NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWAR» EN WONSEBAÖEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. No. 18. ZONDAG 21 APBIL. BINNENLAND. 'M VOOR KOJttJ? NIEUWS. in détails te treden Kijkjes op de Wereldtentoonstelling ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. HOTEL» de weigering was van het badhuis, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dezer dagen circuleerde in de Engelsche bladen een gerucht omtrent een a.s. ver loving van onze Koningin meteen Engel sche Prins. De Nederlandsche bladen be richten nu als om strijd, dat dit gerucht allen grond mist. Onze koningin is nog slechts 14 jaar, wachten dat bestuur, blijkbaar uit de moeilijkheden in den weg gelegd by de bepaling van het te plaatsen hek, de „Lauben“, het tracé voor de buisleiding van de Haarlemmermeer en de veranda’s, de maatschappij niet al te zeer gezind is, bij het nemen van dit besluit bet algemeen belang is uit het oog verloren en er bestaat dan ook een plan om een buitengewone raadszitting aan te vragen, waarin het besluit zal worden ter sprake gebracht, niet, omdat dit op het oogenblik iets aan de zaak kan veranderen, doch alleen opdat B. en W. zullen weten hoe de ver tegenwoordigers der burgerij er over den ken. strijd, dat dit gerucht k- 1----- *--r en ’t is dan ook te ver- nog wel meermalen in het brein van een of anderen buitenlandschen correspondent een dergelijk berichtje uit broedt, hetwelk door andere bladen steeds gretig wordt overgenomen. De Paasch- dagen hebben vooral in Holland een druk verkeer op de spoor- en tramwegen uitge lokt. Op de lijn Amsterdamden Haag-— Rotterdam liepen den 2en Paaschdag wel 29 extra treinen. De trams naar Scheve- ningen alleen vervoerden op één dag 5300 passagiers. Ook Dinsdagen Woensdag waren wegens buitengewone drukte meest alle treinen te laat. Te Amsterdam in de Oldenbarneveldtstraat is Woensdag een ge rechtelijke verkoop gehouden. Hoewel de bekende Reens afwezig was, werd toch de verkoop op de bekende wijze bemoeilijkt, en bracht bet geheelc inboedeltje 61 cent op. De schuld bedroeg f20 terwijl de ge maakte gerechtskosten ongeveer f 50 beloo- pen. Op de Stoomtramlijn Rozendaal Breda is een militair, die kort geleden uit Lombok teruggekeerd was, overreden en terstond gedood. Op 28 April zal op een stuk land in de Schrans bij Leeuwarden een groote Arbeidersmeeting worden ge houden, waarbij 4 sprekers zullen optreden en een muziekkorps zich af en toe zal laten hooren. De eigenlijke vergadering zal op 1 Mei plaats hebben in de zalen van van der Wielen en op dien dag zal ook het kinderfeest worden gehouden. De Ten toonstelling te Antwerpen heeft een batig saldo opgeleverd van 285.166 francs, zoodat de aandeelen van 100 frs. terug betaald worden met 119 frs. Zulk een uitkomst bij een tentoonstelling is iets ongehoords. Bij een stierengevecht te Barcelona sprong een der dieren over de omheining van het strijdperk. De stier werd door een gendarm doodgeschoten, doch deze trof een der toe schouwers mede doodelijk. Velen uit het publiek zijn door het gedrang gewond. Op den Stienser straatweg bij Leeuwarden is Dinsdagmorgen een jonge dame door een der marechaussees overreden. Het meisje schijnt verkeerd uitgeweken te zijn, geraakte juist voor het paard te vallen en werd ernstig gewond. Donderdagmorgen is zij overleden. Daar zij een éénige dochter eener weduwe was, is de deelneming groot. De marechaussee, die van het paard viel en zich ook wondde, is opgenomen in het militair hospitaal. Een familie te Am sterdam, die met de Paaschdagen uit de stad was geweest, deed bij hare thuiskomst de niet aangename ontdekking dat dieven hun woning wat hadden opgeruimd. Tafelge reedschap, linnen en wollen goederen, pen dule, klok, ja zelfs een kamerscherm was verdwenen. Deze ontdekking zal de vreugd van het uitstapje wel wat benomen hebben. Eene vrouw te Blankenham moest voor boodschappen naar de stad. Omdat er veel water om huis was, sloot zij uit voorzorg dat hare kinderen, die thuis moesten blij ven, niet bij het water zouden komen, de deur. Tijdens hare afwezigheid verbrandde echter het huisje, en de vier kinderen, waar van de oudste slechts zeven jaren, kwamen in de vlammen om. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in Italië en Oos tenrijk hevige schokken van aardbeving gevoeld. Enkele steden en dorpen zijn be langrijk beschadigd. Te Laibach o. a. kam peert de geheele bevolking buiten. Drie meisjes te San-Francisco, leden der Bap tistenkerk, waren sedert eenige dagen ver dwenen. Zaterdag is het barbaarsch ver minkte lijk van een hunner gevonden in I. Onder bovenstaand opschift zullen ge regeld artikelen verschijnen, betrekking heb bende op de Wereldtentoonstelling, die on geveer in het midden der volgende maand geopend zal worden. De wordingsgeschiedenis der voorbereiding tot deze tentoonstelling is vrij eenvoudig. De bond van Nederlandsche Hotelhouders had eenige jaren geleden het plan opgevat eene tentoonstelling in het leven te roepen, en het Hotelwezen tot uitgangspunt te nemen. Dit geschiedde echter niethet denkbeeld, dat de grondslag vormde, viel echter in goede aarde, en groeide tot het ontwerp, dat thans ten uitvoer wordt gebracht. Vóór U met de terreinen zelf in kennis te stellen, zij het mij vergund, op eenige bijzonderhe den Uwe aandacht te vestigen. Het Comité vond het noodig, en wel zeer terecht, om de tentoonstelling niet te ver- deelen in uitstallingen van elk land afzon derlijk. Het gemak, dat hieruit voortvloeit, zoowel voor bezoekers, als voor de jury, zal iedereen opvallen. Verder trekt de volgende zinsnede uit de algemeene bepalingen nog bijzonder de aandacht„Tot verkoop en détail van allerhande voorwerpen wordt afzonderlijk, in overdekte straten, gelegenheid gegeven, in het midden van den tuin." Een hoogst practisch artikelronddwa lende tusschen de hoofdgebouwen, is men in de gelegenheid gesteld, veel schoons in de winkelstraten door te wandelen, zonder het terrein te verlaten. Ik vrees, te veel plaatsruimte te zullen eischen, wanneer ik U zou wijzen op alle voordellen, welke deze tentoonstelling vóór heeft op die van 1883. Trouwens, de ge trouwe lezer zal bij het lezen van de vol gende artikelen, zelf inzien, dat moeite noch kosten gespaard worden, om deze ten toonstelling te maken tot eene, waarop niet alleen Amsterdam, maar waarop geheel Nederland trotsch kan en mag zijn. Geen Amsterdammer heeft in de laatste weken verzuimd, zoo nu en dan eens een kijkje te gaan nemen bij de tentoonstellings terreinen. Er bij ja, maar erop kwam men niet. Wanneer men zoo langs die die houten schuttingen wandelde, nu en dan nieuwsgierig het oog omhoog slaande naar die duizenden balken en balkjes, die er boven uit kwamen kijken, mocht men ge lukkig heeten, even door eene openstaande deur een paar pas naar binnen te gaan, om eenige oogenblikken later echter het gewon nen terrein aaneen enkelen,op wacht staan- den geniesoldaat weer te moeten afstaan. Gelukkig dat duurde maar korten tijd. De Zondagen vóór Paschen, en de Paasch- dagen zelve was het terrein toegankelijk voor ieder belangstellende, tegen eene con tributie van 25 cent de persoon. De opbrengst werd besteed voor een lief dadig doel. Velen hebben, vooral in de Paaschdagen, de gelegenheid dan ook niet laten voorbij gaan, om eens een kijkje te gaan nemen op de uitgestrekte Museumterreinen. Deze zijn ingesloten door het Rijks-Mu- seum, het pas gebouwde museum Suasso, voor hedendaagsche kunst en het Concert gebouw aan de eene de Ruijsdaelkade en Nieuwer-Amstel aan de andere zij. Honder den werklieden krioelen daar dooreen, hun beste krachten inspannende om alles zoo vlug en goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Want men is laat, erg laat. Enfin... dat schijnt in den tegenwoordigen tijd meer een kenmerk van een nette, dan van een ver waarloosde educatie. Men dacht de tentoonstelling op den Eersten Mei te kunnen openenniet on aardig: juist de dag door de socialisten uit gekozen tot viering van hun verbroederings feest. De plechtige opening zal echter in geen geval plaats hebben voor midden Mei. Trouwens, een blik op de tentoonstelling zegt ons, hoe verbazend veel er nog te doen ishet is waar, er moet hard, o, zoo hard gewerkt worden (wat men dan ook doet,) maar voor een leek schijnt het ónmogelijk, om alles vóór midden Mei nog af te krijgen. Enfinwe zullen het beste er van hopen. Een volgende maal hoop ik in de gelegen heid te zijn eenigszins meer in détails te treden Barradeel, 16 April. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes hebben elk eene gift van f260.verleend, alzoo tezamen f400.ten behoeve van de vis- schers aan den zeedijk onder Sexbierum en Oosterbierum, die in den storm van 23 Maart j. 1. zoo belangrijk schade hebben geleden aan hunne netten. Genoemd beirag van f400.is ter be schikking gesteld van den heer Burgemees ter, om naar billijkheid onder de visschers te verdeelen en ten meesten nutte voor hen te doen strekken. Achlum, 16 April. De wedstrijd, die hier Paascb maandag op Pasver bij de Attje- tille in het schijfschieten heeft plaats gehad, lokte tal van lief hebbers van elders. Bij den eersten omloop, waarin 3 schoten moes ten gedaan worden, meldden zich 27 deelne mers aan. De prijs f 15 werd gewonnen door Sj. Cousyn te Kimswerl met 180 punten; de le premie f 6 door J. van der Zee te Oosterbierum met 175 punten, de 2e premie f2 door M. Wijnaldo ts Pingjum met 140 punten, de 3e premie f 1,50 door Sj. Dijk stra te Almenum met 130. Bij den tweeden omloop was het aantal schoten op 2 bepaald. Van de 32 deelnemers viel de prijs f7 ten deel aan M. de Groot alhier met 190 pun ten, de le premie f 4 aan J. van der Tol te Pingjum met 140 punten, de 2e premie f2,50 aan H. Radsma te Wynaldum met 130 punten, de 3e premie f 1,50 aan B. Rijpma te Pingjum met 125 punten. Kondumer-Wiske. Donderdag 11 April is bij den landbouwer R. Lont een kalf geboren. Dit feit op zich zelf is niet zoo bijzonder om vermeld te wordenmaar als daarbij gezegd wordt dat de moeder van dat kalf op denzelfden dag precies één jaar oud was, zal men deze gebeurtenis wel zeer bijzon der noemen. Voor de waarheid wordt ingestaan. Men schrijft uit Sneek, aan de Telegraaf dat de voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken aldaar zijn functie heeft moeten neerleggen, omdat hij geen uitvoe ring heeft gegeven aan een besluit der Ka mer. In een vergadering van 19 Maart jl. was besloten, een telegram te zenden aan den voorzitter der 2de Kamer, om aan te drin gen op niet-aanneming der motie-Dobbel- mann. In de vergadering van 9 April j.l. deelde de voorzitter mee, dat bedoeld telegram niet was verzonden, omdat het denkbeeld van telegrafeeren hem ongepast en onvoorzichtig was voorgekomen. De een zegt, het is Klaas Boes, neen zegt een ander, het is iemand uit Rotterdam. Wie het ook moge zijn, zeker is het, dat in den laatsten tijd iemand in de gevangenis te Leeuwarden ’s avonds raar op z’n poot speelt. Men vertelt als voorgevallen, dat die persoon de glasruit in zijn cel stuk sloeg en daaruit voorwerpen naar buiten wierp, waar in dan een briefje verborgen was. ’t Spreekt dat de bewoners uit den omtrek van het tuchthuis een en ander zeer onpleizierig vinden. In de Limburger Koerier komt een artikel van den heer M. de Ras voor, be treffende het geweren-vraagstuk. Ook op gezag van Fransche en Duitsche deskundi gen herhaalt hij dat men ten aanzien van de vuurwapenen zich in een overgangstijd perk bevindt en niet met den Minister kan zeggen, dat het Mannlicher repeteergeweer, kal. 6.5, nog over 20 jaar zal voldoen. En nu reeds wordt die bewering gelogenstraft door den Duitsehen genetaal Wille, die als specialiteit op het gebied van geweerfabri- cage wordt erkend. Deze schreef aan den heer de RasMen heeft een geweer samengesteld, „welches alle vorhandene Handfeuerwaffen, ein- schliesslich der 6 5 mm. Gewehre, an ballis- tischer Leistung bei weitem übertrifft“ Ged. Staten hebben voor een verscherpt veeartsecijkundig toezicht op de veemarkten ter voorkoming van de verspreiding van het mond- en klauwzeer in deze provincie, belast met het toezicht op de veemarkt te Berlikum op 25 April den heer R. Boer te St. Anna Pan; Stiens op 1 Mei de heeren J. M. A. Zwart te Leeuwarden en Boer te St. Anna Par. Witmarsum op 7 Mei den heer P. O. Buijterse te Harlingen. Franeker op 11 Mei den Heer M. Hibma te Franeker. gebonden aan een dubbele rij palen, waar- tusschen een flinke gang loopt; bij iedere markt een gelegenheid beschikbaar zij, om ziek en verdacht vee onmiddellijk af te zon deren na afloop der markt het terrein worde gereinigd en, waar dat door den districts- veearts noodzakelijk wordt geacht, ook ont smet; tijdens de markt ontsmettingsmiddelen carbolzuur of creolin, aanwezig zijn;tijdens en vooral bij de opening der markt het niet ontbreke aan den bijstand der politie. De dure petroleum. Indien de opgaven van de voortbrenging en het verbruik van petroleum juist, en niet uit een speculatief oogpunt vervalscht zijn, dan is de tegen woordige stijging der prijzen (200 pet. in eenige weken) best te verklaren. In 1891 bedroeg de voortbrenging in Amerika ruim 54*72 millioen vaten, twee jaren later nog geen 48*/2 m’llioen maar in denzelfden tijd tijd steeg de uitvoer van bijna 29 tot 36*/,. In de laatste maanden is deze verhouding nog sterker veranderd. In de maanden Januari en Februari werden 6 millioen vaten verzonden en nog geen 4*/2 millioen vaten voortgebracht. De voorraad bedroeg 1 Maart geen 5 millioen vaten tegen ruim 16*/2 op 1 Maart 1893. Deskundigen berekenen, dat als het ver bruik van petroleum door de prijsverhoo- ging niet belangrijk vermindert, over vier weken de voorraad in Amerika zal zijn uitgeput. Men schrijft uit Haarlem Waar een ieder na het laatste raadsbe sluit dacht, dat het brongebouw in het Frc- derikspark geen aanleiding meer zou geven tot haken en oogen, is de toestand plotseling veranderd door het besluit van het dage lijksch bestuur, waarbij aan den Raad van beheer werd bericht, dat de aangevraagde vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het gebouw zelf en verder in het er bij behoorende park, werd ge weigerd. Dat zoo iets mogelijk zou kunnen zijn, hadden alleen zij gehoopt die in de exploi tatie concurrentie zien, doch ieder arfder die buiten de zaak staat, was het volkomen eens dat het hier gold een geval, door den Rotterdamscben afgevaardigde Van Gennep bedoeld, toen hij bij de behandeling van de drankwet in de Kamer er op aandrong het dagelijksch bestuur vrijheid te laten een vergunning te verleenen, als het algemeen belang eener gemeente of wel het financieel belang van tal vau inwoners er bij in bet spel kwamen. En dit laatste is hier bet geval. In de geheele onderneming van de staal- waterbron zit p.m. f 400,1'00 kapitaal, waar van slechts p.m. f 30,000 van buiten de ge meente, en door het niet toestaan der vergunning is dit kapitaal zoo goed als waardeloos gemaakt, doordat de exploitatie van een „Kurhaus11 zonder vergunning nu eenmaal niet mogelijk is, wil men kans van slagen hebben. De vreemdelingen toch, aan onze wetten niet gewoon, zullen daar komen de, om slechts een kleinigheid te noemen, in de restauratie een plumpudding verlangen, doch zullen die eenvoudig niet kunnen krij gen, want.... vergunning is er niet en plumpudding dus verboden waar. En nu mag men redeneeren dat voor zieken zulke kost niet deugt, een ieder weet, dat bad- en kuurplaatsen grootendeels wor den bezocht door gezonden en deze zich geen dieet laten voorschrijven on wegblijven, als het ze niet zoo aangenaam en gemak kelijk mogelijk wordt gemaakt. Het eerste gevolg van al, dat de aanbesteding niet doorgaat. Een tweede gevolg zal wezen, dat Woens dag in de vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld de exploitatie niet door te zetten en dan zitten we met een prachtig mooi gebouw en een fraai park, die niets waard zijn. \V ordt dit voorstel aangenomen dan zullen ook tal van particulieren in den omtrek van het gebouw groote schade lijden. In aanmerking genomen het kleine aantal hotels te dezer stede, en vooral in de nabij heid van het brongebouw, hebben velen er zich op ingericht kamers te gaan verhuren of wel pension te gaan houden. Zelfs zijn er, die met het oog daarop woningen bij den Hout hebben gehuurd. Nog een gevolg zal zijn, dat van het plan tot aanleg van eene stoomtram Haarlem Zandvoort, waarvoor reeds alles zoo goed als gereed is, niets zal komen, waardoor eene betere en goedkoopere communicatie met deze badplaats alweder tot de vrome wen- een ander, eveneens verminkt, in den toren, terwijl de politie Zondag een arm en ver- Men is het er vrij wel over eens, dat, waar de meerderheid van het dagelijksch H. BURGERSDIJK. Amsterdam, 17 April ’95. de markterreinen zoo mogelijk zoodanig in te richten, dat het rundvee kan worden aan- VAN HET en REISWEZEN. Bolswardsche Courant, Wïö-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1