NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWiSD EN WONSER ADEEJL G. J. LAUW, de beide commissarissen schijnt te len denkt er in Hillegom waarlijk over bericht, dat hij evenals Noordwijker af te schaffen en een dag- zoeken, en dat hij ruin] 0() te richten. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. 99 De Pers van den Dag. No. 55. DONDERDAG 29 AUGUSTUS. BUITENLAND. VOOR aangedaan en de vin- I- toe had- I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. herfst brui' tarie verh. derin tot proci de r( Ams 55 3 6 3 van i een waardiger en betere positie te Is Echo. Koloniën-ondersteund, he andere grootere gemeenten evenzeer ziet men menig stakkertje met een bakje luci fers of dergelijken zijn misvormd lichaam pje langs de straten slepen om ten bate van zijn ouders of wie weet wien, aldus de publieke liefdadigheid in te roepen en niet zelden kan men omstreeks middernacht op de banken en in den omtrek van het plein kinderen (voor het grootste gedeelte meis jes) vinden, die de heeren, die de café’s- ehantants en koffiehuizen verlaten, hun bloemen aanbieden en bij de uitoefening van hun bedrijf getuigen zijn van al de leerzame? tooneeltjes, die de straat op dit late uur oplevert. Niet geheel ten onrechte zoo meenen wij is aan de overheid te Liverpool voor gesteld te bepalen, dat de onkosten, ver bonden aan het verschaffen van het hier boven vermelde onderkomen voor de ven tende kinderen uit andere plaatsen, moeten bestreden worden uit een fonds voor poli- tie-aangelegenheden, want de beste rust bewaarder is hij, die weet te voorkomen en hoeveel misdrijven zouden er minder gepleegd worden, indien er ook van over heidswege beter toezicht werd uitgeoefend over de kinderen, die aan zich zelf over gelaten of door gewetenlooze ouders ge ëxploiteerd tot heele en halve boeven op groeien. In de Friesche Courant vestigt de heer J. Troelstra de aandacht op een uitvloeisel van het nieuw ontworpen personeel. Wanneer men artikel 17 van het wetsont werp vergelijkt met art. 12 1 der be staande wet, dan komt men, zegt de schr., tot de slotsom, dat voortaan niet onder het mobilair zal worden begrepen: al het goud en zilverwerk, het porselein, het glaswerk, het aardewerk, enz., dat in kisten, kastèn en laden aanwezig is en alzoo niet dient tot versiering van een vertrek. Deze uitzondering van al hetgeen in kisten, laden en kasten aanwezig is, grondt zich hierop, dat de Minister voor de be paling van de waarde van het mobilair, het stelsel van schatting heeft aangenomen. De verzoeking zal ten gevolge van deze bepaling groot zijn, om bij de eerste op neming kostbare voorwerpen, waarmede men gewoon is te pronken, tijdelijk op te bergen. Om dit te ontgaan, alsook wegens het hateljjke, dat er in gelegen is wanneer schatters in de kasten en kisten, en zelfs in de bedden der belastingschuldigen snuf felen, zou de heer T. eigen aangifte ver kiezen boven het stelsel van schatting. Daarbjj zou aan deskundigen, van weers zijden te benoemen, de bevoegdheid tot verificatie kunnen worden gegeven, terwijl bij verschil de kantonrechter een derde zou kunnen aanwijzen. Na de opneming zou door den belasting schuldige een verklaring behooren te wor den afgelegd, dat hij alles wat hij als mobilair in gebruik heeft, aan de deskun digen heeft vertoond, welke verklaring hij onder eede zou moeten bevestigen, terwijl straf op meineed en boete op te lage aan gifte zou dienen te worden gesteld. Men zou hiermede eenvoudig voorschriften vol gen, die ook in de wetten op de vermogens- en bedrijfsbelasting worden aangetroffen. Belast men schilderijen enz., ook piano’s en vélocipèdes tenzij deze dienen voor de uitoefening van het beroep laat men voorts den inhoud van kisten, kasten en laden belast blijven, dan zal mobilair eenige tonnen gouds meer kunnen opbrengen. Men zou dan den grondslag haardsteden wel kunnen laten vallen, of het voor mobilair te heffen bedrag lager kunnen stellen. Omtrent den mislukten aanslag op het leven van baron Alfons Rothschild, waar van zijn secretaris Jodkovitz het slacht offer werd, zijn wel de meest volledige bij zonderheden bekend geworden, maar om trent den dader nog geenszins. Zaterdagmorgen te 9 uur werd met de post aan de woning van den bankier Alfons Rothschild, Rue Saint-Florentin 2 te Parijs, een lijvige brief bezorgd, gesloten in eene witte enveloppe. Behalve het adres waren op de enveloppe de woorden„persoonlijk en „nazenden14 geschreven. Baron de Rotschild vertoefde te Deauville, en de brief werd door een bediende naar het kantoor van den bankier in de rue La fitte gebracht. De heer Jodkovitz, een vertrouwde van den baron, zou den brief openen en had daartoe juist de punt van een pennemes in de enveloppe gestoken, toen een ontploffing volgde, gelijkende op een zwaar pistoolschot. De toegesnelde bedienden vonden den chef, nogal ernstig gewond, op den grond Van de vrienden. Dusver is de ernstige oppositie tegen het ingediende ontwerp- kieswet niet van de tegenstanders van het kabinet gekomen, maar van hen, die het kabinet op de been hielpen, zoo zegt De Standaard Het is de Roomsche en Protestantsch- conservatieve pers, die zich teleurgesteld voelt. Toen in ’94 de wind uit den conserva tieven hoek woei, en allerlei vogels van diverse pluimage zich tegen Tak’s finale kiesrechtuitbreiding saamverbonden, klopte het conservatieve hart hoog, en beeldde men zich reeds in, dat heel de uitbreiding van de baan was. Daarvoor liep men, en daarom was het den echt-conservatieven geesten in deze coalitie te doen. Daarom zijn ze thans met zulk een wre velig gelaat uit hun zoeten droom opge schrikt. Nu krjjgen ze die uitbreiding toch. Wel niet zoo erg als toen was voorgesteld. Maar toch een uitbreiding, die allicht als ladder dienst zal doen, om, van sport tot sport, zonder dat iemand liet kan tegenhouden, ons tot de finale uitbreiding te brengen. Immers, als de conservatieve geesten in de Kamer nu zelfs dit ontwerp pogen tegen te houden, dan weet men vooruit, dat Mackay c. s., en zoo ook de eigen geest verwanten van Röell, hier niet aan mee doen, en verliezen ze hun spel toch. Zoo zal de oppositie de zaak in haar hand krjjgen, al naar gelang ze het in ’s lands belang acht, het kabinet tegen zijn eigen vrienden te steunen, of wel op eens op finale uitbreiding door te gaan. Het venten door kinderen langs de straten. De overheid van Liverpool heeft, naar het weekblad De Nederl., meedeelt, een eigen commissie van opzicht ingesteld, die in ’t algemeen het optreden van armoede en ellende op de straten nader moet on derzoeken en maatregelen ter verbetering ontwerpen, speciaal echter zich moet be zighouden met het opzicht over het venten door kinderen langs de straten en met het beramen van maatregelen om deze kinde ren in brengen. De commissie heeft een lijvig rapport uitgebracht en haar voorstellen ter verbe tering in wetsontwerpen belichaamd. Het venten door kinderen langs de stra ten mag niet geschieden zonder speciale toestemming, terwyl voor elk geval een persoonlijke verlofkaart moet worden af gegeven. Het afgeven der verlofkaarten geschiedt slechts door een daartoe benoemde corporatieve commissie. Het venten langs de straten mag slechts worden toegestaan aan knapen in den ouderdom van 11—-14 jaar en van meisjes in dien van 1116 jaar, vooraf gaat een grondig onderzoek van elk speciaal geval, waarbij de licha melijke en andere geschiktheid moet wor den geconstateerddaarna stelt de com missie ook den duur van elke verlofkaart naar welgevallen voor elk speciaal geval vast, de afgegeven verlofkaart kan zonder meer worden ingetrokken, zoodra de houder reden tot klagen geeft of zich gedurende de uitoefening van zijn bedrijf aan over tredingen schuldig maakt. Strafbaar is het, wanneer kinderen beneden de elf jaar op de straat goederen ter verkoop aanbie den met hoogere straf worden bedreigd ouders of opvoeders, die kinderen aan hun opzicht toevertrouwd, zonder verlofkaart langs de straten laten venten. Voor de kinderen, die van een verlof kaart zijn voorzien en den verkoop buiten hun woonplaats uitoefenen, moet een ge schikt onderkomen worden verschafthier mede moet de overheid medewerken en ook middelen daarvoor beschikbaar stellen. Het venten gedurende den nacht is ver boden en wel van 1 April tot 30 Septem ber van 9 uur ’s avonds tot 6 uur ’s mor gens en van 1 October tot 31 Maart van 7 ’s avonds tot 6 uur ’s morgens. De overheid eindelijk zal de bevoegd heid gegeven worden, de kinderen die wel is waar met een verlofkaart, doch in strijd met de gegeven voorschriften venten of in ’t algemeen zonder verlofkaart in het open baar verkoopen, in die gevallen, waarin geen andere middelen meer helpen, tegen den wil van ouders en opvoerders in op voedingsgestichten te plaatsen. Wij vestigen de aandacht op het door het gemeentebestuur van Liverpool geno men initiatief in de hoop, dat het ook in Nederland navolging moge vinden. In. onze hofstad en Qngetwnfeld in Te Assen werd een landlooper veroor- deold tot drie dagen hechtenis en opzending naar een Ri]ks-werkinrichting voor den tijd van drie jaren. Op de vraag van den presi dent: „of hij iets had aan te merken, ant woordde hijdat als het hem zoo goed be viel als den vorigen keer, hij liever voor zes jaren veroordeeld was geworden. Hoe schandelijk duur het brood in ’s-Hertogenbosch jaren lang is gehouden, kan, zegt de Haarl. Ct. blijken uit het feit, dat thans, nu de graanprijzen eer williger dan trager zijn, eenige bakkers aldaar de prijzen van hun brood met 30 pet. hebben verlaagd. Hoe dat zoo komt? Er is een broodfabriek in de maak. Het 4e bat. van het le regiment in fanterie, te Assen in garnizoen, rukte Don derdagmorgen te 7 uur uit tot het maken van een militairen marsch over Ter-Aard en Zeijen naar Vries, langs veldwegen en, na een rusttijd van ongeveer 20 minuten te Vries, langs den straatweg terug naar Assen. Omtrent dien tocht lezen wij in de P. D. Ct.: Dat zulk een marsch bij de warmte van Donderdag en bij eene bepakking van tusschen de 60 en 70 halve kilo’s, voor velen der manschappen te vermoeiend was, bewees de uitkomst. Bij terugkeer in de kazerne te omstreeks 1 uur telde de troep, naar men ons mededeelde, minstens 40 manschappen minder dan bij het uitrukken. Deze 40 waren, de een na den ander, van vermoeienis op den weg neergevallen. liggen. Het oog was aangedaan en de vin gers bloedden. Eerst werd gemeld dat Jod kovitz zijn eene oog wel zou moeten missen, doch gelukkig is het zoo erg nog niet. De geneesheeren hebben verklaard, dat er alle kans bestaat, dat het rechteroog behouden blijft; en van de vingerwonden zal vermoe delijk niet eens een spoor achterblijven. De sociaal-democraten zijn voornemens op den Sedandag in zes groote volksver gaderingen, waar de leiders Bebel, Aner en Liebknecht zullen spreken, een betoo- ging te houden tegen de Sedanfeesten. Door den handel te Stettin zijn in een adres aan den Minister van Handel bezwaren ingebracht tegen het thrief voor het Noord-Oostzeekanaal, dat ten minste tot op de helft teruggebracht zou moeten worden. In het adres wordt o.a. gezegd In het verkeer met Rotterdam, Antwerpen, enz. waar twintig uren op den duur der va^.rt bespaard wordt, is bet slechts voor schepen van ten hoogste 400 ton mogelijk, van het kanaal gebruik te maken zonder in hoogere kosten te vervallen. De grootere stoomschepen kiezen den weg om kaap Ska- gen, die door de voorbeeldige verliphtiog. welke eerstdaags nog verbeterd wordt, veel van zijn gevaar verloren beeft terwijl het bevaren der Beueden-Elbe ook volstrekt niet zonder gevaar is. Ook zou voor den en het voorjaar het kanaal slechts .3 x--■ -j:-fe Zondags) ten 2 ure <«roi>te loorstellt on, op wien door de gesloten ruiten werd dokter en apotheker f 10 een bedorven japon een paar handschoenen een parapluie overtrekken een lorgnet een nieuwen stroohoed3 Dat alles maakt samen f80 dat niet royaal behandeld? vraagt De Een boer moest in een onzer Zuid- Hollandsche steden 5 cent marktgeld be talen. Ten einde daaraan te ontkomen gaf hij den marktmeester een muntbiljet van f 10,Daar deze het nog druk had zeide hij „pas het maar of geef een dubbeltje, neen, zegt de boer, ik heb niet anders. De marktmeester telt hem nu in de hand 45 centen, en haalt uit zijn tasch nog 19 rolletjes van 50 cent. De boer wil liever zilver hebben, maar krijgt ten antwoord „ik heb niet anders.Met de opmerking, „dat gebeurt mij nooit meer44 verlaat hij met zijn vracht de markt. Kerkdieven. Pas is in Noord-Brabant een kerkdief die de offerblokken leeghaalde gevangen, of uit andere plaatsen komt be richt, dat er meer kapers op de kust zijn o.a. zijn te Kruisland en te Seppe bij Rozen- daal de offerblokken door een onbekende geleegd. Verpletterd. Al weer is een spoorweg arbeider door een rangeerenden trein over reden en verpletterd. Ditmaal had het ongeluk plaats te Eindhoven, waar de arbei der P. van Loon op deze treurige wijze het leven verloor. Een ongelukkige week. Te Hillegom zal men de laatste week geen gebrek aan discours hebben gehad. Eerst een ongeluk met den stoomtram, waardoor een rijtuig werd omgeworpen en drie personen werden 'UC|:wetst. Toen vloog een watermolen door - bliksem in brand, terwijl verder een "■“Srdaanslag plaats had op den heer Der en, op wien door de gesloten ruiten werd choten. En dan nog de agitatie over de arbank, welke zaak nu met een proces TnnTJVT’TTTTTTrT’Tt aU Overlast voor postambtenaren. Er TUUNEELKIJKEK jnen lieden te zijn, die meenen, dat het Daar zijn soliditeit van ouds bek,onee] der posterijen niets te doen heeft, geachte publiek vereerd te worden. Styfich daaiom wel kan bezig houden met op de Koemarkt. oplossen van rebussen. Zoo heeft iemand MB N. B. 3r dagen de ongepastheid gehad uit itserland een briefkaart te zenden, waar- BHb A B B BB het adres niet geschreven maar geheel Mil Bekend was. S«B Bi IBi'n kaartje van Holland duidde op het |B|1 31 FV1, het Ilaarlemsche wapen op de stad en B W 9 1 slotte de zinnebeeldige voorstelling van naam, benevens een familiewapen dien- tot persoonlijk adres. Deze zonderlinge briefkaart werd reeds den volgenden dag behoorlijk bezorgd. Het blad, dat dit mededeelt, noemt het een staaltje van de scherpzinnigheid der post beambten. Zou lankmoedigheid geen heter woord zijn? Dezer dagen namen wij een klacht op over het neervallen van soldaten die bij tropische hitte in tenue I moesten uittrekken. In het N. v. d. D., dat een dergelijke klacht bevatte, wordt thans het volgende, bijna ongelooflijke feit medegedeeld: „Er is nog iets anders gebeurd. Meer dan 20 manschappen, die uitgeput neer vielen en anderen die zich den volgenden dag ziek moesten melden, zijn gestraft: de permissies zijn gedurende 6 weken in getrokken en de manschappen zijn bedreigd, wanneer ze weer op marsch neervallen, met 8 dagen kwartier arrest. Is dan, vraagt de schrijver, in Nederland de gezondheid van honderden jongelieden overgeleverd aan de willekeur van enkele oversten en bestaat er geen macht om een zoo groot onrecht te verhinderen Royaal behandeld. Onze lezers zullen zich herinneren, dat bij het dagvuurwerk op de tentoonstelling juffrouw Louise Martin in het gelaat werd gewond, tengevolge van het springen van een cartonnen bus. De vertegenwoordiger van de Engelsche firma James Pain heeft de zaken netjes be handeld, dat moet gezegd worden. Kort na het ongeval, dat geheel buiten de schuld van den vertegenwoordiger van de firma Pain lag, stuurde deze de jonge dame een gouden horloge, dat zeer dankbaar werd aanvaard. Men zou denken, dat hiermede de zaak was afgeloopen. Neen, de Engelsche firma heeft verder aan onkosten betaald: Voor (i Bolswardsche Courant tt dage: Vette, meegj dent j te k^ omtro door herst<» dacht’, de bej niet <2 vernel van van Kolomëu ondersteund, hem er den bewogen. Van voorwaarden was geen sprake, dan alleen deze, dat drie genees- heeren hem onderzoeken en geschikt ver klaren zouden. Toen dit geschied was nam hij de benoeming aan en in September ver trekt hij naar Indië. Of hij nu in zijn be sprekingen met de Regeering van zijn ge voelen heeft doen blijken, dat in Atjeh ein delijk spijkers met koppen moeten worden geslagen, is een andere vraag. Dat hij van dat gevoelen is, kan ik wel verzekeren. Ge neraal Vetter meent inderdaad, dat het met de concentratie en langzame pacificatie van Atjeh uit moet zijn en men flink moet op treden om den oorlog spoedig tot een goed einfe te brengen. •n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1