NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD JOLSWARÖ EN WWSESAÖS» Aanst. Zaterdag UIT HBT LÊWL I o w i Ik No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. Exmorra en Allingawier, Pastorie en Kerkgebouwen i ZATHE EN LANDEN onder Wolsum, DONDERDAG 8 AUGUSTUS. 'I HEILGYMNASTIEK—MASSAGE. BINNENLAND. X X Finale Veiling* I I I I I LX- r. B U I T E N L A N w VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. bij vorige adverteotien breeder omschreven. Notaris MIEDEMA. 10 Augustus 1895, ’s namiddags 5 uur, bij H. van der VLEUGEL te Bols- ward ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Mijnheer... mijnheer... ik heb honger. Een paar centen voor een stukje brood... Ik draai me om en ja, daar staat hij weer, vuil, onooglijk, als altijd. Een onge kamde, grijzende baard omlijst zijn grauw gelaat; een jas, waarvan de oorspronkelijke kleur zelfs bij benadering niet meer is op te geven, een pantalon, in vuilheid de jas nog overtreffende, een paar schoenen, oud en versleten, en het hoofd bedekt door een hoed, volkomen in overeenstemming met het overige. Daar staat hij weer, als altijd. Mijnheer ik heb honger. Lieflijk, als weggedoken achter hoog op gaand geboomte, zich spiegelend in het kalm voorbijstroomend riviertje. zoo lag daar de kleine boerderij, waarin ik u verzoek met mij binnen te treden. Hier zijn we welkom, want geheel in over eenstemming met de omgeving zijn de be woners.. een oud moedertje met haren zoon. Op ’t oogenblik van ons binnentreden zit het oude vrouwtje ijverig te breien, een poes spinnende op haar schoot. Doch ’t gaat werk tuigelijk en schijnbaar is ze in gedachten verdiept, want ons binnentreden heeft ze niet bemerkt. Hoe gaat het, moedertje? Eerst kijkt ze over, daarna onder en ein delijk door haar bril naar ons. Langzaam staat ze op, de poes met de hand van de schoot schuivend. Langzaam komt ze ons tegemoet... neen, ’t is duidelijk, er hapert iets aan. Zou haar zoon... nauwelijks wordt na de eerste begroetingen de zoon het on derwerp van ’t gesprek, of... ze barstte in tranen uit. „Och mijnheer! begrijp u eens, mijn zoon heeft zinnigheid gekregen in Martha, u weet wel de dochter van den molenaar, dat nest, dat zich verbeeldt een juffer te zijn. O God, mijnheer, ’t is zijn ongelukhad hij een meisje genomen, dat, voor hem paste, niemand zou gelukkiger zijn geweest dan zijne oude moeder, maar zij, die Martha Ach God! mijn Hendrik, mijn kind Hevige snikken beletten haar voort te gaan, en eerst, toen ze een weinig ot^kalmt^was oen herfst waarop geboden in 12 perceelen f 49,764,50. Notaris BRUINSMA. laging van loon? De spuit was 18 uren op het terrein geweest. Brandmeesters meen den, dat wanneer nu aan ieder de volle 18 uren betaald werd, 20 cts. per uur dit dan voldoende was, doordat er ruime rusttijden genomen konden worden door bet groot getal helpers. Het is wel jammer, dat hier niet betaald kon worden „loon naar werken” want er waren er die het loon dubbel en dubbel hadden verdiend door hunne beste krachten te gebruiken tot de blussching, maar helaas waren er ook, die hun beste krachten ge bruikten, maar alleen om het brood en spek te verorberen, dat in zeer ruime hoeveel heid door de V. werd aangeboden. Maandag avond is men weer tot een ver gelijk gekomen. Brandmeesters hebben de 5 cts. bij betaald en al het personeel heeft hunne function weer aangenomen. Franeker, 3 Aug. Heden had bij den heer G. Kuipers, in het logement „de Valk” alhier, de geannonceerde keuring van tuig- paarden plaats, die met niet meer dan een prijs waren bekroond. Vijftien paardenna men er aan deel. De prijs f40 werd toe gekend aan de 7-jarige zwarte merrie van den heer K. Hibma te Sexbierum, de premie f 10 aan de 4-jarige zwarte merrie van den heer D. de Gavere te Oosterend, terwijl de 6-jarige bruine merrie van den heer T. van Gosliga te Parrega f5 werd vereerd. Burgwerd. Als eene bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat terwijl gri- to’s, tureluurs, kemphanen en andere tot de familie der snippen behoorende steltloopers zich gereed maken tot vertrek naar het warme zuiden, alhier eene gewone water snip nog rustig op vier eieren zit te broeden. Te Zaandam had een schippersknecht, die bezig was korthout te laden aan eene stoomzagerij, het ongeluk op een stuk hout te trappen, dat hem tegen het hoofd sprong. Dit veroorzaakte geen wond, doch later hevige pijn, waarom zijne overbrenging naar het gasthuis te Amsterdam noodzakelijk werd geacht. Bij zijne aankomst aldaar was de man reeds bezweken. Een 40-tal Turksche exposanten op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam meldde zich Donderdag aan bij den Turk- schen gezant te ’s Gravenhage, teneinde dezen te raadplegen over een geschil met het comité der tentoonstelling gerezen. Over Scheveningen leest men in eene correspondentie in de Frankf. Ztg.„Onder de gasten, die de hotels geheel vullen, zijn vele Maleiers het volgend jaar komt er een pier van 300 meteraan Prins von Wied is, tevergeefs, een millioen geboden voor het paviljoen en daarbijbehoorend ter rein. Bij eene opsomming van de vreemdelin gen, die er vertoeven, wordt gezegd„en als Füllsel” de Hollanders-zelven, die bij geheele scharen eiken middag uit den Haag komen. Onweders. Ons vaderland wordt te genwoordig ook goed bezocht door onweders, vooral in het Noorden en Oosten woeden zij geducht. Hier en daar zijn eenige hooi bergen en enkele boerderijen getroffen. Van verlies van menschenlevens is tot nog toe niets gehoord. In Friesland werden bij St. Jacobi-Paro- chie een paard en een koe gedood en sloeg op twee plaatsen de bliksem in. Briefstijl. Bij een plattelands-burge- meester werd de navolgende klacht inge diend WelEdel agbaar Re Heer bur Ge Meester bij De Se verzoek ik Uw vriendelijk hof her gene Regt his hom hals Knap ve zoen- delijk Mens sigvan zoon Aap van een jon gen te Laatten huit schelten en dat Nog wel voor b.... daar hep ik getuigen bij. Die jongen is.... hij heeft de al heele somer te gen Mijn kostjongen Ligen te schelten altijd Die Mooije Naam en daarbij zukel ik al 16 jaar en Mijn Man is al houdt en werkt bij ....Na beleefde groeten enz. Ook een pleizier. Vier Groningsche studenten hebben dezer dagen Falb liet het juist eens ferm regenen voorzien van een rol blauw katoen, een bos dennestok- ken, keteltjes, mandjes, eieren, melk, Drent- sche stoet, enz. als echte Zigeuners hun kamp opgeslagen in een dennebosch bij Borger en er den nacht in doorgebracht. Toen ze den volgenden morgen weer verder trokken za gen ze er geen van vieren erg vroolijk uit. Het slapen onder den regen, op een door weekten bodem was hun blijkbaar niet goed bevallen. Dezelfde heeren men zegt dat het om een weddenschap te doen was hebben ook drie nachten in den Ballerkuil bij Rolde doorgebracht. INRICHTING voor Allengs was de verhouding tusschen moe der en zoon gespannen geworden. De moeder (als meer oude menschen) het gevaar zich misschien grooter voorstellende, dan het wer kelijk was, en van geen- toege-ven wi.llpjyl§. weten, de zoon door den tegenstand zijner'; moeder geprikkeld en schier verbijsterd door de liefde voor Martha. Heftige tooneelen vielen voor, de goede verstandhouding van vroeger was geheel ver dwenen. En eens, toen Hendrik weigerde een door haar zelf gesponnen buis aan te trekken, omdat, zoo hij zeide, Martha dat niet mooi genoeg zou vinden... ja, dat was te veel voor de oude moeder. Eenige dagen later was Hendrik afgereisdj naar eene stad, welke wist niemand, om, zoo hij Martha schreef, het boersehe wat te doen slijten, „heer” te worden en haar dan te komen halen. Witmarsum, 6 Aug. ’95. Zaterdag was voor ons dorp een woelige dag. De reden daarvan was, dat ten huize van P. L. voorzitter van de afd. Witmarsum van den Soc.-Dem. bond wegens weigering van betaling van den aanslag in de honden belasting, boelgoed bij executie zou worden gehouden. Toen na ontvangst der gebrui kelijke sommatiën geen betaling volgde, werd een soldaat ter inlegering gezonden, maar deze kon onverrichter zake huiswaarts gaan (over de inlegering volgde ook nog een proces met veroordeeling) waarop ten slotte beslag op den inboedel volgde. Om niet door geschreeuw, allen tegelijk bieden of anderszins in den geregelden verkoop gestoord te worden, gelijk het vorig jaar bij een dergelijk geval te Kimswerd, was de open bare macht vertegenwoordigd, Marechaussees, Rijks- en Gemeentepolitie. Door partij- genooten, in grooten getale uit Pingjum, Arum en Witmarsum vertegenwoordigd, was besloten geen bod te doen. Door execu tanten werden de goedeien ingezet en ten slotte alles door een vriend gekocht tot dat men het verschuldigde bedrag, dat thans met de kosten pl. m. f 50 was, bijeen had. Bij het vertrek van den deurwaarder werd een algemeen hoeraaangeheven waarna men in optocht door het dorp ging naar het gemeentehuis waar Burgemeester en politie waren, sociale liederen zingende. De twaalf uur klok en een dikke regenbui deed daarna ieder zijn huis en haard op zoeken. Vraagt men nu waartoe een zoo vooruit te zien nutteloos verzet, wat P. L. of par- tijgenooten in dezen tijd, nu toch door ieder steen en been geklaagd wordt, een f 50, uit den zak jaagt en aan eerste nog een boete of hoohtenis bovendien, dan dunkt ons zijn twee antwoorden mogelijkeen gezocht martelaarschap of een grootzijn in de oogen der partij, die men meent hier door te dienen. Des avonds nieuwe beweging. Brand meesters lieten bekend maken dat zij, die aan de blussching van den brand in het hooi bij H. de V. hadden deelgenomen, zouden worden uitbetaald met 20 cents per uur. Bij vorige gelegenheid was gewoonlijk 25 cts. betaald. Dit lokte dus ontevredenheid uit en daar het natte weer ieder belette te werken, kon men gemakkelijk de zaak overleggen. Besloten werd dit bedrag aan te nemen, maar dat de spuitgasten allen hun ontslag zouden nemen en de anderen zouden mededeelen, dat ze bij voorkomende brand niet weer wenschten te helpen. Wat gebeurde echter De brandweer bedankte drie mannen aan wien ze meende dit ver zet te danken te hebben en ongeveer de helft der mannen bedankten niet. Hieruit volgde onderlinge oneenigheid, waarbjj nog al harde noten gekraakt werden. Wat was nu de aanleiding tot deze ver- werd toegejuicht, duurde een uur. Er deden zich 50 muziekkorps hooren. Des avonds werden vreugdevuren ontstoken. Nadere bijzonderheden omtrent den Christen moord in China houden het vol gende in. Vermoord zijn tien Engelsche onderdanen en onder deze twee dames Gordon, twee dames Saunders, de dames Yellow, Mars hall en Newcome, na afschuwelijke geweld dadigheden te hebben ondergaan de moor denaars gebruikten sabels en spietsen. De reverend Stewart heeft met vrouw en kind den dood gevonden in zijne woning, die in brand was gestoken. Vier Engelsche en Amerikaansche zendelingen, onder wie twee dames, zijn, hoewel zwaar gewond, ontko men naar Tuchangfu. Te Bordeaux is een Congres gehou den voor „kinderbescherming”, waarop de wensch is uitgesproken, dat op volkrijke plaatsen melkerijen naar alle eischen der wetenschap voor kindervoeding zouden wor den ingericht; dat alle voor de gezondheid der kinderen des volks belangrijke inrich tingen onder gemeentelijk toezicht worden gesteld; dat geen leerwijze, in verband staande met de gezondheid der schoolkin deren, worde toegepast zonder machtiging van den Hoogen Raad voor volksgezond heid; dat Frankrijk verdragen sluite met andere landen tot eenparige bescherming van zedelijk verwaarloosde kinderen. De werkstaking der metselaars te Saint-Étienne waaraan 1500 werklieden deelnamen, is geëindigd met een schikking, door het cyndicaat der werklieden en dat der patroons getroffen. Laatstgenoemden stonden o. m. eenige loonsverhooging toe. Vol moed werkte hij voort, geduldig ver droeg hij de spotternijen zijner nieuwe ka meraden op de fabriek, waar hij een werk kring had gevonden, die hem den weg opende tot de ver wezel jj king van zijn droombeeld. Hard moest hij strijden, kommervolle da gen doorworstelen, maar hij streed en werkte de belooning zou immers hare eeuwige liefde zijn, zij zou de kroon zetten op zijn werk, zy zou na strijd hem rust brengen. En hooger klom hij, steeds hooger, dichter en dichter zijn ideaal naderende De on derdirecteur der fabriek stierf... hij hoopte hij zag zijn droombeeld vervuld. Nu was hij „heer” geworden, nu zou Mar tha hem hare volle liefde kunnen schenken, nu was de laatste hinderpaal voor zijn, voor hun geluk uit den weg geruimd. Ja, nu was hij heer, want de werklieden, zijne vroe gere collega’s, groeten beleefd, onderdanig en noemden hem mijnheer; plotseling kwa men vrienden opdagen, die prijs stelden op zijn gezelschap: andere, vroeger in zijn oog voorname heeren, groetten hem vriendschap pelijk...ja, nu was hij „heer” geworden. Neen, ijdel was hij niet, alleen gelukkig, innig gelukkig en verlangende Martha weder te zien, haar te omhelzen, haar mede te nemen naar zijn huis, waar ze nu mevrouw zou zijn. En in de volheid van zijn geluk week uit zijn hart elke bittere gedachte, en een weemoedig verlangen naar zijne moeder kwam over hem, bijna onmerkbaar in den beginne, doch aangroeiende, machtiger wor dende In al die jaren had hij baar niet gezien, niets van haar gehoord, want brief wisseling hadden ze niet gehouden, moeder en zoon, daarvoor was de klove te diep, daar voor ook waren de karakters te trotsch, te weinig tot toenadering geneigd. Het eerste die toenadering te zoeken zou immers in hun oog schuld bekennen zijn. Doch thans waren alle bittere gedachten verdwenen, nu was hij gestemd om te ver geten en te vergeven, zelfs om vergeving te vragen, als ’t zijn moest. En hij reisde af, naar ’t stille dorpje, naar de kleine boerderij Ach Hendrik, hadt ge behoefte aan verge ving, die zou u niet meer geworden bij monde uwer moeder. Toen gij waart wegge gaan van haar, was ook hare levenslust ver dwenen. Toen gij weggingtging ook zij heen maar voor altijd, naar elders. Ja Hen drik, wel was die tijding verpletterend voor u, vooral omdat ge die moest vernemen van den nieuwen eigenaar van uw vroeger zoo vriendelijk tehuis. Wel wondde hij diep, die ‘t u vertelde, maar nog dieper zou hij wonden, toen hij, op uw verzoek, zijn verhaal voortzette Ja mijnheer, ’t is nu vijf jaargeleden, dat de oude vrouw stierf op denzelfden dag dat Martha, de dochter van den molenaar van ’t dorp, in ’t huwelijk trad ’t Werd op de fabriek angstvallig gefluis terd in den beginne, doch luider, al luider, totdat ook de chef inzag, dat het niet meer ging. Hendrik werd wegens dronkenschap, na herhaalde waarschuwing, ontslagen. ’t Leed was hem te zwaar geweest, hij had moeten bukken. En toen, na zijn ontslag, ach, toen zonk hij dieper, al dieper, totdat Ik draai me om. Ja, daar staat hij weer, als altijd. Mijnheer, ik heb honger. Een paar centen. In onderscheidene Duitsche steden zijn of worden de roemrijke dagen van’70 fees telijk herdacht. Te Berlijn kwamen p.m. 6000 oud-strijders bijeen. Uit de kazerne van het 2e garde-regiment trok de stoet naar de zegezuil, voorop een aantal met eikenloof bekranste rijtuigen, met de leden der feestcommissie en 24 in het wit geklee- de eere-jonkvrouwen. Aan den voet der zegezuil werd het koraal „Lobet den Herrn gezongen en de feestrede gehouden. Te Saarbrücken herdacht men de bestor ming van Spicheren’s hoogten. De stad was prachtig versierd; extra-treinen voerden 40.000 bezoekers aan. Des namiddags werd er een historische optocht gehouden voorop gingen een duizendtal voormalige strijders van Spicheren, daarop volgden 15,000 oud- soldaten, die den oorlog van 1870 hadden medegemaakt, en ten slotte kwamen eenige historisch'? groepen, waaronder de ruiter- garde van Frederik de groote, de Nassau- Saarbrücker garde, de Lützowsche vrij- schaar, de landweer van 1813 de bestormers der Diippeler schansen, enz. Het voorbij trekken van den stoet, die met geestdrift Bolswardsche Courant u ijty TE ftj o VAN DE H|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1