NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BGLSW&BQ EN' WWSBRAMEC. I I Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. No. 19. SI 3 VERSLAG van den TOE STAND EN DE WERKING VAN DE ZUIVELSCHOOL te BOLS- WARD, over het jaar 1894. BINNENLAND. $XXXXXXXXDCXXX X xxxx^ DONDERDAG 25 APRIL. ^XXXXXXXXXhXXXXXXXX^ 14 I 21 j 28 VOOR toestel te reclit- ƒ7775.31 enz. tegen de volgende prijzen: 'f ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 2de halfjaar (cursus) 379417 L. Juli Aug. Oct. Eb K ill] - 3958.23^ van eene week de inrichting verlaten, omdat de inspannende studie hem blijkbaar niet beviel. Nov. 6 j 13 I 20 27 29 30 Dec. 7 14 18 20 24 28 I ƒ38- - 39*/2-40,— - 40,50 - 39,— - 36,50 - 37,— - 40,— - 42,50 - 43,- - 41,50 - 41,50-43,- - 43,- - 44,— - 42,50 - 44,— - 42,- - 43,50 - 46,50 - 48,— - 42,— - 41,— - 38,50 - 38,50 - 39,— - 39 - 39,— - 40,- - 40,- - 42,— ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 2de halfjaar 19851 V» KG. boter 3479 Gouda’s kazen. 3826 Edammer kazen. 8 Edammer B 33 Vette Gouda’s k. 1355 halfvette 2049 magere 38 afvalkazen Bedoelde producten werden verkocht Zooals reeds aan het slot van het voor gaande .jaarverslag is vermeld, heeft het onderwijs aan de Zuivelschool een diep in grijpende reorganisatie ondergaan, waarom het zeker wel gemotiveerd is, in dit ver slag eenigszins meer in bijzonderheden te treden. Nadat het onderwijs aan de inrichting op 1 November 1893 voorloopig was gestaakt, werd de verwerking der, reeds bij een vroe ger aangegaan contract, gekochte melk voortgezet, onder leiding van B. Galama, oud-leerling der school, onder toezicht van den heer M. Logeman, gepens. kapit. O.L., tijdelijk te Bolsward verblijf houdende, die zich vooral door zijn nauwkeurig en accu raat beheer der financiën, het in orde bon den der administratie en het opmaken der rekening zeer verdienstelijk heeft gemaakt tegenover de vereeniging, waarvoor een woord van dank ook in dit jaarverslag zeker niet misplaatst is. Hoewel het contract van melklevering op den 31sten Maart was afgeloopeu en daarmee het hoofdmotief voor het in werking houden der fabriek was vervallen, werd toch door het bestuur raadzaam geacht nieuwe con tracten te sluiten, omdat de hervatting van het onderwijs was Verzekerd en de benoe ming van een nieuwen directeur eiken dag te wachten stond. In Mei werd als zoodanig benoemd S. E. Westra, directeur der coöperatieve Stoom- zuivelfabriek te Dokkummer Nieuwe Zijlen, die den 30sten Juni het bedrijf van zijn aangestelden voorganger overnam en den lsten Juli als directeur-leeraar der gereor ganiseerde inrichting in functie trad. Een van de eerste bemoeiingen van den direc teur is geweest het gebouw, de werktuigen en de leermiddelen zoodanige veranderingen en aanvullingen te doen ondergaan, dat zij konden voldoen aan de eischen, die men aan eene dergelijke inrichting moet stellen. Vele der aanwezige toestellen werden gerepareerd, eenige nieuwe werden aange schaft. Zoo eischten o.a. twee der aanwe zige centrifuges onmiddellijke herstelling en gedeeltelijke vernieuwing. De karn, die geheel onbruikbaar en ook te klein was, werd vervangen door eene nieuwe en groo- tere, en ook de oude en versleten boter- kneder werd opgeruimd, en daarvoor in de plaats werd een grootere en van betere con structie aangeschaft. Verder werden eenige melkonderzoekings- apparaten, waarvan alleen het toestel Soxhlet voorhanden was, aangeschaft, als mede eene geheele collectie toestellen en ingrediënten, onmisbaar voor het onderwijs in de beginselen van natuur- en schei kunde. Eindelijk werden ook de verschillende localen flink onderhanden genomen, en ondergingen min of meer belangrijke, maar zeer noodzakelijke reparatiën. Gelijktijdig met den directeur werd als leeraar aan de inrichting verbonden de heer T. Bosma, gemeente-veearts te Wom- mels, terwijl ten behoeve van de werkzaam heden in de fabriek de directeur wordt ter zijde gestaan door een vast aangestelden kaasmaker en door een machinist. Reeds voor de in functie treding van den directeur werd den 20sten Juni ten overstaan van eene commissie van het bestuur het in het leerplan voorgeschre ven toelatings-examen gehouden. Van de 16 aspiranten, die aan het exa men hebben deelgenomen, werden de vol gende acht geplaatst 1. Albert Gerrits Alberda te IJsbrechtum. 2. Klaas Harmens Frietema te Achlum. 3. Arend Siebes Hartmans te Lippenhui zen. 4. Johannes Hendrikse te Steenwijker- wold. 5. Lammert Heins Hilarides te Bolsward. 6. Dirk Twerda te Nijland. 7. Jacob Pieters Schaafsma te Douiaga. 8. Pieter Hessels Wiersma te Bozum. Een van de eischen van toelating luidt, dat de aspiranten reeds een jaar in de praetijk der Zuivelbereiding moeten zijn werkzaam geweest. Aan deze voorwaarde is door de geslaagden op verschillende wij zen voldaan. De nos. 2, 3, 4 en 8 waren te voren in fabrieken werkzaam geweest, terwijl de anderen in het boerenbedrijf hunne opleiding hadden genoten. Zeven der leerlingen hebben met veel opgewektheid den cursus doorloopen, maar de leerling Twerda heeft reeds na verloop 10 17 24 31 i 7 Sept. 4 H 18 25 i 2 9 16 Oct. 23 30 worden verklaard dat de jongelui, hoewel ze misschien niet direct in ’t perk kunnen treden met meerjarige geoefende practici, toch door een dieperen blik in de werk zaamheden, den juisten Weg beter weten in te slaan en bij voorkomende moeieljjk- heden met meer tact zullen te werk gaan. Zaterdag 22 December had in tegen woordigheid van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs den heer F. B. Löhnis en eene commissie uit het Bestuur het practisch en mondeling gedeelte van het eindexamen plaats. Het schriftelijk examen was reeds eenige dagen te voren afgenomen. Dit examen heeft de reeds vroeger door ons verkregen indruk bevestigd, dat ,de tyd aan de school doorgebracht, zeer goed was besteed, en heeft onze verwachting ver levendigd, dat de reorganisatie der school een stap is geweest in goede richting. Aan de zeven leerlingen is een diploma uitgereikt. Uitkomsten van het practisch bedrijf. De volgende hoeveelheden melk werden verwerkt 1ste halfjaar 269029 L. waarvoor werd betaald 11400,07. 16875,57. De verkregen producten bestonden uit: 1ste halfjaar 14070 ‘A KG. boter Onderwijs. Van ’s morgens 5 of 6 uur tot pl.m. 10 uur werden de practische werkzaamheden in de fabriek verricht en ’s middags van 1—3 en van 4—6 uur werden de theore tische lessen gegeven Het practisch onderwijs bestond in het ontroomen der melk door middel van het Swartz- en centrifuge systeem. De avond- melk werd volgens de eerste en de morgen- melk gedeeltelijk volgens de laatste methode verwerkt, 'beurtelings door middel van de aanwezige vier centrifuges. Boter werd, behalve wanneer om be paalde redenen zoet werd gekarnd, ge- woonlijk uit gezuurden room bereid. Het pasteuriseeren der room (na Sept. 1894) alsmede het kweeken van reinculturen voor zuursel werd geregeld toegepast. Met dit laatste werden eenige proeven gedaan. Daarbij dient opgemerkt, dat het pas teuriseeren van den room, zonder toestel, uit de hand werd verricht, welke manier natuurlijk minder aanbeveling verdient, doch die bij gemis aan toestel te recht vaardigen is. De boter zelve werd verpakt in Friesch of Deensch fust en gewoonlijk publiek aan de markt verkocht. In den laatsten tijd echter werd wegens de lage prijzen der markt alhier aan groothandelaren binnen lands verzonden of aan Engelsche make laars geconsigneerd. De opbrengst en het verschil in opbrengst van de alhier verkochte boter en die op de Engelsche markt geplaatst, is in het volgend hoofdstuk opgegeven. Er werden diverse soorten inheemsche kaas gefabriceerd, vette, halfvette en ma gere Gouda’s, vette en halfvette Edammer kaas. Het product was van dien aard, dat de bedongen prijzen steeds zeer bevredigend mochten worden genoemd. Nagelkaas en Leidsche kaas werden nog niet gemaakt, omdat de gereedschappen daarvoor niet aanwezig waren en het aanschaffen daarvan juist gedurende dit halfjaar in verband met de ongunstige resultaten van het vorig halfjaar te bezwarend zou zijn geweest. Even wel zullen in het voorjaar van ’95 aankoo- pen in die richting worden gedaan. Een enkele der élèves, die voorbereidend onderwijs had genoten, muntte uit boven de anderen, niettegenstaande ook door dezen een voorbeeldelooze vlijt en wilskracht aan den dag werd gelegd. Echter bleek het ook nu weer, dat het hoogst wensche]ijk is, dat de jongelui, die een cursus zullen volgen, meer dan gewoon lager onderwijs hebben genoten, zeer waarschijnlijk zouden er dan meer zijn, die hunne studie met meer vrucht zouden bekroond zien. Overigens kan evenwel zonder schroom ƒ38,- - 40,— - 40,50 - 39—41 - 36,— - 37-37,50 - 40,— - 42,50 - 43,- - 41,— - 43, - 43,- - 44-44,50 - 42-43,— - 42-45,— - 40-42,— - 43,50 - 46-46 50 - 48,— - 43,50 - 41,— - 40,40 - 44,- - 40,- - 40,- - 42,— - 41,— - 43,- - 45,60 Zooals reeds werd opgemaakt, werd de boter grootendeels onder de waag te Sneek en Bolsward publiek verkocht. Gedurende de maanden Nov. en Dec. werd een gedeelte op andere wijze geplaatst en werd tusscben 1,-5,50 boven den marktprijs be dongen. Prijs van Kaas wisselde af tusschen: Edammer 17,a 20,— Halfv. Gouda’s - 10,- 16, Magere - 5,— - 9,— Alles per 50 K.G. De kaas werd grootendeels verkocht aan kaaskoopers, enkele werden aan particulie ren geleverd. De detail melk-, magere melk- en kar- nemelkverkoop werd gestaakt evenals later ook de detail boterverkoop. Opmerking. De finantiëele bepalingen in het contract van 1894 zijn later, wegens de ernstige onvoorziene dalingen der boter en kaasprijzen, gebleken veel te hoog te zijn, waarom dan ook niet anders dan met verlies kon worden gewerkt. Met genoegen kunnen wij nog melding maken van de plaatsing van eenige leer lingen. K. Frietema als volontair te Achlum. A. Hartmans werd, na een maand aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Olterterp werk zaam te zijn geweest, teneinde eenige be zwaren bij de boterbereiding (spekkigheid der boter) uit den weg te ruimen, wat hem ook uitstekend is gelukt, door bemiddeling van den directeur der school geplaatst als assistent aan de Zuivelfabriek te Leerdam (Directeur de Heer L. Nering Bögel). J. Hendrikse nam de leiding der fabriek te Steenwijkerwold op zich. F. Wiersma werd door bemiddeling van den directeur geplaatst als assistent aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Eefde, (gem. Gorsel, Directeur de heer J. Scbürer.) Het is ons aangenaam te kunnen consta- teeren, dat de keuze van den directeur is gebleken eene'goede te zijn geweest. Met veel ijver heeft b(j zich van zijne vooral in het begin zeer moeielijke taak gekweten. Hiervan getuigt de indruk by het eind examen verkregen en ook de tabel der ge maakte boter- en kaasprijzen, die zeer gun stig moeten genoemd worden, te meer wan neer men bedenkt, dat het werk door leer lingen wordt verricht. Voorts wordt nog met dankbaarheid ver meld, dat ook voor het jaar 1895 van rijks wege een subsidie is toegestaan van f 5000, en door het provinciaal bestuur van Fries land een jaarlijksche subsidie van f1500 is toegekend. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat in het Bestuur de volgende wijzigingen hebben plaats gevonden De H.H. H. Halbertsma, R. F. Feenstra, P. Peereboom en D. J. Brouwer namen hun ontslag, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen de H.H. J. Mesdag, Mr. J. A. Hingst, aan wien de functie van Secre- taris-Penningmeester werd toevertrouwd, terwijl in de vacatures Feenstra en Peere- boom nog niet is voorzien. Het Bestuur der Vereeniging D. FONTEIN de JONG, Voorzitter. J. A. HINGST, Secretaris. Appelscha. Ofschoon de uitvindingen op het gebied der werktuigkunde, om waarde te hebben in de oogen van deskundigen, moe ten komen van ingenieurs ot bekende groot heden adres aan het veiligheids-toestel voor spoorwegen van den heer Zandstra te Heerenveen. schijnt men toch de vinding van den smid H. Tichelaar te Appelscha op prijs te zullen stellen. Zooals wij vroeger in dit blad reeds mededeelden, heeft deze ten behoeve der boterfabriek te Appelscha een voorwarmer vervaardigd, om de melk er mede op den vereischten warmtegraad te brengen, eene geheel nieuwe vinding, welke olijkt geheel aan het doel te beantwoorden. Dezer dagen nu ontving de heer Tichelaar bezoek van een voornaam persoon uit Je provincie Noord-Brabant, met het doel informatiën omtrent den voorwarmer in te winnen. De uitslag was zoodanig, dat de vreemdeling geen oogenblik aarzelde er een te bestellen. Voor de fabriek te Fochteloo heeft de heer Tichelaar nog een onder handen en zeer zeker zullen er meer bestellingen volgen. Te Groningen waren eenige werktuigkun digen vol belangstelling en wenschten gaarne het fijne van de zaak te weten. Men liet den eenvoudigen smid dus recht wedervaren. Arum. Tot machinist in het stoomge maal van den Arumer—Acblumer—Kims- werder polder is in de plaats van U. Bes- werda, die voor eenigen tijd overleden is, benoemd de tijdelijke machinist Rauwerda alhier. Fran. Crt. In de laatst gehouden vergadering van het Bestuur der Spaarbank van de Depar tementen „Arum c.a.“ en „Witmarsum c.a.“ bleek het dat er gedurende de eerste drie maanden dezes jaars gedaan waren 135 in lagen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ?927.45 drie maanden rente bijgeschreven - 847.86 Totaal inlage tegen 32 uitnamen tot een bedrag van meerdere inlage dan uitname ƒ3817.07 Het geheele bedrag van aan de inleggers verschuldigde gelden is hierdoor geklommen tot ƒ88634.045. 12 Boekjes zijn geheel afgelost en 15 nieuwe afgegeven. Het aantal inleggers bedraagt thans 419, waaronder 7 schoolspaarbanken, welke gezamenlijk een zeer groot aantal inleggers tellen. Het nut der Spaarbank blijkt niet alleen uit den inleg, maar vooral ook uit de uitname daar de meeste uitnamen gedaan zijn door jongelieden, die in het hu welijk gaan treden en thans hunne opge spaarde penningen gebruiken voor de aan schaffing van huisraad of den aankoop van eigen woning. Achlum. In het begin dezer week werden hier in één nest reeds vijf kievits eieren gevonden. Zeker geen alledaagsche vondst in den nog niet verboden tijd, waarin het \an eizoekers op onze velden wemelt. Een adres. Het volgende adres werd dezer dagen verzonden aan den gemeente raad van Amsterdam. De Ondergeteekenden lo. S. I. Samson Jr.2o. J. Koster3o. J. Schale; 4o. Job. J. Lodewijk en 5o. D. Samson tezamen uitmakende het bestuur van en ten deze vertegenwoordigende de eerste als voorzitter, de tweede als secretaris, de derde als penningmeesteres en de beide overigen als commissarissen de Wjjk- vereeniging „Y Y en Omstreken11, domicilie kiezende aan het adres van den sub 2 ge noemde, Quellinstr. 129, alhier. Geven met den noodigen eerbied te ken nen dat hunne vereeniging, hierboven genoemd, reeds eenige jaren geleden bestaat en ge durende dien tijd voor bijzondere gelegen heden een banier gebruikte; dat deze banier echter door den tijd oud is geworden dat hunne vereeniging eene nieuwe ba nier heeft gekocht, welke banier Zondag 24 Maart feestelijk is ingewijd dat zij nu de oude banier gaarne willen afstaan dat nog niet in ’t bezit der gemeente is een banier onder welker kleur voor de rechten der menschheid is gestreden. Redenen waarom adressanten de oude ba nier bij deze de gemeente aanbieden ter plaat sing in een der gemeente toebehoorend mu seum. Amsterdam, 4 April 1895. 't Welk doende Nog al een leuke aanbieding. K3B Bolswardsclie Courant n T) n r> J7 n Y) r JJ J» 5 r> Marktprijs. Datum. Ontvangen prijs. - - l r I Nl 'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1