NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ütffll-SAISÜNS EN overjassin: Fransche, Engelsche en Duitsche BLAUWPOORT, RUIME KEU JULIUS ST I KLEV.IDi\KI.I bij KEILMAN. B0Ï.8- BI BOLSWARD EN WONSERADEEL. A, J.J.v.d. HOEK, COSTUME! PANTALO ©EMI-SAK WINTER'S in g*oedkoope en fiji Wil No. 63. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. Berichten de r HEEREN KL: r w t 1895. FUIK zijn de NIEUWE GRAUWE en GROENE Erwten F r 3 DONDERDAG 26 SEPTEMBER. 3 Voor KLEEDING NAAR MAAT steeds voorhanden eene uilgebreide collectie S T O F F F N. BUITENLAND. BINNENLAND. ONTVANGEN de nie ZEngelscl voor HERFST en WINTER, zijij UITERST L, P, J VOOR ‘A De ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en BRUINE BOONEN AANBEVOLEN’ hnrinlif do ONT V A NUJ£ Niet alleen, dat we maar ploegen kunnen uuui iii u.v viv 1 ïiiiuc z0) we willen en den grond geheel naar O 1 naar i eisch kunnen bewerken, maar ook voor onze aardappel- en bietenooest is bet weer, zooals we het ónmogelijk btter kunnen wenschee, ’t Is dan ook tegenwoordig heel druk op onze akkers. Werk in overvloed en goed geld verdienen, zijn twee zaken, die den arbeider uitstekend te pas komen. Een ding j is jammer, dat de aardappels tegenwoordig zoo laag in prijs zijn, want de grond levert wel zooveel op, dat bij eenen behoorlijken - prijs de verbouw voor den boer loonend zou wezen. Nu is zulks het geval niet. Een gevolg van dien lagen prijs is tevens, dat er hier geen handel van eenige beteekenis in aardappels wordt gedreven. Heel wat hoopen staan op ’t land op koopers te wach ten. Of de bietenbouw. die van ’t jaar hier in ’t groot gedreven is, loonend zal kunnen heeten, is nog niet met zekerheid te zeg gen. Wel laat de opbrengst zich goed aan zien. Beneden de f 100 per pondemaat zal er wel niet veel gemaakt worden maar of Wonseradeels bouwhoek. Het mooie weer komt ons hier uitstekend te pas. ’twel komen zal tot f 180, zooals enkele opti misten beweren, staat nog te betwijfelen. Dit is in elk geval zeker, als de bieten, die nu gerooid worden, „uit44 kunnen, dan komen er na een paar weken stukken aan de beurt, die met winst verbouwd zijn. Want ze groeien tegenwoordig nog best. Voor boer en arbeider beide is dit te hopen. Franekeradeel. Daar de hoeveelheid gras nog al groot is, die gemaaid kan wor den, vertrouwden sommige landbouwers zich niet om er hooi van te winnen en heb ben ze daarom de toevlucht weder tot inkui len genomen. Witmarsum, 23 Sept. ’95. Zaterdag avond werd alhier verhuurd eene boeren huizing met ruim 55X363/4 are wei- en bouwland. De 12 perceelen, waarin de ver huring plaats vond, konden samen niet meer dan f1200 opbrengen, zonder dat de huur ders eenige kosten behoefden te betalen. De eigenaar (hier de Nederl. Herv. Ge meente te Bolsward) maakt alzoo ongeveer f 19 per pondemaat. Dit zal ongeveer de helft wezen van wat deze plaats anders opbracht. Op deze manier zal eindelijk de huurwaarde in overeenstemming komen met de waarde der producten. Wonseradeel. Het bieten rooien staat op ’t oogenblik zoowat stil. En dat, niet tegenstaande het weer zoo uitstekend ge schikt is voor zulk werk zal men vragen. Ja, maar ’t weer is ook uitmuntend voor den groeizoo komt er meer zwaarte aan de bieten en wat meer ponden wat meer geld. Daarom laten de verkoopers nu zij aan het contract voldaan hebben, door een deel in het begin dezer maand te hebben afgeleverd de andere bieten zoo lang staan, als ’t eenigszins kan. Over ’t alge meen kan men nu wel zeggen, dat deze verbouw van ’t jaar wel loonend zal wezen. Dit is dan ook haast het eenige lichtpunt in de duisternis van het bouwboersvak. Hindeloopen. Een prachtig natuur verschijnsel vertoonde zich hier en zeker ook elders, zoodra de duisternis inviel, on geveer gedurende geheel de afgeloopen week, n.l. het zoogenaamde lichten der zee. De koppen der golven geleken een en al vuur en het water in de haven, door den wind bewogen, toonde als ’t ware vlam bij vlam, die zelfs bjj herhaling het paalwerk ver lichtte. Wierp men een steen te water, ’t waren niet anders dan vonken, die omhoog spatten. Schoon was het gezicht als bij regen de zee onophoudelijk met vuur ant woordde, indrukwekkend schoon. Jongens, als altijd bij de hand haalden flesschen om ze met zeewater te vullen en wierpen den inhoud daarvan later uit voor de voeten van argeloos wandelende meisjes, die door ’t vuur verschrikt, in ontsteltenis terugtrok ken. Trouwens, men kan dit water wel eene week en langer bewaren, wanneer het in den donker nog steeds de lichtende eigen schap behoudt. Dit verschijnsel wordt ver oorzaakt door het aanwezig zijn van milliar- den voor ’t bloote oog onzichtbare diertjes, zoogenaamde infusie diertjes. We hebben een aantal in een druppel water besloten, onder een microscoop aandachtig beschouwd en bevonden dat al die kleme wezentjes, behoorlijk behaard, naast elkander in zes hoekige celletjes huisden. Wanneer hun ’t lamplicht te sterk scheen, trokken ze ter zijde, bij tempering verhuisden ze weder naar het centrum van hun cel. Ook in vroegere jaren hebben we dit ver schijnsel meermalen aanschouwd en ’t wil ons voorkomen, dat het zich het sterkst voordoet in het najaar bij veel rottend wier, zooals ook thans het geval is. Dikke dames. Hoewel de tijd, dat de „dikke dames14 zich met succes op onze kermissen lieten bekijken, voorbij is zegt de Arnh. Crt.,-w\\ men toch nog wel_eens Vriendelijk aanbevelend, Appelmarkt, BOLSWARD. Zeer gespannen blijft de toestand te Gent. De socialistische bladen voeren eene heftige taal tegen de patroons, die hunne coalitie tegenover die der werklieden stellen. Anseele heeft per telegram den Minister van Arbeid Nyssens verzocht een deputatie der metaalwerkers te ontvangen. Of dit onderhoud reeds geschied is, blijkt nog niet. Tegen Zondag is door den socialis- tischen Bond van den Borinage een bijeen komst belegd te Bergen. Twee vraagstukken zullen er behandeld worden. Het eerste be treft de stappen, die gedaan moeten worden bij de patroons om een algemeene verhoo- ging van loonen te verkrijgen. De tweede vraag is of in geval van weigering een referendum als in 1893 moet worden uitge- schreven over het wenschelijke van een werkstaking. In 1893 gaf het referendum aanleiding tot een zeer ernstige werkstaking. De berichten in Duitsche bladen, dat er weder een „tabak-ontwerp44 is te wach ten, worden tegengesproken. „Wij kunnen44, zegt de Berl. Polit. Nachr., die in deze blijkbaar van hoogerhand is ingelicht, „ten stelligste verzekeren dat de Rijksregeering geen plan heeft, bij den Rijksdag een nieuw ontwerp van tabaksbelasting in te dienen.41 - Bevestigd wordt, dat nu ook het ge bouw der Duitsche zendelingen in de nabij heid van Swatow door de Chineezen is ver woest. Algemeen wordt verlangd, dat de Duitsche Regeering nu ook krachtig tegen China zal optreden. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. heeft de Regeering reeds in dezen geest gehandeld. Het officieuze blad deelt althans mede, dat door den Duitschen consul te Peking een der schepen van het Duitsche eskader in Oost-Azië naar Shanghai is gezonden, ten einde voor de bescherming der Duitschers zorg te dragen. Een bezoek bij Boomgaard. Zaterdag jl. vierde de heer Boomgaard te Groningen, zijn 107den verjaardag. Een jeugdige lezeres van ons blad bracht den ouden man een bezoek en schrijft ons het volgende over dat bezoek „Toen ik kwam feliciteerde ik hem na tuurlijk eerst, en gaf hem een trosje druiven, die hij zei lekker te vinden. Hij is erg doof en kan ook niet goed meer loepen, daar hij iets aan zijn voet heeft. De oude heer vertelde, dat hij onder Napoleon gediend had en mee naar Rusland geweest was, en toen zeer veel kanalje, zooals hij zei, had doodgeschoten. Hij heeft een bruine pruik op, en zat in een grooten leuningstoel, waarin hij ook gefotografeerd is. Dat hij zich heeft laten fotografeeren, komt, omdat hij een brief van een oud-mi- nister gekregen heeft, met het verzoek dat te laten doen, en toen heeft hij daar maar dadelijk in toegestemd, zonder zijn familie eerst te raadplegen. Van die portretten zal, als ze goed uitvallen, er een aan de Koningin- Regentes gezonden worden. Nu zal de ge- heele familie wel een portret krijgen, en nu dacht ik, dat hij, als u het wilde, u het het portret wel te leen zou kunnen sturen, om het dan in ’t Zondagsblad te laten zetten. Hij woont in ’t gasthuis in kamer No. I, die naar men zegt, aan de oudste van het gasthuis toekomt. Toen de familie een poosje zat, zeide de oude heer: „Jantje (dat is een vrouw uit ’t gasthuis, die hem helpt) geef de jenever en de bitter eens aan en schenk eens in.44 Deze deed dat natuurlijk en zoo dronken ze allen op zijn gezondheid. Nu mijnheer er zat nogsl veel familie ep daarom ben ik maar gauw weer weggegaan, omdat ik niet onbescheiden wilde zijn en hen storen. Amst. Crt. Uit Delft schrijft men aan de Haag- sche Ct.: Terecht werd door u dezer dagen er op aangedrongen, dat nu eindelijk eens een einde zal worden gemaakt aan het plagen en mishandelen, dat onafscheidelijk schijnt van het „groenen." Er wordt hier ter stede druk over gesproken en geklaagd want dit jaar vooral ging ’t soms al zeer ruw toe. De verwonding van het jongemensch in uw bericht bedoeld, heeft met zóó bij ongeluk plaats gehad, als door u werd vernomen, maar in eene vechtpartij tengevolge van plagen. Doch bovendien liepen er een zes tal jongelui met verbanden rond, tengevolge van deigeliike voorvallen. Zoo vertelt men ook, dat er een eenige uren in een bedde- laken tusschen twee bovenramen in de bui tenlucht heeft gehangen, een ander van eene trap is geworpen, enz. Laat er in al die verhalen desnoods eenige overdrijving zijn, in ’t algemeen zijn zij toch juist. En de conclusie is, dat het „korps44 in discrediet geraakt, en meer en meer jongelui zich voor het lidmaatschap niet meer aanmelden. Voor alle partijen ware ’t dus wenschelijk, als men het „groenen44 afschafte, daar maat regelen tegen misbruiken met behoud van de instelling, hoe goed ook in theorie, prac- tisch niets baten tegen woestheid, lafheid en soms ook boosaardigheid. Intellectueele arbeid wordt niet betaald naar den tijd, die er aan gegeven is. Het gaat dus niet aan om de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van de leden der vertegenwoordiging af te meten naar de uren, die zij in de vergaderzaal of in de sectiën hebben doorgebracht. In beginsel onderschrijven wij daarom geenszins wat een ingezonden stuk in de Controleur daar over bevat. Maar om de opmerkingei die er in voorkomen, verdient het vermelding. De schrijver wil deze vergoeding van on kosten iets anders toch is het jaargeld niet op eene andere wijze regelen. Tegenwoordig, zegt hij, genieten de Ka merleden een vergoeding van f 2000, hetzij zij veel of weinig in ’s lands Raadzaal ver schijnen. X. wijst daarbij op het geval met dr. Kuyper, die van Mei 1894 af, toen hij gekozen werd, tot heden nog geen voet in het Parlement heeft gezet en niettegen staande dit, recht heeft op de geheele ver- goeling. Is dit nu billijk? vraagt X. Daar om wenschte hij geen vergoeding meer aan Kamerleden, doch alleen presentiegeld. De schrijver rekent uit, dat er ruim zeven maanden gewerkt wordt. Wanneer men nu een presentiegeld van f 15 per zitting vast stelde, zouden de altijd ijverige leden tot hun oude som van f 2000 komen en zou het tevens de ambitie verhoogen en niet, zooals ’t nu maar al te dikwijls is, dat ge regeld 20 tct 30 leden door afwezigheid schitteren, om zijn plicht als volksvertegen woordiger nauwgezetter te vervullen. nieuwste Bolswardsche Courant Nieuw Gehrs. WOLK! v. PLU te V Herfst- Wil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1