NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD S. BOtSWARJJ EN WONSERADEEt I No. 77. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. OPÖEBWOHEIS. 1 B I T E N L A N D. BIN NENLAN D.~ VOOR r e> ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I De grootste huiselijke deugd is zonder twijfel opgeruimdheid. Waar die ontbreekt, kan geen gezin gelukkig zijn. Jammer ge noeg is dit een deugd, die niet in ieders natuur ligt. Maar ze kan aangewend en aangekweekt worden. W e willen heden be wijzen, dat ze van groot belang is voor ieder een en de middelen aangeven hoe ze te ver krijgen, te beoefenen en te onderhouden is. Het is even gemakkelijk een kind 's och tends te wekken met een kus als met een oorveeg, en toch, wat zijn er weinig ouders, die deze waarheid beseffen. Ieder mensch weet bij ondervinding wat een invloed het op onze stemming heett als we, ’s ochtends bij ’t ontwaken, de zon vroo- lijk zien schijnen of' ’t donkere grauw van een bewolkten of regenachtigen dag zien. De toon der stem, de woorden en de manier van den morgengroet oefenen dezelfde werking uit op de gevoelens van hen, met wie men in aanraking komt. Opgeruimdheid is het zonnetje in huis. Leggen we ons er daarom op toe eiken dag met opgeruimd gemoed te beginnen. De ouders hebben veel verdrietigs, onaan genaams, dat te hoog boven het kinderlijk begrip is, om de kracht ervan te begrijpen. Maar als de kinderen zoo iets nog niet vat ten kunnen, waarom moeten zij er dan om lijden Vader heeft de zorgen voor het da- gelijksch werk aan het hoofd; moeder, die nooit gedaan heeft met werken, gaat aan hare gewone huiselijke bezigheden. Men wint er niets, maar verliest er integendeel veel mede, als die zorgen en plichten slecht ge luimd en met tegenzin worden uitgevoerd. De man kan zijn woning voor den geheelen dag opvroolijken, als hij bij het ontwaken een paar opgeruimde woorden tot zijn vrouw zegt. De vrouw kan de zorg van den man om het dagelijksch brood eenige uren ach tereen verlichten, als haar ochtendgroet vriendelijk en welwillend is. En toch, in hoeveel woningen wordt tusschen man en vrouw geen woord gewisseld vóór men aan de ontbijttafel zit. Het schijnt misschien belachelijk een kind met een oorveeg te wekken. Wie krijgt zoo iets in zijn gedachten Maar er zijn ook zedelijke oorvegen, en een zoodanige doet meer pjjn dan een werkelijke. Een paar driftige, onaangename woorden zullen een kind dat pas wakker wordt meer kwaad doen, dan wanneer het in werkelijkheid geslagen wordt. „Sta je op, of ik zal jeis een oorveeg. Als een kind de oogen open doet moet het steeds door een lachje begroet worden, de eerste woorden, die het na ’t ontwaken hoort, moeten woorden van liefde en hartelijkheid zijn. Hoe lastiger het kind is en kinde ren kunnen dikwijls zeer lastig zijn, des te noodzakelijker is het, dit opgeruimd goeden morgen te zeggen en te behandelen. Kin deren volgen steeds de voorbeelden na die ze zien, en onwillekeurig gedragen ze zich evenals de ouders, niet alleen in hunne manieren, maar vooral ook in hunne minder goede eigenschappen. Gewen u, uwe kinde ren vriendelijk te behandelen, en honderd tegen een dat ze u in vriendelijkheid navolgen. Bloemen op tafel, schoon tafellinnen, een voudig maar net servies, een weinig smaak bij ’t in orde brengen der tafel zijn voorname hulpmiddelen om opgeruimdheid aan te kweeken. Maar hoofdzaak is en blijft de opgeruimdheid van de vrouw des huizes in woorden en daden. Zijn de dienstboden wat onbeholpen, wil het vuur niet branden in ’t fornuis, is ’t ontbijt niet klaar gezet, de thee koud of niet sterk genoeg, kortom, tal van zulke omstandigheden, die ’s ochtends gebeuren kunnen, zijn wel kleinigheden op zich zelf beschouwd, maar ze krijgen toch grooter beteekenis, als ze aanleiding zijn om kwade luim op te wekken. Over de domheid of de onhandigheden van de dienstbode te lachen is voor u en voor haar beter dan er een hard woord over te zeggen. Het vuur in ’t fornuis zal er niet beter om gaan branden, al slaat ge de deuren nog zoo hard dicht. En wat doet het er eigen lijk toe als ge nu juist niet met den trein mee moet of het ontbijt vijf minuten later gereed is? En is de thee of koffie koud, een kopje koude koffie of thee hindert niets. Koude koffie geeft schoonheid, zegt ’t spreekwoord, maar boosheid maakt leelijk. Neem kleine ergernissen met geduld en lachend op, en ge voelt ze niet. Is ’t u niet opgevallen, dat alles veel prettiger gaat, en het onderhoud vriendelijker en opgeruimder is, als ge logés hebt? Hoe komt dat Dat komt daar vandaan, dat allen zich er op toeleggen opgeruimd en goed geluimd te zijn, omdat ge hoopt, dat uwe gasten zich bij u prettig en tehuis zullen gevoelen. En wat ge nu doet voor uwe logés, zult ge toch zeker kunnen doen voor hen, die u nader en dierbaarder zijn dan die vreemden. Leg u er op toe steeds opgeruimd te zijn 1 Maak uw woning voor hen, die daarin leven, even zoo prettig en behagelijk als voor hen, die maar tijdelijk daarin verblijven. Opgeruimdheid kan aangeleerd worden, en wordt spoedig gewoonte. Als ge op 't punt zijt iets onaangenaams of iets stekeligs te zeggen, houd dan even op en overleg eens, of ge hetzelfde niet met vriendelijke woor den kunt zeggen. In ’t begin zal het u moei lijk vallen u te beheerschen, maar die moeite wordt zoo spoedig beloond door het vrien delijk lachen van hen, die om u heen zijn, dat het u een tweeden keer stellig minder moeilijk zal vallen en u zal aan moedigen op die manier voort te gaan. En ’t wordt u bepaald dan gemakkelijker, omdat die poging terugwerkende kracht heeft. Ge kunt niet lang opgeruimd spreken, zonder zelf opgeruimd te worden. Zoodoende maakt, ge u zelf opgeruimd van aard, door u aan te wennen vriendelijk en opgeruimd te spreken Het leven der vrouw is vol zorg en ver drietelijkheden. Voor haar is opgeruimd zijn het moeilijkst, maar ook het noodzakelijkst. Zij heeft dagelijks duizende kleine spelde- prikken te verduren, die haar zenuwen prik kelen, en in staat zijn haar goede luim te verstoren. Geeft ze daaraan toe, dan zullen haar schelle stem en haar knorrige woorden liefde en vrede uit de woning verjagen. Gelukkig is de vrouw over ’t geheel eene heldin van natuur en verbergt ze vaak de diepste smart onder een zij het somwijlen ook weemoedigen glimlach. Dan doet het haar goed aan ’t droeve hart als echtgenoot en kinderen haar opgeruimd toespreken. Ze is er even gevoelig voor als de bloem voor zonneschijn en dauw. Voor de vrouwen vooral heeft geen hui selijke deugd meer waarde dan opgeruimd heid. Een opgeruimde vrouw is het zonnetje in huis. Over het geheel zijn de bladen, de Engelsche zoowel als de andere, zeer tevre den met de rede van Lord Salisbury te Guildhall. Men is dankbaar voor de heldere en duidelijke uitlegging van den toestand en voor de hoop, die Engeland’s premier gaf, dat de Europeesche vrede niet dadelijk gevaar zal loopen. Onder de Eugelsche bladen is het vooral de Times, die den lof van Salisbury’s hou ding verkondigt. In zijn rede heeft deze, in overeenstemming met de traditiën der En gelsche Staatslieden, met juistheid, waar digheid en vastheid zijn politiek en den wensch van het Engelsche volk uitgelegd op een wijze, die meer beteekent dan elke bedreiging. Als deze redevoering en de uitingen der Europeesche pers den sultan nog niet van zijn verplichtingen kunnen overtuigen, dan moet men andere maat regelen nemen. Het groote Engelsche blad heeft zeker gelijk met te beweren, dat indien de op roerige bewegingen en de gruwelen zich herhalen in het Turksche rijk, de groote mogendheden wel niet anders zouden kunnen doen dan tusschenbeide ko men. Maar men is reeds gelukkig nu in de rede van Salisbury de handhaving van het Status quo in beginsel is vastgesteld als eerste noodzakelijkheid. Slechts als het niet anders kan, zal men naar de wapenen grijpen, en de lui, die meenden, dat er reeds een verdeeling zou aanvangen van het rijk der Porte, hebben getoond een wel wat vruchtbare verbeelding te hebben. En in werkelijkheid, indien men de Turksche re- geering ging verdrijven, men zou niet weten door wie of wat haar te vervangen. Nu Griekenland en de Donau-Vorstendommen gevestigd zijn, blijkt het niet onmogelijk in het Europeesche gedeelte van Turkije sta ten te vormen, die levenskracht en alle voorwaarden voor ontwikkeling bezitten; maar in Klein-Azië is de Christelijke be volking niet in de meerderheid, zelfs niet in Armenië. De Muzelmannen vormen er de meerderheid, en zij hebben daar dezelfde rechten op onafhankelijkheid, op behoud hunner regeering, op godsdienstvrijheid, als men die thans verlangt voor de andere na tionaliteiten in Klein-Azië. Hen te onder werpen aan een vreemde regeering onder het voorwendsel van hen te ontrukken aan de barbaarschheid, dat zou waarlijk zijn dezelfde onbillijkheid begaan, die men hun verwijt. Voor men dus overgaat tot een werkelijke bestrijding, zal men alle middelen moeten uitputten van overreding en verdraagzaamheid en het schijnt wel, dat Sultan Habdul-Hamid daarvoor overi gens niet onvatbaar is. Er wordt wel eens beweerd, dat de gevangenen het te goed hebben, en hier aan schrijft men het voor een deel toe, dat er zooveel recidivisten zijn. Een voormalig directeur van een gevangenis, de heer Schie- belhout, deelt in hot Rotlerdamsch Nieuws blad zijn ervaringen te hunnen aanzien mede. Er zijn er, die voor de 12e, 13e en 14e maal gevangenisstraf ondergaan, en onder deze zijn er, die er openlijk voor uitkomen, dat men hun toch niet meer kan geven dan celstraf. Wat tot hen gesproken wordt of hoe zij behandeld worden, baat niets. Nu zou ik, zegt de heer S., beginnen met den recidivist voor de eerste maal, het genot van boter en koffie te onthouden, en bij 2e en latere herhaling hem niet één enkel kantine-artikel toestaan. En wanneer hij dan den hem opgelegden arbeid in de cel niet volbracht, moest de directeur der ge vangenis de macht hebben, den delinquent daarvoor onmiddellyk te straffen, zooals dit vroeger reglementair was gebruikelijk. Dat dit baat, mag men afleiden uit het geen bij volgen laat. Ik heb er menig eentje van zijn brutalen onwil en verzet tegen de orde genezen, en deze oude jongens nemen thans nog eerbie dig de pet of den hoed af, als ze den ex- directeur op ’s levens weg ontmoeten. De Haagsche corresp. der N. Gr. Ct. zegt, met betrekking tot het wetsontwerp op het personeel, dat de meeste Katholieke leden der Tweede Kamer niet bereid zijn om het ontwerp aan te nemen zonder zeer gewichtige en principieele wijzigingenonder de anti-revolutionairen schuilen ook nog heel wat twijfelaars en de helft van de li beralen zullen zegt men hun stem afhankelijk maken van waarborgen voor een behoorlijke schadeloosstelling aan de gemeenten zoo die bij deze gelegenheid kunnen worden gegeven en de Regeering zich er toe wil verbinden. Lastige heeren. In de circus-variété te Rotterdam werd onlangs een als heer gekleed man wegen szakkenrollerij gearres teerd. De gevangene schijnt er belang in te zien, zich in een waas van geheimzinnig heid te hullen. Hij geeft zich uit voor een Engelschman, maar men gelooft veeleer dat hij een Amsterdammer is; wie hij eigenlijk is heeft men nog biet uit hem kunnen kra gen. Men heeft getracht hem te fotogra- feeren, maar hij schijnt er bepaald iets op tegen te hebben zich van rijkswege te laten vereeuwigen, want zoo iemand maar zijn cel binnentreedt, begint hij scheeve gezich ten te trekken, zoodat, al fotografeerde men hem, men toch geen juiste afbeelding van hem zou krijgen. Het eenige wat hij daarbij gewonnen heeft, is dat men een bevel tot gevangenhouding voor den tijd van een maand tegen hem heeft uitgevaardigd. Uit Amsterdam werd nog een zakken roller te Rotterdam aangebracht op wien het stelsel-Bertillon moest worden toegepast en die daar ook machtig veel op tegen scheen te hebben, maar met minder succes dan de would-be Engelschman. Wel trapte hij als een dolleman om zich heen, maar om hem te beletten, daarmee veel kwaad te doen, trok men hem eenvoudig zijn laar zen uit. Vervolgens werd hij stevig gebonden en daarop konden de noodige opmetingen van het gelaat worden volbracht. Hij is de derde op wien het stelsel-Bertillon wordt toege- past. Men verwacht binnenkort nog een patient" uit Amsterdam, die gemeten moet worden. 13 maal gelukkig! Bij de loting van dit jaar voor de nationale militie heeft een hoed voor de 13de maal zijn dienst bewezen, om als hoofddeksel te dienen voor een lote- ling en voorwaar een gelukkige hoed, want dit is dan ook de 13de loteling die met dezen hoed is vrijgeloot. Laat iemand nu 13 nog eens een onge luksgetal noemen. Bloedvergiftiging. Te Veenendaal heeft zich een geval van bloedvergiftiging voor gedaan met doodelijken afloop. Iemand had zich in den vinger gesneden en om het bloe den tegen te gaan, een tabakspapiertje op de wond gelegd. De arm zwol op en korten tijd daarna was de man een lyk. Werkloosheid. Te Monnikendam ziet het er met de werkloosheid treurig uit. Op een oproeping van werkloozen, die door de vereeniging „Hulpbetoon" aan arbeid zouden worden geholpen, kwamen 400 personen zich aanmelden, dat is 1 op 25. De stropdas. Wat is een stropdas? Een kleedingstuk als men het zoo noemen mag gehaat bij de infanterie; uit een hygiënisch oogpunt niet te verdedi gen; een halsbeschermer uit de dagen van Olimeen voorwerp, dat bij een gewicht van 3 D.G. hee] wat op zijn geweten heeft: onaangenaamheden, standjes, straf. Dit alles herinnert het Militair Weekblad, dat een poging doet om er voor in de plaats te krijgen een dasje, vastgehecht aan de binnenzijde van den ktaag, aan het eene eind en aan het andere met knoop met knoopsgat. Drie voordeelen zijn er aan ver bonden: het kleedt goed, voorkomt onaan genaamheden en straffen en is financieel voordeelig voor het Rijk. „Daar zijn", zegt het blad, „van die kleine grieven die langs zoo gemakkelijken en in den regel voor het Rijk en ook voor het individu voordeeligen weg kunnen worden weggenomen en telkens verdwijnt dan het motief tot een zoogenaamd mopperen, en werkt dan mede tot een goeden militairen geest, die men in tijd van oorlog zoozeer behoeft, maar die dan ook in vredestijd moet gekweekt worden". Van de jongelieden, die zich dezer dagen aangemeld hadden voor dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen, zijn er 25 opgekomen en 19 afgekeerd. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 5812 stuks aange voerd. Deze belangrijke aanvoer is een gevolg van de openstelling van de Fransche grens voor den invoer van vee, maar inzonderheid een gevolg van de omstandigheid, dat. in Fries land algemeen de halfjaarlyksche pacht van de boerderijen op 12 November aan de eige naren moet worden betaald, en vele boeren, om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel van hun vee ter markt brengen. Tegenover het wetsvoorstel betreffende het personeel, gevoelt de Tweede Kamer zich niet vrij, zegt de Standaard, want het kleeft aan het ontwerp-kieswet. Valt het personeel, dan kan heel het Kabinet en met het Kabinet de kieswet vallen. En valt het Kabinet niet, dan loopt men toch ge vaar dat de kieswet, aan het oude perso neel geschakeld, schraler uitvalt, dan het geval zou zijn bij de aanneming van het ontwerp-personeel. Zoo zou men dus om de kieswet een personeel moeten slikken, dat er om eigen verdiensten niet mee door kan. V er wisseling van muntbiljetten. Dezer dagen is in Noord-Holland opnieuw geble ken dat de muntbiljetten van f 50 en van f 10 te weinig in uiterlijk verschillen. Een schipper bemerkte, na gedane betaling op de Purmerender markt, 2 biljetten van f 50 voor f 10 te hebben uitgegeven. Eenzelfde geval had plaats bij de uitbetaling van volk aan een fort onder Krommeniedijk, waar een arbeider een biljet van 50 voor een van f 10 ontving Het einde van de zaak der „Ann«.u Zondag is aan de weduwe van kapt. Velvis, den door Marokkanen vermoorden gezag voerder van het schip Anna uitgekeerd f 25,000, terwijl de bij het afloopen van het schip gekwetste stuurman f 5000 ontving. De directrice der Middelbare school voor Meisjes te Leiden heeft zich bij den burgemeester beklaagd over den inval der studenten, teneinde te voorkomen, dat aan die zaak geen gevolg wordt gegeven. Enkele inzenders der Tentoonstelling hebben Zaterdag beproefd buiten de trans port maatschappij „Holland" om hun goede ren van het terrein te krijgen. Zjj hadden tersluiks reeds een gedeelte der goederen over de schutting en de sloot by het Con certgebouw „weggewerkt," toen de beamb ten der maatschappij den toeleg bemerkten en er een stokje voor staken. De maatschappij „Arena" had van den eigenaar der stoelen, die om den muziek tempel en op enkele andere plaatsen gestaan hadden, een honderdtal stoelen voor f 50, vrij in het circus leveren, overgenomen. Heel veel winst zal de eigenaar daarmede niet behalen, indien hij ten minste voldoet aan den eisch der transport-maatschappij „Holland" om f 100 „uitvoerrecht" te be talen. Alvorens daartoe over te gaan, is de stoelenbezitter by een advocaat te raad gegaan. (Uc/io.) SXXXXXXXXCXXXXXXXX$ DONDERDAG 14 NOVEMBER. 3 kz; xxxxxxx yc£ Bolswardsche Courant «I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1