NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSEB ADEEt AMPS BSSGS f F. WEBER, ianofortefabriek, Berlijn. ft NI. Oosterbaan Comp. ncasso enHandelsinformatie Linnebank 8c Co., lang-Wand-en Tafellampen. Heen verkoop voor BOLSWARD en Om reken der echte Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. L. J. TIMMER, 1895. No. 23. 5 DONDERDAG 9 MEI. BÜÏMeFkeuze I DE NIEUWSTE lodellen TB OU WK A ABTEN orden met ZEER FRAAIE ttersoorten TEN SPOEDIGSTE sdrukt, tegen ZEER BILLIJKE 'ijzen ter STOOMDRUKKERIJ in. 'irma B. CUPERUS Az. INCASSEEREN Kin achterstallige gelden et aanbieden van accoorden, van eiken aard ook, het VOOR J 4^ a in J. W ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Een oorlog in het klein! Drie gewapen- den, een vestingartillerist met een revolver, een werkman met een sabel en nog een werkman met een groot mes kregen Zon dagmiddag te Amsterdam twist met elkan der. De artillerist had reeds twee schoten ge lost en een der omstanders een kogel in het been gejaagd, de twee anderen hadden als proeve van bedrevenheid in het hanteeren hunne wapenen nog slechts wat in de lucht gezwaaid, toen de politie alle drie inrekende. JOCX.'>C JC JOC XIJCJC JC JCDOC 4 jlevestigd 1860. 5 jaar garantie. Jndergeteekende, steeds naar g e n o e- n PIANINO’S uit bovengenoemde fabriek everd hebbende, houdt zich voortdurend bevolen. eds nieuwe voorhanden. Vrije bezichtiging. ïenig Agent voor Friesland, Blauwpoort, BOLSWARD. Jndergeteekenden, in ’t bezit van eene A.NINO uit de beroemde fabriek van WEBER kunnen den vertegenwoordi- L. J. TIMMER met volle vertrou- n aanbevelen, zoowel wegens de deugde- heid der instrumenten, als den lagen prijs, ken hij berekent. C. Poll, Rijksveearts, Witmarsum. H. C. Lambers, v.d.m. Rijperkerk. K. v. d. Wal, Fabrikant, Witmarsum. II. C. Kremer, Arts, Witmarsum. W. Dijkstra, Hoofd der School, Jorwerd. KN' de voorraad hooi verbruikt is. De koeien worden echter des nachts gestald. De win terrogge, die in den nawinter nog al ge leden heeft, ligt thans zeer goed en wast snel. De aardappelen zijn gepoot en de akkers, waarop het uitmuntend heeft geweerd, wor den voor boek weit verbouw in orde gemaakt. De tuinvruchten laten zich goed aanzien. Blijft het weder bij voortduring goed, dan wordt alles dit voorjaar vroeg. Fran. Crt. Sneek, Mei ’95. Het kohier van den HoQfdelijken Omslag dezer gemeente, voor 1895, wijst een belastbaar inkomen aan van f 1,105,300,verdeeld over 1065 aangesla- genen. De percentage bedraagt 5.88 tegen 5.40 in 1894. Zuidwesthoek. De greidlanden in den Zuidwesthoek liggen dit voorjaar bijna zonder uitzondering eenig schoon. Tal van runderen stoffeeren reeds de weiden, terwyl men hier en daar zich gereed maakt in Molkwerum deed men het reeds de zeis in ’t gras te zetten. Workum, 7 Mei. Regeering niet altijd scheutig met mededee- lingen. Van dingen, die het gemeenschappe lijk vaderland betreffen, komen we eerst op de hoogte nadat er reeds onherroepelijk over beslist werd. Toch kan het wel eens gebeu ren, dat onder degenen, die buiten de re- geeringskringen staan, personen worden ge- St. Janspoort, BOLSWARD. Door J. de Haan en K. Hunia alhier, zijn heden de eerste an sjovissen gevangen. Moge door onze 'visschers menige duizend van deze vischjes Al weer één minder. De streek om Roermond is toch niet zoo zwart als men haar wel noemde, omdat er 25 van zware misdrijven verdachte personen gevangen zaten. Een is er vrijgesproken. Een tweede, F.K., kleermaker te Heijthuizen, die als verdacht van medeplichtigheid aan kinder moord was aangehouden, is weer in vrijheid gesteld. Een ingezetene van Bergumerheide (Fr.) verloor plotseling zijn schaap. Bij onderzoek bleek, dat het dier was gestorven tengevolge het afvreten der bladeren van de Rhododendron, die om hare fraaie bloe men als om de bladeren, welke ook in den winter groen zijn, veel in tuinen worden gekweekt, maar vergiftige eigenschappen bezit. Te Gorinchem bleek dezer dagen bij het nazien van de lade in de cantine der kazerne, dat er f 80 te kort was. Terstond werd bevolen, dat niemand de kazerne mocht verlaten. Bij een milicien werd toen in diens kist die som gevonden. Onmiddel lijk werd deze in arrest genomenhij ont kent echter alle schuld. Dezer dagen werd weder het bericht verspreid, dat er weldra een promotie bij de infanterie was te verwachten. Een aantal kapiteins, die den leeftijd van 55 jaar be reikt hebben, zouden aan een geneeskun dig onderzoek worden onderworpen, om na te gaan of zij nog in alle opzichten geschikt zijn voor den dienst te velde. Een inzender maakt nu in de Avondpost eene berekening, waarvan het resultaat is, dat die groote promotie het getal drie niet zal te boven gaan. Hij knoopt daaraan de opmerking, dat de eenige manier om eene betere promotie in het leven te roepen, is eene gewijzigde pen sioenwet, waarbij de limite d’age voor de subalterne rangen aanmerkelijk wordt ver laagd. ons onzerzijds de op- I ie uitmunt door eenvoudigheid en licht- erkte. BOLSWARD. ppelmarkt. Hoek Koemarkt. gevestigd te UTRECHT, Moreelselaan 17c. Rechtskundig Adviseur «Ir. II. .1. VAN OOtTEHZEE Bevelen zich minzaam aan bij H.H. DOCTOREN, WINKE LIERS, KOOPLIEDEN, enz. tot bet opmaken van contracten, let representeeren bij Faillissementen. worden verschalkt. Balk. In ’t naburige Nijemirdum is onder het hoornvee van de wed. H. Pelsma -het miltvuur uitgebroken. Een hokkeling is gestorven en begraven. De Banier. Opsterland. De heer R. baron van Lijnden te ’s Gravenhage heeft aan de huurders zijner hooilanden in deze gemeente ‘/3 der pachtsommen kwijtgescholden, we gens de schade, geleden door den hoogen waterstand in 1894. Goedkoop Gas. Te Leiden bedraagt de gasprijs 5 cts. per meter, en volgens het verslag „kunnen de financiëele resultaten over 1894 alleszins bevredigend worden ge noemd. Het batig saldo bedraagt dan ook f 63,578. Een kantonrechter als advocaat voor tl den beklaagde. Te Rotterdam stond terecht 4 een broodbakker, die met zijn kar aan den ^Singel op de verhoogde voetstraat had ge reden. De man bekende volmondig, waarop ,de kantonrechter de opmerking maakte: h„De Singel was zeker weer zoo smerig dat ]yje er niet door kon komen“ q De werkstaking te Haarlem. De he rweging begint af te nemen. Vele gezellen Rzijn reeds weer aan den arbeid gegaan. g Telken jare komen vele Duitschers in Friesland gras maaien. Met het oog op de 8 toenemende werkeloosheid heeft het hoofd- Tbestuur van „Door arbeid tot verbetering" flaan de Friesche boeren thans het dringend j verzoek gericht, geen vreemde maaiers, doch Friesche arbeiders voor het maaiwerk in dienst te nemen. Terwijl men in België postzegels heeft waarop „niet bestellen op Zondag" te lezen is, wenscht de Graafschappen daarentegen te hebben ingevoerd driehoekige en driemaal gekleurde postzegels, waarop staat „op Zon dag wel te bezorgen" en dit ter bevorde ring van de Zondagsrust onder de postbe ambten en om zooveel mogelijk circulaires en prijscouranten, die op Zondag in den regel bezorgd moeten worden, tegen te houden. Over het onpractische van genoemden voorzorgsmaatregel zullen wij maar niets zeggen. Deze behoeft niet eens te worden ingevoerd, daar zij, die bevreesd zijn dat hun brief op Zondag bezorgd wordt, zich kunnen voornemen van uiterlijk Vrijdag avond tot Maandagmorgen geen brief in de bus te doen. Doch al zou dit geschie dden, de arbeid van den postbeambte zou “niets worden verlicht, daar, zoolang deze op Zondag één brief te bezorgen heeft, zijn ^rustdag verkort is. Verzekering van de ZgZondagsrust voor den postbeambte is slechts f Hdoor de aanstelling van een reserveperso- Iraneel mogelijk. Het voeren van correspon- Vdentie, waartoe juist op Zondag vele men- ^schen gelegenheid hebben, kan op Zondag evenmin worden belet, als het loopen van ^treinen, van welke toch ook de voorstanders ÓffC an ^on(lag8ru8t op Zondag gebruik maken. W< De Raad van Zalt-Bommei heeft den -vprijs van het gas voor verwarming en drijf kracht gebracht van 8 op 5 cent per M3. Uit Veenhuizen is de verpleegde S. naar Amsterdam overgebracht, teneinde door ’den officier van justitie gehoord te worden inzake den voor een paar jaar gepleegden moord op de dienstbode der familie Viotta GAaldaar. DE Eenige uitdrukkingen desbetreffend heb ben hiertoe aanleiding gegeven. Wij veroorlooven merking, dat het doel van het leger niet is de promotie der officieren, hoe gaarne wij die hun ook gunuenmaar wel het samen brengen en bijeenhouden van weerbare mannen, die geoefend zijn in den wapen handel, zoodat zij, wanneer dit noodig is, het land kunnen verdedigen. Daarvoor zal toch wel ervaring in den krijgsdienst voor de aanvoerders en leiders veel medewerken. De vraag moet dus niet zijn hoe spoedig men de meer bejaarden kan op zijde zetten, ten einde aan de jongeren een betere bezoldiging te bezorgen, maar of die meer bejaarden voor hunne taak bere kend zijn, en dit hangt niet uitsluitend van den leeftijd af. Van die verlaging der limite d'age is daarom voor de weerbaarheid zoo veel heil niet te verwachten, terwijl bovendien de uitgaven voor het leger er aanzienlijk door zouden stijgen. Als dit noodig is, mag men zich tegen hoogere uitgaven niet ver zetten, maar als het alleen geschiedt ter wille van de promotie, is zulk een vroeg tijdig pensioneeren op een leeftijd, dat men nog voor zijn werkkring geschikt is en beter misschien nog dan jongeren, met gerecht vaardigd. Arnh. Crt. Een arbeidsbeurs voor visschers. De Scheveningsche vloot heeft tijdens de haring- visscherij steeds gebrek aan helpers. De bekende commissaris van politie en water schout, de heer L. G. Veroée heeft nu zijn bureau tot een arbeidsbeurs gemaakt, waar alle zeevarenden inlichtingen kunnen krij gen over de reedeis die nog helpers noodig hebben. Vroeger moest men zich met aller lei slag volk behelpen, maar thans komen er geoefende visschers, zelfs uit Volendam en Huizen te Scheveningen een plaatsje zoeken. Loodvergiftiging. In het Maandblad van dr. Van Hamel Roos leest men: Wij constateerden in caoutchoucsluitingen voor bierflesschen zeer belangrijke hoeveel heden lood. Het behoeft geen betoog dat dergelijke sluitingen ten zeerste af te keu ren zijn, daar de loodverbindingen zeer ge makkelijk door zure vloeistoffen als bier enz. opgelost worden. KORT INI lil IJ VV S. Nog niet zoo heel lang geleden had iemand, wiens ambt het anders meebrengt, dat hij wel degelijk couranten leest, de kieschheid, tegen een journalist te zeggen, dat hij al jaren achtereen geen courant had ingezien en zich daarbij heel best had bevonden. Wat een tijd gespaard maar ook rijst de vraag op: Welk gebruik heeft die vriend gemaakt van dien tijd Ach, geenhij heeft er zijn gemak van genomen, maar zich ontegenzeggeliik geruimen tijd, zonder eenig nut, beroofd van een groot genot. ’t Is nu wel niet broodnoodig, dat ge weet, dat de eene of andere rivier in Voor-Indië een vallei onder water zet, een andere in Amerika een stad verzwolgen heeft, of dat ergens in Drente een knaapje met lucifers heeft gespeeld in een hooiberg met het be kende gevolg toch leest gij al die en soort gelijke dingen met eenige aandachtzij hou den uw gedachten onderwijl bezig, zonder ze te vermoeien en als gij u morgen zoudt trachten te herinneren, al wat gij vandaag in uw courant hadt gevonden, ge zoudt be merken, dat minstens 90 percent weer na genoeg vergeten is. Alleen bij het nogmaals ontmoeten van dezelfde berichten in een an der blad, bespeurt gij een oude kennis aan te treffen. Voor een groot deel is dus die dagelijksche lectuur een onschadelijke, den geest niet in spannende, rust en kalmte gevende tijdpas- seering, en daaraan hebben we wezenlijk behoefte. Zelfs hij, die, omdat hij zich over werkt heeft wat in onze dagen niet wei nigen overkomt in landelijke stilte eenige weken moet doorbrengen, onder aanbeveling zich te onthouden van allen hersenarbeid, zal toch heel gauw behoefte gevoelen aan zijn courant, als een onmisbaar deel van zijn dagelijksch leven, En de courant doet meer dan den geest voor verstomping bewaren. Hetzelfde be richt, dat voor den een van geenerlei waarde is, zoodat hij kan volstaan met het aan te nemen voor kennisgeving, is voor anderen van wezenlijk belang, omdat het betrekking heeft op hun zaken, op hun werkkring, of omdat het een lang niet overbodige waar schuwing bevat. Wel is waar hebben die vingerw^zingen niet steeds het verdiende succesgroot is het aantal dergenen, voor wie het spreekwoord „een schip op het strand is een baken in zee" niet schijnt te bestaan, zoodat de verbaasde uitroep „Maar lezen die menschen dan nooit een courant geens zins ongepast moet schijnen. Wie zal echter het cijfer opgeven dergenen, die door een kort berichtje wèl zijn gebracht tot naden ken, en er zich zacht aan hebben gespie geld, omdat zij daarbij andermans weder varen voor oogen hadden Bovendien vermeldt de courant dikwijls kloeke handelingen, menschlievende daden, voorbeelden van zelfopoffering, van onbaat zuchtige werkzaamheid ten dienste van het algemeen belang. Zou men denken, dat dit alles zonder uit werking blijft? De egoïst kan uit zijn courant leeren, dat er nog menschen zijn met een ruimer ge moed dan het zijne de moedelooze, dat vol hardende arbeid veel bezwaren te boven komtde ontevredene, dat zijn toestand min der zorgwekkend is dan die van vele anderen. Feiten spreken duidelijker dan vertoogen, en vooral daarom moet hooge waarde worden gehecht aan de opvoedende kracht van die vaak geminachte berichtjes. De zichzelf respecteerende courant, vooral de kleine pers, onthoudt zich van allerlei sensatie-berichten, welke de groote bladen wel moeten opnemen om hun kolommen te vullener kunnen enkelen zijn, die derge lijke ..dreadfull’s" verbazend interessant vin den, doch bedenken ze wel eens hoe het uitgesponnen verhaal van een moord, een diefstal, soms kan leiden tot een misdaad Zeer zeker is hier te lande de journalistiek nog zeer achterlijk in vergelijking bij het buitenland al worden onze bladen in den regel beter geschreven maar in den laatsten tijd valt ook ten deze wel eenige vooruit gang waar te nemen, hoewel ’t nog heel lang zal duren eer ook hier ieder ambachts man zijn eigen blad heeft, dat hem inlicht omtrent alle zaken van algemeen belang. En niet alleen onder den werkmansstand is de courant nagenoeg een vreemdeling’t wordt met den dag beter, maar toch worden er nog heel wat vergaderingen gehouden, waar men de pers als een indringster be schouwt. Wordt daar dan niet de publieke zaak behandeld Ook zijn officiëele lichamen, en is zelfs de Bolswardsche Courant r s> F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1