NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8<M.SWARÖ SM w ONSER AD EEL No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vieren dertigste Jaargang. 1895. SLACHTOFFERS. BINNENLAND. ZONDAG 17 NOVEMBER. Raadsverslag der gemeente Wonseradeel als GRATIS BIJVOEGSEL bij de Bolswardsclie Courant worden uit gegeven. VOOR L)e Uitgever. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Evenals tot heden zal ook in 1H96, het Den volgenden dag liet het bestuur van den Sigarenmakersbond de eisch „bonds- fabrieken", vallen, zoodat een spoedige her vatting van het werk te voorzien was. Arnst. Ct. ARTHUR. ’t Was negen uur en nog was Willem niet thuis. De oude vrouw begon onge rust te worden over haar jongen en bjj het minste geluid luisterde ze scherp toe. Dé deur van de kamer had ze al op een kier gezet, om beter te kunnen hooren als er iemand de trap op kwam. Een zware stap weerklonk, maar ’t was niet de be kende stap van haar zoon. De man kwam toch tot op de bovenste verdieping, maar toen liep hij naar de voorkamer, waar haar buurvrouw woondein de gang bleef hij zacht met deze staan praten. De arme moeder meende haar naain te hooren en naar de deur loopende, luisterde zij door het kiertje. „’t Is vreeseljjk. Willem is zoo’n goeie jongen voor z’n moeder. Laat mijn hetd’r maar langzaam vertellen, want as ’t arm e mins hoort, dat-ie het gestole en ingepikt is Een doffe slag deed haar plotseling op houden en toen de vrouw en de politie agent de deur der achterkamer openden, vonden ze in het donkere vertrek de oude vrouw bewusteloos op den grond liggen. slechte weer ook de menschen slecht maakte, want allemaal snauwden ze hem af bovendien. ’t Was zeven uur en hij liep op de Prinsengracht. Nog geen cent had hij ver diend en zijn moeder had nog niet gegeten en hij zelf ook niet. O GodZóó kon hij toch niet thuiskomen. Hij kon toch zijn moeder niet zeggenga maar zonder eten slapen, vandaag is er voor ons geen eten. O God, ’t was toch te verschrikkelijk ’t Was stil op de gracht, want het weer was slecht. Hij slenterde voort. Een paar huizen verder was een uitdragerswinkel en allerlei oude dingen lagen er voor de ramen en stonden of hingen er in de deuropening. Een wanhopige gedachte kwam bij hem op en... met een ruk had hij een half af gedragen winterjas, die hing naast een aantal andere kleedingstukken vlak bij de straat, van den spijker getrokken. Die zou hij naar den lommerd brengen, dan kon hij brood koopen voor zijn moeder. Een politie-agent, die voor de regen stond te schuilen in een portiekje een eindje ver derop, had alles gezien en zijn plicht doen de greep hij den „dief’1 vast, niet wetend welk een droef ongeluk hij daarmee nog vergrootte. De ongelukkige verbleekte en kromp ineen als een geslagene gewillig, gebroken volgde hij den agent, niets anders kunnende zeg gen dan„Moeder, vergeef het me." Witmarsum, 12 Nov. ’95. Nadat de aanbesteding van het bouwen eener nieuwe Stelphuizing alhier mislukt was, doordat de inschrijvingen boven de raming waren, is thans het bouwplan eenigszins gewijzigd en het werk uit de hand gegund aan den heer P. Straatsma, Mr. Timmerman alhier. Wat in jaren en jaren niet voorge vallen is, kan nu als eene bijzonderheid ge meld worden. Ons ziekenfonds „Helpt Elkander* heeft n.l. van begin September af tot nu toe geene enkele uitkeering aan zijne leden wegens ziekte behoeven te doen. Zeker wel een bewijs, dat we tot nu toe een bijzonder gezonden herfst hebben. De maand October is gewoonlijk voor Zieken fondsen alles behalve gunstig. Deze maand maakt echter voor onze vereeniging eene voordeelige en voor hare leden een aange name uitzondering. Arum, 12 Nov. Nu eenmaal het Wa terschap in den ArumerAchlutnerKims- werder polder geheel in orde is, blijkt het hoe langer zoo meer, dat het stoomgemaal in een wezenlijke behoefte voorziet. Nau welijks toch is er weer zooveel regen gevallen, dat de landerijen er overlast van zouden krijgen, of in korten tijd is het overtollige water afgevoerd en liggen de landen zoo droog, als men maar wenschen kan. Ver geleken bij den toestand van vroeger, toen men steeds afhankelijk was van wind en weder, is die van thans niet genoeg ts waar deuren, waarvoor dan ook allen, die er toe hebben medegewerkt, de erkentelijkheid der betrokken landbouwers toekomt. raakte de watermolen, behoorende bij de boerenhuizinge „Eenhoorn,in de nabijheid dezer plaats in brand. Als oorzaak wordt opgegeven het loslaten der vang, waardoor de molen snel werd rondbewogen en zich zelf in brand gemalen heeft. Gelukkig stond hij niet in de on middellijke nabijheid der huizinge. rraneker, 13 Nov. Tengevolge van het sterke lichten, dat deze week alle avonden plaats heeft, is een schaap onder Hitzum in de weide blind gebleven. Het dier kon blijkbaar totaal niets meer zien, wijl het rechtuit rechtaan in de sloot liep. Voorden eigenaar, een eenvoudig arbeider, is het een gevoelig verlies. Rijs, 13 Nov. Een arbeider uit Bakhui zen, die hier bezig is slooten schoon te maken en ’s avonds zijn werktuig in een bosch verbergt, zag gisterenmorgen tot zijne groote verbazing een doode haas tusschen de teenen van het eerste bekneld zitten. Dit was een buitenkansje voor den armen man, daar het dier hem een paar guldens rijker maakte. Oudemirdum, 13 Nov. Een snippen vanger alhier zou Zondagmorgen (dus tegen de wet) eens naar zijn net, om te zien een snipje machtig te worden. Hij „haalt het er bij", doch, daar achter die boompjes zit een zwarte gedaante, ’t Kon wel een veld wachter wezen. Onze vanger loopt er op toe en jawel, het blijkt een dienaar der H. Hermandad te zijn. Die kwam alzoo met den „schrik" vrij. Onmiddellijk liet hij ’t net zakken en ging naar huis. Goede buren. Een jonge man van Zuidwending had in de Pekelaeen boeren plaats gehuurd. Het ontbrak hem aan ge reedschap, aan tijd en aan werkkracht, om zijn land in „het zaad te zetten." Toch duldde moeder natuur geen uitstel en waar schuwde met nachtvorstjes. Toen gingen op een morgen zijn vrienden en geburen en kennissen heen met ploegen en gespan, wel twintig in getal en werkten op zijn land tot den avond en zijn land was in orde. Aan zulke goede buren heeft men zeker meer dan aan verre vrienden. Nog een vluchtelingVoor eenige maanden liepen er allerlei geruchten over de oorzaak van den dood van een onder wijzer te Den Helder, die een reisje naar Den Haag had gemaakt, en wiens lijk den dag na den terugkeer op den weg werd gevonden, terwijl de zakken der kleding stukken geledigd waren. De vraag rees of de man vermoord was, maar er waren meer aanwijzingen, dat hij een natuurlijken dood was gestorven, en daarna was geplunderd. Deze opvatting vond bevestiging en gister meende men den lijkberoover in handen te hebben. Tijdens een verhoor voor den officier van justitie te Alkmaar, is de verdachte echter uit het venster gesprongen en sedert verdwenen. Op het adres van den Directeur der Ned. Tramwegmaatschappij, om verhooging van subsidie voor de lijnen Joure—Lemmer en Drachten Bergumerdam, hebben Ged. Staten van Friesland voorgesteld, afwijzend te beschikken. De commissie uit de Staten stelt aan het slot van een breed gemotiveerd rapport evenwel voor: lo het voorstel van Ged. Staten niet aan te nemen. 2o hen te machtigen, aan den adressant te berichten, dat, indien door het Rijk de gelden, ter bekostiging van den aanleg dezer lijnen, beschikbaar worden gesteld, die, boven hetgeen de Ned.Tramwegmaatschappij zelve, de provincie Friesland en de gemeente Lemsterland zullen bijdragen, worden ver- eischt, de Staten van Friesland genegen zijn, de subsidiën, toegezegd bij bun besluit Appelscha, 12 Nov. Daar de aftrek van turf hier veel geringer is dan anders en men dit voor een groot deel toeschrijft aan de hooge prijzen, hebben de verveners be sloten deze prijzen te verlagen. Voor scherpe turf, welke in ’t voorjaar f 1.25 per stok kostte, behoeven de schippers thans slechts fÓ.90 f0.95 te betalen. Ook de andere soorten zijn naar evenredigheid verlaagd. Fr an. Ct. Workuni. Bij de j.l. Woensdag, inde Stads-Armenkamer alhier gehouden aan besteding, wegens de levering van 1000 f128 - 125.965 -125 -119.60 -117.40 met Gegund aan den laagstee inschrijver. Makkum, 14 Nov. Heden morgen ge- ’s Morgens vroeg was hij al het huis uit gegaan, zjjn moeder troostend dat hij wel iets zou vinden om haar ten minste een stuk brood te kunnen koopen. Het regende. De straten waren modderig en haastig liepen de menschen voort, hui verend, nog in hun overjassen. Maar Wil lem ging uit zonder overjas en met ver sleten schoenen aan de voeten. Zijn kraag in de hoogte en met de handen diep in de zakken vervolgde hjj zijn weg, de heele stad doorkruisend en overal, waar hij maar even meende dat men iets voor hem te doen zou kunnen hebben, liep hij naar binnen, vragend om werk. Maar ’t wilde niet lukken dien dag en ’t was alsof het Stads-Armenkamer alhier gehoud roggenbrooden, was ingeschreven door E. de Jong K. J. de Vries R. Bouma C. Damstra en Th. Brinksma van 21 Nov. 1894, no. 9, te verhoogen als volgt: die voor den locaal-spoorweg JoureLem mer van f 250 tot f 300 ’s jaars, per kilometer; en die voor den tramweg Drachten Bergumerdam, voor het gedeelte op eigen weg, zijnde 4 K.M. van ƒ100 tot ƒ250 per K.M. (zoodat het overige gedeelte, zoo ver met stoom bereden, de subsidie 100 per K.M. blijft), beide gedurende de eerste 20 jaren, op voorwaarde, dat met den aan leg een aanvang worde gemaakt vóór 1 Jan. 1897 en de wegen voor exploitatie gereed zijn vóór 1 Jan. 1899. Over de grenzen gezet... en weer terug. Dezer dagen werd in de Deutsche Wochen- zeitung beweerd, dat de vreemdelingen, die over de grenzen worden gezet, tot Zevenaar worden begeleid en dan voor het eerste Duitsche station Elten, is bereikt, uit den trein springen, om uit de handen der Duit- sche politie te blijven. Er werd met ver bazing gevraagd of dit verhaal wel waar was, waarop een conducteur der Staats spoorwegen het komt bevestigen. Ik heb meermalen den trein begeleid, waarmede gewoonlijk vreemdelingen zon der middel van bestaan worden vervoerd. De veldwachter-geleider van het trans port brengt hen tot Zevenaar, waar hij voor elk hunner aan het loket een plaatskaart naar Elten neemt. Zijn er nu onder die personen luidjes, welke liever niet naar hun „Vaterland" terugkeeren, dan wagen zjj den sprong uit den in vollen vaart zijnden trein en loopen als een haas het veld in. Natuurlijk geschiedt zulks alleen door de mannelijke vreemdelingen. De dames daarentegen gaan door naar Elten en worden daar door de Duitsche politie opgewacht. Deze vraagt haar naar de reden harer uitzetting en onderzoekt haar papieren. Blijkt het, dat zij in Duitsch- land niets op haar kerfstok hebben, dan laat hij ze de vrijheid om zich te begeven waarheen zij willen. Eenige harer gaan door naar haar „Heimath", terwijl de ande ren met den trein naar Kleef en vandaar via Kesteren of Arnhem weder naar Am sterdam gaan, alwaar men haar des avonds in de Kalverstraat, Damrak of Rokin kan ontmoeten en spreken! Sommigen harer zijn zelfs zoo brutaal om met den keerenden trein via Zevenaar naar Amsterdam te reizen, en ’t gebeurt dikwijls, dat zij met den terugkeerenden veldwachter-geleider uit den trein stappen. Velen, die des morgens tegen tien uur te Amsterdam een z.g. „dievenwagen" het stationsplein zien oprijden, en waaruit eeni ge „dames" en „heeren" stappen, zullen zeker niet vermoeden, dat zij de meesten hunner des avonds weder in de Kalver straat, enz., kunnen ontmoeten. De lastige „derde man* Het voorbeeld van Den Haag en Utrecht, waar een man er zich op toelegde des avonds vrijende paartjes te bespieden en hun geld af te zetten, onder het beweren dat hij van de politie was en proces-verbaal zou opmaken wegens een of ander denkbeeldige overtre ding, vond te Delft navolging. Maar daar hebben eenige jongelui er een einde aan gemaakt. Een hunner kleedde zicb als meisje, ging toen met een vriend een wan deling in de maneschijn maken en vleide zich aan den weg neder, juist op het plekje waar de brutale aanrander zich bij voor keur ophield. Deze liep in den val. Hij trad op de jongelui toe, dreigde met schandaal, en bood aan alles geheim te houden als hij geld kreeg. De heer verklaarde geen geld te hebben, maar bood zijn horloge. Ook dat was dezen man naar den zin. Hij wilde het aanpakken, maar op hetzelfde oogen- blik ontving hij zulk een muilpeer, dat hem de lust wel zal zijn vergaan, nog langer vrijende paartjes in de wielen te rijden. Het geheim van de Zeisterheide ont huld. De oorsprong van de bekende ge ruchten is thans ontdekt. De soldaat M. J. W. van het 5e bat. 5e reg. infanterie te Utrecht, onlangs voor straf uit Amersfoort overgeplaatst, had in de kazerne het gerucht verspreid, dat hij het lijk van den vermis ten soldaat Langeveld persoonlijk had ge zien; de oogen waren uit hun kassen gepikt, de toppen der vingers afgebeten enz. enz. Bij een nauwkeurig ingesteld onderzoek is uitgemaakt, dat al die geruchten valsch en door W. zelf verzonnen waren; hij is deswege gestraft met 14 dagen provoost. Een plotselinge dood. Te Rotterdam liep gister het gerucht, dat een man met afgesneien nek was gevonden. Het bleek echter dat de man hangende was gevonden, na zich vooraf met een mes eenige ver wondingen te hebben toegebracht. De jus-, tide onderzoekt de zaak. lies was al weggebracht, zelfs het al- «s-ZL lernoodzakelijkste. Stil zat ze in het kale achterka mertje, in een der stegen van den Nieu- wendijk, de oude vrouw, ineen gedoken, bleek, met ingevallen gezichtmet de beenige, dik beaderde handen van tijd tot tijd de diepliggende oogen veegend. ’t Was ook zoo droevig en zoo wreed, te moeten lijden om anderen, te moeten hongeren, omdat anderen meenden daar door hun maal meer genietbaar te zullen maken in de toekomst. Zij had het goed, de oude vrouwwel moest alles zuinigjes worden aangelegd, wel woonde ze in een der mindere buur ten als een buurt waar fatsoenlijke maar arme menschen wonen tenminste een min dere buurt is maar ze was tevreden met het weinige, dat haar eenige zoon met haar kon deelen. Hij was sigarenmaker en van het loon dat hij verdiende kon hij zijn moeder on derhouden en zelfs bleef er nog wel iets over, om het vriendelijke heldere kamertje te versieren met bloemen, daar hield ze zoo van. Toen kwam de staking. Hij hoorde niet tot den bond en hij wilde ook niet mee doen met die anderen die bondsfabrieken wilden afdwingen van de patroons. Hij bleef dus werken, maar niet lang. Zóó lastig werd het hem gemaakt door de anderen die hem scholden voor onderkrui per en voor verrader en hem met slagen en met steenen begroetten als zij hem op straat zagen, dat hjj wel genoodzaakt was om ook het werk neer te leggen. Treurige dagen kwamen er toen in het kleine gezin. Hjj was geen lid van den bond en hij wilde dat ook niet worden ook zijn moeder had het liever niet, dat haar jongen zich met die opstokers inliet. Maar daardoor miste hij zelfs ook de kleine ondersteuning, die de anderen nog genoten. De kruidenier die om den hoek „op den Djjk" woonde en vóór wien hjj, vooral Zaterdagsavonds wel eens de bestelde waren naar de klanten bracht, had van Willem’s moeder gehoord dat de verdiensten hadden opgehouden. De man, medelijden hebbend met de oude vrouw, liet haar jongen wat meer boodschappen doen, ook overdag, zoodat hij ook wat meer verdiende, maar genoeg om van te leven met z’n ouwe moeder ontving hij toch niet en stuk voor stuk ging het knappe, eenvoudige huisraad de deur uit naar de alles verzwelgende Bank van Leening. Nu was er niets meer dat kon worden weggebracht, en al was ’t koud en kil in de leege kamer, waar die eens zoo mooie bloemen voor het raam nu in de potten stonden te verdrogen, ook de kachel was er niet meer en bovendien, de brandstof zou toch hebben ontbroken. ’t Was zeven uur ’s avonds en ze had nog niet gegeten. Boodschappen had de kruidenier dien dag niet te doen en zooals hjj meer had gedaan in die droevige laatste drie maanden, was haar jongen uitgegaan, om werk te zoekenwelk werk kwam er niet op aan, als hij maar wat kon ver dienen. I Bolswardsclie Courant w n i xu. unuaama x .-xy ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1