NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BQI.SWA.aO SU WQHSERABE8S i Over een jaar of wat. 1 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 50. DONDERDAG 13 DECEMBER. 4 lit i BINNENLAND. BUITENLAND. Evenals tot heden zal in 1895 het R A ADS VERSLAG der Ge meente WONSERADEEL als gratis Bijvoegsel bij de Ho Is wa rdsche C o u ra n l verschijnen. VOOR e> A en ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Aan een woning op de Heerengracht te Amsterdam was men het Woensdagochtend niet eens. St.-Nikolaas, in den vorm van een kruier, had zich namelijk den vorigen avond vergist in het thuis bezorgen van eenige cadeaux, omdat de Sint het nummer onduidelijk op een briefje had geschreven. Natuurlijk kwam dit uit en werd den kruier gevraagd, waar hij al het „zoets en fraais" had gelaten. Nu, het „fraais" dat wilde men wel teruggeven, maar de zoetigheden, en dat was nog al wat, waren met graagte door een zestal spruiten als onverwachte genotmiddelen gebruikt. Het „schandaal" in den Duitschen Rijksdag op den dag der openingszitting door de sociaal democraten verwekt, zal een naspel hebben, dat van nog veel grooter beteekenis kan worden dan het schandaal zelf. De Rijkskanselier von Hohen- lohe heeft den president van den Rijksdag eene voordracht ter hand gesteld van den eersten amb tenaar van het O. M. bij het Berlijnsche Landge richt, waarin wordt verzocht dat de Rijksdag moge toestaan dat eene strafrechtelijke vervolging worde ingesteld tegen de sociaal-democratische leden van den Rijksdag, die bij het hoera voor den Keizer bleven zitten. Volgens artikel 30 van de Grondwet „mag geen lid van den Rijksdag op eenig oogenblik wegens het uitbrengen van zijn stem of wegens bij de uitoefening van zijn beroep gedane uitingen ge rechtelijk of disciplinair vervolgd of op andere wijze buiten de vergadering ter verantwoording geroepen worden." Nu betoogt de Nordd. AUg. Zeit. dat het demonstratieve zitten-blijven niet tot de „in de uitoefening van zijn beroep" niet- strafbaar gestelde „uitingen" van een afgevaar digde kan worden gerekenden dat het prestige van den Rijksdag slechts eene „onbeperkte vrij heid van spreken" toestaat en niets meer. Volgens de wet kan majesteitschennis gestraft worden met een tuchthuisstraf van vijfjaar maxi mum en met verlies van openbare ambten en burgerschapsrechtendus ook met het verlies van het mandaat voor den Rijksdag. Het is niet denkbaar, zou men meenen dat het Openbaar Ministerie succes zal hebben met eene vervolging. De sociaal-democraten zouden dus niet vervolgbaar zijn geweest, volgens de Norddeutsche, als zij, opstaande, gezegd hadden: „Wij stemmen niet in met het hoera voor den Keizer." Dat op grond van zulk eene spitsvondige redeneering een veroordeelend vonnis is te verwachten, kunnen we Sneek, 11 Dec. De bij den verraderlijken aan val op Lombok gekwetste luitenant J. G. Velds zond heden morgen zijn familie alhier een telegram dat hij wegens herstel van gezondheid naar ’t Vaderland moet en met zijn familie reeds naar Nederland onderweg is. Naar men ons meedeelt zal massage’t redmid del zijn, om den man, die met hart en ziel mili tair is, voor den dienst te behouden. f De zaken met de firma Bouma zoons alhier zijn nog altijd hangende. De knechts moeten Nieuwjaar, naar men mee deelt, gedaan krijgen, waardoor er gegronde vrees bestaat voor een faillisement. Lailg'ezwaag'. ’t Treurige verschijnsel doet zich voor, dat zich voor eene bij briefjes te huur aangeboden zathe en landen alhier, groot ongeveer vijftig hectare, geen enkele lief hebber heeft aan gemeld. Indien hieruit moet worden afgeleid dat de boerenstand zoodanig verarmd is, dat een dergelijke plaats thans door weinigen meer kan worden betrokken, dan ziet het er voorzeker allertreurigst uit. Gaasterlancl. 10 Dec. De landbouwers in onze gemeente, die hunne melk aan de zuivel fabriek te Sloten leveren, maken tegenwoordig in vergelijking met de anderen, die zulks niet doen, goede zaken. Terwijl de eersten toch voor de 2 L. melk 9>/2 cent ontvangen, welke prijs met enkele dagen volgens contract op 10 cent komt, d. i. naar f50 per */4 vat boter, ontvangen de laatsten slechts ruim f30 voor */4 vat boter, ’t Is nu ook licht te begrijpen, dat de fabrikant niet met groote voordeelen werkt. Met Maart zijn echter de contracten afgeloopen. Womniels. Door den heer mr. E. de Grave is ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, even als vorige jaren, onder een 80-tal mingegoeie in gezetenen eene belangrijke hoeveelheid spek en erwten uitgedeeld. Zoo’n Sinterklaas-presentje wordt door de ontvangers op hooge waarde ge steld. Arum. In de gehouden bestuursvergadering van het nutsdepartement alhier is besloten de feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan van het departement een maand uit te stellen en alzoo te doen plaats hebben omstreeks de volle maan in Januari des volgenden jaars. Er werd geen enkel plan van feestviering definitief vast gesteld, daar het departement Witmarsum-Ping- jum eerst den 18den December vergadert om over de gemeenschappelijke feestviering een besluit te nemen. Alle geruchten, die van een en ander in omloop schijnen gebracht te zijn, kunnen alzoo worden gequalificeerd als uit de lucht gegrepen. Naar aanleiding van het Regeerings-antwoord bij de behandeling der Staatsbegrooting, Hoofdst. VII B (Financiën), waarbij de Minister zegt in het gevoelen te deelen van de leden, die niet noodig en voor de meesten ook niet doelmatig achten, de kommiezen van rijkswege van uniform te voorzien, maakt men de volgende opmerking: Voor de meeste kommiezen zou zeer zeker uniform niet doelmatig zijn, voor enkele daar entegen hoog noodig, met name de kommiezen aan de grens- of inklaringskantoren. ’t Is be schamend, zooals wij op die plaatsen met onze ambtenaren voor den dag komen. In Duitschland b.v. is de ambtenaar in een nette uniform gestoken bij ons daarentegen dragen de ambtenaren eene kleeding van de meest uiteenloopende kleuren, welke kleeding veelal de onmiskenbare sporen vertoont van het vernielingswerk des tijds en als éénig teeken hunner waardigheid dragen zij eene uniformpet, die, doordien de karig bezoldigde ambtenaar ze zelf betalen moet, menigmaal 6 tot 10 dienstjaren telt en veelal niet .minder ver schillende hoofden heeft gedekt dan zij jaren dienst heeft, aangezien het regel is, dat de pet reeds per brief passen of niet door den opvolger wordt overgenomen. We hebben petten gekend, waaraan men bijna niet meer zien kon, dat zij eenmaal van blauwlaken waren vervaar digd de zilveren band was reeds lang zwart geworden en litteekens van herhaalde operaties tot verwijding en vernauwing waren maar al te duidelijk zichtbaar. En voor zulk eene pet prijkte het Nederlandsche wapen, groen uitgeslagen van schaamte? Je maintiendrai 1 nog niet gelooven, gesteld al, dat de Rijksdag verlof geeft tot eene vervolging, wat geenszins zeker is. Het lijk van Ferdinand de Lesseps wordt gebalsemd en zal Donderdag naar Parijs worden overgebracht. Waarschijnlijk zal het Zaterdag op het kerkhof Père-Lachaise begraven worden. voor zoo’n schijntje geld moesten afsloven. (Hoera langdurig voet-getrappel). Uit uw toejuichingen maak ik op, vervolgt spreekster, dat U het met mij eens bent en nou durf ik dan ook gerust zeggen, dat, onze bewe- -ging zal slagen. IkzalL nu de eischen voor lezen, zooals die door het kommeté zijn voorgesteld, daarna zal ik iedereen gelegenheid geven haar meening daarover te zeggen. In de eerste plaats dankorter werktijd, 's zomers van 7 7 en ’s winters van 8 8 uur, ’s avonds vrij, om voor ons zelf iets te doen of te lezenalle Zondagen vrij-af en minstens drie uitgangs-avondjes. Vreeselijk applaus.') In de tweede plaatsloonsverhooging tot f 200 per jaar en afschaffing van vervalfooitjes moeten we niet meer aannemen, dat is beneden onze waardigheid. (Toejuichingen zonder einde.) Zijn er ook nog collega’s, die het woord wenschen? Wel vijftig stemmen tegelijk: Ja juffrouw de voorzitster, ikke De voorzitster: Niet allemaal te gelijk, dan komme we niet verder; het woord is aan juffrouw Clementine. Deze begintGeachte mede-strijdstersIk vind het allemaal heel aardig wat de voorzitster alzoo heeft verteld en ik zal ook wat erg in m’n schik zijn, als ik in plaats van honderd, twee honderd gulden krijg en ’s morgens een uurtje langer mag uitslapen, maar het voornaamste is toch nog ver geten. We moeten vragen afschaffing van die akelige tullen mutsendie zijn voor niks goed, die geven je’n hoop last en kosten je alle weken nog geld aan de fijne waschvrouw toe. Voor de dagmeisjes zou ik willen voorstellen een werktijd van 9 6 uur, een loon van f3,50 per week en vrijheid om met ’n hoed met veeren d'er op van en naar d’er dienst te wandelen. (Flink ge zegd geen tullen bolletjes meer.) Juffrouw GrietjeMaar vergadering, wat laat je je nou toch op je mouw spelden, door zoon opgewonden standje die d’er pas bij is. (Teekenen van afkeuring; geroep: netjes blijven hè\) Ja schreeuwen jelui maar, ik zal wel wachten tot jelui klaar bent. Ik heb den tijd. Ik wou jelui dan alleen maar zeggen, dat ’t om de maan niet ’t voornaamste is, dat je geen muts meer hoeft te dragen, neen waarachtig niet. Weet jelui wat de hoofdzaak van alles is? Niet? Nou, dan zal ik het jelui zeggen: we motten eischen dat op de drie avonden, dat we thuis zijn, onze vrijers in de keuken mogen komen. Ik heb gezegd. (detach van de eene helftluid applaus van de andere.) De voorzitster zegt hierop eerst even te willen antwoorden voor ze het woord aan de andere nog ingeschrevenen geeft. „Geachte vakgenootenaldus begint ze, we moeten nu asjeblieft ernstig blijven en er geen lolletjes van maken. De pers is hier tegenwoordig en als we nou zoo. Haar rede wordt hier plotseling afgebroken door een angstig, doordringend gegil, dat kwam van het uiterste einde der zaal en onmiddellijk gevolgd werd door den spoedig door het heele lo kaal herhaaldenuitroep Een rat! een groote rat! De paniek die er nu ontstond laat zich beter denken dan beschrijven. Met de handen de rok ken stijf om de beenen gesloten houdend, springen ze op stoelen en tippelen allen onder hevig ge schreeuw, gegil en gestomp naar de uitgangen, om zich, buiten gekomen, zoo spoedig mogelijk in alle richtingen te verwijderen, ver, heel ver weg van dat akelige ratten-huis Dat was het einde van de eerste vergadering der dienstmeisjes. Amst. Crt. WerkstakenDe werkman die het niet doet tegenwoordig, hij gaat niet met zijn tijd mee. ZondagsrustDie dat niet eischt als een hem toe komend recht, hij is een Jan Salie, ’t Is gemak kelijker te zeggen in welke vakken nog niet ge staakt, of nog niet op Zondagsrust aangedrongen is, dan die te noemen waarin dat wel heeft plaats gehad. Zelfs de vrouwelijke werklieden beginnen al aangetast te worden door de ziekteen nou beweerde men nog wel hier en daar, dat de staak- bacil geen vat had op vrouwenbloed. Eerst in het diamantvak, nu weer op de waskaarsenfabriek en er zullen er nog wel meer volgen ook. Hebt u heelemaal nog niet gehoord, dat er ook al onder de katoenen-japönnetjes wordt gesproken van striken (s. v. p. uitspreken op z’n Hollandsch) toch zeker wel niet waar Jawel, zult u zeggen, maar dat was maar gek heid, onze dienstmeisjes lachen graag en houden veel van een praatje onder elkaar, en nou was dit een heerlijk onderwerp. Juist, volkomen waar, maar van spelen komt ernst zegt men en dat kon ook hier wel eens het geval bljjken. Over een jaar of watnou, ik wil niet zeggen ja, maar nog veel minder neen. Dat zou nog eens een monster-betooging kunnen geven, zooals Amsterdam, dat toch waarlijk al veel gezien heeft, nog nooit mocht genieten. Stel u voor, een optocht van laat ik niet te veel schatten van 15 a 20.000 tullen mutsjes’tZou wel aardig zijn. En kans op botsingen met de po litie zou er natuurlijk niet bestaan, zelfs al zongen ze d’er ook liedjes bij en al droegen ze ook vaan dels mee. Ook hulp van militairen zou al bitter weinig geven, want de politie-agent of de soldaat die een dienstmeisje kwaad kan doen, moet nog geboren worden. Waar de stoet heentrekt Naar Plancius, of naar den Parkschouwburg? Welneen lezer, die lokalen samen zouden nog te klein zijn om allen te bevattende meisjes gaan naar het hoofdge bouw van de ex-Hotelwezen tentoonstelling, dat is nog altijd, met het oog op dergelijke demon straties niet afgebroken. Bent u er na de slui ting der tentoonstelling nog niet in geweest? ’t Ziet er nu echt vergadering-achtig uit, in het midden een groote tribune waarop een „groene tafel" en rechts daarvan een groot spreekgestoelte. Ziet, daar komen ze binnenstormen, gichelend en snappend en kakelend. Allen scharen zich, dicht opeengepakt om de tribune, verlangend om toch maar zoo goed mogelijk te kunnen hooren, wat er gesproken zal worden. Door een deurtje, achter de tribune komt het stakings-comité binnen en onder een oorverdoo- vend gejuich neemt het plaats achter de groene tafel. In het midden de voorzitster, een aardig juffer tje, met lieve kuiltjes in de roode wangetjes, maar toch te gelijk met een uitdrukking in de mooie groote blauwe oogen en een trek om den mond, die wel doet zien, dat ze niet voor een kleintje vervaard is. Ze is wel de juiste persoon om een zoo beweeglijke vergadering als deze te leiden. Aan weerskanten van haar zitten nog twee andere bestuursleden. Met een groote potlepel, die als voorzittershamer dienst doet, slaat zij na eenige oogenblikken op de tafel, dat de karaf en de glazen water er van rinkelen; daarop neemt ze een slokje water en begint Vakgenooten We hebben in de laatste jaren gezien, dat in alle vakken een beweging is op touw gezet om lotsverbetering te verkrijgenbakkers en slagers en smids en schilders en timmerlui en stukadoors hebben hun eischen ingewilligd gezien, zelfs de melkboertjes (gelach), zelfs de melkboertjes zeg ik, die het eerst in 1894 niet met elkaar eens kon den worden, hebben nu het vorige jaar, in’96 toch ook „gestrikt" en hun zin gekregen, in een woord, allen hebben betere levensvoorwaarden dan vroe ger, alleen wij ploeteren nog maar voort op een loon van f 100, met verval. En dat komt spreek ster buigt het bovenlijf ver over de tafel, om goed verstaan te kunnen wordenen spreekt met verheffing van stem en dat komt door onze eigen lamlendig heid, door onze eigen laatmaar-waaien geest, door onze slaafsche onderworpenheid aan ons „volk". Dat moet anders wordenook wij dienstmeisjes hebben recht op een menschwaardig bestaan en ik zuig dat niet uit m'n duim, ik zelf zeg dat niet; neen, anderen, die geheel buiten onze be weging staan denken er evenzoo over, de bakkers knecht Zondags loopt-ie tegenwoordig met ’n hooge-zij de bakkersknecht die bij mijn „volk" het brood brengt, die heeft nu al zoo dikwijls ge zegd, dat ’t toch eigenlijk zonde en jammer is dat ik en dus ook alle andere dienstmeisjes zich De Haagsche briefschrijver der N. Gr. Ct. vestigt er de aandacht op, dat de toeleg schijnt de sociaal-democratische bond, niettegenstaande hij door den Hoogen Raad een verboden vereeni- ging is verklaard, te doen voortwerken, alsof er niets gebeurd ware. Het Kerstcongres zal weder in „Walhalla" worden gehouden zij het aan dat men er een anderen naam aan geeft of geen naam noemt. De briefschrijver meent, dat deze zaak bij de behandeling van de begrooting van Justitie in de Tweede Kamer moest ter sprake gebracht wor den, om langs dien weg het voortbestaan der ver boden vereeniging te voorkomen. Een aardige gedachte van een Amsterdamsch dienstmeisje. De regenten van het weeshuis te Drachten ontvingen dezer dagen van eene dienstbode te Amsterdam eene gift van tien gul den en twee trommels met St. Nicolaas-gebak, om uit te deelen aan de weezen, en zulks uit dankbare herinnering aan de goede verpleging, die zij indertijd in dat weeshuis had genoten. Met 1 Januari a. s. zijn de kappers- barbiersbedienden te Amsterdam van plan het werk te staken. Hun doel is uitsluitend het ver krijgen van Zondagsrust, die zij voor eenigen tijd te vergeefs getracht hebben te verkrijgen langs den geleidelijken weg. Er heeft zich nu, buiten de toen werkende Vereeniging om, een comité gevormd, om dezen wensch voldaan te krijgen. Een belangstellend lezer vestigt onze aan dacht op het volgend stukje, voorkomend in het Decembernummer van bet Maandblad in het be lang der opvoeding van Weezen Een verkeerde gewoonte bij hen, die met jonge kinderen omgaan. Dr. Louis Robinson hield onlangs te Oxford een verhandeling over Anthopologie en daar men wist dat hij ook over kinderen en hunne behandeling zou spreked, was de zaal deze keer niet alleen bezet door heeren, maar had hij ook veie dames onder zijn gehoor. Over het zenuwleven sprekende, kwam hij ook op dat der kinderen, bij wie het zoo uiterst ge voelig is en met den grootsten ernst wees hg aan, van hoe groot belang het is dat te outzien en te versterken. „En hier," zoo ging hij voort, „heb ik een „verkeerdheid op het oog, die bij de behandeling „van kinderen plaats grijpt in alle rangen der „maatschappijik bedoel het kittelen der kleinen. „Het menschelijk lichaam heeft enkele gevoelige „plaatsen, waarvan de aanraking onaangenaam „aandoet. Om die plaatsen duidelijk aan te wijzen, deed hij nu een aardig kind op de tribune komen met een grijspakje aan, waarop met roode strepen en plekken, die gevoelige plekken waren aangeduid. Deze waren ia den hals onder de kin in de armholte aan de binnenzijde van den arm de maagstreek, de buik en de binnenzijde der dijen. „Op die plaatsen", ging hij voort, „bevinden „zich de grootste en belangrijkste slagaderen en „déar zijn ook de gevoelszenuwen het meest ont- „wikkeld en gaan van die plaatsen uit naar de „hersenen. Een slag daar toegebracht doet meer „pijn dan op andere plaatsen, een wond of een „steek is daar meestal doodelijk. Een kind dat „men voor het eerst kittelt begint dan ook met „zich terug te trekken of wil de hand, die het „doet, tegenhouden, opdat zij die gevoelige plek- „ken niet aanroere. Later wordt het gevoel hem „aangenaam, ofschoon hij altijd nog begint met „zich terug te trekken. De meest ontwikkelde „apen, de vleeschetende, ja al de dieren die bij „het vechten hun tanden gebruiken, - zijn op „dezelfde plaatsen ook het gevoeligst, en een „schot, een pijl of messteek doodt ze onvermg- „delijk, als zij daargeraakt worden." „Als men jonge katten en honden bij hun spe- „len gadeslaat, zal men opmerken, dat ook zij de „genoemde plaatsen voor aanraking trachten te „beveiligen." „Wat kunnen wij daaruit leeren? Mij dunkt, „ouders en al wie met kinderen in aanraking „komen, moeten dezen wenk der natuur volgen „en in plaats van het toch zoo opgewekte zenuw leven, bij de kleinen te prikkelen en zoo de „hersens te veel te irriteeren, moeten zij hen „kalm laten spelen, zonder er zich te veel in te „mengen. Een lachje dan te voorschg’n geroepen „door een klank, iets schitterends of een welge slaagde poging om iets te bereiken, is veel „natuurlijker dan de gedwongen schaterlach door „het kittelen veroorzaakt. Later in hun ontwik kelingstijdperk en in hun verder leven zullen „zij er de gezegende vruchten van plukken, dat „wij hun zenuwen eer versterkten door lucht- „en waterbaden, dan verzwakten door overprik- „keling." De bakkersbeweging. Uit talrijke plaatsen komt bericht over een bakkersbeweging. Den Haag, Rotterdam, Hoorn, overal hetzelfde. Maar in de meeste plaatsen zijn de patroons tot toegeven bereid. In den Haag begint de Zondagsrust den 16e dezer, althans bij de groote bazen en de fabrieken. De excommissaris van Politie die van de mislukte poging tot zelfmoord in het hospitaal te Monte-Carlo nagenoeg genezen was, zou op aanvraag onzer regeering worden uitgelevera. Uit dien hoofde had men den ongelukkige reeds naar Nizza vervoerd, waar hij in de caserne des carabiniers enkele dagen verbleef. Vrijdagmorgen vond men zijn lijk, hangendeaan hetvenster der oei. f I I Bolswardsche Courant &•-ƒ I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1