NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ADEEL 00 Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895, No. 39. t j X DONDERDAG 4 JULI. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR INGEZONDEN. vrouw 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels.dVer volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Kijkjes op de Wereldtentoonstelling H. BURGERSDIJK. A’dam, 1 Juli ’95. $XXXXXXXXXiXXXXXXX Volgens een bericht uit Rome zal het amnestie-besluit voor politieke veroordeelden in Italië Donderdag a.s. worden geteekend. De Pol. Dorr. heeft uit Konstanti- nopel een telegram gekregen, volgens het welk de Porte aan de drie mogendheden heeft bericht, dat hij bereid is in hoofd trekken het hervormingsplan dier mogend heden voer Armenië aan te nemen. Echter wil de Porte zich het recht voorbehouden om zonder goedkeuring der mogendheden den hoofdcommissaris van Armenië te be noemen. In Engeland heeft zich een zooge naamde landbouwpartij gevormd, waartoe grondbezitters, pachters en boerenarbeiders toetraden. De nieuwe partij heeft in haar programma geen artikelen, die, meent zij, vijandig tegenover beginselen van liberalen of conservatieven staan. Leden van beide partijen zouden zich dus bij haar kunnen aansluiten. De partij zal zich met de komende verkiezingen inlaten, indieu de eene partij zich bg hair aansluit en de andere niet. Doen dat beide, dan zal zij zich onthouden. Doen het geen van beide, dan zal zij weten wat haar te doen staat. De Grieksche Kamer heeft den arbeid hervat, en wel op een goede manier: zij is begonnen met de financieele hervormings plannen van den minister-president Dely- annis. Een der ontwerpen werd terstond al goedgekeurd met bijna algemeene stem men, om nl. een afzonderlijke commissie aan te stellen tot het beheeren der Nati onale Schuld. Dit ontwerp is inderdaad een voorbereiding tot het verkrijgen eener schik king met de buitenlandsche schuldeischers. De bekende generaal Peixoto, in Brazilië, is Zaterdag plotseling, terwijl hij zijn huis verliet om naar het stadhuis te gaan, onwel geworden. Hij verloor spoedig het bewustzijn en stierf dien avond reeds. Voor eenige dagen overleed even plotseling generaal Da Gama, deze laatste denkelijk tengevolge van zelfvergiftiging. Volgens den Weener correspon dent van de Daily News zou Rusland voor de gunstige financieele beschikkingen, die het wil doen gelden bij de Chineesche leening, de overdracht van eenige tolstations vragen. Een hoog gezelschap aan lager wal. De Vrijdagavond elf uur van Zierikzee naar Middelburg vertrokken Zeeuwsche spoorboot aan boord waarvan zich o. a. bevond de commissaris der Gedeputeerde Staten van Zeeland, is bij het begin der Zierikzeesche haven door het lage water aan den grond gevaren. Eerst te ongeveer 2 uren des nachts kwam de boot, na al dien tijd getracht te hebben los te komen, vrij. Als gevolg hiervan kwam zij eerst des morgens om vijf uur te Middelburg. X. Doet het Uitvoerend Comité alle moeite om de tentoonstelling zoo aangenaam moge lijk te maken, in niet mindere mate kan zulks gezegd worden van tuiniers en bloemisten, die door hunne inzendingen de tentoonstellings terreinen in eenen waren bloementuin her scheppen. Onder de inzendingen trekt vooral de aandacht eene collectie rozen, van aller hande soort en kleur, ingezonden door de afd. Aalsmeer van den Nederlandschen tuin bouw. Trouwens de meeste bekende bloemis ten hebben inzendingen, de een wat grooter, een ander wat kleiner. De bedden veel kleurige rozen, omgeven door een lijst van heerlijk malsch gras, dat met het gunstige weer van de laatste weken „de grond uit gevlogen* is, maken de paden op het ter rein tot geliefkoosde wandelingen. Jammer, dat er niet wat meer opgaande boomen zijn; het kan er met de tropische hemel van de laatste dagen soms ondraaglijk zonnig en warm wezen. Meen toch niet, waarde lezer, dat de ten toonstelling, met alles, wat er bjj hoort, kant en klaar is. Nog steeds zijn tal van werk lieden druk in de weer, om alles vóór den drukken tijd, de maanden Juli, Augustus en September, in gereedheid te brengen. Nog steeds breidt het terrein zich uit, want nog steeds komen er aanvragen voor het op zetten van nieuwe tenten; een gevolg hier van is, dat men in de afgeloopen week weer druk aan het werk is getrokken, om den tuinaanleg uit te breiden. Verscheidene nieuwe perken zijn óf al gereed óf in aanleg. Zoo langzamerhand begint het echter tijd te wor den, dat men nu werkelijk gereed komt de maand Juli is in het land, en dit is de maand, die door hooggeplaatste personen is uitgekozen voor een bezoek aan de Tentoon stelling in de eerstvolgende weken hebben we bezoek te wachten o.a. van onze Koningin nen, van den Duitschen Keizer en den Prins van Wales. Dat deze bezoeken aanleiding geven tot verschillende feestelijkheden, is te begrijpen. Dan hoopt het Uitvoerend Comité ook dagen te mogen beleven, dat het aantal be zoekers mag klimmen boven, vèr boven het gemiddeld aantal per dag, dat 30.000 be draagt. Trouwens, nog al een respectabel getalletje. Nog steeds is het aantal bezoekers beneden het gemiddelde gebleven. De druk ste dagen, dat zijn de Zondagen, is bet om streeks 15.000. Als men Zondags de tentoon stelling bezoekt, begrijpt men niet, hoe men 30.000 menschen en nog meer zal moeten bergen, want heusch, het is er soms al vol genoeg. Wil men een prettigen dag op de tentoonstelling doorbrengen, dan ga men ’s Zondags; wil men echter alles eens rustig op zijn gemak opnemen, dan kieze men een dag in de week uit. Onder de bezienswaardigheden op het ter rein, afgezonderd van de overdekte tentoon stellingsgebouwen, trekt vooral de aandacht eene inzending van de „Nederlandsche (list en Spiritusfabriek* te Delft, directeur de heer van Marken. In een keurig, smaakvol gebouw, is alles bijeengebracht en gerang schikt, wat betrekking heeft op de fabriek vanaf het jaar 1869, het jaar harer stichting. In eene reusachtige glazen vitrine kunt ge de fabriek zien, zooals ze er uitzag in 1869betrekkelijk klein, nietig in vergelij king met de afbeelding van de fabriek en alles wat daarbij behoort, vijf en twintig jaren later, in 1894. Ge staat versteld over zulk eene uitbreiding. De fabriek is een kleine stad, met eigen spoorweg, eigen straten en vijvers, eigen plantsoenen en fonteinen. Hier ziet ge voor u de lijm- en gelatinefabriek, daar is de fabriek tot bereiding van spiri tualiën. In zijkamers ziet ge tamelijk groote mo dellen van de huizen, werkplaatsen, inrich tingen van onderwijs etc., die ge in de vi trine in miniatuur ziet. De kinderen der werklieden ontvangen tevens onderricht in handenarbeidin een der zijkamers aan uwe linkerhand kunt ge verscheidene werkelijk aardige producten van hunne vlijt aanschouwen. De werklieden zelf brengen hun vrijen tijd, wanneer er wei nig werk aan de fabriek is, niet in ledig heid door, maar vinden afleiding in het be reiden van verschillende soorten odeur en eau-de-cologne, die in zeer nette etui’s aan den man worden gebracht. Zoo is er altijd werkgeen werk, dat met tegenzin wordt ter hand genomen. Dat zij verre. Een ieder verricht hier zijn arbeid De heer P. L. Tak wijst in de Kroniek op het feit, dat geen enkele Mogendheid, zelfs niet de Vereenigde Staten, naar het feest te Kiel een burgerlijke deputatie had gezonnen. Wat men bij een feest als dat van Kiel zorgvuldig had moeten verbergen, de kracht- middelen van vernieling en verderf, werd zelfs door de kleine Staten, die daar als kinderen tusschen de volwassenen met hunne scheepjes voeren, voor den dag ge haald en netjes opgepoetst naar het feest getij gezonden. De natiën, die dan toch zijn de samenlevingen van denkende, wer kende, voortbrengende menschen, kwamen naar Kiel met kanonnen en torpedo’s, als iemand te gast gaat in zijn rijkste en meest passende kleedij. Het heet eene eer, sterk gewapend voor den dag te komen, terwijl die eer op.scheeps- werven en bjj Krupp voor gereed geld te koopen is, van welke natie ook de bestel ling komt. Buiten den bitteren jammer van al dien improductieven arbeid van scheepsbouwers, kanonnengieters en krijgslieden, buiten die materieele ramp, ontstaat het zedelijk kwaad van een wanbegrip, dat roem draagt op hetgeen ergernis moest wekken. De plichts betrachting, die, gesteund door de tucht, welke bjj alle legers en vloten inheemsch is, wordt geroemd als hoogste deugd, boven de burgerlijke deugden, zonder dat men er een klacht bij hoort over de groote som van energie, die daar spoorloos vóór het menschdom verloren gaat. Op de heerschappij der militaire kracht van ieene natie boven haren productieven arbeid is gansch de averechtsche aanieg van het Kieler feest gegrond. Aan de marines van alle natiën wordt vertoond hoe Duitschland voortaan door eigen grondge bied in eenige uren zijn oorlogsschepen Ran voeren van de Oost- naar de Noordzee. Dit is het domineerende belang van het groote werk des vredes Bij zulke vertooningen is het voor de volken zaak de oogen open, en het oordeel onbevangen te houden. In de Koestraat te Amsterdam over leed dezer dagen een vrek, die niet minder dan 30 vrije eigendommen bezat, zegt de Tijd. Sommige buren herinnerden zich niet den man ooit gezien te hebben dan bij ge legenheid dat zijn vrouw hem in de eeuwig heid was voorgegaan. Welk een opofferend echtgenoot deze in haar man bezat, bleek hieruit, dat zij van geneeskundige hulp moest worden voorzien door de familieleden. Toen de dokter wijn voorschreef ter ver sterking wist de vrek raad. Hy kookte bieten en van het afkooksel met een scheutje azijn er bij bereidde hij den versterkenden edelen Tokayer. De politie heeft verscheidene dagen en nachten de wacht moeten houden, ten einde het pereeel (als men het krot zoo noemen mag) voor algeheele af braak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door baldadigen verbrijzeld waren. Bij de begrafenis van den man hebben de lijkoezorgers een met te benijden baantje gehad, daar de vervuiling in het „sterfhuis" aan het onbeschrijfelijke grensde. De opening van de Belgische afdee- ling van de Tentoonstelling te Amsterdam is thans bepaald op Zaterdag 13 J uli. Deze week zal op Oud-Hoiland een nieuwe klucht worden opgevoerd, getiteld „De on barmhartige huisheer of de bedrogen gierig aard.* Zondag had te Vlissingen een droevig ongeval plaats. Terwijl verscheidene Bel gen, die met een fanfarecorps per boot al daar waren aangekomen, zich aan het strand vermaakten, had een jeugdig manspersoon bij het baden het ongeluk met den stroom naar zee medegevoerd te worden. Zijne en medereizigers zagen hem voor hunne oogen verdrinken. Daar het laag wa ter was, was de ongelukkige door den bad knecht op ’t gevaar gewezen, doch in zijne roekeloosheid sloeg hij deze vermaning in den wind. Zwemmen en baden eischen telken zomer verscheidene slachtoffers, evengoed als in den winter het ijs. In de Blankenstraat te Amsterdam werden gisterenmiddag twee knapen uit één gezin dood te huis gebracht. Zij hadden gewaagd vóór schooltijd een bad te nemen in de Nieuwe Vaart. Toen de lijkjes werden opgehaald, zag men, dat ze hand aan hand naar de diepte waren verdwenen. Te Voorschoten zijn Zondag twee jonge lingen, een van 18 en een van 20 jaren, bij het zwemmen verdronken. Bols ward, Juni ’95. Aan de Redactie der Bolswardsche Courant. M.! Vergun s. v. p. nevensgaand schrijven een plaatsje in Uw veel gelezen blad Hoe men in Bolsward aanbeste ding houdt. HOTEL- en met blijmoedigheid, wetende, dat hij behan deld wordt geheel naar zijn wenschenwe tende, dat hij staat onder een man als de heer van Marken, die alles voor zijn werk volk over heeft. Waarlijk, men zou hen be nijden die een werkkring vinden of reeds gevonden hebben aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, onder directie van den heer van Marken. Hun vrijen tijd kun nen de werklieden aangenaam doorbrengen in een prachtig park, dat ook bij de fabriek behoort, en dat, naar de Echtgenoote van den directeur, het Agnetapark genoemd is. Mag ik U verder nog even wijzen op een paar zaken, welke tastbaar zijn voorgesteld. In reusachtige stapels ziet ge hier voor U rijksdaalders, keurig nagemaakt, maar ge lukkig niet zoo, dat men ze voor echte zou kunnen verslijtende eene stapel wijst U aan het bedrag, dat verwerkt wordt, terwijl een andere stapel U een denkbeeld geeft van de winst, die behaald ishet eene deel is het uitbetaalde werkloon, het andere de winst van de aandeelhouders. Ziet ge, hoe veel grooter de eerste stapel wel is dan de tweede Trouwens, wanneer ge Uwe aandacht even bepaalt bij Je kernachtige gezegden, die de wanden versieren, dan zult ge bemerken, dat dit geen grootspraak isde stapels geld van zooeven bewijzen U, dat bij bovengenoemde maatschappij Theorie en Practijk volkomen met elkander in overeenstemming zijn. Hier hebben we eene inrichting, die we gerust eene modelinrichting durven noemen, waar directeur en ondergeschikten eendrach tig samenwerken, om elkanders leven zooveel mogelijk te veraangenamen. Hoeden af voor de Nederlandsche Gist-en Spiritusfabriek. „Onder dankbetuiging voor de gedane „moeite deel ik U mede, dat het werk „aan den laagsten inschrijver is gegund.* Ik dacht„die „gedane moeite* wordt rijk door u beloond.* Dat de aannemer F. Feen- stra, die zeker aan den 80-jarigen oorlog heeft gedacht, want die begon in 1568, plan had eene valsche vlag te voeren, had ik vol strekt niet gedacht. En dat moet toch zoo zijn, want één der inschrijvers vertelde mij, dat hij reeds drie maal te vergeefs om het geld was geweest. En toen ik er om kwam kreeg ik ten antwoord„ik heb op jou niet gerekend.* Ik antwoordde, dat mij dit een raadsel was en dat men op zoo n manier al heel gemakkelijk f25 kon verdienen(P), te vens in bedenking gevende, ook met die boodschap naar J. Oosterbaan te gaan, den hoogsten inschrijver, dan was er in de gau wigheid vijftig gulden verdiend.(?) Had de aannemer Feenstra nog iets aangeboden, dan was ’t nog fatsoenlijk geweest, maar iemand zóó maar aan kant te zetten, dat is toch wel wat al te kras Voor een paar jaar schreef diezelfde aan nemer in Uwe Courant: „O, o, o, O om eene kleinigheid. Mij dunkt, zijne han delwijze mocht ten minste wel eens bekend worden gemaakt aan de lezers van de Bols- wardsche Courant. Dankbaar voor de opname dezer regelen, Uw getrouwe lezer, F. FLAMELING, Timmerman. Volgens annonce in de Bolswardsche Cou rant van 25 April jl. zou eene aanbesteding plaats hebben tot het bouwen van een pak huis aan de Hoogstraat voor den heer A. Faber (firma Jakles) op 8 Mei. De gebruikelijke aanwijzing, die plaats had op Donderdag 2 Mei, werd door zes liefhebbers bijgewoond. Nadat de architect Dijkstra zijne gegevens had verstrekt, werd onder gezellig samenzijn een morgenbittertje en sigaar genuttigd bij den kastelein Bak ker, op uitnoodiging van genoemden archi tect. Op den morgen van den dag der aan besteding werd ondergeteekende uitgenoodigd tot eene bijeenkomst in den timmerwinkel van G. Dykstra, teneinde een zoogenaamd „potje* bij elkaar te brengen. Aan die uit noodiging kon hij niet voldoen, daar zijn werk dit niet toeliet. Hij gaf echter te ken nen dat de anderen de zaak maar moesten regelen en dat hij zich met die regeling zou vereenigen. Een half' uur later werd mij bericht gebracht, dat er besloten was, hon derd vijf en twintig gulden (zegge f 125) bij de berekende som te voegen, daar elk dan van hem, wicn ’t werk gegund werd, „voor de gedane moeite* f25 kon bekomen, te betalen, wanneer volgens bestek den eer sten J uni de eerste termijn zou worden vol daan. Ik was ontsteld, toen ik van die som hoorde, omdat het mij voorkwam, dat ze veel te hoog was en wel eens aanleiding kon geven, dat het werk werd ingehouden. Dit heb ik ook gezegd aan één der inschrij vers, terwijl ik het nog niet ingevulde zegel in de hand had. Deze vertelde me, dat bij de Gasfabriek-besteding nog meer tusschen- beide zat. Daarna vulde ik mijn briefje in op ƒ1765 ƒ125 (potjegeld), dus op f 1890. Een en ander kan door getuigen worden gestaafd. De heer Faber gaf dadelijk na de opening der briefjes het volgende schriftelijk bericht Mijnheer. „Ik heb de eer, U te berichten, dat ik „op de aanbesteding voor het te bouwen „pakhuis de navolgende biljetten van in- „schrijving ontving: J. Oosterbaanf2140, „F. Flameling f1890, L. de Jong f1875, „G. Dijkstra f 1823 en F. Feenstra f 1568. Bolswardsche Courant VAN HET REISWEZEN. I ft,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1