NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAB» EN WONSEBAOEEE Landbouwtoestanden in Rusland. 1895. Landbouwvergadering. No. 12. Vier en dertigste Jaargang. BELANGRIJK BERICHT. ”j DONDERDAG 21 MAART. BINNENLAND. INGEZONDEN. ia de Aaaeaeeklek aaa Ce glakfeea. FIRMA B. CUPERUS Az. VOOR KOUT VERSLAG Muziekschool voor Minvermogenden. I I 'M J t Bolswardsche Courant ddel C-e>fc> des het 4 ank- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden, Franco per post 95 Cents. a a e ti i t Is u tar in in log ief- ila- er- len dat rna de Jen eek ■eo. sen eft, dat een als te nen na- en aai >cht veg de gen int, iwe an. and ten- den len niet reel de ux- lens .at )D, ce de lier jdt. ide dat or- het B- n ■s n ir ir e g. ja le n te te itsat.( ewe-B allet wlot gdu- hjjnt i J toe I nose nder het laten hoo nden Zooals aan vele stadgenooten bekend is, heett ondergeteekende eene muziekschool voor min vermogenden opgericht, waar tweemaal ’s weeks les wordt gegeven. Thans mag ik het genoegen smaken de jongelui zoo ver gebracht te hebben, 1 er mogelijkheid bestaat, met goed gevolg „Knapen-Muziekkorps1* (Harmonieorkest) te formeeren, doch dit stuit af op het daarvoor benoodigde kapitaal. Ik neem daarom de vrijheid mij tot het geachte Bolswarder publiek te wenden, om daartoe iets bij te dragen tot het doen daarstellen en instand houden van eene nuttige school, die later rijke vruchten zal afwerpen. Het daarvoor benoodigde kapitaal bedraagt ongeveer 240250 gulden en wel voor de volgende instrumenten 2 Fluiten, 5 Clarinetten, 2 Pistons, 2 Hoorns, Woensdagmiddag werd te Oosterend eene ver gadering gehouden der leden der Afdeeling „Bols- ward, van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, waarbij 20 leden tegenwoordig waren. Na lezing en goedkeuring der notulen werden de volgende mededeelingen gedaan a. Een bericht van het Hoofdbestuur der Maat schappij, dat de heer D. van Konijnenburg als voorzitter is opgetreden. b. Een schrijven van den Algemeenen Secreta ris, waarin medegedeeld wordt, dat het quotum per lid op ƒ1,00 bepaald is. c. Eene missive van het Bestuur van het Friesch Rundveestamboek, verzoekende het oordeel dezer Afdeeling te vernemen omtrent sommige geruch ten, als zoude onwaardig vee ter inschrijving zijn aangegeven. Hierover ontspon zich eene drukke discussie. Over ’t algemeen vond men het niet raadzaam om een onderzoek in dezen in te stellen. Velen verklaarden hunne sympathie met het Stamboek en stelden vertrouwen in de Inspecteurs. Anderen achtten eene verlaging der inschrijvingskosten ge wen scht, waarna ten slotte eene conclusie werd aangenomen, waarin op verlaging dier kosten wordt aangedrongen, terwijl men zich wenschte te onthouden van de beoordeeling van ingeschreven vee. d. Een voorstel van het Hoofdbestuur, waarin het noodzakelijke wordt uitgesproken van de er kenning van het recht van den huurder op ver goeding der door hem aangebrachte verbeteringen, welke vergoeding zal moeten worden uitbetaald bij het verlaten der hoeve. Dit schrijven vond bijval en werd besloten om adhaesie aan dit billijk voorstel te verleenen. Tot candidaat voor een lid van het Hoofdbestuur in de plaats van den heer Fontein de Jong, koos men den heer R. H. Zijsling. Hierna deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit eene ontvangst bleek van 392,98, eene uitgaaf van ƒ264,05, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van 128,93, welke rekening onder dankbetuiging voor het goede beheer werd goedgekeurd. Vervolgens besloot men tot het houden van twee stierenkeuringen te Bolsward en Wommels,waar- betaalt -de helft of het derde van zijn pacht. De landheer, die in schulden is, zit met de handen in het haar, als de wissels komen, en vindt niemand, die een cent biedt voor zijn goed. Slechte tijden zijn het daar! Alleen ou men er een troost in kunnen vinden, dat er geen so- ciaal-democraten zijn, die het leven des volks ver bitteren en het nog moeielijker maken. Daarom beerscht er, ondanks al den nood, rust in het land, van moord, roof- en diefstal hoort men even veel of evenmin als vroeger. En waagt eens iemand het, een koe of een paard te stelen, dan gaat het hem gewoonlijk slecht genoeg. Van de politie en het gerecht heeft hij nog niet het erg ste te vreezenhet zijn de boeren zelf, die korte wetten maken met dergelijke kerels. Heeft de politie zoo n dief gepakt, dun heeft ze vaak werk genoeg hem ongeschonden in de gevangenis te krijgen. Want de boer zegt: „wat helpt het mij of de dief door de eene deur in de gevangenis komt om door de andere deur weer uitgelaten te wordenHet is dan ook een feit, dat voor een dief het grootste gevaar niet ligt in de gevange nis zelf, maar op den weg daarheen. Er zijn er, die er slechts halfdood aankomen, zoo worden ze, zelfs onder politiegeleide, geslagen door boeren met zwart gemaakte gezichten. Het is een krachtig, schrander en degelijk volk, daar in West Rusland, en men kan het hun.niet kwalijk nemen, dat zij zich zelf trachten te hel pen, waar de staat het niet altijd kan. Daartoe bezitten zij een groote mate van gemeenschaps gevoel, volharding, onderworpenheid aan hun hoof den, moed, stilzwijgendheid, vroomheid en matig heid in bet drinkön. Zoo verdraagt dit volk dan ook de harde tijden tamelijk goedsmoeds, ofschoon men zijn klachten hoort, zoodra men het onder vraagt. Als de toestanden in Rusland, d. i. in het land der eigenlijke Russen, zoo zjjn als in de geschetste streek, dan zal aan den minister van financiën in St. Petersburg noch zijn budget noch zijn begroo- ting helpen, want de vermindering van het volks- vermogen zal zich ook in de schatkist toonen. En naar wij er van weten, staat het in vele andere streken van het groote Russische Rijk niet veel beter. tijd lue- tig- eb- :elf, tig- eid. ge. ebe nte erg ede ren rak den die mee ed!‘ eke- ieid, o te ma kte, lieet volg ver- oral atig icbe este nza De volgende schets heeft natuurlijk geen be trekking op geheel Rusland. Dit uitgestrekte rijk is zoo groot, het land is van zoo verschillende kwaliteit, de bewoners verschillen zoozeer in ze delijk en lichamelijk opzicht, dat het moeilijk is in een kort artikel een oordeel uit te spreken over het geheele land. Het volgende ziet dan ook voornamelijk op de streken aan de Duitsche grens in het Oosten, in Polen dus en aangrenzende pro vinciën. Er loopen geruchten, dat men in St. Petersburg zal tracnten den Russischen landbouw te hulp te komen. Als men uitgaat van de toestanden, die wij hier zullen beschrijven, dan is het zeker wel tijd, dat dit gebeurt ook. De vorige jaren waren ze reeds zoo ongunstig, dat wie niet met eigen hand een schuldenvrij land bebouwde, zijn kapitaal heeft moeten aanspieken. Zij, die de renten van een hypotheek moeten betalen, en de pachters, krijgen zelfs den interest van hun bedrijfskapitaal niet terug en kunnen aan hun verplichtingen niet vol doen. Nu komt het laatste jaar nog met graanprijzen, die men voor onmogelijk zou houden. De Cente naar rogge (100 Kg.) kost ƒ1.60, haver evenveel, gerst ƒ1.20, tarwe maar ƒ2.54, alles per 100 Kg. dat zijn prijzen, waarmede de arbeid niet wordt betaald. Met bijna alle producten der landbouwers gaat het evenzoo. Rundvleesch, varkens, schapen lijn zaad, vlas, boter van alle zijn de prijzen ge daald onder de waarde van voortbrenging. De handwerker verdient gemakkelijk zijn levens onderhoud en daarom werkt hij zooveel minder. De boer brengt zijn koren naar de markt, maar men biedt hem er zoo weinig voor, dat hij het weer meeneemt naar huis, of het overlaat voor een spotprijs. De groote landeigenaar heeft sinds jaren hypotheken genomen en wissels geteekend nu ziet hij het oogenblik tegemoet, waarop hij zijn rente en zijn wissels niet kan betalen en be dreigd wordt met gerechtelijken verkoop. De ste deling, hetzij Jood of Christen, is zonder verdien ste, want de handel gaat öf op een onafzienbaar termijn öf hij gaat nog veel vaker niet; de graanhandelaar heett in de laatste jaren niets verdiend, wel veel verloren. Alles wordt inge krompen, de stedelijke nijverheid staat stil, als de boer niets verdienen laat. Het geld meestal alleen papier is als ’t ware weg uit de samenleving, van maand tot maand, haast van week tot week kan men opmer ken, hoe de geldnood stijgt. Niemand kan zjjn geldelijke verplichtingen na komen de zaken, die er nog worden gedaan, gaan grootendeels op credietkooplieden, die vroeger een omzet hadden van een paar maal honderd duizend roebels, hebben geen honderd in kas of betalen 18 pet. voor het leenen; landeigenaars met 1000 morgen lands leven geheel zondergeld, koopen niets, betalen ook niets, ook hun knechten niet, en alles op het landgoed vergenoegt zich met datgene, wat het landgoed opbrengt aan voedsel en kleeding. De knecht neemt in plaats van geld koren of vlas of hout aan, maakt daarvan brood, weeft er linnen vanverbrandt het. De wettelijk veroorloofde rentevoet van 12 pCt. voor het jaar is de zoogenaamde „eenvoudige1*, maar wie geld noodig heeft, wil graag het dubbele geven - -een rijk veld voor den woeker. Toch komen bankroeten of gerechtelijke ver- koopingen zelden voor, want bijna allen schijnen zich in den nood te schikkenzelfs de J oden, en deze nog vaak zachtmoediger dan de Christenen, dringen wel bij den schuldenaar aan, maar dagen hem zelden voor het gerecht. Wie voor 6 pet. geld wilde leenen op een goed onderpand, zou men een weldoener des volks noe men. De Joden gaan het land uit, de steden ver armen en worden ledig Niemand sterft van hon ger, want brood koopt men voor nog geen 2 cent het pond, vleesch voor 6 cents het pond. Maar wat helpt het, als men geen geld heeft, als de pacht van het land daalt en de waarde van den bodem eveneens. Men heeft zelfs geen geld om het land goed te bebouwen men bezaait gemiddeld maar het derde, vierde tot het zevende gedeelte. Wie geen pacht en geen rente te betalen heeft, onderhoudt zich en zijn gezin daarvan, laat zich de stof voor de kleeren weven en naaien door de vrouwen op de hoeve, voedert zijn paarden en runderen beter dan anders, want haver heeft geen waarde en hooi is spotgoedkoop. Om de belastingen te betalen, mest hij eenige varkens of koeien, en gaat er mee naar Memel of Libau om ze te verkoopen. De pachter 3 Tenorhoorns, 1 Trombone, 2 Bassen, kleine en groote Trom en Bekkens, dus 20 instrumenten. Aan de geachte gevers zal ik vier Concerten aanbieden; een door het „Muziekkorps van Bols* ward** en drie door het „Knapen Orkest** waar mede ik als ’t flink van stapel loopt, Pinksteren de eerste uitvoering hoop te geven. In de hoop dat ik bjj Stadgenooten, in het bijzon der bij Muziekliefhebbers de noodige hulp voor deze goede zaak zal vinden, beveel ik de muziekschool in ieders protectie aan, en zal van mijn kant al het mogelijke doen, om haar tot een blijvend sieraad van Bolsward te maken. Hoogachtend, F. KRONIG, Kapelmeester. N.B. De lijst zal in 't laatst dezer week aan de geachte Stadgenooten worden aangeboden. Ten einde de publiciteit, die de Adcertentien in de Bolswardsche Courant steeds genieten, nog te vergrooten hebben wij gemeend in het belang van Heeren Adverteerders te handelen, door geregeld iedere week de Waar dus de Advertentien elke week in de ANNONCEKLOK zullen worden afgewisseld, zullen deze juist door de drukke passage aldaar, bijzonder de aandacht trekken. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor evenals vroeger weer medailles zullen wor den uitgeloofd. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren Y. van der Werf te Nijland, M. Peekema te Win- sum en R. Kuperus te Roordahuizum. Thans was aan de orde bespreking der beste wijze van mestbewaring, waarover de heer Y. Loopstra van Oosterend eene zeer zaakkundige verhandeling hield, waarin de volgende hoofdpun ten werden behandeld lo. hoe wordt het best de oorspronkelijke kracht van mest bewaard? 2o. waardoor houdt mest eene gelijke gesteld heid 3o. op welke wijze blijven omvang en gewicht bewaard Zeer duidelijk gaf de inleider op al deze vragen een antwoord en werd door hem op de beste wijze van bereiding en conserveering gewezen, waarop hij menige practische vraag van de leden helder en duidelijk beantwoordde. Het woord van dank van den Voorzitter aan den heer Loopstra voor zijne degelijke verhande ling was dan ook welverdiend. In eene vorige vergadering had de heer D. de Gavere op zich genomen om rapport uit te bren gen omtrent een door hem genomen proef met ingekuild gras, welk rapport luidt als volgt: Op vereerend verzoek van ’t Bestuur onzer XHe afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw zal ik trachten proefondervindelijk mijne meening hierover duidelijk te maken. Ik heb n. 1. j. 1. zomer in de maand Juni ongeveer 7 a 8 koe’seten eerste snede gras in een hooivak, binnenshuis geplaatst, hetwelk ik aan de volgende behandeling heb onderworpen. In de eerste plaats heb ik bovengenoemd gras onmiddellijk na 't maaien aan den hoop gezet, en daar nu mijne opinie is, dat gras eerste snede minder watergehalte bevat, dan een tweeden oogst, meen ik te moeten opmerken om de beste resul taten te verkrijgen, dat men ’t gras eerste en tweede snede niet geljjk bedient te behandelen. Daar ’t eerste bij minder watergehalte, en bij winddroog maken, de gewenschte temperatuur- verhooging al te spoedig zou bereikt hebben, en dientengevolge te veel broeiing ontstaat, zal de najaarsoogst mijns inziens een weinig gedroogd moeten worden, daar anders wellicht de temperatuur een te lagen warmtegraad zou aanwijzen. Ik be veel hen, die proeven in dezen willen nemen aan, om de zoogenaamde voederpeilijzers of thermome ter te gebruiken, daar men anders te veel van het toe val afhangt en in den blinde ronddoolt. Ik heb dan mijn grashoop gedekt met ’/2 voet zand, waarvan de uitkomsten allergunstigst zijn, minder was het echter met de uiteinden, hiervan was l/2 tot 1 voet verloren, hetwelk niet afgeslo ten was, en door de zuurstof der lucht was ver teerd. Wat het gras betreft dit was naar mijn be scheiden oordeel in kleur en gehalte zeer goed te noemen. Daar ik meen, dat onze Zuivelconsulent, de heer Mesdag spreekt, dat genoemd gras noch bruin, noch groen mag gekleurd zijn, maar in kleur moet overeenstemmen, die tusschen licht groen en bruin gelegen is, geloof ik dat bedoeld voeder aan dieeischen voldoet, terwijl de reuk doet herinneren aan versch gebakken roggebrood. Ten slotte nog iets over vleesch vorming en melkopbrengst aangaande dit voedsel. Ik heb namelijk een tijdperk van 8 weken de koeien persvoeder */s hooi toegediend, gedurende die voe dering constateerde ik een goede melkopbrengst, en bovenal een uitmuntende vleeschvorming, ech ter zonder krachtvoeder. Ook heb ik 4 koeien, 3 melke en een kalve koe alleen met groenvoe- der verzorgd, waarvan de meerdere melkopbrengst bij no. 1 was 2 liter, no. 2 l‘/2 liter, en no. 3 1 liter. De resultaten mag ik dus niet ongunstig noe men, ook op de beesten en spijsverteering had ik geen aanmerkingen, en kon de laatste zeer normaal noemen. Maar wel wil ik er aan toevoe gen, dat bij een stal van 20 en meer koeien, er wellicht eenigen onder zullen zijn, wie genoemd voedsel niet in zulke groote hoeveelheid mag wor den toegediend, en ook dient te worden opgemerkt, dat mijns inziens men niet zoo mag handelen met de najaarsvrucht. Met belangstelling werden de resultaten dezer proefneming aangehoord. Nadat nog Bolsward als plaats voor de volgen de vergadering was aangewezen, sloot de Voorzit ter de vergadering. Achlum, 15 Maart. Er is hier een nieuwig heid op touw gezet voor de liefhebbers van vuur wapenen. Uitgelokt door de nu en dan plaats hebbende wedstrijden in het schijfschieten, zijn ook hier eenige schutters op het denkbeeld geko men permissie aan te vragen tot het houden van een dergeiijken wedstrijd. Naar ons werd mede gedeeld, moet daartegen geen bezwaar bestaan, zoo er maar een geschikt terrein kan gevonden worden, waar de prijskamp kan plaats hebben zonder gevaar voor de openbare veiligheid op te leveren. Als geschikte plaats daarvoor zou de herberg „Pasver11 bij de Attje-tille in aanmerking komen. De heer L. Hannema te Harlingen, lid der Prov. Staten voor het district „Franeker,** heeft te kennen gegeven zich bij de a. s. periodieke verkiezing niet weder beschikbaar te stellen. Fran. Crt. Vaak wordt gespot met de pogingen om door tooneelvoorstellingen, concerten, fancy-fairs enz. armen en hulpbehoevende instellingen te hulp te komen. Mogen enkele malen dergelijke pogingen om het aangename aan het weldadige te paren aan het doel beantwoorden, niet altjjd is dit het geval. Zoo leverde een tooneelvoorstelling van liefhebbers te Utrecht voor de noodlijdenden te Scheveningen eene bijdrage op van f 2,24s. En daarvoor hadden de dilettanten-acteurs zich misschien weken lang moeten inspannen om zich op de voorstelling voor te bereiden en had den de bezoekers guldens of mogelijk wel rijks- daalders gestort voor het liefdadige doel. Wjj stellen ons, zegt de Midd. Crt. vol strekt niet voor dat de anti-revolutionairen in alle opzichten één zouden moeten zijn van ge dachten. Maar de scherpe strijd, die er in den laatsten tijd wordt gevoerd in eigen boezem het geschil tusschen twee mannen van naam bewijst toch voldoende, hoe weinig de anti-revolutionaire beginselen vermogen om vrede en eendracht te stichten. „Sinds zij in de laatste jaren zich in ons land meer en meer trachten te doen gelden, hebben wij op kerkelijk gebied niet anders aanschouwd dan verwarring en een alleronchristelijksteu strijd, waarvan een ernstig mensch huivert. „En op politiek gebied ziet men de overheer- schende macht uitoefenen door een clubje, dat op kerkeljjk gebied den toestand danig heeft bedorven en in plaats van anti-revolutionair, de revolutie overal predikt en huldigt.1* Een slagersknecht, die te Heerenveen op een hondenkar was gezeten en door een jongen met sneeuwballen werd gegooid gaf den knaap een oorveeg. Dit werd door een ander gezien, die aangifte deed bij de politie. De slager werd door de rechtbank te Heerenveen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Heerenveensche rechters slaan, dunkt ons, niet den goeden weg in om de baldadigheid van straatjongens wat te temperen. Arnh. Crt. Ook de mau te Amsterdam, die pannekoe- ken, in een vuilnisbak gevonden, opat en tenge volge daarvan vergiftigd werd en overleed is slechts een visioen van een occasionaal-corres- pondent. Te Voorburg viel een elfjarig meisje, dat zich door touwtjespringen te veel vermoeid had, dood neder. Zaterdag vierde een in de Leidsche studen tenwereld zeer bekende type, Mie Dop, het voor recht, dat zij gedurende 5ü jaren haren studenten als fruitvrouw bediend heeft. Den 16en Maart 1845 toen allerlei lastige fruitmeisjes de studenten, die buiten zaten, hinderden, joeg de commissaris van politie ze allen weg, behalve Hiltien Jannetje Zitman, een meisje van 12 jaar, die door de stu denten op de stoep der sociëteit werd toegelaten. Sinds bleef ze Minerva bijna dagelijks bezoeken, kent tal van geslachten, spreekt en vertelt van wat ze beleefd heeft, en ondervond Zaterdag dat ook de studenten van het tegenwoordig geslacht oude getrouwen weten te waardeeren. Haar werd van wege de studenten een geschenk vereerd. De geestdrift over de overwinning van Jaap Eden is niet algemeen. Het sportblad de Kampioen van Vrijdag jl. schrijft: „Zijn de feestelijkheden bij de ontvangst van Jaap Eden te Arnhem en Haarlem niet wat te hoog opgevoerd en is die mensebenvergoding wel evenredig aan het gewicht eenersportover winning?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1