NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 5 R 1 i BO ES WARD O WONSERAD EEL. No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. I J 1895. ZONDAG 4 AUGUSTUS. 5 BINNENLAND. ll Advertentie. I VOOR ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. men en en snuisterijen. Daar opeens komt een verschrikkelijke hoos opzetten en neemt tot Jf hetwelk eene besliste onwaar is, beveelen wij ten zeerstee aan. Als een waar en oprecht lit der gemeen teraad jes en tentjes, met alles wat er zich in be vindt, de hoogte in. Na verloop van enkele seconden werd alles weer op den grond neergeploft, maar den chaos te beschrijven, die zich toen voordeed aan de oogen van de jammerende kooplieden, is niet mogeljjk. De verwoesting was groot, de schade zeer aanzienlijk. Te Tubbergen in Overijsel heeft een jongen een roggeaar ingeslikt, terwijl hij over een sloot sprong. Een geneesheer heeft met moeite het vreemde lichaam weten te verwijderen. Vermorzeld. In de machinefabriek der heeren R. en Cie. te Duiken, bij Venloo, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De werkman H. M. kwam met een drijf riem in aanraking en werd totaal vermor zeld. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. De beeldhouwer Pier Pander, geboren in Smallingerhand, thans wonende te Rome maar sedert eenige dagen in Friesland vertoevende, om zijne ouders te bezoeken, werd Zondag j.l. vereerd met een bezoek van den schilder J. Israëls, die hem in het nederige vaartuig zijner ouders te Olterterp in de gemeente Opsterland opzocht. Dat gebeurt daar wel meerRoermond had voor eenigen tijd zekere beruchtheid door het groote aantal van ernstige mis drijven verdachte personen, die daar in de gevangenis vertoefden. Maar slechts een klein gedeelte der gevangenen werd ver oordeeld. Nu is weder een van meineed verdacht persoon buiten vervolging gesteld. Ambulante waarzegsters. Wij lezen in de Arnhemsche Courant Een onzer lezers deelt ons de volgende bijdrage tot onze volkszeden mede. Gis terenmorgen werd vóór zeven uur gescheld. Op de vraag mijner vrouw aan de meid, wie zoo vroeg ons een bezoek had gebracht, vertelde deze, dat het een oude vrouw was, die haar had willen waarzeggen. De dienst bode heeft al een vrijer en meende daarom dat zij haar geld beter kon besteden, Maar de waarzegster, die zeide ook met het ei te werken, vroeg met aandrang waar het vorige meisje was, aan wie zij menigen stuiver had verdiend door haar de toekomst te voorpellen. (Die had geen vrijer.) Heel belangrijk is dit verhaal niet, maar misschien zal het toch onze gehuwde leze ressen interesseeren, dat, terwijl zij des morgens nog slapen of haar toilet maken, aan haar dienstboden de toekomst wordt voorspeld en men thans ambulante waarzeg sters heeft, die het nuchtere ochtenduur voor de uitoefening van haar vak gebruiken. Slim overlegd. In het technisch bureau van de Rijkstelegraaf te’s Gravenhage werd nog al eens wat geld uit een gesloten lade vermist, zonder dat men den dief kon ont dekken. Een hoofdbeamte maakte toen een electiischen verklikker, welke in zijn nabij gelegen woning uitkwam. Den volgenden ochtend kwam de jongste bediende als naar gewoonte de sleutels te halen, om het kan toor te openen. Eenige oogenblikken later werd de bel gehoord zoodat de dief be kend werd. Een merkwaardige snor. Het was in Artis. Gebruik makende van den mooien zomerdag, warén vele Amsterdammers en vreemdelingen den Dierentuin gaan bezoeken. Onder de wandelaars bevonden zich een dame en een heer, vreemdelingen schijnbaar. De heer trok ieders aandacht door zijn merk waardig lange en goed verzorgde snor. De vreemdelingen stonden voor de apen kooi, zij vonden het erg aardig de dieren met beschuitjes te voeren. De oppasser maakte hen opmerkzaam dat een heele groote aap, onder den bijnaam van den „geest van Buiksloot1' bekend, niet te vertrouwen was en men zich niet te dicht bij het hek moest wagen. De heer stoorde zich hier echter niet aan de „geest van Buiksloot11 zat heel stil boven in het hok, met een gezicht zoo onnoozel, alsof hij de onschuld in persoon ware. Plot seling schijnt de aap iets ontdekt te hebben. Als een bliksemstraal springt hij naar be neden, pakt de snor beet en... verdwijnt er mede. Een kreet van ontzetting van den heer; de dame valt flauw; een homerisch gelach stijgt op uit het publiek. „Wil u uw snor terug hebben,mijnheer11 vroeg de oppasser, met moeite zijn lachen bedwingend. Maar de heer was verdwenen. En de „geest van Buiksloot11 peuzelde met inner lijk genoegen de valsche snor op, die zooeven nog de aandacht van alle Artis bezoekers trok. Ze was zoo lang en zoo goed ver zorgd Amst. Crt. Arum, 30 Juli. Bij een landbouwer alhier heeft men de laaghartige daad ver richt een koe, die in de weide liep, een uier met een stuk van het jaar af te snijden. Molkwerum, 1 Aug. De varkens- wereld op ons dorp is uitgestorvenallen werden „te vroeg11 weggerukt door de ziekte.11 Een slager alhier slachtte in de jongste dagen 29 stuks. In den omtrek doen zich dagelijks nieuwe gevallen voor. Ooststellingwerf. De Drentsche schapen zijn tegenwoordig zeer laag in prijs. Kooplieden, die hier bij den boer eene partij hadden opgekocht, en ze te Leeuwar den aan de markt zetten, konden ze daar in het geheel niet kwijtraken. Misschien is het nog wat te vroeg, omdat de „schifting11 door de boeren gewoonlijk niet voor midden Augustus plaats hoeft. Na dien tijd kunnen de schapen, in goede weide, ook nog wel voor de slachtbank gereed. Fran. Crt. Burgwerd, Hartwerd, Wolsum, 31 Juli. Met de stoomboot van kap. van Kampen te Sneek, die voor het doen van pleiziertochtjes, door talrijke gezelschappen, alle aanbeveling verdient, werd door een 100-tal schoolkinderen der Openbare scholen in bovengenoemde dorpen een tocht gemaakt naar „Oranjewoud11. In recht vroolijke stemming werd de reis aanvaard en voortgezet. Het opwekkende frissche weder droeg niet weinig bij tot eene ongekunstelde en uitbundige vreugde, geuit op eene wijze, als de jeugd alleen dat kan doen. Na het lustslot „Oranjestein11 te heb ben bezichtigd, waar de hertenkamp bijzon der de attentie der bezichtigers trok, werd op Heidewoud eenigen tjjd vertoefd. Niet minder prettig dan de heenreis was de terugtocht. Met begeleiding eener harmonica werd wederom menig lustig liedje uit volle borst aangeheven; aan juichkreten man keerde het bovendien almede niet. Met veel belangstelling en luiden groet werden de tochtgenooten bij thuiskomst verwelkomd, eerst de Hartwerders en Wol- summers, die aan het „W. ketting11 afstap ten, later die van Burgwerd, die bij het schijnsel van Bengaalsch-vuur, op den wal ontstoken, de boot verlieten. Joure. Een visscher uit Oudehaske Dinsdag zijn bedrijf uitoefende te Broek, ving aan een zethengel een snoekje. Ter wijl hij zijn buit in den beun zou doen, beet de snoek hem in het platte zijner hand, waardoor deze in een ommezien geweldig opliep. Goudmakers? De heeren Gebr. Dorr, die te Budel een zinkwitfabriek hebben, lieten een tweede fabriek bouwen, die aan 50 arbeiders werk geeft en waar volgens de Midd. Crt. een geheimzinnige industrie wordt uitgeoefend. Er worden groote kisten, met een inhoud, gelijkende op roode aarde, uit de binnen landen van Afrika aangevoerd; het wordt aan de nieuwe fabriek in ronde buizen ge daan, dan in gloeiende ovens gestoken, totdat de stof begint te vloeien; dan wordt de vloeistof in vierkante vormen gegoten, een M. in ’t vierkant, vervolgens wordt die vorm in koelkelders geplaatst tot alles koud is. Daarna wordt het vormsel er uitgenomen, en gij ziet voor u een vierkanten meter zware gebakken grondaarde, die dadelijk in goed gesloten kisten verzonden wordt naar Roubaix, waar de heeren Dorr nog een fabriek bezitten, waar het verder wordt afgewerkt. Volgens beweren van sommigen, moet er uit dien grond wel goud getrokken worden. Moedermoord. In den Haag was een vrijend paartje aan het twisten waarbij de opgewonden vrijster in haar drift een melk kan als wapen koos. De op den vrijer ge richte slag kwam ongelukkig neer op het hoofd der moeder, die dood neerviel. Te Borger was het volgende biljet aangeplakt: Kiezers! Aangezien door de kiesvereeniging drou- wenemond geatverteerd hebben dat H. Hos pers zijn kantjetuur heeft ingetrokken, „O. Anna, ik ben zoo blij dat ik je zie. Ik ben in groote zorg. Die man van mij mijn hart breekt, als ik aan hem denk „Nu, nu, bedaar wat Liesje en vertel mij wat er gaande is. Mannen zijn altijd boos wichten. Wat heeft hij gedaan, liefste?' De jonge vriendin van de sinds een jaar getrouwde mevrouw Van Corput sloot de deur zorgvuldig achter zich en maakte zich gereed, om de ontboezemingen van het jonge vrouwtje aan te hooren. „Lees datriep mevrouw van Corput, terwijl zij met een gebaar van afschuw wees op een kleine advertentie in den hoek van een courant en daarna opnieuw in tranen uitbarstte. Anna Huijberts las hardop het navol gende „Huwelijk. Een vrijgezel van 36 jaar, die naar Java vertrekt, slank, donker, wel opgevoed en van goede familie, met een behoorlijk inkomen, verlangt kennis te ma ken met een gezonde, huiselijke en fijn beschaafde jonge dame om een huwelijk aan te gaan. Brieven motto Carlo, 4de Wa genstraat 316, den Haag.” „Is het kantoor van je man niet in de 4de Wagenstraat „Ja zeker, het monsterEn hij is 36 jaar, slank en donker en hij heeft nog wel de brutaliteit om het naampje te gebrui ken, waarmee ik hem gewoonlijk noemde, Carlo. O, wat ben ik ongelukkig „Maar, Lise, boe kun je hem nu van zoo iets verdenken?11 „O, hij is er slecht genoeg voor. Pas twee dagen geleden zei ik, dat ik wou dat ik hem nooit gezien had, omdat hij zoo boos was dat de eieren oneetbaar waren en toen zei hij, dat hij dan maar heen zou gaan en een nieuw leven beginnen in de Öost. Toen dacht hij er dus al aan om mij te ver laten. O, Anna, geef mij raadwat moet ik doen?11 „Ik weet het niet, het is heel ernstig.11 „Kan ik hem niet laten gevangen nemen, dat hij tenminste niet wegloopen kan „Wel, hij heeft toch geen misdaad be gaan „Neen, maar hij denkt er over.11 „Ik vrees, dat dit niet meetelt, Liesje. „Een mooie wet is dat hier Moet iemand dan wachten met straffen tot een misdaad gepleegd is? Wanueer ik de wetten maken moest, dan zou ik iedereen straffen, die van plan was om kwaad te doen. Kan ik niet een politie-agent op hem afzenden om hem wat schrik aan te jagen?' „Mannen zijn niet zoo licht te verschrik ken. Neen, wij moeten het slim aanleggen, zoodat zijn plan verijdeld wordt.' „Maar hoe?' „Luister eenswe moeten eerst in per soon de advertentie gaan beantwoorden.' „Hoe kan dat?' „Heel gemakkelijk. Ik heb je man nog nooit gezien en mij kent hij dus niet. Jij gaat met mij mee en kunt dan precies hooren wat die advertentie beduidt.' „Ik meegaan?' „Ja, maar vermomd natuurlijk. Ik zal je wel een oude regenmantel en hoed leenen en als je dan een dikke voile voordoet, herkent je niemand. Het zal heel grappig wezen.' „Grappig Anna, hoe kun je het zeggen „Je weet wel dat ik het goed meen, niet waar? We gaan den leeuw in zijn hol trotseeren. Ga maar dadelijk mee.' Een uur later werden twee dames bin nengelaten in het kantoor van den heer van Corput, die alleen was en rustig aan zijn schrijftafel zat te arbeiden. „Neemt plaats, dames,' zei hij beleefd. Waarmede kan ik u van dienst zijn „Heeft u de advertentie geplaatst onder het motto Carlo vroeg Anna. „Ja, jawel, maar ik heb gevraagd om antwoord per brief!' „Ik meende, dat een persoonlijk onder houd misschien beter was,' zei Anna, nu toch een weinig met hare houding ver legen, „dan ...een brief. Ik hoop dat dat u het niet kwalijk neemt...' „O neen, volstrekt niet. Ik ben zeer ver heugd dat ik de gelegenheid heb om ik veronderstel, dat u zelf reflecteert op de advertentie - ik bedoel dat u komt voor uzelve...' zei Van Corput, die ook niet volkomen op zijn gemak scheen te zijn.' „Juist. Ik meende...' „Wat wilde u zeggen.' „Ik ik weet het niet. Ik bedoel maar, dat „U vindt de positie lastig. Zonder twjjfel is ze eenigszins komiek. Maar laat ons de zaak als een affaire behandelen. Die dame daar is zeker in uw vertrouwen „Volkomen. U kan spreken alsof wij te zamen waren „Zeer goed, zal uit de advertentie ge lezen hebben, dat ik zes-en-dertig jaar ben en vrijgezel wilde uwe vriendin iets zeggen Mevrouw Van Corput had zich namelijk niet kunnen weerhouden, om het hoofd te schudden. Nauwelijks in staat zich te be dwingen en kalm te blijven zitten, mom pelde zij tusschen de tanden„schelm „De volgende maand ga ik naar Java en wenseh, als ik zoo gelukkig ben er eene te vinden, voor dien tijd te huwen met eene dame, die voldoet aan de in de ad vertentie gestelde eischen. Van mijne positie, karakter en inkomen ben ik in staat be hoorlijke bewijzen te leveren.' „En zijn er geenerlei beletselen?' „Niet de minste. Ik ben vrijgezel, zooals ik u zeide, geen weduwnaar. Natuurlijk is de groote vraag, of wij elkander weder- keerig behagen. Het is voor mij niet mo gelijk, te raden, welken indruk ik op u maak, maar wat mij betreft'hier schoot Van Corput wat dichter bij „moet ik u zeggen, dat ik u houd voor een bekoor lijk meisje, met wie ik gaarne de kennis making wil voortzetten.' Anna liet haar hoofd hangen en kreeg een kleur als vuur, geweldig verlegen met hare moeilijke positie. Mevrouw Van Cor- pnt beving een gewaarwording van angst en verlatenheid alles om haar heen scheen te gaan draaien en de stemmen t schenen zich steeds meer te verwijderen. „Mag ik verwachten,' ging Van Corput voort, „dat u ..goede hemel, mijn vrouw valt flauw.' Hij sprong van zijn stoel op en ving haar op in zijne armen. Zijn laatste woorden waren voor Anna het bewijs, dat Van Cor put reeds lang zijn vrouw herkend had, in weerwil van hare vermomming. Zij stond roerloos van schaamte, toen hij den hoed en de voile van Lize afnam. „Wil u mij wat water geven uit dat fonteintje?' vroeg hij kortaf. Anna gehoorzaamde zwijgend en gaf hem met bevende vingers een glas water. „Liesje, lieveling!' riep hij uit, toen zijn vrouw de oogen weer opende, „het was maar een grap, ik herkende je al dadelijk de advertentie is van een mijner vrienden. Wil je mij eens aan deze dame voorstellen Aan dit verzoek gaf mevrouw Van Cor put dadelijk gevolg. Haar echtgenoot had een goedhartig, vergevingsgezind karakter en hij was zoo voldaan met het einde der geschiedenis, dat hij er niet aan dacht van de verlegenheid der beide dames verder gebruik te maken. „Maar hoe heb je mij toch herkend, Carlo?' vroeg mevrouw Van Corput. „Aan den ring, dien ik je gaf en dien je vergeten hebt af te doen, toen je zenuw achtig je linkerhandschoen uittrok. Toe vallig heb ik er juist een halfuur geleden over gedacht, wat je wel zoudt denken, wanneer toevallig deze advertentie je aan dacht trok. Bovendien zou een ander niet dadelijk er aan gedacht hebben, om in dit gebouw, waar twintig kantoren zijn, het antwoord te gaan brengen aan het mijne. En einde lijk heb je vergeten, dat het portret van je vriendin in ons album staat.' „Ik geloof, dat wij het slecht overlegd hebben,' zei Anna schuchter. „Maar mag ik dan wel eens vragen,' zei mevrouw Corput, „om verdere expli catie Wie is dan de steller van de ad vertentie „Een oud schoolkameraad. Wij maakten samen de annonce op en ik liet hem mijn adres gebruiken. Het woord „Carlo' ge bruikte ik, omdat het mij het eerst inviel en omdat het evengoed was als ieder ander woord. Mijn vriend heet Herbert Lingman, je zult hem dadelijk zien.' Van Corput belde en vroeg aan den binnentredenden bediende: „Is meneer Lingman daar?' „Ja mjjnheer.' „Vraag of meneer even hier wil komen.' Spoedig daarop trad een slank man met een donker uiterlijk binnen en werd aan de dames voorgesteld. „Deze dame, Herbert,' zei van Corput, met een lachje op Anna wijzende, „is een reflectant op je advertentie.' Deze kleine wraak wilde hij zich niet laten ontgaan. Anna bloosde hevig en ontkende ten sterkste, maar wat merkwaardiger mag heeten is, dat toen Herbert Lingman twee maanden later naar Java ging, zij hem als zijn echtgenoot vergezelde. Namens Eenige Keizers. Te Breda was het de vorige week marktdag. Het marktplein stond vol kra- tenten, gevuld met allerhande waren snuisterijen. schrik en ontsteltenis der eigenaars kraarnp- r My. Bolswardsche Courant 7 f»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1