NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mSWARÖ WOKSERAOEJEL Samuel als boer op slecht land. Vier en dertigste Jaargang. No. 6. 1895. DONDERDAG 7 FEBRUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. '"S VOOR 5 Ooststelling we rf. toe?11 ons De ramp van de „Elbe11. I - Bolswardsche Courant eeste ge ms, 'ijo, ten 'de of ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ver. Ldel •ek eet ge- ing- f hem ;hoon s zoo langt ieken even. elijk; por- leden i zelf ten i dan zich rpo- lan- r je lede sma- geef t zoo gij luk u en idere iruik g - ve en m ij en een 1 de en al .lijk, zijn toe zijn op is, •de en ikt 3n, tan n? el- M. est :door niets Koe lt - iet en toch rt. .me- van nan- balk sten en iraal hu! irs en ir- •Id m ist de m, an a« ;er to rod t. wat >ont i. rat of oe er ee ge 1 Voorts stelde men ’t onderwijs in de Neder- landsche taal verplichtend voor hen, die de les sen in de moderne talen wilden volgen. De heer Joh. Gorter vond dit onbillijk. ZEd. oordeelde dat iemand wel een kraan in de Ned. Taal kon zijn, wanneer hij werd toegelaten voor de lessen in de vreemde talen, ja, de heer G. achtte het niet eens onmogelijk dat deadspirant soms den leeraar, die hem in bedoeld vak moest examineeren, in de kennis der Ned. Taal over trof. (Gelach.) Bij onderricht in Schei- en Natuurkunde achtte men ’t wenschelijk dat de wiskunde facultatief zou zijn. Het voorstel van den heer Camphuis, die zich van het papier compleet heesch oreerde, om zyn collega’s te overtuigen dat èn Maatschappij èn de Fabriek er wel bij zouden varen, ais men 't gas voor motorengebruik van 7 op 5 ct. bracht, viel met 14 stemmen tegen. De ambtenaren van posterijen en telegrafie alhier hebben een afdeeling gevormd van den Bond „De Post“ te Amsterdam. Men is reeds druk bezig met het vormen van een vast fonds. In de Prov. Gron. Ct. geeft de heer A. M. Prins den raad naast een invorder.ng van schaal- rechten een belasting in te voeren op dorsch- machines, zoo hoog, dat het stoomdorschwerk- tuig niet met voordeel is te gebruiken boven den vlegel. Hij voorziet daarvan overvloedig werk gedurende den wintertijd ten plattelande. Als je in de Palmstraat te Amsterdam woont en vischvrouw bent, een woning hebt en een twintigje in de loterij, dan ben je nou wel niet wat men noemt een gezeten burgervrouw, maar je kunt er toch komen. Je hoopt altijd als je in de loterij speelt dat je wat winnen zultkom je er uit met een niet, dan wordt er even over de verloren centjes ge jammerd, maar aanstonds weer gespaard om een nieuw lootje te koopen. Kom je er uit met eigen geld, dan is het da’s een aanmoediging; direkt wordt er weer een lot aangeschaft en men verkeert in zoeten hope. Zoo ook een vischvrouw in de Palmstraat, die al eenigen tijd gespeeld had en er voor een paar dagen nog „in“ zat. Ze had weer 1/20 gekocht en hoorde gistermiddag, dat de f 30,000 op 10716 gevallen was haar twintigje Haar blijdschap steeg toen zoo ten top, dat zij van baar negotie wegliep en den voorraad dispo nibel stelde voor den gaanden en komenden man, waarvan onder stompen en stooten natuurlijk druk gebruik werd gemaakt. Een jonge dame uit de Linnaeusstraat te Amsterdam is Zondag bij het schaatsenrijden op het achterhoofd gevallen, heeft daardoor een hersenschudding gekregen en is dientengevolge nog in den namiddag overleden. Op de Heerengracht, tusschen de Heerenmarkt en Brouwersgracht, haakten twee personen met de schaatsen in elkaarbeiden vielen en een hunner moest met een herschenschudoing worden weggedragen. Op de Amst. Usclub is een heer gevallen met het gevolg, dat hij zijn been kneusde. Een slecht begin. Een pas aangestel i spoor wegarbeider te Deutiohem geraakte op den dag, waarop hij zijn betrekking aanvaardde, tusschen een wagen en een loods beklemd. Er is hoop den man nog in het leven te behouden. Mijnongeluk. In een der weinige Neder- landsche mijnen, de Nordstern bjj Kerkrade heeft een kleine ontploffing plaats gehad. Drie mgn- werkers werden levensgevaarlijk gekwetst. Een logementhouder te Amsterdam heeft zich bereid verklaard, om het plan, ontworpen door den bekenden Fneschen schijver T. G. v. d. Meulen, te Bergum, tot het opr.chten eener Fne- sche herberg, (type der 17e eeuw) op de wereld tentoonstelling uit te voeren en in exploitatie m nemen. Reeds den dag na de ontzettende ramp meende men dat de tegenstrijdige opgaven van de be manningen der Elbe en der Crathie alleen te ver klaren waren, door aan te nemen, dat er bijna op denzelfden tijd twee aanvaringen hebben plaats gehad. Ook de Rotterdamsche correspondeut van de Amst. Crt. meende, op grond van het door hem ingesteld onderzoek, te moeten twijfelen of het wel de Crathie was, welke de Elbe in den grond boorde. Geheel onverwacht wordt deze twijfel versterkt. Immers het blijkt, dat ook het stoomschip Vien na denzelfden nacht, ongeveer op de zelfde plaats, iu aanvaring is geweest met een schip of met een wrak. Een der passagiers van de Vienna heeft aan de Norddeutsche Lloyd inlichtingen over deze zaak gegeven, zonder dat tot dusver officieele rapporten van den kapitein van de Vien na bekend zijn. Dit alles is natuurlijk nog niet voldoende, om met zekerheid aan te nemen dat onarhankelijk van elkander twee rampen plaats hadden maar het is een feit, dat in dat geval veel helder zou zijn, wat nu duister is. In verband met dit punt verdient het de aan dacht, dat de geredden, toen nog niet bekend was, dat de Crathie met hun schip in aanvaring was geweest, verklaarden, dat het schip, dat de Elbe had ingeloopen, zoo snel was verdwenen, dat men vermoedde dat het was gezonken. ent ook 'Oin van en. ier- een goed ijver veel kelde tekort zal schieten indien ’t hem aan een practischen blik en werkenslust ontbreekt. Na eenige jaren zeide Samuels buurman„ik geloof dat ge ’t er op gezet hebt om mij te over treffen, want gij houdt reeds evenveel vee als ik; ik moet zeggen dat je een kerel bent.“ „Dat ik u binnen weinige jaren overtreffen zal is ook mijn gevoelen, zei Samuel, want mijn land gaat voor-, het uwe achteruit.11 „AchteruitP“ zei buurman, verklaar me daten zoo niet dan word ik boos op je.“ Gij kent het spreekwoord„daar afgaat en niet bijkomt dat mindert? Welnu van uw land gaat at en er komt niets bij.*1 „En ik verkoop toch nimmer een kruiwagen mest „Maar die is ook al product van uw eigen land. Reken eens uit hoeveel uren en dagen een klok na een eeuw ten achteren is als hij eiken dag ééne seconde ten achteren is. Welnu, dat on merkbaar achteruitloopen is ook het geval met land daar afgaat en niets bijkomt. Het ontbre kende heb ik getracht en zal ik bij voortduring trachten aan te vullen en als mijn jongen, die thans twee jaar is, na twintig jaren gaat trouwen, dan zeg ik eenvoudig wij zullen de plaats deelen, want wij beiden kunnen er brood op hebben. „Het is mij te geleerd, zei buurman, maar ik geloof toch dat gij gelijk hebt.11 digd van medeplichtigheid aan den jongsten mo- narchalen aanslag. Al de aanleggers daarvan zijn thans in hechtenis, en drie hunner bekenden zich reeds schuldig aan wat onder den nieuwen Re- geeringsvorm nu natuurlijk hoogverraad is ge worden. De krijgswet is afgekondigd en wordt streng toegepast. De Chineesche vredesonderhandelaars had den zulke ontoereikenke volmachten, dat de Ja- pansche Regeering hen weer naar huis gezonden heeft. Omdat het doel van den oorlog niet bereikt is, heeft het Japansche Parlement aan de Regee ring een blanco krediet gegeven. Toen Pleuntje met haar tweeden echtgenoot acht jaren gehuwd was geweest, en zij te zamen naar de Mevrouw waren gereisd om haar land- huur te betalen, vertelden zij meteen, dat Sa muel wel zou willen trouwen, maar uitziende en wachtende was op een bedrijf. Toen nam Mevrouw het woord, zegaende: „Ik weet, dat gij aan het land, bij u in gebruik, veel hebt verbeterd, maar ik weet ook, dat het mijn plicht is te zorgen dat die verbetering u alleen ten goede komt. Ik houd mij overtuigd en weet, dat gij vlijtig zijt en oppassenddat gij Gode de eer geeft, die Hem toekomt, dat gij veel laat ver dienen en den werkman in zijn loon niet verkort. Hoor daarom, wat ik in mijn testament heb be paald. Gij betaalt thans f 600 huurdoor die som met 15 te vermenigvuldigen, wordt hij tot kapitaal gemaakt en voor dat kapitaal, namelijk f9000 wordt de plaats na mijn overlijden uw eigendom. Een mijner erfgenamen neemt daar voor hypotheek tegen drie percent rente, met be paling, dat zjj de eerste twintig jaar niet opzeg baar is, terwijl gij zooveel kunt aflossen als uwe omstandigheden veroorloven. En wat uw zoon betreft, een mijner huurders gaat een plaats verlaten, wijl hij een andere ge ërfd heeft. Die plaats staat als slecht, dat is, als weinig vruchtbaar bekend, juist iets voor een goed ontwikkeld en ijverig jongmensch om op vooruit te komen de huurprijs is laag en hij kan eige naar worden onder dezelfde voorwaarden, als ik voor u gesteld heb. Neemt gij mijne voorwaar den aan?11 Pleuntje snikte 't uit van blijdschap, zij nam in hare vervoering de hand van Mevrouw tusschen de hare en kuste ze, terwijl haar man, op zoo iets niet voorbereid in zijne onbeholpen heid een paar woorden van dank stamelde. „Mijne erfgenamen11, vervolgde Mevrouw, zijn rijk genoeg om onbezorgd te kunnen leven, zij zijn misschien in dit opzicht van eene andere geestesrichting dan ik, maar ik geloof niet, dat zij er gelukkiger om zijn zouden, indien ik het erven van mijne nalatenschap aan geene voorwaarden verbond. Ik acht mij gelukkig in staat te zijn, het geluk te bevorderen van menschen, die door hun stand en arbeidzaamheid een beter sieraad en steun zijn van vaderland en maatschappij dan rijke ledigloopers. En nu, laat uw zoon beproeven of bij ’t zijn voorganger verbeteren kan, die twaalf koeien hield op ruim twintig bunders land.11 Met innigen dank aan Mevrouw, wegens het verhelderen van hunne vooruitzichten en met een hart vol dankbare blijdschap toog het echtpaar huiswaarts. Samuel sprong drie voet hoog van den grond, toen zijne ouders hem de beschikking van Me vrouw hadden medegedeeld, en eer zijne ouders eigenlijk wisten, waar hij gestoven was, bevorid hij zich onderweg naar zijn meisje, om haar het heugelijk nieuws mede te deelen, dat zij eerlang zouden kunnen trouwen. In de eerste week van de maand Mei landde Samuel met zijn jonge vrouw, zijne gereedschap pen en tien koeien aan. „Waar zijn je paard en rijtuigen vraagde een buurman, die overkwam om kennis te maken. „Mijn eenigst rijtuig11, zei Samuel, is die driewie- lige kar daar. Een paard en bakwagen zullen mijn vader en ik gezamenlijk gebruiken en on derhouden.„Zoo, zoo“, zei buurman, „het zal er worden uitgezocht, dat merk ik reedsnu, ’t zal goed komen ook, want je hebt aan je tien koeien veel meer dan genoeg. Maar als ’t meeloopt is een goed rijpaard met karretje altijd voor geld te koopen. „Maar die tijd zal voor mij vooreerst nog niet aanbreken11, zei Samuel, „want ik geef mijn vader gelijk, als hij zegt, dat wij den tijd, waarin het boerenbedrijf een bedrijf van weelde was, achter den rug hebben.11 De kapitalen, zegt hij, „slinken en verdoelen zich hoe langer zoo meerwij beleven daarom een tijd van werken, sparen en uitkijken, waar door wij in staat worden, om op twaalf bunders evenveel vee te houden als vroeger en thans nog op vier-en-twintig bunders.11 „Welzoo,11 bracht buurman in, „je hebt goeden moed, en indien er wat overmoed in doorstraalt, wil ik dit maar aan uwe jeugd toeschrijven.11 Daar lagen de 22 bunders land, zooals de zee ze voor wie weet hoevele eeuwen had neerge worpen, en die eeuwen aan een op dezelfde wijze met rundvee waren beweid en die geen vergoe ding ontvingen, dan den schralen, door zijn eigen gewicht uitgepersten mest van een tien of twaalf tal koeien. Samuel liep minstens eenmaal per week zijne verschillende perceelen met de meeste oplettend heid rond, en kende weldra al de minst of meest vruchtbare plekken of gedeelten, nauwkeurig ge noeg om er een kaartje van te kunnen samen stellen. Hij had van zijn vader den stelregel overge nomen, dat elke gulden, met oordeel aangewend en aan een bekwaam en ijverig arbeider uitge keerd, minstens in den vorm van een rijksdaalder in den zak van den werkgever terugkeert. Hij liet de slooten om de verschillende percee len opruimen, legde de uitkomende specie en wa terplanten en grassen aan belten, en bracht daar over heen de tweemalen per week verzamelde uitwerpselen van het vee, dit laatste met specie van den belt overdekkende. Na den hooitijd wer- De veroordeelde mevrouw Joniaux zal zich in cassatie voorzien van het vonnis, waarbij zij ter dood is veroordeeld. De verdedigers meenen een cassatiemiddel te hebben gevonden in de nationaliteit van den president der jury, den heer Barboux de Roosteren, die naar zij beweren een Nederlander is. Indien geen cassatie-middel wordt aangevoerd, is het hooger beroep louter voor den vorm en zal het vonnis bevestigd worden, waar door de veroordeeling definitief wordt. Men meldt uit Antwerpen, dat de familie Jo niaux stellig verwacht had dat de beklaagde zou worden vrijgesproken. Er was Zaterdagnacht een rijtuig besteld om haar af te halen. Volgens de Chronique heeft de veroordeelde den geheelen nacht geweend. Elk oogenblik riep zij „Mijn arme man! Mijn arme kinderen!11 Zon dagmorgen hebben haar man en dochters haar in de gevangenis bezochthet weerzien was zoo als zich denken laat, zeer smartelijk. Het is waar, dat te Berlijn een geheime patronenfabriek ontdekt en door de politie ge sloten is. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, is hier niet aan een werkplaats van een der om- wenteüngspartyen te denken, maar zouden wij hier slechts met een politieovertreding te doen hebben. De patronen zonden voor China zijn bestemd. Op Hawaï is ook de gewezen Koningin Liliuokalani in hechtenis genomen, als beschul- „Waar gaan wij naar vraagt men zich hier af. Pas gevoelden wij zoo gelukkig nu door toekenning van meer subsidie de hoofdelijke omslag aanmerkelijk kon worden verlaagd en het procent van 8 tot 5 kon worden teruggebracht, of wij gaan door het be houd van minister van Houten, die pertinent wei gert aan noodlijdende gemeenten een cent meer subsidie te doen toekomen, met rassche schreden naar den ouden toestand terug niet alleen, maar waarschijnlijk nog verder. In 1893 moest in plaats van 5, weder 6 procent vau den hoofdelijken omslag worden betaaldvoor 1895 is de omslag weder f2000 hooger en zoo gaan wij zeer zeker langzaam achterwaarts, tot men eindelijk den tien den penning van ons zal vragen, of de Regeering moet woord houden en ten laatste eene betere regeling brengen tusschen rijks-en gemeente-finan- ciën. Wat de heer Houwing in de Tweede Kamer van vele Friesche gemeenten kon zeggen, dat zij arm zijn aan rijken en rijk aan armen, is volko men op Ooststellingwerf van toepassing. Van de 9000 inwoners dezer gemeente, zijn maar een be- trekkeljjk klein getal in staat tot de gemeente lasten bij te dragen toch is er een hoofdelijke omslag van ruim f 20,000. Iemand met een trac- tement van f700 betaalde in 1894 aan gemeente belasting f33 en zal in 1895 nog meer moeten bijdragen. Zelfs onderwijzers met een tractement van f 500 a f550 werden door een onzer raads leden tot de gegoede ingezetenen gerekend. Wonseradeel. Herhaaldelijk kunnen wij in de rubriek „rechtzaken11 lezen, dat personen wegens melk ver valsching zijn aangeklaagd en dik wijls ook veroordeeld, en ofschoon de veroordee- lende vonnissen in den regel streng zijn, schijnt zulks toch niet af te schrikken. Nu weer is tegen twee melkleveranciers, een aan „Hollandia11 en een aan de zuivelfabriek te Bolsward, proces verbaal opgemaakt. Vooral in een tyd dat de fabrieken eenmaal ’s daags werken schijnt het zoo verleidelijk te zijn ’s morgens te snoepen van de room der melk, die den vorigen avond is ge molken. Is deze wijze van vervalschen nu wel niet zoo erg als het oijvoegen van water, ze is wel degelijk in ’t nadeel van den zuivelfabrikant. Neemt men hierbij nog in aanmerking, dat eene vervalsching niet terstond kan geconstateerd wor den, maar moet berusten op herhaald onderzoek, dan is het duidelijk, dat de fabrikant al vrij wat schade heeft geleden, voor hij de hulp der justitie kan inroepen. Kan dit niet veranderen Zeer zeker. De fa brikant koope de melk op vetgehalte en de zaak is gezond. Nu de bepaling van het vetgehalte zoo gemakkelijk en secuur is als tegenwoordig, kan niets er meer tegen zijn. Misschien zullen som mige leveranciers zeggen „ja, maar de fabrikant kan ons wel wat wys maken, we kunnen hem niet controleeren11. Dat is zoo. Maar zij vergeten dan, dat de fabrikant daarbij volstrekt geen be lang heeft. Immers, hoe hooger het vetgehalte der melk, hoe meer hij moet uitbetalen en om gekeerd, zoodat ook zulk een argument gerust kan vervallen en er geen twijfel aan is, of spoe dig zullen vele fabrikanten geen andere melk meer koopen dan naar het vetgehalte. Fran. Crt. Sneek, 5 Febr. ’t Was Zaterdag jl. druk in onze raadszaal. De disch onzer vroede mannen prijkte met een paar gerechten, die een groot deel van ’t publiek deden watertanden. Verhoo- ging van schoolgeld aan de H. B. School en verla ging van den prijs van het gas voor andere doel einden dan verlichting, hoe gaarne enkelen die gerechten niet op de spijskaart hadden gezien, ’t hielp niet, ze stonden erop en fatsoenshalve moest men er wel van proeven. De Commissie van Toe zicht op ’t M. O. zag volstrekt geen heil in ver- hooging. Ook in de vergadering van Burg, en Weth. was men niet homogeen omtrent die kwes tie. Toch had ’t D. B. met 2 tegen 1 stem besloten den Raad voor te stellen het schoolgeld in de 3 laagste klassen van f30 op f35 te brengen. De clericalen amendeerden daarop van 30 op 45, en de twee hoogste klassen van 50 op 60. Het voorstel van Burg, en Weth. nam men aan met 10 van de 15 stemmen dat van de clericalen werd verworpen met 11 stemmen tegen. Over de enkele vakken was men ’t allen eens. Burg, en Weth. moesten bekennen dat de prijs voor deze, fl tot f 1,60 ’s jaars, voor elk lesuur ’s weeks, veel te laag was. Genoemd col lege stelde daarom voor: 1 vak f 12, twee f 16, drie f20, vier f24, meer het volledig schoolgeld, Voor teekenen enkel moest f 10 per jaar worden betaald. den de belten omgezet en met beendermeel rijke lijk bedeeld. In den laten herfst werden de minst vruchtbare plekken hiermee overgemest. En toen er een nieuwe Meimaand in het land kwam, bleek het al spoedig, dat eigen vlijt rijkelijk werd be loond, en dat de aan arbeidsloon uitgekeerde gel den met winst zouden terugkeeren. Dat Samuel een gierput liet metselen, waarin niet alleen de gier uit zijn veestal en het varkens hok maar ook alle huishoudelijke afval werd ver zameld, is iets dat vanzelf spreekt, zoowel als dat de vochten, die uit den mesthoop vloeiden daarin terecht kwamen. Ofschoon verre in den omtrek op de weilanden buiten den hooitijd schier geen menschelijk we zen viel op te merken, was op dat, bij Samuel in gebruik, steeds bedrijvigheid en leven. Of nu die omliggende weilanden reeds het top punt van vruchtbaarheid hadden bereikt Mis schien, ofschoon die stilte ook het gevolg zou kun nen geweest zijn van gering doorzicht, traagheid of misplaatste zuinigheid. De tijd, toen de boer met een wandelstok in de hand naar zijn „sociëteit" ging is thans voor bij daarom is thans ook niet meer van toepas sing de spreuk„waar de boer met een wandel stok loopt, groeien de stekelen het hoogst.11 Op Samuels weiland werd bijna altijd gewerkt, hetzij door hem zelf, hetzij door een arbeider. In hoogten en dalen beide werd een breede en diepe greppel gegraven en de uitkomende specie van de eene in de andere overgebracht en daarna met graszaad bezaaidwant omdat niet alles in eens kan geschieden, vergenoegde hij zich voorloopig met het noodigste en bereikbare. Vau een perceel, dat in een volgend jaar voor hooiwinning was bestemd, werden de schraalste plekken omgespit, met gier overgoten en daarna overgemest met slootaarde, vermengd met been dermeel. Dit geschiedde in de maand September reeds, dus vroeg genoeg om het bewerkte met graszaad te bezaaien. Aldus voortgaande duurde het niet vele jaren of de minst vruchtbare gedeelten van Samuels weiland overtroffen in voortbrengend vermogen verre het overige, zoodat hij zijn veestapel aan merkelijk kon uitbreiden. Geen wonder dat Samuel kennis nam van de landbouw-litteratuur en dat hij met menige goede wenk zijn voordeel deedhij begreep echter te recht, dat de landbouw in de eerste plaats een practisch bedrijf is en dat daarin van ontwikkeld verstand, oplettendheid en afhangt, waarom een wetenschappelijk ontwik-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1