NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8MSWAB® ra WONSERADEEL. t No. 61. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. iBolsuiiinl. 1895. f DONDERDAG 19 SEPTEMBER, Rj '*3 I I Bloeie Bolsward eeuwenlang I I f ingewijd 18 September 1895. gerestaureerde |^Eadhuis? e VOOR K. H. MERKWAARDIGE DAG. EEN Magistraat11 van 1616 met II ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per. 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I ’t Feest der kindren van de scholen Komt, en aller boezem gloeit Ferm en flink doen zij zich hooren, Wat den dichter is ontvloeid. O, vlug gaat ie, ja, hard gaat ie ’t Jubelen van de menschendrom En der kinderen dankbre stemmen Zeggen, wat bij elk gaat om. - Viert dan feest, gij stadgenooten, Weest verblijd op dezen dag; Juicht en jubelt al ter eere, Wat ons thans vereenigd zag. En als „’t daghet in het Oosten” En er ’t uur van scheiden is Zijt gegroet dan, feestgenooten Die ’t niet zocht in duisternis. Bolsward, 18 September 1895. Prachtig monument van bouwkunst, Schoon gebouw van onze stad Nurks en stijf moest men wel wezen, Als men daar geen lof voor had. Korte jaren nog geleden Wrong de tand des tijds aan U En, hoogmoedig gaan we zeggen „Trotsch gebouw, dat zijt ge nu!” Dank dan EdelAchtbre heeren, Vroede mannen onzer stad, Nu gij voor herstel van ’t raadhuis Niets dan lof voor ’t voorstel had. Maar niet minder dank zij U ook, Voogden van het rijk gesticht St. Anthony Gasthuis, omdat Gij de kosten hebt verlicht. Met de som, door U gegeven Voor het restauratieplan, Hebt ge een eed’le daad bedreven Waarvan ik geen weêrga ken. Maar, wie men ook dank moet weten? ’t Zijn de mannen van de daad Die heel graag en toch belangloos Dienden van advies en raad. Namen noemen? neen, dit kan niet, Maar my is ’t een groote gunst, Dat ik lof breng aan de mannen Van den bouw, èn stijl èn kunst. Wij zijn prat op ’t trotsch gevaarte En wij wijden gaarne ’n dronk Aan hem, die advies en gelden Aan dit mooi gebouw eens schonk. van harte geluk met het zoo schoon geres taureerde Raadhuis; we hopen en vertrou wen, dat de plannen, die hij er in zal maken en de besluiten, die er door hem in zullen worden genomen, in volkomen overeenstem ming zullen zijn met de pracht en schoonheid van het uiterlijke. Dan zal in het vernieuwde meesterstuk uit het verleden met heiligen ernst en onverzwakte kracht gewerkt wor den aan eene in alle opzichten gelukkige toekomst van Bolsward en zijne ingezetenen! Gaarne brengen we hulde aan allen, die medegewerkt hebben om dit monument van bouwkunst voor de volgende geslachten te bewaren in zijne verrukkelijke schoonheid Hulde aan het college van heeren Gast huisvoogden, dat door het schenken van eene vorstelijke gifc eene zoo volledig mogelijke restauratie voor de gemeente uit een gelde lijk oogpunt zoo gemakkelijk maakte Hulde aan „de Maatschappij van Bouw kunst voor den niet genoeg te waardeeren steun, dien zij bij deze restauratie verleende Hulde aan den bekwamen en humanen bouwmeester, onder wiens nauwlettend toe zicht het hoogst belangrijke werk zóó werd uitgevoerd, dat hoogst bekwame deskundigen er tot in de kleinste onderdeelen volkomen J tevreden mee konden zijn Hulde eindelijk aan de werklieden, die op zoo uitnemende wijze de plannen van de meesters in de bouwkunst ten uitvoer brachten Terwijl dit nummer wordt afgedrukt, vie ren alle schoolkinderen van Bolsward (acht honderd!) een schoon feest, daartoe in staat gesteld door eene ruime bijdrage, verleend door den gemeenteraad. De verschillende schoolcommissiën, de onderwijzers en tal van dames hebben ijve- rig samengewerkt om dat feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Het was een aantrekkelijk, ja, treffend schouwspel, een goed deel van „Bolsward’s I toekomst-' in optocht met muziek, vaandels II en vlaggetjes door de stad te zien trekken! Het waren hartverheffende oogenblikken, ■I toen door een kinderkoor vóór het stadhuis een feestlied, het „Oude Wilhelmus" en het i „Wien Neerlandsch bloed" onder begeleiding l| van het muziekkorps der schutterij werd I I gezongen Het was een aandoénlijk schouwspel, toen een vijftal meisjes aan de Echtgenoote van den Burgemeester een fraai bouquet aan bood, op de linten waarvan enkel stond „Van Bolswards Jeugd." „18 September 1895." Eene welverdiende hulde aan de achtens- waardige dame, die bij meer dan eene gelegenheid toonde, niet alleen eene vriendin van bloemen, maar ook eene vriendin van kinderen te zijn Zij dit bouquet haar een zinnebeeld van de genegenheid, die de jeugd voor haar gevoelt als een uitvloeisel van de achting, die de Bolswardsche burgerij koestert voor ij haar en haren Echtgenoot Vierde de jeugd heden feest, ook de bur- (Bij de feestelijke inwijding op heden.) O, wat gaat ie, ja, hard gaat ie ’t Jongske, met zyn klompjes aan Even hard gaat ook het meisje, Dat sinds kort kon draven gaan. En wat hard gaat ook het ventje, En die flinke, ferme meid Met kornet, aan d’ arm een mandje, Naar wat allen ginds verbeidt. Jongeling en maagd gaan samen, Allen naar dezelfde plaats En de mannen en de vrouwen Loopen zonder veel gepraats. Minder hard gaan ook de oudjes, En toch spoeden zij zich voort Met of zonder stokje gaan ze Zien en hooren, wat bekoort. Ginds ziet men de menschenmassa Jong en oud, en arm en rijk, Langs de straten, in de huizen, Op de brug en langs de wijk. By ’t Stadhuis daar moet men wezen, Bij ’t Stadhuis daar wil men zijn Men wil zien en men wil hooren De aanvang van het feest-festijn. Het inwijden van het Raadhuis Daar getuige van te zijn, Dit doet allen loopen, draven, Allen trekken ééne lyn. ’t Feest van heden neemt een aanvang, ’t Hoofd der stad gaat allen voor En de Raad van dertien leden Gaat zich vormen als een koor. De Edel-Achtbre Burgemeester Groet de heeren van deez’ dag En hij gaat de hoop uitspreken, Dat men veel genieten mag. Nog een wijle, en daar nadert Met de tram de Polstraat in, Friesland’s Hoofd, de Commissaris Van onz’ jonge Koningin. Nog een weinig toevens en dan Ziet men Bolswards kinderschaar, In hun zondagspak gestoken Staan voor ’t Raadhuis bij elkaar. tcxxxxxx gerij beleefde door en met haar een blijden dag. Voor oud en jong was ’t een genot, te luisteren naar het feestlied, dat door het kinderkoor werd aangeheven. Dat feestlied is vervaardigd door den heer M. E. van der Meulen, terwijl de muziek er op werd ge componeerd door den heer B. de Vries. Aan die beide verdienstelijke stadgenooten komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop ze zich van hunne taak hebben gekweten. Het gaf aan de aubade een eigenaardig ka rakter, dat zoowel de muziek als de woorden „van eigen bodem" waren. Krachtig en flink, ja, indrukwekkend klonk het „Oude Wilhelmus", ferm en uit volle borst zong de kinderschaar het „Nieuwe Wien Neer landsch bloedAan de flinke begeleiding van het muziekkorps der schutterij, onder directie van den heer F. Kronig, was het naast de bezielende leiding van den heer De Vries te danken, dat de liederen zoo flink van stapel liepen. De leiders hebben eer van hun werkde kinderen, dat was te merken, ze zongen met opgewektheid, ja, met geestdrift! Lang blijve bij oud en jong eene aange name herinnering bewaard aan den 18den September 1895! Steeds werke oud en jong er toe mede, om de bede in vervulling te brengen, dezen morgen door het kinderkoor gezongen: •A Mn de geschiedenis van onze eeuwenoude stad zal de 18 September 1895 eeuwenlang een dag van beteekenis blijven. De inwij ding van het gerestaureerde Raadhuis toch is een feit van zeer groote beteekenis. Het prachtige gebouw, waarvan op 11 April 1614 de eerste steen werd gelegd en dat blijkens een gedenksteen, geplaatst in den zijgevel, in het jaar 1616 door „de Ma gistraat en de burgerij Gode en het Recht werd toegewijd'', dit sierlijk gebouw, de roem van Bolsward, had door den knagenden tand des tijds zóó geleden, dat eene algeheele herstelling dringend noodzakelijk was ge worden. En kon de voldoening zien op hetgeen volgens haar besluit was tot stand gekomen, onze „Gemeenteraad" kan thans met groote inge nomenheid den blik slaan op het prachtwerk, dat verrezen is op zijn kloek besluit tot herstel en dat de bewondering wekt zoowel van vreemdeling als van ingezetenen. We wenschen het geachte Hoofd der gemeente Bolsward van harte geluk met het feit van den dag! Met rechtmatigen, zeer verklaarbaren trots zal hij, die steeds toont een open oog en een warm hart te hebben voor de eer en het belang zijner vaderstad, den heer Commissaris der Koningin hebben ontvangen in het zoo sierlijk herstelde ge bouw, dat onder de antieke gebouwen van ons Vaderland schaars zijne wedergade vindt. We wenschen den Raad onzer gemeente p Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1