KERTENTIEBLAD BERICHT GEZONDHEID. I A. AOmHn BS TSBSOA AF’ 1894. Igste Jaargang. No. 51. van 9 tot 3 imr. 20 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. AALM, I C H T ft [1 Donderdagavond verschijnen. ^9 Firma B. Caperus Az. N e e> DE UITGEVER. 'I de ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 I 1 I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 ma) O R D E E L, Franco per post 95 Cents. 11 T T E, ii vordt vourtaan geregeld ’s middags 1,15 I ij Hi - - -W Met het oog op het Kerstfeest zal het volgend no. dezer courant op ADVERTENTIËN daarvoor worden ingewacht voor ’s middags 2 uur. I KXXXXXXX i Kerstdagen /■V Ti J* pen ure ven bt slecht onder geraakten, hebben die sleepende koortsen opgehouden de bevolking van W estfriesland te teisteren. natuurlijke en bevin- boden. Zij vroeg hem of hij lang buiten Wurtem- berg was geweest en toen hij bevestigend had geantwoord, zeide de Koningin: „Dan verheugt het mij, dat gij uw moedertaal nog spreekt. Tegenwoordig denken de jonge luitenants, die een paar maanden te Berlijn zijn gedetacheerd geweest, dat zij, als zij terug zjjn gekeerd, nog erger Berlijnsch moeten spreken dan de Berlijners zelven." Deze uitlating der Koningin heeft veel bijval gevonden. Men weet, dat de Duitsche studenten zich aangorden om Bismarck op zijn 80sten verjaar dag een huldeblijk te kunnen aanbieden. Ter bespreking van het plan kwamen de afge vaardigden van 21 universiteiten te Berlijn bijeen, en besloten tot het aanbieden van een toepasse lijk kunstvoorwerp, waarvoor prof. Lessing de teekeningen heeft ontworpen. Het stelt voor de huldiging van Bismarck door de studeerende jongelingschap, op eene door de wapenschilden der universiteiten gedragen marmeren plaat ver heft zich eene door den Rijksadelaar gekroonde zuil, waaromheen allegorische figuren, de vier fa culteiten voorstellende, en studenten die het wa pen en het borstbeeld van Bismarck dragen, ge groepeerd zijn. De Pruisische Minister van Justitie heeft in eene circulaire aan de rechterlijke college’s aangedrongen om eene spoediger afdoening van strafzaken. Zoo is eerst dezer dagen einduitspraak gedaan omtrent eene beleediging van den Rijks- kanselier, die meer dan een jaar oud was. Daar entegen zijn andere zaken soms snel afgedaan. Zoo is reeds verleden week de schuldige aan den in November voorgekomen moordaanslng op een besteller van aangeteekende brieven te Breslau tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld. en s avonds 10 uur, direct na aankomst van en tram aan de Abonnees bezorgd Hen, die kennis willen maken met „de Telegraaf* vordt het Blad gaarne gedurende 8 dagen gratis oegezonden dcor Agent van „de Telegraaf Wenscht men „de Telegraaf met meerderen te lezen, dan gelieve men jiervan kennis te geven. ■Belangrijke berichten worden direct per Bulletin aan de Ibounêes medegedeeld. Hindeloopen, 17 December. Alhier is gis teren aangespoeld en door visschers in de haven gebracht een groot vlot, dat blijkbaar heeft ge diend voor het kalefateren van groote schepen. Ook werden nog een paar zware balken bin- uengebracht, blijkbaar afkomstig van het ge noemde vlot. Koudiun. Maandagavond geraakte door de duisternis misleid alhier „eene baker" te water. Gelukkig werd zjj gered, ofschoon nog een oogenblik en zij was verdronken. Eere aan de redders. Gaasterland. De landbouwers in onze gemeente, die hunne melk aan de zuivelfabriek te Sloten leveren, maken tegenwoordig in vergelij king met de anderen, die zulks niet doen, goede zaken. Terwijl de eersten toch voor de 2 Liter melk 9% cent ontvangen, welke prijs met enkele dagen volgens contract op 10 cent komt, dat is naar f59 per i/4 vat boter, ontvangen de laatsten slechts ruim f30 voor ’/4 vat boter, ’t Is nu ook licht te begrijpen, dat de fabrikant niet met groote voordeelen werkt. Met Maart zijn echter de contracten afgeloupen. Anna, de dienstmaagd van Mevrouw K. te Amsterdam, had het ’n alle opzichten best naar d’r zin. Zg had een prettigen dienst en zou er waarschijnlijk nog wel gebleven zijn als zij geen twee groote gebreken bezat n. 1. nieuwsgierigheid en drift. Deze twee kwade eigenschappen waren de oorzaak dat Anna, het aardige, vroolgke dienst meisje, thans zonder betrekking is. Wat toch is er dan gebeurd? Ik zal het u zeggen. Anna had van morgen de brieven uit de bus gehaald, waaronder er een was, die door een bizonder „keukennieidenschrift" haar aandacht trok. Hoe ’t zoo bij haar opkwam wist zij zelf niet, maar ze had nou eenmaal zoo’n idéé dat er iets in dien brief stond dat op haar betrekking had. Zij kon haar bekende nieuwsgierigheid niet bedwingen en maakte den brief boven den wasem van een ketel open. Zij werd echter teleurgesteld, want het was een schrijven van de strijkster. ’t Was nu maar zaak den brief zoo goed moge lijk weer toe te maken. De gompot kwam er bij te pas en ongelukkig viel die om, zoodat de inhoud over het couvert kwam. Nadat zij de gom, zoo goed en kwaad als ’t ging, verwgderd had, zag de brief er allesbehalve netjes uit. Zij hoopte echter in stilte, dat mevrouw niets zou merken. Toen zij den brief binnen bracht, zag mevrouw al gauw, dat er iets aan haperde. Zg merkte het dadelijk en ontstak in hevigen toorn over zulk een onbeschaamdheid. Daar kon Anna niet tegen. Zoo iets verschrikkelijks had ze niet gedaan en in heftige bewoordingen zeide zij in haar drilt grove dingen. Mevrouw ook niet malsch gaf haar in een ondoordacht oogenblik een klap om deooren, Anna gaf er een terug, en weldra waren mevrouw en dienstmaagd aan ’t bakkeleien. Vanuit de kamer kwam men in het portaal en door een ongelukkig toeval vielen beiden van een trapje naar beneden. Met bebloeden neus, blauwe oogen en hevige pijnen stonden meesteres en dienstmaagd op, en mevrouw gaf Anna oogenblilckelijk haar ontslag. Thans betreurt Anna haar nieuwsgierigheid en zit zonder dienst met een doek om het oog droef bij haar moeder. Mevrouw, die nu weer bedaard is, begrijpt niet hoe ze zich zoo kon vergeten en wacht de thuiskomst van manlief af, die over het gebeurde we) raar zal staan te kijken. Arnst. Crt. Is alcohol een geneesmiddel voor kinderen 't Klinkt vreemd, als men hoort vragen of alco hol op het kinderorganisme een slechten invloed heeft en ’t schijnt nog vreemder, dat men om op deze vraag een antwoord te bekomen, nog naar deskundigen gaat. Maar de Amsterdamsche afdeeling van de Ned. Onderwijzers Propaganda-Club, die bovenbedoelde vraag deed, had er een andere bedoeling mede. Aan de alcohol worden in sommige gevallen zulke goede eigenschappen toegeschreven, dat het geestrijk vocht als medicijn wordt voorgeschreven. De gevaren aan dit geneesmiddel verbonden, deed daarom bovengenoemde club aan eenige kinderartsen vragen 1. Hoe is uw meening over het gebruik van alcohol bij kinderena. als therapeutisch (ge neeskundig) middelb. als diaetetisch (verster kend) middel i 2. Moet er naar uw meening onderscheid ge- maakt worden tusschen sterke dranken en wijn en bier De ingekomen antwoorden zijn opgenomen in een dezer dagen verschenen brochure. Geheel bevredigd zal de club niet zijn geweest, want bijna alle deskundigen verklaren, dat men alcohol ook vcor kinderen niet als geneesmiddel kan ontberen. Daartegenover staat, dat de deskun- 1 digen het evenzeer eens zijn over de schadelijke werking in het algemeen en toediening van alco hol beschouwen als iets, dat niet dan op voor schrift moet plaats hebben. Als versterkend middel wordt het bijna door allen beslist verworpen. Alcoholgebruik als huis- i middel wordt evenzeer sterk veroordeeld. De 1 meening der geraadpleegde deskundigen verschilt in hoofdzaak zoo weinig, dat wij ’t onnoodig achten, de afzondeilgke meening van ieder aan te halen. Do eindindruk is en dat is het voor naamste, dat ouders zich wel hebben te wachten hun kinderen alcohol te geven. Wonseradeel, 15 Dec. Op de door de gemeente Wonseradeel uitgeschreven geldleening groot f 10,090 is voor bet volle bedrag ingeschre ven door P. Posthuma Zo. te Harlingen, tegen 4%, Gebr. Gratama te Leeuwarden tegen 33/4 en J. Brouwer Zn. te Bolsward, tegen 3% rente. De leening is aan de firma Brouwer toegewezen. Kimswerd, 17 Dec. Behoudens goedkeuring van den Raad is door ’t Burgerlijk Armbestuur alhier de geneeskundige en medicinale hulp der burgerlijke- en diaconie-armen voor 1895 opge dragen resp. aan de heeren Eelkema en V. d. Maen, artsen te Arum, voor de som van ƒ375. Franekeradeel, 15 Dec. Bij het einde van het jachtseizoen kan uit deze gemeente gemeld worden, dat door een geoefend jager in dit najaar niet minder dan 90 hazen zijn geschoten. Fochteloo. Hoewel er in den laatsten tijd minder verpleegden uit Veenhuizen de'serteeren dan anders, komt het toch nu en dan nog al eens voor, dat een „kolonist" het vrije leven boven het verblijf in de gestichten kiest en ongevraagd de wijde wereld in gaat. Meestal steken deze vluchtelingen in zuidelijke richting het heideveld over, om na een korter of langer reis aan te landen in ons dorp, waar men bijzonder op deze bezoeken gesteld is. Vooral vrouwen, die over dag dikwijls alleen in huis zijn, zien met vrees de deserteurs naderen, daar deze niet altijd even matig in hunne eischen zijn, indien zij de kust veilig achten. Gisteren kwam hier weder een, die zeker al vrij wat campagne-jaren achter den rug bad, om velen angst en schrik aan te jagen. Wilde men hem niet goedschiks geven wat hij vroeg, dan toonde hij zich volstrekt niet bang; hij ging zelfs zoo ver om een koopman, die hier wekelgks met den wagen zijne waren rondvent, aan te houden en lastig te vallen om Ondergeteekende beveelt zich aan tot het geven van LESSEN op piano en viool, naar de aethode van het Leipziger Conservatorium. Voor grondig onderricht wordt ingestaan. De lessen zullen worden gehouden WOENS DAGS en ZATERDAGS. De prijs per maand lus van 8 lessen is f 1,50. Kapelmeester van ,de Schutterijmuziek van Bolsward. Zeker, wij allen weten en erkennen, dat ge zondheid de grootste schat is, al is het dan ook waar dat wij het voorrecht om gezond te zijn niet altijd hoog genoeg waardeeren. En dat komt omdat gezond te leven eigenlijk als natuurlijk moet worden beschouwd. Wij re kenen op gezondheid, wij richten er ons naar in, onze plannen zijn op gezondheid gebaseerd. Ziek te zijn of gebreken te hebben, is iets on-of tegen natuurlijks daarom is of beschouwen wij gezond heid niet als een eigenlijk voorrecht, maar ziekten en gebreken als een ramp, als een hindernis, die ons onverhoeds in den weg treedt of gesteld wordt. Indien ’s menschen organen dan ook niet door ouderdom te veel zijn versleten, mag met alle recht gezondheid of gezond zijn de natuurlijke toestand heeten, waarin hij verkeert of behoort te ver- keeren. Zij is noodig voor den lust om te den ken, te overwegen en te arbeiden, zoowel als tot het verrichten van arbeil, onverschillig ot zij is van geestelijken of van lichamelijken aard. Wij zijn er op ingericht om gezond te kannen leven, maar onze bewerktuiging is zoo ingewik keld en teer, de nadeelige invloeden, die ons om ringen, de lusten die in ons huisvesten zijn zoo vele, dat onze gezondheid elk oogenblik bedreigd wordt. Laat ons er aan toevoegen, dat wij voor onze gezondheid soms te veel of te weinig zorg dragen. Te veel, wanneer wij ons angstvallig in acht nemen tegen alles, wat wij meenen of vreezen dat ons zou kunnen hinderen en een kleeding of levens wijze aannemen, waardoor wij van lieverlede ver- weekelijken, zoodat werkelijk onze gezondheid elk oogenblik gevaar loopt, dewijl de minste nadeelige invloed niet kan weerstaan worden. Dezulken kunnen alleen gezond leven, indien zij zich, van alles wat eenigszins voor hen buitengewoon is, onthouden. Het genieten van gezondheid is voor dezulken een voorrecht, ja, maar 't is er een dat onnoodig duur gekocht wordt. Te weinig, wanneer wij de eenvoudigste lessen der gezondheidsleer niet in acht nemen, die ma tigheid benevens matiging in alles wat ons genot verschaft voorschrijven en die frissche lucht naast voeding stellen die plotselinge overgangen van hitte en kou ontraden, zoowel als overspannenden geestes en lichamelijken arbeid. O, dat gebrek aan matigheid en aan matiging, wat zal het al menig lichaam hebben gesloopt of doen lijden aan ongeneeslijke kwalen. Misschien dat de badplaatsen, die niet uitsluitend en door allen uit volgzucht, voor tijdverdrijf en vermaak bezocht worden er veel van zouden kunnen ver tellen. Beter echter achten wij ’t, dat ’t geheim blijft, het mocht ons soms hinderen aan het res pect dat wij dezen of genen toedragen of ver schuldigd zijn. Zouden de bacillen en microben, aan wier be staan en uitwerking sommige ziekten worden toe geschreven, voorwerpen zijn in den laatsten tijd door de natuur voortgebracht of bestonden zij ook vroeger, maar is 't alleen aan de onderzoekingen der wetenschap toe te schrijven dat hun bestaan aan ’t licht is gebracht Ziedaar een vraag, die dikwijls gedaan wordt, maar waarop geen beslist antwoord kan worden gegeven. Een andere vraag sluit zich hierbij aan, namelijk die, of de natuur haar elders reeds voor lang voortbracht en of zij misschien door de sterke handelsbeweging van alle oorden der wereld naar hier worden overge bracht? Voor dit laatste bestaat eenige grond en daarom kan het van het meeste belang worden geacht om de smetstof, waar zij zich openbaart, met alle beschikbare middelen te bestrijden en zoo mogelijk te vernietigen. En omdat in deze niet alles van overheidswege kan geschieden, behoort het publiek zooveel mo gelijk hiertoe mede te werken, vooreerst door de voorschriften der geneeskundigen in acht te nemen en op te volgen, en ten andere om door het ver wijderen van rottende en gistende stoffen het ontstaan of voortwoekeren van ziekte- en smet stoffen zooveel mogelijk te voorkomen. In vroeger tijd, toen een groot gedeelte van de landerijen in de polders van Westfriesland des winters onder water lag; toen, als de reddende oostenwind in Maart wat lang uitbleef, een water plant, die watergras werd genoemd hare lange bladeren als zoo vele linten over de oppervlakte van het water uitbreidde, die, als het water einde lijk aan het, toen veel te hooge peil was gebracht, met mossen en schimmels bezwaard op den dras- tigen bodem neerzakte, om daar te verrotten toen werd Westfriesland geteisterd door sleepende koortsen, die velen ten grave deden dalen of zoo- De gevoeligheid, welke tusschen de Hoven van Berlijn en Stuttgart is ontstaan, wordt in Wurtemberg eer aangemoedigd dan betreurd. De Stuttg. Beobachter schrijft De groote meerderheid van het Wurtembergsche volk ziet veel liever de tegenwoordige verhou ding dan de vorige. Onder de regeeiing van Koning Karel was men gewoon, dat Wurtemberg en zijn volk hun plichten tegenover het Rijk trouw en nauwkeurig vervulden; een te groote toenadering tot Berlijn en eene vriendschap, die tot prijsgeven der gereserveerde rechten bereid was, vielen nooit in den smaak van den Wur- tembergschen volksstam. En daarom is men het met de sedert September begonnen terughouding van het Stuttgaiter Hof, die met eene grootere zelfstandigheid gepaard gaaf, volkomen eens. Ook de bekende gezindheid der Koningin oefent invloed op de koelheid tegenover het Berlijnsche Hof. Men vertelt, dat een hoog ambte naar na zjjn benoeming bij de Koningin werd ont- bt slechts voor zeer korten tijd daar- ipgehouden de bevolking Wij hebben ons wel eens laten vertellen, dat die koortsen moeraskoortsen genoemd werden en dat zij ontstonden door een organisme.dat zich in een moeras ontwikkelt en, in ’t menschelijk lichaam overgeplant, die koorts veroorzaakte. Als dit zoo is dan zou het blijken dat niet al leen oorzaken gevolgen hebber, maar ook dat toe standen uit oorzaken worden geboren. Met opzicht tot het verspreiden zoowel als het beteugelen van besmettelijke ziekten heeft de maatschappij veel te strijden tegen of veel te duchten van drie, in dit opzicht haar vijandige machten, als lo. profaniteit, die elke raadgeving in den wind slaat en elk gebod of verbod als dwaasheid op plagerij beschouwt. 2o. Onwetend heid waarmee veelal vooroordeel gepaard gaat, die vaak tot lijdelijk verzet aanspoort, dat te koppi ger is, naarmate het meer of minder met gods dienstig vooroordeel gepaard gaat, daarin zijn wortel heeft en uit dien grond zijn voedsel ont vangt. 3o. Het eigenbelang, dat de gezondheid van anderen beneden zich stelt. Het eenige kruid, dat tegen profaniteit gewassen is, zal wel bestaan in de droeve ervaring, die den overmoed tempert en tot berouw en beterschap stemt. Het is echter twijfelachtig, of dit zelfde middel onkunde en vooroordeel zal kunnen ge nezen, en te minder, indien het uit godsdienstig vooroordeel voortspruit. Dat vooroordeel heeft al tijd argumenten genoeg bij de hand, gelijk bij elke pokkenepidemie overvloedig bleek. Misschien dat meerdere ontwikkeling, die tot nadenken in staat stelt, beterschap zal kunnen aanbrengen. „Gezondheid is de grootste schat", jammer dat zoovele menschen haar, ook al heerschen er geene besmettelijke epidemieën, voor korter of langer tijd, somtijds zelfs levenslang moeten ontberen. Het organisme van den mensch heeft veel over eenkomst met dat der zoogdierende levensvoor waarden en function zijn voor beide nagenoeg ge lijk; hoe komt het nu, dat onder de menschen zoo veel meer gebreken heerschen dan onder de zoogdieren De wetenschap bepaalt, welke stoffen voor den mensch noodig zijn voor een voldoende voeding de meer of de eenigszins gegoeden voorzien zich daarvan in toereikende mate, maar de weinig ge goede en de werkman is wegens zijn geringe in komsten in de noodzakelijkheid om zich te behel pen. De wetenschap zou, hunne voeding beoor- deelende, tot de slotsom komen„onvoldoende". En toch zijn de laatsten krachtiger, beter tegen vermoeienis en nadeelige invloeden bestand en leven zij in den regel gezonder dan de eersten. Gelijk voor alles moet hiervoor een oorzaak bestaan, die tegen de lessen dingen der wetenschap ruim opweegt. Wij voor ons, wij zullen niet raden naar de oorzaken van het feit dat lo. de dieren gezonder leven dan de menschen en 2o. de werkmansstand het in kracht en gezondheid .wint van den gegoe den, maar houden vast aan de meening, dat er een natuurlijke oorzaak voor moet bestaan. Wij gunnen dienaangaande ieder gaarne zijn eigen denkbeelden, maar komen terug op de stel ling, dat de mensch zoowel als het dier oorspron kelijk bestemd is om gezond te leven en niet te sterven voor zijne organen versleten zijn en zijn levenskracht daardoor vernietigd is. „Gezondheid is de grootste schat". Boven aan de lijst van wenschen, die wij bij ’t afscheid ne men voor elkander uitspreken staat deze: „leef gezond Gezondheid geeft kracht om te arbeiden, zij stort ons levensmoed en levenslust in, ze staalt ons in den strijd om het bestaan en in dien des levens. Gelukkig degene, die zich doorgaande in het bezit van dien schat mag verheugen; een zulke heeft veel voor bij iemand, die den zegen van het be zit van dien schat nimmer volop of slechts bij afwisseling geniet. r. Bols -■ ‘I imn MeK die Courant „Gezondheid is de grootste schat Om vergenoegd te leven." vv iivCi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1