NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ABEEt. 1895. No. 4. Vier en dertigste Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR Een bezoek aan de Werkplaatsen der Vereeniging tot Werkverschaffing te BOLSWARD. '•-/Ss Bolswardsche Courant eek, dan - andere j vrouw ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i magen ere, dan i is idea- ron van igendom nen be lli k, dat rdragen.) iwetens- wat niet bij den rs tandig iefdevol. enscbeo imstge- gekocht) reneraal i ons rechten net hen ale van stellers; inrukte rlangde, gebik- boete op- zich toch op nij niet, i naatn nd, doch t zij tot $xxxxkkxxXhXXXxxxxxx$ DONDERDAG 24 JANUARI. JCDOCXZ.xrxzjcxzx xxxxxxxx d? rel goed n nacht, den. zeker is zoo laat aar tijd ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. el laten. Het is ikter, is e oogen na koud volgt. ivertrek, zoodatl aadt. schje op le spon- >aas zelf want hij stoel op, to De heer Bourgeois is er niet in geslaagd, een nieuw Fransch Ministerie saam te stellen en heeft daarom van de opdracht afgezien. De Ministers, die Bourgeois op het oog had, konden niet tot de gewenschte eenstemmigheid geraken. Alexander Ver-Huëll, de groote denker, die zich niet vergenoegde de natuur weder te geven, maar evenals Wiertz en George Watts in elk zijner werken een gedachte uitdrukte, heeft ons een teekening geschonken, die waard zou zijn door menigeen bestudeerd te worden. Zij is ge titeld „Boven en onder het ijs." Hoven heerscht de levendigheid in het vroolijke gewoel eener kermis, beneden een drenkeling, met afschuwelijk gekromde leden. Dit laatste beeld is, helaas geen zeldzaamheid. Nooit breekt het tijdstip tot ijsvermaak aan, of de nieuwsbladen vermelden den dood van tal van onvoorzichtigen, de heldhaftige pogingen van en kelen om hen te redden, en hoe dikwijls worden deze laatsten niet het slachtoffer hunner zelfver loochening Wanneer een huis te bouwvallig is, en de bewoners onder zijn puin dreigt te bedel ven, draagt het gemeentebestuur er zorg voor dat de woning ontruimd en afgebroken wordt; waarom neemt men dezelfde heilzame maatregelen niet met het ijs Hoe gemakkelijk zou men de vast heid, de dikte daarvan niet eiken morgen kunnen opnemen, en roode vlaggetjes plaatsen aan het gevaarlijke water, tevens eene zware boete op- leggende aan een ieder, die er waagde'? Er zijn in ons vaderland steeds ver dronken weilanden in overvloed, waar men zijne schade in kan halen. heel l loofdst, “ging. aarsche adt rate Sin; ’pstande des land; rstonde die dn' •n. genen naar h Jewegit sscheo: van dog 1 troepe roote o; pde, toe officie^, iet hófe rken,dt 1 als gj. zat, tra; o tekoo; roegde[ daar hf randerie m kreeg - rukker Honga- -usaisehf uutWei rokken >g opge-a ra, daar' oopte te 3. >er den, usschen* schenen, isper et' dhoudeti ebrader s waren Overste, s gerust t zooals ‘□rijkers ing naat :h reeds aar het nneu de ;oen op stormde Nauwe- g op et m. en vooij 'ijl deze en trok, irop aaeli idt aan,- m reeds, tvangeu’ rt be »-«U' ii 1, V£ de zi) Ooststellingwerf. In deze gemeente doet zich eene eigenaardige kwestie voor. De vastig heden van eene weduwe en hare erven moesten worden geveild en werden dan ook op de gebrui kelijke wijze in bod gebracht. Inmiddels wilde men den inboedel bij boelgoed laten verkoopen, doch een der schuldeischers vernam dit en liet daarom in allerijl beslag leggen op deze goede ren. Dit schijnt in strijd te zijn met de wet, omdat er nog geen palmslag van de vastigheden had plaats gehad en uit de beslaglegging volgt eene rechtskwestie. Men wil dat de beslaglegger reeds eene belangrijke som moet hebben aange boden om alles ongedaan te maken, maar het voorstel moet niet zijn geaccepteerd. Met belang stelling ziet men hier den afloop te gemoet. Begonnen voor eenige dagen de prijzen der varkens hier iets te rijzen, Woensdag was de markt te Assen weer flauwer. Sommige opkoo- pers hebben daardoor vrij wat schade geleden. Voor de soort welke voor Londen is bestemd, dat zijn varkens van p.m. 190 halve kilo, was de prijs 1 cent per ‘z2 kilo lager en het laat zich aanzien dat de daling nog zal toenemen. Men besteedde nu bij levend gewicht maar 30 cents per kilo meer, tegen de votige week 32. Hebben de varkens een te hoog gewicht, b.v. meer dan 130 halve kilo, dan zijn zij voor de Londensche markt niet geschikt en gelden zij per kilo nog een paar centen min ier. St. Anna Far., 17 Jan. Er heerscht hier dezen winter tot dusverre weinig werkloosheid, op verre na niet zooveel als de laatst vooraf gaande winters. In hoofdzaak heeft men dit te danken aan de groote massa vlas, die hier ter bewerking aanwezig is. Hoe groot de hoeveel heid is die hier en in de omliggende gemeenten wordt bewerat, kan men eenigszins benaderen als men weet dat de heedekoopman J. P. Schat reeds nu tusschen de 7 a 8 honderdduizend kilo’s (bet vezelachtige afval van het vlas) inkocht. Ver leden Woensdag werden door hem 19000 kilo's ontvangen. Al moet er nu bij worden opgemerkt dat de heer Schat de eenige heedehandeiaar van beteekenis is in den omtrek, toch blijkt er vol doende uit, welke kolossale hoeveelheid ruw vlas in ’t Noorden van Friesland wordt verwerkt. De prijzen der heede varieeren van 1 et.10 ct. per K.G. De opbrengst is voor den bewerker, voor hem een klein buitenkansje, dat hem echter door niemand zal worden bengd, daar ’t vlasbe- werken overigens niet bijzonder loonend is. Fingjum. In eene Nutsvergadering voor het volk, deze week hier gehouden, hield de heer Schaap, H. d. S. te Zurich, de lezing. Hij besprak hierin eenige punten uit de opvoeding. Hij wees er vooral op, dat er „samenwerking" moet zijn tusschen ouders en onderwijzers. Door de handen ineen te slaan zullen ze veel kunnen doen. Daar toe is noodig vertrouwen en waardeering. Het kind kan er slechts bij winnen, waar dat ver trouwen ouders en onderwijzers verbindt, ’t Is te betreuren, dat misverstand zoo menigmaal dat verbond ónmogelijk maakt of verbreekt. Verder legde de spreker den vinger op de wond, die voor opvoeding en onderwijs doodelijk is: Het is niet de zaak der onvoorzichtigen, die ik hier bepleit. Met roekeloosheid kan men geen sympathie hebben. Eenige jaren geleden, tijdens een zwaren storm, gingen eenige jonge waaghal zen, een weddenschap aan dat zij in een klein zeil scheepje de haven te Antwerpen uit zouden varen. Het duurde niet lang of de boot sloeg om en zij klem den zich jammerende aan de kiel vast. Twee wakkere Zeeuwen, echte New-foundlanders der kust, bedachten zich niet, maar snelden hen ter hulp... en kwamen met hen om. Wie zou de losbollen beklagen, die het leven voor een kist Champagne verdobbelendoch er blijven, God lof, tot zelfs in onze eeuw van eigenbaat en on verschilligheid, nog allerwege lieden bestaan, die zoodra zij een ander in gevaar zien verkeeien, geen kansen berekenen, maar in den afgrond springen, om den onbekenden broeder te redden of met hem te vergaan, en het is voor hen, dat men de stem mag verheffen en streng toezicht vragen. Het is aan hen ook, dat de vermetelen moeten denken, alvorens zich op rivieren of stroomende vijvers en tochtige grachten te wagen. Wie her innert zich niet het onheil op het meer van het Bois de BoulogneOp het ijs honderde gegoeden, in volle feestvreugde, gehuld in pelzen en sierlijke toiletten. Aan den oever een zwerm armen, in dunne, gescheurde kleederen, aldaar heengestroomd in de hoop een paar koperstukken te verdienen door bloemen te verkoopen, een portier te openen of een rijtuig te halen. Plotseling deed een hevig gekraak de blijde menigte verbleekenhet ijs was te broos geweest om zijn vracht te dragen en ontelbare schaatsenrijders worstelden met den dood. Op dat oogenblik zag men iets treffends de misdeelden, de hongerigen, de verkleumden spiongen de rijken achterna. Zij, die slechts een minuut te voren af waren gesnauwd, waagden thans hun leven voor de bevoorrechtenmaar niet allen keerden wedervelen bezweken onder die taak, en nooit aanschouw ik dien lachenden, blan ken waterspiegel, zonder vooral te denken aan hen, die het lichtzinnige vermaak van anderen zoo duur hebben betaald. Wij leven hier niet in Zweden, waar men ver zekert dat na 24 uren vorst een rivier een arre- slede kan dragen, en waar niettemin de Graaf van Oraniénburg, toen hij dit wilde beproeven, met paard en al omkwam; wij zijn niet in Rus land, waar Catharina de Groote in hare met witte rendieren bespannen slede over de Newa placht te rijden, waar men reusacbtige, met boomen be plante sneeuwbergen op het ijs verheft, en zich daarvan in prikslecdjes af laat glijdenwij zijn in een land waar de koude zelden heel fel is, waar de middagzon het werk der nachtvorsten vernietigt, en wij moeten dus voorzichtig zijn. Voorzichtig ook met den Noorden- of Oosten wind, die vooral ook op het ijs zoovele slacht offers eischt. In een onzer bloeiendste Noord- Brabantsche dorpen, ligt ver buiten de gemeente, te midden eener verlaten wildernis van woeker planten en ongesnoeide boomen, een kerkhof voor de zelfmoordenaars. Zij worden er des avonds bij schemerduister, op een boerenkar heengevoerd. Helaasindien men rechtvaardig wilde zijn, hoe bevolkt zou spoedig dat thans zoo ledige oord der schande niet wezenHoevele jonge lieden zijn niet oorzaak van hun eigen dood. Wat al schul dige roekeloosheid valt er niet op te teekenen, die niet eens de wanhoop van den zelfmoordenaar tot verzachtende omstandigheid heeft aan te voe ren. Jonge mannen vernietigen hun gezondheid door drank, meisjes dansen „totdat zij niet meer kunnen" en keeren verhit door de ijskille nacht lucht huiswaartsbeiden geven zich over aan ijs vermaak, als de scherpe wind hun longen ver scheurt; gevaarvolle roeitochtjes, jachtpartijen als men nog met geen geweer om kan gaan, allerlei onzin maakt een einde aan hun veelbelovend leven, nog vóór zij er de waarde van leerden verstaan. En dat leven keert met weder, en zij hebben het verspild, aleer zij het nuttig wisten te beste den en zij veroordeelen tot eeuwig durenden rouw eene moeder, die eenmaal onder het zingen van haar wiegelied zulk een lange, zonnige toe komst voor hen droomde, wier ziel voortaan zal zijn als een speeltuig met gebroken snaren, waar van, zij het ook een Stradivarius, geen melodie meer weerklinkt. Onze trotsche Rijn, onze fiere Schelde, onze schilderachtige Maas, zijn reuzen, die niet dulden dat men met hen speelt; zij die eenmaal galjoenen hebben voortgedragen, dulden geen kermis op hun zilveren mantel, en wachten slechts op het oogenblik om den hoon, hun aangedaan, te wre ken. Men late ben met vrede. Men behoeft trouwens geen afgrond onder zich te hebben om zich te vermaken, hetzelfde veld dat u des zomers met zijn boterbloempjes en madeliefjes toelacht, wenkt u ook in wintertijd tot onschuldig genoe gen. Waarom er niet heen te gaan, al ware het ook slechts uit medelijden met degenen, die u zouden moeten beweenenuit ontzag voor de edele levens, die bereid zouden staan den dood te trotseeren tot uw behoud. Geen onzer die zulk een offer waard is en het daarom uit mag lokken. Zond.bl. Amst. Crt. Van den President Faure wordt nu weder verteld, dat zijn vader een welgesteld meubelma ker was, wiens eenige zoon de handelschool te Ivry bezocht en reeds op 17jarigen leeftijd naar Engeland werd gezonden. Daar kreeg de jonge Faure lust in het ledervak. Zijn vader zond hem toen naar Amboise, om de praktijk van de leer looierij te leeren. Te Amboise werd de knappe Faure verliefd op de dochter van den burge meester en senator Guinot. Na haar te hebben getrouwd vestigde hij te Havre de nog bestaan de „firma Félix Faure in leder en huiden." Hij werd daar ook een der groote reeders, gelijk reeds gemeld is. In de zaak-Joniaux nog altijd getuigen ver hoeren, teneinde de groote behoefte aan geld van beklaagde te doen staven. Maandag werden ook weder verscheidene getuigen ondervraagd over de wijze van spelen bjj de familie Joniaux. Eender getuigen, de kolonel Stoops, verklaarde dat naar zijte waarnemingen de heer Joniaux, die bij het spelen altijd rondliep, aan zijne vrouw teekens gaf. Overigens bracht bet getuigenverhoor Maandag niets nieuws aan het licht. De ex-kapitein Dreyfus is naar Rochelle gebracht, waar men hem zal inschepen naar het eiland Ré. Er waren onvoldoende maatregelen tot handhaving der orde genomen, en de politie was niet in staat de geweldige menigte, die zich bij het station had verzameld, in toom te houden. Toen de veroordeelde tusschen de agenten de wachtzaal binnentrad, drong de menigte op. Men stak lucifers aan om zijn gelaat te zien, men schreeuwde buiten en binnen: „Te water! Dood aan den verrader!" en sloeg hem met stokken en vuisten. De agenten sleepten hem ten slotte in een omnibus, waarvan de menigte do ruiten ver brijzelde. Eindelijk werd hij met moeite aan boord van het schip gebracht. Toen Faure, uit Versailles wcergekeerd, in zijn rijtuig het plein Marigny passeerde, riep een troep manifestanten luid: „Leve Brisson!" Da delijk stond de nieuwe President op en zeide met warmte: „Ja vrienden, leve Brisson. Want hij is een goed republikein, zoo als ik En dadelijk veranderden de kreten in: „Leve Faure! Leve de President!" HH— Door de welwillendheid van den Secretaris van bovengenoemde Vereeniging, waren wij in de ge legenheid een kijkje te nemen op „het Slot", thans sedert eenige jaren voor een groot gedeelte verhuurd aan de Vereeniging tot Werkverschaf fing, waar sedert 2 Januari 1895 een 20-tal werk lieden werkzaam zijn. De indruk, dien wij daar kregen was uitstekend. Een opgewekte geest heerschte onder de werk lieden, welke allen met bereidwilligheid alle ge dane vragen beantwoordden en de noodige inlich tingen gaven. Komt men op het terrein, dan ontdekt men dadelijk een groote voorraad hout, welke op be werking wacht. Deze partij hout is aangekocht te Waarden bij Woerden, en heeft dus nogal onkosten veroorzaakt aan transport. Naar men ons evenwel meedeelde, was de kwaliteit uitste kend en beter dan ooit te voren. Van het terrein komt men eerst in de zagerij, waar een paar man de dikke stammen op juiste maat afzageu. De hier verkregen blokken worden dan getransporteerd naar een grooter lokaal, t welk in twee afdeelingen is verdeeld, waar de klompenmakerij door een 15-tal werklieden wordt uitgeoefend. Genoemde blokken worden dan eerst gekloofd, een arbeid, welke de baas verricht, en waarbij het er vooral op aankomt om te zorgen, dat er zoo weinig megelijk hout verloren gaat. i. Vervolgens worden de stukken gehakt en krij- F .en zij eenigszins den vorm van een klomp, waarna ,jzë in handen van anderen overgaan, die ze boren. Dit is een naar ons het ons voorkwam zwaar en lastig werk, waarbij het noodig is om „op het gezicht" goed werk te maken en het binnen vlak den juisten vorm van den voet te geven. Na die bewerking geschiedt het snijden en het afwerken, wat natuurlijk het moeielykst is en waarmede slechts enkelen vertrouwd zijn, s Het loon der klompenmakers is thans f 0,22 per pa.r, waarvoor de klompen kant en klaar geleverd worden. De prijs van het voor een paar benoodigde de hout, varieert van 10—15 cent per paar. Gemiddeld kunnen de klompenmakers ’s wekelijks ƒ5,30 verdienen, waarvoor dagelijks 9 uur wordt gewerkt. ’t Spreekt van zelf, dat een meer gevorderde, hooger loon kan halen, zoo maakt een der beste werkers pl. m. f8,00 per week. Het klompeumaken geschiedt onder leiding van baas Koekendaal, welke door zijn flink en bedaard optreden op ons een zeer gunstigen indruk maakte. In een ander lokaal worden door een tweetal werk lieden polderkruiwagens vervaardigd, t welk zoo vlug van de hand gaat, dat het werldoon van een volledigen kruiwagen 1,00 bedraagt. Dat over leg en goede verdeeling van werk daarvoor noo dig zijn, is buiten twijfel. Dan was er ook nog een timmerman bezig met het maken van linnenrekken, welke door nette afwerking uitmunten, terwijl de prijs er van zeer billijk te noemen is. Een gezellige bedrijvigheid heerscht dus overal. Wij kunnen dan ook niet nalaten om de velen, die tot nog toe deze nuttige Vereeniging als lid steunden, aan te raden om persoonlijk eens een kijkje te gaan nemen en zich te overtuigen op welke flinke en nuttige wijze de gelden worden besteed door het ijverige Bestuur, dat geen tijd en moeite ontziet, om den goeden gang der werkzaamheden te bevorderen. Een druk bezoek van de leden aan de werkplaatsen, is dunktons voor het Bestuur het beste bewijs, dat hunne pogingen worden gewaardeerd. Dat ieder, die een kijkje gaat nemen, tevreden zal zijn, durven wij gerust verzekeren. „het schoolverzuim". Ook die kanker kon uit gesneden worden, als de wil maar ernstig was. En zoolang die ziekte voortwoekert in de school, zal het resultaat van opvoeding en onderwijs noodzakelijk onvoldoende en gebrekkig zijn. Met groote belangstelling werd de leerrijke rede aangehoord. Woi’kUlil Maandagmiddag om 5 uur ge raakte de vrouw van R. v. d. K te water, door dat ze van een stalt afgleed. Niemand zag het en ook door niemand werd haar hulpgeroep gehoord. Gelukkig kwam de dochter van 8. G. naar buiten en zag de drenkeling, die reeds in ’t midden van de sloot lagen wijl ze bij v. d. K. niemand thuis vond, ging ze ijlings haar vader waarschuwen, wien het mocht gelukken de dren keling te redden. Door doelmatig aangewende middelen van doctor 8. kwam de patiënt spoedig weer in normalen toestand. Achlum, 18 Jan. Het mond- en klauwzeer begint in deze plaats weer te wijken. Aan de boterfabriek kon de melk van de aangetaste stal len wel in ontvangst worden genomen, maar iu de bewerking werd ze afzonderlijk gehouden. Naar ons werd medegedeeld, moet de melk van besuieite koeien by een verwarming tot 70“ geen gevaar voor den gebruiker meer opleveren Wanneer ze dus uit voorzorg eerst gekookt worut, is alle ge vaar zeker voor goed geweken. Jfran. Crt. Hare beschouwingen over heffing van graan rechten resumeerende, zegt de N. R. Ct. „Wij zijn niet ongevoelig voor de bezwaren, waarmede de Nederlandsche laudoouw iu sommige streken te kampen heeft. Velen zeggen: de oor zaak dier bezwaren is van vooroygaauden aard, de lage prijzen kuunen geen stand houden, zg vergoeden veelal de productiekosten niet meer weldra zal men betere tijden zien aanoreken. Het is mogelijk dat dezulken recht hebben, maar in deze kwestie treden wij niet; wij spreken in de onderstelling, dat de prijzen vooreerst onver anderd blijven. „Want zelfs naar die onderstelling mag geen sympathie voor landbouwbelangen ons nopen om het heffen van graanrechten aan te bevelen. Goedkoop brood, goedkoop veevoeder, vrijheid van beweging voor den graanhandelaar en deu fabrikant die graan als grondstof bezigt, zijn zulke onwaardeerbare weldaden, dat zg niet mo gen worden prijsgegeven, tenzy om zeer groote rampen te verhoeden. En het is ons gebiekeu, dat slechts een betrekkelijk klein deel van hen, die op het land huu oestaan vinden, vau graan rechten voordeel zou trekken." Ter voorziening in den toestand van de visschery op Schevemngen, beveelt de N. R. Ct., na een uitvoerige bescnouwiug van de verschil lende daartoe ontworpen plannen, het denkbeeld aan, om aan den Hoek van Holland een haven te maken voor ongeveer 2dJ vaartuigen en deze te verbinden door een locaalspoorweg met Sctie- veningen. De haven zou vier ton, de spoorweg ruim een inillioen kosteu, maar deze zou zijne rente wel opbreugen, terwijl de Staatssubsidie op den weg der Regeeriug zou liggen, iu verbaud met haar beginsel om nuttige stoomtramwegen te subsidieeren. Vooral ook is dit denkbeeld aanbevelens waar dig, omdat daardoor spoedig hulp zou worden verleend, wat dringend noodig is. De Brabantsche harmonievereenigingen hebben blijk gegeven van groote disharmonie. Onderlinge naijver, zoowel op de vereemgiugen, welke de leiding hadden genomen, als op de plaats voor het feest bestemd, hebben de plannen voor het groote feest, dat der Koninginnen zuu worden aangeboden, in het water doen vallen. De Tentoonstelling-commissie, welke groote verwachtingen heeft van de avondteesten, laat niets onbeproefd, wat strekken kan om m uit opzicht de tentoonstelling aantrekkelijk te maken, vooral door een schitterende venictitiug, welüe in hoofdzaak electrisch zal zijn. Up de terreinen komen 150 booglampen, terwijl de perken uer tuinen omringd worden met 3000 gekleurde electrische lampjes, aan te leggen door de bekende firma James Payne and 8ons. De gevel van het hoofdgebouw krijgt een electrische verlicntiug, maar bivendien een decoratieve illuminatie van 2500 gaspitten. Op de mailboot komen 2 electri sche zoeklichten. Onder de merkwaardigheden zullen behooren een oud-Hollandsche drukkerij, door de Haar- iemsche firma Enschedé in oud-Holland te bouwen; een bierbrouwerij in werking (een Bel gische inzending), terwijl de Amsterdamsche gasfabriek groote plannen heeft. De belangstelling bij de Nederlandsche nijver heid begint zij het ook laat te ontwaken. De deelneming uit het buitenland is zoo groot, dat men er over denkt het hootdgebouw nog 3000 meter grooter te maken. De werkzaamheden vorderen goed. Maandag is .piet de zinkbedekking begonnen. Dezer dagen deed zich in de zitting der rechtbank te Haarlem het curieuze feit voor, dat de vader van een kermisreiziger, welke laatste moest terechtstaan wegens mishandeling, in de plaats van zijn zoon op de bank der beklaagden verscheen omdat de zoon ziek was en niet komen kon. Natuurlek kon de rechtbank deze nieuwe soort van plaatsvervanging niet toelaten en liet den zelfopofferenden vader verwijderen, om daarna de zaak tegen den zoon bij verstek te behandelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1