NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWA.R» EN WONSERAOHEI. Hoe ik gezond werd, I Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. No. 62. re r w MlWit 1895. I B I N N E N L a N D. uitverkocht 'A VOOR en ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. tlVX3£XXXXXXXXXXXXXX$ ZONDAG 22 SEPTEMBER. toen die Ofschoon wij van de Woensdag versche nen Bolswardsche Courant met afbeelding van het Stadhuis een groot getal ex. had den overgedrukt, is de geheele oplaag in twee dagen en moesten wij menig belangstellende te leurstellen. Wij zijn genegen bij eene voldoende aan vraag een tweeden druk van dat Nom- mer gereed te maken. Ongetwijfeld behoudt dit Nommer een blijvende waarde. Wij verzoeken belangstellenden om spoedig het gewenschte getal ex. te willen opgeven, terwijl er ook nog gelegenheid tot het plaat sen van advertentien bestaat op de 4e pagina. Firma B. Cuperus Az. EMIL PESCHKAU. J B. Deze strophen waren een dichterlijke ontboezeming’ van onze oude getrouwe Ba bette, wier bewondering voor de genees kracht van kamillen mij bekend was. Te bescheiden om mij een raad te geven, had zij het toch niet over zich kunnen verkrijgen, te zwijgen, waar het gold het welzijn van haar meester. En nu de lezer is zeker verlangend te weten, welk middel mij de gezondheid teruggaf. Want gezond ben ik weer geheel en al, gezond als een visch zoo gezond, dat ik noch van het bestaan van mijn maag, noch van dat van mijn zenuwen eenige notie heb, zoo gezond als de professor met zijn geheele verzameling gezondheidsregelen mij niet kon maken. Mijn collega’s Meijer en Muller liggen dagelijks over hoop, want ik heb hun meegedeeld dat ik, om geheel zeker te zijn van de onfeilbaarheid van hun respectieve geneesmiddelen, des voormid- dags Pilsener bier en des namiddags zure melk dronk. De homoeopath schrijft mijn genezing echter aan de tooverkracht van zijn pillen toe, Babette zweert ,dat haar kamillenthee de wonderdadige uitwerking heeft veroorzaakt, mevrouw Fisseher brengt natuurlijk lof aan de koudwatennrichting iu tegenwoordigheid van den dokter die mij den drank voorschreef, geef ik hoog op van de schitterend resultaten van zijn mid del en aan myn oom vertel ik, dat ik in Radegund den geheelen dag „geknepen* werd. Wat my eigenlijk de gezondheid weergaf, wil ik ten nutte van de verstandige rnensch- heid ten slotte even meedeelen, Ik maakte groote wandelingen, ademde de verkwik kende geuren van bosch en veld in, at en dronk naar mijn smaak en sliep zoo lang als mij goed dacht en voor de rest genas mij onze lieve God. Ik houd er drie doktoren op na, die ove rigens moet ik het nog zeggen op geen al te besten voet met elkaar staan. En dit te minder, daar een van hen geen man van de praktijk, maar professor en schrijver van wetenschappelijke werken en een ander homoeopath is, zoodat zij voor elkander de schouders ophalen. Nu gebeurde het onlangs men zal het van een brood schrijver nauwelyks kunnen gelooven dat ik wat al te copieus had gedineeerd en dientengevolge mijn maag bedierf. Een be dorven maag heeft natuurlijk zenuwprik- kelingen en een slecht humeur ten gevolge en is bij een feuilletonist oorzaak dat hij slechte feuilletons levert, zoodat ik mij om trent mijn toestand ongerust maakte en naar genezing zocht. Wat was natuurlijker dan dat ik mij tot mijn drie doktoren wend de? De homoeopath maakte de zaak het kortst af, hij drukte mij een fleschje met kleine pilletjes in de hand, lachte zelfbewust en sprak: „Daar zult ge spoedig van opknap pen Geheel anders ging de professor te werk. Hij lachte schamper en zeide alles reeds van te voren te hebben zien aankomen. Het was geen bedorven maag, het was een al- geheele verslapping van het organisme ten gevolge van mijn levenswijze die tegen alle gezondheidsregelen indruischte. Als ik zijn raadgevingen had opgevolgd, dan zou ik mij een huis volgens de voorschriften der hygiëne ingericht, hebben moeten laten bouwen, dan zou ik mij een kleermaker en schoenmaker, die ik de colleges over de gezondheidsleer had laten bijwonen en een kok, die ik privaatonderwijs in de chemie had laten geven, hebben moeten aanschaf fen. Ik had verder een vierde van den dag aan wasschen en baden, een vierde aan gymnastiseeren, een vierde aan wandelen en het laatste vierde aan de studie van de populairwetenschappelyke werken van mijn hooggeleerden vriend en professor moeten besteden. Kortom, mijn geheele leven zou niets anders geweest zijn dan een werken voor mijn gezondheid en misschien zou ik ten slotte ziek zijn geworden louter tenge volge van de inspanning, die ik my had getroost... ter wille van myn gezondheid. De derde medicus schreef mij een groo- ten drank voor en verder een dieet, waarbij een kind het leven niet zou hebben ge houden. Daar had ik nu te kiezen tusschen de raadgevingen van drie mannen der weten schap. Wat moest ik doen? Intusschen had ik mijn goed humeur nog niet geheel ver loren en vertelde ik lachend aan myn col lega Muller, welke kuren de heeren goed hadden gevonden mij te laten ondergaan. Muller zette een ernstig gezicht en sprak op beslisten toon: „Zoo gaat het altijd als je de dokters om raad vraagt. Weet je wat een goed middel is? Drink alle dagen een paar glazen zure melk. Niets beter voor de maag. Dit middel geneest zelfs den hardnekkigsten katarrh.” „Och kom,“ meende mijn vriend Meyer, zich in het gesprek mengend. „Aangenomen dat het helpt, dan kan men (fat toch niet lang volhouden, verbeeld je, zure melk! Ik heb ook eens een maagkatarrh gehad, Wit mars urn, 17 Sept. ’95. Aan de kaatsparty van jongens, gisteren alhier ge bonden, namen 8 parturen deel. De prijs werd behaald door S. Kooistra, W. Wyöenga, 8. Rienstra, de premie viel ten deel aan G. Tol, Sj. Faber, S. de Boer. Wonseradeel. Nu het voorbeeld, hier voor een paar jaar gegeven, navolging vindt en ook de meerderheid van Stavorens vroe le mannen, begaan met het lichaams- en bovenal met het zieleheil van hen, over wie zij gesteld zijn, de kermis hebben „afgemaakt", zal het zeker niet ondienstig zju te vermeiden, wat hier de gevolgen van dat afmaken zyn geweest. Niets anders dan dat den kinders hun „merke“ is ontnomen. Hun draaimolen, huune spellen, hun Jan Ktaassen. De grooteren houden even goed kermis (’t is nu onder den naam „volksfeest*) ja, misschien nog meer dan vroeger. Toen be gon tenminste de kermis op eenen werk dag, nu maakt de Zondag het begin. Er wordt muziek gemaakt, gedanst en wat er verder tot dat vak behoort, aliofde kermis nog „maar eens in ’t jaar“ kwam. Eu men wil dan toch zeker de grooten beschermen! Want waarlijk, de kleinen beschermt men op deze manier niet. De ouders klagen tenminste, dat hec nu met hun kroost erger is dan vroeger. Nu hebben ze heelemaal niets, gaan toch de kermis op, (die er niet is) krijgen natuurlijk centen mee en omdat er niets te kijken valt en er hoege naamd geene afleiding is, zoeken ze hunne troost bij de „dischjes" en snoepen veel meer dan anders. Tot deze conclusie moeten we hier dan ook komen: Afbreken is ge makkelijk, opbouwen moeielyk. Schaf het hebben de doktoren mij vergiftigd, daarna gaf ik my geheel nutteloos met al dien zwendel af, maar nu eet ik grutten en ben...” Weder overviel mijn lange, magere ve getariër een hevige hoestbui en voorbij was, besloot hij„gezond”. Ik dankte God, dat de conducteur op dit oogenblik de coupé opende en mijn „vriend” uitstapte. Anders was hij mij misschien nog onder de handen gestorven. Toen ik te Radegund aankwam en mijn koffer opende, lag boven op mijn kleeren een groote doos, waaruit mij een eigenaar dige geur tegemoet kwam. Ik opende haar en... jawel, ik had mij niet in den geur vergist. Een groote hoeveelheid van de schoonste kamillen vertoonde zich aan myn oog; op deze heerlijk geurende bloempjes lag een briefje, bevattende met zorgvuldig geprente letters, het volgende rijmpje: Wat oorzaak ook zij van uw ach en wee, Het puikste middel is kamillenthee. verkeerde af, maar geef er het geede voor in de plaats. Als ge dat niet doet hebt ge niets gewonnen, wel verloren. Wijckel, 16 Sept. In eene recht ge noeglijke stemming, reed gisteravond een jongeling van hier met het doel in het naburige Oudega zijn meisje een bezoek te brengen. Te Harich geraakte hij echter, zeker door verkeerd sturen met paard en chais in eene vrij diepe bermsloot. Gelukkig waren er spoedig een paar behulpzame handen aan 't werk om hem te verlossen, hetgeen met moeite geschiedde. Van het voertuig bleek het bovendeel totaal vernield, ook de wielen waren erg beschadigd. On danks dit ahes werd de reis te voet vourt- gezet. Hennaarderadeel. Het kan voor zeker als eene bijzonderheid vermeld worden dat in deze Gemeente, met eene bevolking van 5198 zielen, van 27 Juli tot 14 Sep tember slechts één persoon is overleden. Harlingen. De school voor Christelijk Nationaal onderwijs aan de Voorstraat, waar ook meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven, zal wegens gebrek aan ondersteu ning met 1 October e. k. worden opgeheven. De inrichting dagteekent van het j aar 1864. Het tegenwoordig hootd is de heer F. bet- tinga. (.0. iV.) Leeuwarden, 14 Sept. Op initiatief van den heer W. tl. Nederhoed, Agent van de Nederl. Gist en Spiritusfabriek te Delft, kwamen hier gisterenavond een twintigtal personen uit verschillende standen bijeen tot het bespreken van de mogelijkheid om hier in 1896 een tentoonstelling te houden van nijverheid, landbouw en veeteelt. De uitslag was, dat zich, onder voorzitter schap van den heer Nedernoel, een voor- loopige commissie heeft gevormd tot het ontwerpen van een plan, om dit in eeu volgende vergadering te behandelen. Reeds hebben eeu dertigtal personen, vertegen woordigende verschillende takken van nij verheid, landbouw en veeteelt, hun instem ming met het plan betuigd. 18 September. In de heden gehouden zitting van de Rechtbank, bestemd tot be handeling van strafzaken en gepresideerd door den heer tnr. C. W. de Vrieze, zyn de volgende vonnissen uitgesproken. S. B., 78 jaren, zonder beroep te Ping- jum, is terzake dat hij den 11 en 13 Juli geweigerd heeft een soldaat oij zich in huis te nemen, omdat hij nalatig was in het betalen van fl retributie voor het gebruik maken van het tonnenstelsel, be werende dat niet de ontvanger maar de pachter zijn man wasschuldig verklaard aan het als nalatige oei uttngscuuidige wei geren een krijgsman huisvesting te veriee- nen, veroordeeld tot f25 boete by met betaling te vervangen door 5 dagen hech tenis. Anna B., 21 jaren, dienstmeid te Parrega, is terzake dat zy den 29 Juli 11. ten huize van den veehouder 8. Vrolyk te Wor- kmn, by wien zij in dienst was, met den sleutel van het kabinet de secretaire ge opend en uit een der laadjes een bankbil jet van f 40, een van f25 en ruim f 14 aan zilvergeld weggenomen heeft, schuldig ver klaard aan diefstal met behulp van een valschen sleutel en veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Matthijs F., 24 jaren en Sjoerd F. 56ja ren, veedrijvers to Bols ward, zijn ter zake de eerste dat hij den 3 Augustus 1.1. den politie-agent M. van der Meer, toen deze zijn vader aanraadde rustig naar huis te gaan, twee vuistslagen tegen het hoofd heeft gegeven tengevolge waarvan die agent den volgenden dag de hulp van een dokter moest inroepen; de tweede dat hij, toen van der Meer zijn zoon deswege wilde arresteeren, zich daartegen verzet heeft door dien agent zoodanig te omvatten, dat deze niets doen kon, schuldig verklaard de eerste aan mishandeling vaneen ambte naar, de tweede aan wederspannigheid, en veroordeeld de eerste tot 3 maanden, de tweede tot 6 weken gevangenisstraf. Zes weken geleden wilde eene vrouw, wonende onder de gemeente Koewacht, een paar vechtende kippen scheiden. De haan, die dit zag, trok party voor zijne „dames" en pikte de vrouw in de hand. In het eerst had de wonde weinig te beteekenendoch spoedig zwol de hand op en moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Toch ver ergerde de toestand en Vrijdag werd door de geneesheeren Verscheure en Contermans de hand afgezet. Amsterdamsche bladen deelen het ge rucht mede dat de heer T. van der Zee, burgemeester van Enschede, in aanmerking zou komen voor de betrekking van hoofd commissaris van politie aldaar. maar ben nu weer zoo gezond als een visch. En hoe ben ik er af gekomen? Pilsener bier, mijnheer, Pilsener bier en nog eens Pilsener bier heeft mij gekureerd. Drink eiken morgen drie glazen Pilsener bier en ge zult binnen kort niet meer weten waar je maag zit.” Bij het diner maakte ik mijn vrouw deel- genoote van de raadgevingen van mijn vrienden. Zij schudde echter afkeurend het hoofd vooral toen zij van de drie glazen bier hoorde en zeide op een toon die geen tegenspraak toeliet: „Allemaal onzin, ventje, koud water is het eenige goede middel! Ik keek mijn vrouw verwonderd aan. „Zoo? Hoe weet je dat?” vroeg ik. „Mevrouw Fisseher was heden hier en wij hebben lang en breed over je onge steldheid gesproken. Koud water is een specifiek middel, zy heeft er ondervinding van. Koud water helpt altijd, het geneest de maag, de zenuwen, het hoofd, kortom, alles. Je moet baden, mannetje, douches gebruiken, in natte lakens gewikkeld, en dan droog gewreven werden, vervolgens in een wollen deken gehuld worden zie je, dat alles zal je helpen. En baat het niet, het schaadt zeker ook niet.” „Je wilt mij dus naar een koudwater- inrichting hebben „Ja, vent, dat is het beste.” „Ja, wei zeker, waarom niet!” liet zich op dit oogenblik een ruwe mannenstem hooren. Het was het diepe basgeluid van oom George, die juist binnentrad en ons omwendepde, zagen wy dat hij zyn jas uittrok en zijn mouwen opstroopte. Hy zag er erg barsch uit en liep zoo onstuimig op mij toe, dat ik verschrikt terug week. „Wat bent u van plan, oom?” riep ik uit, terwijl mijn vrouw veelbeteekenend op haar voorhoofd wees. „Wat ik ga doen? Ik wil je van je onzinnig voornemen af brengen. Koud water hoe kom je er bijHet eenige middel voor je kwaal is massage. Waar heb je pijn, kom, vooruit, ik zal je wrijven!” „Beste oom, u hebt bepdald gelijk. Maar zouden we met het masseeren nog niet een poosje wachten?...” Met veel moeite gelukte het mij slechts den fanatieken bewonderaar van de wrijf- methode van zijn voornemen om mij on- middellijk te „behandelen” te doen afzien, door hem te beloven mij morgen te mogen „knypen.” Maar lang nog moesten wij zijn verhalen omtrent wouderbaarlijke genezin gen door massage aanhooreu, voor hij tot kalmte kwam. Toen oompje den volgenden dag ver scheen om zyn kunst op mij te beproeven, zat ik reeds in den trein om mijn geschokte gezondheid in Radegund, een dorp iu Stier marken, waar een koudwaterinrichting is gevestigd, te gaan herstellen. Toen ik den conducteur deelgenoot maakte van het doel van mijn reis, begon mijn vis-a-vis, een lange,, magere, blceke man, met diep iu de kassen liggende oogen, te glimlachen. Nadat de conducteur de coupé verlaten had, vroeg hy op spotachtigen toon: „koud water niet?” „Ja,” antwoordde ik. De magere man glimlachte weer en op een spottende, minachtende wijze, die mij duidelyk te verstaan gaf, dat er volgens hem op de wereld niets onzinnigers was dan het gebruik van koud water als ge neesmiddel. Vervolgens sprak hij met een dun, ziekelijk stemmetje: „Ik heb de kuur ook ondergaan. Zwendel. Barnum. Heb alles mee gemaakt: De Sehroot-kuur in Dresden, de koudwater-kuur in Kreuzen, de bosch- lucht-kuur in Kapfenberg, de staalwater- kuur in Pyrawarth. Ik weet mee te praten over massage, electriciteit, homoeopathie, allopathie alles zwendel. Barnura. Bij het aanwenden van al die middelen heb ik vijftien jaren met den dood geworsteld. Alles zwendel. Barnum. Maar ziet mij nu eens aan. Ik ben een toonbeeld van leven en gezondheid! Doe zooals ik gebruik enkel plantaardig voedsel!” „Dus u bent vegetariër?” vroeg ik. „Ja, goddank. Hoe lang zal het nog moeten duren dat de wereld van haar waanzin zal zijn genezen? Dagelijks aas eten, dagelijks zich vergiftigen met die onwelriekende dierenlijken! Foei! Let eens op wat de ossen en paarden vreten. Gras! En hoe gedijen ze! En kijk dan eens naar onze boeren! Hoeveel vleesch eten Hij werd overvallen door een hevigen hoestaanval en de roode vlekken, die op zijn wangen brandden, deden het ergste vermoeden. „Wind u niet op,” zeide ik, „ik zal het beproeven...” „Dat moet ge, als ge genezen wilt. Eerst Bolswardsche Courant l' 1 4 L 1 NAAR KBlSg

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1