NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARO EN WONSERADEEE a j Voor Vrouwen en Meisjes. No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. De Rotterdammer Beurtmai 5 DONDERDAG 25 JULI. 1 MUTUAL. BINNENLAND. VERTREKT AGENT le Rotterdam L. H. RöBEN, Tandarts. sollicitanten benoemd tot agent van politie 'te Hindeloopen. tv v---. ‘-31' VOOR e> allerlei kunstgrepen verzinnen - 1 in i dags') van 912 en 2—4 uur. tegenover het Old Burger Weeshuis. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. afstand brengen. Van Schiedam Zaterdagmorgen 27 Jul Van Rotterdam Dinsdagavond 30 Juli Ligplaats te Rotterdam Wol/shoek. K- G. STOON, Wijnstraat X1DXDCDOQOC Onafhankelijk zijn. ---- keljjk gevaar voor instorting in de molenaar opleverde, maar in ’t geval er beesten in het land worden gejaagd dit zeer mogelijk, ja zelfs zeer waarschijnlijk is. Of men slat aarde of greide vond bij de inspectie is het antwoord, dat er alleen slataarde lag en er van verwerking der greide geen spoor was te zien. De verklaringen van al deze getui gen, waarvan een niet zeker weet of hij familie is van beklaagde en een andere pro testeerde tegen het afleggen van den eed als „vrijdenker", wat geen beletsel was om toch den eed af te leggen, stonden lijnrecht tegen over die van de twee getuigen A décharge. Deze verklaarden beiden uitdrukkelijk, als gewezen arbeiders van de beklaagden het land goed te kennen en te hebben gehol pen de slataarde te verwerken en op een afstand van twee meter het land in te brengen. Vanaf den walkant, d. w. z. tus- schen het water en waar de slataarde lag, Als er een fee bij mijn wieg had gestaan, toen ik mijn intrede in de wereld en in die eerste slaapplaats maakte en zij had mij toegestaan een wensch te doen, dan zou ik haar stel dat ik daartoe in staat was geweest, geantwoord hebben „Ik wensch onafhankelijk te zijn". ’t Geluk is zeker wel ’t hoogste, dat men zich wenschen kan maar dat is een te vergankelijk iets om er al te vast op te rekenen en te broos om er zijn harte- wensch van te maken. Maar onafhankelijk te zijn aan niemand verplichting te hebben, iedereen frank en vrij onder de oogen te kunnen zien te doen en te laten wat men wil, zonder de op- en aanmerkingen van anderen te vreezen... Odat is heerlijkzichzelf te kunnen zijn is in waarheid mensch-zijn en dat kan men alleen, als men onafhankelijk is. De onafhankelykheid, zoouls ik mij die voorstel, hangt niet uitsluitend van geld af. Alleen flinke, fiere, oprechte karakters zijn volkomen onafhankelijk. Als men niet flink is, steunt men op an deren en verliest daardoor reeds zijn indivi dualiteit, als men niet fier is, vraagt men ’t zij hulp of bijstand en als men niet op recht is, zoekt men zijn heil in leugens en uitvluchten en zoodra men dat doet, hangt men niet alleen van andere menschen, maar ook van allerlei omstandigheden af. Men vreest gedurig zich te verraden of verraden te worden en men kan niet onbelemmerd den blik slaan, werwaarts men wil. Wil men dus volkomen onafhankelijk zijn, dan moet men geen vingerja, geen haar breed van den rechten weg afwijken. Het hart moet doorschijnend zijn als een glazen kastje, het geweten zuiver als een goud schaaltje. Zoodra men daarin ook maar ’t minst te kort schiet, zoodra men één schrede van 't goede pad afdwaalt, stelt men zich aan min achting en veroordeeling bloot en moet men allerlei kunstgrepen verzinnen om er zich uit te redden, of zijn misstap te bedekken. De moreele onafhankelijkheid staat zeker boven aan, doch ook de geldelijke is van hoog belang. Uit den aard der maatschappelijke toe standen valt het den man gemakkelijker zich onafhankelijk te maken dan de vrouw maar toch, wanneer de vrouw er zich ernstig op toelegt kan zij er even goed in slagen. Er staan thans zooveel werkkringen voor de vrouw open, ’t Is waar, de eischen wor den steeds zwaarder; voor elke betrekking zijn veel sollicitanten, de markten zijn over- voerd, bijna ieder arbeidsveld is afgestroopt en toch. met de jioodige energie en vol harding komt men er wel. Ja, die beide zijn de machtigste hefboomen om er zich boven op te helpen, de grootste factoren in den strijd om ’t bestaan. Talenten, kundigheden, bekwaamheden, genie zelfs doen niet zooveel als energie en volharding. Er is geen vrouw, die zich niet onafhankelijk kan maken, als ze slechts wil en als ze geen enkele kans voorbij laat gaan. Want dat is dikwerf het ongeluk der werkzoeksters, ze jagen het groote na en zien daarom het kleine over het hfiofd en toch is het nrnigwerf het kleine, dat haar hel pen moet het groote te bereiken. Wat ik zou willen, is dat ouders hun meisjes even goed tot iets opbrachten als hun jongens. Op den leeftijd van 12 -14 jaar moesten haar de gewichtige levensvragen gesteld worden „Wat ga je nu doen? Welk vak kies je? Wat wil je worden? Waarom zou een meisje op school haar hoofd met kennis volproppen zonder doel Waarom zou men haar studiën niet even goed leiden als die van haar broeders De meesten leven maar onbezorgd voort als ze de school verlaten hebben nemen zij zang-, teeken- of naailessen, wonen soms een kookcursus bij of helpen Mama in het huishouden. Zoo heet het tenminste, doch in waarheid verknoeien ze haar ochtenden, wandelen zij ’s middags en vullen ze den avond met lec tuur en handwerkjes. Dan trouwen ze en zijn tamelijk onge schikte huisvrouwen, die totaal onbekend zijn met den practischen kant van 't leven of wel ze trouwen niet en vegeteeren zoo voort. Of wel op zekeren leeftijd missen ze den steun hater ouders ze blijven zonder fortuin achter en wat dan Behooren ze tot een welgestelde, eensge- was een stuk afgestoken om het terugvallen door opwerping daarvan te keeren en zoo doende een glooiing verkregen. Twee meter afstand vanaf de molenaar lag geen slataarde, maar deze was daarvan verwijderd. De kan tonrechter houdt de getuigen het gewicht van den eed voor, maar beiden blijven bij hunne beweringen, niettegenstaande de nog eens herhaalde verklaringen der getuigen a charge, waarvan een ten overvloede nog bijbrengt de verzekering tegen het aange voerde, als zou de grond bewerkt zijn, dat hij het land zoo goed kent, dat hij er zeker van is dat deze grond niet te bewerken is en dat daar waar geploegd en geëgd is, dit alleen in de slataarde kan ge schied zijn. Na afloop van het getuigen verhoor waren de laatste twee getuigenissen in lijnrechten strijd met de zes eerste, is bet woord aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. Deze zegtwe hebben hier te doen met een feitelijke kwestie. Het politie-regle- ment van de Arumer-, Achlumer-en Kims- werderpolders" schrijft in art. 2 voor, dat de „uitgeworpen specie na slatting binnen twee „jaren van den rand der molenaren of tocht- „sloten moet worden verwijderd." Het is de vraag is de slataarde verwijderd, ja dan neen De getuigen, menschen die altijd in zulke aarde werken, ja zelfs een hunner heeft bij deze slatting meegewerkt, allen houden vol dat de aarde niet is verwijderd. Het is hem niet duidelijk dat de twee getuigen a decharge een geheel andere verklaring afleggen, er is iets in de zaak dat hij niet weet, maar dat hem reden geeft deze getuigen te ecarteeren. Tegen een eventueel onderzoek zal ZEd, Achtb. zich niet verzetten. Hij requireert tot schuldig verklaring van beklaagde aan het ten laste gelegde met veroordeeling tot boete van f25,subsidiair vijf dagen. De gemachtigde van den beklaagde be komt hierna het woorddeze wil de bewe ring van den Ambtenaar van het O. M. omkeeren. Het ligt aan de getuigen ii charge dat er iets is verzwegen of achtergebleven. Het ligt aan hef Bestuur van het Water schap, die, waar zij hunne despotische macht hadden laten gelden, die ook moesten hand haven, ’t ligt aan de partijdigheid van die getuigen. Er is niet bewezen dat de aarde kon terugvallen, het opwerken van de greid- aarde is geschied om de terugvalling te belemmeren. Dit is ook de bedoeling van artikel 2, dat er geen gevaar verder moet be staan voor instorting in de sloot. Dat heb ben allen verklaard, dat was onmogelijk. Na voorlezing van twee brieven van deskun digen dat één meter schoonwal voldoende wordt geacht bij slatwerken, er ten slotte nog op aandringende een plaatselijk onder zoek alsnog te doen instellen, komt hij tot de conclusie dat waar wettig en overtuigend is bewezen dat de aarde is verwijderd door den beklaagde, aan de hem opgelegde ver plichtingen is voldaan en hij dient te wor den vrijgesproken met veroordeeling van den Staat in de kosten. De Kantonrechter bepaalt de uitspraak op In directe correspondentie met den HaaJ Vrijdag 2 Aug. e.k. Delft, Dordrecht, Zwijndrecht en anden plaatsen in Zujd-Holland enz. R- HAITSMA, workum 0n!eBtod£6nMtI v d Veer Beurtschipper, met pensioen, wegens bekomen verwondin- -----gen in de Lombok-oorlog, is uit een 38-tal LEEUWARDEN, Harlingen. Ons Janusbeeld, de Termi- Groote Kerkstraat I 23, nus tusschen de Zevendeelen Buiten- en Spreekuren alle werkdagen (behalve Dins- Binnendijks, in 1774 opgericht op kosten o' 2 12 2 1 van den graa* van Wassenaar Iwickel, is Te Sneek eiken DINSDAG van 9—4 uur afgebroken, om later in beteren toestand te verrijzende zijstukken, steenen tafelen, waarop de namen dergenen, welke in die dagen het dijksbestuur voerden, waren ver broken. Het monument, van zandsteen ver vaardigd, is door de vorst gescheurd en door de kwajongenschap geschonden, zoodat de neuzen aan de koppen ontbreken. Schepe lingen, die dit merk op den zeedijk bezui den Harlingen gewoon zijn, gelieven met de tijdelijke verdwijning' rekening te houden. Te Sliedrecht liet een meisje van 12 jaar, dat met een kindje op den arm een trap afging, dat kindje vallen. Het bleef op de plaats dood. Uit eene beschrijving van de Utrecht- sche kermis in het Utr. Dbl. Naast de tent van den sterken man staat er een, waar tableaux vivants gegeven wor den. Als een staaltje van hetgeen daar binnen te zien is, komen een viertal In dische soldaten naar buiten, stellen zich naast elkaar op en blijven even onbeweeg lijk staan als het kanon dat aan hunne zijde staat. Hun pet, hun gelaat en hun kapotjas zijn van dezelfde lichtbronzen kleur, evenals hun geweer, zwaard of ran sel. Een pistoolschot, door een van hen plotseling gelost, is het teeken, dat zij van houding veranderen en terwijl de muziek het Wien Neerlandsch bloed speelt, elkan der de hand drukken. Zij stonden zoo on beweeglijk, dat een der toeschouwers de verontwaardiging gaande maakte van den man die op het hoofd van Jut geslagen had, door te beweren, dat het beelden waren. „Wat beelden!" riep hij, „echte menschen, zijn het; dat za’k je bewijzen!" En meteen haalde hij een jeneverflesch uit zijn borstzak en stak die omhoog. „Zie je nou wel," riep hij triomfantelijk, toen de vier Indische soldaten begonnen te glim lachen. „Jij met jou beelden. Ziedaar, jongens, drink jelui er ook maar eentje!" En hij wierp in overmaat van gulheid nog de halfvolle flesch naar de soldaten, met het gevolg, dat de flesch op de trappen van de tent te pletter viel, tot verontwaardiging van de heeren van het tableau vivant en van een paar dienders, die den man naar het nabijgelegen bureau van politie brachten. „Nu ja," zei hij onder het wegvoeren tot zijn geleiders„’t hindert niet, ik heb toch net alles van de kermis gezien wat er te zien is." Omtrent de standbeelden in Amster dam lezen wij Nu Thorbecke voorgoed onderhanden wordt genomen, begint zijn buurman Rem brandt ook verlangend uit te zien naar een flinken schoonmaak. De waterstralen uit een vechtkraan, die af en toe op den groo- ten schilder worden gericht, ontdoen hem wel van een stoflaag, maar kunnen toch geen echte schoonmaak heeten. Ook Prins Hendrik levert zijn beklag in, dat baldadige knapen hem de linkerpunt van zijn langen snor hebben afgegooid, ’t Heeft er iets van alsof een kapper den waardigen man half in den steek heeft gelaten. -- Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing is in geheel Nederland het minste getal stemmen uitgebracht in de gemeente Putte (N. B.) n. 116. De leden van het stem bureau hadden geen tien minuten werk, om de briefjes te openen. Het vreemde van deze verkiezing is nog, dat de twee aftre lende leden niet herkozen zijn- Inbrekers te Haarlem, In Amsterdam kan men sedert een paar weken gerust op reis gaan. Maar nu wordt het te Haarlem gevaarlijk, het huis alleen te laten. Bij me vrouw de wed. H. op het Nassauplein is ingebroken. Alles is doorelkander gehaald. Veel wordt er niet vermist, daar de kost bare zaken uit huis waren. De gebruikelijke mededeeling, dat de bestolene tegen inbraak- schade was verzekerd, schijnt achterwege te moeten blijven. De wedstrijd te Utrecht te houden door miss Anny Wilson, gezeten te paard op een heerenzadel, tegen een vélocipèdist, is Zon dag niet doorgegaan. Even na den afrit trapte het paard van miss Wilson in een kuil, en wierp in zijn val de berijdster af, die licht gekwetst werd. Een der Belgen reed per vélocipède, doch staakte toen on middellijk den rit. De wedstrijd zal nu Zondag 28 Juli wor den hervat. Ook in den Haag begint men nu in te breken in de huizen der tijdelijk afwezigen. In de Laan Copes aldaar is de vorige week des nachts een bezoek gebracht. Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft „De bekende Nederlandsche humorist Justus van Maurik Jr. zal, naar wij vernemen, in den loop van dit jaar naar Indië komen en alhier eenige lezingen houden, die, dat durven wij met zekerheid voorspellen, druk bezocht zullen worden. Een bezoek aan Indië door den heer van Maurik zal ongetwijfeld de bladeren zijner tabak en de vruchten van zijn pen ten goede komen. De N. R. C. verneemt, dat het bericht minstens voorbarig moet genoemd worden. Gelukkig het land, waarvan de ge schiedenis arm is. De schaduwzijde is maar, dat men dan ook zoo weinig historische ge beurtenissen kan herdenken. Delftshaven weet er raad op het zal den 17n October den herinneringsdag vieren van de oprichting van het standbeeld ter nagedachtenis van Piet Hein, welke op richting 25 jaar geleden op dien dag plaats had. Op die wijze kan men jaarlijks herin- neringsdagen genoeg maken en de armoede der geschiedenis „corrigeereu". Een duur paard. Bij een dezer dagen te Berlijn gehouden verkooping van ren paarden heeft August Belmont (vertegen woordiger van Baron Rothschild) het ren paard Hasting gekocht voor f 90.000, zinde familie, dan wordt er voor haar ge zorgd. De eene broer betaalt de huishuur, een andere zorgt elke drie maanden voor een kleine toelage één getrouwde zuster geeft al haar afleggertjes, als ze werkelijk nog heel goed zijn een andere vraagt haar elk jaar een maand te logeeren, liefst in den schoonmaaktijd, of als er bijzonder veel te naaien valt. En dan nog dank-je toe zeggen, wel zeker En geheel onder de controle te staan van den huurbetalenden broer en van den toe lage verstrekkenden, en alles af te moeten wachten van de beide zusters. En als ze dat niet willen zich op een leeftijd, waarop anderen reeds lauweren oogsten van haar werk, nog een loopbaan te moeten kiezen. Welk een lot! Zich overal afgewezen te zien, omdat er zooveel jongeren zijn, veel geschikter en bekwamer. Wat kunnen zulke oude juffrouwen worden Voorlezeressen bij doove, bejaarde heeren, gezelschapsjuffrouwen bij lastige, hulpbehoe vende dames. Dat is zeker nog oneindig veel beter dan van broers en zusters af te hangen en het genadebrood te moeten eten maar nog oneindig beter is het om zich, jong zjjnde, voor iets te bekwamen, opdat men, oud zijnde, niet voor een schier onoplosbare levensquaestie sta. Daarom, moeders van Nederland,, kiest een vak voor uw dochters, evenals ge ’t voor uw zoons doet. Ze zullen er u later zoo dankbaar voor zijn en er u, ook na uw dood, voor zegenen t is de beste nalatenschap, die ge haar geven kunt. Daarom, Hollandsche meisjes, neemt ’t leven ernstig op, tracht iets te worden, gaat zorgvuldig uw bijzondere neigingen en be kwaamheden na en tracht u een werkkring te kiezen, passende voor ’t geen, waar ge geschikt voor zijt. Verwerft u een onafhankelijk bestaan, ’t is 't schoonste levensdoel, dat ge beoogen kunt. H.H. Werkgevers worden vooral opmerl zaam gemaakt op de rubriek Pensioen ver cekering. Nadere inlichtingen worden gaarne ve strekt door de DIRECTIE te ’s Hag Ds. MEKKING te Arum, e. a. r» Bolswardsche Courant 1 y i^—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1