoen overslaan, ware de tijd op zich zelf niet te kostbaar. Als we dit zeggen, denken we aan den winter buitenshuis, aan de dagen van nacht en nevel, van vocht en vuil, van dorheid en van dood. Doch waar schaduw is, is ook licht. Gelukkig is daar ook een winter binnenshuis, die aan huislijkheid, gezelligheid, en allerlei genietingen vergoedt, wat de winter bij de overige jaargetijden te kort schiet. Menig winteravondje heeft voor ons grooter waarde, dan de prachtigste zomeravond. Zoo wacht ons de avond van den 6den December. Noem één woord, dat zoeter klank heeft in het oor der jeugd dan St.-Nicolaas. De 6e Dec. is voor het kind de dag der dagen, waaraan hij denkt maanden te voren, de dag, waarop een einde komt aan zijn dobberen tusschen hoop en vrees, waarop de werkelijkheid schitterend triomfeert over den twijfel en hij los gemaakt wordt van allerlei onbestemde, fantastische beelden, waarin hij trachtte te verpersoonlijken beide liefde en haat, straf en belooning. Een zonderlijk wezen toch, voor kinderen, die St.-Nicolaas. Nu eens verbleeken zij bij het hoe ren van zijn naam en kijken met een angstig ge zicht naar den schoorsteen, als zweefde daarboven een bullebak, een akelig spook, gehuld in wolken van rook en roet. Dan weer denken ze aan een beminnelijken ouden kindervriend, wiens hand gevuld is met suiker en zoet. Zie daar ’t werk van onze goede zwakke huis moeders, die zoo graag de hulp inroepen van een geheimzinnige macht, bij hunne zware taak, het kind te leiden langs den goeden weg. ’t Is beur telings; „denk aan de knellende roede* en „denk aan de geurende koek*. Velen spreken hun af keuring uit over dit systeem van opvoeden, doch laten wij voorzichtig zijn en ons oordeel een wei nig opschorten. Niemand heeft ’t recht af te breken, wat hij niet in beteren staat weet op te bouwen! Wat spreekt ge van beginsels bij kin deren! Laat het gewennen aan het goede en daar mee vertrouwd worden en geloof ons, ge hebt veel gewonnen. Eerst de practijk en dan de theorie Eerst het verschijnsel en dan ’t „waarom*Laten wij er voor zorgen zelf het voorbeeld der aan schouwing te kunnen zijn. Zonderlinge gedachten naar aanleiding van St.- Nicolaas, zult ge zeggen, ’t Is waar. Maar toch bestaat er verband tusschen, al zijn niet alle scha kels van deze keten gegeven. Een korte mede- deeling In het begin der vierde eeuw leefde in een der zuidelijke landschappen van Klein-Azie een be roemd man, die den naam droeg Nicolaas de Won derdoener. Nu beteekent Nicolaas in hetGrieksch Volksoverwinnaar alzoo Volksoverwinnaar Won derdoener. Te midden van den strijd tusschen ongeloof en ’t Christendom, leefde hij oprecht en braaf en loofde den Hemel met blijden mond. Opgeklommen tot aartsbisschop van Mary, trachtte hij zooveel geluk rondom zich te versprei den als in zijn vermogen was. Als een andere Socrates zocht hij de jeugd aan zich te verbinden, om daarin de zaden van geloof en liefde uit te strooien, als in een vruchtbaren akker, waarin het niet door hoog opgeschoten doornen en dlstelen verstikt werd. Als een andere Socrates werd hij door keizer Licinius in den kerker geworpen, echter zonder dat hem de gifbeker bereid werd. Door Constantijn op vrije voeten gesteld, schaarde hij zich op het concilie te Nicaea (325) onder de tegenstanders der Arianen en werd hij een der voor naamste steunpilaren van de Grieksch-katholieke kerk. Nadat hij in het Oosten reeds lang als een heilige werd vereerd, brachten Italiaansche koop lieden in 1087 zijn lijk over naar Bari, op de zuidoostkust van Italië, waar het den 9en Mei aankwam. ^Sedert dien tijd wordt deze Meidag in Bari en andere Italiaansche steden als een feest dag gevierd, terwijl de dag van zijn overlijden, de 6e December in ons land aanleiding heeft ge geven tot de viering van een Kinderfeest. Ziedaar een doode, die tot ons spreekt: leeft zoo, dat men uwe gedachtenis in eere houdt en draagt zorg voor de opvoeding der jeugd, met groote toewijding, want de kinderen van heden zullen de mannen en vrouwen der toekomst zijn. En sprak ook niet een heilige mond, laat dekin- derkens tot mij komen en verhindert ze niet Doordrongen van de groote beteekenis dezer uit spraken, denken we met groote vreugde aan den St.-Nicolaasdag, als er blijdschap zal zijn in het hart der kinderen en blijdschap in het hart der ouders. Met opgetogenheid begroeten we de com mission,, welke zich het lot aantrekken van de Mijnheer de Redacteur! Harlingen, ’t Schijnt met sommige tappers en bierhuishouders te dezer stede ook al niet vooruit te gaan. Een hunner is althans op den inval gekomen zijne zaak meer te doen animee- ren, door daaraan eene barbiersaffaire te verbin den, tot welk doel hij een in het scheerdersgilde bekwaam persoon heeft geëngageerd. Reeds sedert geruimen tijd bestaat hier een dergelijke zaak. Naar wij vernemen zullen nog meer tappers dit voorbeeld volgen qn zal de gelegenheid om zich te laten bedienen met vergunning dus nog meer worden uitgebreid Ooststellingwerf. Op de landgoederen van den heer L. Verver te Wateren wordt thans weder eene uitgestrektheid woeste grond bewerkt voor boschcultuur. Grootendeels worden er op die gronden dennen geplant en daar ieder jaar ver scheidene hectares worden ontgonnen, breiden zich de bosschen te Wateren al meer en meer uit. Hoofdzakelijk geschiedt deze aanplanting om op de minst kostbare wijze de gronden in cultuur te brengen. Voor de arbeiders in die streken is het eene zaak van gewicht, daar aan velen hunner een daghuur wordt verschaft in den tijd dat zij anders weinig kunnen verdienen. F. C. Dezer dagen brandde te Rotterdam een stoommeubelfabriek af. Toen assuradeurs bezwaar maakten de schade te betalen, omdat wel een meubelfabriek, maar geen stoommeubelfabriek was verzekerd, bleek de eigenaar nooit anders met stoom te hebben gewerkt dan op zijn uithangbord en zijn enveloppen. Hij vond het voor meubelen een aanbeveling als ze met stoom gemaakt waren. Te Rotterdam werd op klaarlichten dag op de Bierhaven een gelddrager van de gasfabriek door drie kerels aangerand, die hem zijn geld buidel trachtten te ontrukken, nadat een hunner hem een zakje peper in de oogen had gegooid. De aangevallene, een öljarig man, verdedigde zich dapper en riep luidkeels om hulp. Eenige burgers schoten toe, waarop de aanranders op de vlucht gingen. De pepergooier werd echter inge haald en, na door den gelddrager herkend te zijn, ingerokend. De beide anderen ontkwamen. De kosten van het telegram, dat door tusschenkomst van de hoofdredacteuren van N. v, d. D. en Hbld. aan generaal Vetter is ge zonden, hebben bedragen, met inbegrip van die voor de oorkonde, f' 1052,52‘/2. De bijdragen van de deelnemers beliepen f 1090. Het over schot, f 37,47%, wordt aan de commissie voor het Nationaal Fonds gezonden. De Stankfabriek. De ellende begon zich over de geheele provincie Drenthe te verspreiden, wat eigenlijk het optreden van de overheid ten gevolge heeft gehad. Juist zou deze de fabriek sluiten toen de eigenaar dit voorkwam door zelf heen te trekken. Alles is zoo van muskus door trokken, dat het nog wel weken zal duren eer de herinnering verdwenen is. Galgenhumor. Zoo wijdbeens heb ik nog nooit gestaan, zeide een soldaat die met een been te Soerabaije aankwam, wijl het andere hem op Lombok was afgeschoten. Een wakker inspecteur van politie. In Den Haag had men de laatste weken zeer te klagen over tuimelraam-dieven. Op een ronde bemerkte de inspecteur Aalszt de heeren aan het werk. Hij stelde zich verdekt op en had na lang wach ten (de heeren werden door voorbijgangers nogal eens gestoord) het geluk hen aan het werk te zien. Toen hij nader trad, gingen zij op den loop. Maar de inspecteur gelastte hen halt te houden en dreigde hen met een revolver. Eerst toen hij er ernst van maakte en vuur gaf, gaven twee der drie dieven zich over. In een logement is een geheel magazijn ge stolen winkelwaren gevonden, waarom de loge menthouder naar een Rijkslogement is overge bracht, waaruit men minder gemakkelijk nachte lijke strooptochten kan maken. „Ofschoon in het algemeen aan onze grens stations alle spoorwegreizigers moeten uitstappen, is daarop steeds uitzondering toegelaten voor reizi gers die rechtstreeks naar het buitenland door reizen, voor oude of gebrekkige personen, voor vrouwen die met kinderen reizen, en bij ongun stig weder ook voor andere personen op stations, waar het perron niet overdekt is, en wordt de handbagage dezer personen in de rijtuigen gecri- tiseerd*. Dit wordt thans door den Minister van Finan ciën medegedeeld. De Minister zal het wel weten, maar niet ieder een heeft die welwillendheid ondervondensom migen slechts na eene bepaalde weigering om de coupé te verlaten. Bij den harmonicatrein behoeven ook thans, bij wijze van proef, reizigers die geen ingeschreven bagage hebben, niet uit te stappen en kunnen zij in de wagens voor hun handbagage het verschul digd invoerrecht betalen. Van de ondervinding Onze gewone Verslaggever was door ongesteld heid verhinderd j.l. Donderdag het Concert der Gemengde Zangvereeniging bij te wonen. De heer F. Kronig was op ons verzoek zoo welwillend ons zijn indruk omtrent de uitvoering mede te deelen, welke wij hieronder laten volgen. Redactie. Bolsward. De Gemengde Zangvereeniging „Bolsward* gaf Donderdag 29 Novemoer hare tweede uitvoering. Neemt men in aanmerking, dat deze vereeniging nog zoo kort bestaat, aan mag over het geheel de uitvoering goed genoemd worden. Behoudens enkele ongelukjes, mag aan de dames en heeren medewerkenden een woord van lof niet worden onthouden voor de moeite en zorg, aan de uitvoering besteed. Gaan we in enkele trekken de nommers der eerste afdeeling na, dan veroorlooven we ons de volgende op merkingen: No. 1: „Ouverture Wilhelm Teil* (4 handig) was niet zorgvuldig genoeg ingestudeerd. No. 2: „Wilhelmus,* zeer onzeker en weife lend ingezet, werd zonder gloed voorgedragen en miste alzoo de uitwerking, die dit pracntige lied anders op de hoorders kan maken. In No. 3: Gebet en Wiegenlied (solo voor viool) kwam door de lage stemming der piano de viool niet goed tot haar reent, ofschoon spel en voordracht van den violist zeer goed waren. No. 4a: (Lockung) had iets opgewekter kun nen zijn; 4b: (Das kleinste Lied) kwam veel beter tot zijn recht. No. 6 (Drie liederen voor sopraan-solo) werd zeer goed gezongen. In No. 7a: (fróstung) waren de bassen veel te sterk. No. 76. en c. werden daarentegen zeer juist gezongen en voldeden dan ook uitmuntend. Het trok in hooge mate onze aandacht, dat er bij de elf liederen der eerste afdeeling slechts één Nederlandsch lied was. Het ware te wen- schen, dat bij de volgende uitvoering die ver houding eens werd omgekeerd. Of zijn er wel licht geene goede Nederlandsche liederen te vinden? We zeggen dat niet, omdat de Duit- sche liederen minder schoon zijn, maar omdat het zoowel aan de dames als aan de heeren dui delijk te merken was, dat ze volstrekt niet op hun gemak waren met het uitspreken van de Duitsche taal. De tweede afdeeling werd geheel ingenomen door „De Zwaan van Adrichem* (Ao. 1086) Ballade voor solostemmen, gemengd koor en orkest, woorden van W. J. Hofdijk, muziek van Iz. A. Houck. Dit werk is juist voor dilettanten- vereenigingen geschikt, want het bevat nergens groote zwarigheden. Op enkele uitzonderingen na werd het dia ook zeer goed gezongen: het liep vrij wel van stapel. Wat de solo’s betreft, vooral de Zwaanjonkvrouw zong zeer lief. Over het geheel kan niet worden gezegd, dat Houck’s compositie een diepen indruk op de toehoorders maakt. Een woord van lof komt toe aan de leden van het strijk-orkestzij kweten zich uitstekend van hunne taak. En in het bijzonder een woord van lof aan don ijverigen directeur, die na zoo korten tijd van voorbereiding door doelmatige oefening en degelijke studie werkelijk iets schoons hesft doen hooren. “t «r Bolswardsche Courant, Beleefd verzcek ik U voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Het zal velen uwer lezers reeds bekend zijn, dat mannen der wetenschap, als Pasteur, Koch en anderen, na rustelooze en langdurige ondei zoekingen er in ge slaagd zijn, een afdoend middel te vinden ter gene zing van de zoo zeer gevreesde „Diphtheritis" (be smettelijke keelziekte.) Dit middel „Heilserum“ genaamd, komt de genees- heeren krachtig te hulp tot bestrijding dier gevreesde ziekte en heeft reeds voor zoover dit bij lijders aan die ziekte is kunnen worden toegepast, in de meeste gevallen zeer gunstige resultaten opgeleverd. Het is evenwel jammer dat dit middel duur, voor velen om financieele reden veel te duur is, om het te laten toepassen, hoe innig gaarne men dit ook zou willen. Teneinde hieraan tegemoet te komen heeft de Algemeene Verzekering Maatschappij „de Philantroop" alhier gevestigd/ in hare zoo uitstekende voorwaarden opgenomen, dat, de bij die Maatschappij verzekerde personen, welke mochten lijden aan „Diphtheritis," onverminderd de uitkeering waarop men aanspraak heeft, op kosten der Maatschappij kunnen worden ingespoten met „Heilserum," mits deze inspuiting geschiedt door den geneesheer die de lijdende ver zekerde behandelt. Als bewijs dat de Maatschappij ook in wetenschappe lijke kringen een goeden klank heeft, laat ik hierbij volgen een artikel, dat doctor Renssen te Arnhem, als redacteur van het „Medisch Weekblad" in dat blad plaatste. „In „het Maandblad voor Ziekenverpleging" van „5 Nov. 1891, komt het bericht voor, dat een der „verpleegsters in het Wilhelmina Gasthuis, die aan „Roodvonk geleden had, eene som werd uitgekeerd „van f 120. Zij was verzekerd bij de Maatschappij „de Philantroop" gevestigd te Bolsward, betaalde „f 1,26 per jaar en kreeg daarvoor f 30 per week „uitgekeerd. „Een groot aantal verpleegsters van dit Gasthuis „heeft zich nu ook verzekerd. „De Philantroop" is eene weinig bekende maat- „schappij, verzekerende bij besmettelijke ziekten „en sedert 1886 bestaande. Er zijn 6 klassen waarin „men zich verzekeren kan en waarbij men dan per „week f 10 tot f 75 krijgt uitbetaald gedurende 4 „weken eener besmettelijke ziekte. De jaarlijksche „premie bedraagt 42 cents tot f 3,15. Men is ver- „plicht zich geneeskundig te laten behandelen, het „ontduiken der wet op de besmettelijke ziekten wordt daardoor onmogelijk gemaakt. „De verzekerde winkelier, die schade lijdt door „het gehate briefje aan zijne deur, kan nu eene „tegemoetkoming vinden in de uitkeering. „Het is een nuttige instelling, die, als ik mij „niet vergis, door een onzer Friesche collega’s op ,,’t touw is gezet. „Heden las ik eene annonce van „de Philantroop," „dat diphtheritislijders, bij de maatschappij ver zekerd, gratis Heilserum kunnen verkrijgen ter „behandeling, omdat de Maatschappij de onkosten „voor hare rekening neemt. „Dat er toch nog een zelfs op eene gemakke- „lijke, zij het dan ook minder nette wijze, te be- „halen voordeeltje voor de Maatschappij aanzit, „mag bewijzen, dat er onlangs in September in „den Haag eene tweede dergelijke maatschappij, „met een half zoo groot kapitaal, 50 mille, is op- „gericht, genaamd „de Veiligheid" die volgens een „brief in de te Amsterdam verschijnende „Zonne schijn” zonder veel moeite „de Philantroop" in „alles heeft nagevoigd. ,,’t Is wel waarschijnlijk, dat dit zoo is, want de „drukfouten in den prospectus van „de Philantroop" „zijn zelfs door „de Veiligheid" overgenomen. „De „Philantroop” schijnt mij toch nog veiliger dan „de Veiligheid." R. Met den wensch, dat ik door mededeeling der vorenstaande berichten, er in geslaagd mag zijn de verzekerden van mijn Agentschap eene aangename tijding te hebben gebracht, hoop ik hen, die zich tot nog toe niet bij de Maatschappij ver zekerden, te mogen hebben opgewekt zich op de hoogte te willen stellen met de nuttige werking dezer Maatschappij, door voorwaarden van verzekering aan te vragen, terwijl ik voor het geven van nadere in lichtingen ten allen tijde gereed zal worden bevonden. U mijnheer de Redacteur dankende voor de afge stane plaatsruimte, verblijf ik hoogachtend, Uw Dienstw. Dienaar, J. T. WIERSMA, Agent der Mij. „de Philantroop

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1