NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ■BOOTiSW WONSERABEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. No. 75. VERANSEBING. DONDERDAG 7 NOVEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. $xxxxxxxxx^xxxxxxxx$ VOOR «II ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De budget-com missie in het Oosten- rijksche parlement heeft met 19 tegen 5 stemmen het crediet voor de geheime fond sen aangenomen. De minister-president Badeni verklaarde dat het hier niet een votum van vertrouwen of wantrouwen tegen het ministerie gold, de geheime fondsen zijn bestemd om den Staat te verdedigen tegen de heftige aan vallen van de revolutionaire volkspartij. De regeering handhaaft hare belofte om zeer spoedig de kiesrechthervorming in te die nen ten opzichte van het recht van ver- eeniging en vergadering, is zij bereid met het verleden te breken en zich niet al te gestreng te betoonen op dat punt. Er is weer te Algiers een transport schip met zieken en gewonden van Mada gaskar aangekomenvan de zieken waren er aan boord 45 overleden. Het blad, de Petite Répubhque, maakt melding van het gerucht, dat het grootste deel der versnaperingen, voor de soldaten op Madagaskar bestemd, door gewetenlooze kooplieden is opgekocht en voor grof geld weer verkocht aan de soldaten. Het Turksche ministerie verspreidt over de onlusten te Zeitoun, in Armenië, de volgende juist niet geheel geloof waardige berichtenDe Armeniërs vie len de moskee aan het garnizoen 400 man sterk, had order gekregen geen gebruik te maken van vuurwapenen en deed dat dus ook niet; toen namen de Armeniërs 120 kisten met patronen weg, plunderden ver volgens de huizen der Turken en vermoord den vrouwen en kinderen. Arme verdrukte Turken ven onder uw deur te steken, moet f25 bij aankomst en vertrek, en f 20 met Nieuwjaar van u hebben. Ook al zijt gij hethalvejaar afwezig, gij wordt gedwongen f20 voor de waterleiding in het jaar te betalen. Gij zijt verplicht uw meubels te assureeren, en moogt er, zoolang het contract loopt, geen enkel wegnemen. Uw petroleum kost dertig en vijftig cent per liter; één enkel doosje Zweed- sche lucifers een stuiver. En zoo gaat het met alles. Gij lijdt armoede met hetzelfde inkomen, dat u hier weelde verschaft. De inkomsten-belasting wekt soms groote ontevredenheidmaar men volge daarom niet het voorbeeld dergenen, die Nederland verlaten. Hier hooren wij thuis, hier alleen zijn wij gelukkig. Oud-Holland bovenal Sneek. De Synagoge alhier had Zon dag j.l. een feestelijk aanzien. De nieuw benoemde opperrabbijn van ’t ressort Friesland, bracht in den namiddag aan de Israelietische Gemeente zijn eerste bezoek. Omreden men aan de ontvangst een fees telijk karakter had gegeven, meende ’t be stuur der Kerk 't publiek een genoegen te doen met ’t uitgeven van een beperkt aantal entrée’s voor deze gelegenheid. Wij zijn de tolk van allen als we dat Bestuur daarvoor onzen dank betuigen en het tevens de verzekering geven, dat alle aan wezigen Zondagmiddag zich de paar uren in de I. K. doorgebracht, niet zullen hebben beklaagd. Nadat de nieuwe herder, begeleid door ’t Kerkbestuur, ter Synagoge verscheen, viel een driestemmig koor in. De Voorzitter van ’t Kerkbestuur, de heer L. de Wolff, hield vervolgens eene korte toespraak, waarin bij op de plichten wees, die de opperrabbijn had te vervullen en voorts den wensch uitte, dat de verdwaalden in de Gemeente weer in den schoot der Kerk mochten terugkeeren. Dr. L. betrad daarna den kansel. Tot tekst had de talentvolle redenaar gekozenGen. 21 vers 10: En Sara zag den zoon van Hagar, den Egyptenaar, schertsende. In zuiver Hollandsch (dr. L. was voor zijne komst in Friesland 4 jaren werkzaam te Berlijn), en in eene taal, rijk aan bloemen, vergeleek de bekwame spreker den geest van onzen tijd met dezen tekst. Evenals Sara den omgang met Ismaël voor Izaak hoogst verderfelijk achtte, even- zoo zag spreker een schrikbeeld in ’t rond waren van den modernen jood temidden zijner geloovige broeders. Met een gebed voor ’t Koninklijk huis sloot dr. L. zijne rede, waarop ’t koor met een danklied de plechtigheid sloot. ’s Avonds werd de eerste kennismaking met den hoogen bezoeker in de groote zaal van Amicitia onder gezellig samenzijn voort gezet. die stem vonden om het afscheid na te zin gen. Ik heb trouwens hooren verzekeren, dat de tranen bijna ieder der aanwezigen verwondert zich dikwijls, dat de 1 van Methuzalem niet het integendeel geen zeven- ;r;)P een der schoonste dorpen van ons vaderland stond eens een predikant. Opdat niemand zich in gissingen verdiepe, voeg ik hierbij, dat het in de provincie Utrecht was; de eerwaardige grijsaard is sedert lang dood; mijn woorden kunnen dus geen oude wonden openrijten, ik mag gerust zeg gen, dat hij zijne gemeenteleden was gaan vervelen. Niet dat hij niet de zuivere leer verkon digde, of dat men hem verwijten kon in ijver te verslappen. Geen ramp, die niet door hem verzacht werd; hij was de trouwe vriend van armen en zieken; toegevend en ver draagzaam als een goed herder wezen moet geen sterveling die iets tegen hem had weten aan te voeren; maar toch was men hem moede geraakt, omdat hij te lang had geduurd. Dertig jaren lang had hij zijn scha pen geweid en de kudde dorste naar iets nieuws. Op dankbaarheid valt hier beneden niet te rekenen. De oude man vermoedde intusschen niets. Zijne taak was hem zoo dierbaar. Sedert lang had hij zijn emeritaat kunnen nemen en zich terugtrekken met het volle bedrag van zijn traktement; maar hij gevoelde zich nog krachtig, en wilde arbeiden zóólang het dag voor hem was. W ie den moed had hem de waarheid onder het oog te brengen, ik weet het niet. Ik zou niet gaarne in de plaats van dien onbarmhartige zijn geweest maar de grijze leeraar verzette zich niet tegen het vonnis, beklaagde zich niet over de pijn, die men hem aandeed en antwoordde even waardig als zachtmoedig, dat hij heen zou gaan. Brrr! dat besluit viel opeens als een emmer koud water op de ontevreden ge moederen. Zoo ernstig had men het toch niet bedoeld; maar er viel niets meer aan te veranderen; het hooge woord was er uit, en onmogelijk te herroepen. Hijzelf bleef even goedhartig, even vrien delijk voor een ieder, en nam alleen de noodige maatregelen tot zijn vertrek. De dag van zijn afscheidspreek brak aan. Voor het laatst betrad hij den kansel, van waar hij zoolang het Evangelie had verkondigd; nog een laatste maal boog hij het zilver- lokkig hoofd naar degenen, die hij gedoopt, aangenomen of in het huwelijk verbonden had; niemand onder zijne honderden toe hoorders, wien hij geen woord van troost had toegesproken, in wiens woning hij zich niet vertoond had, zoodra de engel der Smart daarover nedeidaalde; maar ook thans had hij geen verwijten voor hen veil. Indien zij vergaten, hij herinnerde zich dat hij hen allen had liefgehad. Alleen toen men het laatste gezang zou aanheffen, gaf hij de woor den op: Alles haakt hier naar verandering, En betreurt het dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug wat hij eens zag.“ Dat was het vaarwel van den ouden, trouwen vriend, en ik benijd degenen niet, Fochteloo, 1 Nov. 't Schijnt, dat de fabrieks-aardappelen eenigszins hooger in prijs beginnen te worden, althans deze week heeft een commissionair van een fabrikant te Groningen hier en in andere dorpen de ronde gedaan, om onderscheidene soorten op te koopen. Voor Magnum Bonums, zooals de grond ze opleverde, kon hij 65 cents, voor uitgeschifte 85 cents per H.L. besteden. Hij heeft hier dan ook pl. m. 20 H.L. opgekocht. Ook andere soorten werden tot dezelfde prijzen opgekocht. Voor een paar weken wilde een commissionair van den heer Hoo- gerbrugge te Smilde niet meer besteden dan 55 a 60 cts. Fran. Ct. Door de Amsterdamsche Crt. wordt uit de overweging dat adverteeren een zeer moeilijke kunst is, eenadvertentie-wedstrijd uitgeschreven, waaraan ieder kan deelnemen. De jury bestaat uit de heeren F. A. L. de Gruyter, Geert de Jonge (firma wed. J. de Jonge) en J. F. Verster (firma Perry Co.) Het programma bevat 5 groepen, n.l. 1. eenvoudige advertentiën, kleine, zuiver typo grafische annonces; 2. eigenaardige adver tentiën, uitmuntend door een bijzonderen vorm3. geïllustreerde advertentiën 4. humoristische advertentiën5. allerlei advertentiën op rijm daaronder begrepen. De advertentiën worden in de Amst. Ct. opgenomen, geïllustreerd in het Zondags blad. De wedstrijd duurt van 4 Nov. tot 5 Dec. Kwakzalvers-advertentiën zijn bui tengesloten. Te Amersfoort is in een sloot het lijk gevonden van een brievenbesteller. Men brengt dit in verband met het ver missen van een aangeteekeuden brief die f 200 aan bankpapier bevat, en van welke verduistering de besteller, een oppassend vijf-en-twintigjarig man, van totdusver on besproken gedrag, verdacht wordt. De overtuiging schijnt zich meer en meer te vestigen dat, bij eventueele aan neming der wet tot herziening van het personeel, de financieele nood der gemeenten nog steeds zal toenemen, zoodat een rege ling dringend noodig zal worden. Onder die omstandigheden schijnt het denkbeeld van den correspondent der Zutphensche Courant, om de invoering der nieuwe wet van die nadere regeling afhankelijk te stel len, algemeen ingang te vinden. Verschil lende dagbladen hebben zich reeds in dien geest uitgelaten. Naar de N. R. Ct. mededeelt zijn in de jongste vergadering van de geneeskun dige inspecteurs vastgesteld de ontwerpen van een nieuwe wet, regelende het genees kundig staatstoezicht en van een nieuwe wet tegen besmettelijke ziekten. Beide ont werpen zijn thans door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de geneeskundige raden in de provinciën gezonden om in hun eerstvolgende vergadering te worden be handeld. Door den Bond van klerken bij ’s Rijks belastingen is een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin zij den ernstigen toestand, waarin zij verkeeren, uitvoerig uiteenzetten. Inderdaad is die zeer hard. Zij zijn werkzaam op de kantoren der ontvangers van de belastingen, maar, tenzij ze tot rijksklerken worden benoemd wat slechts aan 60 van de 825 niet dan vóór hun 30ste jaar ten deel valt zijn zjj geheel afhankelijk van de ontvangers, die naar welgevallen hen door anderen kunnen vervangen. Daar de ontvangers vaak verplaatst worden, kan het menigmaal voor komen, dat zij elkanders klerken niet over nemen, die dan broodeloos zijn. Voor de jaarwedden is thans een minimum van f 350 uitgetrokken. De jaarwedden moet de ontvanger uit zijne bureaukosten voldoen en de meeaten van hen zijn zelf niet vermogend, zoodat de klerken niet ver boven hun minimum komen. De minister Pierson verklaarde dat de 825 klerken te zamen jaarlijks ontvangen f 233,000, dat is dus gemiddeld per hoofd f 5,40 in de week. Van pensioen is alleen sprake voor de 40 rijksklerken; ook deze zullen zelden of nooit voor hun vol pensioen in aanmerking komen, daar zij eerst op 31-jarigen leeftijd kunnen worden aangesteld en dus minstens 71 jaar zouden moeten worden. Het maximum der jaarwedde voor deze ambtenaren is op f 1200 gesteld. Meer dan eens is in de Tweede Kamer op dien ongunstigen toestand der klerken bij de Rijksbelastingen gewezen en op ver betering aangedrongen. Het is dan ook in de hoogste mate onbillijk, dat de Staat,Uie de hulp van deze personen toch niet missen kan, ze voor een hongerloon laat arbeiden. Wjj willen er nog niet eens bjj voegen, dat die klerken groote sommen in handen krij gen en dus voor hen de verzoeking groot zou kunnen wezen, maar voorbeelden van oneerlijkheid van hunne zijde zijn er niet. Voor vergissingen en verzuimen echter worden zij beboet en die boete wordt van hun sober tractement afgetrokken. Thans is er sprake van, in het lot te voorzien van oude en gebrekkige werklieden. Die bijstand van Staatswege is hun ten volle gegund. Maar de Staat vergete daar om zijne eigene onmisbare werklieden niet. Het Volksdagblad weet mee te deelen, dat den 100 iï 150 sigarenmakers, die door de werkstaking werkloos zijn geworden, crediet en bedrijfskapitaal is toegezegd, om hen coöperatief aan den arbeid te zetten. In de Czaar Peterstraat te Amster dam had Donderdag een droevig ongeluk plaats. Zondag zou daar door een gezin de 25-jarige echtvereeniging herdacht worden, en om ’t daarbij aan de noodige feestvreugde niet te doen ontbreken, was moeder de vrouw de stad ingegaan tot het doen van verschillende inkoopen. Van haar afwezig heid maakte het 13-jarig zoontje gebruik om op het dak te klimmen, waar by een duif wilde pakken. Hg struikelde helaas, viel en kwam met zijn hoofd op de straat steenen terecht. Hij stierf kort daarna. Binnen betrekkelijk korten tijd, zoo meldt men aan de H. Ct., zullen nu de Lombokkruisen aan hen, die op eenige wijze aan de expeditie naar Lombok hebben deel genomen, worden uitgereikt. De opdracht is gegeven tot het vervaardigen van 8000 stuks, en het drukken van de bijbehoorende brevetten is opgedragen aan de Landsdruk kerij. De inhoud van het brevet komt in een rand van militaire emblemen en ge zichten op het oorlogstooneel. Van het tegen palmen rustende Nederlandsche wapen hangt de aan het lint gehechte Lombok- decoratie af, een bundel gouden zonnestralen; aan weerszijden van dat middenstuk zijn afbeeldingen aangebracht van de muren en poorten der paleizen en sterkten van Tjakra- Negara. De zijranden stellen krijgstrofeeën voor, en aan den onderkant ziet men een kanon in batterij, rechts daarvan een bid- tempel en links een bamboe-versteiking in Mataram. Zekere V. B. te Schelluinen viel op de jacht met zijn geladen geweer, waardoor het schot afging en zijn zoon in het been getroffen werd. Het been is in het gast huis te Gorinchem afgezet moeten worden. De politie te Deventer is eene jeug dige dievenbende op ’t spoor gekomen, zijnde een lOtal jongens van 12 tot 14 jaren, die ’s avonds op straatroof uitgingen en dan den buit onderling verdeelden. Tevens pleeg den zij groote straatschenderij. Twee hun nen vielen in handen der politie, juist toen zij bezig waren eenige taartjes uit een ban ketbakkerswinkel weg te nemen. Hierdoor kwam zij de andere jongens op ’t spoor. Een dorado voor bierdrinkers. In de Limburgsche gemeente Helden, met een be volking van 4000 zielen, is de vorige week het 107de bierhuis geopend. Gisteravond, omstreeks 11 uur brak te Made (N.B.) bg den landbouwer Geert Zegeren, een felle brand uit. In een oog wenk breidden de vlammen zich zoodanig uit, dat er aan blusschen niet viel te den ken, zoodat zelfs de bewoners zich niet dan met groote moeite konden redden. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen, ook het vee kwam om. Alles was verzekerd. Een paar uur na afloop der godsdienst oefening ontstond Zondagmiddag brand in de Ned. Herv. Kerk te Fredeiiksoord. Toen de brand werd ontdekt en de kerk werd geopend, sloegen de vlammen reeds naar buiten, zoodat niemand het gebouw kon binnen gaan. Toen men met veel moeite den brand eenigszins had beperkt, gelukte het, het vuur geheel meester te worden. Het gebouw is gedeeltelijk uitgebrand en heeft verder veel geleden van de rook en hitte. Hoe de brand is ontstaan is een raad sel en zal vermoedelijk ook wel een raadsel blijven. De werkman uit Oosterbeek die te Kleef in een put viel en het leven verloor had, gelukkig voor de arme weduwe en hare acht kinderen eene verzekering op zijn leven zoowel in Duitschland als hier ge sloten, tot een gezamenlijk bedrag van f 1500. Te Zwolle maken nog steeds eiken morgen in de vroegte een paar liefhebbers van de zwemplaats in het Zwarte Water gebruik om zich met een bad te „verfris- schen“. Ook het koudste weer deed hen van hunne gewoonte tot nu toe niet afwij ken. verstikten. Men 1 mensch den leeftijd meer bereikt, is zegen, daar waar men ons reeds na tig jaren moede wordt? Zoo dikwijls denk ik aan dien ouden dorpsleeraar, als ik het gepruttel verneem over veel, dat inderdaad een zegen voor ons is. Daar heeft men bijvoorbeeld ons land. Wij zouden het, in dagen van strijd, met ons bloed verdedigen. Mannen, vrouwen en kinderen zouden zich opwerpen tot een levend maar onwrikbaar bolwerk, dat voor geen vijand week; maar in tijd van vrede belasteren wij het uit volle borst. Hetleven is er vervelend, eentonig, niets is er gelijk aan den vreemde, en wij stellen Holland’s blonde duinen verre achter bij dat buiten land, dat wij slechts kennen uit korte vacan- tie-dagen, als wij ons met goedgevulde beurs gingen verstrooien. Brengt er eens een jaar achtereen door, en gij zult genezen weder- keeren. Hier hebt gij een lief, vrij huisje met een tuin voor f200 of iets meer. Voor hetzelfde geld zult gij u in andere landen op een paar kamers, torenhoog moeten be helpen. In België wordt de huur van u voor uit gevergd. In Frankrijk moet gij een vol jaar vooruit betalen, als gij een woning voor slechts twaalf maanden neemt, zoo niet, dan zit gij er drie jaren aan vast. De portier, die u geen anderen dienst bewijst dan uw brie- Bolswardsche Courant l'li

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1