NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m WONSERADEEt 1 J Si 9 folfl No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. ONS STADHUIS. VERLOREN KIND. 1895. ZONDAG 21 JULI. I A s 1 |1 1 p VOOR zich wel REISWEZEN. eenigen tijd geheel DE RESTAURATIE 's ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Kijkjes op de Wereldtentoonstelling penning van de 1ste steenlegging. Het gat •S 1614 1895. $)OOOOCXX.O^^ 3e lyke j^yONNEMX ’TSPRIJS80 Cents per 3 maanden. ^<>yaD^~'—- franco per post 95 Cents. - - de opmerkingen hij het kind op en droeg het verder. Wel licht waren de ouders in de onmiddellijke nabijheid van de muziektent; daar stonden nog al veel menschen. Terwijl hij met het meisje op den arm door de menigte heen drong, hoorde hij plotseling een luiden gil en omziende bemerkte hij, dat het het dienstmeisje van zjjn aanstaande schoon ouders was, die gegild had. Hij wilde haar roepen, doch zij verdween plotseling in de danszaal. Is de kleine je niet wat lastig, vroeg een der omstanders. Zeker, en nu komt er nog bij, dat het meisje mij geheel vreemd is en dat ik haar uit medelijden opgenomen heb, omdat zij haar ouders verloren had. Laat het bekend maken. Wat zegt u? De man beduidde toen den candidaat, wat hij bedoelde en onder het vertellen klaarde zjjn gezicht geheel op, waarop een glimlach te zien was, toen de orkestmees ter hem het kind afnam en door bekende signalen aankondigde, dat er een kind ge vonden was. Thans waren de ouders gauw gevonden en namen zij hun kind in ontvangst, zon der Paul ook maar met een vriendelijkeu blik of handdruk voor zjjn moeite te be danken. Acht dagen na deze geschiedenis legde Paul met gunstig gevolg zijn examen af en ijlde hij op de vleugelen der liefde naar zijne bruid. Natuurlijk was zij en hare familie zeer met den goeden afloop van het examen ingenomen, doch het kwam Paul voor, dat HOTEL- en Toen is men met het gevelwerk begonnen. De muren zijn één steen en een halve steen diep uitgehakt. Het was nu de vraag waar te beginnen en te eindigen, want men kan XII. Was uw verslaggever de vorige keer ge noodzaakt, zich in minder vleiende termen uit te laten over het vuurwerk van de hee- ren Pain Sons, thans rust op hem de aan gename taak U mee te deelen, dat boven genoemde heeren zich j.l. Dinsdagavond schitterend gewroken hebben. Nog steeds blijft het me echter een raadsel, waarom het eerste vuurwerk zoo deerlijk in het water moest vallen. Me dunkt, het heeft er allen schijn van, alsof de Engelschman gedacht heeft, de Hollanders wel met een kluitje in het riet te kunnen sturen. Dan heeft hij zich echter een weinigje vergist. Hoe het zij, hij heeft zich gewroken, schitterend gewroken ook. Het programma bevatte dezelfde num mers van de vorige week, vermeerderd met nog een vijftal. Het was een prachtige avondwel was de windrichting weer zóó, dat de rook het ter- rein overdreef, maar toch hinderde deze nu lang niet zoo als 8 dagen geleden. Het eerste nummer was reeds een dankj- baar begin inplaats van één, zooals het pro gramma vermeldde, werden drie luchtballons opgelaten, die, op groote hoogte gekomen, prachtig gekleurde ballen uitwierpen, of steeds van kleur veranderende kogels, welke door een onzichtbaren draad waren verbonden. Bij zonder talrijk waren de groote zwermers, tourbillons, etc. Al dit kleine goed diende echter tot aanvulling van de hoofdnummers, die ieders bewondering wekten. De voor naamste waren: een reusachtige bloeiende roos, van helder rood veranderende in prach tig goudbrons, en eindigende in eene zware kanonnade; een gymnast, aan een rekstok allerlei bovenmenschelijke toeren uitvoerende; een wandelende olifant, die in de wandeling zijn slurf verloor, en eindelijk, het hoofdnum mer van het geheele programmatwee zee schepen, op een zee van golvend vuur, elkaar heftig beschietende, naar elkaar toezeilende en hun vernielingswerk zóó lang doorzettend, tot eindelijk een der beide zeekasteelen, ont redderd en al, in den grond werd geboord, waarop het overblijvende de Nederlandsche vlag heesch. Dit was werkelijk iets, „nog nooit in Nederland vertoond!* (zooals het programma vermeldde). Het slot was weer een reusachtig portret van onze Koningin Wilhelmina, met een bronskleurig (gouden) collier. De muziek speelde het Wilhelmus, en het gejuich en gejubel van de duizenden, die gekomen waren om nu eens werkelijk iets moois te zien, bewees, dat men ten zeerste tevreden was met wat de vervaardigers thans hadden laten zien. En ze hadden eer van hun werk. In het vervolg is er eiken Maandagavond vuurwerk. Als de heeren Pain Sons denzelfden lof zullen inoogsten als j.l. Dinsdag, dan dienen ze een verbazend uitgebreid répertoire er op na te houden. We willen er het beste van hopen, zoowel voor de vervaardigers als voor de duizenden toeschouwers, die een vuurwerk toch altijd weer lokt. Het is laat geworden10 minuten vóór elf, en... om elf uur wordt de Tentoonstelling reeds gesloten. Op onze wandeling naar huis hebben we echter nog even gelegenheid, en, als het U gaat zooals mij, ook wel lust, want het was warm, benauwd warm, tus- schen al die duizenden van menschen, om ons neer te vleien in een paar gemakkelijke stoeltjes in het café bij den olifant. Tijd, om den olifant te beklimmen, ontbreekt ons. Beklaag u daarover echter niet al te zeer, want bij avond vooral is dat geen ge makkelijke tocht, ’k Wil nu graag geloo- ven, dat de Tyroler zangers, die in „de buik“ van den olifant concert geven, dat niet met me eens zijn, maar die zijn ook het be klimmen van bergen gewoon. De wentel trap, die U ter bestemder plaatse moet bren gen, is lastig, nauw, en wat wel het meest ons terughoudt, bijna niet verlicht. Ik kan me voorstellen, dat men dezelfde gewaar wording krijgt, als men van uit eene mijn komend, zich zelf langs de gevaarlijke lad ders der mijnwerkers omhoog werkt. Heusch, dat bestijgen van den olifant heeft weinig bekoorlijksvooral voor dames is het niet aan te raden, tenminste niet, wanneer men liefst niet door kellnerinnen wenscht bediend te worden andere gedienstige geesten vindt men er niet. Maardie er zijn, zijn erg gedienstig; misschien maken ze zich wel eens wat al te verdienstelijk! Het is hier een gezellig zitje. Eén gezel schap Rumeniërs en één, bestaande uit Ita lianen, alle in nationale kleederdracht, voeren hier nationale muziek uit. Zoo nu en dan, vooral als het zangnummers zijn, oogsten ze véél bijvalnu hebben ze doorgaans ook nog al erg dankbaar publiek. Maar... het wordt tijd om onze schreden huiswaarts te richtende illuminatie van het hoofdgebouw is reeds uitgedraaid, even als een gedeelte der booglampen reeds den geest heeft gegeven. Ge wenkt den kellner, vraagt hem naar den prijs uwer vertering, en na dien betaald te hebben, staat ge op en zegt ongetwijfeld tot uwen buurman „Wat is alles daar duurEn ja, waarde lezer, Hat is het voornamelijk, waardoor het les Wiener Café van A. Besken zoo bekend is. Eene treurige vermaardheid, voorwaar H. BURGERSDIJK. A’dam, 18 Juli '95. die van het station te Sneek moesten ge haald worden, aangevoerd. De Broerekerk diende voor berg- en werkplaats. Een drietal steenhouwers waren daar bezig zandsteen gereed te maken voor het volgende voorjaar. Alle zandsteen voor balustrade, kroonlijst, fries en architraaf en gedeelte topgevel was hierheen getransporteerd. Het slechte werd vervangen door nieuw en het goede werd afgeloogd. Gedurende de wintermaanden hebben de timmerlieden het navolgende verricht. Het maken en aanbrengen van nieuwe voetplaten voor de kapspantende ondergedeelten der spanten waren geheel vergaan. Deze aan- gelascht en versterkt. Sleutelstukken en lasschen voor de balken, die alle in den muur geheel vergaan bleken, werden gereed ge maakt. Diverse herstellingen aan het dak. Vervanging van de houten kolom in de vierschaar door een van hardsteen. Deze kolom was slecht en was aangebracht op een gemetselde penant 1 Meter Op deze kolom stond een stand vink, waarop eenige onderslagbaiken rustten, die op hun beurt de torenbalklaag ondersteunden. De toren staat met 8 stijlen en karbeels op ge noemde balklaag. Deze balklaag is gebleken niet sterk genoeg te zijn, is zwaar doorge zakt en enkele balken gebroken. Omstreeks 1730 is genoemde kolom met greenen onder- slagbalken aangebracht. De balken waren nog in goeden staat. Om genoemde kolom te vervangen, is vanaf den grond tot toren balklaag alles gestut, vloeren gedeeltelijk weggebroken, balken onderkield en daarna met 8 vijzels omhoog gewerkt, tot de houten kolom vrij kwam te staan. Daarna is de hardsteenen kolom aangebracht en alles weer in orde gemaakt. Dc houten vloer en balklaag van de vier schaar is toen weggebroken en nieuwe ijzeren balken met trogwelfjes aangebracht, aange- razeerd met beton en later de vloer gelegd van hardsteentegels met rand van Comblan- chien marmer. Dit metselwerk kon in den winter ge schieden. Begin Maart 1894 is men begonnen met het stutten der Westgevel, de bogen van de 4 ingangen der Waag werden geheel uitge broken, nieuwe bogen gemetseld en stevig opgesloten de zandsteen tot onderkant Wen- delijst van zuid- en westgevel uit den muur gehaald, geloogd, hersteld, enz. De west gevel zou voorzien worden van eene nieuwe fundeering met schroefpalen. Bij het indraaien bleek echter dat de grond te stijf was. Op 2 a 3 Meter diepte wilden ze niet dieper en bij verder pogen draaide men de palen op een dikte van 16 a 20 cM. stuk. Toen deze manier mislukte, is besloten den grond onder de fundamenten te ontgraven tot op den vasten bodem en ongeveer 3 Meter lager is een zwaar roosterwerk gelegd waarop de steenen voet, breed 1,20 Meter (de muur is 70 cM.) Dit was een tegenvaller. Tij lens dit werk is gevonden, even beneden den beganen grond in den muur, een stuk zand steen met neuslijst er aan. Deze steen was uitgehakt met een gat van p.m. 10 cM. ku biek. In dit gat lag tussehen 2 looden plaatjes 1 zwaar verguld koperen gedenk penning van de late steenlegging. Het gat was weer met lood afgedekt. Op de penning staat s a a o -- - PöR - - Aafiv’8as Zondagavond en druk op straat van ihënschen, die van hun uitstapjes te- rugkwamén. Het was tegen den tijd, waarop de lantaarns -ftsgestoken werden dat de 'Mv^.didaat in de rechten Paul Heller zijn 4J,!-‘erde kamérs in de Ridderstraat -39,buiten ging om de muffe - 38,—ontvlieden en in de heer- aVm*%> <,-<9<^ ‘ber een uur te gaan wan delen. Ov^yaéirc Magen moest hij een ■amen doyyti en promoveeren en daarvoor M ’'-L~-Miard gewerkt. Hij had met zijne brto en hare familie afgesproken hen niet meer bezoeken voordat het examen achter den rug was. Den geheelen dag had hjj in de weti.C’1 gestudeerd en had heer lijk kunnen werken, daar zijn medebewo ners van het huis allen met hunne kinde ren naar buiten waren gegaan. Na zoo’n hispannenden dag had hjj dan ook ’s avonds liet corpus juris toegeslagen en was uitge gaan. Doelloos liep hij door enkele straten toen hem op eens de lust beving naar een concerttuin te gaan. Hij richtte zijn schre den naar deze plaats toe en wilde juist achteraf in een donker hoekje stil plaats nemen, toen hij plotseling hierin werd ver hinderd. Een klein, lief blondlokkig meisje klemde zich aan zijn beenen vast en riep met een allerliefst stemmetje: Papa, Papa! De candidaat keek verwonderd het kind aan en daar hij zich zeker bewust was, dat hem de titel van „Papa“ niet toekwam, keek hij in zijn onmiddellijken omtrek rond of hij ook ergens den werkelijken vader ontdekken kon. Hij zag echter biets anders dan enkele vroolijke jongelingen. „Papa“, hernam het meisje met haar vriendelijk stemmetje. Maar ïief meisje, je vergist je zeker. Ik zal wel eenige gelijkenis met je Papa heb ben, maar ik ben niet voor wien ge mij houdt. Papa, wandelen gaan. Nu goed, we zullen een eindje oploopen misschien vinden we dan meteen je eigen papa. Deze hoop bleek na ijdel te zijn. Paul ging langs alle mogelijke paden van den tuin, hield nu en dan stil, over zag het terrein, doch niemand kwam zich over het kind ontfermen. Óp den arm nemen! dragen! riep plotset ling de kleine. Wat? Moet ik je dragen ‘J Neen, meisje, dat kan ik niet doen. Ik moet over acht dagen examen doen enneen, dat gaat niet. Ja wel, dragen. Neem toch dat lieve kind op den arml, zei een juffrouw op nijdigen toon, het kind is natuurlijk moe. Zulke hardvochtige ouders moesten door de politie opgepakt worden meende eeiji tweede juffrouw, terwijl zij den candidaidf woedend aankeek en daarna in zich zelf zeide: arm schaap. De candidaat vond zijn toestand alles behalve prettig, doch naar aanleiding van van beide juffrouwen, nam droeg het verder. Wel- a Niet ondienstig komt het ons voor, eene nadere omschrijving van genoemde restau ratie te geven, daar het velen interesseeren zal te weten, wat er geschied is. In Maart 1893 is het gebouw opgenomen om eene omschrijving te maken van hetgeen geschieden moest, met eene kostenberekening toegelicht met teekeningen. 23 Juni d. a. v. werden bij raadsbesluit de plannen goedge keurd en tot de restauratie besloten. Den 16 Juli is men begonnen. Keet, schut ting, kalkhokken, bakken, ladders en ander gereedschap was het eerste werk, daarna een steiger om den toren. De bedoeling was om in 1893 den toren en den achtergevel gereed te hebben en dit zou zeker geschied zijn, als men niet dade lijk tegenspoed gehad had. Ten eerste bleek, dat het torenmetselwerk buitendaks zoo slecht was, dat van afhakken en eene omkleeding er om heen geen sprake kon zijn, maar ge sloopt moest worden. Verder moest ook de zandsteen torenbalustrade uit elkaar genomen worden, wat met het oog op de zware stuk ken nog al bezwarend was. In de 2e plaats moest men vier weken wachten op een partij gevelsteen voor den toren. Om deze redenen kon het voegwerk dit jaar niet meer geschieden. Ook bij den achtergevel kwamen verras singen. Over eene lengte van 4 Meter was de muur van onder dik één steen en 5 Meter hooger was de dikte 0,63 cM. Dit overstekende rustte op houten lathei. De achtertopgevel werd geheel afgebroken. Bij het uitbreken van een kozijn bleek, dat men hier te doen had met een voormalig eiken kruiskozijn waarvan men de midden dorpel en stijlen had uitgenomen, de rest had men bekleed. De profileering van stijlen enz. kon men nog duidelijk waarnemen. In November is het metselen gestaakt. Opper lieden en metselaars gingen aan het afhak ken van al het raap- en pleisterwerk. De timmerlieden hadden de dakkappellen gere pareerd of vernieuwd. Balustrade, kroonlijst, fries en architraaf van west-, zuid- en oost- gevel werden gesloopt. Inmiddels waren eenige waggons zandsteen, zijn bruid wel wat harteljjker had kunnen zijn. Zij was een weinig terughoudend en koel en toen zij hem in het oor fluisterde dat zij hem een oogenblik alleen wenschte te spreken begreep hij er niets van. Zij wenschte! Vroeger had zij er om gesmeekt Nu, wat is er aan de hand, vroeg Paul op gemoedelijken toon, toen hij Alice in den salon gevolgd was. Alice nam plotseling een statige houding aan en geleek veel op Kassandra, toen zij de ondergang van Troje voorspelde, dacht Paul bij zich zelf. Paul, ik heb er lang over nagedacht. Eerst dacht ik, dat alles tussehen ons uit moest zijn, doch bij nader inzien ben ik hierin van meening veranderd. Ik voel mij sterk genoeg en vergeef je. Dat vind ik allemachtig aardigMaar wat vergeef je me? Vergeef je me soms dat ik examen gedaan heb? Neen, nare man, daarom natuurlijk niet je weet heel goed wat ik meen. Paul, ik ben besloten. We zullen het kindadoptee- ren en het als het onze opvoeden. Welk kind? Alice, ben je gek geworden? Ons dienstmeisje heeft toch goed gehoord en gezien, dat je voor 8 dagen in den con certtuin een lief klein meisje op den arm droegt en dat je telkens Papa noemde? Ja, dat moet ik je toegeveu. Nu begrijp ik er alles van. En bij Alice plaats nemend, vertelde hij haar zijn avontuur, waar beiden later hartelpk om lachten. - fl X 5 i 73 Ss s .a - i -2 Am" Q SK «5 r» Bolswardsche Courant .2 VAN HET 05 VAN co (-4 «"o'-' H Q o -c 'g' -5 M o Q I N-o »-§■§ I W a* M g (Jij I o cc

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1