NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLS WARD M WWSSRAÖBSt Het ouderlijk gezag. 1895. No. 13. Vier en dertigste Jaargang. BELANGRIJK BERICHT. BINNENLAND. INGEZON DEN. ia 4e Aaaeacekkk aaa te glafc&ea. FIRMA B. CUPERUS Az. iend Bolswardsche Courant VOOR irpt, het der BACCHUS-DIENST. eek eer tap ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ran rits het ade rer- iat- de na- and jor- end veer □ei ser- en, OP en tig .nd nu ide or- jne Iers iide was, ien. icn iet. an. Met iko- veg. f en mei itel ?en aap ■ik- icht :ers Uw Lezer, D. ,nk. der eti» end iard een een gaf >kte gon nor- op van ren: af, ooit de “f, 'eer de- ruit Wat ver- >zeo ordt be- pas van igde vel een gen roog arer men neet met t de lijk- be ats dit ren, Men iken nd sten $XXXXXXXXXhXXXXXXXXA$ I DONDERDAG 28 MAAKT. ^.xxxxxxxxx^xxxxxxxx Mocht de moeder haar al te teergevoelig hart tot stilzwijgen brengenDan zou zij kunnen begrijpen, dat diezelfde lieveling, wien zij thans niets weigeren kan, later nog veel breedere eischen zal stellen, eischen, die dan in den regel niet kun nen ingewilligd worden. Ónmogelijk En wat dan Eene dagelijksche toegevendheid heeft het kind in den waan gebracht, dat het naar al zijne gril len moet behandeld worden. Maar weldra zal het oogenblik naken, dat de ouders niet meer in staat zijn aan al die verlangens te voldoen, dat zij wel verplicht zullen zijn zich daartegen met bijzondere kracht te verzetten. En dan is ’t gewoonlijk te laat Er was eens een rijke vrouw, die slechts één zoontje had, het voorwerp van al hare liefde, haar rijkste kleinood haar oogappel, waaraan niets mocht geweigerd worden. Zoo luidde het positief bevel der moeder aan het dienstdoend personeel. Op zekeren avond huilde en snikte de kleine, dat het niet was om aan te zien. Hoogst ontstemd schoot de verontwaardigde moeder toe, en duwde het beangstigd kindermeisje brutaal ter zijde. De kleine wilde de maan hebben, die in 't water scheen. Er moeten tal van moeders zijn die reeds meer dan eens iets dergelijks ondervonden hebben. En wat doet men dan Als men in dat geval nog maar de noodige ge strengheid, zoo mogelijk de grootste overredings kracht wist te gebruiken. Een ander geval. Het kind ziet een scherp mes op tafel liggen en strekt de hand uit om het te grijpen. Moeder, uw kind weent Waarom geeft gij den kleine het verlangde mes niet? Omdat gij voorziet, dat het zich zal kwetsen. Welaan, waarom handelt gij zoo ook niet in alle gevallen Ouders, ziet toe of uwe opvoeding niet al te toegevend is, en denkt nog tijdig na of uwe kin deren in deze toegevendheid geen aanleiding zullen vinden om later uw gezag ook te miskennen. ’t Is waar, de innige liefde der ouders is als de koesterende warmte der zon, waarbij de schoone hoedanigheden en deugden der kinderen tot ont wikkeling moeten gebracht wordendoch die liefde mag niet lafhartig zijn. Ouders die hunne kinderen een ware en gezonde liefde toedragen, hebben steeds de toekomst van hun kroost voor oog en. Zij zorgen, dat er de kiem niet ingelegd worde om later tot dwingelanden op te groeien. Tucht is de christelijke plicht der ouders. schien meer vooruitstrevend, meer verlicht en zal ook zoodoende den stap wagen nu eens een lokaal op te richten, waarin geen bedwelmende drank voor den werkman, die voor dat vocht te goed is, zal worden verkrijgbaar gesteld waarin de god der bedwelming, god Bacchus, niet zal worden gediend. We juichen het plan toe, doch... zou het ook politiek zijn De ondervinding leert ons, dat maar weinigen vies van een zeupje zijn. De tijd zal ’t leeren. Der R. K. Werkliedenvereeniging veel succes op haar pogen toewenschende en mij voorgedachten wisseling houdende aanbevolen, ben ik als altijd, Uw getrouw lezer, J. Bolsward, Maart ’95. Mijnheer de Redacteur1 Beleefd verzoek ik U onderstaande in uw veel gelezen blad te plaatsen. Toen voor eenige jaren door de alhier gevestigde Vereeniging ter bevordering van „Handel en Nijverheid" pogingen werden in het werk gesteld om Bolsward door middel van de spoorlijn met het Zuid- en Noordwesten van Friesland te ver binden, ondervond dit loffelijk streven veel sym pathie bij de ingezetenen, zoowel uit deze plaats als uit omliggende gemeenten, doch sedert jaren hoort men helaas niets meer van deze zaak. Zou het thans dunkt mij, nu door de Regeering gunstig is beschikt in zake de Groninger spoor lijnen en zij zoodoende getoond heeft te willen breken met het oude, dat dus het noorden des lands niet meer mag achterstaan bij het Zuiden, geen tijd van handelen geworden zijn, om weder krachtig bij de Regeering aan te dringen Hopende, dat het Bestuur van genoemde Ver eeniging een antwoord op deze vraag verschaft, door het zenden van een adres, ondersteund door vele handteekeningen uit onze en meerdere ter zake betrokkene gemeenten, dank ik U voor de opname en verblijf Hoogachtend, 'ge >ch bil Witmarsum, 21 Maart. Het geval werd druk en ernstig besproken. Niet alleen op „De Beurs" bij de smidse, maar vooral ook onder de buurvrouwtjes, die nu eenmaal verzot op een nieuwtje zijn. Zelfs een deskundige had het bevestigd en dus kon het niet anders dan waar zijn. De leggers onder onze nieuwe brug waren gebroken. De locomotief was juist over de brug gereden, toen een knal, onmiddellijk door een ander gevolgd, was gehoord. Anderen, verder van de brug afwonend, hadden ook duidelijk de beide knallen gehoord, maar konden zich niet begrijpen, dat daardoor de glazen dreunden. Nu blijkt het, dat de ontploffing te Lobith de oorzaak van dat dreunen is geweest. De leggers zijn nog heel, ’t Was hier precies of iemand met een zwaar voorwerp tegen den muur van mijn wo ning aansloeg. Fran. Crt. Makklim, 25 Maart. Tengevolge het hevige stormweder van gisteren, is hier geheel onbemand gestrand de bomschuit „Egmond 4.“ Vermoede lijk zijn de opvarenden verdronken, omdat eene groote hoeveelheid schol nog in de schuit aan wezig was, die wellicht den voorafgaanden nacht is gevangen. Latere berichten melden dat de gestrande pink is de No. 4 van Egmond aan Zee Drie Gezusters genaamd en gevoerd door schipper Hendrik Groen. Het vaartuig verkeerde Zondag avond nabij de Texelsche kust met weggeslagen zeilen en lek in gevaar, waarop schipper Jakob Kuipers met zijn blazerschuit, bemand met nog negen wak kere mannen, het noodweer trotseerde om de Egmonders te helpen. Eerst te twaalf uur ’s nachts kwam de blazer schuit met de bemanning der Drie Gezusters, be staande uit zes personen, te Texel terug. 25 Maart. Door den arbeider W. H. is heden morgen een kievitsei gevonden. Ferwou.de. Maandag werd in een der landen onder dit dorp gelegen, door Jelle Attema van Gaast een kievitsei gevonden. Dit zal zeker wel een van de eersten mee zijn. Sneek, 26 Maart ’95. De storm van Zondag avond heeft hier glazenmaker en timmerman het meeste voordeel bezorgd. Tal van ruiten, vooral in post- en telegraafkantoor werden verbrijzeld, en honderden dakpannen bezaaiden in een oogen blik tijds onze straten. In de van der Heijbuurt kreeg een man een schoorsteenbord op zijn hoofd. Hoewel in den beginne bewusteloos, is de patient thans weer aardig bij zijn positieven. Volgens den windmeter op onze Hoogere Bur gerschool was de hoogst waargenomen winddruk te 6.45 ’s avonds 80 K.G. Den 22 Dec. jl. bedroeg deze 74 KG. Op de weekmarkt werden hier heden mor gen reeds een paar kievitseieren te koop gepre senteerd. De dienstmeid, die hier 5 Maart jl. uit een zoldervenster op straat viel en tengevolge daar van een schedelbreuk bekwam, neemt in beter schap toe. Gisteren werd het verband reeds van het hoofd weggenomen. Voor afbraak. De weg van Leiden naar de Groenesteeg, zal een zijner grootste aantrek kelijkheden verliezen. Het fraaie buitengoed Endegeest zal binnenkort publiek verkocht worden. De bezitting was eigen dom der familie Gevers van Endegeestde eige naar bevindt zich thans in Indië. Het huis zal voor afbraak worden geveildde boomen zullen gerooid worden en, tenzij er een kooper mocht opdagen voor het geheele buiten goed, zal een der fraaiste wandelingen om Leiden verdwijnen, om plaats te maken voor weiland. Een dreigende werkstaking. Onder de bont- wevers bij de firma N. Ter Kuile en Zonen te Enschedé, beerscht groote ontevredenheid over het slechte garen en de slechte loonen voor het weven ontvangen. Er dreigt eene werkstaking. Verpletterd. In de Vuurbaakstraat te Sche- veningen liet men Vrijdagvoormiddag een wagen, beladen met netten, aan de hand afrijden; de geleider J. Harteveld kon op zeker oogenblik den wagen niet meer besturen, en deze liep de ramen van een woning in. Harteveld geraakte tusschen den wagen en de pui van de woning en werd bijna verpletterdzijn toestand is zeer bedenkelijk. Een zeldzaam luchtverschijnsel. Zaterdag middag van 4 tot 5 uur, was er aan den noord- westelijken hemel een fraai gekleurde bijzon waar te uemen. Zooals men weet, ontstaat dit natuurverschijnsel door de breking der lichtstralen van de zon door ijskristalletjes, die hoog in den dampkring zweven. Uit Rotterdam wordt aan het U. D. ge meld De beide vrouwen, alhier in hechtenis genomen als verdacht aan medeplichtigheid aan handel in blanke slavinnen, zitten nog achter slot. Daar de ontvoering een Belgisch meisje geldt, kunnen zij hier niet gerechtelijk vervolgd worden, maar door de Belgiscne Regeering is hare uitleve ring gevraagd en thans wordt onderzocht, of er termen bestaan om hieraan te voldoen. Daar eene der vrouwen van Hongaarsche, de andere van Russische nationaliteit is, schijnen de rechtsquaesties, die hierbij betrokken zijn, nog al ingewikkeld te zijn. In elk geval zuhen wij de Hongaarsche, die zich hier genesteld had en die in zake bevordering van onzedelijkheid heel wat op haren kerfstok schijnt te hebben, wel kwijtraken. Haar etablissement alhier is gesloten, de pen- sionnaires vertrokken en op den inboedel vanwege hare schuldeischers gerechtelijk beslag gelegd. Een rijke sociëteit. De sociëteit De Harmonie te ’s Gravenhage, die in latere jaren de waarde van haar bezitting snel had zien tieuemea, had daarom reeds voor lang besloten geen nieuwe leden meer aan te nemen, daar elk lid bij een eventueele ontbinding een aanzienlijk bedrag zou verwerven. Nu het ledental tot 25 is geslonken, is tot ontbinding en verkoop van het gebouw besloten. Dit laatste, bekend als café Het gouden hoofd, is voor f115,000 verkocht, waarvan f40,000 aan een hypotheekhouder komt. De rest wordt onder de leden verdeeld, die dus ieder f 3000 ontvangen. Er ingeloopen. In den Haag kwam iemand die een zaal had gehuurd tot het houden eener voordracht, tot de ontdekking, dat men van zijn rede aanstoot vreesde, en hem daarom de zaal weigerde. Terstond werd een andere zaal gehuurd, waar de spreker aanving met een woord van dank aan het bestuur, dat hem de eerst verhuurde zaal had geweigerd, en daardoor een prachtige reclame voor de lezing had gemaakt. Ieder had over de weigering der zaal gesproken en ieders belang stelling was daardoor opgewekt. De gemachtigde van den spreker, die de onder- handelingen had gevoerd, dacht er echter anders over. Hij wilde ep een slaatje uithalen, waarom hij het bestuur dagvaardde tot vergoeding van de schade. De gedaagde beriep er zich op, dat de eischende partij zelf had erkend, voordeel te hebben gehad bij de zaak, maar de kantonrechter liet den eischer tot het bewijs toe. ’t Zal een vermakelijk geval worden als de eischer nu gaat „bewijzen" dat hij schade leed. De laatste dagen hebben in verschillende plaatsen executoriale verkoopingen plaatsgehad. Te Zaandam, waar het een belastingschuld van f 1,betrof, was Reens met zijn vrienden tegen woordig. Een dezer laatsten bood f 20 voor een armstoel en betaalde op eerste aanmaning, waar mede de verkooping was afgeloopen. Te Sappe- meer is de inboedel van Luitjes onder den hamer geweest. Alles liep rustig af. De rechtbmk te Haarlem heeft den uitdra ger Umans aldaar, die met een revolver op een jongen geschoten en dezen ook geraakt heeft, ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij sedert een paar jaren had blootgestaan aan allerlei kwel- lerijen van de straatjeugd, waarover meermalen klachten bij de politie waren ingediend, doch alles te vergeefs, zoodat hij overtuigd was, dat verder klagen niet zou batentoen hij, nu weer gewond geworden door een steen, had hij aan vankelijk om te verschrikken, geschoten. De rechtbank nam daarom aan, dat hij dus moest worden geacht te hebben gehandeld uit zelfver dediging, ’t onmiddellijk gevolg eener hevige ge moedsbeweging. In Haarlem denken de rechters er dus anders over dan die te Heerenveen. In een ingezonden >stuk, voorkomende in het laatst verschenen nummer der Rolswardsche Crt. betoogt de R. K. Werkliedenvereeniging de wenschelijkheid om een eigen lokaal te hebben, waarin de leden dezer Vereeniging met geringe kosten, ja ook zelfs kosteloos hunne bijeenkomsten kunnen bijwonen. Zij doet dan ook een beroep op allen, die het wel meenen met den werkman, op allen, die met haar van oordeel zijn, dat de gelegenheid om naar de lokalen van Bacchus te gaan voor nie mand en allerminst voor den werkman en huis vader moet worden in de hand gewerkt. Bij het lezen dezer regelen rijst onwillekeurig de vraag bij ons op: „Wie is Bacchus?" Is het een particulier persoon? Welzeker niet, ’t Is een geheele familie, doch waarvan de leden de eene zich hier en de andere zich daar heeft gevestigd, ’t is eene nederzetting, die wij eenvoudig zouden be stempelen met den naam „Vergunning", zich ver- deelende in onze stad in 45 vertakkingen. Wilt ge hem echter toch eenen naam geven, welnu! noem hem drankgod, god der bedwelming. Ziedaar, tegen dien god, tegen bedwelming, is het dus juist dat onze R. K. Werkliedenvereeniging wil waarschuwen, daartegen protesteert zij ten sterkste en meent ook deze reden te moeten aan grijpen om over te gaan tot het oprichten van een eigen lokaal. Dat is een uitstekend idéé, zult ge zeggen. Ik stem het u toe, maar afschaffing a la Schaepman twee borrels daags, zou dat iets geven Ieder weldenkende begrijpt beter. Doch onze R. K. Werkliedenvereeniging is mis- Wat al klachten tegenwoordig van ouders over de ongezeggelijkheid hunner kinderen Wat al voorbeelden van ongehoorzaamheid en weerspannigheid bij onze jeugd Wat al bewijzen van gebrek aan eerbied voor ouders en opvoeders, voor meer bejaarden bij de kinderen van onzen tijd Gaan we onze jeugd eens na.. Met welken eerbied bejegenden wij vroeger onze ouders, en hoe streng wisten die ouders hun gezag te handhaven. We werden strenger opge voed dan onze kinderen numaar zelfs toen we een rijperen leeftijd bereikt hadden en zelfstandig in ’t leven waren getreden, bleven we vereering, hoogachting koesteren voor onze grijze ouders, en dankbaar erkenden wij, en erkennen we nog hun wijze «an opvoeden, die ons tot degelijke men- schen maakte. Zelfs al zijn onze ouders overleden, leven ze in dankbare herinnering bij ons voort, niettegenstaande ze streng waren, veel strenger dan wij tegenover onze kinderen. En nu Hoe gering is vaak het ouderlijk gezag, hoe weinig eerbied vindt men maar al te dikwijls voor den wil der ouders Ligt hierin niet een euvel, dat in onze maat schappij van lieverlede een allerdroevigsten in vloed moet uitoefenen Wij hebben bergen doorboord, landengten door getrokken, rivieren en steden ondermijndwij zenden onze gedachten met de snelheid van den bliksem van het eene einde der wereld tot het andereals pijlen van den boog vliegen wij op de vleugelen van den stoom naar alle richtingen, landen en zeeën doorkruisend, en .wij zijn niet in staat ons door ons eigen kroost te doen eerbiedigen Hoevele ouders zijn er niet, die hun hart van bangen angst voelen kloppen, wanneer zij hunne aankomende kinderen iets te bevelen hebben, daar zij vreezen, dat aan hun bevel geen gevolg zal worden gegeven Hoevele ouders worden er niet gevonden in onze dagen, die den moed missen hunne kinderen iets te gebieden en een lagen toon aanslaan, wanneer zij uit de hoogte van hun ouderlijk gezag tot dit aankomend kroost moesten spreken Hebben wij dan aan menschelijke waardigheid verloren, wat wij aan stoftelijken vooruitgang gewonnen hebben Onwillekeurig moet men het gelooven. En toch is er geen opvoeding mogelijk zonder gezag. Maar wat staat dan het gezag zoozeer in den weg Eene der grootste oorzaken, waardoor dit in onze dagen maar al te vaak verloren wordt, is het onberedeneerd en steeds bereidvaardig inwil ligen van alle grillen der kinderen. Er worden maar al te veel moeders gevonden, die zich geen idéé vormen van hunne groote en grootsche waardigheid, zich door hunne kinderen als een speelbal laten gebruiken Hare liefde voor het kroost, dikwijls eene on besuisde liefde, doet haar eene verstandige opvoe ding over het hoofd zien, en is oorzaak dat zij in uitersten vervallen, noodlottig niet slechts en in hooge mate voor haar zelven, maar ook voor hare kinderen. Laat ons een eenvoudig voorbeeld kiezen, zoo laag mogelijk langs den grond genomen, opdat ieder, de eenvoudigste zelfs, het volkomen begrijpe. Een innig gekoesterd kind zit in zijn stoel en zal tien, twintig maal honderd maal zijn speelgoed op den grond werpen, en tien, twintig maal honderd maal zal de moeder, wier hart van o zoo’n teedere liefde voor haar kroost blaakt, telkens gereed worden bevonden om dit speelgoed op te rapen en het den lieven kleine met een lief lachje weder aan te reiken. Moeder zal zich afsloven bij dit doodend werk, dat de eerste kiemen van weerspannigheid in het hart vau den kleine legt, honderd maal onder een warmen zoen, waarin al de teederheid baars harten ligt opgesloten, haren lieveling vragen bedaard te zijn en dit droevig werk te staken. Eerst is alles kinderspel, maar van lieverlede wordt het dwinglandij. De kleine maakt misbruik van de macht, die hij op zijne moeder uitoefent en maakt zich ge reed later op eene wreede wijze hare dagelijksche plaag te worden. Het hart der moeder bloedt, wanneer zij haar kind ziet weenen, en daarom willigt zij onbedacht alle wenschen in van den kleinen despoot. Hoeveel beter zou ’t niet zijn, indien men met de kleinen, zelfs van hunne prilste jeugd, een anderen weg insloeg l ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ten einde de publiciteit, die de Advertentien in de Bolswardsche Courant steeds genieten, nog te vergrooten, hebben wij gemeend in het belang van Heeren Adverteerders te handelen, door geregeld iedere week de Waar dus de Advertentien elke week in de ANNONCEKLOK zullen wórden afgewisseld, zullen deze juist door de drukke passage aldaar, bijzonder de aandacht trekken. 1 te pot, De llld, iten 'ge- oed

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1