NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BORSWARB EN WONSEBAVEEÏ. WAT IS SOTW? li, lü £1 De Zuivelscliool te Bolsward. No. 8. 1895. Vier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 21 FEBRUARI, 'i BUITENLAND. B I N N E N L A N D. xxxxxxx ycycjcycycycycyc tan VOOR INGEZONDEN. ar mijn goed, zij hij B. afleiding Bolsward, Febr. 1895. c hem ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. waar- i nooit istoleu. Maar likken eentjes goed, nelteri aaruit nning jarige ie het ruetie ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. n paai at dit infeil- I ibleek oogen later anneer ie niet peul- aatste hecht 3 wend, i kuu- it, dat m, om ge ge- u ont- •aag u >u zijn, verder Witmarsum, 16 Febr. 1895. Uw blad van 14 Fobr. vermeldde reeds den uitslag der j.l. Woensdag gehouden hardrijderij van mannen. Heden was er wederom een hardrijderij uitge schreven en wel van vrouwen. Bij het door velen onverwachte besluit van II. II. Gedeputeerden van Friesland in den jare 1895, was, by een buitengewoon lagen waterstand, prachtige ijsbanen en onbegaanbare wegen, order gegeven de zeesluizen te openen, waardoor de ijsbanen werden vernietigd, alle verkeer ge stremd en alle vervoer onmoog’lijk werd gemaakt en daardoor werd van hoogerhand medegewerkt de werkeloosheid, het in „arm Friesland" zoo omdwalende spook te doen aangroeien. Dienten gevolge was het onmoog’lijk dat de ryderessen uit ver afgelegen plaatsen konden opkomen, alleen Kimswerd en Pingjum waren vertegen woordigd met Witmarsum. Het Bestuur der Ijsclub besloot dientengevolge de geannonceerde prijzen niet te laten verrijden, maar gratificaties tot een gezamenlijk bedrag van f 12,50, 16 flinke 'ij ge lat de ithuis waar in in- irand- 1 was tegen ,'eheel eren,) leurd, id ver- kelijk in de dt het es. danig, indt ze In de Mededeelingen en berichten der Fr. Mij. van Landbouw en Veeteelt, komt het volgende voor omtrent: Na het verschijnen van het vorige van leerlingen van clen cursus Juli—December 1894, IJsbrechtum; Achlum Lippenhuizen Steen wij kerwold Bolsward Doniaga Bozum. van het verzenden diergetuig- ■cchter zaken, op de ikken. idehjk arken, ericht. lat hij ij hem itleve- net eet i romtbg alsik ne Do: als eei ir zeiiW en out tega«’ om ut in vree- ''eenen, r opge- ‘Wal irrest.' --f1 i ie het gewicht Twaalf md zjjSi 1 van i Engel komen, tuurhjt et late ivaoge. 'an den j ■er we >ed je-i teublii jkJoafl ■ehouw-i werd gehouden op 17, 18, 19 en 22 Dec., komt het mij niet ongewenscht voor, iets naders om trent genoemde diploma s en het examen mede te deelen, ten einde de geïnteresseerden bij de zuivelbereiding beter in staat te stellen, zich een denkbeeld (is het dan ook niet volledig) te vor men van het gegeven onderwijs, en de apprecia ties in de getuigschriften uitgedrukt, beter naar waarde te beoordeelen. Wat het p tactisch gedeelte van het examen betreft, dit bestond in het geheel zelfstandig ver richten van de werkzaamheden in de fabriek door de leerlingen, waarvan twee voor ieder afzonder lijk onderdeel van het bedrijf waren aangewezen, terwijl één élève melk ontving en later desbe treffende onderzoekingen had te verrichten. Hierbij werd niet alleen acht gegeven op de vaardigheid en netheid door de leerlingen betoond, maar werden de genomen maatregelen en werk zaamheden vooral verklaardde theoretische gronden waarop ze steunen, div. verschijnselen uit het bedrijf, inrichting, behandeling van toestellen etc., waarbij men dan, uit den aard der zaak in de gelegenheid was bij vele punten stil te staan en uit te weiden. Zoo werd o. a. bij het pasteu- riseeren (van den room), over principe, doel, nut en toepassingen daarvan gesproken, alsmede over de verrichting en behandeling van de apparaten. Dezelfde leerlingen, die tevens bij de boterbe- reiding werkzaam waren, werden onderhouden over de behandeling van den room in verband met het pasteuriseeren, het karnen (van room), gezuurd of zoet, soorten van zuursel, zooals bijv, het op dat tijdstip gebruikte zuur door middel van rein-culturen verkregen. Ook bij hen, die de centrifuges bedienden was stof genoeg voorhanden in het verklaren van de inrichting, behandeling en bediening van de vier aanwezige systemen, terwijl bij de kaasmakers o.a. werd gesproken over het streinmingsproces, invloeden daarop en gevolgen daarvan, alsmede over de behandeling van den wrongel en het vormen van de kaas in verband met het latere rijpen en enkele gebreken. Zoo werd bij alle onderdeelen van het bedrijf eenigen tijd stilgestaan en werden niet alleen de daadzaken, maar vooral de theoretische bewijs gronden waarop ze steunen, nader beschouwd. Des middags had het theoretisch gedeelte van het onderzoek plaats: 17, 18 en 19 Dec. werd schriftelijk werk gemaakt, terwijl Zaterdag, de 22 Dec., voor het mondeling gedeelte was bestemd. Hierbij dient bemerkt, dat het onderwijs in de scheikunde, natuurkunde en andere hulp vakken, zich geheel binnen de perken heeft be wogen, die in het leerplan zijn gesteld, terwijl men, met het oog op den duur van den cursus, de grens zelf allicht wel eenigszins kan trekken. De onderwerpen voor dezen keer opgegeven zijn a. voor scheikunde en natuurkunde: ,De dampkring en zijne bestanddeelen, hunne eigen schappen en de rol die zij in verschillende che mische en physische processen verrichten b. voor de overige hulpvakken als plant- en dierkunde en voedingsleer: „Waarop moet men letten bij het voederen van melkvee, wat betreft den aard, de samenstelling, de conserveeringsme- thoden van het voeder en den invloed daarvan op de samenstelling der melk en hare geschiktheid voor het leveren van goede zuivelproducten?' c. voor de leer der zuivelbereiding1. „Melk- onderzoek, het doel en nut er van en de verschil lende apparaten daarbij in gebruik 2. Oplossing van een vraagstuk over het betalen der melk naar gehalte." Voor elk dezer onderwerpen werd 2'/, uur tijd gegeven, zoodat men met een ruim veld ter be spreking, uit het geleverde werk zeer goed de mate van theoretische kennis van den adspirant kon vaststellen, bovendien nog door het mondeling gedeelte op 22 Dec. nader bevestigd. Wat nu de resultaten aangaat, mag men wel niet aannemen, dat alle jongelui, bij het verlaten der school, direct tegen oudere fabrieksarbeiders kunnen werken, sommigen, die een langere prac- tische opleiding genoten misschien eenigszins uit gezonderd, ik geloof niet te veel te beweren dat zij, die met vrucht den cursus hebben gevolgd, een' ruimeren en diepercn blik in de werkzaam heden hebben, en dat zij bij het voorkomen van moeilijkheden beter gepaste maatregelen zullen weten te treffen in verband met de innerlijke oor zaken want het opsporen daarvan zal wel steeds de eerst aangewezen weg zijn ter bestrijding van gebreken. S. E. WESTRA. i van het vorige nummer dit blad zijn de diploma’s uitgereikt aan de zijnde in alphabetische volgorde A. G. Alberda, K. H. Frietema, A. S. Hartmans, J. Hendrikse, L. II. Hilariaes, J. P. Schaafsma, P. H. Wiersma, Naar aanleiding schriften, ter verkrijging waarvan het eind-examen rijdsters namen nog deel aan dien wedstrijd. De eerste gratificatie f 7,50 werd eervol gewon nen door de 14-jarige A. K. de Vries van Wit marsum, de tweede gratificatie a f3, door W. Smit van Kimswerd en de twee derde grati ficaties ieder f 1,— door T. Postma van Kims werd en Z. Boonstra van Witmarsum. Werd bij vorige jaren het sein tot aanvang dor ritten op de banen bij trommelslag gegeven, thans werd dit gedaan door den gepasporteerden Kolouia»!- muzikant K. Hoekstra op eene, zeer zeker, ver dienstelijke wijze. Ook na afloop der ryderij werden er door hem op niet onverdienstelyke wijze enkele solo’s ten beste gegeven. Na afloop der rjjderijen werden de prijzen voor een stampvolle zaal met gepaste woorden uitge reikt, terwijl de aanwezigen daarna op een echt prettige en vroolijke wijze aan het bal deelnamen. Een waarlijk vroolijk, best en gemengd feest, den „Winterkoning" waardig. Voor de samenstelling dezer feesten werd aan het Bestuur der IJsver- eeniging dank gebracht. Tydens de ryderij en ’e avonds, waren de nieuwe ordebewaarders, de maréchaussées aanwezig en al werden deze vóór hunne komstons dikwyis atgeschilderd als mannen die bijten waar ze konden, de ondervinding tot nu toe alhier opgedaan bewyst juist het tegen deel, n.l. dat ze juist willen voorkomen dat er moeielykheden ontstaan. Wij willen dau ook hopen, dat dat zoo blijve en dat men na verloop van tijd zeggeDe minister had ze ons niet behoeven te zenden, het was niet noodig, dat zou oeter zijn dan wanneer men zei mde minister heeft ze ons niet gezonden en ze waren wel noodig. Wanneer het nieuwe vau het gezicht der blinkende uniformen en de vreeselyKe sabels wat af is, dan geloof ik zeker dat men ze zal beschouwen als uoodzakelyke vakmannen, die de tijdsomstandigheden eischen. Van de werkzaamheid der IJsvereeniging alhier kan zeker getuigen, dat voor a.s. Dinsdag I het weer heeft het echter Mynheer de Redacteur! Met zeer veel genoegen las ik onlangs in uw blad het verslag der vergadering, ten uwent ge houden, over de vraag „Vrijhandel op Protectie". Dat is een der hoofdvraagpunten van den dag. Zij zal straks nog meer besproken worden, als in de Tweede Kamer de motie-Dobbelman in behandeling komt. ’t Is in verband met deze motie dat ik u een opmerking wenschte te maken, een vraag te stellen, al naar ge ’t wilt opvatten. Niet om te zeggen, hoe ik daarover denk of om over deze zaak uw meening uit te lokken: ik heb daarom trent mijne opvatting, maar kan deze, als van minder belang, wel laten rusten. Maar ik las dezer dagen, dat er een adres van adhaesie met deze motie in Leeuwarden, Sneek en nog een paar andere plaatsen, ook Bolsward, ter teekening had gelegen. Uit Bolsward was daarop door 60 personen geteekend en uit de andere plaatsen vrijwel naar verhouding. 60 personen uit Bolsward hebben zich dus daar bij voor de graanrechten verklaard. Mag ik U vragen wat dat voor een maatstaf is Hoeveel belanghebbenden of liever nog belang stellenden in dezen telt Bolsward Hoevelen die over deze zaken kunnen en mogen meespre ken Die 60 staan tegenover hoeveel anderen Zijn nu Bolswards ja wat kiezers, manne lijke ingezetenen, notabelen, politici?grooten- deels voor of tegen de motie-Dobbelman? Gij kent misschien de onderteekenaars durft ge daaruit eenige gevolgtrekking maken ten op zichte van anderen Ik meen dat Bolsward pl. m. 6000 ingezetenen heeft, en daarvan hebben zich 60 omtrent deze zaak verklaard en nu de overigen, vrouwen en onmondigen buitengesloten Nog eens, wat is dit nu voor een maatstaf Indien eens hun aantal tienmaal zoo groot was geweest, dan was het wat anders. Maar nu Er valt nu niets anders van te zeggen dan dat van Bolsward’s duizenden, 60 beslist wenschen dat de motie-Dobbelman wordt aangenomen. Is ze daarom meer gewenscht zonder zulk een adres Met de opname zult ge verplichten, V. Zoo immer, dan is thans wel deze vraag „de vraag van den dag" geworden Wat is nieuw of wat is het nieuwste, is het eerste wat men de dames hoort vragen als ze hun inkoopen in een mode-magazijn doenwat men wil weten van dit of dat pas verschenen boek is of het „nieuw" is; richt men zijn huis in, legt men zijn tuin aan, het moet naar de laatste smaak zijnstuurt men verlovingskaarten rond, dan wordt met de meeste beslistheid dat model gekozen, dat zij onlangs bij een der vriendinnen het laatst zag. In gezelschap worden Engelsche liederen ge zongen, Hollandsch is ouderwetsch; ja, men groet nieuw, loopt nieuw, spreekt nieuw, wat al niet! Oh, hoe jammer dat door deze manie waarmede nu eenmaal bijna iedereen in mindere of meerdere mate behebt is, soms tegen wil en dank, zoo menige goede oude gewoonte werd verdrongen Tegen wil en dank zeg ik, en dat is zoo je moet mee of je wilt of nietkoop eens een hoed, paraplu of iets dergelijks, die een jaar of wat achteruit is, men zegt er niet veel van, doch men denkt hoe „ouderwets." Tot op zekere hoogte gaat dat ook goed niemand zal het in zijn hoofd krijgen als hij een paraplu koopt, om nu daar maar eens bij te blijven, expres zoo een groot groen dak boven zijn hoofd te laten maken, of die zich een costuum aanschaft, zich in een fluweelen buis te steken, en welk jong meisje zal zich op straat of in ge zelschap vertoonen met lange, golvende krullen langs de slapen, en in plaats voorzien van een beugeltasje, met een zilver pepermuntdoosje pronken 1 Zeer zeker tot op tamelijke hoogte dient men met de mode mee te gain mode is een goed ding en bijna ieder gaat er mee mede, ook zij die beweren, dat ze het niet doen. Doch er is nog iets anders naast de mode, er is nog een krachtiger stroom die een menigte van menschen, vooral jonge monschen meesleept, doel loos naar een einde, veelal een slecht einde Het is de onweerstaanbare zucht tot „nieuw zijn," te zijn zooals men niet zijn moet. Men veracht de goede oude instellingen van die ons voorgingen en richt zijn leven in naar eigen goed vinden, zouder te vragen of het strookt met do erkende begrippen van braafheid en zedigheid. •Jonge menschen leven: „tin de siecle" stooren zich niet meer aan het geleuter van ouderen, de tijden zijn veranderd zeggen zevroeger dronk men koffie en hield koffiepraatjes, thans drinkt men wijn of zoo iets en houdt allerlei rede voeringen vroeger zat men om den haard sta rende in de opstijgende vlammen van het knette rende vuurtje, rookte steenen pijpjes, blies de wazige wolkjes omhoog, die hun weg vonden langs den hoogen eiken schoorsteenmantel, ging om tien uur naar kooi en de morgendauw vond onze va deren aan hun arbeid thans gaat men naar koffiehuizen, speelt billard, maakt zijn partijtje whist of ombre en men voelt zich daar thuis omdat men zich thuis niet meer thuis gevoelt. Oh, gulden dagen van huiselijk geluk, van stille vreugde, van warme innige poëzie, hoe zouden wij u terug wenschenMaar men verveelt zich om niet te zeggen men ergert zich aan zulke taaljonge menschen zijn geen oude wijven, afleiding is noodig. Best, maar zij worden hier niet bedoeld, die een en ander als gepaste aflei ding beschouwen men moet zooals hierboven ge zegd werd, tamelijk met de mode mee gaan, doch daar zijn tegenwoordig te veel jongelui die ten koste van hun jong leven, hun gezondheid, hun geld, hun goeden naam „sjouwen" zooals men dat zegt, onder het mottonieuwerwets te zijn. En als men dan moe gesjouwd is en er uitziet als een jeugdige grijsaard, het geld op, het lichaam verzwakt, het verstand beneveld, dan komt eerst een gevoel van o ver voldaan heid, dan lijkt de we reld zóó eng, daar is geen prikkel meer, al het moois dat er is te zien en te genieten en op te merken, ook in onze onmiddellijke nabijheid, voor elke zondige ziel, voor elk oprecht gemoed, is voor hen „oud" geworden, ze kennen het alof ze het ooit naar waarde kenden Dan als een dief in den nacht overvalt hen de wanhoop. Inderdaad, het is ook eng zoo niets meer te verlangen, niets meer te wenschen, alles, alles, oude koek te noemen. Op dat moment rest denzulken nog één middel, een zeer nieuw, een zeer modieus middel, een middel „fin de siecle„een goed pistool en twee patronen, één voor het geval het schot mist. Oh, wie zou niet met mij terug wenschen de dagen van welke wij in den aanvang van dit ge schrijf spraken, dat men werkt, niet om het ver dienen alleen, dat men al werkende opgroeit, vrij van nieuwigheden, de jongens tot krachtige mannen, de meisjes tot deugdzame vrouwen Evenwel bestaat in den tijd waarin wij leven evengoed de mogelijkheid een arbeidzaam huiselijk leven te leiden, al hebben wij kachels in plaats van haarden, al zijn wij gekleed naar den laatsten smaak, keurig fijn, al raakten de koffiepraatjes uit de mode, doch alleen dan als wij ons wapenen tegen den geest des tijde „de geest van nieuwig heid.” Versterke een ieder den ander in het aanbrengen van die wapenen. -- 19 Februari eene hardrydery was vastgesteld onder de Leden het weer heeft het ectiter niet gewild. Nadat hier reeds eene voorloopige afdeeling was gevormd van den bond „Door aröeid tot ver betering", werd in eene vergadering de vorige week die afdeeling voor goed gevestigd. Een twintigtal belangstellenden gaven zich als lid aan. Overigens beantwoordde de vergadering niet aan de verwachting. Per advertentie toch was eene uitnoodiging gericht aan alle belangstellenden in deze gemeente, om deze vergadering (waarin de heer Pollema lid van 't Hoofdbestuur het streven van den bond zou uiteenzetten) bij te wouen. Slechts een twintig personen hadden aan die oproeping gehoor gegeven. Die trage opkomst is zeker aau het ijs te wijten en daarom werd er besloten om op een nader te bepalen tijd nog maals te vergaderen. De heer P. meld daarom ook niet zijne aangekondigde lezing, maar stelde in korte trekken het doel en het werken van den bond in het licht, om op de eerlang te hou den vergadering zijne lezing te houden. Het is te hopen, dat de belangstelling dan groot genoeg moge zijn, om in deze gemeente één of meer krach tige afdeelingen te vormen. Vraagt iemand nu wat kan er hier gedaan worden door zoo’n in stelling hij kome op die vergadering en ’t zou mij verwonderen, als hy op die vraag geen be vredigen i antwoord ontving. Westergoo. Daar de vorst het niet toelaat de aardappelhoopen te inspecteeren, weet men natuurlyk niet hoe het met den inbond gesteld is, maar sommige landbouwers maken zich wel eenigszins ongerust, daar de winter zoo lang duurt on de thermometer zulke lage standen heelt aan gewezen. Wat de prijzen der waar aanbelangt, daarvan valt, nu er geen handel plaats vindt, weinig te zeggen. Wel zijn er, die beweren, dat ze bij heropening van den handel, omhoog zuilen gaan en worden er reeds boeren gevonden, die ze voor denzelfden prijs van verleden najaar niet van de hand wenschen te doen. Ooststellingwerf. In geen jaren heeft men zooveel klachten gehoord over de koude als nu in de laatste weken. De vorst dringt overal door en in vele woningen kan men geen plaatsje vin den waar men de dingen onbevroren kan houden. Algemeen zijn de aardappelen in de kelders door de vorst aangetast; ook vreest men voor de aard appelen in de kuilen, daar de vorst niet alleen streng, maar ook zoo aanhoudend is. Zells in putten en regenbakken vriest het nachts zóó, dat zij iederen morgen met eene laag ys zijn bedekt, ’t geen anders zelden gebeurt. En hoevelen men wel niet hooit klagen over bevroren ooren en teenen, is waarlijk niet te zeggen. De winter van 1894/95 zal velen dus nog wel wat heugen. Oosterwolde. Dat de ongelukken mede gaan in het leven ondervond hier deze week een arbei der, die eene koe wilde afleveren. Het dier was door hem verkocht voor eene goede som, maar nauwelijks had hij er de woning mede verlaten of het viel dood neer. Zeer waarschijnlijk is de snelle temperatuursverandering uit den warmen stal in de koude buitenlucht oorzaak van dezen plotsolingen dood. Een treurig ongeval voor den man Rran. Crt. Naar de Amsterdamsche bladen vernemen heeft de heer Willem Kes de benoeming te Glas gow aangenomen on is er kans, dat een of meer dere solisten van het „Concertgebouw" hem vergezellen. Vrij zeker de heer I. Mossel. De heer Kes zelf schrijft echter aan de Telegr, dat nog niets beslist is, De ongesteldheid van den Duitschen Kei zer is gebleken niet van ernstigen aard te zijn. Maandag heeft hij de bestuurders van den Boeren bond ontvangen en het door 206,000 landbouwers onderteekende adres over den nood, waarin de landbouw verkeert, aangehoord. De Keizer antwoordde dat deze audiëntie wel ren bewijs levert hoe ernstig het welzijn der boe ren hem ter harte gaat, en hoe het woord, dat zijne deur voor ieder openstaat, geen holle phrase is. De agitatie van verleden jaar, die de grens van het geoorloofde overschreed, had het landsvader- lijke hart van den Keizer diep gekrenkt. Doch op den dag van heden was dit weder goedgemaakt. De Keizer hoopt van de beraadslagingen van den Raad van State goede vruchten voor den land bouw. Van opzienbarende agitatie moesten de heeren zich onthouden. „Wij willen", zeide de Keizer, „den Hemel bidden, dat de bemoeiingen van deu Raad van State tot heil van den land bouw mogen strekken." Er waren een 50tal Parlementsleden onder de „boeren." De Keizer praatte na zijn antwoord te hebben gelezen, om niet verkeerd te worden verstaan, nog met verscheidene leden van de deputatie. Plötz, de voorzitter van den Bond, drukte hem, als kleine bloemlezing uit de wenschen van de agrariërs, op het harteen Staatsgraanmonopolie volgens het voorstel van von Kanitzherstel van den dubbelen standaard; invoering van eene zeer verscherpte wet tegen de margarine; wijziging van de speciaal-politieke wetgeving,enz. De Keizer deed toen o.a. opmerken, dat ook hem niet onbe kend is gebleven hoe ernstig ook in Engeland de toestand van den landbouw is. weest vaarte en en MI 1 stad Mei- laletn I ulerd, 4 zeer ulden teen 1 ti, om I' Itcng- ad te ueigd ij van et rij- straat I, was Ook ingen Hjj later I uwde zijne jinist. Bolswardsche Courant HM® ---

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1