NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL HMD LAATSTE «OOP. 1I H Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. No. 30. 2* ZONDAG 2 JUNI. I I BINNENLAND. Hl J ill VOOR t- de meid. I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De hoofdprijs in de voorwerpen-loterij der Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen is een gouden zuil ter waarde van f100,000. De gelukkige winner van den hoofdprijs kan deze zuil ontvangen in goud, ter waarde van f 100,000, of die som ook in contanten ontvangen. hoofdje, waar twee warme druppels op neer vielen. Estella zei ’s middags aan nicht, dat zij een reisje naar Arnhem wilde maken en een paar oude kennissen van haar moeder daar opzoeken, en nicht antwoordde niet veel, alleen maar: „Je zult het daar zeker pleizieriger hebben dan hier." Pleizieriger „Dag Jet, Hans, Lisbeth, nu, adieu, kinderendag beste Jo, dag kleine Piet ja, ja, ik kom gauw terug Gaastmeer, 29 Mei. De persoon A. v. d. G., die op den avond van Hemelvaarts dag zijn bruid met een mes verscheidene wonden toebracht, is heden morgen onder goed geleide naar het krankzinnigengesticht te Franeker vervoerd. Hemelum, 29 Mei. In het begin dezer week sloeg het paard van den veehouder de V. alhier op hol. Paard en wagen kwa men in den regel is dit zoo in de sloot terecht, de wagen werd vrij wat ge havend, paard en voerman bekwamen wei nig letsel. Twee dagen later ging een fiets rijder hol over bol de bermsloot in. Of de „velo" ook op hol was durven we echter niet zeggen. Westergoo. Wanneer men het oog over de velden slaat, dan kan er niets an ders worden gezegd of de vruchten staan goed. Toch heeft de laatste koude veroor zaakt, dat de groei eenigen tijd niet bijzonder voordeelig was. Vooral het grasgewas, dat voor de zeis bestemd is, zal hier en daar in den oogst niet meevallen. Het oog, dat over de miedlanden gaat, wordt bedrogen, daar het zoogenaamd ondergras kort is en voor de zeis te weinig geeft. Hier en daar zwaaien de maaiers reeds hunne zeisen. Veel buitenlandsche maaiers komen dit jaar het brood onzen arbeiders niet voor den neus wegpikken. Gelukkig dat zoovele ge- westgenooten zich in de laatste tijden op het hanteeren der zeis hebben toegelegd en dat onze boeren hunne landgenooten vóór trekken en de Duitsche maaiers „afgeschre ven" hebben. Fran. Ct. Lemmer. Hoe spoedig ’s menschen levensdraad kan worden afgesneden bleek gisteren alhier wederom op treffende wijze. Een jonge dochter toch van 21 jaar, die dezer dagen in het huwelijk dacht te treden, was sedert een paar dagen lichtelijk onge steld, toen gisteren avond een zenuwtoeval plotseling een einde aan haar nog zoo jeug dig leven maakte. De trouwbrieven die reeds waren geschreven, moesten nu, o droevig noodlotdoor rouwbrieven worden vervangen. Algemeen is hier dan ook de deelneming in het treurig lot dat deze familie zoo plotseling heeft getroffen. Als bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat dezer dagen aan een appel boom, staande in den tuin van den heer F. Verbeek, alhier, een bloeiende roos was te zien, die aan de takken van dezen boom groeide. Heerenveen, 30 Mei. W. de B., van Scharren, die gisteren alhier gevankelijk werd binnengebracht wegens verwonding van zijn zwager A. K., is heden uit zijne preventieve hechtenis ontslagen. Een ge neesheer had omtrent de verwonding eene geruststellende verklaring afgelegd. Een gemeente in nood. Als een nieuw bewijs voor het beweren, dat in sommige Friesche gemeenten de gemeente-financiën van enkele personen afhangen, kan het vol gende dienen: „Uit Tietjerksteradeel wordt gemeld, dat mevr, de douairière van Sminia, op Stania- Stafe te Oudkerk, in den herfst van dit jaar die gemeente verlaten zal, om zich in de residentie te vestigen. Dit heengaan is voor Tietjerksteradeel, in de eerste plaats uit een financiëel oogpunt, een zeer zwaar verlies, daar mevr, van Sminia, hoogst aangeslagene in den hoofdeli] ken omslag, voor een zeer aanzienlijk bedrag in de gemeentelijke las ten deelde. Tietjerksteradeel, bovendien reeds noodlijdend, heeft het zich in de laatste jaren moeten getroosten, dat de meestge- goede ingezetenen haar een voor een ont vielen. Alleen door den dood van mr. A. Looxma Ypey en het vertrek van mevr, van Sminia ontvalt der gemeente aan hoof- delijken omslag een goede f 10.000. Van de draagkracht der ingezetenen wordt reeds zeer veel gevergd en toch zal het procent van het belastbaar inkomen voor het volgend jaar onvermijdelijk nog hooger moeten op gevoerd worden." Een aardige afwisseling. De program ma’s van de reizen onzer Koninginnen bieden in den regel niet veel afwisseling. Voor de bewoners van elke provincie moge dat niet hinderlijk zijn, de Koninginnen zullen zeker evenals de verslaggevers, wel eens hebben gezucht: altijd hetzelfde, ’t Is daarom te waardeeren, dat men in Drenthe eens met een frisch denkbeeld is voor den dag geko men. Naar de Pr. Dr. en Ass. Ct. verneemt, bestaat het voornemen te trachten om, ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan de provincie Drente, in de, ten onrechte Lezer! hebt ge nooit aan uw gezellige theetafel zittende een dergelijk advertentie gezien? „Wordt gevraagd: gelegenheid om in een winkel handwerken en witborduursel (eigen werk) te verkoopen tegen voordeelige conditiën. Franco brieven worden ingewacht onder letter A. No. 60 enz. En hebt ge rustig uw gesuikerd kopje thee uitgedronken, Zonder u zelf een oogen- blik af te vragen is er niet een laatste drjjfplank die ik tot redding in zee kan werpen Zij had Arnhem gekozen, het was een stille stad waar men zuinig leven kon, en veel deftige families woonden, die misschien wel een huishoudster of juffrouw van ge zelschap zouden kunnen gebruiken haar kleine kapitaaltje zou wel duren, totdat zij eene betrekking gevonden had. Eenzaam Nog eenzamer dan vroeger Wel foei, hoe kinderachtig om zich aan sentimentaliteit over te gevenzij was nu ruim vijfentwintig jaargeen meisje meer, maar een vrouwandere vrouwen op dien leeftijd werken hard, verdienen veel geld er zijn wel weduwen met kinderen, die ook voor de kleinen nog het brood moeten ver dienen en die niet ouder zijn dan zij! Is het niet ondankbaar om te klagen, of den moed te verliezen?! Zij- zocht bezigheid en vond die niet. Zij trachtte eene betrekking te kijgen, maar voor elke vacature waren de aspiranten zóó talrijk! En als zij dan af en toe op het punt was om të slagen, dan kwam er op het laatste oogenblik nog altijd iets tusschen. Voor deze had zjj geen talenten genoeg, voor gene was zij te veel een dame. Me vrouw N. had niet graag de dochter van een hoofdofficier, die moest zij te veel ont zien, en Mevrouw H. was voorzien van iemand, die juist haar hoedanigheden had, maar die een uur vroeger was gekomen. Zoo gingen twee jaren voorbij het ka pitaaltje was op. Waarom ook leefde zjj?! Voor wie? Voor wat? Waarom was zelfmoord een vergrijp tegen de zeden, tegen de Maat schappij? Wat was zij dan aan de Maat schappij verschuldigd? Was het een weldaad haar bewezen, dat zij een deel van die maatschappij uitmaakte Had zij dat gevraagd? gewenscht? Neenduizendmaal neenmaar zij had papa hooren vertellen dat haar moeder zoo „kin derachtig" godsdienstig was geweestdat haar moeder bij haar kinderbedje dikwijls had gebeden dat hij vond dat godsdienst zwakke karakters maakte en daarom aan zijn dochter geen godsdienst hoegenaamd had doen aannemen. En nu? Was zij sterk zonder geloof? Vond zjj in zichzelve de wjjsgeerige kracht om armoede en ellende te gemoet te gaan? Waar was de reden om haar el lendig, eenzaam leven nog langer te tor- schen? Ja, zoo zij geloofde dat er een God was, dat die God haar Schepper was. dat die Schepper macht hebbende over zjjn voort brengsel, over zjjn werk, aan dat schepsel, verboden had door eigen toedoen dat be staan te verwoesten?!" Misschien Wie weet, dan ware het nog de moeite waard een laatste poging te doen. Zjj telt haar arme lijk beursje nog eens na, dat schier niets dan koperstukken bevat. De huur voor haar kamer heeft zij reeds vooruit afgezonderd de verkoop van haar overblijvende kleeding- stukken zal voldoende zijn om bakker en groenteboer te betalen. Haar rest nog on geveer drie gulden. Zoo zij die aan een advertentie waagde? Zij spoedt zich naar de Arnhemsche Courant Ja, de som is juist voldoende zij heeft in haar jonge meisjesjaren zooveel geborduurd, dat kan zij vast te koop aan bieden. Zoodoende komt zij wellicht in relatie met een winkel waar men haar verder nog zal kunnen gebruiken. Haar vader was gepensioneerd officier, hare moeder had zij niet gekend. Van den dag af, dat zij de schoolbanken verlaten moest, nam zjj het kleine beschei den huishoudentje waar, Papa was laat ge trouwd, want in zijn jeugd bleek zijn trak tement te gering, om e.en eigen haard te bouwen; zoo kwam het, dat hjj nu al vijf en zestig jaar was, ofschoon zij pas twintig telde. De andere officieren, papa’s vrienden, die hij dagelijks op de sociëteit ontmoette, had den of geen kinderen, of wel de dochters waren getrouwd, zoodat Stella niet eens wist, hoe zij een vriendinnetje zou krijgen. Toch was het haar dikwjjls zóó eenzaam te moede op het kleine bovenhuis, dat zij droevig de jonge meisjes nakeek, die arm in arm lachten en schertsend over straat wandelden. Kolonel Marcus begreep niet, dat zijn dochter aan iets anders behoefte kon hebben, als wat het dagelijksche leven haar schonk: misschien dacht hij er ook weinig over na. Als hij maar ’s morgens zijn warme koffie, zjjn vilten pantoffels en zijn pijp klaar vond, als bij ’s middags zijn gezondheidswandeling kon maken en eenige nieuwtjes in de stad oploopen, om zijn diner mee te kruiden, en dan ’s avonds de drie heeren present vond in de sociëteit om zijn whistpartijtje te maken dan was alles goed, vooral als Stella daarbij gezond scheen en lachte. Wat had juffrouw Marcus toch een heer lijk leventje De kolonel vroeg zichzelf nooit af, wat er van zijn kind zou worden als hij kwam te sterven; hij dacht niet graag aan zijn dood, en dan alle meisjes trouwen, na tuurlijk, en getrouwd is geborgen (de hoogste geluksdroom van een recht schapen ouderhartal mishandelt de man zijne vrouw, of al weet men niet, hoe dage lijks het vuurtje zal kunnen branden voor de kleintjes. Gezond zijn is de hoofdzaak in hetleven, en dergelijke digestie-belemmerende ge dachten moest men afschaffen. Buitendien eiken Woensdagavond ging Stella met haar vader naar de muziek in de Hereeniging, wat kan een jong meisje meer verlangen? Dof en eentoonig kroop haar jongemeis- jesleven voorbij. Eens ’s morgens, twee dagen voor zijn zeventigsten verjaardag, vond Estella haar vader dood in bed liggen. Zij weende bitter en lang; hij had zoo vele goede en zachte hoedanigheden gehad, die zij misschien niet genoeg waardeerde, toen hij nog tot haar, spreken kon, en met zijn vriendelijk gerimpeld gelaat haar dank baar aanstaarde als hij tevreden was over zijn huishoudstertje. Dat was nu alles uit. Dood onherroepelijk was die band verbroken, de eenige vriend, dien zij had gekend, zou niet meer bij haar zijn. Toen hjj in de aarde rustte, verkocht zij alles en ging met haar kleine bezitting een duizend gulden, bij eene nicht te Delft logeeren, die haar dadelijk bij het ontvangen van de doodstijding heel vrién delijk had uitgenoodigd. Nicht had een talrijk huishouden, en Estella maakte zich zóó verdienstelijk, dat zjj meende ruimschoots een kinderjuffrouw en meid uit te kunnen halen zij hechtte zich ook aan dat „kleine goedje" en voelde zich minder ongelukkig. Maar neef had weinig geld, de zaken stonden overal zoo slap, dat maakte hem slecht gehumeurd en driftig; zoo hoorde Estella in een aangrenzende kamer, dat, toen zijn vrouw hem om huishoudgeld vroeg hjj kregelig uitriep„Denk je, dat ik het van mijn lijf kan halen? Wij hadden al acht monden te voeden, en ’t kostte moeite toen heb jij er nog zoo’n hongerlijdster bij gehaald, een verre nicht, daar we niet de minste verplichting aan hebben." Het was Estella, alsof een bedwelmende drank haar van het hart naar het hoofd steeg. Zij hield zich vast aan den stoel van het jongste kind, hetwelk zij juist pap voerde. Wel hoorde zjj een zachte vrouwenstem antwoorden „Maar, Eduard, zij werkt zoo veel, z(j verlicht mjjn taak en die van de meid." Doch het antwoord klonk bard door de verpletterende waarheid, die er in opge- sloten lag„Wij hebben het vroeger wel gesteld zonder haar, zjj is dus overbodig." Het papetende kind sloeg ongeduldig met het vuistje, omdat de hand, die den lepel hield, niet snel genoeg naar zijn mond voer tegelijk tastte het naar het schraal beplante in den mond des volks aldus genoemde, Baller „kuil" een voorstelling te geven der Germaansche wijze van rechtspleging. De plaats zelve, waar in lang vervlogen eeuwen zonder twijfel recht is gesproken, leent zich daartoe bij uitnemendheid, zegt genoemd blad verder. De zacht oploopende helling van den ringwal biedt uitstekende gelegenheid tot het vormen van schilder achtige groepen, terwijl de gansch door groen en geboomte omgeven ruimte onwillekeurig reeds een eenigszins plechtige stemming aan het geheel verleent. Daarbij komt, dat juist zulk een voor stelling elders nog niet is gegeven en op zoo typisch een plaats ook niet kan worden ge geven. Zij zal in die omgeving dan ook een eigenaardig Drentsch karakter kunnen dra gen, en althans een der gedenkteekenen yan ’s Landschaps aloud bestaan een bijzonder relief verschaffen, als het geheel zich de eer van het hoog bezoek zal kunnen waardig maken. Nederl. Gymnastiek- Verbond. De 6e openbare uitvoering van het Noorder Ge west van het Nederl. Gymn.-Verbond zal worden gehouden te Sneek op 20 en 21 Juli e.k. Behalve de uitvoering op Zondag 21 Juli, zal Zaterdag 20 Juli, met machtiging van het hoofdbestuur van den bond, aan bedoelde uitvoering verbonden worden een concours in vrije oefeningen van vereenigingen, leden van het Noordergewest, gevolgd door serie’s oefeningen naar eigen keuze a. van de Dames-Gymnastiek-Vereeniging „Thusnelda" aldaar, onder leiding van den heer M. Wierstra b. van de gewestelijke Voorturnersklas, afd. Leeuwarden, onder leiding van den heer J. J. van der Est, te Harlingen c. van enkele aan den wedstrijd deelne mende vereenigingen. Voor den wedstrijd zijn tot juryleden be noemd de heerenJ. J. van der Est, te Harlingen, H, Edelman, te Winschoten en A. J. IJpes te Leeuwarden. Omtrent de ontworpen wet op het personeel merkt het Hbl. nog aan. Op merking verdient de belasting voor het hou den van vrouwelijke dienstboden en van een oppasser, die slechts een paar uur werk verricht per dag, doch voor wien men een groote som jaarlijks betalen moet aan den Staat, ook al heeft hij vasten dagelijkschen arbeid bij een ander na vier uur, zoodra hij zijn dienst vóór vier uur bij een derde om de een of andere reden verliest. Dan moet men den vaak bejaarden man op straat zetten of veertig a vijftig gulden aan den Staat betalenEn als de man, uit vrees zijn broodwinning te verliezen, ver zweeg dat hij zijn derden dienst verloren had, dan wordt degeen die hem overdag in dienst heeft, zwaar beboetHoe recht vaardig En hoe weet de Regeering ge lijk het zeker past aan het bewind vaneen handelsstaal bij elke belasting het voor beeld te geven van maar altijd fel naar zich toe te rekenen Zijn rustende schutters van Scheve- ningen tot dienstdoende schutters van den Haag gemaakt, ook die van Charlois en Kralingen, tengevolge der inlijving bij Rot terdam, zullen in het vervolg aan de oefe ning enz. moeten deelnemen. Het geval doet zich echter voor, dat sommige schut ters twee uur zullen moeten loopen om het exercitie-terrein te bereiken en daarna weer twee uur om thuis te komen. Is, zou men bijna vragen, de geheele schutterij, gelijk ze nu is georganiseerd, waard, dat er een man twee uren voor loopt? De schutterijwet schijnt echter on sterfelijk. Reeds veertig jaar geleden voegde het toenmalig lid der Tweede Kamer Gevers van Eudegeest, den Minister van Binnen- landsche Zaken toe„dat hij niet begreep hoe deze een nacht zich gerust te slapen kon leggen, zoolang hij de schutterij niet georganiseerd had." De toenmalige Minis ter is reeds voorgoed ingeslapen en van zijn achttien opvolgers heeft waarschijnlijk ook geen enkele er een slapeloozen nacht om doorgebracht. Arnh. Crt. Volgens de Tel. zal te Rotterdam een nieuw anti-revolutionair dagblad het licht zien, onder redactie van eenige leden der Tweede Kamer. I Bolswardsshe Courant T)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1