NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL 1895. Het kiesrecht voor de Vrouw. No. 7. Vier en dertigste Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. VOOR INGEZONDEN. :fxxxxxKXXx;.XxxxxxxKA$ DONDERDAG 14 FEBRUARI. ^xc3<xcx:.xcx:xcxcxz: ox jcxcxcxcjxd=oc>^ Bolswardsche Courant hulp -v-v- r een J. FENNEMA. Feaneker, 7 Febr. 1895. naar ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. teun vant kla- t wel s wel f en eetis j van twee 3 het e sa- r, die n aan •bindt rbiedt aken, in de Inde" de de en ik h het twen, welk ge he len :mede r. „Ik meer mij -v-v- iw. i ik jne en. tis- en. ad, tar tar ich e, in van kee- ge- uit- cht, jer- vas. jng ich- cht. aar ge ren rop iste eid erd te lucht ver- :e op a die tffen. id af, ijzen. )t en «triset Ie krat? n palet me, d6 tad vjf M. de Redacteur1 Verzoeke een plaatsje voor onderstaande Het Evangelisch Luthersch Kerkkoor te Harlingen, gaf Woensdag 6 Februari 1895, ’s avonds 8 uur een concert. Opgevoerd werd „Christoforus”, Legende, Gedicht van F. von Hoffnaass, componiert für Soli, gemischten Chorund Orchester von Josef von Rheinberger; Direc teur, de lieer Otto Wernicke. De introductie wérd gemaakt door het strijkorkest, en was moeilijk, maar zeer aangrijpend. Men kon zien, dat de dirigent bezielend optrad zoowel voor het strijkorkest als ook den geheelen avond voor koor en solo’s. Aan de zangeressen en zangers merkte men op, wAAr de dirigent forto of piano wilde hebben, men hing als het ware aan den dirigeerstok. Dit is voor waar eene deugd, die vooral bij dilettanten-gezelschap- pen veel te weinig wordt aangetroffen. Vooral de sopraan was in dit koor uitmuntend, er werd met gemak gezongen. De bassen en tenoren waren niet zoo goed bezet. Het is toch moeilijk om alles vol maakt te krijgen, doch men mag zeggen, dat het den Heer Otto Wernicke is toe vertrouwd met de omstan digheden te woekeren. Ook de goede wil van het gezelschap bewijst zijn goed optreden. Er is daar ambitie. Om in details te treden is niet mijne bedoeling. Een dilettanten-vereeniging doet haar best, en zoekt onder ling genoegen in eene goede opvoering der ingestu deerde nummers. Zoo wordt men ieder jaar beter. Menig dilettantenkoor staat lager in verdienste dan dit Harlingerkoor. Men helpt daar elkaar, want zelfs dilettanten van elders aarzelden niet, een solo-partij of piano-partij te vervullen. Eere aan dien goeden geest van samenwerking en hulde aan het Harlinger Zangkoor met haar bekwamen en ij verigen Directeur, de heer Otto Wernicke. Bolsward. M. de R.l Schoon is de legende van Christoforus, den reus, die na in de macht van den Satan geweest te zijn, diens macht nietig vindt, als hij bemerkt, dat zij niet bestand is tegen den invloed van het Christendom. Hij wil alleen de grootste macht der aarde dienen, en blijft daarom tot aan zijn dood een trouw dienaar van die grootste aller machten. Schoon is de compositie, door Josef von Rheinber ger op deze legende vervaardigd Doch zuiver genot, hoogste wellust is het, die compositie te hooren uit voeren door een koor als het Luthersche kerkkoor te Harlingen onder leiding van zijn emineuten directeur Otto Wernicke. Bezieling is het, wat van begin tot eind u tegenklinkt: bezieling, uitgaande van dien eenen persoon, uitge goten over hetgeheele koor, zich mededeelend aan allen in de volle zaal. Zoo sterk, dat mij het applaudisse- ment, hoe ruim ook verdiend, profaan toescheen, als niet in staat om aan het opgewekt gevoel uiting te geven. Alles werkte samen tot een heerlijk geheel; koren, solo’s en orkest alles verdient grooten lof. Toch kan ik niet nalaten, in ’t bijzonder den heer Stockmann te danken voor zijne bariton-solo's en mevrouw Wer nicke voor de schoone slot-solo van „Das t'hristkind" Du tragst die Welt und den, der sie geschaffeu, Deun ich bin Christus, Gottes Sohn enz. Onder de schoone koren mag ik niet onvermeld laten het dames-koor: „Ober die Sterne etc." het mannenkoor der „Spottende Geister" en het gemengd koor: „Satanas ziehet sur Jagd, etc." Moeten na zooveel goeds mij nog enkele opmerkin gen van het hart? Mij dunkt, na een zoo goed geslaagde uitvoering als van Woensdag jl. in de Harmonie te Harlingen, kunnen ze veilig achterwege blijven. Enkel wil ik opmerken, dat een paar maal de sopraanpartij, mijns inziens, te sterk domineerde. Ten slotte zou ik haast iemand vergeten, die een ondankbare rol zoo uitstekend vervulde, n.l. den accom- pagnateur, den heer Schoonhof!' van Bolsward. Ook aan hem den dank van het publiek. U, M. de R.dankend vooi' de plaatsing dezer re gelen, blijf ik, üw. Dw. Dn. F. WIJGA Wzn. Er is nog geen opvolger van von Diers als Russisch Minister van Buitenlandsche Zaken be noemd. Volgens een telegram uit Petersburg is die post aan verschillende staatslieden aangebo den, maar hebben zij bezwaar gemaakt dien te aanvaarden, omdat tengevolge van de langdurige ziekte van den heer von Giers het Departement in een staat van groote verwarring verkeert. Prins Lobanoff, die het eerst in aanmerking heette te komen, zou geweigerd hebben, omdat hij op zijn hoogen leeftijd de voorkeur geeft aan den rustigen post van gezant te Berljjn. regel hier aan ha reenigj chef. ad ziel an eei betaald uit t| ispraal langs ti iderzoel schuift Politii jichaat' van hs dat it w-ïort inbreiiï eziügg belang t verder aai vac agenten lelinget j ven g ïvange- Ooststellingwerf. Nog altijd kunnen de boeren in deze gemeente het met de boterfabriek niet recht vinden. Zijn onze inlichtingen juist, dan moet de fabriek te Elsloo thans niet meer werken, zoodat de veehouders of zelf karnen,óf de melk naar naburige fabrieken zenden. Deze week hebben de boeren te Fochteloo bijna een parig besloten, geen melk meer naar Oosterwolde te zenden, doch te leveren aan de fabriek te Appelscha. Buitendien zal men Zaterdagavond te Fochteloo eene vergadering houden met het doel daar eene fabriek met handkracht op te richten. Reeds langen tijd was daarvan sprake, doch men wenschte er zich vooraf van te over tuigen hoe de nieuwe fabriek te Appelscha werkte. Het getal boeren is er groot genoeg en de hoe veelheid melk, welke jaarlijks uit dat dorp op andere plaatsen wordt geleverd, is zeer belangrijk. Daar bovendien het initiatief is genomen door eenige bemiddelde personen, bestaat er veel kans dat tot oprichting van een fabriek zal worden besloten. Franeker, 9 Februari. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad van Fra- nekeradeel is met eenparige stemmen besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot aan koop van Martenahuis met tuin c. a. aan de Voorstraat alhier, teneinde het gebouw te be stemmen voor gemeentehuis. Ongetwijfeld zal de tijding dat dit historisch gebouw, thans nog eigen aan de familie Telting, eene bestemming verkrijgt waardoor het voor altijd voor sloopers hand is bewaard, met genoegen worden vernomen. Wel is ook tegenwoordig het gemeentehuis van Franekeradeel gevestigd in een historisch gebouw en wel in het Dekemahuis aan de Breede- plaats, maar reeds in het midden der vorige eeuw werd dit gebouw in tweeën gescheiden en beeft het in den loop der tijden zooveel verandering ondergaan, dat het Dekemahuis als historisch monument volstrekt geen waarde meer heeft. Het Dekemahuis werd in 1826 door Eduard Marius van Beijma aan het Grietenij-bestuur van Franekeradeel gelegateerd en zal dus welhaast 70 jaren als gemeentehuis dienst hebben gedaan. F ran. Crt. DrinkebroersTe Rotterdam lag een groote partij vaten jenever, pas van Schiedam gekomen, op de kade te wachten op verder vervoer. Eenige werklieden maakten de vaten open en gingen zich, door middel van een pijpensteel, te goed doen, tot de politie kwam en aan het ergerlijk drinken een einde maakte. Een jacht in verboden jachttijd. Honden, katten, kanaries, goudvisschen en nog een menigte andere dieren, die bij haar een onderdak vinden en liefderijk verzorgd worden, getuigen er van, dat een oude juffrouw op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een groote dierenvriendin is. Hoe prijzenswaardig deze eigenschappen van de. juffrouw ook mogen zijn, er zijn toch altijd nog menschen die er den draak mee steken. Dit bleek Vrjjdag weer toen de juffrouw haar ver jaardag vierde. Een aantal gasten waren genoodigd, ouden en jongen, mannelijke en vrouwelijke, om deze heu gelijke gebeurtenis mee te vieren. De gasten zaten gezellig bijeen en waren juist aan een pandspelletje bezig de hondjes, katjes en de andere beestjes stonden of zaten of lagen op een rijtje langs den wand, toen er een pakje werd bezorgd. De jarige vond het heel lief, dat men haar een cadeautje stuurde, maar zoo midden in dat prettige pandjesspelwe moesten het spelletje maar eerst uitspelen. En toen dat uit was, werd dan eindelijk door de juffrouw het pakje opengemaakt. Allen hingen met het lijf over de tafel en rekten de halzen uit, om, toen eindelijk na veel touwtjes losmaken en papieren afscheuren, een sigarenkistje geopend werd, verschrikt, de vrouwelijke aanwezigen gil lend, achteruit te stuiven, wantniet minder dan acht muizen wipten uit de doos. In het eerste nummer van de Wijde Wereld, een allerliefst maandblad onlangs door het Leger des Heils in bet licht gegeven, komt een overigens prachtig artikel voor van Lady Somerset, die o. m. zegt „Er is ter nauwernood een vrouw, die nimmer geroepen wordt den oever des doods zeer na te betreden; die niet verwijlt in het groote Gethse mane van lijden en met den dauw der eeuwig heid op haar voorhoofd der wereld zonen en doch- teren schenkt. Het is de strijd van de vrouw voor het voortbestaan van het geslacht, de strijd waarin zij helaas te vaak haar leven ten offer brengt. Het is een groote verdienste met krijgsmanseer de wapenen te dragen, maar grooter is de ver dienste den soldaten het leven te schenken, die deze wapenen dragen zullen Gij vraagt haar lange vermoeiende nachten bij het schommelend wiegje door te brengen, maar wanneer het kind zal opgegroeid zijn tot man, zegt gij, dat zij geen recht heeft eenig aandeel te hebben in de oplos sing der vragen, die van beslissenden invloed zul len zijn omtrent het wel of wee van zijn toekom stig leven.14 De begaafde schrijfster wil der vrouw op maat schappelijk gebied in haar volle rechten hersteld zien, en duizenden wenschen dit met haar, en houden vergadering op vergadering, om haar in de eerste plaats het kiesrecht toe te doen kennen. In Engeland woonde men verscheidene dier meetings bij, in Frankrijk slechts één, want men werd er spoedig handgemeen, en de algemeene verwarring maakte het onmogelijk de redenaarstere te verstaan. Te Londen ging alles veel ernstiger en deftiger te werk; maar ook daar vermocht men niet mijn overtuiging aan het wankelen te brengen, dat de plaats der vrouw niet in de geschillen van het openbare leven is. Er bestaan schandelijke misbruiken, de wet ver ongelijkt de vrouw in tal van opzichten om slechts twee voorbeelden te noemen: de bejaarde moeder, die van een klein inkomen leeft, kan door de wet gedwongen worden haar gezonden, krachtigen zoon, die een luiaard is en niets verdienen u il, een levensonderhoud uit te keeren. De vrouw, die voor haar gezin arbeidt, omdat de man den heiligen plicht verzaakt, moet, zoo de echtgenoot dat ver langt, hem al het zuur verdiende daggeld afstaan. Dit zijn twee afschuwelijke onrechtvaardigheden, de zedeïooze dwingelandij door den sterke over de zwakke uitgeoefend, en zij staan niet alleen maar daarom behoeft men niet te grijpen naar een geneesmiddel, dat nog noodlottiger gevolgen zou hebben. Indien aan de vrouw het kiesrecht wordt verleend, zal het niet lang duren of zij zal eischen ook in ’s lands vergaderzalen plaats te nemen, en dan Wij vrouwen zijn niet welsprekend in het open baar onze stem is gevormd tot zingen of fluisteren, zij schiet te kort in omvang als zij een menigte wil overheerschendoch wij bezitten in hooge mate den moed ons oordeel uit te spreken. Tijdens het proces-Joniaux waren alleen de ge tuigenissen der dames belangrijkde heeren had den plotseling allen het geheugen verloren. Toen reeds enkele jaren te voren de man der beklaag de verscheidene heeren, die haar valsch hadden zien spelen, die bij het opmaken van het proces verbaal daarvan aanwezig waren geweest, om op heldering kwam vragen, wist geen hunner iets meer van het gebeurde. Ook in de Kamers der meeste landen weten de mannen hunne persoon lijke veeten en gevoelens te bedwingen. Vallen zij een enkele maal, gelijk in Frankrijk of Bel gië tegen elkander uit, dan volgt er buiten het gebouw een opheldering en slechts hoogst zelden gaat men over tot het afschieten van twee kogels in de lucht, waarmede dan ook alles uit de we reld is. Met de vrouw zou dat iets heel anders zijn vooreerst mag zij zich niet blootstellen aan de be- leedigingen barer medeleden, ten tweede zou het strijden tegen alle loyauteit, indien zij hen ging aanvallen, die zich niet onridderlijk tegenover haar mogen gedragen. Zij zou dus aan handen en voe ten gebonden zijn, of maakte zij zich hiervan los, en trad zij met’heel haar hartstochtelijk gemoed voor de belangen harer zusteren op, dan zouden wij heftiger, koortsachtiger debatten bij wonen, dan nog ooit te voren zijn aanschouwd. Stelt u de vrouw voor, die buiten staat hare natuur geheel en al te verloochenen, plotseling in tranen zou uitbarsten, als men haar „eens onder handen nam." Haar vader, echtgenoot of zonen zouden steeds gereed moeten staan den degen voor haar te trekken, en er zou weldra een ver warring ontstaan, waarbij de Parijsche vrouwe lijke meetings nog slechts kinderspel waren. Neen, neen, de vrouw is niet tot den openba ren strijd, maar tot het stichten van vrede ge schapen. Een lauriertak, geen geeselroede past in hare hand. Hare plaats is in de schaduw, en daar kan zij een on weerstaan baren invloedtot zelfs op de verkiezingen uitoefenen. Ik ken. een lieve, zachte vrouw, die opzettelijk haar fortuin in landerijen heeft gestoken, waarvan zij slechts een half procent trekt, teneinde al de onder haar staande boeren telkens te kunnen laten stemmen voor den kandidaat, dien zij het. waardigst acht verkozen te worden. Zij bemoeit zich voor het overige slechts met haar gezin, waarvan zij het hoofd is; maar zij gelooft aldus een plicht te vol brengen. In bet Engelsche Lagerhuis is de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede voortgezet. De Minister Bryce deelde mede, dat de Re- geering geen bevoegdheid heeft om de overblijf selen van de vergane Duitsche stoomboot Elbe te vernielen, noch om door middel van duidelijke kenteekenen de plaats, waar de Elbe gezonken is, aan te duiden De plaats, waar de Elbe is on dergegaan, ligt dichter bij de Nederlandsche, dan bij de Engelsche kust. Na deze verklaring van den Minister Bryce stelde de heer John Redmond een amendement voor op het adres, waarbij werd verklaard, dat de tijd is gekomen om over te gaan, tot ontbin ding van het Parlement. Den kiezers dient dan de beslissing te worden overgelaten, of zij voor of tegen de invoering van home-rule in Ierland zijn. De discusse eindigde met de verwerping van het amendement-Redmond. Het amendement werd verworpen met 256 tegen 236 stemmen. Volgens bericht uit Kaiping blijven de Chi- neezen in Manchurije belangrijke versterkingen ontvangen. Twee Chineesche legerkampen, elk met 6000 man, liggen op 10 mijlen afstand van de Japanners, die zich strikt tot verdediging bepalen. De koude is zeer streng. Vele Japansche schild wachten vriezen dood. Wat een verwarring! De oude juffer viel flauw de dames klommen op stoelen en hielden de rokken stijf om de beenen geslotenvan de mannen kropen er ook een paar in hun schulp, alias in een hoekje van de kamer, terwijl een paar anderen naar een tang of een pook grepen en, niet denkend aan den verboden jachttijd, een ware drijfjacht hielden de dieren, die langs den wand zaten, werden onrustig en de honden en de katten sloten zich bij de jagers aanin één woord, het was een opschudding van belang. Maar de mensenen raakten met de poken en de tangen wel elkaar, maar niet de muizen, die allen een veilige schuilplaats wisten te vinden. En met het feest was het natuurlijk ook uit; toen de juffrouw weer bggekomen was, gingen de gasten naar huis, den onbekenden, edelen schenker van het verjaars cadeautje de huid vol scheldend. Een terechtwijzing. „Aan boord van het pantserschip Evertsen zullen proeven worden ge nomen met een inrichting om dien bodem kunst matig te verwarmen.Zoo leest men in de Amsterdamsche bladen, zegt de Arnh. Ct. Dat, om een schip te verwarmen, de proeven genomen worden aan boord van dit schip, vin den we even natuurlijk als dat de brug die te Dinant over de maas ligt, te Dinant is gebouwd, zoo als er op vermeld staat. Dat dit geschiedt door middel van een inrich ting is ook nog al verklaarbaarhet kan toch niet op kommando gebeuren. Maar het merk waardigste der mededeeling is dat de verwarming kunstmatig zal geschieden. Daartegenover staat de natuurlijke verwarming, door de zon, maar daarvoor heeft men geen in richting meer noodig en worden ook proeven niet meer vereischt. Sedert de schepping is de zon er vrij wel in geslaagd de dingen op aarde en ook op de zee te verwarmen. Door een der bankinstellingen te Amsterdam is een aangeteekenie brief met f6000 bankpapier naar Keulen gezonden. De brief is aan het adres bezorgd, doch het geld was verdwenen. De jonge Koningin maakt bijna dagelijks tochten op schaatsen, vergezeld van eenige heeren en dames van haar gevolg en beweegt zich dan te midden van de schaatsenrijders. Dat dit ge schiedt om populair te worden, zal niemand aan nemen, maar dat zij er populair door wordt,lijdt geen tegenspraak. De Nederlanders zijn jaren lang gewend geweest aan de eigenaardigheid van hun Koning om zich slechts zelden in het publiek te vertoonen. Des te meer waardeerea zij het dat hunne Koningin onder leiding Harer Moeder zich vaak te midden van haar volk vertoontde band wordt er inniger door en de eerbied zal er niet door verloren gaan. De onbeperkte en zich telkens openbarende mild dadigheid der Regentes en hare Dochter, hare belangstelling en hulp in talloos vele kleine fami liegebeurtenissen, versterkte nog dien band. Evenals kleine geschenken de vriendschap onder houden wordt de hartelijke genegenheid voor de Koninginnen versterkt door die herhaalde blijken, dat zij door daden deelnemen ook aan de nouden van bet volk. Geen hechter trouw dan die wortelt in de liefde. Misdruk briefkaarten. Gelijk men weet werd nu drie jaar geleden een partijtje blauwe briefkaarten gedrukt, metde beeltenis der Koningin in den bovenhoek rechts van den beschouwer, welke kaarten vrij zeldzaam zijn en spoedig 20 a 25 cents waard werden. Het schijnt dat er weer wat misdruk-brief kaarten in omloop zijn, althans het komt ons niet aannemelijk voor,dat op een enkele kaart een drukfout voorkomt. Bedoelde misdrukkaart is een gewone dubbele briefkaart, waarop de woorden: Briefkaart met betaald antwoord onderst boven staan. Het zeldzame stuk was in handen van een Meppelsche ingezeten, en werd volgens de Asser courant na telegrafische onderhandelingen voor f 40 aan een Amsterdammer verkocht. Twee schaatsenrijders te Vlissingen reden in volle vaart tegen elkaar, tengevolge waarvan de ééu, een onderofficier der infanterie, viel en eene herschenschuddiug bekwam. Men vreest voor zijn leven. Wat komen de meeste schepen te Rotter dam doen Een antwoord op deze vraag vindt men in een pas te Chicago uitgegeven verzame ling groote fraaie lichtdrukken, herkomstig uit alle hoekjes der wereld. Een onderschrift van een kijkje op een der havens van Rotterdam vermeldt, dat de stad zoo heet naar een dijk of dam aan de Rotter. De openbare square’s in de Hollandsche steden heeten ook dam’s en daarom staat dat woord op de omnibussen geschreven Rotterdam heeft zooveel bruggen, dat men er altijd acht of tien tegelijk ziet, op welk punt van de stad men zich ook bevindt: en daar ’t meerendeels wipbruggen zijn, ziet men ze afwis selend op en neer gaan, als of zij doelen waren van een zelfde groote machine. De meeste schepen, die in de havens van Rot terdam varen, komen er water brengenwant hoewel de omstreken zeer moerassig zijn, heeft Rotterdam, evenals de meeste Hollandsche steden, maar weinig drinkwater. Niet te verwonderen is ’t derhalve, dat men niet ver van Rotterdam, in een andere kleine fabrieksstad, drieüonderd distilleerderijen vindt, die de beroemde Holland sche jenever, gemeenlijk „schnapps11 genoemd, vervaardigen. Tel, Niet ieder bezit haar vermogen, doch elke vrouw, die in den huiselijken kring een engel weet te zijn, die den steun harer zoons, de trouwe van haar echtgenoot, de troost haars vaders uitmaakt, verwerft zich een on weerstaan ba ren in vloed, die niet anders kan, dan zich op den man te doen gelden, ook in zijn besluiten buitenshuis. Maar die invloed verkrijgt zij alleen door toewij ding en liefde, aan eigen haard. De hemel spare ons voor de huismoeders, die haar kinderen aan vreemden overlaten, om met een portefeuille onder den arm politieke verga deringen te gaan bij wonen, die vermoeid en ont stemd uit den strijd zullen terugkeeren, om zich wederom in de studie van gewichtige vraagstuk ken te gaan verdiepen. Er is slechts één studie die ons voegthet menschdom beter en gelukkiger te makenwjj kunnen dit alleen in eigen woning, en slagen wij daarin, dan zal de stem van hen, die wij geluk kig maakten zich zeer zeker ter gelegener ure verheffen, ter verdediging der vaak verongelijkte vrouw.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1