NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD ra WWSraAÖBM JAARVERSLAG GASFABRIEK. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. No. 17. Aan onze Lezers! Onze Greidboeren. BINNENLAND. ^:xxxxx xxxdCxxxxxxxx$ DONDERDAG 18 APRIL. TWEEMAAL VOOR e> het f 486,225 dit j aar dit waren 6 *7- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 7 7 7 F prijs 8, 7 en 6 ct. per stère jaren in ’nnc ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gebijt sfe- XXXXXXXXX^XXXXX XX X$ De bouwboeren klagen, maar de greid boeren niet minder, en zij schijnen nog niet aan het onderste van den onspoedsbeker te zijn, zegt „de Standaard*. Op de Engelsche markt zag het er voor de Friesche boter en kaas reeds lang donker uit. Er is al eenige jaren steen en been geklaagd, dat de Lon- densche markt niet meer trekt. Inderdaad nam dan ook de uitvoer naar Engeland met elk jaar af. Denemarken was een concurrent tegen wien men niet op kon, en daar komt nu de nog veel reusachtiger concurrentie van Australië bij. Thans wordt een cijferstaatje gepubliceerd van den Ausiralischen boteraanvoer te Londen en wel over de maanden Januari en Februari in de jaren ’90 tot en met’95. In het eerste jaar bedroeg over die twee maanden het totaal uit Australië en Nieuw-Zeeland nog slechts 708,785 K.G. en in ’95 reeds kilo. Of die cijfers ook sprekenEn dan is het bovendien zoo goed als zeker, dat die Australische aanvoer in de eerste jaren nog steeds zal toenemen. De vraag is nu: Wat kunnen en moeten onze greidboeren doen om door deze concur rentie niet doodgedrukt te worden Wonseradeel. Door het Bestuur van de Nutsspaarbank Arum c.a. en Witmar- sum c.a. is een circulaire gezonden aan de leden van het Nut in de dorpen waar de spaarbank is gevestigd, waarin met cijfers wordt aangetoond, dat het voordeeliger is zijne spaarpenningen te beleggen in deze spaarbank, dan in sommige levensverzeke- Voldoende aan een reeds lang gekoesterd voornemen en gehoor gevende aan de steeds toenemende vingerwijzingen van geachte en belangstellende zijde ontvangen, hebben wij het genoegen mede te deelen. dat wij be sloten hebben voortaan de uitgave van de Bolsivardsche Courant uit te breiden, door haar elke week te doen verschijnen. Behalve Woensdagsavonds zal ook des Zaterdagsavonds een nummer van deze courant worden uitgegeven, en dit zonder eenige verhooging van den abonne mentsprijs. Wij twijfelen niet of deze maatregel zal zeker in den smaak vallen, zoowel van onze Abonné‘s als van de Adverteerders in de Bolswardsche, de eersten toch zullen door ons geregeld en met meer spoed op de hoogte ge houden kunnen worden van al het wetens- waardige, dat in het laatste gedeelte der week voorvalt in onze stad en hare omstre ken, terwijl wij tevens zullen zorgen, dat een boeiend feuilleton, varia enz. het geheel tot eene gezellige Zondagslectuur zullen ma ken. De Adverteerders voorts zullen ongetwij feld deze uitbreiding op prijs weten te stel len, daar hun thans ook de gelegenheid wordt geboden om hunne advertentien te plaatsen in een Blad, dat door den dag waarop het verschijnt, hun bij eene aandachtige lezing eene blijvende publiciteit waarborgt. Het a s. Zaterdagno wordt weer algemeen verspreid. Wij hopen daarom dan ook op hunnen geachten steun. Firma B. CUPERUS Az. maanverlichting, 19 lantaarns ontstoken. Voor de straatverlichting werden geraamd verbruikt te zijn 50330 stères gas, tegen 46075 stères in 1893. De kosten van aansteken en blusschen bedroegen f 334,40. Door de Gemeente werd vergoed eene som van f 3000, Dit jaar werd één nieuwe gaslantaarn geplaatst. Uit St. Anna-Parochie meldt men aan de N. Rott. Crt. Terwijl beide partijen, het socialistische en het anti-socialistische college van kerk voogden, pleiten over het recht van bezit van het (protestantsche) kerkgebouw, wordt dit gebouw meer en meer de dupe van den strijd. Bij den laatsten storm zijn een groot ge tal dakpannen afgeworpen; evenwel is deze stormschade niet hersteld, zoodat regen en wind vrij spel hebben. Van den koepel ontbreken groote stukken loodook daarin wordt niet voorzien. De koepel zelf hangt zoo sterk over, dat men, uit vrees voor ongelukken, voornemens is het luiden der klok te staken, terwijl van oificieele zijde een onderzoek zal worden ingesteld naar de hechtheid van den boven bouw in het algemeen. Er wordt toch be weerd, dat het gebouw, om ongelukken te voorkomen, zal moeten worden gesloten. Intusschen is Maandag het officiëele bestaan van den socialistischen Bond fees telijk in het kerkgebouw herdacht. Als sprekers zijn bij die gelegenheid op getreden F. Domela Nieuwenhuis en J. K. van der Veer. De klachten, welke hier te lande in den laatsten tijd steeds luider worden over flesschentrekkers en wanbetalers, en over de nadeelige gevolgen van faillissementen, hebben reeds vaak aanleiding gegeven tot het zoeken naar middelen tot verbetering. Een der beste middelen is zeker, dat de soliede handel zich aaneensluit. In het vorig jaar is op het Congres van den Nederlaud- schen Bond „Maatschappelijk Belang" het nut daarvan nog eens in het licht gesteld. Pogingen door vergaderingen van hande laren en fabrikanten gedaan, om een ver- eeniging te stichten, zijn echter afgestuit op de moeilijkheid, dat de meesten het te druk hebben om naar eisch voor de ge meenschappelijke belangen te kunnen op treden. Daarom tracht men nu een anderen weg in te slaan, door de stichting eener „Ver eeniging tot bevordering der belangen van crediteuren in faillissementen en onderhand- sche accoorden", zooals de lange titel heet, maar die tevens den korteren naam draagt van Unitas. De namen der commissarissen, de heeren J. Blooker, Julius Eltzbacher, mr. Hazelhuff Roelszema, Frits Olie en mr B. J. Polenaar, geven ons de overtuiging, dat deze instel ling op goede grondslagen rust, en eveneens de namen van een aantal bekende advoca ten, die zich bij de vereeniging in verschil lende arrondissementen hebben aangesloten. Iets over Paascheieren. Een gewoonte, die vele andere heeft over leefd, hoewel zij niet duor geheel Europa verspreid was, is het eieren ten geschenke geven op het Paaschfeest, eieren van allerlei soort, kleur en grootte. De beteekenis van die gewoonte is op den achtergrond geraakt en is bijna vergeten. Toch bleef het oude gebruik bestaan; de nijverheid zorgde daarvoor. Elk jaar weten onze confiseurs in Maart of April, door vin dingrijke producten van weelde en overvloed, den smaak voor de Paascheieren te doen herleven. Men vindt den oorsprong van deze eigen aardige lentegaven bij de Oostersche vol keren. Bij hen is het ei het symbool van den oorspronkelijken staat der aarde, van de schepping, die de kiem van alle dingen heeft ontwikkeld.. Met „Nieuwjaar" dat in ’t Oosten altijd zeer feestelijk gevierd wordt, tijdens de lente-nachtevening, dus als de natuur zich vernieuwt, worden er geschenken gegeven en zendt men elkaar uit alle oorden oeschil- derde of vergulde eieren, als herinnering aan het begin aller dingen. Het geven van die soort van geschenken, bij den aanvang van het jaar, was in Frankrijk op dezelfde gedachte gegrond. Het jaar begon toen nog met het Paasch feest. Karel IX echter bracht daarin ver andering, door den aacvang van het jaar op 1 Januari te stellen, wat aan de eieren een groot deel van hun beteekenisontnam; maar ondanks alles, is de gewoonte geble ven, om bij gebrek aan „Nieuwjaar" de vernieuwing der natuur te vieren. Vroeger hadden die Paascheieren een godsdienstig karakter; men schonk ze in Frankrijk slechts nadat ze op heiligen Zaterdag plechtig wa ren gezegend. In Rusland is dat nog steeds zoo in gebruik. Bij de Israëlieten is sedert onheugelijke tijden, bij de viering van het Paaschfeest, een groote schaal of schotel op tafel geplaatst, waarop zich onder andere symbolische voor werpen altijd een hard ei bevindt. 111635 stères, na 8 ct. per stère ringen, o.a. „Conservatrix" te Amsterdam. In aanmerking genomen, dat onkunde in zake Levensverzekeringen, Zieken- en Be grafenisfondsen vele arbeiders lid doet wor den van eene vereeniging, die nog in soli diteit noch in zuinige administratie met de spaarbank op eene lijn kan gesteld worden hebben hr. bestuurders met het schrijven dezer circulaire een goed werk gedaan. Hoe meer bedoelde spaarbank, die geheel koste loos wordt beheerd, die tot nu toe steeds 4°/0 rente heeft uitgekeerd, die een gedeelte van het reserve-kapitaal heeft besteed tot het aankoopen van vruchtbaar bouwland, (om dat aan hare spaarders bij gedeelten in huur te geven), bekend wordt bij het volk, hoe meer zij ook gewaardeerd moet worden als eene instelling, die inderdaad werkt „tot nut van ’t algemeen." Witmarsuni, 13 April. Evenals ver leden jaar heeft ook gedurende den afge- loopen winter onze predikant, de heer Ho man, aan de vrijzinnigen te Achlum gods- dienst-onderwijs gegeven. Dertien nieuwe lidmaten uit dat dorp werden hedenmorgen door onzén predikant in de N. H. kerk alhier bevestigd. Een groote schare vulde het kerkgebouw om van deze plechtigheid getuige te zijn. Ooststellingwerf. Beter ten halve gekeerd, dan ten volle gedwaald. Zoo dacht zeker een meisje alhier, dat wel lust in het huwelijk gevoelde, maar niet tot den stap kon komen. Op het punt om een jongeling hart en hand te schenken, zag zij bijna in het laatste uur nog van het plan af, haar aanbidder met een gewond hart latende staan. Eenigen tijd later ontving zij een aanzoek van iemand uit Amerika, met wien zij vroeger in hetzelfde dorp had gewoond. Zij nam het aanbod gretig aan en schreef terug, dat haar oude kennis maar moest overkomen, teneinde gezamenlijk den band te leggen, welke bindt voor het leven. De man liet niet lang op zich wachten om zijne Dulcinea, zoo hij meende, in de armen te snellen. Niets minder geschiedde echter. Of hij in het verre westen niet in zijn voordeel was veranderd, of dat de wispelturige jonge dame andermaal berouw gevoelde over het gegeven woord, is moeielijk uit te maken, doch zeker is het, dat zij ook nu weer kort weg weigerde. Hoeveel moeite de man ook aanwendde, alles te vergeefsmet eene treurige ondervinding en eene verlichte beurs kon hij naar de nieuwe wereld terug- keeren. Heeft de varkensfokkerij der boeren in de laatste jaren groote voordeelen opge leverd, zoo zelfs, dat veehouders met een acht- of tiental koeien getuigen, meer geld gemaakt te hebben uit de varkens, dan uit het rundvee, thans is het blaadje geheel gekeerd. Op de jaarmarkt te Oudeschoot konden boeren uit deze gemeente voor var kens van 16weken oud, slechts 8 gulden koopen en voor f 12 a f 14 werden varkens van de hand gedaan, welke vroeger meer dan f30 konden opbrengen. Ook biggen zijn zeer laag in prijs. Westergoo, 13 April. De type van den ouderwetschen eierenzoeker, gewapend met zijnen polsstok, vrij luchtig gekleed, om te beter te kunnen loopen en springen, het hoofd gedekt met een stroohoed, om welks rand een netje is geknoopt, waarin de ge vonden eieren worden geborgen, de echt- Friesche eierenzoeker, met door den April zon gebruind gelaat, die ’s morgens met zonsopgang veldwaarts trok, om eerst tegen den avond huiswaarts te keeren, hij verdwijnt meer en meer. De reden hiervan is ook al weder de concurrentie. Maakten b. v. 25 jaar geleden slechts enkele ervaren eieren zoekers er hun dagtaak van om gedurende de maand April zich met het zoeken van kievitseieren en in het laatst dier maand ook met het zoeken der eieren van grito’s, tureluurs, scholeksters, kemphanen, enz. bezig te houden, tegenwoordig is bijna iedere jongen, die slechts een polsstok kan dragen, mede gepromoveerd tot eierenzoeker. In zoo’n grooten getale loopen dan ook kenners en niet-kenners, vooral de laatsten, dagelijks wei- en bouwlanden af, dat zoo nagenoeg ieder paar kieviten ook een zoeker voor de pas gelegde of ook nog dikwijls te leggen eieren heeft. Bovendien neemt het aantal dezer vooral in ons kwartier zoo geliefde vogels elk volgend jaar af en zullen worden er geeno maatregelen ter bescher ming genomen eerlang onze Friesche velden hunne zoo nuttige gevederde bewo ners verliezen, zal eerlang de kievit tot de uitgestorven vogels behooren en ons alleen in musea’s onder den latijnschen naam van vanellus-cristatus worden getoond. Fran. Crt, Aan het verslag van den toestand en de exploitatie der Gemeentelijke Gasfabriek alhier, ontleenen wij het volgende: Algemeen overzicht. Ofschoon enkele toestellen met de klim mende productie onvoldoende zijn gebleken, was de werking der fabriek nog al bevre digend. Wij maakten dit jaar de noodige voor bereidingen om tot een goed plan van uit breiding en verbetering der fabriek te komen, waarvan de plannen onlangs zijn aangenomen. Bij de keuze der steen kolen letten wij in de eerste plaats niet op de goedkoopste in prijs, noch op die welke wellicht met meer voordeel konden worden gedistilleerd, doch op die soorten waarvan wij met eenige zekerheid mochten verwachten, dat daarvan gas kon geprodu ceerd worden van voldoende lichtsterkte. Hoedanigheid van het gas. De lichtsterkte van het gas was voldoende. Door het aanbrengen van een vierde horde in de kalkkisten, kon de zuivering beter geschieden. In den druksten tijd kon het gas niet vol doende ammoniacvrij gemaakt worden. Drukking De drukking, waaronder het gas de fa briek verliet, was 44 mM. en werd allengs verminderd tot 25 mM. middernacht. De dagdrukking bleef 25 mM. Gasverbruik. Op 31 December 1894 waren 272 gas meters geplaatst tegen 269 op 31 Dec. 1893 het verbruik over de geplaatste meters toonde aan 209,209 stères, tegen 189,631 stères in 1893, eene vermeerdering van 19578 stères of 10,27 “/0. Het gasverbruik bedroeg in de laatste 10 prijs 10 ct. p. stère 1 Oct. 8 112644 117227 131346 139222 143675 156809 173275 189631 209209 Straatverlichting. Voor de publieke verlichting jaar 106 gaslantaarns in dienst. Van deze lantaarns werden te 11 uur 36 gebluscht, terwijl de overige als nachtlan- taarns bleven doorbranden. Voorts werden ten allen tijde, dus ook mei Gasverlies. Het verliescijfer is gedaald van 13,78 in het vorige jaar tot 13,66 in dit jaar. Personeel. Hierin kwam geene verandering en dienstpersoneel gaf over ’t algemeen rede nen tot tevredenheid. Wij meenen ook in dit verslag te moeten gewagen van de goede verhouding, die bij het personeel onderling bestaat. Finantiëele uitkomsten. De totale ontvangsten zijn, 24392,165 Inventaris 31 Dec. 1894 - 7429,415 Te zamen - 31821,58 De totale uitgaven zijn 21778,12 Inventaris 31 Dec. 1893 - 7032,235 Te zamen. 28810,35r> Bruto winst f 3011,225 Voor een juiste beoordeeling van de finantiëele uitkomsten behoort in aanmerking te worden genomen le. dat aan de Gemeente een vergoeding voor terrein, risico enz. toekomt 1000, 2e. dat aan aflossing der leening van den nieuwen gashouder moet worden betaald - 1000, en voor rente dit jaar - 525, Te zamen 2525,— Naar deze berekening zou er dus een zuiver saldo zijn van Bovenstaand uittreksel uit het verslag doet genoegzaam uitkomen, dat onze gas fabriek nog steeds gunstig werkt, ook op finantiëel gebied. Niettegenstaande aan zienlijke en kostbare verbeteringen in de straatleidingen moesten worden aangebracht is toch nog een batig saldo van bijna 1500 behaald. Daar in den loop van 1895 wederom aan zienlijke uitgaven vereischt worden, ter ver- grooting van het productievermogen en tot beter zuivering van het gas, wat ook weder zal strekken tot een steeds blijvende ver meerdering van gasverbruik; en dus tot verhoogden bloei der fabrikatie. Een woord van lof en hulde aan de Gascommissie en haar wakkeren Directeur mag dan ook van onze zijde niet ontbreken. Bolswardsche Courant r> rt r n n •n •n y> v n •n n n v n T) 7) •n rt n r>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1