NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 80LSWARD SU WOKSSBAMSt. OP BE BEI. 1895. No. 3. Vier en dertigste Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. JE ?een VOOR de )k ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. n- >1- de >ed, ?er- Ge ’g. >e- end. bui- rkst igd, den gen uit. art- n d dt oedt uit. i we dan aaar ii op eele aar- n d it a )t. te n- er iet en m n- it- n sn n. n, g, in rt ik ie est. ker □ds de- ën, len ng en en, ten «te en. en. gd, ie; int i)k, ui len re- ig, an $XXXXXKXXX?XXXXXXXXX$ DONDERDAG 17 JANUARI. ^xxxxxxxxx: XXXXXXXX X$ te >n, te onbeschermde ruiten der naburige huizen werden verbrijzeld. Dientengevolge ontstond algemeene ontsteltenis onder de bewoners, van wie de mees ten nog niet ter ruste waren gegaan. Niemand werd door de ontploffing gekwetst, daar zich geen menschen meer op straat bevonden. Terstond werd de politie verwittigd. Uit het onder zoek bleek, dat de bom bestond uit een biscuit bus. Als ontplofbare stof is waarschijnlijk ge bruikt dynamiet, terwijl de bus was gevuld met spijkers en stukken lood, evenals het projectiel, dat Vaillant in de Fransche Kamer wierp. In Frankrijk staat men alweder voor eene ministerieele crisis. Het geheele 'Ministerie heeft zijn ontslag genomen na de Kamerzitting van Maandag en President Casimir-Perier heeft dat ontslag reeds aangenomen ook. PARIJS, 15 Jan. De A g e n c e Havas deelt mede, dat de heer Casimir-Perier zijn ontslag heeft ge nomen als President der Pransche Republiek. De Gemeenteraad van Parijs heeft met een meerderheid van ééne stem besloten de queestie van den ,,Metropolitain“-spoorweg aan een refe rendum der Parijzenaars te onderwerpen. De Minister van Publieke Werken heeft hierop ge antwoord door zijn desbetreffend ontwerp in te trekken. Bovendien zal de Regeering het besluit van den Raad vernietigen. Gisteren is onder de laatste telegrammen mededeeling gedaan v an een dynamiet-aanslag in de Rue Monceau te Parijs. De concierge van het huis No. 65, die gewaarschuwd was dat er in de vensternis een verdacht uitziend voorwerp lag, wierp dit gelijk men weet, midden op den weg. Onmiddellijk volgde eene hevige ontploffing. Een hevige slag bracht de geheele buurt in op schuddingen terstond vloog een regen projectie len van verschillenden aard naar alle kanten. De r- le r- 18 r- ■d >r d it d n g n wissel die boven de f 100 en slechts met 5 cent gezegeld was, werd geprotesteerd. De ontvanger der registratie ter plaatse hief daarop eene boete van f75, en wel f25 van trekker, f25 van en- dossant, en f25 van acceptant, op grond, dat de bewoording „na zicht“ niet onder de bepaling voor verminderd zegelrecht valt. Volgens dien ontvanger moet dit zijn „op zicht? De opvatting moge vrij fiscaal zgn eu cie geheven boete terugbetaald worden, toch zal het raadzaam zijn in het vervolg daarmede rekening te houden, ten einde onaangenaamheden en kosten te ver mijden. Overdreven vriendentrouw. Te Monnikendam heeft zekere 8. zich den dood van een vriend zoozeer aangetrokken, dat hg zich op diens graf heeft doodgeschoten. Voor de rechtbank te Alkmaar is Maan dag de behandeling aangevangen van den beken den moord, te Schagen gepleegd op de wed. Bute en haar pleegkind Anna Beijers, door den jongen Klaas Boes. Bekl. legde ook nu eene volledige bekentenis af. Hij is herhaaldelijk voornemens geweest en heeft ook gepoogd de vrouwen te vergiftigen, doch toen dit mislukte heeft hij beiden in den avond van 11 Augustus vermoord. De bijzonderheden, die bij zijn verhoor aan het licht kwamen, zijn inderdaad ontzettend. De vrouw bracht hij drie slagen toe met een bijl op het hoofd, daarna ging hij naar boven en sneed bij het licht van een lucifer Anna Beijers in den hals en aan de slapen. Terwijl hij bij een inmiddels aangestoken lamp bezig was de kast te doorzoeken, hoorde hij achter zich een zucht en zag hij Anna Beijers op haar knieën naar de deur kruipen. Hij duwde haar toen in een hoek en bracht haar een wonde toe, waarbij zijn mes krom werd. Daarna naar beneden gaande om zich te wasschen, bemerkte hij, dat ook vrouw Bute nog ademde, waarop hij haar eveneens met een mes doodde. Vervolgens heeft bekl. zich gewasschen op de achterplaats. Het was toen ongeveer elf uur. Daarna heeft hij uit de kast alles gestolen en zijn zakken er mede gevuld. Hij hoorde echter leven achter en verschool zich een tijdje, waarna hij weder over de schutting klom en het gestolene begroef. Bij het overklimmen dér schutting had zijn vader den houd uitgelaten, omdat hij gerucht hoorde. Het dier, bekl. herkennende, maakte echter geen leven, zoodat zgn vader zeker dacht zich vergist te hebben. Na alles, op een kleinigheid na, dat hij bij zich hield, begraven te hebben, is bekl. om ongeveer twaalf uur weder over de schutting naar het huis der wed. Bute gegaan. Hij heeft van de nog brandende lamp in Anna’s kamer de peer afge draaid en toen de petroleum over het haar van Anna en het beddegoed gegooid. Eerst stak hij het haar in brand om te zien of dit brandde en toen dit geschiedde, heeft hij er een kussen op gegooid om de vlam te blusschen. Daarna heeft hij het lijk van vrouw Bute met petroleum begoten, vervolgens het lijk van Anna Beijers uit het bed gehaald, om zijn pet te zoeken, die hij verloren had, doch hij zocht niet lang, want die zou wel met alles verbranden. Hij stak de lijken in brand, trok zijn schoenen weer aan en verliet voor door den winkel het huis. Dat ook de huizen der buren in brand zouden gaan, begreep bekl. Hij had dat reeds met Oudshoorn, een vriend, die hem volgens zijn zeggen, tot de daad had opgezet, doch die niet wilde meehelpen, besproken. Kwam de brand ook in het huis van Boes, dan zouden zij samen beklaagde’s familie redden. Oudshoorn kon dan tevens door vlug met de spuit van„ Ly curgus" te komen, de premie krijgen. Toen bekl. thuis kwam, had zijn moeder hem nog gevraagd waarom zijn haar zoo nat was, waarop hij antwoorde „dat hij aan de pons was geweest bij tloekstra (een kennis) en zijn pet in de sloot was gevallen." Hij was toen naar boven gegaan en bij zijn broertje gaan slapen. Tegen twee uur wakker wordende en geen brand ziende, is hij in nachtgewaad weer over de schut ting naar het huis der wed. Büte gegaan, heeft uit een kan met petroleum de lijken weer begoten en weder aangestoken en de keukendeur half open gelaten. Weer is hij naar bed gegaan en om zes uur wakker geworden en nog geen brand ziende, is hij weer naar de woning der vermoorden ge gaan om zijn pet te halen. Hij vond die met bloed bevlekt in de bedstede van Anna Beijers en is die pet gaan uitspoelen achter bij hem op de plaats. Weer ging bekl. naar boven en kwam een half uur later beneden, hij ging zijn kleeren uitwas- schen, bewerende dat die vol modder waren, om dat hij in een sloot had gezeten, gelijk hij tot zijn moeder zeide. Maandags heeft zijn moeder, toen zij bij het uitwringen van beklaagdes overhemd bloedwater zag, gevraagd, of bij het niet gedaan had. Was dat zoo, dan was het beter zich te verdrinken dan geboeid de deur uit te gaan. Zijn moeder had later beloofd bekl. zooveel mogelijk voor te spreken, maar als het te erg liep, zou zij de waarheid zeggen, liever dan ook gestraft te worden. Beklaagde heeft steeds de daad jegens zijn moeder ontkend, al trachtte deze hem ook uit te hooren. Maandags heeft bekl. Oudshoorn gespro ken en gezegd: „’t is afgeloopen", waarop Ouds hoorn zeide„'t is gauw gegaan", en van bekl. het tientje kreeg dat bekl. in zijn vest had gestoken. Op 20 Augustus heeft bekl. een gestolen ketting opgegraven en geworpen op het erf van Simon Alot, om aan dien de schuld te geven. Hij had dit ook aan Oudshoorn gezegd. Bekl. deed dit verhaal met ijzingwekkendekalmte en zat nu en dan als versuft te kijken. wij niet neerschreven, het luidt„die dan weet goed te doen en het niet doet, dien is het zonde." Thans viel het er uit, maar wij willen niet, dat het in dit artikel zal worden aangemerkt als een vermaan. Wij wenschen alleen een beroep te doen op veler welwillendheid, waardoor met aanwen ding van tal van kleine kapitalen één groot ka pitaal kan gevormd worden, dat met betrekking tot welvaart, tevredenheid en geluk hooge rente kan afwerpen. De Nederlandsche natie is edelmoedig en wel dadig, al is het dan ook waar, dat die weldadig heid het meest aan het licht treedt bij groote rampen, wier schokkende invloed het gansche lichaam doortrilt, zich aan allen mededeelende. Maar toch, al is het dan ook meer schoorvoetende, langzaam en na „wijs" beraad, strekt die edel moedigheid en weldadigheid zich ook uit tot zaken, die meer op hart en verstand dan op de zenuwen werken. En daaraan is het toe te schrijven, dat er thans hoe langer zoo meer leven komt op de hei, dat zij door vele menschen voeten betreden wordt, en veler blikken er zich heen richten. En zoo komt het, dat er ook strijd is over de hei, strijd door mannen, die in beginsel hetzelfde willen, namelijk haar ontginnen, maar die ver schillen met opzicht tot de wijze hoe! Rechts zien wij de Nederlandsche Heidemaat schappij, die oorspronkelijk zich ten doel stelde, om hen, die wenschten heigrond te ontginnen van raad en hulp te dienen, met doelmatige werktui gen den heigrond te breken en met den minst mo- gelijken handenarbeid en op de minst kostbare wijze voor het kweeken van dennenbosch geschikt te maken. Een zekere term van aangifte voor het thans ingetrokken patentrecht luidde„tuinman voor anderen met zooveel knechts. Verandert men dat „tuinman" in „ontginner" dan luidt de term gelijk. Die Maatschappij heeft onmiskenbaar haar nut, althans gehad, want dennenbosch is be ter dan hei en bij haar optreden had de nieuwere wijze van heiontginning met toepassing van de nieuwere wetenschap zich nog geen baan gebroken. Het karakter en de werkzaamheid van de Hei- demaatschapppij was steeds van dien aard, dat zij hare diensten verleende aan de bezitters van grootere oppervlakten heidegrond, welke grond dus, door tot bosch te worden aangelegd geen blijvend en doorgaand voordeel afwierp of afwer pen kan. Links zien wij Ericus, de Oranjebond van Orde en andere personen en vereenigingen, die de hei grond wenschen te ontginnen en geschikt te ma.ken, om brood te geven aan een groot getal huisge zinnen, die er zich op zullen kunnen vestigen, met het vooruitzicht om eenmaal eigenaar te worden van het bedrijfje, dat zij zullen leeren liefhebben. Hier is tweeërlei beginsel op te merken, en uithoofde daarvan ontstaat strijd. De Heidemaatschappij wil, wat de kapitalist doet, wil hem er in dit opzicht althans in helpen om kapitaal in den grond te beleggen, zonder te vra gen naar de gevolgen, die er voor anderen uit voortspruiten. De personen ter linkerzijde willen de hei ont ginnen voor dadelijke werkverschaffing en door die ontginning eene bron openen voor toenemende welvaart. Terwijl Ericus verreikende plannen bouwt en van goeden raad dient, heeft de Oranjebond van Orde en hebben anderen alreeds handen aan het werk geslagen en „bemest met het zweet van den daglooner" alreeds den grond, waarin stilzwijgend de beurs verborgen isgeen dennen op de hei, maar veevoeder, koorn en aardappelen. Aan welke zijde onze sympathie is kan blijken uit het vorenstaande. Dat daarom nog veel meer oogen zich mogen richten naar de hei, en vele beurzen zich mogen openen voor de hei en hare ontginning. Arum, 11 Jan. Hedenavond werd op de bo venzaal van het tramstation alhier het 75-jarig bestaan van het departement Arum e. o. feeste lijk herdacht. De voorzitter, de heer A. Draisma de Vries, opende met een toepasselijke speech en een terugblik op het verleden, de goed bezochte vergadering. Daarna werd onder gezellig samen zijn genoten van de voordrachten van den heer P. de Block van Franeker en het orkest onder leiding van den heer F. Rijgersberg van Leeuwar den, terwijl de avond met een geanimeerd bal werd besloten. Ooststellingwerf. Was de landverhuizing naar Amerika hier voor eenige jaren vrij belang rijk, thans is het getal van ben, die in het verre westen hun geluk wenschen te beproeven zeer gering. Enkele familiën welke plan hadden den oceaan over te steken, hebben, misschien door ongunstige berichten van verwanten in Amerika, dit plan laten varen. In de laatste 2 a 3 jaren zijn slechts enkele personen vertrokken en dan nog meest ongehuwden, welke met behulp van vereenigingen of maatschappijen de reis onderna men. Verbeterde omstandigheden in het vaderland zijn zeker geen oorzaak van afnemenden trek naar landverhuizing. Fran. Ct. In Noordbrabant en Zeeland doet zich het merkwaardig verschijnsel voor, dat men de daar gebouwde beetwortels, wegens het goedkoope tarief, voor minder kosten levert aan Duitsche fabrieken dan aan Nederlandsche. Wij zijn af- keerig van bescherming, maar men moet toch door eene onoordeelkundige regeling van tarieven onze nijverheid en landbouw niet tegenwerken. Waar toe dient de goedkeuring van tarieven, wanneer op dergelijke onjuiste regelingen niet wordt gelet? Een gift onzer Koningin. Een arme weduwe uit Winkel, Klaasje Korver, die zoo gaarne voor haar en haar beide onmondige meisjes met naaien den kost wilde verdienen, doch niet in de moge lijkheid was een naaimachine te koopen, besloot, omdat ze „altijd zooveul hoort had van de goed heid van ons Koninginnetje voor de armen", H. M. per brief om zoo’n machine te vragen. Men kan zich voorstellen hoe verrukt en dank baar de goede ziel is, nu ze van den burgemees ter vernam, dat hij van H, M. de opdracht had ontvangen voor haar een machine te koopen. Ook een werkstaking. De armvoogden in Opsterland waren voornemens het werk te staken, omdat zij toch niet konden werken, daar de ge meente geen geld had. De Burgemeester vroeg per telegraaf aan den Commissaris der Koningin hoe te handelen, waarop machtiging kwam over een paar duizend gulden te beschikken. De heeren bleken toen terug te komen op hun besluit, hun ontslag te vragen. Geen carneval-optocht. De Oeteldonksche Club, de bekende carneval-vereeniging in Den Bosch beeft besloten dit jaar geen optocht te houden, maar een wedstrijd uit te schrijven. 't Staat wel niet „gekleed* maar 't is toch zoo „lekker* In Winschoten wordt, evenals vroeger in Nieuwer-Amstel, tijdens de gemeente raadszittingen door de raadsleden gerookt, som migen rooken een sigaartje, maar de meesten een Goudsche pijp. In de laatste zitting kwam aan de orde een wijziging van het reglement van orde en de meerderheid van het college van B. en W. meende, dat van deze gelegenheid meteen gebruik gemaakt kon worden om in die leelijke damp- gewoonte verandering te brengen. Alle Raadsleden werden op den duur geel van de rook. B. en W. stelde daarom voor, in het vervolg gedurende de zittingen niet meer te rooken, maar de leden achtten het beneden zich om over de afschaffing van zoo’n eerwaardig gebruik hunner voorvaderen te discussieeren ze drongen aan op stemming en met 8 stemmen tegen 4 werd het voorstel gehandhaafd. Dadelijk stopten allen een versch pijpje. En wat verge noegde gezichten zetten de 8 overwinnaars. Welk een invloed de verlaging van den zoutaccijns op de smokkelarij uitoefende, blijkt uit de cijfers, die daaromtrent thans openbaar gemaakt worden. In het jaar 1892 bedroeg in Noordbrabant het aantal personen, tegen wie in de provincie wegens smokkelarij proces-verbaal werd opgemaakt, 630 en het aangehaalde zout 50,081 Kg. In 1894 waren die cijfers 52 en 7,160. In Limburg in eerstgenoemd jaar 304 en 6,056, in laatstgenoemd jaar 4 en 146. In Zeeland daalde het getal smok kelaars van 60 tot 3 en het bedrag van het aan gehaalde zout tot 9 kilo. Door een koopman te Roermond werd op een plaats in Holland een wissel getrokken, ver vallende „na zicht" met order tot protest. De ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Er is strijd geweest op de hei. Schrik niet, lezer, want wij bedoelen niet een heuschen strijd, die bloed, armen en beenen, ja wat niet al meer kost. Wij bedoelen ook niet een schijnbaren of „spie- gelstrijd," waarin de soldaten voor den velddienst geoefend worden (wij hopen niet van voorbereid), en die alleen kruit en nog veel meer kost. En toch was er voor eenigen tijd strijd op die eenzame en als door God en menschen verlaten oorden, maar die toch bij wijlen schoon zijn, en te goed voor niets dan stank? Daar kwam een vreemde, men zeide van een Belg, die voor zijn plan in zijn eigen land werd afgewezen, en stichtte een muscusfabriek op de hei. Hebt gij lezer, wel eens een dame ontmoet in feestgewaad, die dat gewaad ruim met muscus had bedeeld om het tegen mot te beschermen Hé zeidet gij dan bij u zelf, hoe afschuwelijkde stank of prikkel schraapt mij de keel en mijne longen weigeren bijna de ademhalingkon ik vluchten, ik deed het. En om dat sterkriekende en prikkelende goedje te bereiden werd een fabriek gesticht op de hei. Of de burgemeester der gemeente, waartoe de plek behoorde niet had gedacht aan de wet, krach tens welke inrichtingen, die gevaar, schade of hin der veroorzaken kunnen worden geweerd, weten we niet, maar dit bleek alras, dat, zoodra de fa briek in werking werd gesteld, zich daaruit een ondragelijke stank verspreidde. Dat veroorzaakte oorlog op de hei, oorlog, om dat de naastbijwonenden gruwelijk door den stank gekweld werden, dewijl hij bovendien eten en drinken, melk en boter bedierf. De gekwelden en benadeelden maakten zich op om het gehate gebouw, waarin de fabriek werkte, te verbranden of te vernielen, zoodat het door de rijkspolitie moest beschermd worden. Aangenaam zal die taak wel niet geweest zijn, maar het bui tenkansje van een aangename taak te hebben te verrichten, valt dien lieden zelden ten deel Maar niemand mag zijn eigen rechter zijn en dus ook niet de gekwelden door de muscusfabriek. Naar wij echter vernamen is thans de oorlog geëindigd, doordien de burgemeester de fabriek heeft doen sluiten. Maar er is ook strijd over de hei. De tijd is voorbij, dat onze uitgestrekte woeste en heidegronden alleen de aandacht zouden trek ken van eenige jachtliefhebbers, bijenhouders en houders van schaapskudden, hare herders en her dershonden. Daarvoor is te veel eigenlijk nut teloos kapitaal aanwezig, vragen te veel handen om werk en monden om brood. En of men nu, om werk te verschaffen, al huizen bouwt die toch niet bewoond worden, wat geeft dat En nu ligt de Zuiderzee daar wel, die bij eiken storm dreigend roeptRaak mij aan als gij durft De Zuiderzee van wier bodem meer wordt voor gesteld dan hij geven zal. De Zuiderzee wie zal de risico aanvaarden en het wèl durven tot daad maken Wacht nog tien, wacht nog vijfentwintig jaar, en zie dan of er uit de Zuiderzee veel anders wordt aangebracht dan bot, spiering, haring, an sjovis en bliek. Maar zoolang kan er niet gewacht worden en optimist noemen wij hem, die er de eerste kwart eeuw of langer iets anders van verwacht of hoopt. En daarom, naar de hei De hei ligt boven water, is van alle zjjden toe gankelijk en zij kan ook zelfs in den winter be werkt worden. Daarheen dus met eigenlijk doel loos kapitaal, Mijnheer, Mevrouw, Mejuffrouw, Freule of hoe U anders ook genoemd moogt wor den, gij die van tijd tot tijd Uwe couponnen knipt en voor een goed deel van de opbrengst effecten koopt, om die tot een doellooze hoogte op te stapelen. Naar de hei er meeDaar weet men uit zand en veen brood niet te bakken, maar te schep pen. Daar zal men er huizen voor bouwen die wèl bewoond zullen worden en zijt gij som tijds wel een beetje bang voor de socialen daar is men bezig hen, zonder wapenstok, sabel, kara bijn of revolver te bestrijden. Gij denkt toch nietmaar als ik meer of min der vruchtbaar land koop, dan geniet ik hooger rente? Daartoe zijt gij te edelmoedig toch, want die hoogere rente kan alleen verkregen worden door boertje te plukken en hetgeen hij nog als kapitaal bezat in Uw effectentrommel weg te sluiten. Zoo iets doen alleen die griezelige men schen, die het hart op de verkeerde plaats bewaren. Gij niet alzooVan hem of haar, die veel heeft, kan en zal veel geëischt worden. Klinkt u dat woord misschien te hard, welnu, dan bid den wij U, wees edelmoedig. Edelmoedig, ja, maar ook verstandig. Dit laatste woord spreken we alleen uit, om het onder de aandacht te bren gen, maar er op doorgaan doen wij niet. De hei houdt een groote schat van welvaart en brood in haren schoot verborgen en de mannen van de nieuwe wetenschap kunnen en zullen die schat aan het licht brengen, mits de hei ontgon nen, dat is oordeelkundig bewerkt worde. En nu is aan den landbouw, evenals aan allo andere takken van nijverheid dit eigenaardige verbonden, dat men met arbeid en geld voorop moet treden. En arbeidskrachten zijn meer dan toereikend be schikbaar, en geld Och, het is er in allen over vloed, en daarom mag een beroep gedaan worden op de welwillendheid om het beschikbaar te stel len. Straks hadden wjj een woord in de pen dat Bolswardsche Courant ire it ar lts is* ize un >n- en an m- te in 18 is m iet ir o h

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1